Προς το περιεχόμενο

ERP ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ? ΕΝΤΕRPRISE H ATLANTIS?


επισκέπτη katerina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ.

ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ (ΓΕΓΟΝΟΣ :( ) ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ERP. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ENTERPRISE ΚΑΙ ΤΟ ATLANTIS.

ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΚΑΤΕΡΙΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμείς απο την Επαρχία ψαχτήκαμε αρκετά με ERP. Τελικά φαίνεται ότι όλα είναι στο αρχικό τους στάδιο και χρειάζεται μεγάλη υπομονή και κουράγιο για να αποφασίσεις αλλά και για να δουλέψεις στη συνέχεια. Επιλέξαμε για μία μεγάλη εταιρία που έχουμε στο γραφείο το ERP της ENTERSOFT και παρά τα πολλά προβλήματα που είχαμε στην αρχή τώρα βελτιώθηκε αρκετά μέχρι που καταφέραμε να έχουμε και τιμολόγηση επι αυτοκινήτου καθώς και παρακολούθηση αποθηκών διάφορων αποθετών κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμείς απο την Επαρχία ψαχτήκαμε αρκετά με ERP. Τελικά φαίνεται ότι όλα είναι στο αρχικό τους στάδιο και χρειάζεται μεγάλη υπομονή και κουράγιο για να αποφασίσεις αλλά και για να δουλέψεις στη συνέχεια. Επιλέξαμε για μία μεγάλη εταιρία που έχουμε στο γραφείο το ERP της ENTERSOFT και παρά τα πολλά προβλήματα που είχαμε στην αρχή τώρα βελτιώθηκε αρκετά μέχρι που καταφέραμε να έχουμε και τιμολόγηση επι αυτοκινήτου καθώς και παρακολούθηση αποθηκών διάφορων αποθετών κλπ.

Είναι εύκολο να μας πεις αντικείμενο (εμπορική ή βιομηχανικη) και απο που έχεις υποστήριξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ.

ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ (ΓΕΓΟΝΟΣ :( ) ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ERP. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ENTERPRISE ΚΑΙ ΤΟ ATLANTIS.

ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΚΑΤΕΡΙΝΑ

Βρε παιδιά, τα ERP δεν είναι προγράμματα που έχουν τύχει δεκάδων χιλιάδων εγκαταστάσεων όπως τα Eurofasma, DeFacto και ΚΑΦΑΛΑΙΟ.

Όλα τα ERP μαζί δεν έχουν τις εγκαταστάσεις που έχει το Eurofasma μόνο του.

Κάνουν, περισσότερα χρήματα. (Μερικά πολύ περισσότερα χρήματα)

Κάνουν περισσοτερα πράγματα και περισσότερο εύχρηστα.

Χρειάζονται καλή αρχική παραμετροποίηση και στη συνέχεια καλή υποστήριξη. (π.χ. Παλαιότερα η Oracle Hellas, πούλαγε το Oracle Financials 10, και η Planet Ernst & Young την υποστήριξη και τις υπηρεσίες 90)

Έτσι η μόνες δυνατές απαντήσεις στη παραπάνω ερώτηση είναι.

α) Από όσους χρησιμοποιούν το Enterprise και είναι ικανοποιημένοι: Enterprise

β) Από όσους χρησιμοποιούν το ATLANTIS και είναι ικανοποιημένοι: ATLANTIS

γ) Από όλους τους άλους: Εξαρτάται.

Στη κατηγορία γ συγκαταλλέγονται και όσοι κάνουν τη παρακάτω ερώτηση:

Τα updates και τα νέα versions του Enterprise, τα δημιουργεί (γράφει κώδικα) η Singular. Τα updates και τα νέα versions του ATLANTIS, ποιος τα δημιουργεί;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, τα ERP δεν είναι προγράμματα που έχουν τύχει δεκάδων χιλιάδων εγκαταστάσεων όπως τα Eurofasma, DeFacto και ΚΑΦΑΛΑΙΟ.

Όλα τα ERP μαζί δεν έχουν τις εγκαταστάσεις που έχει το Eurofasma μόνο του.

Κάνουν, περισσότερα χρήματα. (Μερικά πολύ περισσότερα χρήματα)

Κάνουν περισσοτερα πράγματα και περισσότερο εύχρηστα.

