Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υπολογισμός ενσήμων ΙΚΑ Βοηθού Μπάρμαν


LOG

Ερώτηση

Παραθέτω τα δεδομένα:

Αναλαμβάνω μια καφετέρια με ένα υπάλληλο β.μπάρμαν από τις αρχές του 2005. Τα ένσημα του ΙΚΑ μέχρι τώρα τα υπολογίζανε επί του βασικού μισθού της σύμβασης σιτισμού για β.μπάρμαν 648,94*44,06% = 285,92, και στην ΑΠΔ είχε τύπο αποδοχών 1.

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία με τα τεκμαρτά, αλλά νομίζω ότι ο β.μπάρμαν ανήκει στην 12 ασφαλιστική κλάση, και τα ένσημα έπρεπε να είναι 35,60*25 = 890,00 * 44,06% = 392,13 , και ο τύπος αποδοχών έπρεπε να είναι 13 στην ΑΠΔ.

Θα παρακαλούσα κάποιον πιο έμπειρο συνάδερφο να μας έλεγε τη γνώμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Φίλε μου, έχεις δίκιο για τον τρόπο που αναφέρεις οτι πρέπει να γίνεται η ασφάλιση του β.μπάρμαν (και για όλες αυτές τις κατηγορίες των τεκμαρτά ασφαλιζομένων). Ο βασικός κανόνας είναι οτι, ανεξάρτητα από τις ώρες που δουλεύει κάποια ημέρα οι εισφορές υπολογίζονται στο τεκμαρτό. Αν όμως οι ώρες του ή η νυχτερινή εργασία κλπ προσαυξάνουν το ημερομίσθιο από το τεκμαρτό, οι εισφορές θα υπολογιστούν στο παραπάνω ποσό που θα προκύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Φίλε μου, έχεις δίκιο για τον τρόπο που αναφέρεις οτι πρέπει να γίνεται η ασφάλιση του β.μπάρμαν (και για όλες αυτές τις κατηγορίες των τεκμαρτά ασφαλιζομένων). Ο βασικός κανόνας είναι οτι, ανεξάρτητα από τις ώρες που δουλεύει κάποια ημέρα οι εισφορές υπολογίζονται στο τεκμαρτό. Αν όμως οι ώρες του ή η νυχτερινή εργασία κλπ προσαυξάνουν το ημερομίσθιο από το τεκμαρτό, οι εισφορές θα υπολογιστούν στο παραπάνω ποσό που θα προκύψει.

Το τελευταίο είναι λάθος. Αν εργαστεί νύχτα ή Κυριακή θα λάβει επιπλέον αποδοχές αλλά η ασφάλιση θα γίνει στο τεκμαρτό ημερομίσθιο και πάλι, αλλιώς δεν έχει νόημα η τεκμαρτή ασφάλιση.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το τελευταίο είναι λάθος. Αν εργαστεί νύχτα ή Κυριακή θα λάβει επιπλέον αποδοχές αλλά η ασφάλιση θα γίνει στο τεκμαρτό ημερομίσθιο και πάλι, αλλιώς δεν έχει νόημα η τεκμαρτή ασφάλιση.

doctor

Το οτι δεν θα συμφωνεί το ποσό των τακτικών αποδοχών (λογ 60 ) με τις εισφορές ικα δημιουργεί κάποιο πρόβλημα?????

Εαν μόνιμα και σταθερα λαμβάνει αποδοχές που είναι μεγαλύτερες του ΤΗ δημιουργεί πρόβλημα???

Εμφανίζονται οι καταβαλόμενες αποδοχές στις καταστάσεις μισθοδωσίας και αν ναι πως???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1. Το οτι δεν θα συμφωνεί το ποσό των τακτικών αποδοχών (λογ 60 ) με τις εισφορές ικα δημιουργεί κάποιο πρόβλημα?????

2. Εαν μόνιμα και σταθερα λαμβάνει αποδοχές που είναι μεγαλύτερες του ΤΗ δημιουργεί πρόβλημα???

3. Εμφανίζονται οι καταβαλόμενες αποδοχές στις καταστάσεις μισθοδωσίας και αν ναι πως???

1. Είναι λογικό να μην συμφωνεί, δες και εδώ αν θέλεις:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...6&t=18442&st=0#

2. Εάν λαμβάνει ΣΤΑΘΕΡΕΣ αποδοχές που είναι μεγαλύτερες του ΤΗ, τότε η ασφάλιση γίνεται στις σταθερές αποδοχές, ενώ αν οι ΣΤΑΘΕΡΕΣ αποδοχές είναι κατώτερες από το Τ.Η. τότε οι εισφορές υπολογίζονται στο Τ.Η.

Τσακάλια στο Ι.Κ.Α. ε; Και έτσι κι αλλιώς .... κονομάνε!

Νομοθεσία/νομολογία: Άρθρο 18 παρ. 6 του Κανονισμού Ασφάλισης του Ι.Κ.Α., Πρ.Αθηνών 3840/70 ΕΔΚΑ 1971 σελ.780, Εγγ.Ι.Κ.Α.Α42/26-4-85, Διοικ.Πρ.Θεσ/κης 5207/88 ΕΔΚΑ 1989 σελ.507.

3. Εμφανίζονται κανονικά με πλήρη ανάλυση. Στην Α.Π.Δ. φαίνονται άλλες αποδοχές, π.χ. έστω Τ.Η. 35,60 και ημ.ασφάλισης 25. Αποδοχές: 35,60*25=890, ενώ στην μισθοδοτικη κατάσταση μπορεί να έχει π.χ. 878.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταρχάς ευχαριστώ όσους ασχολούνται με το θέμα.

Όσο για την απάντηση του CEL θέλω να τον ρωτήσω μπορούμε κάπου να στηριχθούμε και να πούμε ότι επειδή αμοίβεται με σταθερό μηνιαίο μισθό(που αυτή βέβαια είναι η πραγματικότητα

στην άνω επιχείρηση), υπολογίζουμε τα ένσημα επί αυτού και όχι επί των τεκμαρτών που ζητάει το ΙΚΑ. Ή μήπως δεν έχω καταλάβει την απάντησή του. Θά ήθελα τη γνώμη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδη μπορει να μπλεξεις με αυτά που γραφω μην τα ακολουθεις κανε ότι λενε οι υπολοιποι.

Αν παντως εχεις προβλημα με τα προηγουμενα στειλε μου πμ για να σε βοηθησω , εχω αρκετες αποφασεις δικαστηριων και σιγουρα θα γλιτωσεις τα προστιμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καταρχάς ευχαριστώ όσους ασχολούνται με το θέμα.

Όσο για την απάντηση του CEL θέλω να τον ρωτήσω μπορούμε κάπου να στηριχθούμε και να πούμε ότι επειδή αμοίβεται με σταθερό μηνιαίο μισθό(που αυτή βέβαια είναι η πραγματικότητα

στην άνω επιχείρηση), υπολογίζουμε τα ένσημα επί αυτού και όχι επί των τεκμαρτών που ζητάει το ΙΚΑ. Ή μήπως δεν έχω καταλάβει την απάντησή του. Θά ήθελα τη γνώμη του.

Οπως καταλαβαινεις ειναι παραλογα αυτα που γραφω και ας στηριζονται σε νομους και αποφασεις δικαστηριων . Γι αυτο ακολουθησε οτι σου λενε και πες οτι δεν εγραψα τπτ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οπως καταλαβαινεις ειναι παραλογα αυτα που γραφω και ας στηριζονται σε νομους και αποφασεις δικαστηριων . Γι αυτο ακολουθησε οτι σου λενε και πες οτι δεν εγραψα τπτ .

