Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΜΙΣΘΟΥ ΜΕ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Link θέματος: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...opic=18006&st=0

Συνοδευτικό σχόλιο αρχείου:

Ξεκινώ την τοποθέτησή μου αναφέροντας για ποιους εργαζόμενους ισχύει ο τρόπος υπολογισμού: Για μισθωτούς που απασχολούνται με το σύστημα της 5νθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας (κατά πλήρες ωράριο) και δεν παρέχουν ανελλιπώς τις υπηρεσίες τους κατά εβδομάδα λόγω:

- αυθαίρετης απουσίας

- άδειας άνευ αποδοχών

- πρόσληψης

- αποχώρησης ή απόλυσης

Ασφαλιστικά:

1.για απασχόληση μιας ή δύο ημερών κατά εβδομάδα αναγνωρίζονται μία ή δύο ημέρες αντίστοιχα.

2.Για απασχόληση πραγματικής 3,4 ή 5 ημερών, οι αναγνωριζόμενες ημέρες εργασίας προσαυξάνονται κατά μία ημέρα.

Ποιο λάθος κάνουν πάρα πολλοί; Συγχέουν την ασφαλιστική με την εργατική νομοθεσία. Ενώ λοιπόν εφαρμόζουν το Άρθρο 18 του Κ.Α. του Ι.Κ.Α. για να υπολογίσουν τα ασφαλιστικά ημερομίσθια, εφαρμόζουν το ίδιο άρθρο για την καταβολή μισθού και όχι τις δύο Εγκυκλίους του Υπ.Εργασίας!

Το λάθος που γίνεται κατ’αυτό τον τρόπο είναι το εξής:

Παράδειγμα: Υπάλληλος που προσλαμβάνεται την 1η του μήνα (Δευτέρα), με πλήρη απασχόληση, δικαιούται:

Δευτέρα 1 του μήνα:

Λάθος: 8 ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ = 1 ένσημο και 1/25 του μισθού του ως αμοιβή.

Σωστό: 8 ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ = 1 ένσημο και 1,20/25 του μισθού του ως αμοιβή.

Το λάθος είναι ότι ενώ ο εργαζόμενος εργάζεται για 8 ώρες, εμείς τον πληρώνουμε για 6 ώρες και 40 λεπτά.

Αν εφαρμόσουμε την λάθος τακτική τότε έχουμε δυσανάλογες πληρωμές:

1 μέρα = 8 ώρες= 1 ένσημο = 1/25 αμοιβή (αμοιβή για 6 ω. και 40 λ.)

2 μέρες =16 ώρες =2 ένσημα = 2/25 αμοιβή (αμοιβή για 13 ω. και 20 λ.)

3 μέρες =24 ώρες= 4 ένσημα = 4/25 αμοιβή (αμοιβή για 26 ώρες και 40 λ.)

4 μέρες =32 ώρες =5 ένσημα = 5/25 αμοιβή (αμοιβή για 33 ώρες και 20 λ.)

5 μέρες =40 ώρες =6 ένσημα= 6/25 αμοιβή (αμοιβή για 40 ώρες).

Βλέπουμε ότι άλλες ώρες εργάζεται και άλλες ώρες πληρώνεται (με εξαίρεση μόνο τις 5 ημέρες).

Δηλαδή αν εργαστεί κάποιος δύο 8ωρα δηλ.16 ώρες, αντί να πληρωθεί για 16 ώρες, πληρώνεται για 13 ώρες και 20 λεπτά!

Αν όμως εργαστεί τρία 8ωρα, δηλ.24 ώρες, αντί να πληρωθεί για 24 ώρες, πληρώνεται για 26 ώρες και 40 λεπτά!!!

Καταλαβαίνουμε όλοι ότι το σύστημα αυτό χωλαίνει και αδικεί ή πριμοδοτεί τον εργαζόμενο δημιουργώντας παρανοήσεις και μπερδέματα.

Αυτά δημιουργούνται όταν προσπαθούμε να εφαρμόσουμε την ασφαλιστική νομοθεσία στην εργατική.

Πάμε να δούμε και τον τρόπο που προτείνει το Υπουργείο Εργασίας με τις δύο προαναφερθείσες εγκυκλίους του:

1 μέρα = 8 ώρες= 1 ένσημο = 1,20/25 αμοιβή (αμοιβή για 8 ώρες)

2 μέρες =16 ώρες =2 ένσημα = 2,40/25 αμοιβή (αμοιβή για 16 ώρες)

3 μέρες =24 ώρες= 4 ένσημα = 3,60/25 αμοιβή (αμοιβή για 24 ώρες)

4 μέρες =32 ώρες =5 ένσημα = 4,80/25 αμοιβή (αμοιβή για 32 ώρες.)

5 μέρες =40 ώρες =6 ένσημα= 6,00/25 αμοιβή (αμοιβή για 40 ώρες).

Είδατε; Πλήρης αρμονία και σωστή αμοιβή, ανάλογη με τις ώρες εργασίας.

Επίσης άψογο δέσιμο με το Άρθρο 18 του Κ.Α. του Ι.Κ.Α. αφού οι στρογγυλοποιήσεις των ημερών αμοιβής (π.χ. 2,40->2 και 3,60->4 ένσημα) μας οδηγούν στις σωστές ημέρες ασφάλισης.

Στο σημείο αυτό παραθέτω ένα φύλλο του excel που δημιούργησα βάσει των διατάξεων που προανέφερα, στηριζόμενος στο βιβλίο της ΠΙΜ.

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα για κάθε περίπτωση:

1η Περίπτωση (ο εργαζόμενος απουσιάζει από 1-10 ημέρες, δηλ.λιγότερες από 11).

Παράδειγμα:

Υπάλληλος γραφείου με μηνιαίες αποδοχές 1000 ευρώ απουσίασε από την εργασία του επί 8 εργάσιμες ημέρες (λιγότερες των 11 σε 5νθήμερη απασχόληση),μη δικαιούμενος αμοιβής για τις μέρες αυτές.

Μηνιαίες αποδοχές: 1.000 * 0,616 = 616 ευρώ. Είναι ο γνωστός τρόπος υπολογισμού: Μισθός (25/25) – 8*1,20=> 25-9,60=15,40

Άρα: 1.000/25*15,40=616 ευρώ.

Ασφαλιστικές ημέρες: 15,40 δηλαδή 15,00

2η Περίπτωση (ο εργαζόμενος εργάζεται από 1-13 ημέρες, δηλ.περισσότερες από 11).

Παράδειγμα:

Υπάλληλος γραφείου τον μήνα Οκτώβριο του 2005 (21 εργάσιμες) με μηνιαίες αποδοχές 1000 ευρώ απουσίασε από την εργασία του επί 12 εργάσιμες ημέρες (περισσότερες των 11 σε 5 νθήμερη απασχόληση),μη δικαιούμενος αμοιβής για τις μέρες αυτές. Άρα εργάστηκε 21-12= 9 ημέρες συνεχόμενες.