Χρειάζονται καλή αρχική παραμετροποίηση και στη συνέχεια καλή υποστήριξη. (π.χ. Παλαιότερα η Oracle Hellas, πούλαγε το Oracle Financials 10, και η Planet Ernst & Young την υποστήριξη και τις υπηρεσίες 90)

Lands,να αγιάσει το στόμα σου,με λίγες κουβέντες έδωσες το σωστό

νόημα στους συνάδελφους.

Επειδή πριν καταλήξουμε στο ERP που μας επιβλήθηκε,χωρίς να ρωτη-

θουμε οι αρμόδιοι,και που "δουλεύουμε" πλέον,είχα ενημερωθεί για

τέσσερα (4) που κυκλοφορούν στην αγορά.

Μία φράση έχω να πω: Υπομονή,διότι είναι νωρίς ακόμα,από κάθε άποψη,

κυρίως οικονομική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΠΟΙΟ ΔΟΥΛΕΜΕΝΟ ERP ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ DIS,ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟΥΣ(ΠΡΩΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ SINGULAR,UNISOFT) ΕΧΟΥΝ ΥΠΩΘΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ENTERSOFT ΚΑΙ SOFTONE.

ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕΣ ΑΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ(ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟΥ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-neoklisst-

Μπορεί να αναζητήσεις σε περιοδικά πληροφορικής σχετικές έρευνες π.χ. RAM με το ένθετο FINRAM (άρθρο Ιανουαρίου ή Φεβρουαρίου αν θυμάμαι καλά). Παρόλα αυτά εξαιτίας το γεγονός οτι πραγματοποιώ διπλωματική εργασία πάνω στο θέμα της αξιολόγησης των ERP, τα συστήματα αυτά στην Ελλάδα πονάνε στην υποστήριξη και στο στήσιμο. Θα έρθει ένας προγραμματιστης και θα σου πεί "τί θέλεις να κάνει το σύστημα;", χωρίς να γνωρίζει την καθημερινότητά σου και τις εργασίες που εκτελείς. Εάν και εσύ απο την άλλη νομίζεις οτι η διαδικασία είναι εύκολη και δεν θα ασχοληθείς με το να εξηγείς τα αυτονόητα, καλά ξεμπερδέματα. Τα τελεύταια χρόνια, οι μεγάλες εταιρείες "συμμαζεύουν" τα συστήματα, προκαθορίζοντας τις περισσότερες εργασίες με βάση την ήδη υπάρχουσα εμπειρία. Η Logic έχει ένα προβάδισμα λόγω καλής ομάδας εγκατάστασης εξωτερικών συνεργατών(alpha πληροφορική για Θεσσαλονίκη). Στα σίγουρα για 6 μήνες θα χάσεις τον ύπνο σου καθώς πολλά δεν θα δουλεύουν όπως πρέπει, έστω και άν είναι αυτονόητα (π.χ. μία σωστή εκτύπωση ισοζυγίου). Επίσης μία εταιρεία και ιδιαίτερα ένα λογιστήριο με καλή δομή και οργάνωση, μπορεί να δυσκολευτεί απο ένα ERP σε σχέση με κάποιους λιγότερο ώς καθόλου οργανωμένους, γιατί τις περισσότερες φορές τα συστήματα αυτά δεν προσφέρουν τίποτα περισσότερο απο το ήδη υπάρχοντα λογισμικά. Στην αγορά υπάρχουν και σύμβουλοι που μπορούν να σε βοηθήσουν πραγματικά στον να βρείς την σωστή λύση, μελετώντας την εταιρεία σου και προτείνοντας λύσεις, χωρίς να σε κλέψουν.......

Με την ευκαιρία πάντως θα ήθελα να απευθυνθώ σε συναδέλφους που έχουν εγκατεστημένα συστήματα ERP, να με βοηθήσουν στο να ολοκληρώσω την πτυχιακή μου. Έχω στείλει ερωτηματολόγια σε 100 περίπου εταιρείες και η ανταπόκριση είναι πολύ μικρή. Η διεύθυνση επικοινωνία μου είναι [email protected]

