Jump to content
doctor

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΜΙΣΘΟΥ ΜΕ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής...

Στην προηγούμενη εργασία μου η πρόσληψη μου έγινε 17 Μαρτίου...Κάτι που σημαίνει ότι εργάστηκα 13 μέρες....

Κατά την πληρωμή μου δεν υπήρχε κράτηση ΦΜΥ παρά μόνο κράτηση για ΙΚΑ.

Τους επόμενους μήνες κανονικά μπήκε και η κράτηση ΦΜΥ.

Μέχρι εδώ σωστά?

Η επόμενη εργασία μου άρχισε 23/06.

Και ενώ θα περίμενα να μην μπει ΦΜΥ στην πρώτη μισθοδοσία μπήκε κανονικά.

Μιλάω πάντα για παρεμφερείς μισθούς χωρίς διαφορά.

Πριν ζητήσω το λόγο από την καινούργια δουλειά μου, μήπως μπορεί κανείς να μου εξηγήσει το λόγο που έγινε αυτό?

Ευχαριστώ.

Καλημέρα,

Όταν δεν απασχολείστε ολόκληρο το οικονομικό έτος σε μία επιχείρηση, ο εργοδότης σας δέν έχει υποχρέωση να παρακρατήσει ΦΜΥ με τέτοιο τρόπο ώστε να μή χρειαστεί ούτε να πληρώσετε φόρο ούτε και να εισπράξετε με την εκκαθάριση της δήλωσής σας.

Επομένως αν σας κρατηθεί επιπλέον φόρος αυτός θα σας επιστραφεί από την εφορία, αν πάλι λιγότερος θα κληθείτε να τον πληρώσετε.

Ο λόγος για τον οποίο συμβαίνει αυτό, είναι ότι κάθε επιχείρηση εφαρμόζει μία τακτική σε αυτές τις περιπτώσεις.

Άλλοι λοιπόν μπορεί να σας παρακρατήσου φόρο και άλλοι όχι. Πάντως δεν είναι κάτι που σας θίγει σαν εργαζόμενο.

Γνώμη μου είναι να προτιμήσετε να σας κρατήσουν φόρο έστω και αν αυτός τελικά είναι επιπλέον του αναλογούντος, παρά να μην το κάνουν και να βρεθείτε να "χρωστάτε" στην εφορία. :)

Guest Επισκέπτης-dimitris-

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας.

Μου λύθηκαν οι σχετικές απορίες που είχα όντας, κακώς, άσχετος με το θέμα.

Καλημέρα,

Όταν δεν απασχολείστε ολόκληρο το οικονομικό έτος σε μία επιχείρηση, ο εργοδότης σας δέν έχει υποχρέωση να παρακρατήσει ΦΜΥ με τέτοιο τρόπο ώστε να μή χρειαστεί ούτε να πληρώσετε φόρο ούτε και να εισπράξετε με την εκκαθάριση της δήλωσής σας.

Επομένως αν σας κρατηθεί επιπλέον φόρος αυτός θα σας επιστραφεί από την εφορία, αν πάλι λιγότερος θα κληθείτε να τον πληρώσετε.

Ο λόγος για τον οποίο συμβαίνει αυτό, είναι ότι κάθε επιχείρηση εφαρμόζει μία τακτική σε αυτές τις περιπτώσεις.

Άλλοι λοιπόν μπορεί να σας παρακρατήσου φόρο και άλλοι όχι. Πάντως δεν είναι κάτι που σας θίγει σαν εργαζόμενο.

Γνώμη μου είναι να προτιμήσετε να σας κρατήσουν φόρο έστω και αν αυτός τελικά είναι επιπλέον του αναλογούντος, παρά να μην το κάνουν και να βρεθείτε να "χρωστάτε" στην εφορία. :)

Guest ANGEL-hospit

θα ηθελα να μου πειτε το εξης : απο εταιρεια εγινε προσληψη εργαζομενου στις 19/04/2010 με συμβαση ορισμενου χρονου (10μηνες) με πληρη απασχοληση και με μηνιαιο μισθο 2.133,39

ποσα ασφαλιστικα θα παρει και τι μισθο για τον μηνα Απριλιο?