Μηνιαίες αποδοχές: 1.000 * 0,432= 432 ευρώ. Είναι ο γνωστός τρόπος υπολογισμού:

9*(8/6,666) => 9*1,20= 10,80/25 καταβαλλόμενος μισθός, δηλ.1.000/25*10,80= 432 ευρώ.

Ασφαλιστικές ημέρες: 10,80 δηλαδή 11,00.

doctor

ypologismos_misthodosias.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Doctor , τώρα που είσαι διαβασμένος καλά μπορείς σε παρακαλώ πολύ να δώσεις την σωστή απάντηση στο θέμα

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=16380&st=0

καθώς επίσης και αν η τοποθέτηση σου εκεί είναι σωστή ; Γιατι εγώ μάλλον τα έχω χάσει....

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doctor , τώρα που είσαι διαβασμένος καλά μπορείς σε παρακαλώ πολύ να δώσεις την σωστή απάντηση στο θέμα

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=16380&st=0

καθώς επίσης και αν η τοποθέτηση σου εκεί είναι σωστή ; Γιατι εγώ μάλλον τα έχω χάσει....

Ευχαριστώ.

Παρακολουθούσα το θέμα αυτό από το εξωτερικό που βρισκόμουν τότε για διακοπές. Ομολογώ ότι οι επισημάνσεις του Nikkap με έβαλαν σε σκέψεις.

Πριν βγάλω το θέμα αυτό με την μορφή του τεστ, η αλήθεια είναι ότι έκατσα και έψαξα και διάβασα πολύ.

Είναι ένα θέμα πολύ σημαντικό στο κομμάτι της μισθοδοσίας.

Σήμερα, ένα μήνα μετά, δηλώνω ότι έχω διαλευκάνει μέσα μου το ζήτημα και οφείλω να αναγνωρίσω την λάθος τοποθέτηση στο θέμα που αναφέρει ο Nikkap στην δημοσίευσή του.

Θα ήταν τρελλό να εμμείνω σε μια τοποθέτηση που συγκρούεται μετωπικά με αυτά που γράφω σήμερα.

Στην ζωή πρέπει να αναγνωρίζεις τα λάθη σου, αλλιώς δεν προχωράς.

Μόνο που στην περίπτωση του παραπάνω θέματος Νίκο, αφού η πρόσληψη είναι 5/9 σημαίνει ότι οι απουσίες είναι 2 και όχι 3 και ο συντελεστής αμοιβής θα είναι 0,904 και όχι 0,856, τα δε ασφαλιστικά ημερομίσθια θα είναι 23 και όχι 21 όπως έγραψες. Εγώ είπα βέβαια 24 και μπορεί να είναι πιο κοντά στο 23 που είναι το σωστό, αλλά ο τρόπος που πρότεινα τότε ήταν εντελώς ανορθόδοξος και το ότι έπεσα κοντά ήταν καθαρά θέμα σύμπτωσης.

Πάντως συμφωνούμε και αυτό είναι καλό. Μόνο ο Θανάσης επιμένει (ATHV), αλλά που θα πάει κι αυτός :)

doctor

Υ.Γ. Νίκο σε ευχαριστώ. Ήσουν η αιτία του ψαξίματος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Link θέματος: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...opic=18006&st=0

Συνοδευτικό σχόλιο αρχείου:

Ξεκινώ την τοποθέτησή μου αναφέροντας για ποιους εργαζόμενους ισχύει ο τρόπος υπολογισμού: Για μισθωτούς που απασχολούνται με το σύστημα της 5νθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας (κατά πλήρες ωράριο) και δεν παρέχουν ανελλιπώς τις υπηρεσίες τους κατά εβδομάδα λόγω:

- αυθαίρετης απουσίας

- άδειας άνευ αποδοχών

- πρόσληψης

- αποχώρησης ή απόλυσης

Ασφαλιστικά:

1.για απασχόληση μιας ή δύο ημερών κατά εβδομάδα αναγνωρίζονται μία ή δύο ημέρες αντίστοιχα.

2.Για απασχόληση πραγματικής 3,4 ή 5 ημερών, οι αναγνωριζόμενες ημέρες εργασίας προσαυξάνονται κατά μία ημέρα.

Ποιο λάθος κάνουν πάρα πολλοί; Συγχέουν την ασφαλιστική με την εργατική νομοθεσία. Ενώ λοιπόν εφαρμόζουν το Άρθρο 18 του Κ.Α. του Ι.Κ.Α. για να υπολογίσουν τα ασφαλιστικά ημερομίσθια, εφαρμόζουν το ίδιο άρθρο για την καταβολή μισθού και όχι τις δύο Εγκυκλίους του Υπ.Εργασίας!

Το λάθος που γίνεται κατ’αυτό τον τρόπο είναι το εξής:

Παράδειγμα: Υπάλληλος που προσλαμβάνεται την 1η του μήνα (Δευτέρα), με πλήρη απασχόληση, δικαιούται:

Δευτέρα 1 του μήνα:

Λάθος: 8 ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ = 1 ένσημο και 1/25 του μισθού του ως αμοιβή.

Σωστό: 8 ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ = 1 ένσημο και 1,20/25 του μισθού του ως αμοιβή.

Το λάθος είναι ότι ενώ ο εργαζόμενος εργάζεται για 8 ώρες, εμείς τον πληρώνουμε για 6 ώρες και 40 λεπτά.

Αν εφαρμόσουμε την λάθος τακτική τότε έχουμε δυσανάλογες πληρωμές:

1 μέρα = 8 ώρες= 1 ένσημο = 1/25 αμοιβή (αμοιβή για 6 ω. και 40 λ.)

2 μέρες =16 ώρες =2 ένσημα = 2/25 αμοιβή (αμοιβή για 13 ω. και 20 λ.)

3 μέρες =24 ώρες= 4 ένσημα = 4/25 αμοιβή (αμοιβή για 26 ώρες και 40 λ.)

4 μέρες =32 ώρες =5 ένσημα = 5/25 αμοιβή (αμοιβή για 33 ώρες και 20 λ.)

5 μέρες =40 ώρες =6 ένσημα= 6/25 αμοιβή (αμοιβή για 40 ώρες).

Βλέπουμε ότι άλλες ώρες εργάζεται και άλλες ώρες πληρώνεται (με εξαίρεση μόνο τις 5 ημέρες).

Δηλαδή αν εργαστεί κάποιος δύο 8ωρα δηλ.16 ώρες, αντί να πληρωθεί για 16 ώρες, πληρώνεται για 13 ώρες και 20 λεπτά!

Αν όμως εργαστεί τρία 8ωρα, δηλ.24 ώρες, αντί να πληρωθεί για 24 ώρες, πληρώνεται για 26 ώρες και 40 λεπτά!!!

Καταλαβαίνουμε όλοι ότι το σύστημα αυτό χωλαίνει και αδικεί ή πριμοδοτεί τον εργαζόμενο δημιουργώντας παρανοήσεις και μπερδέματα.

Αυτά δημιουργούνται όταν προσπαθούμε να εφαρμόσουμε την ασφαλιστική νομοθεσία στην εργατική.