ΣΤΑΜΚΟΣ ΝΕΟΚΛΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να αναζητήσεις σε περιοδικά πληροφορικής σχετικές έρευνες π.χ. RAM με το ένθετο FINRAM (άρθρο Ιανουαρίου ή Φεβρουαρίου αν θυμάμαι καλά). Παρόλα αυτά εξαιτίας το γεγονός οτι πραγματοποιώ διπλωματική εργασία πάνω στο θέμα της αξιολόγησης των ERP, τα συστήματα αυτά στην Ελλάδα πονάνε στην υποστήριξη και στο στήσιμο. Θα έρθει ένας προγραμματιστης και θα σου πεί "τί θέλεις να κάνει το σύστημα;", χωρίς να γνωρίζει την καθημερινότητά σου και τις εργασίες που εκτελείς. Εάν και εσύ απο την άλλη νομίζεις οτι η διαδικασία είναι εύκολη και δεν θα ασχοληθείς με το να εξηγείς τα αυτονόητα, καλά ξεμπερδέματα. Τα τελεύταια χρόνια, οι μεγάλες εταιρείες "συμμαζεύουν" τα συστήματα, προκαθορίζοντας τις περισσότερες εργασίες με βάση την ήδη υπάρχουσα εμπειρία. Η Logic έχει ένα προβάδισμα λόγω καλής ομάδας εγκατάστασης εξωτερικών συνεργατών(alpha πληροφορική για Θεσσαλονίκη). Στα σίγουρα για 6 μήνες θα χάσεις τον ύπνο σου καθώς πολλά δεν θα δουλεύουν όπως πρέπει, έστω και άν είναι αυτονόητα (π.χ. μία σωστή εκτύπωση ισοζυγίου). Επίσης μία εταιρεία και ιδιαίτερα ένα λογιστήριο με καλή δομή και οργάνωση, μπορεί να δυσκολευτεί απο ένα ERP σε σχέση με κάποιους λιγότερο ώς καθόλου οργανωμένους, γιατί τις περισσότερες φορές τα συστήματα αυτά δεν προσφέρουν τίποτα περισσότερο απο το ήδη υπάρχοντα λογισμικά. Στην αγορά υπάρχουν και σύμβουλοι που μπορούν να σε βοηθήσουν πραγματικά στον να βρείς την σωστή λύση, μελετώντας την εταιρεία σου και προτείνοντας λύσεις, χωρίς να σε κλέψουν.......

Με την ευκαιρία πάντως θα ήθελα να απευθυνθώ σε συναδέλφους που έχουν εγκατεστημένα συστήματα ERP, να με βοηθήσουν στο να ολοκληρώσω την πτυχιακή μου. Έχω στείλει ερωτηματολόγια σε 100 περίπου εταιρείες και η ανταπόκριση είναι πολύ μικρή. Η διεύθυνση επικοινωνία μου είναι [email protected]

ΣΤΑΜΚΟΣ ΝΕΟΚΛΗΣ

Στείλε το ερωτηματολόγιο στη διεύθυνση [email protected]

Δουλεύω το LOGICDIS ERP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΠΟΙΟ ΔΟΥΛΕΜΕΝΟ ERP ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ DIS,ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟΥΣ(ΠΡΩΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ SINGULAR,UNISOFT) ΕΧΟΥΝ ΥΠΩΘΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ENTERSOFT ΚΑΙ SOFTONE.

ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕΣ ΑΝ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ(ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟΥ)

Τώρα ποιοί κατασκεύασαν και την έχουν αλλού κάνει δεν έχει και πολύ σημασία.

Aναλυτές και οι προγραμματιστές της πλατφόρμας Ωμέγα (Sοlutions, ERP Business, ERP PRIME, NEW ORIZONTES της LogicDis) την έκαναν και έφτιαξαν την Entersoft, ίσως και να κατάφεραν για δεύτερη φορά να δημιουργήσουν το καλύτερο λογισμικό που έγινε από Ελληνικά χέρια (μυαλά μάλλον) , το ζήτημα είναι, όπως ανακάλυψε και ο συνάδελφος που κάνει τη διπλωματική του, πόσο πονάει η υποστήριξη και το στήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Καλημέρα,

Συμφωνώ ότι πολλές εγκαταστασεις ERP 'εχουν πρόβλημα στο στήσιμο και στην υποστήριξη.

