Προς το περιεχόμενο

ERP ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ? ΕΝΤΕRPRISE H ATLANTIS?


επισκέπτη katerina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ-ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΟΣ & ΕΧΩ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΩΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ERP

ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΩΣ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΑ ΤΟ ATLANTIS ΤΗΣ

ALTEC . ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΦΙΛΙΚΟ ΣΤΟ ΧΡΗΣΤΗ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ & CUSTOM

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΗΣ.ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΪΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 1999 ΣΤΟ ΧΩΡΟ ,& ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ

ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕ ΤΗΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΑΛΛΑ & ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΟ "ΣΤΗΣΕΙ" & ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΠΟΙΗΣΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή τα μόνα ERP προγράμματα που τρέχουν τεχνολογία αιχμής (Windows Vista, .Net Framework 3.5, Visual Studio 2008, SQL Server 2005/2008 & Office 2007) είναι το Thesis.net της CGSoft και αυτό της Entresoft. Προσωπικά συστήνω το πρώτο γιατί προσφέρει δωρεάν την μεταφορά των στοιχείων από οποιοδήποτε προηγούμενο λογισμικό σε αυτό του Thesis.net και είναι πολύ πιο γρήγορη η εγκατάστασή του. Δεν θεωρώ ότι αξίζει να ασχοληθείς με παλιότερες εκδόσεις γιατί ήδη είναι ξεπερασμένες και προσφέρουν πολύ λιγότερα.

PEDIA, TIS ENTERSOFT EINAI SE .NET FRAMEWOR 1.1 KAI DEN MPORI NA PERASI SE 3.5, EKTOS AN TO GRAPSOUN PALI.

APO OSO IDA STO CHANNEL9 (MICROSOFT) MONO 2 ETERIES ANAPTISOUN SE 3.5 AFTI TIN PERIODO. (MIA SOUIDIKI & MIA APO ELLADA, ALLA OXI H CGSOFT)

OMOS TO SAP POU EINAI PALIAS TEXNOLOGIAS DEN KALIPTI TIS ANAGES MIAS ETERIAS?

H APANTISI EINAI:

1. NA EINAI XRONIA STIN AGORA (PLOUSIO BUSINESS FUNCTIONALITY & STATHER)

2. H ETAIRIA NA MHN EXEI PROBLIMATA

3. NA YPARXEI DEALER POU GNORIZI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ti atlantis kai enterprise (sto star trek eimaste?)

auta einai logistika programmata

balte sap

koroideuomaste?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ.

ΘΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ (ΓΕΓΟΝΟΣ :P ) ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ERP. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ENTERPRISE ΚΑΙ ΤΟ ATLANTIS.

ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΚΑΤΕΡΙΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Πιστεύω ότι με την έλευση των ERP, οι μηχανογράφοι των επιχειρήσεων θα έπρεπε να δώσουν τέτοια εργαλεία στους λογιστές που η δουλειά τους θα επικεντρωνόταν περισσότερο στην παροχή οικονομικών-λογιστικών-επιχειρηματικών-φορολογικών συμβουλών στις επιχειρήσεις παρά στις χρονοβόρες εργασίες της καταχώρησης άρθρων - λογιστικών ελέγχων - εκτύπωσης εντύπων κλπ.

Δυστυχώς το ίδιο έγινε σε μεγάλο βαθμό και στα οφέλη που ανέμεναν οι επιχειρηματίες από τα ERP. Δεν υπήρξε η αυτοματοποίηση των διαδικασιών που αναμενόταν ούτε το βάθος και η αμεσότητα της πληροφόρησης που θα επιθυμούσαν.

Πολλές φορές βέβαια (είναι αλήθεια) ότι ούτε οι λογιστές ούτε οι επιχειρηματίες απαίτησαν έναν μεγαλύτερο βαθμό αυτοματοποίησης και πληροφόρησης (πιθανόν διότι δε γνωρίζουν το τι μπορεί να δώσει ένα τέτοιο σύστημα ) .

Εμείς στη SEMANTIC ( http://www.semantic.gr ) έχουμε αναπτύξει το Business Evolution ERP το οποίο θεωρούμε ότι είναι πραγματικά πρωτοποριακό σε θέματα όπως τα παραπάνω.

Λειτουργούμε πραγματικά επιθετικά στις εγκαταστάσεις μας. Δίνουμε στην επιχείρηση και στον λογιστή εργαλεία που πραγματικά απογειώνουν τις διαδικασίες.