Πάμε να δούμε και τον τρόπο που προτείνει το Υπουργείο Εργασίας με τις δύο προαναφερθείσες εγκυκλίους του:

1 μέρα = 8 ώρες= 1 ένσημο = 1,20/25 αμοιβή (αμοιβή για 8 ώρες)

2 μέρες =16 ώρες =2 ένσημα = 2,40/25 αμοιβή (αμοιβή για 16 ώρες)

3 μέρες =24 ώρες= 4 ένσημα = 3,60/25 αμοιβή (αμοιβή για 24 ώρες)

4 μέρες =32 ώρες =5 ένσημα = 4,80/25 αμοιβή (αμοιβή για 32 ώρες.)

5 μέρες =40 ώρες =6 ένσημα= 6,00/25 αμοιβή (αμοιβή για 40 ώρες).

Είδατε; Πλήρης αρμονία και σωστή αμοιβή, ανάλογη με τις ώρες εργασίας.

Επίσης άψογο δέσιμο με το Άρθρο 18 του Κ.Α. του Ι.Κ.Α. αφού οι στρογγυλοποιήσεις των ημερών αμοιβής (π.χ. 2,40->2 και 3,60->4 ένσημα) μας οδηγούν στις σωστές ημέρες ασφάλισης.

Στο σημείο αυτό παραθέτω ένα φύλλο του excel που δημιούργησα βάσει των διατάξεων που προανέφερα, στηριζόμενος στο βιβλίο της ΠΙΜ.

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα για κάθε περίπτωση:

1η Περίπτωση (ο εργαζόμενος απουσιάζει από 1-10 ημέρες, δηλ.λιγότερες από 11).

Παράδειγμα:

Υπάλληλος γραφείου με μηνιαίες αποδοχές 1000 ευρώ απουσίασε από την εργασία του επί 8 εργάσιμες ημέρες (λιγότερες των 11 σε 5νθήμερη απασχόληση),μη δικαιούμενος αμοιβής για τις μέρες αυτές.

Μηνιαίες αποδοχές: 1.000 * 0,616 = 616 ευρώ. Είναι ο γνωστός τρόπος υπολογισμού: Μισθός (25/25) – 8*1,20=> 25-9,60=15,40

Άρα: 1.000/25*15,40=616 ευρώ.

Ασφαλιστικές ημέρες: 15,40 δηλαδή 15,00

2η Περίπτωση (ο εργαζόμενος εργάζεται από 1-13 ημέρες, δηλ.περισσότερες από 11).

Παράδειγμα:

Υπάλληλος γραφείου τον μήνα Οκτώβριο του 2005 (21 εργάσιμες) με μηνιαίες αποδοχές 1000 ευρώ απουσίασε από την εργασία του επί 12 εργάσιμες ημέρες (περισσότερες των 11 σε 5 νθήμερη απασχόληση),μη δικαιούμενος αμοιβής για τις μέρες αυτές. Άρα εργάστηκε 21-12= 9 ημέρες συνεχόμενες.

Μηνιαίες αποδοχές: 1.000 * 0,432= 432 ευρώ. Είναι ο γνωστός τρόπος υπολογισμού:

9*(8/6,666) => 9*1,20= 10,80/25 καταβαλλόμενος μισθός, δηλ.1.000/25*10,80= 432 ευρώ.

Ασφαλιστικές ημέρες: 10,80 δηλαδή 11,00.

doctor

Δεν είχα παρακολουθήσει αυτό το θέμα. Τώρα διάβασα εδώ και έμεινα άναυδος. Έμεινα άναυδος , διότι δεν περίμενα ότι κάποιοι έβγαζαν μισθούς με τον λάθος τρόπο. Όχι , δεν είναι μομφή. Απλά χρόνια τώρα φωνάζω όπου πρέπει ότι αυτοί που θέλουν να ακολουθήσουν οικονομικές σχολές είναι ενταγμένοι στο εκπαιδευτικό σύστημα σε λάθος δέσμη ή πεδίο, ανάλογα με την εποχή. Το9 φυσιολογικό είναι να κατατάσσονται όλοι αυτοί στα πεδία που υπάρχουν οι μαθηματικές σχολές και τα πολυτεχνία. Όχι ΤΕΙ. Πρέπει ο μαθηματικός τρόπος σκέψης να κυριαρχεί σε όλους που σχετίζονται με τα οικονομικά. Πάντως αυτό εδώ θα είναι αφορμή να αρχισω πάλι επιστολές στα αρμόδια όργανα του υπουργείου παιδείας. Και δεν είναι μόνο ζωντανή αυτή εδώ η περίπτωση. Υπάρχουν δεκάδες τέτοιες. Συγνώμη ντοκτωρ. Αλλά όσα γράφω δεν σε αφορούν . Ούτε εσένα , αλλά ούτε και το περιεχόμενο του κειμένου που έγραψες. Απλά δεν το περίμενα. Και θελω να πιστεύω ότι όταν γράφεις , ότι το κάναμε, εννοείς ότι παρατήρησες πως το κάνουν πολλοί έτσι.

καιρατος

αυτά που γράφω έχουν σχέση με την εκπαίδευση στα Λύκεια και στις οικονομικές σχολές.

Δεν πρέπει να θεωρούν ότι ήμαστε στις θεωρητικές επιστήμες , αλλά στις θετικές. Με μαθηματικά σε πλήρη διδασκαλία και όχι μόνο οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα παρακολουθήσει αυτό το θέμα. Τώρα διάβασα εδώ και έμεινα άναυδος. Έμεινα άναυδος , διότι δεν περίμενα ότι κάποιοι έβγαζαν μισθούς με τον λάθος τρόπο. Όχι , δεν είναι μομφή. Απλά χρόνια τώρα φωνάζω όπου πρέπει ότι αυτοί που θέλουν να ακολουθήσουν οικονομικές σχολές είναι ενταγμένοι στο εκπαιδευτικό σύστημα σε λάθος δέσμη ή πεδίο, ανάλογα με την εποχή. Το9 φυσιολογικό είναι να κατατάσσονται όλοι αυτοί στα πεδία που υπάρχουν οι μαθηματικές σχολές και τα πολυτεχνία. Όχι ΤΕΙ. Πρέπει ο μαθηματικός τρόπος σκέψης να κυριαρχεί σε όλους που σχετίζονται με τα οικονομικά. Πάντως αυτό εδώ θα είναι αφορμή να αρχισω πάλι επιστολές στα αρμόδια όργανα του υπουργείου παιδείας. Και δεν είναι μόνο ζωντανή αυτή εδώ η περίπτωση. Υπάρχουν δεκάδες τέτοιες. Συγνώμη ντοκτωρ. Αλλά όσα γράφω δεν σε αφορούν . Ούτε εσένα , αλλά ούτε και το περιεχόμενο του κειμένου που έγραψες. Απλά δεν το περίμενα. Και θελω να πιστεύω ότι όταν γράφεις , ότι το κάναμε, εννοείς ότι παρατήρησες πως το κάνουν πολλοί έτσι.