Αυτό οφείλετε κυρίως σε δύο λόγους,

1. στην έλλειψη βούλησης των ετερειών να επενδύσουν στην τεχνολογία, την εκπαίδευση και την γνώση, και

2. στον συντηρητισμό των συναδέλφων που "κολλάνε" στην μορφή του ισοζυγίου πχ και σε άλλα θέματα μικρής σημασίας. Δεν προσπαθούν δηλαδή να αξιοποιήσουν την δύναμη των ERP που είναι η ενοποίηση των διαδικασιών (integration), η διαχείρηση και το ύψος των αποθεμάτων, των διαθεσίμων, των πελατών-προμηθευτών, οι διαδιακσίες εσωτερικού ελέγχου και άλλες λειτουργίες οι οποίες αυξάνουν την παραγωγικότητα ενός οργανισμού. Ετσι λοιπόν το στήσιμο γίνετε με "αυτόματο πιλότο".

Βέβαια πολλές φορές υπάρχει και η έλειψη επικοινωνίας μεταξύ των ανθρώπων του προμηθευτή των ERP και της ετερείας-πελάτη. Αυτό είναι αποτέλεσμα της μη συμετοχής λογιστών στα έργα εγκατάστασης ενός ERP, και από τις δύο πλευρές, είτε γιατί δεν ενδιαφέρονται, είτε γιατί δεν ορίζονται στις ομάδες εργασίας.

Μην ξεχνάμε και κάτι πολύ βασικό, το όφελος από την εγκατάσταση ενό ERP είναι ανάλογο και με τις αλλαγές που προτίθετε να κάνει ένας οργανισμός στην οργάνωσή του και στην κουλτούρα του, εάν βέβαια και το ERP βοηθάει. Το αναφέρω αυτό γιατί πολλά ERP λένε ότι είναι ERP αλλά είναι μόνο μηχανογραφημένη λογιστική.

Κορυφαίο ERP στην Ελληνική και στην παγκόσμια αγορά είναι το SAP. Τα τελευταία χρόνια το κόστος εγκατάστασής του μειώνετε και μπορεί να το αγοράσει και μια μεσαία ετερεία. Ξέρω ετερείες με τζίρο 1-2 εκατομύρια euro που έχουν SAP.

Χαιρετισμούς.

Kostas P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

.... στον συντηρητισμό των συναδέλφων που "κολλάνε" στην μορφή του ισοζυγίου πχ και σε άλλα θέματα μικρής σημασίας.....

Kostas P.

Ναι το ομολογώ...είμαι πολύ συντηρητικός...

Θέλω ένα πρόγραμμα το οποίο θα χρησιμοποιήσω εγώ ο λογιστάκος (ο τελευταίος τροχός της αμάξης), να εκτυπώνει το ισοζύγιο με την μορφή που επιβάλουν οι νόμοι που εφαρμόζω... και δεν τους ψηφίζω..

Θέλω να εκτυπώνει και ότι άλλο ζητούν αυτοί οι νόμοι και όπως το ζητούν..........

Θέλω να προσαρμόζεται στις αλλαγές αυτών των Νόμων άμεσα ..........

Αν τα κάνει αυτά μετά ας πατάμε ένα κουμπί και ας βγαίνει μια ...εύσωμη. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δουλεψει για τρια χρονια το enterprize και εχω και μικρη θεωρητικη εμπειρια απο τα αλλα

Κατεληξα στο οτι χρειαζεται (εκτος απο υπομονη) Δυο πραγματα

1.ΒΟΥΤΙΑ ΚΑΙ ΞΕΝΥΧΤΙ ΤΩΝ ΑΜΕΣΑ ΕΜΠΛΕΚΟΜΕΝΩΝ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ

2.ΚΑΛΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ DEALER TOY ERP

ΥΓ ΠΑΝΤΩΣ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ,ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΤΑ ΘΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕΙΣ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ.

ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ (ΓΕΓΟΝΟΣ ;) ) ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ERP. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ENTERPRISE ΚΑΙ ΤΟ ATLANTIS.

ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΚΑΤΕΡΙΝΑ

Εγω θα μιλησω απο την πλευρα της υποστηριξης και θα σου πω οτι σε ολα τα προγραμματα υπαρχουν υπερ και κατα. Σαν ERP PARTNET της SINGULAR θα σου πω (λογω πειρας) οτι το SEN ειναι ενα προγραμμα που εχει ξεπερασει προ πολλου τις "παιδικες ασθενειες¨που εχουν ολα τα προγραμματα. Αν βρισκεσαι οπουδηποτε στην ΚΡΗΤΗ αν θελεις ελα σε επικοινωνια μαζι μας και θα υπαρχει μια πληρη αναλυση εκ μερους μας. Επειδη αυτα τα προγραμματα θελουν χρονο αλλα και καλον partner θα σου πω οτι η SINGULAR αλλα και η εταιρεια μας σε αυτον τον τομεα εχει επενδυσει πολυ. Αποδειξη οτι η εταιρεια μας εχει κανει πανω απο 30 εγκαταστασεις.