Σας αναφέρω μερικά παραδείγματα που αφορούν τους λογιστές

1. Αυτόματος (με ένα κλικ) έλεγχος συμφωνίας εμπορικού-ΓΛ , πελατών προμηθευτών

2. Αυτόματος (με ένα κλικ) έλεγχος συμφωνία αξιογράφων με 33-90 , 53-90 . Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να μην μπορώ να πάρω από το εμπορικό μια λίστα εκκρεμών αξιογράφων εισπρακτέων για μία παλιά ημερομηνία

3. Έλεγχος (με ένα κλικ) Πωλήσεων και Αγορών με τα αντίστοιχα ΦΠΑ

4. Εύρεση (πχ) των άρθρων που περιέχει τους λογαριασμούς 70-00-019 και 54-00-709

5. Εκτύπωση πλήρους Ισοζυγίου σε Α4 χαρτί και να χωράει!!!! (απλώς να μπορώ να μικραίνω το μήκος της περιγραφής και οι στήλες των αριθμών να είναι (χωρίς να κάνω τίποτα) τόσο μικρές όσο να χωράει ο μεγαλύτερος αριθμός)

6. Έλεγχος συνέχειας αρίθμησης παραστατικών (συμπεριλαμβανομένου και αυτών με ενιαία αρίθμηση) με ένα κλικ.

7. Καρτέλα λογαριασμού ανωτεροβάθμιου

8. Καρτέλα λογαριασμού στην οποία να εμφανίζεται όλο το άρθρο της ΓΛ (και με εντονα γράμματα ο λογαριασμός).

9. Στους λογαριασμούς ΓΛ εύρεση λογαρισμό όχι μόνο με περιγραφή - Κωδικό. Τι θα λέγατε για "εύρεση λογαριασμών που κινήθηκαν τον Μάρτιο του 2010" ??

10. Άρρηκτα δεμένη ΓΛ με εμπορικό.

11. Άρθρα που ενημερώθηκαν τελευταία.

12. Εύρεση άρθρων με χρονολογική σειρά καταχώρησης.

13. Ανενημέρωτα παραστατικά εμπορικού

14. Φίλτρο για άρθρα που προέρχονται από το εμπορικό - Γηγενή άρθρα. πχ. Αρθα που ενημέρωσαν τον 70 και δεν προέρχονται από το εμπορικό.

Η τεχνική υποστήριξη που παρέχουμε τέλος, θεωρούμε ότι είναι κορυφαία. Και αυτό δεν ισχύει μόνο σε μηχανογραφικά ζητήματα αλλά και σε ζητήματα αυτοματισμού διαδικασιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας αναφέρω μερικά παραδείγματα που αφορούν τους λογιστές

1. Αυτόματος (με ένα κλικ) έλεγχος συμφωνίας εμπορικού-ΓΛ , πελατών προμηθευτών

2. Αυτόματος (με ένα κλικ) έλεγχος συμφωνία αξιογράφων με 33-90 , 53-90 . Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να μην μπορώ να πάρω από το εμπορικό μια λίστα εκκρεμών αξιογράφων εισπρακτέων για μία παλιά ημερομηνία

3. Έλεγχος (με ένα κλικ) Πωλήσεων και Αγορών με τα αντίστοιχα ΦΠΑ

4. Εύρεση (πχ) των άρθρων που περιέχει τους λογαριασμούς 70-00-019 και 54-00-709

5. Εκτύπωση πλήρους Ισοζυγίου σε Α4 χαρτί και να χωράει!!!! (απλώς να μπορώ να μικραίνω το μήκος της περιγραφής και οι στήλες των αριθμών να είναι (χωρίς να κάνω τίποτα) τόσο μικρές όσο να χωράει ο μεγαλύτερος αριθμός)

6. Έλεγχος συνέχειας αρίθμησης παραστατικών (συμπεριλαμβανομένου και αυτών με ενιαία αρίθμηση) με ένα κλικ.

7. Καρτέλα λογαριασμού ανωτεροβάθμιου

8. Καρτέλα λογαριασμού στην οποία να εμφανίζεται όλο το άρθρο της ΓΛ (και με εντονα γράμματα ο λογαριασμός).