καιρατος

αυτά που γράφω έχουν σχέση με την εκπαίδευση στα Λύκεια και στις οικονομικές σχολές.

Δεν πρέπει να θεωρούν ότι ήμαστε στις θεωρητικές επιστήμες , αλλά στις θετικές. Με μαθηματικά σε πλήρη διδασκαλία και όχι μόνο οικονομικά.

Δεν είναι πλέον θεσμός να ψηφίζεται ένας νόμος γραμμένος στο γόνατο, και έπειτα λόγω της σύγχυσης που επικρατεί να εκδίδουν ερμηνευτικές εγκυκλίους και μετά ερμηνευτικές των ερμηνευτικών;

Κλασσικό παράδειγμα ο Ν.3302/2004 (επαναφορά του ημερολογιακού έτους για τον υπολογισμό των αδειών) που ψηφίστηκε στο τέλος του 2004 (28/12/2004 αν θυμάμαι καλά). Μέχρι την 1/3/2005 που το Υπ.Απασχόλησης εξέδωσε την υπ'αρ.3392/2005 ερμηνευτική εγκύκλιό του, όλοι όσοι ασχολούμαστε με την μισθοδοσία ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΖΑΜΕ!

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει σχεδόν σε όλο το νομοθετικό έργο των εκάστοτε κυβερνώντων.

Είναι έλλειψη γνώσεων όπως γράφει ο Καίρατος;

Εϊναι έλλειψη σοβαρότητας των νομοθετών;

Η πρώτη δημοσίευσή μου στο παρόν θέμα δεν απαιτεί μαθηματικές γνώσεις για να διαβαστεί. Και ένα παιδί του δημοτικού καταλαβαίνει τις πράξεις. Το θέμα είναι ότι τα εκτελεστικά όργανα, δηλ. ελεγκτές, επιθεωρητές του Ι.Κ.Α., της Επιθ.Εργασίας κλπ., όταν τους ρωτάς κάτι δεν σου λένε τι λέει ο νόμος ή οι εγκύκλιοι, αλλά σου λένε ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ!, την οποία και θεωρούν νόμο ή θέσφατο...

Οι περισσότεροι μπερδεύονται όσον αφορά το παρόν θέμα, διότι μπερδεύουν την ασφαλιστική νομοθεσία (δηλ.το πόσα ασφαλιστικά ημερομίσθια δικαιούται κάποιος) με την εργατική νομοθεσία (δηλ. το τι μισθό δικαιούται κάποιος), εφαρμόζοντας την ασφαλιστική νομοθεσία στην καταβολή του μισθού, πράγμα ουσιαστικά άτοπο, μιας και το Ι.Κ.Α. δεν είναι εξουσιοδοτημένο να καθορίζει τους μισθούς ή τον τρόπο καταβολής αυτών. Αυτό είναι δουλειά του ΣΕΠΕ και του Υπ.Εργασίας.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως συμφωνούμε και αυτό είναι καλό. Μόνο ο Θανάσης επιμένει (ATHV), αλλά που θα πάει κι αυτός

Αχ, σήμερα που δεν περισσεύει λεπτό θα με βάλετε να διαβάσω ένα κατεβατό δημοσιεύσεων για να μάθω σε τι απόμεινα πάλι μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω κι εγω καποια ερωτηματα.

1)Ολα αυτα ισχυουν και για τον υπολογισμο αποδοχων -ενσημων των ημερομισθίων?????

2)Ο υπολογισμος των εισφορων γινεται με βαση τις τις πραγματικες ημερες εργασιας προσαρμοσμενες σε εξαημερη βαση(πχ για 8 ημερες απουσιας ο μισθος υπολογιζεται: μισθος/25*15,40)

Στο προγραμμα μισθοδοσιας που χρησιμοποιώ (Manpower) το 15,40 μετατρεπεται αυτοματα σε ασφαλιστικα ημερ.15.

Σωστά?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, προσπάθησα - όσο μπορώ να ξεκλέψω λίγο χρόνο - να διαβάσω συνδυαστικά τις δημοσιεύσεις του Αλέκου (προ μηνός) και του doctor (την εισαγωγική). Παρατηρώ βέβαια ότι η δημοσίευση του ντόκτορα είναι πειστική, εξάλλου είναι και τεκμηριωμένη. Έχω βέβαια να παρατηρήσω τα εξής:

1) Η ασφαλιστοποίηση της μισθοδοσίας είναι γεγονός εν πολλοίς επιβλημένο από τα προγράμματα μισθοδοσίας που χρησιμοποιούμε. Επιπλέον διευκολύνει τον έλεγχο μισθοδοσίας, ειδικά όταν αυτή αφορά πλήθος εργαζομένων.

2) Σε βάθος χρόνου οι διαφορές που προκύπτουν μεταξύ της ασφαλιστικής και της εργατικής αντιμετώπισης είναι ανύπαρκτες. Τυχόν διαφορές προκύπτουν σε ολιγοήμερες μισθοδοσίες.

3) Ως ξεροκέφαλος διδυμόταυρος που είμαι επιμένω ότι καθώς το προ μηνός ερώτημα αφορούσε ασφαλιστικές ημέρες η λογική της απάντησής μου είναι η ορθή.

Δημήτρη, εάν έχεις σε ηλεκτρονική μορφή τις εγκυκλίους 114/81 και 1371/83 στείλτες μου σε παρακαλώ στο [email protected].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η ασφαλιστοποίηση της μισθοδοσίας είναι γεγονός εν πολλοίς επιβλημένο από τα προγράμματα μισθοδοσίας που χρησιμοποιούμε. Επιπλέον διευκολύνει τον έλεγχο μισθοδοσίας, ειδικά όταν αυτή αφορά πλήθος εργαζομένων.

Ασφαλιστοποίηση! Ωραία λέξη Θανάση. Είσαι αρχηγός. Μου θύμισες τον Σημίτη που είπε "φοβικότητα" μια μέρα. ;)

Χαρακτηριστικό παράδειγμα... ασφαλιστοποίησης της εργατικής νομοθεσίας, ο υπολογισμός του δώρου Χριστουγέννων από τα προγράμματα μισθοδοσίας.

Κανονικά πρέπει ανά 19ήμερο χρονικό διάστημα διάρκειας της εργασιακής σχέσης να λαμβάνει ο μισθωτός 2/25 του μισθού του , ή 2 ημερομίσθια αν είναι ημερομίσθιος, ως δώρο Χριστουγέννων.

Τώρα αν μου βρείτε έστω και ένα πρόγραμμα μισθοδοσίας που το κάνει αυτό, θα μου προξενήσει κατάπληξη.

Τι κάνουν λοιπόν τα προγράμματα μισθοδοσίας;

Το εξής απλό (και κοντά στην πραγματικότητα):

Στις 200 ασφαλιστικές ημέρες 25 ημερομίσθια Δώρο Χριστουγέννων

Στις π.χ. 165 Χ;

Φυσικά ο παραπάνω τρόπος υπολογισμού δεν είναι ο ενδεδειγμένος και αυτός που προβλέπει το Άρθρο 1 παρ.3 της Υ.Α. 19040/1981, αλλά όλοι αυτόν εφαρμόζουν.

