Jump to content
  • 0

(Αποκλειστικά) Ελεύθεροι επαγγελματίες !

Guest Ζωή
 Share

Question

Εργάζομαι εδώ και περίπου τέσσερα χρόνια σε εταιρεία (ΕΠΕ) με αποδείξεις παροχής υπηρεσιών και ΤΕΒΕ. Με δεδομένο ότι απασχολούμαι αποκλειστικά (οκτάωρο, πενθήμερο κλπ) μπορώ να διεκδικήσω δώρα ή επιδόματα;

Πόσο νόμιμο είναι αυτό το καθεστώς απασχόλησης τελικά που τείνει να γίνει μόδα;

Ευχαριστώ θερμά.

Ζωή

19 answers to this question

Recommended Posts

• 0

ΑΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ 8ΩΡΟ ΤΟΤΕ ΕΙΣΑΙ ΜΙΣΘΩΤΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

• 0
Εργάζομαι εδώ και περίπου τέσσερα χρόνια σε εταιρεία (ΕΠΕ) με αποδείξεις παροχής υπηρεσιών και ΤΕΒΕ. Με δεδομένο ότι απασχολούμαι αποκλειστικά (οκτάωρο, πενθήμερο κλπ) μπορώ να διεκδικήσω δώρα ή επιδόματα;

Ευχαριστώ θερμά.

Ζωή

Ζωή, όπως τα λές φαίνεται να στοιχειοθετείται εξηρτημένη εργασία.

Όταν όμως Ζωή πριν από τέσσερα χρόνια συμφωνούσες με αυτό τον τρόπο απασχόλησης, και πιθανόν υπέγραφες και σύμβαση, είχατε μιλήσει για δώρα και επιδόματα; Μήπως τα είχατε συνυπολογίσει στην αμοιβή και τώρα το ξέχασες;

Ούτως ή άλλως η ΕΠΕ (βέβαια δεν ξέρω και ως τι απασχολείσαι), πιθανόν να έχει πρόβλημα στην αναγνώριση της δαπάνης σου, εάν ένας έλεγχος αποδείξει το αποκλειστικό της απασχόλησής σου.

• 0

Δεν ειναι και ουτε εισαι η πρωτη που το δεχεσαι Αληθεια δεν ειχες επιλογη?ΔΕν αποφασισες μονη σου η' αυτο η' το ικα? Δεν δικαιουσαι τιποτε απο αυτα και αν 'ηταν επιλογη σου δεν ειναι ηθικο και ως προς την εταιρεια τωρα να διαμαρτυρεσαι

• 0

Άποψη μου είναι ότι δικαιούσαι ότι και ένας μισθωτός . Είναι κλασσική περίπτωση εξαρτημένης εργασίας και υπάρχουν πολλές αποφάσεις απο δικαστήρια για το θέμα . Βέβαια δεν μας λες σε τι εταιρεία και ποια η εργασία σου που έχει σημασία . Αλήθεια στα βιβλία σου τι εξοδα περνούσες ?

• 0

Κατ΄αρχήν θέλω να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον να απαντήσετε στο ερώτημά μου. Απαντώ με την σειρά μου στα διάφορα ερωτήματα που προέκυψαν στις αναφορές σας στο θέμα.

1. Η συγκεκριμένη ΕΠΕ είναι θυγατρική - μέλος μεγάλης (πολύ) ανωνύμου εταιρείας

2. Απασχολούμαι στο ερευνητικό της τμήμα και ανήκω στο επιστημονικό προσωπικό

3. Δεν υπήρχε συμφωνία για δώρα ή επιδόματα στην σύμβαση που υπέγραψα. Ωστόσο για να μην αδικώ κανέναν μου δώθηκαν αυξήσεις ώστε τελικά οι μηνιαίες αποδοχές μου να κινούνται περίπου στα όρια της συλλογικής σύμβασης εργασίας του κλάδου μου.

4. Διατηρώ βιβλία Β κατηγορίας (εσόδων - εξόδων). Τα έξοδά μου βέβαια λόγω του τύπου της απασχόλησης είναι μηδαμινά.