9. Στους λογαριασμούς ΓΛ εύρεση λογαρισμό όχι μόνο με περιγραφή - Κωδικό. Τι θα λέγατε για "εύρεση λογαριασμών που κινήθηκαν τον Μάρτιο του 2010" ??

10. Άρρηκτα δεμένη ΓΛ με εμπορικό.

11. Άρθρα που ενημερώθηκαν τελευταία.

12. Εύρεση άρθρων με χρονολογική σειρά καταχώρησης.

13. Ανενημέρωτα παραστατικά εμπορικού

14. Φίλτρο για άρθρα που προέρχονται από το εμπορικό - Γηγενή άρθρα. πχ. Αρθα που ενημέρωσαν τον 70 και δεν προέρχονται από το εμπορικό.

Όλα καλά αυτά που αναφέρεις, μόνο που δεν είδα κάτι διαφορετικό από τα υπόλοιπα ERP προγράμματα. Και χρησιμοποιώ 5 χρόνια το Enterprise.Τα πάντα είναι θέμα παραμετροποίησης. Και συμφωνίες με ένα κλίκ κάνει, και ποιός πέρασε και τι βλέπεις,και αναζητήσεις με ότι φίλτρα επιθυμείς έχεις, και εκτυπώσεις σε ότι μορφή θέλεις έχεις, και on-line είναι όλα αν το επιθυμείς... Ξέρεις που πάσχουν όλα αυτά τα προγράμματα; Στη ΜΥΦ και στο Μητρώο Παγίων.Υπάρχει πχ ένας λογαριασμός "ο ρημάδης" που ονομάζεται ΦΠΑ μη εκπιπτόμενος (63.98...)Και δεν πρέπει να πάει στη ΜΥΦ. Πες μου εσύ αν εγώ περάσω το έξοδο από το εμπορικό (γιατί απο εκεί βγαίνει η ΜΥΦ), με ποιό τρόπο θα ορίσω να μην πηγαίνει χωρίς εγώ να βγάλω καντίλες, και εγώ θα πω μπράβο. Η αν εγώ σπάσω ένα τιμολόγιο σε διαφορετικούς αποθηκευτικούς χώρους, και τυγχάνει η αξία να είναι σε κάποιο από αυτά κάτω από 300 ευρώ, τι γίνεται. Τις λύσεις τις ξέρω, διαφορετικά παραστατικά κλπ.., μόνο που το να επαφίεμαι σαν λογιστής στη διακριτικότητα του χρήστη να χρησιμοποιήσει το σωστό παραστατικό, ε δεν είναι και το καλύτερο, γιατί όλοι γνωρίζουμε από χρήστες...Τέτοια είναι τα θέματα που απασχολούν τους λογιστές, και σε αυτά θέλουμε λύσεις. Με ένα κλίκ να είμαι σίγουρη ότι είναι σωστά... :) Οι συμφωνίες είναι κάτι που το κάνουν τα περισσότερα προγράμματα. Και να σου πω κάτι; Δεν θέλω καν να υπάρχει η δυνατότητα ενημέρωσης του 70 απο οπουδήποτε αλλού εκτός απο το εμπορικό. Γιατί τότε άστα να πάνε... Και ας μην μιλήσω για το Μητρώο,είναι το τελευταίο θέμα που ασχολούνται όλοι, για αυτό και κάπου πάσχει σε όλα τα προγράμματα.

Δεν λέω έχουν και πολλά καλά τα ERP προγράμματα, αλλά μην τα θεοποιούμε κιόλας. Έχουν δουλειά ακόμα μπροστά τους για να μπορούμε να πούμε ότι όλα είναι άριστα. Τόσο δύσκολο είναι πχ. να βγάζει μια περιοδική ΦΠΑ; Η να είναι στημένος ο Ισολογισμός, τα αποτελέσματα, χωρίς να χρειάζεται εγώ να τα παραμετροποιήσω; Και μην ακούσω για ιδιαιτερότητες της κάθε επιχείρησης. Όπως υπάρχει έτοιμο το Λογιστικό Σχέδιο, θα έπρεπε να υπήρχαν και αυτά έτοιμα, και εμείς να προβαίναμε σε ότι αλλαγές θέλαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέστα Χρυσόστομε (Ειρήνη).