2) Σε βάθος χρόνου οι διαφορές που προκύπτουν μεταξύ της ασφαλιστικής και της εργατικής αντιμετώπισης είναι ανύπαρκτες. Τυχόν διαφορές προκύπτουν σε ολιγοήμερες μισθοδοσίες.

Σίγουρα. Κατά την απογείωση (πρόσληψη) και την προσγείωση (αποχώρηση) δημιουργούνται κάποιες διαφορές. Κατά την διάρκεια του ταξιδιού (εργασιακή σχέση), αν εξαιρέσουμε κάποιες αναταράξεις (κοπάνες) και αποσυμπιέσεις (άδειες άνευ αποδοχών), τότε πάμε με αυτόματο πιλότο (25άρια).

3) Ως ξεροκέφαλος διδυμόταυρος που είμαι επιμένω ότι καθώς το προ μηνός ερώτημα αφορούσε ασφαλιστικές ημέρες η λογική της απάντησής μου είναι η ορθή.

Δημήτρη, εάν έχεις σε ηλεκτρονική μορφή τις εγκυκλίους 114/81 και 1371/83 στείλτες μου σε παρακαλώ στο [email protected].

Τις εγκυκλίους τις ψάχνω και εγώ. Αν τις βρω θα τις ανεβάσω στο φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θέσω κι εγω καποια ερωτηματα.

1)Ολα αυτα ισχυουν και για τον υπολογισμο αποδοχων -ενσημων των ημερομισθίων?????

2)Ο υπολογισμος των εισφορων γινεται με βαση τις τις πραγματικες ημερες εργασιας προσαρμοσμενες σε εξαημερη βαση(πχ για 8 ημερες απουσιας ο μισθος υπολογιζεται: μισθος/25*15,40)

Στο προγραμμα μισθοδοσιας που χρησιμοποιώ (Manpower) το 15,40 μετατρεπεται αυτοματα σε ασφαλιστικα ημερ.15.

Σωστά?????

Για τους ημερομίσθιους υπάρχει η διαφορά ότι δεν έχουμε τον αριθμό 25 σταθερό όπως στους μισθωτούς, αλλά ανάλογα με τον μήνα, ο αριθμός αυτός "παίζει" από 24 έως 27.

Ο αριθμός αυτός εξευρίσκεται αν αφαιρέσουμε τις Κυριακές του μήνα, π.χ. για τον Νοέμβριο του 2005 είναι 30-4 Κυριακές= 26.

Κατά τα άλλα ισχύουν τα ίδια. Δηλαδή όταν λέμε ότι το ημερομίσθιο είναι 26,41 αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος εργαστεί μια μέρα για 8 ώρες, θα λάβει 26,41/6,667*8=31,69 ευρώ.

Ναι, το 15,40 το δίνεις σε χρήματα, αλλά σε ασφαλιστικά ημερομίσθια δίνεις ακέραιο: 15.

doctor

Y.Γ. Soulis πως τα βλέπεις τα πράγματα; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη, δεν έγραψα τα παραπάνω ούτε για να επισημάνω την λάθος τοποθέτηση σου σε απάντηση που έδωσες σε προηγούμενο δημοσίευμα, αλλά ούτε για να αποδείξω ότι τα γραφόμενα μου τότε ήταν σωστά (που δεν ήταν ακριβώς σωστά) . Εξ'άλλου δεν έχω την ανάγκη να αποδείξω τίποτα και σε κανέναν. Οι όποιες αντιπαραθέσεις ή διαστάσεις απόψεων υπάρχουν γίνονται με σκοπό την εξεύρεση της τεκμηριωμένης σωστής απάντησης (εκτιμώ πολύ το γεγονός ότι κινείσε πάντα προς αυτή την κατεύθυνση) και την απόκτηση γνώσης και όχι της ανάδειξης των γνώσεων μας.

Στο προηγούμενο θέμα αυτό που με ενόχλησε περισσότερο στην τοποθέτηση του ATHV είναι ότι θεώρησε δεν είναι σοβαρό το θέμα και ότι το κάναμε μεσανατολικό ζήτημα. Όπως ανέφερες είναι ένα θέμα πολύ σημαντικό στο κομμάτι της μισθοδοσίας. Και μπορεί οι διαφορές να μην είναι μεγάλες για μερικούς που βγάζουν μισθοδοσία με 1-2 άτομα προσωπικό αλλά αν απασχολείς 120 άτομα που τα προσλαμβάνεις εποχιακά μάλλον είναι πρόβλημα.

Quiz : 2 «κολοβοί» ;) μήνες x 120 εργαζόμενους x 1-2 ασφαλιστικά ημερομίσθια λάθος x ημερομίσθιο = ??? Πόσα Ευρώ λάθος είναι αγαπητέ ATHV ???? Καλά να είσαι ο λογιστής άλλος πληρώνει . Αν είσαι ο Εργοδότης - Λογιστής τι γίνεται ??

Τέλος Δημήτρη τώρα που είσαι διαβασμένος :D μπορείς να απαντήσεις δύο ερωτήματα που έχω.

Ερώτηση 1

Στο βιβλίο του Ραπανάκη " Οι νέες ασφαλιστικές ρυθμίσεις του ΙΚΑ σελ. 44 έχει το κάτωθι παράδειγμα :

Επιχείρηση απασχολεί μισθωτό με καθεστώς πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας. Κατα τον μήνα Ιούλιο 2002 ο μισθωτός απουσίασε αδικαιολόγητα 8,9,10,15,16,31 = 6 ημέρες απουσίας. Οι Μικτές αποδοχές του υπό καθεστώς πλήρης απασχόλησης 1000 Ευρώ.

α) Ποιες είναι οι ημέρες ασφάλισης του ;

β) Ποιες είναι οι αποδοχές που πρέπει να πληρωθεί;

Απάντηση σύμφωνα με τον συγγραφέα α) 20 β) 712,00 Ευρώ

Απάντηση σύμφωνα με δικά σου γραφόμενα α) 18 β) 712,00 Ευρώ

Ποιο είναι το σωστό;

Ερώτηση 2

Γιατί αν πληρώσω έναν εργαζόμενο για 15,40 ημέρες εργασίας να στρογγυλοποιήσω προς τα κάτω και να βάλω 15 ασφαλιστικές ημέρες εργασίας και να μην βάλω 16. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το ΙΚΑ ;

Ευχαριστώ .

Φιλικά . ,ΝΚ

Επεξεργασμένο από Nikkap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση 1.

Συμφωνώ με τον Ραπανάκη διότι έχω αναφέρει τρις, ότι τα παραπάνω αφορούν συνεχόμενες απουσίες ή παρουσίες.

Ερώτηση 2.

