Jump to content
Sign in to follow this  
Guest ΣΑΒΒΑΣ

ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΤΑΡΑΤΣΑΣ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΚΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜ&#913

Recommended Posts

Guest ΣΑΒΒΑΣ

ΕΧΟΥΜΕ ΚΤΗΜΑΤΟΜΕΣΙΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΜΑΣ Ο ΧΩΡΟΣ.ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ,ΠΟΥ ΤΗΡΕΙ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ.ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΕΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΣ ΑΝΗΚΕΙ ΓΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗΣ ΕΠΙΓΡΑΦΗΣ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΘΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ Ε3 Η ΣΤΟ Ε1 ΤΟΥ ΑΤΟΜΙΚΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΨΑΜΕ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΔΟΥ.ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΠΡΑΞΗ ΤΗΣ ΑΜΟΙΒΗΣ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΠΥ

ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΣΕΙΡΑ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΣΙΤΕΙΕΣ Η ΘΑ ΕΚΔΙΔΟΥΜΕ ΑΘΕΩΡΗΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΕΝΟΙΚΙΟΥ? ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΗΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΜΑΣ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωδ.Νομ. 2238/1994 - Αρθρο 21

1. Ως εισόδημα από οικοδομές λογίζεται:

.........................................................

θ. Το αντάλλαγμα που καταβάλλεται για την παραχώρηση χώρου για την τοποθέτηση φωτεινών επιγραφών και κάθε είδους διαφημίσεων.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΑΘΕΩΡΗΤΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΝΟΙΚΙΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΜΟΝΟ ΣΤΟ Ε1 ΤΟΥ ΕΠΕΙΧΗΡΗΜΑΤΙΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest ΓΙΑΝΝΗΣ

ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΤΟ ΕΙΣΠΡΑΧΘΕΝ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ,ΕΝΝΟΩ ΑΝ ΕΚΔΩΣΕΙ ΤΠΥ. Η ΘΑ ΒΑΛΕΙ

ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ? ΑΣ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΤΗΣΙΩΣ.ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΩΣ ΕΣΟΔΟ ΣΤΟ Ε3 ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ Δ ΠΗΓΗΣ,ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΚΔΟΧΗ ΕΙΝΑΙ Α ΠΗΓΗΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ ΜΙΣΘΩΜΑΤΟΣ.ΑΑΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ Ε3 ΘΑ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΚΕΡΔΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΜΕΣΙΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΚΑΘΑΡΩΝ ΚΕΡΔΩΝ ΣΤΟ Ε1.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ Α ΠΗΓΗΣ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εκδίδετε ΤΠΥ με φπα και θα μπεί στο Ε3.

Το εισόδημα από ανάρτηση διαφημιστικών πινακίδων στην ταράτσα ή στους τοίχους άλλης εταιρείας αποτελεί σύμφωνα με το άρθρο 21 παρ. 1 θ΄ του Ν. 2238/1994 εισόδημα από ακίνητα Α΄ κατηγορίας . Το ποσό λοιπόν που λαμβάνει ατομική επιχείρηση ή εταιρεία του άρθρου 2 παρ. 4 του Ν. 2238 /1994 αποτελεί γι αυτήν εισόδημα από ακίνητα .

ΚΒΣ : Ανεξάρτητα από το χαρακτηρισμό του εισοδήματος από ενοίκια Α΄ ή Δ΄ πηγής δεν υπάρχει υποχρέωση έκδοσης τιμολογίου , και αρκεί η έκδοση αθεώρητης απόδειξης ενοικίου. Στην περίπτωση αυτή της εκμίσθωσης χώρου ταράτσας για ανάρτηση διαφημιστικής πινακίδας το έσοδο αυτό δε θεωρείται οργανικό έσοδο και δεν απαιτείται η έκδοση τιμολογίου ανόργανων εσόδων .

Άρα απλή αθεώρητη απόδειξη είσπραξης ενοικίου ή τιμολόγιο αθεώρητο χωρίς βέβαια ΦΠΑ και αναγραφή στα βιβλία της εταιρείας . Στο Ε3 που θα αναγραφεί το εισόδημα αυτό Δημητρη?

