Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΜΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ


Επισκέπτης

Ερώτηση

:P:P:P

Εργαζόμενος που προσελήφθει τον 04/2002 του γνωστοποιείται τον 08/2003 ότι σε ένα μήνα δηλ. τον 09/2003 θα απολυθεί. Βάση νόμου αν δεν υπήρχε η προειδοποίηση,επειδή έχει κλείσει ήδη 12 μήνες εργασία δικαιούται αποζημίωση απόλυσης 2 μίσθους συν την προσαύξηση 1/6. Τι ισχύει όμως όταν έχει ενημερωθεί νωρίτερα χρονικά για την απολυσή του;

Υπάρχει κάποιος πίνανας ή κάποιος τύπος που να δείχνει πόσο μειώνεται η αποζημίωση ανάλογο με το χρόνο προειδοποίησης της απόλυσης;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Συνοψιζω λοιπον και κλεινω εδω..

Υποχρεωση εκ μερους του εργοδοτη υπαρχει μονο ως προς τη χορηγηση της αδειας εφοσον ζητηθει απο τον εργαζομενο.

Η καταβολη μισθου ομως για το διαστημα αυτο αποτελει αξιωση για τον εργαζομενο την οποια μπορει να διεκδικησει με καθε νομιμο τροπο(αρθρ.657 Α.Κ.)...οχι ομως και υποχρεωση για τον εργοδοτη.

Από την στιγμή που αναγνωρίζεις ότι του οφείλεις άδεια για να βρεί εργασία αλλού αναγνωρίζεις και την ευθύνη σου -βάσει του 657 όπως σωστά επισημάνατε- να του την πληρώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Από την στιγμή που αναγνωρίζεις ότι του οφείλεις άδεια για να βρεί εργασία αλλού αναγνωρίζεις και την ευθύνη σου -βάσει του 657 όπως σωστά επισημάνατε- να του την πληρώσεις.

Παρατηρω οτι συνεχιζετε να ερμηνευετε τη διαταξη κατα το δοκουν,συνδυαστικα και κατα το ευκολως εννοουμενο προκειμενου να υποστηριξετε την θεση σας στο αρθρο.

δεν ειναι ετσι ομως...λυπαμαι.

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ας μου απαντήσει κάποιος..

Νυχτοφύλακας που απολύεται με προειδοποίηση.. πόσες μέρες άδεια για ανεύρεση εργασίας δικαιούται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ας μου απαντήσει κάποιος..

Νυχτοφύλακας που απολύεται με προειδοποίηση.. πόσες μέρες άδεια για ανεύρεση εργασίας δικαιούται?

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Συνοψιζω λοιπον και κλεινω εδω..

Υποχρεωση εκ μερους του εργοδοτη υπαρχει μονο ως προς τη χορηγηση της αδειας εφοσον ζητηθει απο τον εργαζομενο.

Η καταβολη μισθου ομως για το διαστημα αυτο αποτελει αξιωση για τον εργαζομενο την οποια μπορει να διεκδικησει με καθε νομιμο τροπο(αρθρ.657 Α.Κ.)...οχι ομως και υποχρεωση για τον εργοδοτη.

Εδώ υπάρχει σαφώς μία αντίφαση

Η υποχρέωση του ενός είναι αξίωση του άλλου. Παράδειγμα

1)Εχω ως ενοικιαστής την υποχρέωση να πληρώσω το ενοίκιο μου και ο ιδιοκτήτης την αξίωση να το εισπράξει

2)Ο εργοδότης την υποχρέωση να καταβάλει τον μισθό και ο εργαζόμενος την αξίωση να τον πληρωθεί

Η αξίωση του ενός δεν συνεπάγεται την έλλειψη υποχρέωσης απο τον άλλο.

Λυπάμαι αλλά είναι ...ακριβώς έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-
Λυπάμαι αλλά είναι ...ακριβώς έτσι

Εικοσιεννέα κατασκευαστές πλυντηρίων σου λένε ότι δεν είναι .... ακριβώς έτσι κι εσύ επιμένεις και λυπάσαι.

Όταν αξιώνεις αύξηση από τον εργοδότη σου, αυτό σημαίνει ότι εκείνος έχει την υποχρέωση να στη δώσει;

Τουλάχιστον λυπήσου για το σωστό πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η υποχρέωση του ενός είναι αξίωση του άλλου.

Αγαπητέ επισκέπτη .. ξεπερνάς πολύ εύκολα το ουσιώδες του θέματος.

Αν υπάρχει υποχρέωση και αξίωση από που προβλέπεται και πως αποτιμάται?

Κι εγώ αν ενοικίαζα ένα ακίνητο θα είχα κάποια αξίωση για μίσθωμα.. αλλά όχι όποια γούσταρα ..

αλλά αυτή που θα προέβλεπε το συμφωνητικό.

Ο εύλογος(απολύτως απαραίτητος) χρόνος που δικαιούται ο εργαζόμενος και πρέπει να του διαθέσει ο εργοδότης από που προκύπτει?