Εγώ Χρήστο (Cel) επειδή δεν καταλαβαίνω την λογική του Ι.Κ.Α., σε περίπτωση σερβιτόρου με 4ωρη απασχόληση, ξέρεις τι έκανα;

Τον δήλωσα μπουφετζή και τελείωσα.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γεροντοκαψούρης

Κατάταξη σε ασφαλιστικές κλάσεις των αμειβόμενων μισθωτών με κυμαινόμενες αποδοχές και αποτίμηση των παροχών σε είδος, για το έτος 2005

Εγκύκλιος ΙΚΑ-ΕΤΑΜ: 21/31.3.2005

Με τις υπ’ αριθ. 290 και 291/Σ37/9.12.2004 αποφάσεις του Δ.Σ. του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, που δημοσιεύτηκαν στο ΦΕΚ 1906/Β’/23.12.2004, καθορίστηκαν η κατάταξη σε ασφαλιστικές κλάσεις τεκμαρτών ημερομισθίων των αμειβόμενων με κυμαινόμενες αποδοχές μισθωτών και η αποτίμηση των χορηγούμενων στους μισθωτούς ασφαλισμένους του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, από τους εργοδότες τους, παροχών σε είδος, για το έτος 2005.

Οι κατηγορίες των με κυμαινόμενες αποδοχές αμειβόμενων μισθωτών για το έτος 2005 παραμένουν στις ίδιες ασφαλιστικές κλάσεις τεκμαρτών ημερομισθίων, στις οποίες είχαν καταταγεί για το έτος 2004.

Επισημαίνεται ότι οι αλιεργάτες, οι οποίοι συνεχίζουν την ασφάλισή τους στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, μετά την εφαρμογή των διατάξεων της παρ. 3 του άρθρου 7 του Ν.3232/2004, παραμένουν στις ίδιες ασφαλιστικές κλάσεις στις οποίες είχαν καταταγεί το 2004.

Διευκρινίζονται ακόμη τα ακόλουθα:

α) Οι εισφορές υπολογίζονται με βάση τα ισχύοντα ασφάλιστρα και τις τεκμαρτές αποδοχές που αντιστοιχούν κάθε φορά στις ασφαλιστικές κλάσεις της κατάταξής τους.

β) Η κατάταξη ισχύει τόσο για τον υπολογισμό των μηνιαίων εισφορών ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, όσο και για τον αυτοτελή υπολογισμό των εισφορών για τα δώρα εορτών (Χριστουγέννων - Πάσχα) και το επίδομα άδειας.

γ) Η κατάταξη είναι ανεξάρτητη από τη διάρκεια της ημερήσιας απασχόλησης και σε αυτή περιλαμβάνονται οι χορηγούμενες παροχές σε είδος (τροφή, κατοικία κ.λπ.), τα επιδόματα προϋπηρεσίας, γάμου, οι υπερωρίες κ.λπ.

δ) Όταν οι κατώτατοι μισθοί ή τα κατώτατα ημερομίσθια που προβλέπονται από τις οικείες Σ.Σ.Ε. (γενική και ειδικές), συμπεριλαμβανομένων και των γενικών επιδομάτων που χορηγούνται σε όλους ανεξαιρέτως τους μισθωτούς, οι οποίοι υπάγονται στην εκάστοτε ισχύουσα οικεία Σ.Σ.Ε., είναι ανώτεροι των τεκμαρτών μισθών ή των τεκμαρτών ημερομισθίων των κλάσεων της κατάταξης, τότε χωρεί αυτόματη κατάταξη στις ασφαλιστικές κλάσεις που εμπίπτουν οι νόμιμοι αυτοί μισθοί ή τα ημερομίσθια.

ε) Η ανωτέρω κατάταξη ισχύει ανεξαρτήτως φύλου.

στ) Μουσικοί α' λογίζονται οι απασχολούμενοι τη νύχτα ή και μικτά (νύχτα και ημέρα), ενώ μουσικοί β' λογίζονται οι απασχολούμενοι μόνο την ημέρα.

ζ) Κέντρα διασκέδασης θεωρούνται τα προσφέροντα μουσική δια μουσικών οργάνων και, προκειμένου περί χορευτικών κέντρων, και δια μουσικών μηχανημάτων.

η) Για τους αμειβόμενους με κυμαινόμενες αποδοχές μισθωτούς, ολόκληρη η εισφορά υπέρ ΔΛΟΕΜ 2% (εργοδότη 1% και ασφαλισμένου 1%) βαρύνει τον εργοδότη, σύμφωνα με την υπ’ αριθ. 68623/10394/17.11.1958 απόφαση του Υπουργού Εργασίας (εγκύκλιος 464/1958 και γενικό έγγραφο 201777/ΦΕ 211/11.2.1977 του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ).

θ) Τα όρια μισθών και τα τεκμαρτά ημερομίσθια των ασφαλιστικών κλάσεων αναπροσαρμόζονται κατά το ποσοστό αύξησης που χορηγείται κάθε φορά στις συντάξεις του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και από την ίδια ημερομηνία (Ν.1976/1991, άρθρο 13, παρ. 2).

ι) Οι μαθητές τεχνίτες Σχολών Μαθητείας του ΟΑΕΔ δεν ασφαλίζονται με τεκμαρτά ημερομίσθια, αλλά με το ήμισυ (1/2) των πράγματι καταβαλλόμενων αποδοχών τους (εγκύκλιος 19/1996, παρ. 1.6 του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ).

Για τη διευκόλυνσή σας, καταχωρήθηκαν στον συνημμένο πίνακα κατάταξης τα αντιστοιχούντα σε κάθε ασφαλιστική κλάση τεκμαρτά ημερομίσθια, όπως έχουν διαμορφωθεί από 1.1.2005 και θα ισχύσουν μέχρι 31.12.2005.

Ο τρόπος ασφάλισης των μισθωτών που αναφέρονται στον κοινοποιούμενο πίνακα κατάταξης δεν ισχύει:

- για τους αμειβόμενους αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Σ.Σ.Ε. (γενική και ειδικές).

- για τους αμειβόμενους με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κ.λπ. (π.χ. περιοδεύοντες πωλητές, πλασιέ), όταν οι σταθερές αποδοχές τους υπερβαίνουν τις τεκμαρτές, της κλάσης κατάταξής τους. Σε αυτή την περίπτωση, ασφαλίζονται επί των σταθερών αποδοχών τους (Κ.Α. του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, άρθρο 18, παρ. 6).

Ως σταθερές αποδοχές νοούνται οι συμφωνημένες, υπό την προϋπόθεση να είναι ανώτερες της γενικής ή της οικείας ειδικής Σ.Σ.Ε.

Τέλος, η αποτίμηση των χορηγούμενων, από τους εργοδότες στους μισθωτούς που δεν αμείβονται με κυμαινόμενες αποδοχές, παροχών σε είδος, που ισχύει για το έτος 2005 για τις περιοχές όλων των υποκαταστημάτων και παραρτημάτων του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, είναι η κατωτέρω:

1. Για ένα γεύμα: 4,00 ευρώ.

2. Για πλήρη τροφή: 8,00 ευρώ.

3. Για κατοικία (μηνιαία): 63,00 ευρώ.

4. Για πλήρη τροφή και κατοικία (μηνιαία): 252,00 ευρώ.

( σχετική απόφαση 290/Σ37/9.12.2004 του Δ.Σ. του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ)

Διευκρινίζουμε ότι, σε περίπτωση χορήγησης και άλλων παροχών πλην των ανωτέρω, θα λαμβάνονται υπόψη και τα ποσά αυτών των παροχών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αυτή είναι η σωστή απάντηση και καλό είναι να σταματήσουν όσοι δεν γνωρίζουν να απαντούν γιατί δημιουργούν προβλήματα και μπερδυευουν αυτον που ρωτά .

Μάλλον λείπουν δημοσιεύσεις και δεν μπορώ να καταλάβω κάποια γραφόμενα.

Εσείς κύριε "Επισκέπτη" τι ακριβώς θέλετε να πείτε; Ειλικρινά δεν κατάλαβα.

doctor

Υ.Γ. Γιατί δεν εγγράφεστε ως μέλος, αλλά υπογράφετε ως "Επισκέπτης"; Ο καθένας μπορεί να μπει και να υπογράψει ως "Επισκέπτης", δεν κατοχυρώνετε τις δημοσιεύσεις σας έτσι και δημιουργείτε σύγχυση.