Α.

10 ασφαλιστικα

853,36 μισθος

Β.

10 ασφαλιστικα

1.024,03 μισθος

Γ.

12 ασφαλιστικα

1.024,03 μισθος

ευχαριστω..

Guest ANGEL-hospit

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση..

Guest Νικος

Καλησπερα,

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και εγω. Προσληφθηκα στις 3 φλεβαρη με συμβαση αοριστου χρονου σε ιδιωτικη εταιρεια. Δουλευω 5 ημερες την εβδομαδα, 8 ωρες την ημερα με καθαρο μισθο 1136 (μικτο 1400). Για τον μηνα φλεβαρη ομως πληρωθηκα για 19 εργασιμες μερες αντι για 23 που επρεπε, αν τα υπολογισω με τον τροπο που αναφερεται παραπανω. Μπορειτε να μου πειτε ποσο ειναι το ποσο που θα επρεπε να παρω για τον φλεβαρη και πως μπορω να το αποδειξω στην λογιστρια της εταιρειας που δουλευω. Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

Για τον μηνα φλεβαρη ομως πληρωθηκα για 19 εργασιμες μερες αντι για 23 που επρεπε

Η απαντηση μου μπορει να σας μπερδεψει,

αλλά εγω πιστευω οτι πρεπει να πληρωθειτε τουλαχιστον για οσες θα πρεπει να ασφαλιστειτε,

δηλαδη για 21 ημερες.

Εσεις δεν εχετε να αποδειξετε τιποτα.

Η λογιστρια θα χρειαστει να σας αποδειξει απο που προκυπτει το 19

και στη περιπτωση που δεν θελησει να το αποδειξει σε σας,

τοτε θα θελησει να το κανει στο ΙΚΑ, αν θελησετε να της γυρεψει εξηγησεις.

http://img18.imageshack.us/img18/2752/hmerologio.png

Guest NIKOΣ

Η απαντηση μου μπορει να σας μπερδεψει,

αλλά εγω πιστευω οτι πρεπει να πληρωθειτε τουλαχιστον για οσες θα πρεπει να ασφαλιστειτε,

δηλαδη για 21 ημερες.

Εσεις δεν εχετε να αποδειξετε τιποτα.

Η λογιστρια θα χρειαστει να σας αποδειξει απο που προκυπτει το 19

και στη περιπτωση που δεν θελησει να το αποδειξει σε σας,

τοτε θα θελησει να το κανει στο ΙΚΑ, αν θελησετε να της γυρεψει εξηγησεις.

http://img18.imageshack.us/img18/2752/hmerologio.png

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΗ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ 0.8 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΑ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ. ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΣΚΟΠΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΝΟΧΛΗΘΙΚΑΝ ΚΙΟΛΑΣ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ.

ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΘΟΣ. ΓΙΑΥΤΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΦΕΚ Η ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΦΤΑΣΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΩ ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ (ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ).

Ζητειστε μια αποδειξη με αναλυση της μισθοδοτικης περιοδου

(εχουν υποχρεωση να σας τη δωσουν).

Ετσι θα μπορεσετε με την ησυχια σας να την επιδειξετε σε καποιον γνωστη (π.χ.Επιθεωρηση εργασιας).

Αλλωστε η αποδειξη αποτελει ντοκουμεντο για να μπορεσετε να διεκδικησετε μεσα στην προθεσμια των 5 ετων τα νομιμα σας,

ειτε εχοντας παραμεινει στην εργασια, ειτε οχι.

Μην περιμενετε να βρειτε νομο ή ΦΕΚ που να εξηγει αναλυτικα τον τροπο μισθοδοσιας.

Αυτος προκυπτει μέσα απο την εργατικη νομοθεσια με τις διάφορες αλλαγες της,

που εχουν γινει μεσα απο την παροδο των ετων.

Μπορειτε να κανετε ανωνυμη καταγγελια και στην επιθεωρηση εργασιας και στο ΙΚΑ

προκειμενου να κανουν σκοπιμα εναν υποτιθεται,

δειγματοληπτικο ελεγχο που θα "τσιμπησει" την οποια παραβαση

και χωρις εσεις να φανειτε.

