Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest Επισκέπτης-MARIA-

ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ ΑΓΟΡΑΣ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΕΣ

Question

Guest Επισκέπτης-MARIA-

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.Στο τιμολόγιο αγοράς που εκδίδουμε για αγορές από ιδιώτες (όχι αγρότες),χρεώνουμε χαρτόσημο 3,6%;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

13 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest pao

ΝΑΙ.ΑΝ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΕ Η ΕΠΕ ΕΙΝΑΙ 2,4%.ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 3,6%.ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΑΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ ΣΤΗΝ ΔΟΥ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης
ΝΑΙ.ΑΝ Ο ΑΓΟΡΑΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΕ Η ΕΠΕ ΕΙΝΑΙ 2,4%.ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 3,6%.ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΑΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ ΣΤΗΝ ΔΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Επισκέπτης-DIMANT-

ΠΡΟΣΟΧΗ ! Το χαρτόσημο αποδίδεται μέχρι την 20η ημέρα του μεθεπόμενου μήνα από τη λήξη του ημερολογιακού τριμήνου που αφορά. Δηλ.αν το τιμολόγιο έχει ημερομηνία από 1-7-05 μέχρι 30-9-05, η απόδοση γίνεται μέχρι 20-11-05.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest chir

Τελικά το χαρτόσημο αγοράς απο ιδιώτη ποίο επιβαρύνει;

Στην ΔΟΥ κανένας δεν μπορεί να απαντήσει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Τελικά το χαρτόσημο αγοράς απο ιδιώτη ποίο επιβαρύνει;

Στην ΔΟΥ κανένας δεν μπορεί να απαντήσει.

Το θεμα ειναι υποκειμενικο....

Αποφασιζεις ητε να το πληρωσει ο πελατης ητε να το "φαει" η επιχειρηση...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΑΓΟΡΑΣ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΜΕ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ 3,6% ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΑΓΟΡΑΣ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ ΜΕ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ 3,6% ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

κανονικά μόνο αντι για ΦΠΑ 54.00 βάζεις 54.06 Φόροι -τελη τιμολογίων αγοράς

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest ΜΑΡΙΑ

Καλησπέρα! Σε τιμολόγιο αγοράς από ιδιώτη για την αγορά μηχανήματος έργου υπολογίζεται χαρτόσημο 3,6% ή δεν υπολογίζεται όπως ισχύει για τα αυτοκίνητα και τις μοτοσικλέτες (Ν. 2873 άρθρο 27) ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα! Σε τιμολόγιο αγοράς από ιδιώτη για την αγορά μηχανήματος έργου υπολογίζεται χαρτόσημο 3,6% ή δεν υπολογίζεται όπως ισχύει για τα αυτοκίνητα και τις μοτοσικλέτες (Ν. 2873 άρθρο 27) ;

Εφόσον είναι αυτοκινούμενο όχημα με άδεια κυκλοφορίαε τότε υπόκειται σε τέλη μεταβίβασης και όχι χαρτόσημο.Αν δεν έχει άδεια κυκλοφορίας τότε χαρτόσημο κανονικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εφόσον είναι αυτοκινούμενο όχημα με άδεια κυκλοφορίαε τότε υπόκειται σε τέλη μεταβίβασης και όχι χαρτόσημο.Αν δεν έχει άδεια κυκλοφορίας τότε χαρτόσημο κανονικά.

Αυτό πως μπορούμε να το επιβεβαιώσουμε; Σε ποιό νόμο αναφέρεται;

Στην κατηγορία αυτοκινούμενα οχήματα είναι και τα (ΜΕ) μηχανήματα έργων; π.χ. ένας φορτωτής;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν γνωρίζει κανείς κάτι με το παραπάνω θέμα να δώσει μια απάντηση - κατεύθυνση; Η περίπτωση που αντιμετωπίζω είναι αγορά από ΕΠΕ ενός φορτωτή από ιδιώτη μη επαγγελματία. Το μηχάνημα έχει πινακίδες ΜΕ (κίτρινες) και άδεια κυκλοφορίας κανονικά με πληρωμένα τέλη κυκλοφορίας. Θα κοπεί τιμολόγιο αγοράς χωρίς ΦΠΑ και το ερώτημα είναι, θα μπεί χαρτόσημο και αν ναι πόσο;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα σε όλους.

Αναφορικά με την έκδοση τιμολογίου αγοράς από ιδιώτη χρεώνουμε χαρτόσημο 3,6% ανεξάρτητα π.χ. αν είναι μεταχειρισμένο ή όχι όχημα καθώς επίσης και παράβολο από δημόσιο ταμείο για τη μεταβίβαση του οχήματος.Το υπουργείο μεταφορών μας ενημέρωσε ότι λόγω έλλειψης χαρτιού η άδεια κυκλοφορίας θα εκδίδεται σε απλό χαρτί Α4 και όχι σε σκληρό πράσινο χαρτί!!!

Φιλικά

Μένια

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επί ιδιωτικού συμφωνητικού εξώδικου συμβιβασμού μεταξύ ΑΕ και πρώην εργαζομένου, κατόπιν άσκησης αγωγής του τελευταίου. οφείλεται χαρτόσημο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×