Ενώ εσείς δεν μπορείτε να συνδεθείτε και να δημοσιεύσετε ως doctor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατάταξη σε ασφαλιστικές κλάσεις των αμειβόμενων μισθωτών με κυμαινόμενες αποδοχές και αποτίμηση των παροχών σε είδος, για το έτος 2005

Εγκύκλιος ΙΚΑ-ΕΤΑΜ: 21/31.3.2005

Με τις υπ’ αριθ. 290 και 291/Σ37/9.12.2004 αποφάσεις του Δ.Σ. του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, που δημοσιεύτηκαν στο ΦΕΚ 1906/Β’/23.12.2004, καθορίστηκαν η κατάταξη σε ασφαλιστικές κλάσεις τεκμαρτών ημερομισθίων των αμειβόμενων με κυμαινόμενες αποδοχές μισθωτών και η αποτίμηση των χορηγούμενων στους μισθωτούς ασφαλισμένους του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, από τους εργοδότες τους, παροχών σε είδος, για το έτος 2005.

.......................................

Ο τρόπος ασφάλισης των μισθωτών που αναφέρονται στον κοινοποιούμενο πίνακα κατάταξης δεν ισχύει:

- για τους αμειβόμενους αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Σ.Σ.Ε. (γενική και ειδικές).

- για τους αμειβόμενους με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κ.λπ. (π.χ. περιοδεύοντες πωλητές, πλασιέ), όταν οι σταθερές αποδοχές τους υπερβαίνουν τις τεκμαρτές, της κλάσης κατάταξής τους. Σε αυτή την περίπτωση, ασφαλίζονται επί των σταθερών αποδοχών τους (Κ.Α. του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, άρθρο 18, παρ. 6).

Ως σταθερές αποδοχές νοούνται οι συμφωνημένες, υπό την προϋπόθεση να είναι ανώτερες της γενικής ή της οικείας ειδικής Σ.Σ.Ε.........................................

Άποψη μου είναι ότι ότι η ασφάλιση στα τεκμαρτά είναι υποχρεωτική γι'αυτούς που από τον Νόμο αμοίβονται με ποσοστά (σερβιτόροι κ.λ.π.) και γι'αυτους που από την ατομική τους σύμβαση αμοίβονται με ποσοστά ή μικτό σύστημα, (μισθός και ποσοστά), γενικά κυμαινόμενες αποδοχές.

Όταν ο εργαζόμενος αμοίβεται με μισθό και μόνο, που είναι τουλάχιστον αυτός που προβλέπεται απ'την Οικεία Συλλογική Σύμβαση, δεν εφαρμόζονται τα τεκμαρτά, άσχετα με το αν ο μισθός αυτός μας δίνει μικρότερες ή μεγαλύτερες εισφορές από τις τεκμαρτές.

Αν δεν είναι έτσι.......ας μου εξηγήσει κάποιος τι θέλει να πει το ποιητή.. βλ.ΙΚΑ, με την υπογραμμισμένη παράγραφο της εγκυκλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την ίδια εγκύκλιο του ικα με το

Να ασφαλιστεί ο εν λόγω εργαζόμενος πάνω στις τεκμαρτές αποδοχές

Λόγω του κάτω

α) Όταν οι κατώτατοι μισθοί ή τα κατώτατα ημερομίσθια που προβλέπονται από τις οικείες Σ.Σ.Ε. (γενική και ειδικές), συμπεριλαμβανομένων και των γενικών επιδομάτων που χορηγούνται σε όλους ανεξαιρέτως τους μισθωτούς, οι οποίοι υπάγονται στην εκάστοτε ισχύουσα οικεία Σ.Σ.Ε., είναι ανώτεροι των τεκμαρτών μισθών ή των τεκμαρτών ημερομισθίων των κλάσεων της κατάταξης, τότε χωρεί αυτόματη κατάταξη στις ασφαλιστικές κλάσεις που εμπίπτουν οι νόμιμοι αυτοί μισθοί ή τα ημερομίσθια

Αρα ισχυεί και το αντίστροφο όταν είναι χαμηλότερες οι αποδοχές στην συλογική σύμβαση απο ότι οι τεκμαρτές τον ασφαλίζω στο τεκμαρτό . Σωστα ?

Σύμφωνα όμως με το

Β)Ο τρόπος ασφάλισης των μισθωτών που αναφέρεται στον κοινοποιούμενο πίνακα κατάταξης δεν ισχύει όταν

για τους αμειβόμενους αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Σ.Σ.Ε. (γενική και ειδικές).

Επειδή έχω σταθερο μισθο κάθε μήνα τα 648, 94 δεν ισχύουν τα τεκμαρτα.

Για μένα είναι παράλογο εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι.

Πάνω στον κατα την γνώμη μου παραλογισμό γιατί να μην δεκτώ την γνώμη του cel σωστή ?

Εφόσον οι πίνακες κατάταξης σε κλάσεις θεσπίστικε για αυτούς που εργάζονται με κειμενόμενες αποδοχές.

Το ΙΚΑ τι θα μπορεί να μου πεί ?

ΥΣ. Και εγώ πάνω στο τεκμαρτό ασφαλίζω μόνο και μόνο να μην έχω πρόβλημα με το ΙΚΑ χωρίς να σημαίνει ότι συμφωνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σύμφωνα με την ίδια εγκύκλιο του ικα με το

Να ασφαλιστεί ο εν λόγω εργαζόμενος πάνω στις τεκμαρτές αποδοχές

Λόγω του κάτω

α) Όταν οι κατώτατοι μισθοί ή τα κατώτατα ημερομίσθια που προβλέπονται από τις οικείες Σ.Σ.Ε. (γενική και ειδικές), συμπεριλαμβανομένων και των γενικών επιδομάτων που χορηγούνται σε όλους ανεξαιρέτως τους μισθωτούς, οι οποίοι υπάγονται στην εκάστοτε ισχύουσα οικεία Σ.Σ.Ε., είναι ανώτεροι των τεκμαρτών μισθών ή των τεκμαρτών ημερομισθίων των κλάσεων της κατάταξης, τότε χωρεί αυτόματη κατάταξη στις ασφαλιστικές κλάσεις που εμπίπτουν οι νόμιμοι αυτοί μισθοί ή τα ημερομίσθια

Αρα ισχυεί και το αντίστροφο όταν είναι χαμηλότερες οι αποδοχές στην συλογική σύμβαση απο ότι οι τεκμαρτές τον ασφαλίζω στο τεκμαρτό . Σωστα ?

Λάθος διάγνωση........

Για μένα η περίπτωση α) εμπεριέχεται στην περίπτωση β) και στην ουσία λέει το αυτονόητο.

δηλαδή και μόνο με ποσοστά να αμοίβεται ο εργαζόμενος, δεν μπορεί η αμοιβή του να είναι κατώτερη της Συλλογικής Σύμβασης που ανήκει.

βλέπε αμοιβή σερβιτόρων που δεν μπορεί να είναι κατώτερη της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Λάθος διάγνωση........

Για μένα η περίπτωση α) εμπεριέχεται στην περίπτωση β) και στην ουσία λέει το αυτονόητο.

δηλαδή και μόνο με ποσοστά να αμοίβεται ο εργαζόμενος, δεν μπορεί η αμοιβή του να είναι κατώτερη της Συλλογικής Σύμβασης που ανήκει.

βλέπε αμοιβή σερβιτόρων που δεν μπορεί να είναι κατώτερη της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε.

λάθος διατύπωση...

δεν μιλάω να είναι κάτω απο τα 648,94 που είναι η σύμβαση των επιτιστικών καταστημάτων αλλά όταν είναι κάτω απο τα τεκμαρτα η συλογική σύμβαση δηλαδή ανάμεσα στο 648,94 και 890. αυτό εννοώ αντίστροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
λάθος διατύπωση...