Το πιο σπουδαιο ομως πιστευω απο τη πλευρα του επιχειρηματια ειναι οτι με την κυκλοφορια του SEN 4U τον περασμενο μηνα το κοστος υλοποιησης μιας τετoιας λυσης εχει πεσει πλεον παρα πολυ.

[email protected]

INFO AE

http://adpan.blogspot.com

http://www.info.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ομολογώ...είμαι πολύ συντηρητικός...

Θέλω ένα πρόγραμμα το οποίο θα χρησιμοποιήσω εγώ ο λογιστάκος (ο τελευταίος τροχός της αμάξης), να εκτυπώνει το ισοζύγιο με την μορφή που επιβάλουν οι νόμοι που εφαρμόζω... και δεν τους ψηφίζω..

Θέλω να εκτυπώνει και ότι άλλο ζητούν αυτοί οι νόμοι και όπως το ζητούν..........

Θέλω να προσαρμόζεται στις αλλαγές αυτών των Νόμων άμεσα ..........

Αν τα κάνει αυτά μετά ας πατάμε ένα κουμπί και ας βγαίνει μια ...εύσωμη. :)

Συνάδελφε έχεις πολλά κιλά δίκιο. Και το πρόβλημα δεν το καταλαβαίνουν αυτοί που στήνουν ή δημιουργούν συστήματα ERP. Η πικρή αλήθεια είναι ότι τα συστήματα αυτά είναι φτιαγμένα κυρίως για να κάνει καλύτερα και αποδοτικότερα την δουλειά του το αφεντικό σου, στο να παίρνει αποφάσεις. Το οποίο αφεντικό πιστεύει ότι τα συστήματα αυτά υπάρχουν για να γίνει καλύτερη η δουλειά σου γιατί εσύ είσαι αυτός που τα δουλεύει, εισάγωντας και αντλώντας δεδομένα. Το οποίο αφεντικό θεωρεί δεδομένο ότι θα πατάει ένα κουμπί και θα βγαίνει η χοντρή και απο ενα σημείο και μετά, όταν η χοντρή δεν θα βγαίνει θα φταίς εσύ που δεν κάνεις κάτι σωστά, γιατί θα είναι αργά να παραδεχθεί ότι έκανε λάθος στην επιλογή του κατάλληλου συστήματος και των κατάλληλων συμβούλων, πληρώνοντας τα ωραία του λεφτά. Στην παγκόσμια βιβλιογραφία τα παραδείγματα καταστροφικών εγκαταστάσεων ERP είναι δυστυχώς αρκετά και το αναφέρω λόγω της διπλωματικής που πραγματοποιώ. Η αλήθεια είναι βέβαια, για να λέμε του στραβού το δίκιο, ότι τα συστήματα αυτά σε ένα βάθος χρόνου αποσβένουν τα χρήματά τους και πραγματικά βοηθούν τις εταιρείες που εγκαταστάθηκαν. Το πόσο βαθύς είναι ο χρόνος είναι μια καλή ερώτηση και εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Οπότε φθάνουμε στην ερώτηση: Πραγματικά χρειάζεται η εταιρεία μας τώρα ένα σύστημα ERP????? Τι είναι αυτό που θα μας προσφέρει περισσότερο απο αυτό που σήμερα έχουμε??? Πιστέψτε με η απάντηση αυτή δεν είναι δεδομένη και εύκολη.......