Το 15,40 στρογγυλοποιείται σε 15. "Θα πάμε κόντρα στους δεκαδικούς αριθμούς τώρα;" που έλεγε και ο Χατζηχρήστος στο "της κακομοίρας". 15,40 πες 15 ;):D:)

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ήθελα να συνεχίσω στο ίδιο πνεύμα αλλά ο Νίκος (?) με υποχρεώνει να σημειώσω βάσει στοιχειώδους αρχής της Στατιστικής ότι η απάντηση στο ερώτημα:

Quiz : 2 «κολοβοί» μήνες x 120 εργαζόμενους x 1-2 ασφαλιστικά ημερομίσθια λάθος x ημερομίσθιο = ??? Πόσα Ευρώ λάθος είναι αγαπητέ ATHV ????

η απάντηση είναι η εξής: 0 κόμμα κάτι

Αν δεν καταλαβαίνεις γιατί, τότε να ερωτήσω με τη σειρά μου:

α) Γιατί 1-2 και όχι 0-1. Σαφώς 0-1 προκύπτει ως διαφορά ανάμεσα στις δύο λογικές.

β) Όλες οι διαφορές των 120 ατόμων είναι θετικές (ή αντίστοιχα αρνητικές); Φυσικά όχι. Όσο μεγαλύτερο το πλήθος τόσο πιο ισορροπημένο το δείγμα. Γι' αυτό εξακολουθώ να επιμένω ότι αν και το θέμα είναι πολύ ενδιαφέρον, ουσιαστικό οικονομικό αντίκρυσμα δεν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση 1.

Συμφωνώ με τον Ραπανάκη διότι έχω αναφέρει τρις, ότι τα παραπάνω αφορούν συνεχόμενες απουσίες ή παρουσίες.

Ερώτηση 2.

Το 15,40 στρογγυλοποιείται σε 15. "Θα πάμε κόντρα στους δεκαδικούς αριθμούς τώρα;" που έλεγε και ο Χατζηχρήστος στο "της κακομοίρας". 15,40 πες 15 :P:):)

doctor

Για την ιστορια, η στρογγυλοποιηση ημερομισθιων, κατα την αποψη μου καταρχην & οταν βρω τη διαταξη θα την ανεβασω, γινεται προς τα πανω-κοντρα στο μαθηματικο υπολογισμο-επειδη αφορα σε ασφ/κες ημερες, (με τις οποιες θεμελιωνονται παροχες & συνταξεις), για λογους χρηστης διοικησης του διοικουντα προς το διοικουμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ εδώ και δυο μέρες να καταλάβω τον τρόπο που μας δείχνει ο doctor για τον υπολογισμό των ημερών ασφάλισης και αδυνατώ . Στις ημέρες ασφάλισης δεν υπάρχει στρογγυλοποίηση γιατί είναι στρογγυλες . Μονάδα μετρήσεως για το ΙΚΑ είναι η Ημέρα εργασίας και βάσει υπολογισμού αυτής είναι η ημερολογιακή ημέρα . Άρα κατά την γνώμη μου πρέπει να μετράμε και τπτ άλλο .

Και παλαιότερα είχα την άποψη ότι είναι άλλο η περίπτωση της απουσίας και άλλο της πρόσληψης μέσα στον μήνα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ εδώ και δυο μέρες να καταλάβω τον τρόπο που μας δείχνει ο doctor για τον υπολογισμό των ημερών ασφάλισης και αδυνατώ . Στις ημέρες ασφάλισης δεν υπάρχει στρογγυλοποίηση γιατί είναι στρογγυλες . Μονάδα μετρήσεως για το ΙΚΑ είναι η Ημέρα εργασίας και βάσει υπολογισμού αυτής είναι η ημερολογιακή ημέρα . Άρα κατά την γνώμη μου πρέπει να μετράμε και τπτ άλλο .

Και παλαιότερα είχα την άποψη ότι είναι άλλο η περίπτωση της απουσίας και άλλο της πρόσληψης μέσα στον μήνα .

Ο τρόπος υπολογισμού που παρέθεσα δεν είναι δικός μου, αλλά του Υπουργείου Εργασίας.Αν είναι δυνατόν να προτείνω εγώ τρόπο μισθοδοσίας δικής μου επινόησης.

Όταν λες "αδυνατείς να καταλάβεις" τι εννοείς; Είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις, είσαι πιο έξυπνος από μένα. Ξέρεις ότι αν δω κάτι στραβό στην νομοθεσία - νομολογία το γράφω.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως ο τρόπος υπολογισμού που προτείνει το Υπουργείο Εργασίας είναι -σύμφωνα με μένα- πολύ σωστός.

Εσύ δηλαδή πως θα υπολόγιζες τις αποδοχές ενός υπαλλήλου γραφείου που εργάζεται ένα 8ωρο και αποχωρεί; Θα του έδινες το 1/25, δηλαδή θα τον πλήρωνες για 6 ώρες και 40 λεπτά, ενώ αυτός εργάστηκε 8ωρο;

Αφού ήδη απάντησες σωστά στην άσκηση που έθεσα πριν 2-3 ημέρες.

Είναι πολύ απλό: 5 ημέρες εργασίας = 6 ασφαλιστικές ημέρες. Άρα, αν κάποιος εργαστεί μία ημέρα, δεν δικαιούται 6/5=1,20 σε χρήμα και 1 ασφαλιστική;

Για το παραπάνω είχα μιλήσει με τον κ.Καρατζά Χρήστο (τ.Υδντής Υπ.Εργασίας, και τώρα διαιτητής-μεσολαβητής του Ο.ΜΕ.Δ. του Υπ.Εργασίας) σε ένα σεμινάριο και μου το επιβεβαίωσε παραπέμποντάς με στον τρόπο υπολογισμού της μισθοδοσίας από το Υπουργείο Εργασίας.

Επίσης όλοι οι ελεγκτές του Ι.Κ.Α. το δέχονται.

Και μην ξεχνάμε ότι η εγκύκλιοι του Υπ.Εργασίας είναι ανώτερες νομικά από τις εγκυκλίους του Ι.Κ.Α. μιας και το Ι.Κ.Α. υπάγεται στο Υπ.Εργασίας.

****************************

Η στρογγυλοποίηση προς τα πάνω Ισιδώρα συμβαίνει μόνο στο πηλίκο της διαίρεσης των μικτών αποδοχών διά της 1ης ασφαλιστικής και της 1ης ειδικής ασφαλιστικής κλάσης στην περίπτωση της μερικής απασχόλησης.

Για το Ι.Κ.Α. δεν νοείται κλάσμα ασφαλιστικού ημερομισθίου όπως σωστά αναφέρει ο CEL. Το κλάσμα προκύπτει από τον υπολογισμό της μισθοδοσίας όσον αφορά την πληρωμή, και εξ αυτού εξευρίσκονται τα ασφαλιστικά ημερομίσθια.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τις εγκυκλίους ούτε και το βιβλίο της ΠΙΜ . Αλλά δεν ξέρω κατά ποσο μια εγκλυκλιος του υπ.εργασίας μπορεί να καθορίσει της ημέρες ασφάλισης . Εγραψα την γνωμη μου και ίσως δεν συμφωνεί κανείς αλλά δεν είναι η πρώτη φορά . Μόνο επειδή προσέχω τι γράφω διαβασε ξανά . Λέω για ημέρες ασφάλισης όχι για αποδοχές . Και στην πρωτη ερώτηση που έθεσες εκτός του τρόπου υπολογισμού έγραψα και και κάτι άλλο , οποιος θέλει ας το διαβασει .