δεν μιλάω να είναι κάτω απο τα 648,94 που είναι η σύμβαση των επιτιστικών καταστημάτων αλλά όταν είναι κάτω απο τα τεκμαρτα η συλογική σύμβαση δηλαδή ανάμεσα στο 648,94 και 890. αυτό εννοώ αντίστροφο.

Σ'αυτό ακριβώς σου απαντώ......

Αν ο μισθός είναι ανώτερος της ΣΣΕ αλλά κατώτερος του τεκμαρτού του ΙΚΑ π.χ. 750,00

θεωρώ ότι ασφαλίζεται στο 750,00.

Αλλιώς η εγκύκλιος έπρεπε να περιλαμβάνει πρόβλεψη για το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ νομίζω ότι το Ι.Κ.Α. τα εχει μπερδέψει .

Τι θεωρείται "σταθερές αποδοχές;"

Δηλαδή αν σε κάποιο μήνα η βοηθός κομμωτή κάνει υπερωρίες ή εργαστεί μια μέρα επιπλέον

και συμβεί το ίδιο στους επόμενους μήνες, τότε ΔΕΝ αμείβεται με σταθερές αποδοχές;

Αυτή την ερώτηση έκανα σε ελεγκτή του Ι.Κ.Α. και μου είπε : "μα γι'αυτό λέμε να την ασφαλίζετε στην 9η ασφαλιστική κλάση!".

Απίστευτα πράγματα.

Σούλη μην την ψάχνεις γιατί δεν θα αποτοξινωθείς ποτέ :rolleyes:

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Βούλωσα (που λέει και ο κατέλης). :angry::angry::P

Αν και έχω γράψει πολλές φορές το ιδιο ξαναγράφω γιατί ο συνάδελφος LOG θα ηθελε κάποια απάντηση .

Ο κανονισμός του ΙΚΑ αναφέρει στο άρθρο 18 ,

4. Εάν δια την παρεχομένην εργασίαν ο συμφωνηθείς μισθός δεν

συνίσταται εν όλω ή εν μέρει εκ σταθερώς εκ των προτέρων καθωρισμένου

ποσού (επί ποσοστοίς, κατ' αποκοπήν, κατά τεμάχιον, επί προμηθεία, δια

φιλοδωρήματος κλπ. αμειβόμενοι), ως και εάν δεν συνεφωνήθη το ποσόν της

αμοιβής, αλλ' η εργασία παρέχεται επί σκοπώ αποζημιώσεως μεταγενεστέρως

κατά την φύσιν αυτής και τα κρατούντα εις τας συναλλαγάς και κατά την

κρίσιν αγαθού ανδρός ορισθησομένης

και η Εγκύκλιος ΙΚΑ-ΕΤΑΜ: 21/31.3.2005

Ο τρόπος ασφάλισης των μισθωτών που αναφέρονται στον κοινοποιούμενο πίνακα κατάταξης δεν ισχύει:

- για τους αμειβόμενους αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Σ.Σ.Ε. (γενική και ειδικές).

Πιο πάνω αναφέρθηκε λανθασμένα κατα την γνώμη μου ότι ο σταθερός μισθος πρέπει να είναι ανώτερος από τα τεκμαρτα για να εφαρμοσθεί το σημείο αυτό .

Αυτό υπάρχει στον κανονισμό του ΙΚΑ ,

6. Η διάταξις της προηγουμένως παραγράφου δεν έχει εφαρμογήν

προκειμένου περί προσώπου, ου ο συμπεφωνημένος μισθός συνίσταται εν

μέρει εκ σταθερώς καθωρισμένου χρηματικού ποσού ανωτέρου του υπό του

Δ.Σ. καθοριζομένου τεκμαρτού τοιούτου της κατηγορίας εις ην ανήκει

οπότε ως ημερήσιος μισθός αυτού λογίζεται ο βάσει του σταθερώς

καθωρισμένου ποσού εξευρισκόμενος".

Αρα όχι όταν είναι αποκλειστικά σταθερός ο μισθός .

Επειδή επίσης έγινε αναφορά στα φιλοδωρήματα τα οποία δεν είναι σταθερός μισθός η γνώμη μου είναι η εξής :

Φιλοδωρήματα ως αμοιβή έχουν αποκλειστικά οι σερβιτόροι . Στην περίπτωση των σερβιτόρων είναι υποχρεωτικό το φιλοδωρημα το οποίο όμως εμπεριέχεται στον λογ/μο των πελατών και αποτελεί και έσοδο για την επιχείρηση . Στις άλλες περιπτώσεις πχ μπαρμαν , κομμωτριες , κτλ (και στα εξτρα των σερβιτόρων τα οποία ο πελάτης δινει πέραν του λογ/μου) τα φιλοδωρήματα υπο προυποθέσεις δεν αποτελούν αποδοχές ασφαλιστέες στο ΙΚΑ .

Σταθερός μισθός είναι αυτός που εχει καθορισθεί εκ των προτέρων άσχετα αν δουλεψει κάποιος Κυριακή , υπερωρίες και βράδυ .

Τα παραπάνω είναι άποψη μου , και δεν σημαίνει ότι πρέπει κανείς να τα ακολουθήσει . Παρακαλώ για να βγει κατι σωστό απο όλα όποιος απαντήσει να διαβάσει όσα έγραψα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταρχάς οφείλω ένα ευχαριστώ στον CEL για τη διάθεση του να ενημερώσει και να με κατατοπίσει πάνω στο θέμα, πράγμα για το οποίο φυσικά δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει. Αυτό δείχνει τελικά γιατί αυτό το site έχει γίνει ο αγαπημένος τόπος συζητήσεων μεταξύ των λογιστών, εξαιτίας αυτών των συναδέρφων που αφιερώνουν τον πολύτιμο χρόνο τους για να απαντήσουν σε διάφορα ζητήματα.

Επί του θέματος, σε αυτά που αναφέρει ο CEL περί "σταθερών αποδοχών" και εγώ έχω προβληματιστεί και φαίνεται ότι μπορεί κάποιος κάλλιστα να ακολουθήσει αυτή τη λογική.

Αυτό όμως που σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω και δεν μπορώ, είναι γιατί αυτό το έρημο το ΙΚΑ (τουλάχιστον στην περιοχή μου) ζητάει ντε και καλά τα ένσημα να υπολογιστούν με τα τεκμαρτά.

Στο τέλος μάλλον θα ψάξω κάποιον δικηγόρο που να του έχει τύχει τέτοια περίπτωση, μπας και μπορώ να αποφύγω τις διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ θα προσπαθήσω να το γράψω απλά, το εαν πρέπει κάποιος να ασφαλιστεί με τεκμαρτές αποδοχές, καθορίζεται από εάν εκτός του βασικού μισθού έχει πρόσθετες αποδοχές οι οποίες δεν μπορούν να καθορισθούν (φιλοδωρήματα, ποσοστά κλπ.). Ο μπάρμαν εφόσον δεν έχει φιλοδωρήματα δεν ασφαλίζεται με τεκμαρτές αποδοχές. Σε άλλη ερώτηση για κομμώτρια έγραψα ότι κρεμάστε μία πινακίδα η οποία να γράφει ότι απαγορεύονται τα φιλοδωρήματα, δεν το έγραψα έτσι υπάρχει απόφαση δικαστηρίου η οποία δικαιώνει επιχείρηση για τον παραπάνω λόγο. Το θέμα είναι το ποιός θέλει να μπλέξει με την γραφειοκρατία του ΙΚΑ και εξ αυτού να μπλέξει και τον πελάτη του σε περιπέτειες, εμπρός γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Φιλοδωρήματα ως αμοιβή έχουν αποκλειστικά οι σερβιτόροι . Στην περίπτωση των σερβιτόρων είναι υποχρεωτικό το φιλοδωρημα το οποίο όμως εμπεριέχεται στον λογ/μο των πελατών και αποτελεί και έσοδο για την επιχείρηση . Στις άλλες περιπτώσεις πχ μπαρμαν , κομμωτριες , κτλ (και στα εξτρα των σερβιτόρων τα οποία ο πελάτης δινει πέραν του λογ/μου) τα φιλοδωρήματα υπο προυποθέσεις δεν αποτελούν αποδοχές ασφαλιστέες στο ΙΚΑ .

