• 0
Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Επισκέπτης-katerina-

ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΕΝΑΛΛΑΓΗΣ ΩΡΑΡΙΟΥ?

Question

Καλησπερα σας

Εργάζομαι ως β.λογιστη σε ξενοδοχειακη επιχ. οπου οι εργαζόμενοι εργαζονται με βαρδιες.

Σήμερα που πηγα να καταθεσω στην Ε.Ε. ενα πινακα προσωπικου για ενα καινουριο εργαζομενο συνοδευομενο βεβαια απο τον αντιστοιχο πινακα εναλλαγης ωραριου (βαρδιες) μου ειπαν οτι εχει αλλαξει ο νομος και οτι η προθεσμια για την υποβολη του πινακα προσωπ. συνεχιζει να ειναι 15 μερες ,ΑΛΛΑ οτι για το προγραμμα εναλλαγης ωραριου εχει γινει 2 μερες ΜΟΝΟ απο την ημερα προσληψης. Ειναι δυνατόν? Γνωριζεται κατι να με ενημερώσετε σας παρακαλώ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

20 answers to this question

  • 0

ισχυει

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Άρθρο 3 Ν.3385/05

Υποβολή συμπληρωματικών πινάκων προσωπικού Κυρώσεις

1. Η παρ. 5 του άρθρου 16 του 2874/2000 (ΦΕΚ 286 Α) τροποποιείται ως ακολούθως:

"5. Σε περίπτωση αλλαγής της νομικής εκπροσώπησης της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης ή σε περίπτωση προσλήψεως νέων εργαζομένων, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από της επελεύσεως της μεταβολής.

Σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέτει με οποιονδήποτε τρόπο συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τις μεταβολές αυτές το αργότερο έως και δύο (2) ημέρες από την ημέρα αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας."

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΙΣΧΥΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ?

ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΑ Ε.Ε. ΠΟΥ ΤΗΛΕΦ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΤΩΝ 2 ΗΜΕΡΩΝ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΛΗΓΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΝΑΛΛΑΓΗΣ ΩΡΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΘΕΙ... ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝ ΣΤΗΝ ΕΕ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΠΑΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ? ΕΛΕΟΣ..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΔΗΛΑΔΗ Η ΝΕΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ Η ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΡΟΓΡ.ΕΝΑΛΛΑΓΗΣ ΩΡΑΡΙΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ "ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ?"

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εάν τα ωράρια έχουν αλλάξει μέσα στις πρώτες 15 μέρες υπερισχύει το διήμερο, βάσει λογικής. (της δικιάς μου τουλάχιστον)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

H ΙΣΧΥς ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ 3385/19/08/05 ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΤΟ ΦΕΚ.

ΑΡΑ κοιτα το φεκ και ετσι πρατεις.

ΠΑΝΤΩς ΤΑ 900 EURO ΕΙΝΑΙ ..ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ "ΑΡΗ".ΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΤΙΣ 3/11/05 ΚΑΙ ΠΑΩ ΣΤΙΣ 16/11/05 ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΑΛΛΑΓΗΣ ΩΡΑΡΙΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ.ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.ΤΙ ΝΑ ΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΗΛΑΔΗ? ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΑΛΛ.ΩΡΑΡΙΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΙΣ ΒΑΡΔΙΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜ.ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ 3/11.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αυτά είναι τα κουμπιά της αλεξενας που λένε.

φυσιολογικά έχει απόλυτο δίκιο, με την κοινή λογική

έλα όμως που στις μέρες μας έχει χαθεί πλέον η κοινή λογική

γι αυτό και άλλες ΕΕ το ζητούν οχι σε 15 οπως ειναι σωστό αλλα σε δυο προσιδιάζοντας τις δυο διατάζεις και ερμηνεύοντας οπως εκείνοι νομίζουν.

με αυτο τον τροπο καταστρατηγούν την διάταξη για προθεσμία 15 ημερών της αναγγελίας νεοπροσλαμβανομένου.