Για τις αποδοχές δεν έχω άποψη .

Γράψε λάθος στο "μας δειχνει" γιατί το πήρες στραβα .

Το ίδιο θέμα υπάρχει και παλαιότερα δεν είναι η πρώτη φορά που ο συζητάμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Για τους ημερομίσθιους υπάρχει η διαφορά ότι δεν έχουμε τον αριθμό 25 σταθερό όπως στους μισθωτούς, αλλά ανάλογα με τον μήνα, ο αριθμός αυτός "παίζει" από 24 έως 27.

Ο αριθμός αυτός εξευρίσκεται αν αφαιρέσουμε τις Κυριακές του μήνα, π.χ. για τον Νοέμβριο του 2005 είναι 30-4 Κυριακές= 26.

Κατά τα άλλα ισχύουν τα ίδια. Δηλαδή όταν λέμε ότι το ημερομίσθιο είναι 26,41 αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος εργαστεί μια μέρα για 8 ώρες, θα λάβει 26,41/6,667*8=31,69 ευρώ.

Ναι, το 15,40 το δίνεις σε χρήματα, αλλά σε ασφαλιστικά ημερομίσθια δίνεις ακέραιο: 15.

doctor

Y.Γ. Soulis πως τα βλέπεις τα πράγματα; :)

και στους ημερομισθίους το θεωρούμε σταθερό 25, ανεξαρτητα από τον μήνα. Για να μην εχομε 2 μετρα 2 σταθμα, γιατι αυτό ειναι αδικία, για τους ημερομισθίους σε ορισμενους μήνες.

καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διορθώσω σε αυτό το σημείο ένα εκ παραδρομής λάθος μου.

Η εγκύκλιος 114/81 δεν είναι του Υπ.Εργασίας, αλλά του Ι.Κ.Α.

ευχαριστώ

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

Δεν ξέρω αν παρακολουθείται το θέμα αυτό πλεον επειδή έχει περάσει καιρός από την τελευταία δημοσίευση αλλά μήπως ξέρουν οι συμμετόχοντες στο forum αυτό,

α) ποιό έγγραφο κάνει τον διαχωρισμό 1-10 ημέρες απουσίας και περισσότερες των 11 (αλλού το έχω δει 13 ίσως για τον διαχωρισμό πενθήμερης και εξαήμερης εργασίας).

β) που μπορώ να βρώ το έγγραφο 1371/83 του Υπ. Εργασίας (και σε ποιό τμήμα του Υπουργείου έχει καταχωρηθεί).

Ίσως ο doctor μπορεί να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ

sting

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 weeks later...
Link θέματος: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...=18006&st=0

Συνοδευτικό σχόλιο αρχείου:

Ξεκινώ την τοποθέτησή μου αναφέροντας για ποιους εργαζόμενους ισχύει ο τρόπος υπολογισμού: Για μισθωτούς που απασχολούνται με το σύστημα της 5νθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας (κατά πλήρες ωράριο) και δεν παρέχουν ανελλιπώς τις υπηρεσίες τους κατά εβδομάδα λόγω:

- αυθαίρετης απουσίας

- άδειας άνευ αποδοχών

- πρόσληψης

- αποχώρησης ή απόλυσης

Ασφαλιστικά:

1.για απασχόληση μιας ή δύο ημερών κατά εβδομάδα αναγνωρίζονται μία ή δύο ημέρες αντίστοιχα.

2.Για απασχόληση πραγματικής 3,4 ή 5 ημερών, οι αναγνωριζόμενες ημέρες εργασίας προσαυξάνονται κατά μία ημέρα.

Ποιο λάθος κάνουν πάρα πολλοί; Συγχέουν την ασφαλιστική με την εργατική νομοθεσία. Ενώ λοιπόν εφαρμόζουν το Άρθρο 18 του Κ.Α. του Ι.Κ.Α. για να υπολογίσουν τα ασφαλιστικά ημερομίσθια, εφαρμόζουν το ίδιο άρθρο για την καταβολή μισθού και όχι τις δύο Εγκυκλίους του Υπ.Εργασίας!

Το λάθος που γίνεται κατ’αυτό τον τρόπο είναι το εξής:

Παράδειγμα: Υπάλληλος που προσλαμβάνεται την 1η του μήνα (Δευτέρα), με πλήρη απασχόληση, δικαιούται:

Δευτέρα 1 του μήνα:

Λάθος: 8 ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ = 1 ένσημο και 1/25 του μισθού του ως αμοιβή.

Σωστό: 8 ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ = 1 ένσημο και 1,20/25 του μισθού του ως αμοιβή.

Το λάθος είναι ότι ενώ ο εργαζόμενος εργάζεται για 8 ώρες, εμείς τον πληρώνουμε για 6 ώρες και 40 λεπτά.

Αν εφαρμόσουμε την λάθος τακτική τότε έχουμε δυσανάλογες πληρωμές:

1 μέρα = 8 ώρες= 1 ένσημο = 1/25 αμοιβή (αμοιβή για 6 ω. και 40 λ.)

2 μέρες =16 ώρες =2 ένσημα = 2/25 αμοιβή (αμοιβή για 13 ω. και 20 λ.)

3 μέρες =24 ώρες= 4 ένσημα = 4/25 αμοιβή (αμοιβή για 26 ώρες και 40 λ.)

4 μέρες =32 ώρες =5 ένσημα = 5/25 αμοιβή (αμοιβή για 33 ώρες και 20 λ.)

5 μέρες =40 ώρες =6 ένσημα= 6/25 αμοιβή (αμοιβή για 40 ώρες).

Βλέπουμε ότι άλλες ώρες εργάζεται και άλλες ώρες πληρώνεται (με εξαίρεση μόνο τις 5 ημέρες).

Δηλαδή αν εργαστεί κάποιος δύο 8ωρα δηλ.16 ώρες, αντί να πληρωθεί για 16 ώρες, πληρώνεται για 13 ώρες και 20 λεπτά!

Αν όμως εργαστεί τρία 8ωρα, δηλ.24 ώρες, αντί να πληρωθεί για 24 ώρες, πληρώνεται για 26 ώρες και 40 λεπτά!!!

Καταλαβαίνουμε όλοι ότι το σύστημα αυτό χωλαίνει και αδικεί ή πριμοδοτεί τον εργαζόμενο δημιουργώντας παρανοήσεις και μπερδέματα.

Αυτά δημιουργούνται όταν προσπαθούμε να εφαρμόσουμε την ασφαλιστική νομοθεσία στην εργατική.

