Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ασκηση: Υπολογισμός Ωρομισθίου και αμοιβής, Αν δουλέψει παραπάνω και αν δουλέψει παρακάτω.


doctor

Ερώτηση

ΠΡΟΒΛΗΜΑ

2 Υπάλληλοι με μισθό 1.000 ευρώ μικτά.

Ωράριο εργασίας 5νθήμερο 8ωρο, Δευτέρα Παρασκευή.

Εργάζονται εκτάκτως ένα Σάββατο.

Έστω -χάριν ευκολίας- ότι αμείβονται ΧΩΡΙΣ προσαυξήσεις την ημέρα του Σαββάτου, δηλαδή λαμβάνουν μόνο τις ωρομισθίες που θα εργαστούν.

ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΑΒΒΑΤΟΥ:

Ο Α εργάστηκε 6 ώρες και 40 λεπτά (πονηρό ε; ;) το "πιάσατε";)

Ο Β εργάστηκε 8 ώρες.

Τι μισθό θα τους υπολογίζατε για την ημέρα του Σαββάτου;

doctor

Ο ευρών αμειφθήσεται...

aktion033.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Ανάλογα με τις ώρες που δούλεψε ο καθενας . Κατα την γνώμη μου είναι λάθος ο υπολογισμός απο τα δικαστηρια για 1/25 σύμφωνα με τις διατάξεις περι αδικαιολογητου πλουτισμου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

A= 6.4*5=32/εβδομάδα ή αμοιβή για 32/40*166,667=133,333 ώρες το μήνα

Β=8*5=40/εβδ ή αμοιβή για 166,667 ώρες το μήνα

Α= 1000/133,333=7,5/ώρα

Β=1000/166,667=5,99/ώρα

----------------

ΥΓ

Γ....το, ξέχασα τα παιδιά από το σχολείο!!!

Επεξεργασμένο από ΑΛΕΚΟΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχουν 2 απόψεις επι του θέματος : 1) Σύμφωνα με τις δικαστηριακές αποφάσεις και τη νομολογία και 2) η άλλη αποψη . Συμφωνα με την 1 αποψη ο Α θα δικαούται αμοιβή για τις επιπλέον ωρες που δούλεψε με απλό ωρομίσθιο , όμοια και ο Β , και σύμφωνα με τη 2) άποψη θα δικαιούται ο Α για τις 4 πρωτες ώρες ωρομίσθιο Χ 125 % (προσάυξηση) και για τις υπόλοιπες ωρομίσθιο Χ 150 % προσάυξηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
A= 6.4*5=32/εβδομάδα ή αμοιβή για 32/40*166,667=133,333 ώρες το μήνα

Β=8*5=40/εβδ ή αμοιβή για 166,667 ώρες το μήνα

Α= 1000/133,333=7,5/ώρα

Β=1000/166,667=5,99/ώρα

Συμφωνώ με αυτό το ωρομίσθιο επί τις ώρες εργασίας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνω με τον setk Ομως επειδη ειναι για δυνατους λυτες πιστευω οτι δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινεται καπου υπαρχει κατι που μας διαφευγει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1000 / 25 x 6 / 40 = 6 ωρομίσθιο

6 ώρες και 40 πρώτα = 6,66 δεκαδικές άρρητες

6 χ 6,66 = 40,00

6 χ 8 = 48

Διότι, αν αντί αυτού, προσελάμβανε κάποιον άλλο μόνο για αυτές τις ώρες με τον ίδιο μισθό, αυτόν τον τύπο θα ακολουθούσε για να υπολογίσει τις αποδοχές του και στις δυο περιπτώσεις.

Γνώμη μου είναι ότι δεν τίθεται θέμα υπερωριακής αύξησης, διότι αυτή αναφέρεται σε υπέρβαση του 8ώρου ημερησίως, και όχι του συμβατικού εβδομαδιαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Υπάρχουν 2 απόψεις επι του θέματος : 1) Σύμφωνα με τις δικαστηριακές αποφάσεις και τη νομολογία και 2) η άλλη αποψη . Συμφωνα με την 1 αποψη ο Α θα δικαούται αμοιβή για τις επιπλέον ωρες που δούλεψε με απλό ωρομίσθιο , όμοια και ο Β , και σύμφωνα με τη 2) άποψη θα δικαιούται ο Α για τις 4 πρωτες ώρες ωρομίσθιο Χ 125 % (προσάυξηση) και για τις υπόλοιπες ωρομίσθιο Χ 150 % προσάυξηση .

Νομιζω πως δεν θα λαβουμε υποψι ιδιορυθμες -προσαυξησεις κλπ στο προβλημα

ΠΡΟΒΛΗΜΑ

2 Υπάλληλοι με μισθό 1.000 ευρώ μικτά.