Κατά την άποψη μου η αναγγελία νεοπροσλαμβανομένου υπερισχύει της αλλαγής του ωραρίου αφού δεν υπήρχε ο εργαζόμενος για να αλλάξει ωράριο αλλα αναγγέλλεται για πρώτη φορά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Άρθρο 3 Ν.3385/05

Υποβολή συμπληρωματικών πινάκων προσωπικού Κυρώσεις

1. Η παρ. 5 του άρθρου 16 του 2874/2000 (ΦΕΚ 286 Α) τροποποιείται ως ακολούθως:

"5. Σε περίπτωση αλλαγής της νομικής εκπροσώπησης της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης ή σε περίπτωση προσλήψεως νέων εργαζομένων, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από της επελεύσεως της μεταβολής.

Σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέτει με οποιονδήποτε τρόπο συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τις μεταβολές αυτές το αργότερο έως και δύο (2) ημέρες από την ημέρα αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας."

[/quote Συμφωνα με αυτο η προσληψη καινουργιου ειναι 15 και η τροποποιηση παλαιων ειναι 2και αναφερει μονο για αυτες τις αλλαγες οτι θελει συμπληρωματικο πινακα .Αυτα αν θελω να λεω οτι ξερω ελληνικα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η αλλαγη ωραριου εργασιας, δηλωνεται στην ΕΕ με γνωστοποιηση, οχι με συμπληρωματικο πινακα.

Εδω, αναφερεται σε προγραμμα εναλασσομενων ομαδων εργασιας (βαρδιες).Σε αυτη την περιπτωση ειναι υποχρεωτικο το διημερο.

Ο νεος εργαζομενος, με την ενταξη του στο προγραμμα αυτο, συνηθως ειναι λογικο να επιφερει αλλαγη, η τροποποιηση του ωραριου, η της οργανωσης του χρονου εργασιας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Η αλλαγη ωραριου εργασιας, δηλωνεται στην ΕΕ με γνωστοποιηση, οχι με συμπληρωματικο πινακα.

Εδω, αναφερεται σε προγραμμα εναλασσομενων ομαδων εργασιας (βαρδιες).Σε αυτη την περιπτωση ειναι υποχρεωτικο το διημερο.

Ο νεος εργαζομενος, με την ενταξη του στο προγραμμα αυτο, συνηθως ειναι λογικο να επιφερει αλλαγη, η τροποποιηση του ωραριου, η της οργανωσης του χρονου εργασιας.

Σε αυτη την περιπτωση συμφωνω

Καλημερα Χρυσα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Η αλλαγη ωραριου εργασιας, δηλωνεται στην ΕΕ με γνωστοποιηση, οχι με συμπληρωματικο πινακα.

Εδω, αναφερεται σε προγραμμα εναλασσομενων ομαδων εργασιας (βαρδιες).Σε αυτη την περιπτωση ειναι υποχρεωτικο το διημερο.

Ο νεος εργαζομενος, με την ενταξη του στο προγραμμα αυτο, συνηθως ειναι λογικο να επιφερει αλλαγη, η τροποποιηση του ωραριου, η της οργανωσης του χρονου εργασιας.

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ Ο.Κ.

ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ

ΜΙΛΑΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΕΟΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΩΡΑΡΙΟΥ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Aκριβώς. Για νεοπροσλαμβανομενο ρωτησα, (δηλαδη κατι που αρχιζει,κατι καινουριο) και οχι για ανανεωση και οχι για ΜΕΤΑΒΟΛΗ..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Aκριβώς. Για νεοπροσλαμβανομενο ρωτησα, (δηλαδη κατι που αρχιζει,κατι καινουριο) και οχι για ανανεωση και οχι για ΜΕΤΑΒΟΛΗ..

Τότε σε 15 ημέρες

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Aκριβώς. Για νεοπροσλαμβανομενο ρωτησα, (δηλαδη κατι που αρχιζει,κατι καινουριο) και οχι για ανανεωση και οχι για ΜΕΤΑΒΟΛΗ..