Κλείνοντας θα ήθελα να πω τα εξής:

Όταν κανείς αναζητά εργασία σε δύσκολες εποχές νομίζω πως είναι φρόνιμο καταρχήν να εκμεταλεύεται τις ευκαιρείες (ειδικά στον κλάδο μου είναι πραγματικά λίγες) αρκεί όμως από κάποιο σημείο και έπειτα να μην επιτρέπει να την/τον εκμεταλεύονται εκείνες.

Άραγε πόσο ηθικό είναι (boula) να εργάζεσαι κατά μέσο όρο πάνω από εννέα ώρες ημερησίως, να συνεισφέρεις τα μέγιστα σε μία εταιρεία (κοινώς να σκίζεσαι) και όμως να λογίζεσαι υπάλληλος δεύτερης κατηγορίας όταν για τέσσερα + χρόνια παρακολουθείς όλους τους υπαλλήλους ανεξαρτήτως παραγωγικότητας και συνεισφοράς να απολαμβάνουν παροχών όπως bonous, δώρων και λοιπών επιδομάτων;

Ευχαριστώ

Ζωή

• 0
Άραγε πόσο ηθικό είναι (boula) να εργάζεσαι κατά μέσο όρο πάνω από εννέα ώρες ημερησίως, να συνεισφέρεις τα μέγιστα σε μία εταιρεία (κοινώς να σκίζεσαι) και όμως να λογίζεσαι υπάλληλος δεύτερης κατηγορίας όταν για τέσσερα + χρόνια παρακολουθείς όλους τους υπαλλήλους ανεξαρτήτως παραγωγικότητας και συνεισφοράς να απολαμβάνουν παροχών όπως bonous, δώρων και λοιπών επιδομάτων;

Καλώς ήρθες στον αληθινό κόσμο

του πιο άγριου καπιταλισμού

• 0
Guest Επισκέπτης-Γιάννης-

Είμαι σε ανάλογη κατάσταση με την Ζωή (από προσωπική επιλογή μου).

Εμείς φορολογούμαστε ως ελεύθεροι επαγγελματίες (παρά την εξαρτημένη εργασία);

Δηλαδή ξεκινάμε από τα 8400 ευρώ αφορολόγητο;

Και μία ακόμη ερώτηση αν ξέρει κανείς. Οι επαγγελματικές δαπάνες (ελάχιστες και σε εμένα) μειώνουν το φορολογητέο εισόδημα κατά 30% μόνο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

• 0

Ακόμα ένα παράδειγμα (αχαρακτήριστο),

απλά η παρέμβαση μου έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο πρώτος διδάξας είναι το ίδιο το δημόσιο

με όλους αυτούς τους συμβασιούχους που τους εξανάγκασε σε έναρξη επιτηδεύματος και απασχόλησησ εξαρτημένης εργασίας!!!!!! Ο ιδιώτης επιχειρηματίας, τι παράδειγμα θέλετε να πάρει;;;;

• 0
Έχει διαφορά το bonous με το bonus ?.....γιατί και εγώ δεν παίρνω κανένα από τα δύο ! ! !

Το ένα είναι αμερικάνικο και το άλλο αγγλικό! Γι αυτό δεν παίρνεις κανένα... :)

• 0

Και γω για μπονους πηγαινα παιδια μου και βγηκα..... κουρεμενη !!!!!!!

Δουλεια που παλευα 4 χρονια, μολις ηρθε η ωρα του ... μπονους, την πηρε "συναδελφος" με αμοιβη κατω απο τα μισα απο οσα ζητουσα.

Δεν ξερω αν ειμαι εκτος θεματος, αλλα οσο υπαρχουν φτωχα , μιζερα, και ξεπεσμενα ανθρωπακια αυτα θα παθαινουμε.

Θα μου πειτε οι αναγκες.....

Ευτυχως δεν πεινασα ποτε τοσο, ωστε να αρπαξω απο το πιατο του αλλου.

Δεν ξερω αν φταιει ο καπιταλισμος Χαλκιδεε, η το κρατος που δινει το κακο παραδειγμα,

παντως Βουλα, δεν υπαρχει ηθικη.