Από κει που προκύπτει και το δικαίωμα της άδειας για παρακολούθηση σχολικής επίδοσης τέκνου υποθέτω.

δλδ μπορεί να είναι από 0 ώρες έως 32 ώρες το ανώτερο.

Έτσι και στην περίπτωση μας .. αν ο εργαζόμενος ζητήσει δίωρη-τρίωρη άδεια για να επισκεφτεί μελλοντικό εργοδότη (συνέντευξη κ.λ.π.) .. υποχρεούται ο εργοδότης του να του το επιτρέψει χωρίς κατά την γνώμη μου να περικόψει τμήμα του μισθού του.

Επίσης αν κατά τον χρόνο επίδοσης της προειδοποίησης ο εργαζόμενος δεν έχει εξαντλήσει την κανονική του άδεια, θεωρώ ότι μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτήν για την ανεύρεση εργασίας και να μην απαιτήσει επιπλέον άδεια.

Γενικά λειτουργούμε καλή τη πίστη ..και κατά περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Εικοσιεννέα κατασκευαστές πλυντηρίων σου λένε ότι δεν είναι .... ακριβώς έτσι κι εσύ επιμένεις και λυπάσαι.

Όταν αξιώνεις αύξηση από τον εργοδότη σου, αυτό σημαίνει ότι εκείνος έχει την υποχρέωση να στη δώσει;

Τουλάχιστον λυπήσου για το σωστό πράγμα.

Εγώ μόνο έναν κατασκευαστή βλέπω να επιμένει ότι πρέπει ο εργοδότης να δώσει άδεια χωρίς να την πληρώσει.

Επίσης εγώ πουθενά δεν έγραψα ότι όποιος αξιώνει κάτι ο άλλος είναι υποχρεωμένος να του το δώσει.

Το ότι μου απαντάς -με εμπάθεια μάλιστα- σε κάτι που εγώ δεν έγραψα όπως ότι βλέπεις άλλους 28 να συμφωνούν μαζί σου ότι η άδεια δεν πρέπει να πληρωθεί είναι άλλης τάξης θέμα στο οποίο δεν μπορώ να βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
B):P:)

Εργαζόμενος που προσελήφθει τον 04/2002 του γνωστοποιείται τον 08/2003 ότι σε ένα μήνα δηλ. τον 09/2003 θα απολυθεί. Βάση νόμου αν δεν υπήρχε η προειδοποίηση,επειδή έχει κλείσει ήδη 12 μήνες εργασία δικαιούται αποζημίωση απόλυσης 2 μίσθους συν την προσαύξηση 1/6. Τι ισχύει όμως όταν έχει ενημερωθεί νωρίτερα χρονικά για την απολυσή του;

Υπάρχει κάποιος πίνανας ή κάποιος τύπος που να δείχνει πόσο μειώνεται η αποζημίωση ανάλογο με το χρόνο προειδοποίησης της απόλυσης;

Ευχαριστώ.

ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΠΩΛΗΤΡΙΑΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ

Πολλή πολλή Καλημέρα

Δεδομένα: Πωλήτρια εμπορικού καταστήματος με πρόσληψη την 01/02/2006 (μεταξύ 1 – 4 ετών στον εργοδότη) τί ποσό αποζημίωσης δικαιούται σε περίπτωση απροειδοποίητης απόλυσης? (Μικτές αποδοχές κατά την απόλυση 889,50 ευρώ).

Υπολογίζω την Αποζημίωση ως εξής :

Ποσό Αποζημίωσης = [(Μην.Μισθός)+(1/6 Μην.Μισθός)] Χ Αριθμ. Μηνών

…όπου Μην. Μισθός = (Μην.Αποδ. Χ 14) / 12 = (889,50 Χ 14) / 12 = 1.037,75 €

ΑΡΑ:

Ποσό Αποζημίωσης = [ 1.037,75 + (1/6 Χ 1.037,75)] Χ 2 μήνες =

= (1.037,75 + 172,96 ) Χ 2 = 1.210,71 Χ 2 =

ΑΡΑ => ΠΟΣΟ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ : 2.421,40 €

(σε περίπτωση 2μηνης προειδοποίησης στην εργαζόμενη η αποζημίωση μειώνεται στο ½ , δηλαδή 2.421,40 / 2 = 1.210,70 €)

Κάνω σωστά τους υπολογισμούς??

** Ο εργοδότης «έμαθε» από κοινό γνωστό τους- καλοθελητή – ότι η πωλήτρια ενδέχεται να είναι έγκυος και για το λόγο αυτό θέλει να την …προλάβει πριν του ανακοινώσει εκείνη την εγκυμοσύνη. Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να θεωρηθεί έγκυρη η απόλυση ή υπάρχει περίπτωση να την προσβάλλει η εργαζόμενη, εμφανίζοντας (έστω και εκ των υστέρων) κάποια γνωμάτευση γυναικολόγου προγενέστερη της γνωστοποίησης – προειδοποίησης της απόλυσής της??