Σταθερός μισθός είναι αυτός που εχει καθορισθεί εκ των προτέρων άσχετα αν δουλεψει κάποιος Κυριακή , υπερωρίες και βράδυ .

Για τα φιλοδωρήματα των κομμωτών/κομμωτριών μου είπε σήμερα ελεγκτής του Ι.Κ.Α. ότι για το Ι.Κ.Α. αποτελούν μισθό από την στιγμή που ο εργοδότης το αποδέχεται.

Για να υπολογιστούν οι εισφορές επί του καταβαλλόμενου σταθερού μισθού και όχι επί των τεκμαρτών ημερομισθίων του Ι.Κ.Α., θα πρέπει ο εργοδότης να ΜΗΝ αποδέχεται το φιλοδώρημα στον κομμωτή/κομμώτρια και να αναρτήσει ταμπέλα που να αναγράφεται σε αυτήν ότι "Απαγορεύεται το φιλοδώρημα" !

Πιάσε το αυγό και κούρευτο ....

doctor

Y.Γ. Το παραπάνω (για την ανάρτηση ταμπέλας/πίνακα/ανακοίνωσης περί μη αποδοχής φιλοδωρήματος) το είχε αναφέρει και ο Δημήτρης ΚΛΜ και το έχω δει σε κομμωτήριο, δεν γνωρίζω όμως αν υπάρχει σε κάποιον νόμο.

Θα το ψάξω, και γενικά θα ψάξω διατάξεις για τα φιλοδωρήματα και θα επανέλθω.

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει σχετικά ας το αναφέρει.

Ο μπάρμαν εφόσον δεν έχει φιλοδωρήματα δεν ασφαλίζεται με τεκμαρτές αποδοχές.

Δημήτρη συμφωνώ. Γιατί όμως το Ι.Κ.Α. έχει όχι μόνο τον μπάρμαν, αλλά και τον βοηθό μπάρμαν στις τεκμαρτές αποδοχές;

Την απόφαση του δικαστηρίου για τα φιλοδωρήματα την έχεις;

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Την απόφαση του δικαστηρίου για τα φιλοδωρήματα την έχεις;

1150/1995 ΣΤΕ (172205)

ΔΔΙΚΗ/1996 (915), ΕΔΚΑ/1996 (680)

Κοινωνική ασφάλιση. Ασφαλιστικές εισφορές. Βοηθοί κομμωτριών. Αμοιβή

αυτών με πάγιο μισθό και με φιλοδωρήματα τα οποία καταβάλλονται

προαιρετικά από τις πελάτισσες της επιχειρήσεως και δεν αποτελούσαν

τμήμα της συμφωνηθείσης αμοιβής των. Τρόπος υπολογισμού των

ασφαλιστικών εισφορών.

A.B.

Αριθμός 1150/1995

ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ

ΤΜΗΜΑ Ακ

Συνεδρίασε δημόσια στο ακροατήριό του στις 19 Δεκεμβρίου 1994 με την

εξής σύνθεση : Δ. Μαργαρίτης, Αντιπρόεδρος, Πρόεδρος του Ακ Τμήματος,

Φ. Κατζούρος, Γ. Παναγιωτόπουλος, Σύμβουλοι, Δ. Μαρινάκης, Ε. Τσούμπα,

Πάρεδροι. Γραμματέας η Ευαγ. Κουμεντέρη, Γραμματέας του Ακ Τμήματος.

Γ ι α να δικάσει την από 31ης Μαίου 1988 αίτηση:

Τ ο υ Ιδρύματος Κοινωνικών Ασφαλίσεων (Ι.Κ.Α.), το οποίο παρέστη

με τον δικηγόρο Κ. Φλέσσα (Α.Μ. 5340), που τον διόρισε με πληρεξούσιο,

κ α τ ά της Ελένης συζ. Φιλίππου Ιωαννίδου, κατοίκου Θεσσαλονίκης

(οδός Βασ. κΟλγας αρ. 48), η οποία δεν παρέστη.

Με την αίτηση αυτή το αναιρεσείον κΙδρυμα επιδιώκει να αναιρεθεί η

4974/87 απόφαση του Διοικητικού Πρωτοδικείου Θεσσαλονίκης.

Η εκδίκαση άρχισε με την ανάγνωση της εκθέσεως του Εισηγητού,

Παρέδρου Δ. Μαρινάκη.

Κατόπιν το δικαστήριο άκουσε τον πληρεξούσιο του αναιρεσείοντος

Ιδρύματος, ο οποίος ανέπτυξε και προφορικά τους προβαλλόμενους λόγους

αναιρέσεως και ζήτησε να γίνει δεκτή η αίτηση.

Μετά τη δημόσια συνεδρίαση, το δικαστήριο συνήλθε σε διάσκεψη σε

αίθουσα του Δικαστηρίου, κ α ι ,

Α φ ο ύ μ ε λ έ τ η σ ε τ α σ χ ε τ ι κ ά έ γ γ ρ α φ α

Σ κ έ φ θ η κ ε κ α τ ά τ ο ν ό μ ο

1. Επειδή, δια την άσκησιν της υπό κρίσιν αιτήσεως κατεβλήθησαν τα

κατά νόμον τέλη και το παράβολον (υπ' αριθμ. 6984681 έτους 1988

γραμμάτιον εισπράξεως του Ταμείου Δικαστικών Εισπράξεων Αθηνών και υπ'

αριθμ. 972824 και 1962339 έτους 1988 ειδικά έντυπα παραβόλου).

2. Επειδή, δια της αιτήσεως ταύτης ζητείται η αναίρεσις της υπ'

αριθμ. 4974/1987 αποφάσεως του Διοικητικού Πρωτοδικείου Θεσσαλονίκης,

με την οποίαν έγινε εν μέρει δεκτή προσφυγή της αναιρεσιβλήτου και

ετροποποιήθη η υπ' αριθμ. 1103/Σ.59/27.6.1986 απόφασις της Βκ Τοπικής

Διοικητικής Επιτροπής του Περιφερειακού Υποκαταστήματος Ι.Κ.Α.

Θεσσαλονίκης. Δια της τελευταίας αυτής αποφάσεως είχεν απορριφθή

ένστασις αυτής κατά της υπ' αριθμ. 56413/17.2.1986 πράξεως του ως άνω

Υποκαταστήματος του Ι.Κ.Α., δι' ης επεβλήθησαν εις βάρος αυτής εισφοραί

δια την ασφαλιστικήν τακτοποίησιν μισθωτών, απασχοληθεισών εις το

κομμωτήριον της αναιρεσιβλήτου, επί τω λόγω ότι αύτη δεν τας ησφάλιζε

βάσει των ισχυόντων δια τους αμειβομένους με κυμαινομένας αποδοχάς

μισθωτούς.

3. Επειδή, εμπροθέσμως ασκείται η κρινομένη αίτησις αναιρέσεως,

κατατεθείσα την 31ην Μαίου 1988, ήτοι την 63ην ημέραν από της

επιδόσεως της προσβαλλομένης αποφάσεως εις το αναιρεσείον κΙδρυμα,

γενομένης την 29ην Μαρτίου 1988, διότι η 60ή και 61η ημέρα ήσαν κατά

νόμον ημέραι αργίας, Σάββατον και Κυριακή αντιστοίχως, η δε 62α

Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος (άρθρον 1 παρ. 11 και 12 του ν. 1157/1981

- φ. 126). Ασκουμένη δε παραδεκτώς κατά τα λοιπά, εξεταστέα περαιτέρω

αποβαίνει.