Το μόνο σίγουρο είναι ότι με την πάροδο των ετών, οι εταιρείες πληροφορικής μαθαίνουν απο τα λάθη τους και αρχίζουν να προσφέρουν είτε καλύτερα τα βαρία τους προγράμματα (πλήρη ERP), είτε κόβοντας κομμάτια απο το σύστημα και προσφέροντας τα σε χαμηλότερη τιμή εξατομικευμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΤO ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΗΣ SUNSOFT.(HTTP://SUNSOFTCOM.GR).ΜΙΚΡΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΚΑΛΟΥΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ.ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΚΑΙ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ EXTRA ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΣΩΠΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. στον συντηρητισμό των συναδέλφων που "κολλάνε" στην μορφή του ισοζυγίου πχ και σε άλλα θέματα μικρής σημασίας. Δεν προσπαθούν δηλαδή να αξιοποιήσουν την δύναμη των ERP που είναι η ενοποίηση των διαδικασιών (integration), η διαχείρηση και το ύψος των αποθεμάτων, των διαθεσίμων, των πελατών-προμηθευτών, οι διαδιακσίες εσωτερικού ελέγχου και άλλες λειτουργίες οι οποίες αυξάνουν την παραγωγικότητα ενός οργανισμού. Ετσι λοιπόν το στήσιμο γίνετε με "αυτόματο πιλότο".

Kostas P.

Πολύ μεγάλο λάθος κάνετε, το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να εξασφαλιστεί είναι ακριβώς αυτό, η εκτύπωση του Ισοζυγίου όπως αναφέρουν ποιό πάνω οι συνάδελφοι, διαφορετικά ας το στήσουν με την ησυχία τους να το ετοιμάσουν ώστε να έιναι εντάξει ως προς τις φορολογικές υποχρεώσεις και τότε να το εγκαταστήσουν, όχι να προσπαθούν να μάθουν στου κασίδη το κεφάλι. Γιατί τι να το κάνω εγώ να μου κάνει παπάδες και να μου έρθει έλεγχος από ΣΔΟΕ, να μην μπορώ να τυπώσω ισοζύγιο, ούτε σε τρείς ημέρες και γνωρίζετε τα επακόλουθα (τουλάχιστον εμείς οι λογιστές). Θα μου πείτε ας κανεις αίτηση στην ΔΟΥ για παράταση της εκτύπωσης, την κάναμε και αυτή αλλα μας τελείωσε.

Το έχω ξαναγράψει, το έχω στείλει e-mail στην Singular και θα το ξαναγράφω με την πρώτη ευκαιρία μακάρι όλοι οι αντιπρόσωποι της Singular να ήταν σαν τον Adpan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε έχεις πολλά κιλά δίκιο. Και το πρόβλημα δεν το καταλαβαίνουν αυτοί που στήνουν ή δημιουργούν συστήματα ERP. Η πικρή αλήθεια είναι ότι τα συστήματα αυτά είναι φτιαγμένα κυρίως για να κάνει καλύτερα και αποδοτικότερα την δουλειά του το αφεντικό σου, στο να παίρνει αποφάσεις. Το οποίο αφεντικό πιστεύει ότι τα συστήματα αυτά υπάρχουν για να γίνει καλύτερη η δουλειά σου γιατί εσύ είσαι αυτός που τα δουλεύει, εισάγωντας και αντλώντας δεδομένα. Το οποίο αφεντικό θεωρεί δεδομένο ότι θα πατάει ένα κουμπί και θα βγαίνει η χοντρή και απο ενα σημείο και μετά, όταν η χοντρή δεν θα βγαίνει θα φταίς εσύ που δεν κάνεις κάτι σωστά, γιατί θα είναι αργά να παραδεχθεί ότι έκανε λάθος στην επιλογή του κατάλληλου συστήματος και των κατάλληλων συμβούλων, πληρώνοντας τα ωραία του λεφτά. ...

Πολύ σωστά όσα λές.Και δεν είναι μόνο αυτό.Αν πραγματικά θέλεις να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου (αν μπορεί να γίνει αυτό...), ο μόνος τρόπος είναι να συμμετέχεις ο ίδιος προσωπικά στην παραμετροποίηση του προγράμματος.Δηλ. να έχεις πλήρη εικόνα της επιχείρησης (εμπορική-οικονομική-οργανωτική κλπ), να μαντεύεις τι περιμένει από την χοντρή ο πελάτης σου, να μην μιλήσουμε για τους χρήστες που ψάχνωνται τι σημαίνει πρόχειρο, ενημέρωση η ενημέρωση και έκδοση...