Παντως δεν μπορω να καταλαβω απο που προκυπτει το 19.

Το μονο που μπορω να φανταστω ειναι οτι δεν σας εχουν προσλαβει 03/02 αλλά πιο μετά και δεν θελουν να σας το πουν.

Ζητειστε τους μια φωτοτυπια της προσληψης σας για να το επαληθευσετε, αν συμβαινει αυτο.

Εγω σας μιλησα για 21 ημερες τουλαχιστον ενω παραλληλα πιστευω οτι μπορουν να διεκδικηθουν 23

αν ακολουθησει καποιος τη λογικη οτι στο Φεβρουαριο δεν εργαστηκατε παρά μονο δυο ημερες

και αν εργαζοσασταν καπου αλλου εως 02/02 θα σας "κολλουσαν " 2 ημερες απο εκει και 23 απο εδω (αφου 25-2 = 23), συνολο 25

και ετσι δεν θα χανατε ουτε μια μερα σε ενσημα.

Αυτη ειναι μια λογικη που θελω να πιστευω οτι απο ασφαλιστικης αποψης τουλαχιστον, ευσταθει περισσοτερο.

Guest Κώστας

Καλημέρα σε όλους

Έστω ότι έχουμε τη πρώτη περίπτωση που παρατέθηκε στην αρχή του topic:

1η Περίπτωση (ο εργαζόμενος απουσιάζει από 1-10 ημέρες, δηλ.λιγότερες από 11).

Παράδειγμα:

Υπάλληλος γραφείου με μηνιαίες αποδοχές 1000 ευρώ απουσίασε από την εργασία του επί 8 εργάσιμες ημέρες (λιγότερες των 11 σε 5νθήμερη απασχόληση),μη δικαιούμενος αμοιβής για τις μέρες αυτές.

Μηνιαίες αποδοχές: 1.000 * 0,616 = 616 ευρώ. Είναι ο γνωστός τρόπος υπολογισμού: Μισθός (25/25) – 8*1,20=> 25-9,60=15,40

Άρα: 1.000/25*15,40=616 ευρώ.

Ασφαλιστικές ημέρες: 15,40 δηλαδή 15,00

Επίσης έστω ότι οι μηνιαίες αποδοχές του εργαζομένου (παλαιός ασφαλισμένος) στο παραπάνω παράδειγμα δεν είναι 1.000 ευρώ αλλά πάνω από το πλαφόν που ορίζει το ΙΚΑ (2.432,25 ευρώ). Για να υπολογίσω τις μειωμένες μηνιαίες αποδοχές του (λόγω απουσίας 8 ημερών) πολλαπλασιάζω με 0,616. Το πλαφόν παραμένει το ίδιο ή προσαρμόζεται κι αυτό ανάλογα (πολλαπλασιάζοντας το με 0,616) καθώς πλέον δεν μιλάμε για 25 εργάσιμες;

Σας ευχαριστώ

Κώστας

Guest Κώστας

Καλημέρα σε όλους

Παράδειγμα:

Υπάλληλος γραφείου με μηνιαίες αποδοχές 1000 ευρώ απουσίασε από την εργασία του επί 8 εργάσιμες ημέρες (λιγότερες των 11 σε 5νθήμερη απασχόληση),μη δικαιούμενος αμοιβής για τις μέρες αυτές.

Μηνιαίες αποδοχές: 1.000 * 0,616 = 616 ευρώ. Είναι ο γνωστός τρόπος υπολογισμού: Μισθός (25/25) – 8*1,20=> 25-9,60=15,40

Επίσης έστω ότι οι μηνιαίες αποδοχές του εργαζομένου (παλαιός ασφαλισμένος) στο παραπάνω παράδειγμα δεν είναι 1.000 ευρώ αλλά πάνω από το πλαφόν που ορίζει το ΙΚΑ (2.432,25 ευρώ). Για να υπολογίσω τις μειωμένες μηνιαίες αποδοχές του (λόγω απουσίας 8 ημερών) πολλαπλασιάζω με 0,616. Το πλαφόν παραμένει το ίδιο ή προσαρμόζεται κι αυτό ανάλογα (πολλαπλασιάζοντας το με 0,616) καθώς πλέον δεν μιλάμε για 25 εργάσιμες;