Είναι δυνατό να αγοράζεις ένα SEΝ με ένα σωρό λεφτά, και δεν ξέρω πόσα λεφτά, χρόνο και άγχος για να το στήσεις και να μην έχει ούτε λογιστικό σχέδιο, έστω προτεινόμενο, ούτε δήλωση ΦΠΑ, ούτε υποσύστημα πιστωτών και χρεωστών (όχι μέσα από προμηθευτές και πελάτες για να ψάχνεις δύο ώρες για συμφωνία...), ούτε τίποτα. Απλά απαράδεκτο.

Πριν από μερικά χρόνια μας παρουσίασαν επί τρίωρο μια εφαρμογή με βάση εργαλεία της ORACLE η οποία κόστιζε τρεις χιλιάδες (3000) Ευρώ ανά χρήστη, και δεν είχε μεταβολές / διαγραφές (κάνε αντιλογισμό μας είπαν), λογιστικό σχέδιο, δηλώσεις ΦΠΑ, ισολογισμό, ήθελε μερικούς μήνες παραμετροποίηση για να δουλέψει και δυο-τρία λεπτά για να πας από ένα υποσύστημα σε ένα άλλο (πχ από εισπράξεις πελατών σε γενική λογιστική)...

O Θεός μας φύλαξε και δεν το αγοράσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ ΤΑ SOFTWARE ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΡΑΒΑ .

ΟΛΑ ΕΧΟΥΝΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΗ .

ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ERP ΕΧΕΙ ΣΑΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΣΩΣΤΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ .

"με ποιό τρόπο θα ορίσω να μην πηγαίνει χωρίς εγώ να βγάλω καντίλες, και εγώ θα πω μπράβο. "

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ .

ΟΛΟΙ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΜΑΣ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ ΤΑ SOFTWARE ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΡΑΒΑ .

ΟΛΑ ΕΧΟΥΝΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΧΡΗΣΤΗ .

ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ERP ΕΧΕΙ ΣΑΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΣΩΣΤΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ .

"με ποιό τρόπο θα ορίσω να μην πηγαίνει χωρίς εγώ να βγάλω καντίλες, και εγώ θα πω μπράβο. "

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΤΑΚΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΦΡΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ .

ΟΛΟΙ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΜΑΣ !!

Νάσαι σίγουρος ότι γνωρίζω πάρα πολύ καλά "τα εργαλεία μας"... Μόνο που αυτό δεν είναι το ζητούμενο. Γιατί απλούστατα φίλε μου, εγώ πληρώνομαι σαν ΛΟΓΙΣΤΗΣ από τον επιχειρηματία, και όχι σαν μηχανογράφος...

Παρεπιπτόντως, τα εργαλεία ενός Λογιστή δεν είναι η μηχανογράφιση, αλλά οι γνώσεις και τα βιβλία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάσαι σίγουρος ότι γνωρίζω πάρα πολύ καλά "τα εργαλεία μας"... Μόνο που αυτό δεν είναι το ζητούμενο. Γιατί απλούστατα φίλε μου, εγώ πληρώνομαι σαν ΛΟΓΙΣΤΗΣ από τον επιχειρηματία, και όχι σαν μηχανογράφος...

Παρεπιπτόντως, τα εργαλεία ενός Λογιστή δεν είναι η μηχανογράφιση, αλλά οι γνώσεις και τα βιβλία...

Δυστυχώς σαν λογιστής , πρέπει να είσαι και δικηγόρος και μηχανογράφος και συμβολαιογράφος και μηχανικός και οτιδήποτε άλλο ...

Πράμα άσχετο βέβαια με τα εργαλεία σου τα οποία φυσικά και είναι η μηχανογράφηση ΣΗΜΕΡΑ ! Βεβαίως και πρέπει να υπάρχει το θεωρητικό υπόβαθρο που είναι πολύ πιο σημαντικό αλλά αυτό έχει να κάνει με τη γνώση της δουλειάς σου και όχι με το πως θα την πραγματοποιήσεις πράμα καθαρά θέμα γνώσεων μηχανογράφησης ΣΗΜΕΡΑ επαναλαμβάνω !!!

Σαφώς και πρέπει να ξέρεις ποια βίδα θα βιδώσεις αλλά τι να το κάνεις εάν δεν ξέρεις ποιο κατσαβίδι να χρησιμοποιήσεις ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς σαν λογιστής , πρέπει να είσαι και δικηγόρος και μηχανογράφος και συμβολαιογράφος και μηχανικός και οτιδήποτε άλλο ...