Ζωη, σκεψου ποσο αναγκη εχεις αυτη τη δουλεια, τι αλλο σου προσφερει σαν ανθρωπο, πανω απο ολα αν εκτιμας τον ευατο σου μενοντας σε ολα αυτα, και αν εχεις περιθωρια διεκδικησε ο,τι μπορεις. Τα δικαιουσαι.

• 0
Guest Mpakalogatos

Αγαπητή Ζωή (τι όνομα !!!!)

:P

Σαν εσένα υπάρχουν πολλοί "μισθωτοί" οι οποίοι ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ αυτόν τον τρόπο σύμβασης εργασίας.

Υπάρχουν οι αδικημένοι, υπάρχουν όμως και οι άλλοι...

Μιλάω για ελεύθερους επαγγελματίες που εργάζονται όπως εσύ (οκτάωρο-εννιάωρο κλπ)

αμοίβονται (όχι όπως εσύ) από 60χιλ.-100χιλ € ετησίως (μαύρα & άσπρα) και που ξαφνικά (λόγω ότι βρήκαν αλλού δουλειά, ανοίξανε δική τους εταιρεία, τους διπλάρωσε τσακάλι δικηγόρος) τραβάνε μια αγωγή και μια καταγγελία στο ΙΚΑ- στον πρώην εργοδότη τους και ζητούν Δώρα, επιδόματα, bonus, κλπ ωραία.

Μέχρι στιγμής γνωρίζω 7 τέτοιους κυρίους & κυρίες, "ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ", οι οποίοι και οδήγησαν την εταιρεία που εργαζόμουν στον ...αφανισμό εμένα και τους υπόλοιπους εργαζόμενους στο ταμείο ανεργίας.

Με τις υγείες μας.

Να πρόσεχες Ζωή (τί όνομα !!!). Ηξερες όταν υπέγραφες ως ελεύθερος επαγγελματίας την αμοιβή σου και τα δικαιώματα σου.

Είναι ΑΝΤΙΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ αυτό που σκέφτεσαι τώρα. :)

Ζήτα ένα Bonus ή τροποποίηση της συμβάσεως σου με καλύτερη αμοιβή και όρους. :) :

Με οποιο άλλο τρόπο (καταγγελία σε ΙΚΑ-αγωγή κλπ) ενεργήσεις είναι MEΓA λάθος. :)

Πρέπει να τιμούμε πάντα την υπογραφή μας και όχι ότι μας συμφέρει, διότι αργά ξυπνήσαμε.

ΥΓ. Εκανα κάτι γνωριμίες με κλητήρες...Π Ρ Ω Τ Ε Σ

Mpakalogatos

• 0
Είμαι σε ανάλογη κατάσταση με την Ζωή (από προσωπική επιλογή μου).

Εμείς φορολογούμαστε ως ελεύθεροι επαγγελματίες (παρά την εξαρτημένη εργασία);

Δηλαδή ξεκινάμε από τα 8400 ευρώ αφορολόγητο;

Και μία ακόμη ερώτηση αν ξέρει κανείς. Οι επαγγελματικές δαπάνες (ελάχιστες και σε εμένα) μειώνουν το φορολογητέο εισόδημα κατά 30% μόνο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το αφορολόγητο για επιχειρήσεις κλπ από 01/01/05 είναι 9.500,00 Ευρώ.

Οταν λές επαγ.δαπάνες που να μειώνουν το εισόδημα 30% για ποίες λές?

• 0
Πολυ πικρα Εγω δεν θα καθομουνα ουτε λεπτο εκει με τετοια συναισθηματα .ΦΤανει η πιεση της δουλειας δεν χρειαζεται και συναισθηματικη φορτιση . ξαναρωτω ομως Δεν επελεξες μονη σου?Αναλογως την απαντηση μπαινει και η ηθικη
παντως Βουλα, δεν υπαρχει ηθικη.