Ξέρετε για πόσες ώρες δουλειά μιλάμε;Εγώ προσωπικά έχω σπαταλήσει τόσες ώρες που πλέον έχω χάσει το μέτρημα. Και πιστεύει κανείς ότι ο πελάτης θα πληρώσει έξτρα για όλα αυτά εμάς τους λογιστές;

Λογιστής= ο άνθρωπος για όλες τις δουλειές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Πολύ μεγάλο λάθος κάνετε, το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να εξασφαλιστεί είναι ακριβώς αυτό, η εκτύπωση του Ισοζυγίου όπως αναφέρουν ποιό πάνω οι συνάδελφοι, διαφορετικά ας το στήσουν με την ησυχία τους να το ετοιμάσουν ώστε να έιναι εντάξει ως προς τις φορολογικές υποχρεώσεις και τότε να το εγκαταστήσουν, όχι να προσπαθούν να μάθουν στου κασίδη το κεφάλι. Γιατί τι να το κάνω εγώ να μου κάνει παπάδες και να μου έρθει έλεγχος από ΣΔΟΕ, να μην μπορώ να τυπώσω ισοζύγιο, ούτε σε τρείς ημέρες και γνωρίζετε τα επακόλουθα (τουλάχιστον εμείς οι λογιστές). Θα μου πείτε ας κανεις αίτηση στην ΔΟΥ για παράταση της εκτύπωσης, την κάναμε και αυτή αλλα μας τελείωσε.

Το έχω ξαναγράψει, το έχω στείλει e-mail στην Singular και θα το ξαναγράφω με την πρώτη ευκαιρία μακάρι όλοι οι αντιπρόσωποι της Singular να ήταν σαν τον Adpan.

Οπωσδήποτε απο φορολογική άποψη το σύστημα πρέπει να είναι εντάξει.

Η εκτύπωση του κάθε ισοζυγίου είναι μια εύκολη σχετικά υπόθεση από τεχνική άποψη. Η δε Singular είναι μια σοβαρή ετερεία με πολλά χρόνια παρουσίας στην αγορά και τεράστια εμπειρία, οπότε έχει γράψει χιλιάδες ισοζύγια. Με ανησυχεί όμως το γεγονός ότι κάθε λογιστής θέλει το δικό του ισοζύγιο...

Όσο για τους παπάδες, αυτοί είναι που μας δίνουν την δυνατότητα να συμμετέχουμε στην λήψη αποφασεων στην κοστολόγηση και σε άλλα πολλά. Γιατί αν, κατά την γνώμη μου, περιμένουμε αύξηση εισοδήματος από τα φορολογικά μόνο, τότε την βάψαμε.

Χαιρετισμούς

Kostas P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε απο φορολογική άποψη το σύστημα πρέπει να είναι εντάξει.

Η εκτύπωση του κάθε ισοζυγίου είναι μια εύκολη σχετικά υπόθεση από τεχνική άποψη. Η δε Singular είναι μια σοβαρή ετερεία με πολλά χρόνια παρουσίας στην αγορά και τεράστια εμπειρία, οπότε έχει γράψει χιλιάδες ισοζύγια. Με ανησυχεί όμως το γεγονός ότι κάθε λογιστής θέλει το δικό του ισοζύγιο...

Όσο για τους παπάδες, αυτοί είναι που μας δίνουν την δυνατότητα να συμμετέχουμε στην λήψη αποφασεων στην κοστολόγηση και σε άλλα πολλά. Γιατί αν, κατά την γνώμη μου, περιμένουμε αύξηση εισοδήματος από τα φορολογικά μόνο, τότε την βάψαμε.

Χαιρετισμούς

Kostas P

Αν και όπως έχω προαναφέρει δουλεύω πε προγράμματα της Singular, τα "ξεπερασμένα" όμως...

Διακρίνω στην παραπάνω τοποθέτηση, μια άκομψη υποβάθμιση του ρόλου του λογιστή από τον επισκέπτη, ο οποίος ενώ ξεκίνησε με "συναδελφικές" παραινέσεις, στην συνέχεια μετά τις πρώτες αντιδράσεις, μας συστήνει να μην ζητάμε και "πολλά" γιατί έτσι κι αλλιώς η γνώμη μας δεν μετράει, ενώ είμαστε και τροχοπέδη στην επιχειρηματική ανάπτυξη.

Όσο για τα μικρά "τεχνικά" προβλήμματα μάλλον υφίστανται στην φαντασία μας και θα λυθούν

αυτόματα από την σωρευμένη εμπειρία των εταιρειών.