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ Στέφανε. Πρώτη φορά χρειάστηκε να υπολογίσω αποζημίωση εκτάκτως γιατί λείπει ο μισθολόγος και δεν το κατάλαβα καλά. Μετά τη διευκρίνησή σου το έπιασα ότι το υπολόγιζα δύο φορές (1 + 1/6 = 14/12 ). Καλά να περάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει κάποιος έντυπο προειδοποίησης απόλυσης? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εχει κάποιος έντυπο προειδοποίησης απόλυσης? :D

Ψάχνουμε και λιγάκι.........

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=20169

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=34206

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

* Ο εργοδότης «έμαθε» από κοινό γνωστό τους- καλοθελητή – ότι η πωλήτρια ενδέχεται να είναι έγκυος και για το λόγο αυτό θέλει να την …προλάβει πριν του ανακοινώσει εκείνη την εγκυμοσύνη. Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να θεωρηθεί έγκυρη η απόλυση ή υπάρχει περίπτωση να την προσβάλλει η εργαζόμενη, εμφανίζοντας (έστω και εκ των υστέρων) κάποια γνωμάτευση γυναικολόγου προγενέστερη της γνωστοποίησης – προειδοποίησης της απόλυσής της??

Καλά μη φάει πες του.... άμα είναι έγκυος, πάπαλα....... είτε του το έχει ανακοινώσει είτε όχι....

Αν εχει γινει η προειδοποιηση απολυσης και μετα την προειδοποιηση μεινει εγγυος μπορει να ισχυσει

η απολυση η οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Νίκος

Καλησπέρα,

Δουλέυω σε εταιρεία με σύμβαση αορίστου χρόνου από τις 15/12/2008.

Μου ανακοίνωσαν ότι απολύομαι 31/03/2010.

Έχω υπόλοιπο αδείας απο το 2009 14 μέρες και από το 2010 22 μέρες.

Έχω κάποιες απορίες σχετικά με το τι δικαιούμαι ως νόμιμη αποζημίωση.

Με ενδιαφέρει τι θα μου μείνει τελικά, μετά απο τυχόν κρατήσεις κτλ:

1) 2 μεικτούς μισθούς * 14/12.

2) 3/4 * Δώρο Πάσχα ή ολόκληρο;

3) Δικαιούμαι τα 3/12 του Δώρου χριστουγέννων;

4) Δικαιούμαι το επίδομα αδείας ολόκληρο, μιας και έχω κλείσει 3 ημερολογιακά έτη;

Δηλαδή μισό καθαρό μισθό τελικά;

5) Σχετικά με τις αποδοχές αδείας:

Του 2009 θα τις πάρω με προσάυξηση 100%; Δεν είχε ευθύνη ο εργοδότης που δεν τις πήρα.

Αν όχι, τότε θα πάρω ( (14+22) * 1,2 * ημερομίσθιο ) - φορολόγηση;

Το ημερομίσθιο υπολογίζεται ως ( καθαρός μισθός / 25 εργάσιμες) ;

Σχετικά με τη φορολόγηση των αποδοχών αδείας, ισχύει ότι είναι 40%;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Μήπως έχει κάποιος το κείμενο της απόφασης Α.Π. 2064/86 ???

Ευχαριστώ

ΔΕΝΤομος43/1987 σελ 940 αν δε το χει άλλος μπορώ μόνο με φαξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλές γιορτές,

30/08/2018 Υπέβαλα το Ε6 με προειδοποίηση 4 μηνών.(Κανονικά με υπογραφές-πήρε αρ.πρωτ.) .

Τώρα 30/12 λήγει η διάρκεια της προειδοποίησης και θέλω να μάθω αν πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία πέρα απο να δώσουμε την αποζημίωση απόλυσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, MGMBOOKKEEPING είπε

Καλημέρα και καλές γιορτές,

30/08/2018 Υπέβαλα το Ε6 με προειδοποίηση 4 μηνών.(Κανονικά με υπογραφές-πήρε αρ.πρωτ.) .

Τώρα 30/12 λήγει η διάρκεια της προειδοποίησης και θέλω να μάθω αν πρέπει να κάνω κάποια διαδικασία πέρα απο να δώσουμε την αποζημίωση απόλυσης.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Όχι δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Εξοφλείτε τις μισθοδοτικές εκκρεμότητες (μισθούς, δώρα, επιδόματα, άδειες) και την αποζημίωση απόλυσης (ολόκληρη ή  πρώτη δόση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 12/28/2018 at 6:25 PM, tacar said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Όχι δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Εξοφλείτε τις μισθοδοτικές εκκρεμότητες (μισθούς, δώρα, επιδόματα, άδειες) και την αποζημίωση απόλυσης (ολόκληρη ή  πρώτη δόση).

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...