Εχεις καταλάβει πολύ καλά αλλά σου φαίνεται παράλογο γι΄αυτό και το θεωρείς τραγικό. Και σε μας παράλογο φαίνεται μόνο που έτσι ισχύει. Δηλαδή ήτε νέος εργαζόμενος ήτε παλιός εργαζόμενος που αλλάζει το ωράριο εργασίας του μεταβάλεται στην ώρα προσέλευσης, αποχώρησης, εναλλασόμενες βάρδιες κ.λ.π. τότε πρέπει εντός 2 ημερών να γνωστοποιήσεις τη μεταβολή αυτή στην επιθεώρηση. Ν.3385/05

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Εχεις καταλάβει πολύ καλά αλλά σου φαίνεται παράλογο γι΄αυτό και το θεωρείς τραγικό. Και σε μας παράλογο φαίνεται μόνο που έτσι ισχύει. Δηλαδή ήτε νέος εργαζόμενος ήτε παλιός εργαζόμενος που αλλάζει το ωράριο εργασίας του μεταβάλεται στην ώρα προσέλευσης, αποχώρησης, εναλλασόμενες βάρδιες κ.λ.π. τότε πρέπει εντός 2 ημερών να γνωστοποιήσεις τη μεταβολή αυτή στην επιθεώρηση. Ν.3385/05

Μαρία διαφωνώ , εδώ έχουμε νέα πρόσληψη άρα κατατίθεται συμπληρωματικός πίνακας γράφοντας επάνω του το ωράριο του νέου εργαζόμενου. Επομένως εντός 15 ημερών

"5. Σε περίπτωση αλλαγής της νομικής εκπροσώπησης της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης ή σε περίπτωση προσλήψεως νέων εργαζομένων, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από της επελεύσεως της μεταβολής.

Σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέτει με οποιονδήποτε τρόπο συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τις μεταβολές αυτές το αργότερο έως και δύο (2) ημέρες από την ημέρα αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέτει με οποιονδήποτε τρόπο συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τις μεταβολές αυτές το αργότερο έως και δύο (2) ημέρες από την ημέρα αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας

Εαν με την πρόσληψη του ΝΕΟΥ εργαζόμενου άλλαξε και το ωράριο εργασίας,τότε

πρέπει να δηλωθεί η αλλαγή σε δύο (2) ημέρες και είναι άσχετο με την προθεσμία

κατάθεσης του ΠΙΝΑΚΑ,ο οποίος πρέπει να κατατεθεί μέσα σε 15 ημέρες.

Όπως καταλαβαίνετε όλοι,σ' αυτή την περίπτωση κάνουμε πέτρα την καρδιά και πέ-

ρα από κάθε ΛΟΓΙΚΗ (εφ' όσον βέβαια δεν μπορούμε να κρατήσουμε για λίγο το

προηγούμενο ωράριο,ως έχει) υποβάλλουμε εντός δύο (2) ημερών,Κάρτα προσ-

ληψης στο ΟΑΕΔ και Πίνακα προσωπικού στην Επιθεώρηση Εργασίας,προκειμένου

να μην τρέχουμε συνέχεια στους δρόμους.

Απλούστατα οι άνθρωποι άλλαξαν το όριο σε δύο (2) ημέρες,διότι θέλουν να ελέγ-

χουν ΑΜΕΣΩΣ ότι όντως οι επιχειρήσεις τηρούν την αλλαγή του ωραρίου όπως ανα-

φέρεται στην Κατάσταση και τρέχουν να το διαπιστώσουν.......

(Πιστεύω να σας άρεσε το ανέκδοτο.)

Ποιό άλλο επάγγελμα έχει τόσες ιδιαιτερότητες για να μην πλήτεις ποτέ;;;;.

(Αυτό είναι από άλλο ανέκδοτο.)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Εαν με την πρόσληψη του ΝΕΟΥ εργαζόμενου άλλαξε και το ωράριο εργασίας,τότε

πρέπει να δηλωθεί η αλλαγή σε δύο (2) ημέρες και είναι άσχετο με την προθεσμία

κατάθεσης του ΠΙΝΑΚΑ,ο οποίος πρέπει να κατατεθεί μέσα σε 15 ημέρες.