Φίλε Κώστα Ρ, δεν ξέρω αν είσαι τεχνικός ή πωλητής, πάντως νοοτροπίες σαν την δική σου, ευθύνονται τόσο για την "ποιότητα" των νέων προγραμμάτων όσο και για την δική μας "καχυποψία" μας απέναντι τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Με παρεξηγήσατε κύριοι,

Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο λογιστής σε μια επιχείρηση μικρή ή μεγάλη είναι δύναμη.

Για να είναι εφαρμόσημο αυτό ο λογιστής θα πρέπει να συμετέχει στην λήψη αποφάσεων. Εργαλεία για να τον υποστηρίξουν είναι τα ERP.

Άρα θα πρέπει να απαιτούν όσο το δυνατόν περισότερα από ένα ERP, και όχι μόνο το ισοζύγιο, αυτό θέλω να πω.

Τροχοπέδη πώς? εγώ δεν έγραψα κάτι τέτοιο. Το αντίθετο, θεωρώ απαραίτητη την ενεργό συμμετοχή των λογιστών, (και απο τον προμηθευτή), για να κοιλάνε τα πράγματα ομαλά και λογιστικά !!!

Αποτυχημένες εγκαταστάσεις ERP υπάρχουν, αλλά οι επιτυχημένες είναι χιλιάδες.

Όσο για εμένα είμαι λογιστής Α τάξης, με φοροτεχνικό και λογιστικό υπόβαθρο, και μετά από χρόνια εργασίας σαν λογιστής ασχολούμε με εγκατάσταση ERP συστημάτων. Λογιστής θεωρώ ότι είμαι, ειδικευμένος στην λογιστική και κοστολόγηση, με την χρήση ERP συστημάτων. Εξωτερικός συνεργάτης ετερειών.

Φιλικά

Κώστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Είναι εύκολο να μας πεις αντικείμενο (εμπορική ή βιομηχανικη) και απο που έχεις υποστήριξη?

Α. Είναι μεγάλη εμπορική εταιρία αφού πέρα απο το εμπορικό της τμήμα λειτουργεί και τμήμα logistic για λογαριασμό 2 εταιριών καθώς ταυτόχρονα και για τις 2 αυτές εταιρίες πραγματοποιεί και εμπορικές συναλλαγές (πωλήσεις για λογαριασμό της ίδιας)

Β. Η υποστήριξη που μέχρι στιγμής μας παρασχέθηκε χωρίζεται σε δύο σκέλη . Το πρώτο αφορά απευθείας την εταιρία ENTERSOFT απο όπου πήραμε αρκετές λύσεις . Το δεύτερο όμως σκέλος που ήταν και το σημαντικό είχαμε την τύχη ο τοπικός τους αντιπρόσωπος να μας βλέπει δύο με τρείς φορές την εβδομάδα τουλάχιστον στην αρχή και με μεγάλη προσπάθεια να φτάσουμε σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Αυτή την στιγμή τα μόνα ERP προγράμματα που τρέχουν τεχνολογία αιχμής (Windows Vista, .Net Framework 3.5, Visual Studio 2008, SQL Server 2005/2008 & Office 2007) είναι το Thesis.net της CGSoft και αυτό της Entresoft. Προσωπικά συστήνω το πρώτο γιατί προσφέρει δωρεάν την μεταφορά των στοιχείων από οποιοδήποτε προηγούμενο λογισμικό σε αυτό του Thesis.net και είναι πολύ πιο γρήγορη η εγκατάστασή του. Δεν θεωρώ ότι αξίζει να ασχοληθείς με παλιότερες εκδόσεις γιατί ήδη είναι ξεπερασμένες και προσφέρουν πολύ λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3,5 χρονια SEN. Δικαιούμαι να ομιλώ ? :D

δεν εχει σημασία το πρόγραμμα αλλα η εταιρία υποστήριξης - μηχανογράφησης.

αμα υπάρχει λόγος για ERP....

αν δεν υπάρχει μεινε στο καλύτεο πακέτο όλων των εποχών Eurofasma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να αποφασίσετε με βάση τις ανάγκες σας, και την υποστήριξη που παρέχει η κάθε εταιρία την ταχύτητα ανταπόκρισης και το κόστος της μετά την εγκατάσταση,εγώ θα σου πρότεινα το Atlas της Εργον Ιρις www.iris.gr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...