Σεβομαι τον εαυτο μου σημαινει οτι τηρω τον λογο μου πανω απ ολα και ανεξαρτητως κοστους .Απλα πριν τον δωσεις πρεπει να ξερεις και το κοστος που ισως κληθεις να πληρωσεις καποια στιγμη

Edited by Boula

• 0

Πριν τεσσερα χρονια, επελεξε,εδωσε το λογο της, τον τηρησε, πληρωσε το κοστος και τις συνεπειες.

Σεβομαι τον εαυτο μου σημαινει οτι διεκδικω καθε στιγμη το καλυτερο. Να παραμενεις μιζερα και γκρινιαρικα σε μια κατασταση που δεν σε ικανοποιει επειδη καποια στιγμη πηρες μια αποφαση γιατι ετσι ισως επρεπε να γινει τοτε.?

Εχει δικαιωμα να ξαναθεσει τους ορους απο την αρχη εχοντας τωρα δωσει δειγματα της δουλειας της με κινδυνο βεβαια να μη γινουν δεκτοι.

• 0

Γιατι δεν γινομαι κατανοητη ? υπαρχει τοσο χασμα ηλικιας? Τηρω τον λογο μου σημαινει οτι κρατω την συμφωνια κυριων (οσον αφορα καταγγελια της επιχειρησης κλπ ) κανενας δεν την κραταει με το ζορι εκει και ουτε της στερει το δικαιωμα να ξανασυζητησει τνους ορους εργασιας της εκει με καινουργια δεδομενα .Απλως το να καθεται και να παραπονιεται και να αισθανεται οπως αισθανεται δεν θα βγει σε κανεναν σε καλο.

• 0

Δεν ειδα κανενα να την παροτρυνει σε καταγγελιες κ.λ.π. .

Οτι γινονται και αυτα οπως αναφερθηκε παραπανω ειναι γεγονος και χωρις να ξερω γιατι γινονται δεν μπορω να εχω γνωμη.

Επισης εχω υποψιν μου πια, οτι υπαρχουν κακομοιρες υπαρξεις που δεν καταφερνουν να σηκωσουν αναστημα ποτε. Ερποντας ερχονται και το πολυ μπουσουλωντας θα φυγουν.

Ηθικη ναι δεν υπαρχει, γιατι απλα υπαρχουν ηθικες κατα πως βολευει τον καθενα.

Οσο για το χασμα γενεων ...... μακαρι μονο αυτο να ηταν.....

Δεν με ενοχλουν ομως τα χασματα γιατι εχω μαθει οπου αξιζει να στηνω γεφυρες επικοινωνιας.....

• 0

Ζωή

Απαντησα στην ζωη για το διεκδησω και δευτερον Χρυσα οι επαναστασεις γινονται μονο εκει που σε παιρνει και μονο την καταλληλη ωρα και απ οτι καταλαβα η Ζωη δεν μπορει να φυγει
Σεβομαι τον εαυτο μου σημαινει οτι διεκδικω καθε στιγμη το καλυτερο.
Εσυ χρυσα αφου σεβομαι σημαινει διεκδηκω γιατι δεν εκανες τιποτε ? Εμενα αν μου παιρναν την δουλεια 4 χρονων θα το παλευα η'θα εφευγα το εχω κανει για λιγοτερης σημασιας λογους.Ευχες για το υπολοιπο της ημερας σου Δεν εχω τιποτε να χωρισω ουτε με σενα ουτε με την Ζωη .Ειμαι μια εργαζομενη απο χομπυ κυριως και οχι εξ αναγκης και ισως για αυτο τα βλεπω τα πραγματα με τριτο ματι Ουτε εργαζομενου ουτε εργοδοτη Απλα και λογικα Edited by Boula

• 0

Δεν μου αρεσει, που γινεται προσωπικη η συζητηση. Δεν ξερεις αν εκανα και τι εκανα στην περιπτωση μου.

Ειναι αληθεια, πως καποιες γυναικες καμμια φορα εχουν την τυχη, να πληρωνουν αλλοι για αυτες.

Ευχαριστω για τις ευχες σου. Το υπολοιπο της μερας μου ανυπομονω να το περασω ομορφα στη συναντηση. Κριμα που δεν θα εισαι εδω....