Πράμα άσχετο βέβαια με τα εργαλεία σου τα οποία φυσικά και είναι η μηχανογράφηση ΣΗΜΕΡΑ ! Βεβαίως και πρέπει να υπάρχει το θεωρητικό υπόβαθρο που είναι πολύ πιο σημαντικό αλλά αυτό έχει να κάνει με τη γνώση της δουλειάς σου και όχι με το πως θα την πραγματοποιήσεις πράμα καθαρά θέμα γνώσεων μηχανογράφησης ΣΗΜΕΡΑ επαναλαμβάνω !!!

Σαφώς και πρέπει να ξέρεις ποια βίδα θα βιδώσεις αλλά τι να το κάνεις εάν δεν ξέρεις ποιο κατσαβίδι να χρησιμοποιήσεις ;;

Μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη περί του θέματος, ίσως γιατί εγώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου καταστηχογράφο. Και παρόλο που γνωρίζω και από βίδες και κατσαβίδια, επιμένω ότι προηγείται η γνώση. Γιατί πρέπει να γνωρίζεις που,τι και γιατί. Για να πατήσω το κουμπί να βγεί η χοντρή, πρέπει να ξέρω και τι είδους χοντρή θέλω... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Είναι πολύ σωστά, όλα αυτά που λες. Και εδώ είναι η διαφορά του Business Evolution ERP. Στο Business Evolution ERP μπορεί ο μηχανογράφος να "στήσει" εμβόλιμα κανόνες οι οποίοι διαφοροποιούν την αρχική συμπεριφορά της εφαρμογής. Αυτό συνήθως γίνεται πάρα πολύ γρήγορα (σε μερικά λεπτά της ώρας).

π.χ. 1. Ο μηχανογράφος θα μπορούσε να γράψει έναν κανόνα (1 γραμμή κώδικας σε SQL) ο οποίος θα εξαιρεί όλα τα παραστατικά από τη ΜΥΦ τα οποία έχουν ενημερώσει τον 63-98.

2. Μπορείς να καταχωρήσεις ένα παραστατικό και τα είδη του να κινούν διαφορετικούς αποθηκευτικούς χώρους (αυτό δε νομίζω να είναι ιδιαίτερο πρόβλημα εκτός αν δεν κατάλαβα καλά). Η λύση του να σπάσεις το παραστατικό είναι λάθος διότι αν τα δύο παραστατικά έχουν αξία > 300 θα αποτυπωθούν στη ΜΥΦ στη στήλη "Πλήθος" σαν 2 παραστατικά

3. "Δεν θέλω να υπάρχει καν η δυνατότητα ενημέρωσης του 70 ". Σωστό... Τι θα κάνεις όμως με τις εγγραφές κλεισίματος, με διορθωτικές εγγραφές κλπ. Πάντως και σε αυτήν την περίπτωση το Business Evolution ERP μπορεί να δώσει λύση με τον ίδιο τρόπο που δίνει το (1).

Αυτό που δεν έχει γίνει κατανοητό νομίζω (και μάλλον είναι δικό μου λάθος) είναι η ευκολία η ταχύτητα και η απλότητα με την οποία γίνονται πολλά πράγματα στο Business Evolution ERP. Νομίζω ότι αυτή είναι η ποιο σημαντική διαφορά. Είναι τελείως διαφορετικό πράγμα να κάνεις μία δουλειά (εσύ ή ο μηχανογράφος σου) σε μία μέρα από το να την κάνεις σε μερικά λεπτά, Αν χρειάζεται μία μέρα απλώς δεν την κάνεις ποτέ. αν χρειάζεται μερικά λεπτά της ώρας την κάνεις και κάνεις άλλες 100 και λύνεις όλα αυτά τα προβλήματα. Θα σου φέρω ένα παράδειγμα: Στο Business Evolution ERP ο έλεγχος του 33-90 με το εμπορικό γίνεται μέρα-μέρα. Παίρνεις δηλαδή μία κατάσταση η οποία έχει όλες τις ημερομηνίες του Φεβρουαρίου 2011 και για την κάθε μία ημερομηνία αναφέρει το υπόλοιπο του 33-90, το αντίστοιχο νούμερο στο εμπορικό και τη διαφορά τους. Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα βλέπεις αν υπάρχει ταύτιση και αν δεν υπάρχει, εντοπίζεις κατευθείαν την ημερομηνία και το ποσό της διαφοράς!!!!