4. Επειδή, αι διατάξεις των παραγράφων 2 έως 4 του άρθρου 25 του

αν.ν. 1846/1951 (φ. 179), ώριζον ότι βάσις υπολογισμού των υπέρ του

Ι.Κ.Α. ασφαλιστικών εισφορών αποτελεί ο καταβαλλόμενος υπό του

εργοδότου ημερήσιος μισθός, αναγόμενος εις τεκμαρτόν ημερομίσθιον,

καθ' ον τρόπον ωρίζετο εις την παρ. 2, η δε παράγραφος 5 του ιδίου

άρθρου και νόμου ώριζεν ότι : "Κανονισμός θέλει ορίσει τα του τρόπου

εξευρέσεως του ημερησίου μισθού?Δια του αυτού Κανονισμού δύνανται να

προβλεφθή η κατάταξις ωρισμένων κατηγοριών ησφαλισμένων παρεχόντων

εξηρτημένην εργασίαν εις κλάσεις, δι' αποφάσεων του Δ.Σ., βάσει του

μέσου όρου των τεκμαιρομένων αποδοχών τούτων. . .". Εκ των ανωτέρω

διατάξεων αι μεν των παρ. 2 έως 4 ετροποποιήθησαν δια των διατάξεων

των παραγράφων 1 έως 3 του άρθρου 1 του ν. 825/1978 (φ. 189) και

ωρίσθη εις το εξής ως βάσις υπολογισμού των υπέρ του Ι.Κ.Α.

ασφαλιστικών εισφορών ευθέως το πραγματικόν ημερομίσθιον ή κατά

περίπτωσιν ο πραγματικός μισθός χωρίς αναγωγήν τούτων εις τεκμαρτόν

ημερομίσθιον, ως ίσχυε μέχρι τότε, η δε διάταξις της παραγράφου 5

αντικατεστάθη δια της διατάξεως της παραγράφου 4 του άρθρου 1 του ν.

825/1978, ως εξής : "Κανονισμός θέλει ορίσει τα του τρόπου εξευρέσεως

του ημερησίου μισθού. Δια του αυτού Κανονισμού δύναται να προβλεφθή ο

υπολογισμός των εισφορών επί τεκμαρτού ημερομισθίου, των εν παρ. 1 του

άρθρου 37 του παρόντος ασφαλιστικών κλάσεων, δι' αποφάσεως του

Διοικητικού Συμβουλίου κατηγορίας ως προς τινας κατηγορίας ησφαλισμένων

γενικώς ή κατά τοπικάς περιοχάς, βάσει του μέσου όρου των τεκμαιρομένων

αποδοχών ή τεκμαιρομένου εισοδήματος κατά κατηγορίας". Επί τη βάσει της

εξουσιοδοτήσεως του άρθρου 25 παρ. 5 του αν.ν. 1846/1951, ως είχε προ

της αντικαταστάσεώς της δια της παρ. 4 του άρθρου 1 του ν. 825/1978,

εξεδόθη ο Κανονισμός Ασφαλίσεως του Ι.Κ.Α. (Α.Υ.Ε. 55575/Ι.479/1965 -

ΦΕΚ Β 816), ο οποίος εις την διάταξιν του άρθρου 17 παρ. 1, ως

ετροποποιήθη δια της υπ' αριθμ. 3817/Ι.191/26.5.1967 (ΦΕΚ Β 399)

αποφάσεως του Υπουργού Εργασίας, ώρισεν ότι : "1. Ως μισθός επί του

οποίου υπολογίζεται η εισφορά λογίζεται ο εις χρήμα συμπεφωνημένος

τούτος προσαυξανόμενος : α) Κατά τα τυχόν παρά του εργοδότου

χορηγούμενα εις τον μισθωτόν ποσοστά ή άλλας προσθέτους χρηματικάς

αμοιβάς, πλην των κάτωθι εκτάκτων παροχών κοινωνικού χαρακτήρος. 1.

Δια δώρα λόγω α) γάμου του ησφαλισμένου ή των τέκνων του, β) γεννήσεως

τέκνων του ησφαλισμένου και 2. Δια βοήθημα εις οικογένειαν θανόντος

ησφαλισμένου. β) Κατά τα τυχόν παρά τρίτων καταβαλλόμενα κατά

συνήθειαν χρηματικά ποσά (φιλοδωρήματα ή άλλης φύσεως αμοιβάς)

υπολογιζόμενα βάσει των ισχυόντων δια την επιχείρησιν σχετικών πινάκων

(άρθρον 19). γ) Κατά τας τυχόν εις είδος παροχάς (κατοικία, τροφή,

θέρμανσις κ.λ.π.) αποτιμωμένας ωσαύτως βάσει των ισχυόντων πινάκων.

Εφ' όσον, πρόκειται περί βιομηχανικών επιχειρήσεων, αι παροχαί αύται

εκτιμώνται κατά κρίσιν αγαθού ανδρός ως στοιχεία του μισθού. 2. . .

.". Ο αυτός Κανονισμός εις το άρθρον 19, ώρισεν ότι : "1. Εντός του

τελευταίου τριμήνου εκάστου έτους το Δ.Σ. του Ιδρύματος καθορίζει δια

πράξεώς του κεχωρισμένως δια την περιφέρειαν εκάστου Υπ/τος την αξίαν

των εις είδος παροχών κατόπιν γνωμοδοτήσεων των Τ.Δ.Ε. των

Υποκαταστημάτων. Καθ' όμοιον τρόπον καθορίζεται η κατά μισθολογικήν

περίοδον αξία των προς τους μισθωτούς παροχών τρίτων, λαμβανομένων υπ'

όψιν των τοπικών και των ιδιαζουσών εις εκάστην επαγγελματικήν

κατηγορίαν συνθηκών. 2. Ο υπό του Δ.Σ. καθορισμός της αξίας των

παροχών αμφοτέρων των κατηγοριών ισχύει δι' ολόκληρον το επόμενον έτος

και λαμβάνεται υποχρεωτικώς υπ' όψιν κατά τον υπολογισμόν του μισθού",

ενώ εις το άρθρον 18, ως αντικατεστάθη με την υπ' αριθμ.

21/21/320/11.2.1975 απόφασιν του Υπουργού Κοινωνικών Υπηρεσιών (ΦΕΚ Β

200) και ειδικώτερον εις τας παραγράφους 4 έως 6 αυτού ώρισεν ότι ?"4.