Ωράριο εργασίας 5νθήμερο 8ωρο, Δευτέρα Παρασκευή.

Εργάζονται εκτάκτως ένα Σάββατο.

Έστω -χάριν ευκολίας- ότι αμείβονται ΧΩΡΙΣ προσαυξήσεις την ημέρα του Σαββάτου, δηλαδή λαμβάνουν μόνο τις ωρομισθίες που θα εργαστούν.

Ο Α εργάζεται 6 ώρες και 40 λεπτά (πονηρό ε; ;) το "πιάσατε";)

Ο Β εργάζεται 8 ώρες.

Τι μισθό θα τους υπολογίζατε για την ημέρα του Σαββάτου;

doctor

Ο ευρών αμειφθήσεται...

aktion033.gif

πονηρό ε; ;) το "πιάσατε";)

Εδω κατι κρυβεται στο 6.40 ετσι?

Επεξεργασμένο από Boula
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ περίπου με τον Δημήτρη Κ.

Ψηφίζω: 1000/25=40, 40/6,67=6 ευρώ ωρομίσθιο και έτσι:

6,67Χ6=40 ευρώ για τον Α,

6,67Χ6=40 ευρώ, πλέον 1,33Χ6Χ125%=10 ευρώ υπερεργασία, ήτοι 50 ευρώ για τον Β.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά ΟΧΙ υπερεργασία. Έγραψα ότι χάριν ευκολίας του παραδείγματος θα υπολογιστούν ΜΟΝΟ απλές ωρομισθίες.

Η απασχόληση την 6η μέρα σε καθεστώς πενθημέρου είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα. Ας μην το μπλέξουμε εδώ γιατί θα χαθούμε.

doctor

Για το θέμα της 6ης μέρας είχε γίνει μια συζήτηση εδώ:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=14840

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ με setk και Dimitri K. για 40 Α και 48 Β.

Οπως επίσης και στο...

Ντόκτορ! ;)

ΑΣΕ ΜΑΣ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΠΙΤΙΑ ΜΑΣ!!!

;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είμαι δυνατός λύτης , αλλά εάν δεν υπολογίσουμε προσαυξήσεις - συμβατικά ωράρια κλπ. τότε πιστεύω ότι ο ένας θα αμειφθεί με 40 € και ο άλλος με 48 € .

1000 χ 0,006 = 6 €

6 € επί 6,40 = 40 €

6 € επί 8 = 48 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν είμαι δυνατός λύτης , αλλά εάν δεν υπολογίσουμε προσαυξήσεις - συμβατικά ωράρια κλπ. τότε πιστεύω ότι ο ένας θα αμειφθεί με 40 € και ο άλλος με 48 € .

1000 χ 0,006 = 6 €

6 € επί 6,40 = 40 €

6 € επί 8 = 48 €

Ο doctor δεν είπε ότι αυτός είναι ο μικτός μισθός για το 8ωρο .Είπε ότι το ίδιο παίρνουν και οι δύο ενώ ο ένας δουλεύει 8ωρο και ο άλλος 6,40 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νικάνορ, Dimitris K. τους ζυγούς λύσατε.

Και εγώ συμφωνώ ότι είναι 40 ευρώ για τον Α και 48 για τον Β.

Ομοίως πρέπει όμως να πάμε και αφαιρετικά:

Αν λοιπόν έλειπε κάποιος υπάλληλος για 1 ημέρα θα ελάμβανε 24 ασφαλιστικά (25-1=24) αλλά 25-(8/6,667)=23,80 καταβαλλόμενα ημερομίσθια.

doctor

Υ.Γ. Ο Αλέκος έχει την τάση να κάνει πολύπλοκα τα πάντα. Δεν θα παραξενευτώ αν μου πει ότι υπολογίζει τα ψώνια του super market με εξίσωση γ βαθμού ;);)

Υ.Γ. Ανθή 1000 ευρώ μικτά τον μήνα καταβαλλόμενος μισθός, εργάζονται 5νθήμερο 8ωρο όπως έγραψα. Μην βάζεις φωτιές τώρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ο doctor δεν είπε ότι αυτός είναι ο μικτός μισθός για το 8ωρο .Είπε ότι το ίδιο παίρνουν και οι δύο ενώ ο ένας δουλεύει 8ωρο και ο άλλος 6,40 ώρες.
Και οι δυο δουλευουν 8 ωρες πενθημερο .Αυτο ειπε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-giorgos-
Ο doctor δεν είπε ότι αυτός είναι ο μικτός μισθός για το 8ωρο .Είπε ότι το ίδιο παίρνουν και οι δύο ενώ ο ένας δουλεύει 8ωρο και ο άλλος 6,40 ώρες.