Το ίδιο ισχύει και για το μηχανογράφο της επιχείρησης. Αν ο άνθρωπος χρειάζεται 2 μέρες για να υλοποιήσει το (1) τότε δε θα το κάνει ποτέ (και αν μπορεί και αν γίνεται) . Αν όμως χρειάζεται 2 λεπτά τότε θα σου το κάνει.

Το Busines Evolution ERP έχει δώσει πολλή μεγάλη σημασία στην παραγωγικότητα τόσο του μηχανογράφου όσο και του λογιστή και νομίζω ότι είναι ένα σημείο πολύ κρίσιμο που δεν του έχουμε δώσει ιδιαίτερη σημασία.

Πολλές φορές σε αυτές τις περιπτώσεις λέω την παροιμία με τον σκύλο και την πάπια. Λέει η πάπια στον σκύλο: Ξέρεις εγώ και πετάω και περπατάω και κολυμπάω. Και της απαντάει ο σκύλος : Ναι αλλά πώς πετάς, πώς κολυμπάς και πώς πετάς!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

π.χ. 1. Ο μηχανογράφος θα μπορούσε να γράψει έναν κανόνα (1 γραμμή κώδικας σε SQL) ο οποίος θα εξαιρεί όλα τα παραστατικά από τη ΜΥΦ τα οποία έχουν ενημερώσει τον 63-98.

Πρωτοποριακό και ρηξικέλευθο!

Τα συγχαρητήριά μου για την έμπνευση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γγωρίζετε κάποια εφαρμογή στην αγορά η οποία να δέχεται κάποιας μορφής "SQL where condition" στη φόρμα δημιουργίας αρχείου ΚΕΠΥΟ??? Εγώ προσωπικά όχι.

Μάλλον δεν καταλάβατε.

Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι ότι τα πράγματα πολλές φορές (και για το μηχανογράφο και για το λογιστή) θα μπορούσαν να είναι πιο παραγωγικά και γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη Dimitris87

Αρκετα καλη συζητηση !

Εμαθα αρκετα πραγματα..

Υπαρχει καποιος συγκεντωτικος πινακας με προγραμματα ERP καιδυνατοτητες που παρεχουν ;

Μπορει να με βοηθησει καποιος ;

Ευχαριστω πολυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

καταρχήν πρέπει να πούμε ότι άλλο ERP και άλλο λογιστικό πρόγραμμα. Το λογιστικό software δουλεύει και παράγει με γνώμωνα τις ανάγκες του λογιστή, το ERP δουλεύει, διαχειρίζεται και παράγει με βασικό γνώμωνα τις απαιτήσεις του επιχειρηματία , υποστηρίζοντας παράλληλα και τις απαιτήσεις του λογιστή. Κάθε λογισμικό για να αποκαλείται ERP θα πρέπει να ενσωματώνει τουλάχιστον τα βασικά απαιτούμενα από τους νόμους και τους κώδικες προκειμένου μια επιχείρηση να λειτουργήσει σύννομα. Απο κει και πέρα τη διαφορά κάνουν οι επιπλέον δυνατότητες διαχείρισης αλλά κυρίως πληροφόρησης που μπορεί να έχει ο καθένας, σε κάθε πόστο της επιχείρησης.

Τα σύγχρονα ERP, μετά από τουλάχιστον 25 χρόνια εφαρμογής τους στις Ελληνικές επιχειρήσεις διακρίνονται σε:

Α. λογισμικό κλειστής λειτουργικότητας

με υψηλές απαιτήσεις παραμετροποίησης προκειμένου να προσαρμοστεί (όσο το δυνατόν γιατί καμία παραμετροποίηση δεν είναι δυνατόν να καλύψει το 100% των αναγκών όλων των επιχειρήσεων που υπάρχουν) στον τρόπο λειτουργίας της επιχείρησης. Η υψηλή παραμετροποίηση σημαίνει αυτόματα, ανεπτυγμένος όλος o κώδικας για να καλύψει όσες περισσότερες περιπτώσεις μπορεί με αποτέλεσμα να δημιουργείται τεράστια και αργή εφαρμογή (άρα και μη ευέλικτη)από την οποία τελικά καταλαβαίνεις ότι χρησιμοποιείς μόνο το 30%. Παραμετροποίηση βέβαια σημαίνει κόπος και χρόνος υπηρεσιών που μεταφράζονται σε κόστος ενω ταυτόχρονα καταλήγεις πάντα να δεσμεύεσαι στο πως θα δουλέψεις από το τι μπορεί και τι όχι να κάνει το πρόγραμμα που σε υποστηρίζει ή να φτιάχνεις περιφερειακές εφαρμογές για να καλύψεις ανάγκες ή να κάνεις εκπτώσεις στις απαιτήσεις σου. Σε αυτές τις περιπτώσεις η προσέγγιση των εταιριών είναι συνήθως 'εγώ κάνω και αυτό το παραπάνω που είναι πολύ χρήσιμο'.