Σας ευχαριστώ

Κώστας

Παιδιά καλησπέρα. Μήπω κάποιος γνωρίζει;

Ευχαριστώ

Κώστας

Καλημέρα σε όλους

Παράδειγμα:

Σας ευχαριστώ

Κώστας

Το πλαφόν των παλαιών υπολογίζεται σε ημερήσια και όχι σε μηνιαία βάση. Δηλαδή για 15 ημέρες ασφάλισης είναι: 15*97,29=1.459,35 ευρώ και πάνω εκεί θα υπολογιστούν οι εισφορές.

Καλησπέρα.υπαλληλος προσλήφθηκε 23/07/14 και αποχώρησε οικειοθελώς 29/07/14.για το διάστημα αυτο εκτός απο αναλογία επιδόματος άδειας και Δ.χριστουγεννων δικαιούται και αποζημίωση άδειας;

Αν ναι ο υπολογισμος ειναι ως εξής:20/12*7/31

Ευχαριστω

Καλησπέρα.υπαλληλος προσλήφθηκε 23/07/14 και αποχώρησε οικειοθελώς 29/07/14.για το διάστημα αυτο εκτός απο αναλογία επιδόματος άδειας και Δ.χριστουγεννων δικαιούται και αποζημίωση άδειας;

Αν ναι ο υπολογισμος ειναι ως εξής:20/12*7/31

Ευχαριστω

Εγώ δεν θα χρησιμοποιούσα την αναλογία ημερολογιακά αλλά με βάση τις ασφαλιστικές ημέρες, δηλαδή 20/12*6/25=0,40. Αυτή θα είναι και η αναλογία του επιδόματος αδείας.

Υπολογίζεται ημερολογιακά αλλά 24/12*7/31=0,45

οκ ευχαριστω και τους δυο σας για τις απαντησεις σας.

Ο τρόπος υπολογισμού με ημέρες απουσίας αφορά τους μισθωτούς που εργάζονται σε πενθήμερη βάση. Τι γίνεται όμως με όσους εργάζονται σε εξαήμερη βάση;

Αναφέρω παράδειγμα που μου έτυχε στη μισθοδοσία του Σεπτεμβρίου.

Μισθωτός πλήρης απασχόλησης, με μηνιαίες αποδοχές 650,00€, εργάζεται όλο το Σεπτέμβριο(Δευτέρα-Σάββατο, 6 ώρες και 40 λέπτα/μέρα) πλην της τελευταίας εργάσιμης(30η Σεπτεμβρίου). Εγώ του υπολογίζω τις αποδοχές ως εξής: 25(ημ. εργασ. από 01/09-29/09) * 3,9(ωρομίσθιο)*6,667(ώρες/ημέρα)=650,00€.

Δηλαδή αμοίβεται με τα ίδια χρήματα που θα αμοιβόταν εάν εργαζόταν ολόκληρο το μήνα. Δεν είναι άδικο αυτό;

Ίσως κάνω κάποιο λάθος εγώ. Παρακαλώ διορθώστε με.

Ο τρόπος υπολογισμού με ημέρες απουσίας αφορά τους μισθωτούς που εργάζονται σε πενθήμερη βάση. Τι γίνεται όμως με όσους εργάζονται σε εξαήμερη βάση;

Αναφέρω παράδειγμα που μου έτυχε στη μισθοδοσία του Σεπτεμβρίου.

Μισθωτός πλήρης απασχόλησης, με μηνιαίες αποδοχές 650,00€, εργάζεται όλο το Σεπτέμβριο(Δευτέρα-Σάββατο, 6 ώρες και 40 λέπτα/μέρα) πλην της τελευταίας εργάσιμης(30η Σεπτεμβρίου). Εγώ του υπολογίζω τις αποδοχές ως εξής: 25(ημ. εργασ. από 01/09-29/09) * 3,9(ωρομίσθιο)*6,667(ώρες/ημέρα)=650,00€.