Πάμε να δούμε και τον τρόπο που προτείνει το Υπουργείο Εργασίας με τις δύο προαναφερθείσες εγκυκλίους του:

1 μέρα = 8 ώρες= 1 ένσημο = 1,20/25 αμοιβή (αμοιβή για 8 ώρες)

2 μέρες =16 ώρες =2 ένσημα = 2,40/25 αμοιβή (αμοιβή για 16 ώρες)

3 μέρες =24 ώρες= 4 ένσημα = 3,60/25 αμοιβή (αμοιβή για 24 ώρες)

4 μέρες =32 ώρες =5 ένσημα = 4,80/25 αμοιβή (αμοιβή για 32 ώρες.)

5 μέρες =40 ώρες =6 ένσημα= 6,00/25 αμοιβή (αμοιβή για 40 ώρες).

Είδατε; Πλήρης αρμονία και σωστή αμοιβή, ανάλογη με τις ώρες εργασίας.

Επίσης άψογο δέσιμο με το Άρθρο 18 του Κ.Α. του Ι.Κ.Α. αφού οι στρογγυλοποιήσεις των ημερών αμοιβής (π.χ. 2,40->2 και 3,60->4 ένσημα) μας οδηγούν στις σωστές ημέρες ασφάλισης.

Στο σημείο αυτό παραθέτω ένα φύλλο του excel που δημιούργησα βάσει των διατάξεων που προανέφερα, στηριζόμενος στο βιβλίο της ΠΙΜ.

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα για κάθε περίπτωση:

1η Περίπτωση (ο εργαζόμενος απουσιάζει από 1-10 ημέρες, δηλ.λιγότερες από 11).

Παράδειγμα:

Υπάλληλος γραφείου με μηνιαίες αποδοχές 1000 ευρώ απουσίασε από την εργασία του επί 8 εργάσιμες ημέρες (λιγότερες των 11 σε 5νθήμερη απασχόληση),μη δικαιούμενος αμοιβής για τις μέρες αυτές.

Μηνιαίες αποδοχές: 1.000 * 0,616 = 616 ευρώ. Είναι ο γνωστός τρόπος υπολογισμού: Μισθός (25/25) – 8*1,20=> 25-9,60=15,40

Άρα: 1.000/25*15,40=616 ευρώ.

Ασφαλιστικές ημέρες: 15,40 δηλαδή 15,00

2η Περίπτωση (ο εργαζόμενος εργάζεται από 1-13 ημέρες, δηλ.περισσότερες από 11).

Παράδειγμα:

Υπάλληλος γραφείου τον μήνα Οκτώβριο του 2005 (21 εργάσιμες) με μηνιαίες αποδοχές 1000 ευρώ απουσίασε από την εργασία του επί 12 εργάσιμες ημέρες (περισσότερες των 11 σε 5 νθήμερη απασχόληση),μη δικαιούμενος αμοιβής για τις μέρες αυτές. Άρα εργάστηκε 21-12= 9 ημέρες συνεχόμενες.

Μηνιαίες αποδοχές: 1.000 * 0,432= 432 ευρώ. Είναι ο γνωστός τρόπος υπολογισμού:

9*(8/6,666) => 9*1,20= 10,80/25 καταβαλλόμενος μισθός, δηλ.1.000/25*10,80= 432 ευρώ.

Ασφαλιστικές ημέρες: 10,80 δηλαδή 11,00.

doctor

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ.ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΠΙΜ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ,ΑΛΛΑ ΒΓΑΖΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΛΕΕΙ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ

ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΣΑ /25 ΜΕΙΩΜΕΝΑ ΚΑΤΑ ΤΟΣΑ/25 ΟΣΑ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ.(21/25-8/25=13/25).

ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΒΓΑΖΩ 1000Χ13/25=520 ΚΑΙ ΟΧΙ 616,ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΙ

ΠΙΝΑΚΕΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ.ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ.ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΠΙΜ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ,ΑΛΛΑ ΒΓΑΖΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΛΕΕΙ Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ

ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΣΑ /25 ΜΕΙΩΜΕΝΑ ΚΑΤΑ ΤΟΣΑ/25 ΟΣΑ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟΥΣΙΑΣ.(21/25-8/25=13/25).

ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΒΓΑΖΩ 1000Χ13/25=520 ΚΑΙ ΟΧΙ 616,ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΟΙ

ΠΙΝΑΚΕΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ.ΤΙ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ;

Μπορείτε να μου πείτε σε ποια σελίδα αναφέρεστε και σε ποια έκδοση;

Ο εργαζόμενος απασχολείται εξαήμερο ή πενθήμερο;

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ
Μπορείτε να μου πείτε σε ποια σελίδα αναφέρεστε και σε ποια έκδοση;

Ο εργαζόμενος απασχολείται εξαήμερο ή πενθήμερο;

doctor

ANAΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 5η ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ ΠΙΜ ΒΙΒΛΙΟ ΝΙΑΡΧΟΥ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ 890.

ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟΥ. Η ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΩΝ ΕΙΚΟΣΤΩΝ ΠΕΜΠΤΩΝ ΝΟΜΙΖΩ

ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙ ΕΞΑΗΜΕΡΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΒΓΑΖΕΙ ΙΔΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ( ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΕΛ. 886

ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ).

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΛΑΘΟΣ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΕΙΚΟΣΤΩΝ ΠΕΜΠΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ

ΕΠΙ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΣΕΛ.890.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Όπως ανέφερες είναι ένα θέμα πολύ σημαντικό στο κομμάτι της μισθοδοσίας. Και μπορεί οι διαφορές να μην είναι μεγάλες για μερικούς που βγάζουν μισθοδοσία με 1-2 άτομα προσωπικό αλλά αν απασχολείς 120 άτομα που τα προσλαμβάνεις εποχιακά μάλλον είναι πρόβλημα.

Quiz : 2 «κολοβοί» :) μήνες x 120 εργαζόμενους x 1-2 ασφαλιστικά ημερομίσθια λάθος x ημερομίσθιο = ??? Πόσα Ευρώ λάθος είναι αγαπητέ ATHV ???? Καλά να είσαι ο λογιστής άλλος πληρώνει . Αν είσαι ο Εργοδότης - Λογιστής τι γίνεται ??

ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ 120 ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΕΝΑΝ ΠΛΗΡΗ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΑΤΑ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ, ..... ΑΡΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΑ ΓΙΑ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΕ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...
επισκέπτη Επισκέπτης-dimitris-

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής...

Στην προηγούμενη εργασία μου η πρόσληψη μου έγινε 17 Μαρτίου...Κάτι που σημαίνει ότι εργάστηκα 13 μέρες....

Κατά την πληρωμή μου δεν υπήρχε κράτηση ΦΜΥ παρά μόνο κράτηση για ΙΚΑ.

Τους επόμενους μήνες κανονικά μπήκε και η κράτηση ΦΜΥ.

Μέχρι εδώ σωστά?

Η επόμενη εργασία μου άρχισε 23/06.

Και ενώ θα περίμενα να μην μπει ΦΜΥ στην πρώτη μισθοδοσία μπήκε κανονικά.

Μιλάω πάντα για παρεμφερείς μισθούς χωρίς διαφορά.

Πριν ζητήσω το λόγο από την καινούργια δουλειά μου, μήπως μπορεί κανείς να μου εξηγήσει το λόγο που έγινε αυτό?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...