Β. Λογισμικό ανοικτής λειτουργικότητας

που το βασικό σύστημα του καλύπτει ήδη όπως είναι τη βασική απαιτούμενη λειτουργικότητα για κάθε λογής επιχείρηση όπως προβλέπεται από το θεσμικό πλαίσιο και στο οποίο δεν πληρώνεις παραμετροποίηση με βάρκα την ελπίδα, αλλά υπηρεσίες ανάπτυξης και λειτουργικής προσαρμογής του συστήματος στον ακριβή τρόπο λειτουργίας της επιχείρησης σου ώστε το λογισμικό να δουλεύει ακριβώς με τον τρόπο που δουλεύεις ή θέλεις να δουλεύεις εσύ την επιχείρηση σου ή από το πόστο σου.

Ειδικά όταν το λογισμικό έχει ανοικτό κώδικα και συνοδεύεται με το εργαλείο (πλατφόρμα) στην οποία είναι κατασκευασμένο, τότε χρειάζεσαι κάτι άλλο? Το μόνο που ζητάς είναι η εταιρία να μπορεί να σε υποστηρίξει τεχνικά και συμβουλευτικά με την εμπειρία της, όταν και αν θελήσεις. Έχεις όλες τις δυνατότητες μπροστά σου και τα χέρια λυμένα να το φτάσεις το σύστημα ERP όπου θέλεις εσύ ως επιχειρηματίας, λογιστής, αποθηκάριος, πωλητής, κλπ. Ειδικά αν πρόκειται για μεγάλη επιχείρηση που συνήθως διαθέτει και έναν μηχανογράφο με εμπειρία και κάποιες βασικές ικανότητες σχεδιασμού, γραφικής ανάπτυξης κώδικα, σχεδιασμού reports, κλπ, τότε έχεις ένα σύστημα για όλα και δεν περιμένεις την εταιρία που στο προμήθευσε (γιατί στις μέρες μας πολλά πλέον συμβαίνουν και στα καλύτερα σπίτια!). Σε αυτή την περίπτωση εμείς αυτό που πραγματικά μπορούμε να πούμε είναι 'Πες μας πως θα ήθελες να δουλεύει για σένα, θα το έχεις έτοιμο και δικό σου' γιατί η άποψη και ο τρόπος δουλειάς του καθενός είναι σημαντικά.

http://www.symmetry-is.gr/?actorCode=symmetry&unit=Main&lang=el_GR&component=g_mainContentArticle&code=30311

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Εγώ χρησιμοποιώ Ενα απο τα καλύτερα της αγοράς είναι το autowin της ACT.

Επίσης τώρα τελευταία έχουν βγάλει το COMPACT που είναι και για συνεργείο και για ανταλλακτικά σε πολύ οικονομική τιμή.

Θα το βρείτε εδώ : www.act.gr - www.actae.gr

τηλέφωνο 2102847260

Αναφέρετε πως είστε συστημένοι απο τον Πέτρο τον Τζουμάκα και ζητήστε έκπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

καλησπερα. ειμαι φοιτητης λογιστικής θεσσαλονικης και κανω την πτυχιακη μου ασκηση σχετικα με τα erp-crm συστηματα. ψαχνω μια επιχειριση η οποια διαχειριζετε ενα προγραμμα erp η crm και ειναι σε θεση να μου δωσει μερικες πληροφοριες σχετικα με το πως την βοηθαει το προγραμμα στην λειτουργια της και να μπορεσω να δω σε μια επισκεψη μου (εαν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα) στην πραξη οσα υποθυκαν για να την αναλυσω διεξοδικα στην πτυχιακη μου εργασια! ευχατιστω πολυ εκ τον προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...