Και οι δύο δουλεύουν 8ωρο . Απλώς το Σαββάτο ο ένας δούλεψε για 6,40" και ο άλλος για 8 ώρες .Τα 1.000 € είναι μεικτά .

Δεν νομίζω να κατάλαβα λάθος .

giorgos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Νικάνορ, Dimitris K. τους ζυγούς λύσατε.

Και εγώ συμφωνώ ότι είναι 40 ευρώ για τον Α και 48 για τον Β.

Ομοίως πρέπει όμως να πάμε και αφαιρετικά:

Αν λοιπόν έλειπε κάποιος υπάλληλος για 1 ημέρα θα ελάμβανε 24 ασφαλιστικά (25-1=24) αλλά 25-(8/6,667)=23,80 καταβαλλόμενα ημερομίσθια.

doctor

Υ.Γ. Ο Αλέκος έχει την τάση να κάνει πολύπλοκα τα πάντα. Δεν θα παραξενευτώ αν μου πει ότι υπολογίζει τα ψώνια του super market με εξίσωση γ βαθμού ;);)

Υ.Γ. Ανθή 1000 ευρώ μικτά τον μήνα καταβαλλόμενος μισθός. Μην βάζεις φωτιές τώρα :)

τσ.. και εγω νομιζα οτι ηταν εκ του πονηρου η λυση του Τελος παντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Νικάνορ, Dimitris K. τους ζυγούς λύσατε.

Και εγώ συμφωνώ ότι είναι 40 ευρώ για τον Α και 48 για τον Β.

Ομοίως πρέπει όμως να πάμε και αφαιρετικά:

Αν λοιπόν έλειπε κάποιος υπάλληλος για 1 ημέρα θα ελάμβανε 24 ασφαλιστικά (25-1=24) αλλά 25-(8/6,667)=23,80 καταβαλλόμενα ημερομίσθια.

doctor

Τό'ξερα ότι έκρυβες και κάτι άλλο και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να τη γλυτώναμε τόσο εύκολα!!!

Αντε πάμε να κάνουμε και κανένα Ε9 τώρα, μετά τις ασκήσεις (επί χάρτου??)

Καλό απόγευμα σε όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν συμφωνώ ότι θα πρέπει να λάβει 23,8 μεροκάματα. Με την ίδια λογική ο μισθωτός που εργάζεται τρεις καθημερινές δεν θα εισπράξει και ασφαλιστεί για ολόκληρο Σάββατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν συμφωνώ ότι θα πρέπει να λάβει 23,8 μεροκάματα. Με την ίδια λογική ο μισθωτός που εργάζεται τρεις καθημερινές δεν θα εισπράξει και ασφαλιστεί για ολόκληρο Σάββατο.

Θανάση σωστός ο προβληματισμός σου, αλλά και πάλι "δίνει" ένσημο μέσω της στρογγυλοποίησης (3,60->4,00) για το Σάββατο ;)

Και συγκεκριμένα:

3* (8/6,667)= 3,60 καταβαλλόμενα και 4 ασφαλιστικά σύμφωνα με την ασφαλιστική νομοθεσία (στις 3 και άνω ημέρες +1 ασφαλιστική ημέρα).

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν doctorako μας καραμπερδεψες με το προβλημα σου.Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι πως ό,τι θέμα ανοίγεις σε ακολουθεί κοσμοπλημμύρα.

Μήπως πρέπει να σκεφτείς την περίπτωση να κατέβεις στις επόμενες δημοτικες? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Λοιπόν doctorako μας καραμπερδεψες με το προβλημα σου.Εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι πως ό,τι θέμα ανοίγεις σε ακολουθεί κοσμοπλημμύρα.

Μήπως πρέπει να σκεφτείς την περίπτωση να κατέβεις στις επόμενες δημοτικες? :D

Λες να κατέβω για δήμαρχος Γαλατσίου; Χμμμμ.

Nikosb θα με ψήφιζες;

Φέρνω κόσμο πάντως στο μαγαζί, θα ζητήσω ... αύξηση ;)

Πάντως το θέμα απασχολεί χιλιάδες συναδέλφους. Ο τρόπος που προτείνω και προσθετικά και αφαιρετικά (και δεν είναι φυσικά δικός μου, δεν είμαι και τόσο έξυπνος), συνδυάζει άψογα ασφαλιστική και εργατική νομοθεσία από την μία με τα μαθηματικά και την λογική από την άλλη.

Αν δηλαδή αντιστρέψω το παράδειγμα και έστω ότι ο Α λείπει 1 ημέρα και ο Β έρχεται και εργάζεται για 1 ώρα και 20 λεπτά και μετά φεύγει, δηλαδή λείπει 6 ώρες και 40 λεπτά τι γίνεται?

Αν αφαιρεθεί και από τους 2 το ίδιο, δηλαδή το 1/25 κάποιος χάνει....

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...