Δηλαδή αμοίβεται με τα ίδια χρήματα που θα αμοιβόταν εάν εργαζόταν ολόκληρο το μήνα. Δεν είναι άδικο αυτό;

Ίσως κάνω κάποιο λάθος εγώ. Παρακαλώ διορθώστε με.

Aφου είναι μισθωτός και απουσίασε μία ημέρα τότε 25-1=24

Ο υπολογισμός που έχεις κάνει, θα ήταν σωστός για αμειβόμενο με  ημερομίσθιο .

Link θέματος: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...opic=18006&st=0

Συνοδευτικό σχόλιο αρχείου:

Ξεκινώ την τοποθέτησή μου αναφέροντας για ποιους εργαζόμενους ισχύει ο τρόπος υπολογισμού: Για μισθωτούς που απασχολούνται με το σύστημα της 5νθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας (κατά πλήρες ωράριο) και δεν παρέχουν ανελλιπώς τις υπηρεσίες τους κατά εβδομάδα λόγω:

- αυθαίρετης απουσίας

- άδειας άνευ αποδοχών

- πρόσληψης

- αποχώρησης ή απόλυσης

Δηλαδή ισχύει και στην 6ήμερη εβδομαδιαία εργασία αυτός ο τρόπος υπολογισμού;

Ο doctor αναφέρει πως αυτό ισχύει μόνο για το σύστημα της 5νθήμερης εργασίας.

καλημέρα έχω πρόσληψη έμμισθου εργαζόμενου στις 09/10/2014 με ωραριο  δευτέρα εως παρασκευή 08-16 και  μισθό 586,08  τα ασφαλιστικά και η αποδοχές για τον 10/2014  είναι

α) 19 και  η αποδοχές του θα ειναι 586,08/25*19=445,42-15,50%=376,38

β) 18 και πραγματικές ημερες εργασίας 17*8ωρες*3,52= 478,72-15,50%=404,52

γ) η 18 αλλά   με βάση τον πινακα του ικα που λεει για 6  ημερες απουσιας  ο μισθος του ειναι 417,29-15,50%=352,61

και αν ήταν ημερομίσθιος με ημερομίσθιο 26,18 θα ειχαμε

19 ημέρες ασφάλισης και αποδοχές 3,93*8*17=534,48 - 15,50%=451,64

ευχαριστω

καλημέρα έχω πρόσληψη έμμισθου εργαζόμενου στις 09/10/2014 με ωραριο  δευτέρα εως παρασκευή 08-16 και  μισθό 586,08  τα ασφαλιστικά και η αποδοχές για τον 10/2014  είναι

α) 19 και  η αποδοχές του θα ειναι 586,08/25*19=445,42-15,50%=376,38

γ) η 18 αλλά   με βάση τον πινακα του ικα που λεει για 6  ημερες απουσιας  ο μισθος του ειναι 417,29-15,50%=352,61

ευχαριστω

καλημέρα έχω πρόσληψη έμμισθου εργαζόμενου στις 09/10/2014 με ωραριο δευτέρα εως παρασκευή 08-16 και μισθό 586,08 τα ασφαλιστικά και η αποδοχές για τον 10/2014 είναι

α) 19 και η αποδοχές του θα ειναι 586,08/25*19=445,42-15,50%=376,38

γ) η 18 αλλά με βάση τον πινακα του ικα που λεει για 6 ημερες απουσιας ο μισθος του ειναι 417,29-15,50%=352,61

ευχαριστω

καλημέρα έχω πρόσληψη έμμισθου εργαζόμενου στις 09/10/2014 με ωραριο δευτέρα εως παρασκευή 08-16 και μισθό 586,08 τα ασφαλιστικά και η αποδοχές για τον 10/2014 είναι

α) 19 και η αποδοχές του θα ειναι 586,08/25*19=445,42-15,50%=376,38

γ) η 18 αλλά με βάση τον πινακα του ικα που λεει για 6 ημερες απουσιας ο μισθος του ειναι 417,29-15,50%=352,61

ευχαριστω