Προς το περιεχόμενο

ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΜΗΔΕΝΙΚΟΥ Ε9-ΔΗΛΩΣΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ Ε1


επισκέπτη Επισκέπτης-ΝΙΚΟΣ-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-ΝΙΚΟΣ-

σε αλλοδαπο δεν φτιαξαμε ε9 γιατι δεν ειχε κανενα περιουσιακο στοιχειο ακινητων .στον ΟΕΚ

για την επιδοτηση ενοικιου του ζητουν αντιγραφο του Ε9.τι θα προσκομισουμε,μηπως να κανουμε ενα

εντυπο γραφοντας στην πρωτη σελιδα στις παρατηρησεις δεν εχει ακινητα,αλλα η ΔΟΥ δεν ειναι σιγουρο οτι θα το θεωρησει.μηπως μας βαλει και προστιμο απο πανω.θυμαμαι οταν πηγα φετος να καταθεσω μηδενικα (κενα) μου ειχαν πει <<δεν χρειαζεται>>.να τωρα ομως που χρειαζονται.

και μια ακομα ερωτηση αν σε δηλωση Ε1 δεν εχουμε βαλει ποσο ενοικιου κυριας κατοικιας

και το δηλωσουμε τωρα συμπληρωματικα ,νομιζω η δαπανη δεν εκπιπτεται,αλλα σαν ενοικιο στην δηλωση θα φαινεται οτι καταβαλλει καποιο ποσο.υπαρχει περιπτωση αρνησης της ΔΟΥ να δεχθει τουλαχιστον την δηλωση για το ενοικιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αλλοδαπο δεν φτιαξαμε ε9 γιατι δεν ειχε κανενα περιουσιακο στοιχειο ακινητων .στον ΟΕΚ

για την επιδοτηση ενοικιου του ζητουν αντιγραφο του Ε9.τι θα προσκομισουμε,μηπως να κανουμε ενα

εντυπο γραφοντας στην πρωτη σελιδα στις παρατηρησεις δεν εχει ακινητα,αλλα η ΔΟΥ δεν ειναι σιγουρο οτι θα το θεωρησει.μηπως μας βαλει και προστιμο απο πανω.θυμαμαι οταν πηγα φετος να καταθεσω μηδενικα (κενα) μου ειχαν πει <<δεν χρειαζεται>>.να τωρα ομως που χρειαζονται.

και μια ακομα ερωτηση αν σε δηλωση Ε1 δεν εχουμε βαλει ποσο ενοικιου κυριας κατοικιας

και το δηλωσουμε τωρα συμπληρωματικα ,νομιζω η δαπανη δεν εκπιπτεται,αλλα σαν ενοικιο στην δηλωση θα φαινεται οτι καταβαλλει καποιο ποσο.υπαρχει περιπτωση αρνησης της ΔΟΥ να δεχθει τουλαχιστον την δηλωση για το ενοικιο?

Η ΔΟΥ δεχότανε και υπέγραφε κενά Ε9,υπάρχει και ΠΟΛ.

Τώρα,μάλλον προλαβαίνεις να του ανοίξεις κωδικούς στο taxis και να

υποβάλλεις κενό Ε9,διότι οι ΔΟΥ δεν γνωρίζω αν θα δεχθούν αρχική

δήλωση Ε9,έστω και μηδενική,παρ' όλο που δεν υπάρχει λόγος να μην

την δεχτούν.

Για το ενοίκιο κάνε συμπληρωματική δήλωση,όχι για την έκπτωση του

φόρου,αλλά για τυχόν (τυχούσα) επιδότηση,τυχόν διασταύρωση ενοι-

κίων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ΦΑΦΟΥΤΗΣ πράγματι υπάρχει η εγκύκλιος το θέμα είναι όμως ότι στις ΔΟΥ σου κάνανε και παρατήρηση για τα μηδενικά Ε9 με την αιτιολογία ότι δεν χρειαζόταν!!!

Έχω παρόμοιο πρόβλημα.

Στη δική μου περίπτωση έχω τσεκάρει το κωδικό 617 και δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ το Ε9 (μηδενικό έτσι) μάλλον το πήρε το Ευρηκα.

Σε παρατήρηση μου όταν υποβάλλαμε τα μηδενικά Ε9 και μας έλεγαν ότι δεν χρείαζεται , πέρε από την εγκυκλίο επικαλούμουν και ότι κάποια στιγμή θα χρειαζόταν αντίγραφο για δάνειο , μεταβιβαση κλπ , τώρα μου λένε πόσο δίκιο είχαμε .