Εάν δια την παρεχομένην εργασίαν ο συμφωνηθείς μισθός δεν συνίσταται

εν όλω ή εν μέρει εκ σταθερώς εκ των προτέρων καθωρισμένου ποσού (επί

ποσοστοίς, κατ' αποκοπήν, κατά τεμάχιον, επί προμηθεία, δια

φιλοδωρημάτων κ.λ.π. αμειβόμενοι), ως και εάν δεν συνεφωνήθη το ποσόν

της αμοιβής, αλλ' η εργασία παρέχεται επί σκοπώ αποζημιώσεως

μεταγενεστέρως κατά την φύσιν αυτής και τα κρατούντα εις τας

συναλλαγάς και κατά την κρίσιν αγαθού ανδρός ορισθησομένης, ο

ημερήσιος μισθός του ησφαλισμένου εξευρίσκεται κατά τα εν τη παραγράφω

2 του παρόντος άρθρου οριζόμενα βάσει του εκ της φύσεως της

παρεχομένης εργασίας πιθανού δι' εκάστην μισθολογικήν περίοδον μισθού

του ησφαλισμένου, υπολογιζομένου κατά τα εν παρ. 2 και 3 του άρθρ. 17

του παρόντος Κανονισμού οριζόμενα, ασχέτως διαρκείας της ημερησίας

απασχολήσεώς του. 5. Προς απλούστευσιν της εφαρμογής της προηγουμένης

παραγράφου δύνανται ωρισμέναι κατηγορίαι ησφαλισμένων μισθωτών εκ των

εν αυτή αναφερομένων να κατατάσσωνται δι' αποφάσεως του Δ.Σ.,

λαμβανομένης εντός του τελευταίου τριμήνου εκάστου έτους μετά γνώμην

των οικείων Τ.Δ.Ε. εις ωρισμένας κλάσεις ημερησίων μισθών δια το

επόμενον ημερολογιακόν έτος, βάσει του μέσου όρου των τεκμαιρομένων

μηνιαίων αποδοχών των, εφαρμοζομένων αναλόγως των εν τω πρώτω εδαφίω

της παρ. 1 του παρόντος άρθρου οριζομένων. Νέα κατά την διάρκειαν του

δι' ο ισχύει έτους κατάταξις επιτρέπεται μόνον εν περιπτώσει αυξήσεως

των γενικών κατωτάτων ημερομισθίων ή μισθών Η διάταξις της

προηγουμένης παραγράφου δεν έχει εφαρμογήν προκειμένου περί προσώπου,

ου ο συμπεφωνημένος μισθός συνίσταται εν μέρει εκ σταθερώς

καθωρισμένου χρηματικού ποσού ανωτέρου του υπό του Δ.Σ. καθοριζομένου

τεκμαρτού τοιούτου της κατηγορίας εις ην ανήκει οπότε ως ημερήσιος

μισθός αυτού λογίζεται ο βάσει του σταθερώς καθωρισμένου ποσού

εξευρισκόμενος". Αι διατάξεις αύται του Κανονισμού Ασφαλίσεως του

Ι.Κ.Α., ερειδόμεναι εις την εξουσιοδοτικήν διάταξιν του άρθρου 29 παρ.

5 του αν.ν. 1846/1951, ήτις είναι σχεδόν ταυτόσημος προς την

μεταγενεστέραν εξουσιοδοτικήν διάταξιν της παρ. 4 του άρθρου 1 του ν.

825/1978, αντικαταστήσασαν την διάταξιν της παρ. 5 του άρθρου 25 του

αν.ν. 1846/1951, εξακολουθούν να ισχύουν, εφ' όσον δεν εξεδόθη

σχετικός κανονισμός επί τη βάσει της μεταγενεστέρας εξουσιοδοτήσεως

και αι ρυθμίσεις των εναρμονίζονται με το σύστημα υπολογισμού των

ασφαλιστικών εισφορών, το οποίον καθιέρωσεν ο ν. 825/1978. Εξ άλλου,

κατ' επίκλησιν των διατάξεων της παρ. 4 του άρθρου 1 του ν. 825/1978

και των παρ. 4 και 5 του άρθρου 18 του ως άνω Κανονισμού του Ι.Κ.Α.

εξεδόθησαν διαδοχικώς δια τα κρίσιμα εις την προκειμένην περίπτωσιν

έτη 1983 έως 1985 αι υπ' αριθμ. 232/Σ.21/2.12.1982 (φ. 1048 Βκ),

277/Σ.36/29.11.1983 (φ. 718 Βκ) και 474/45/3.12.1984 (φ. Βκ895)

αποφάσεις του Διοικητικού Συμβουλίου του Ι.Κ.Α. αντιστοίχως, δια των

οποίων προσδιωρίσθησαν οι αμειβόμενοι με κυμαινομένας αποδοχάς

μισθωτοί, μεταξύ των οποίων περιελήφθησαν οι κομμωταί και οι βοηθοί

αυτών, οι οποίοι απασχολούνται εις κομμωτήρια Ακ, Βκ και Γκ

κατηγορίας, κατετάγησαν εις ασφαλιστικάς κλάσεις και ωρίσθη

αντιστοίχως το τεκμαρτόν ημερομίσθιόν των. Εκ των ανωτέρω παρατεθεισών

διατάξεων προκύπτει ότι προϋπόθεσις εξευρέσεως του μισθού και επί τη

βάσει αυτού του υπολογισμού των ασφαλιστικών εισφορών κατά το άρθρον

18 παράγραφοι 4 έως 6 του Κανονισμού Ασφαλίσεως του Ι.Κ.Α. είναι να μη

έχει συμφωνηθή ως μισθός "εν όλω ή εν μέρει σταθερώς εκ των προτέρων"

καθωρισμένον ποσόν. Εάν δεν συντρέχη η προϋπόθεσις αυτή η εξεύρεσις

του μισθού γίνεται κατά τα οριζόμενα εις τα άρθρα 17 παρ. 1 και 19 του

ανωτέρω Κανονισμού.

5. Επειδή, δια της αναιρεσιβαλλομένης αποφάσεως εγένοντο δεκτά τα

εξής : Δια της υπ' αριθμ. 56413/17.2.1986 πράξεως επιβολής εισφορών

του Περιφερειακού Υποκαταστήματος του Ι.Κ.Α. Θεσσαλονίκης κατελογίσθη

εις βάρος της εργοδότιδος αναιρεσιβλήτου, διατηρούσης κομμωτήριον εν

Θεσσαλονίκη, ποσόν εκ δραχμών 114.020 δια την ασφαλιστικήν τακτοποίησιν

των Ορθοδοξίας Παλατζόγλου, Αικατερίνης Ευστρατίου, Νίκης Παζέπη και

Αναριάτας Νταλ-Γκαλ, αι οποίαι απησχολήθησαν εις το κομμωτήριον της

αναιρεσιβλήτου ως βοηθοί κομμώτριαι κατά το χρονικόν διάστημα από

1.2.1983 έως 31.12.1985, Η ανωτέρω πράξις επιβολής εισφορών εξεδόθη,

διότι η αναιρεσίβλητος δεν υπελόγισε τας οφειλομένας δια τα ως άνω

πρόσωπα εισφοράς συμφώνως προς τα ισχύοντα δια τους αμειβομένους με

κυμαινομένας αποδοχάς βάσει των τεκμαρτών ημερομισθίων των

ασφαλιστικών κλάσεων, εις ας υπήγοντο, ως ταύτα είχον καθορισθή με

απόφασιν του Διοικητικού Συμβουλίου του Ι.Κ.Α. κΕνστασις της

αναιρεσιβλήτου κατά της ανωτέρω πράξεως απερρίφθη με την υπ' αριθμ.

1103/Σ.59/27.6.1986 απόφασιν της Βκ Τοπικής Διοικητικής Επιτροπής του

αυτού Υποκαταστήματος του Ι.Κ.Α. Κατκαυτής ήσκησεν η εργοδότις

προσφυγήν, με την οποίαν υπεστήριξεν ότι ο εκ μέρους του Ι.Κ.Α.

υπολογισμός των οφειλομένων εισφορών βάσει των τεκμαρτών ημερομισθίων

των ασφαλιστικών κλάσεων, αι οποίαι καθωρίσθησαν με αποφάσεις του Δ.Σ.

του Ι.Κ.Α., δεν είναι νόμιμος, διότι αι παρ' αυτή απασχοληθείσαι

μισθωτοί δεν είναι δυνατόν να θεωρηθούν ότι ανήκουν εις την κατηγορίαν

των αμειβομένων με κυμαινομένας αποδοχάς, κατά την έννοιαν του άρθρου

18 παρ. 4 του Κανονισμού Ασφαλίσεως του Ι.Κ.Α., εφ' όσον τα

φιλοδωρήματα, τα οποία ελάμβανον αι ανωτέρω μισθωτοί κατεβάλλοντο

προαιρετικώς υπό των πελατισσών και δεν απετέλουν μέρος της

συμπεφωνημένης αμοιβής των.