Όπως καταλαβαίνετε όλοι,σ' αυτή την περίπτωση κάνουμε πέτρα την καρδιά και πέ-

ρα από κάθε ΛΟΓΙΚΗ (εφ' όσον βέβαια δεν μπορούμε να κρατήσουμε για λίγο το

προηγούμενο ωράριο,ως έχει) υποβάλλουμε εντός δύο (2) ημερών,Κάρτα προσ-

ληψης στο ΟΑΕΔ και Πίνακα προσωπικού στην Επιθεώρηση Εργασίας,προκειμένου

να μην τρέχουμε συνέχεια στους δρόμους.

Απλούστατα οι άνθρωποι άλλαξαν το όριο σε δύο (2) ημέρες,διότι θέλουν να ελέγ-

χουν ΑΜΕΣΩΣ ότι όντως οι επιχειρήσεις τηρούν την αλλαγή του ωραρίου όπως ανα-

φέρεται στην Κατάσταση και τρέχουν να το διαπιστώσουν.......

(Πιστεύω να σας άρεσε το ανέκδοτο.)

Ποιό άλλο επάγγελμα έχει τόσες ιδιαιτερότητες για να μην πλήτεις ποτέ;;;;.

(Αυτό είναι από άλλο ανέκδοτο.)

Ευάγγελε ωραίο ανέκδοτο. Αν μπούμε στην λογική της Χ επιθεώρησης, τότε ΔΕΝ υπάρχει πια 15νθήμερο αλλά διήμερο.

Εμένα όμως η Ψ Επιθεώρηση μου είπε ότι το 2ήμερο αφορά αλλαγές στο πρόγραμμα εργασίας των ήδη υπαρχόντων εργαζομένων και δεν αφορά τους νέους για τους οποίους ισχύει το 15νθήμερο.

Για να ελέγχει η Επιθεώρηση σωστά, πρέπει να εφαρμόσει το .... ακαριαίο και όχι το διήμερο, αφού αν πάει για έλεγχο σε μια επιχείρηση και εκεί εργάζονται άλλοι αντί άλλων, τότε ΔΕΝ μπορεί να επιβάλλει πρόστιμο, αφού ο εργοδότης έχει 2 ημέρες για να πάει τροποποιητικό, άρα εγώ δεν καταλαβαίνω την διαφορά του 2ημέρου, με το 15νθήμερο.

Ελπίζω να την διαφορά να την κατάλαβε ο νομοθέτης, γιατί ούτε και οι εργαζόμενοι στις Επιθεωρήσεις την κατάλαβαν.

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Εαν με την πρόσληψη του ΝΕΟΥ εργαζόμενου άλλαξε και το ωράριο εργασίας,τότε

πρέπει να δηλωθεί η αλλαγή σε δύο (2) ημέρες και είναι άσχετο με την προθεσμία

κατάθεσης του ΠΙΝΑΚΑ,ο οποίος πρέπει να κατατεθεί μέσα σε 15 ημέρες.

Όπως καταλαβαίνετε όλοι,σ' αυτή την περίπτωση κάνουμε πέτρα την καρδιά και πέ-

ρα από κάθε ΛΟΓΙΚΗ (εφ' όσον βέβαια δεν μπορούμε να κρατήσουμε για λίγο το

προηγούμενο ωράριο,ως έχει) υποβάλλουμε εντός δύο (2) ημερών,Κάρτα προσ-

ληψης στο ΟΑΕΔ και Πίνακα προσωπικού στην Επιθεώρηση Εργασίας,προκειμένου

να μην τρέχουμε συνέχεια στους δρόμους.

Απλούστατα οι άνθρωποι άλλαξαν το όριο σε δύο (2) ημέρες,διότι θέλουν να ελέγ-

χουν ΑΜΕΣΩΣ ότι όντως οι επιχειρήσεις τηρούν την αλλαγή του ωραρίου όπως ανα-

φέρεται στην Κατάσταση και τρέχουν να το διαπιστώσουν.......