Το καλό είναι ότι τώρα όποιος χρείαζεται κάποιο χαρτί , πρέπει να κάνει υπευθ.δήλωση να τη σφραγίσει από τη ΔΟΥ και όχι μόνο αυτό , αλλά να παρεί και βεβαίωση από το υποθηκοφυλακείο ότι δεν έχει ακίνητα !!!!!Γραφειοκρατία στα μεγαλεία και ύστερα λέμε για κινητά τηλέφωνα και αποστολή τιμολογίων , μάλλον και εγώ το ίδιο όνειρο με τον Αλέκο έβλεπα τελικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι εφόσον ο νόμος δίνει το δικαίωμα στον φορολογούμενο να μην υποβάλλει έντυπο Ε9, αν δεν έχει ακίνητα, καμμία υπηρεσία και για κανέναν λόγο δεν πρέπει να του απαιτήσει να προσκομίσει αντίγραφο μηδενικού Ε9.

Γιατί αν είναι έτσι, στο τέλος θα μας ζητάνε και μηδενικό Ε3 για να αποδείξουμε ότι δεν έχουμε εισοδήματα από εμπορικές επιχειρήσεις, και μηδενικό Ε2, για να αποδείξουμε ότι δεν έχουμε εισόδημα από ακίνητα, και άλλα πολλά.

Εντάξει, με το Ε9, υπήρχε το κακό προηγούμενο του 1997 όπου υποχρέωνε τους πάντες να υποβάλλουν το έντυπο, έστω και μηδενικό. Αυτό όμως ρυθμίστηκε φέτος, με τις νέες διατάξεις, και δεν τίθεται κανένα θέμα πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΣΥΜΦΩΝΩ , ΟΙ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΤΟ ΕΛΕΓΑΝ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΞΑΣΤΕΡΑ ,ΟΠΟΙΟΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟ Ε9

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΕΣ ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΟΣΟΙ ΤΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΡΙΧΝΟΥΝ ΝΕΡΟ ΣΤΟΝ ΜΥΛΟ ΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τότε αγαπητοί συνάδελφοι γιατί το ζητάνε ΟΛΕΣ οι τράπεζες κλπ και όταν τους λές μα .. σου λένε εμείς το θέλουμε , είπαμε δεν έχουμε φτάσει ακόμα σε αυτό το σημείο , προσωπικά υπέβαλα σε όσους μπόρεσα και ευτυχώς που το κάναμε γιατί γλυτώνει ο κοσμάκης ταλαιπωρία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Νομίζω broster ότι απάντησες ο ίδιος γιατί το μηδενικό Ε9 το ζητάνε ΟΛΕΣ οι τράπεζες. Γιατί εσύ ο ίδιος τους το έδωσες και πάω εγώ μετά να τους πω πως έχει η κατάσταση, και μου λένε <πες ότι εγώ που δεν είμαι φοροτεχνικός κάνω λάθος, ο συνάδελφός σου που μου έφερε Ε9, λάθος κάνει κι εκείνος?> και έτσι με τη δική σου βοήθεια ισχυροποιούν τη θέση τους. Αλλά εσύ γιατί το υπέβαλες σε όλους? Ένα έντυπο που δεν χρειάζεται νομίζω ότι δεν πρέπει να το υποβάλλουμε. Είναι τόσο δύσκολη η δουλειά μας, που πρέπει για να βοηθήσουμε εμάς τους ίδιους, να επικεντρωθούμε στην ουσία, και όχι να μπλέκουμε συνεχώς στα πλοκάμια της γραφειοκρατίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τότε αγαπητοί συνάδελφοι γιατί το ζητάνε ΟΛΕΣ οι τράπεζες κλπ και όταν τους λές μα .. σου λένε εμείς το θέλουμε , είπαμε δεν έχουμε φτάσει ακόμα σε αυτό το σημείο , προσωπικά υπέβαλα σε όσους μπόρεσα και ευτυχώς που το κάναμε γιατί γλυτώνει ο κοσμάκης ταλαιπωρία .

Γιατί όπως φαίνεται Αποστόλη, οι τραπεζίτες έχουν μεγαλύτερη εξουσία από το Υπ.Οικομικών.

Αλλίμονο όμως αν φτάσουμε στο σημείο οι τράπεζες να καθορίζουν τα φορολογικά έντυπα που οφείλουν να καταθέτουν οι φορολογούμενοι για εξυπηρέτηση δική τους (των τραπεζών)

Εγώ προσωπικά δεν κατάθεσα σε κανέναν πελάτη μου μηδενικό Ε9.Οσοι πήγαν σε τράπεζα, αντί Ε9, προσκόμισαν υπεύθυνη δήλωση ότι δεν έχουν ακίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά Νίκο μη φανταστείς ότι έκανα και πολλά μηδενικά!!!(1,5 χρόνο γραφείο)

Και εγώ πίστευα πως με μια απλή υπεύθυνη δήλωση θα τελείωνουν , όμως εδώ (δεν ξέρω από που προκύπτει η διαδικάσια) ισχύει αυτό που έγραψα και παραπάνω , σφράγισμα της Υπ.Δήλωσης από την αρμόδια ΔΟΥ , αλλά στη ΔΟΥ ζητούν και βεβαίωση από το υποθηκοφυλακείο για να τη σφραγίζουν κάτι που και όσο να πεις θα σου τη φάει τη μέρα .