6. Επειδή, η προσβαλλομένη απόφασις, με τας σκέψεις ότι εκ των

στοιχείων του φακέλλου της υποθέσεως δεν προέκυπτεν ότι οι υπάλληλοι

της αναιρεσιβλήτου ημείβοντο, εκτός από τον πάγιον μισθόν και με

φιλοδωρήματα, τα οποία κατεβάλλοντο υποχρεωτικώς υπό των πελατισσών

της επιχειρήσεώς της και απετέλουν ποσοστόν ή μέρος των εισπράξεων,

κατά συνέπειαν δε ότι τα φιλοδωρήματα αυτά, έχοντα προαιρετικόν

χαρακτήρα, δεν απετέλουν τμήμα της συμφωνηθείσης αμοιβής των υπαλλήλων

της, εδέχθη περαιτέρω ότι αι οφειλόμεναι εισφοραί ουχί νομίμως

κατελογίσθησαν με την ανωτέρω πράξιν επιβολής εισφορών επί τη βάσει

τεκμαρτού ημερομισθίου, αλλ' έπρεπε να υπολογισθούν κατ' εφαρμογήν των

διατάξεων των άρθρων 17 παρ. 1 περ. 6 και 19 του Κανονισμού Ασφαλίσεως

του Ι.Κ.Α., βάσει του συμπεφωνημένου μισθού και των αναγραφομένων εις

τα μισθολόγια της αναιρεσιβλήτου αποδοχών των υπαλλήλων της,

προσηυξημένων με την αξίαν των φιλοδωρημάτων, ως η αξία αύτη έχει

τυχόν καθορισθή κατά μισθολογικήν περίοδον δι' αποφάσεων του Δ.Σ. του

Ι.Κ.Α., εις περίπτωσιν δε ελλείψεως σχετικών αποφάσεων του Δ.Σ. του

Ι.Κ.Α. περί καθορισμού της αξίας των φιλοδωρημάτων, έκρινεν ότι η αξία

αυτή πρέπει να καθορισθή κατά μισθολογικήν περίοδον κατά την κρίσιν

του αρμοδίου οργάνου του Υποκαταστήματος@συμφώνως προς τα κριτήρια του

άρθρου 19 του Κανονισμού Ασφαλίσεως.

7. Επειδή, η ανωτέρω αιτιολογία της προσβαλλομένης αποφάσεως, καθ' ο

μέρος δέχεται ότι αι οφειλόμεναι υπό της αναιρεσιβλήτου εισφοραί

έπρεπε να υπολογισθούν ουχί βάσει τεκμαρτού ημερομισθίου, συμφώνως

προς το άρθρον 18 παρ. 4 έως 6, αλλά συμφώνως προς τας διατάξεις των

άρθρων 17, παρ. 1 περ. β και 19 του Κανονισμού Ασφαλίσεως του Ι.Κ.Α.,

εφ' όσον εν προκειμένω είχε συμφωνηθή σταθερός μισθός, ήτοι ο

αναγραφόμενος εις τα μισθολόγια της αναιρεσιβλήτου, μετά των τυχόν

χορηγουμένων υπό των πελατισσών του κομμωτηρίου φιλοδωρημάτων,

τυγχάνει, συμφώνως προς τα ήδη εκτεθέντα, νόμιμος και επαρκής, τα δε

υπό του αναιρεσείοντος Ιδρύματος αντιθέτως προβαλλόμενα πρέπει να

απορριφθούν ως αβάσιμα.

8. Επειδή, κατά ταύτα, η υπό κρίσιν αίτησις αναιρέσεως πρέπει να

απορριφθή.

Δ ι ά τ α ύ τ α

Απορρίπτει την υπό κρίσιν αίτησιν, και

Διατάσσει την κατάπτωσιν του παραβόλου.

Η διάσκεψη έγινε στην Αθήνα στις 20 Δεκεμβρίου 1994 και η απόφαση

δημοσιεύθηκε σε δημόσια συνεδρίαση της 20ής Μαρτίου 1995.

Ο Πρόεδρος του Ακ Τμήματος Η Γραμματέας του Ακ Τμήματος

Δ. Μαργαρίτης Ευαγ. Κουμεντέρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To I.K.A. είχε κάποτε και τους διανομείς στα τεκμαρτά. Την 1/1/2002 όμως (βλ.σχετική Α.Π. Δ.Σ. Ι.Κ.Α. 420/Συν.40/18-12-2001, Φ.Ε.Κ.1776) αναθεώρησε και απέσυρε τους διανομείς από τις ειδικότητες αυτών που ασφαλίζονται με τεκμαρτά.

Είναι νομίζω καιρός να εξαιρέσει κι άλλες ειδικότητες από την λίστα. Π.χ. καθαρίστριες σε κέντρα διασκέδασης (ήμαρτον!), διερμηνείς !!!! σε εξοχικά κέντρα (έλεος!), Ψαροκαπετάνιους (χα χα), τεχνίτες ψαροντουφεκάδες (αυτοί από ποιον παίρνουν φιλοδώρημα άραγε:angry:...

Anast, είσαι φοβερός. Θα μελετήσω αυτά που έστειλες, μπράβο σου.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την ιστορία να αναφέρω ότι και για την παρακάτω περίπτωση...

- για τους αμειβόμενους με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κ.λπ. (π.χ. περιοδεύοντες πωλητές, πλασιέ), όταν οι σταθερές αποδοχές τους υπερβαίνουν τις τεκμαρτές, της κλάσης κατάταξής τους. Σε αυτή την περίπτωση, ασφαλίζονται επί των σταθερών αποδοχών τους (Κ.Α. του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, άρθρο 18, παρ. 6).

Ως σταθερές αποδοχές νοούνται οι συμφωνημένες, υπό την προϋπόθεση να είναι ανώτερες της γενικής ή της οικείας ειδικής Σ.Σ.Ε.

Υπήρξε προσφυγή επιχείρησης που απασχολούσε οδηγούς-πωλητές με μισθό & ποσοστά και τους ασφάλιζε στα τεκμαρτά, ενώ το ΙΚΑ απαίτησε ασφάλιση στον Μισθό (ο οποίος ήταν μεγαλύτερος απ'τα τεκμαρτά).

Και όμως σ'αυτή την περίπτωση το Δικαστήριο δικαίωσε τον εργοδότη αποφασίζοντας ότι ο χαρακτηρισμός των κυμαινόμενων αποδοχών δεν ανατρέπεται από το γεγονός του μεγαλύτερου μισθού, οπότε σωστά τους ασφάλιζε στα τεκμαρτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις διάβασα την απόφαση του Σ.τ.Ε. (1150/1995), που παρέθεσε λίγο παραπάνω ο Anast.

Βλέπουμε πόσο εύκολα κατέπεσε η λογική του Ι.Κ.Α.

Και μάλιστα η ΕΠΙΣΗΜΗ θέση του Ι.Κ.Α. η οποία παρά την καταδικαστική απόφαση ισχύει ακόμα!

Νομίζω ότι οι μόνοι που ανήκουν 100% στα τεκμαρτά είναι οι σερβιτόροι και οι βοηθών αυτών, ουδείς άλλος ανήκει 100% στην τεκμαρτή ασφάλιση.

Εδώ βγαίνει λάθος η επίσημη θέση του Ι.Κ.Α. για την τεκμαρτή ασφάλιση, και μερικοί -ακόμα και στο παρόν φόρουμ- έχουν ενδοιασμούς αν θα δώσουν 25 ασφαλιστικά ημερομίσθια στην μερική απασχόληση, δηλαδή φοβούνται να εφαρμόσουν το ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ.

doctor

Υ.Γ. Έπειτα από την μελέτη της απόφασης αυτής, και έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία (δις) με τον Χρήστο (cel), και έπειτα από ανελέητο ψάξιμο σε βιβλία εργατικής νομοθεσίας, οφείλω να αναγνωρίσω στον τελευταίο πλήρη γνώση του θέματος και να δηλώσω δημόσια ότι στηριζόμενος στις -απ' ότι αποδείχτηκε παράνομες- εγκυκλίους του Ι.Κ.Α., υπεστήριξα μια λάθος θεωρία την οποία και αποποιούμαι από εδώ και στο εξής.

Αυτό το φόρουμ δεν είναι πηγή γνώσης, δεν είναι εργαλείο δουλειάς, δεν είναι συνδυασμός διασκέδασης και μόρφωσης, αλλά είναι ό, τι καλύτερο έχω συναντήσει στην επαγγελματική μου πορεία. Κανένα σεμινάριο, κανένα βιβλίο δεν συγκρίνεται με αυτά που έχω μάθει στους μόλις 5 μήνες που βρίσκομαι στο φόρουμ, και δεν συγκρίνεται επίσης με αυτά που πρόκειται να μάθω.

Ευχαριστώ προσωπικά τον Χρήστο (Cel) και τον Τάσο ; (anast) για άλλη μια φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...