(Πιστεύω να σας άρεσε το ανέκδοτο.)

Ποιό άλλο επάγγελμα έχει τόσες ιδιαιτερότητες για να μην πλήτεις ποτέ;;;;.

(Αυτό είναι από άλλο ανέκδοτο.)

Κάποτε έγραφα ότι λοχία έκαναν τον πιο αμόρφωτο, ο οποίος νομίζοντας ότι έχει όλες τις εξουσίες άλλαζε τα φωτά στους φαντάρους. Ήταν κάτι σαν τον τρελό του χωριού. Έτσι , εμείς οι ίδιοι δώσαμε το δικαίωμα στις υπηρεσίες αυτές να μας χορεύουν όπως θέλουν αυτές. Η μάλλον εσείς δώσατε τα δικαιώματα. Τι κάνω εγώ; Απλούστατα , πάω κα δηλώνω , όποτε με βολεύει εμένα , πότε άλλαξε το ωράριο. Με βολεύει να πάω αύριο; Σήμερα θα βάλω ότι άλλαξε το ωράριο. Και μην μου πείτε για παρανομία. Αυτοί είναι παράνομοι και ψυχοβγάλτες. Δεν φταίνε όμως. Εμείς οι μαζόχες τους δίνομε το όπλο να μας σκάσουν. Μην σικάτε λοιπόν. Ένας πίνακας με την πρόσληψη και ένας τον Σεπτέμβριο. Τίποτε άλλο. Και σκάβω στα γέλια όταν τους βλέπω να κάνουν τους αυστηρούς και να κοκορεύονται ή να κάνουν τους εργατοπατέρες, λες και εμείς δεν είμαστε, αλλά δεν το δείχνομε, για να μην πάρουν θάρρος οι εργαζόμενοι και έχουμε χειρότερα.

Καιρατος

Ελπίζω να μην πει τώρα καμιά μπαρούφα κανένας νομιμόφρων, λέγοντας ότι λέω μπαρούφες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο doctor έγραψε:

Εμένα όμως η Ψ Επιθεώρηση μου είπε ότι το 2ήμερο αφορά αλλαγές στο πρόγραμμα εργασίας των ήδη υπαρχόντων εργαζομένων και δεν αφορά τους νέους για τους οποίους ισχύει το 15νθήμερο.

Ακριβώς αυτό "είπα" και εγώ,ότι εφ' όσον με την πρόσληψη του νέου εργαζόμενου

άλλαξε και το πρόγραμμα εργασίας (για τους παλαιούς πλέον εργαζόμενους),τότε

την αλλαγή την θέλουν μέσα στο διήμερο,λες και κάτι θα επιτύχουν,όπως λες και

συ με αυτή την .........μπιπ.

Τι κάνω εγώ; Απλούστατα , πάω κα δηλώνω , όποτε με βολεύει εμένα , πότε άλλαξε το ωράριο. Με βολεύει να πάω αύριο; Σήμερα θα βάλω ότι άλλαξε το ωράριο. Και μην μου πείτε για παρανομία. Αυτοί είναι παράνομοι και ψυχοβγάλτες. Δεν φταίνε όμως.

Καιρατε,

Έτσι όπως έγραψες και συ παραπάνω πρέπει να κάνουν όλοι και έχεις απόλυτο δίκιο.

Το ανάφερα και ΄γω μέσα σε παρένθεση,διότι υπάρχουν πολλές εταιρείες,που θέλουν

να τηρούν κατά γράμμα το Νόμο και επιβάλλουν στους λογιστές και στους υπεύθυνους

προσωπικού να μην παρεκλίνουν ούτε χιλιοστό από αυτό που γράφει ο Νόμος.

Είναι αναγκασμένοι λοιπόν αυτοί να τους δίνουν τα όπλα,όπως λες και συ να μας σκάνε

κάποιοι ασχετοι Δημόσιοι υπάλληλοι,ευτυχώς λίγοι, που θέλουν να κάνουν τον εργατοπατέρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.