Άσε που στη Τράπεζα λένε στο φορολογούμενο τι Λογιστής σου έφτιαξε τη δήλωση που δεν έβαλε το Ε9 . Μιλάμε ότι θα πρέπει να τσακωθείς με όλο το κόσμο για να βρείς το δίκιο σου!!

Επεξεργασμένο από broster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τότε αγαπητοί συνάδελφοι γιατί το ζητάνε ΟΛΕΣ οι τράπεζες κλπ και όταν τους λές μα .. σου λένε εμείς το θέλουμε , είπαμε δεν έχουμε φτάσει ακόμα σε αυτό το σημείο , προσωπικά υπέβαλα σε όσους μπόρεσα και ευτυχώς που το κάναμε γιατί γλυτώνει ο κοσμάκης ταλαιπωρία .

Οι τράπεζες ζητούν ΜΗΔΕΝΙΚΟ Ε9 διότι δεν εμπιστεύονται (ακόμα και την Υ.Δ που

ανάφερε Ο NIKANOR η οποία ουσιαστικά δεν έχει καμμία ισχύ), αυτόν που πάει να

πάρει δάνειο.

Ισχυρίζονται ότι μπορεί κάποιος να έχει ακίνητα και να μην θέλει να τα παρουσιάσει

για προσημείωση ή για οποιαδήποτε άλλη δέσμευση.

Είναι βέβαιο ότι όλοι μπορούν να ισχυριστούν ότι ΔΕΝ έχουν ακίνητα. Βέβαια θα

μπορούσε κάποιος να παρουσιάσει,αρχικά ΜΗΔΕΝΙΚΟ Ε9 θεωρημένο από το TAXIS

ή την ΔΟΥ και κατόπιν να υποβάλλει ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΟ με τα πραγματικά ακίνητα,είτε

είτε εμπρόθεσμα χωρίς πρόστιμο, είτε εκπρόθεσμα με ένα μηδαμινό πρόστιμο.

Επειδή λοιπόν οι Τράπεζες δεν έχουν μόνο λογιστές αλλά και δικηγόρους,που μπο-

ρούν να υποψιαστούν ακόμα και αυτά τα οποία δεν "περνάνε" από το μυαλό μας,γι'

αυτό και ζητάνε το ΜΗΔΕΝΙΚΟ Ε9 και είμαι βέβαιος ότι κανένας δεν θα σκεφτεί,να

μπει στην διαδικασία να παραπλανήσει τις Τράπεζες.

Βέβαια θα μπορούσαν οι Τράπεζες να ζητήσουν βεβαιώσεις από τα υποθηκοφυλάκεια,

όμως τότε ζήσε Μάη να φας τριφύλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

KAI ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΟΤΑΝ ΔΙΝΟΥΝ ΔΑΝΕΙΟ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΨΑΧΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ ΚΑΡΤΑ ,Ε ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ Η ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΙΝΗΤΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΡΑΔΟΚΕΙ.

ΑΝ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΙΚΟ 3000,00 ΤΟ Ε9 ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΗΜΕΙΩΣΟΥΝ ΑΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΟ ΦΑΝΕ ΓΙΑ 3000,00 ΕΛΕΟΣ.

ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.

Υ.Γ. ΑΚΟΜΑ ΘΥΜΑΜΑΙ Δ/ΝΤΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΕΠΙΜΟΝΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

ΓΙΑ Ο.Ε. !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-elpi-
Υ.Γ. ΑΚΟΜΑ ΘΥΜΑΜΑΙ Δ/ΝΤΗ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΕΠΙΜΟΝΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

ΓΙΑ Ο.Ε. !!!

ΕΓΩ ΘΥΜΑΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟ Δ.Ο.Υ. ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΕΝΤΥΠΟ ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΠΑΓΙΩΝ ΜΕ ΦΠΑ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟΥ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ (ΑΠΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ), ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟ PRORATA ΣΤΟ ΦΟΡΟ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ ΚΑΙ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΑΦΟΡΟΥΝ ΦΟΡ/ΤΕΕΣ Ή ΑΦΟΡ/ΤΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΟΥ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ, ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΚΟΨΕΙ ΑΠ'ΤΙΣ ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΦΟΡΤΗΓΟΥ Ι.Χ. ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ, ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ, ΟΤΙ ΕΒΛΕΠΕ ΑΠΟ ΤΟ Ε1 ΟΤΙ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ Ι.Χ. ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΝ ΟΤΙ ΤΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΕΚΑΝΕ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΤΗΓΟ, ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΟΜΗ........... τι να πρωτοθυμηθώ

Έχει παραγίνει το κακό με την κακή πληροφόρηση των αρμοδίων υπαλλήλων, κι αυτό είναι ένας λόγος παραπάνω, να αποφασίσουμε εμείς ως εκπρόσωποι των πολιτών να μαχώμαστε για τα δικαιώματά του. Γιατί το πρόβλημα δεν είναι μόνο το τυπικό θέμα της υποβολής ή όχι του μηδενικού Ε9, είναι πολύ πιο σοβαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...