Μόνο στο Ε1 θα μπει είναι η γνώμη μου

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Επισκέπτης

Από την εμπειρία μου κρίνω κι΄εγώ οτι εκδίδεται αθεώρητη απόδειξη. Εχω όμως άλλο πρόβλημα, τεχνικό: Στο Ε2 και συγκεκριμένα στις στήλες "χρήση" και "όροφος" τι θα αναγράψω; Κατάστημα; Επαγγ. στέγη; Στην στήλη "όροφος" θα αναγράψω ταράτσα;!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Επισκέπτης

Σωστό. Αν και το δικό μου θέμα αφορά κεραία εταιρείας κινητής τηλεφωνίας, εγκατεστημένη στην ταράτσα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος τρόπος διαφημιστικής προβολής δεν έχει 2% τέλος διαφήμισης αλλά πληρώνει ο διαφημιζόμενος βάσει των τετραγωνικών που χρησιμοποιεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Επισκέπτης-akis-

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ ΚΕΡΑΙΑΣ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΑΚΙΝΗΤΑ Ή ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΠΗΓΗ. Ο ΕΚΜΙΣΘΩΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΗΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ - ΚΩΣΤΗΣ ΒΑΚΡΙΝΟΣ

Ασφαλώς και είναι εισόδημα από ακίνητα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και βασει του αρθρου 11 Ν 2238 φορολογείται αυτοτελώς με 20% η εκμισθωση κοινοχρηστου χώρου σε οικοδομες που απο τον κανονισμο ανηκουν στους ιδιοκτητες των διηρημενων ιδιοκτησιών της.

σχετικη ΠΟΛ 1281/22.12.92 γραφει στο βιβλιο φορ.εισοδηματος αλλα δεν την βρισκω

επισης ΠΟΛ 1224/15.10.92

& χαρτοσημο& ΟΓΑ

τωρα το ερωτημα

Ιδιοκτητης ολόκληρου του κτιρίου εκμισθωνει την ταρατσα

Υπάρχει σύσταση και η ταρατσα ειναι κοινοχρηστος χωρος όλων των διηρημενων ιδιοκτησιών μονο που ιδιοκτητης όλων είναι το αυτο φυσικο πρόσωπο.Οι προυποθεσεις του 11 τηρουνται αλλα...

Θα τύχει της ίδιας αντιμετωπισης;

Εαν ναι, θα καταβαλλει 20% αντι για 40%.???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκτιμω οτι το αρθρο 11 ισχυει και στην συγκεκριμενη περιπτωση σου,

αφου στο νομο δεν υπαρχει καμια άλλη προϋποθεση ή εξαιρεση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζετε αν έχει αλλάξει κάτι σχετικά;

Ατομική επιχείρηση ενοικιάζει (ή καλύτερα υπεκμισθώνει με τη σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη) σε άλλη ατομική επιχείρηση μέρος της αυλής του για να στήσει δείγμα της δουλειάς του και μια φωτεινή διαφημιστική επιγραφή.

Πέρα από το μισθωτήριο της Α στην Β που θα αναφέρει τα σχετικά, τι άλλο πρέπει να γίνει;

Το μίσθωμα θα είναι 500 ευρώ/έτος και τα δείγματα θα μπορούν να ανανεώνονται, επίσης θα υπάρξει σύμβαση συνεργασίας των 2 αυτών επιχειρήσεων με ΤΠΥ (Λιανέμπορος και Γεωπόνος)

Share this post


Link to post
Share on other sites
35 λεπτά πριν, gianzo είπε

Καλησπέρα, γνωρίζετε αν έχει αλλάξει κάτι σχετικά;

Ατομική επιχείρηση ενοικιάζει (ή καλύτερα υπεκμισθώνει με τη σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη) σε άλλη ατομική επιχείρηση μέρος της αυλής του για να στήσει δείγμα της δουλειάς του και μια φωτεινή διαφημιστική επιγραφή.

Πέρα από το μισθωτήριο της Α στην Β που θα αναφέρει τα σχετικά, τι άλλο πρέπει να γίνει;

Το μίσθωμα θα είναι 500 ευρώ/έτος και τα δείγματα θα μπορούν να ανανεώνονται, επίσης θα υπάρξει σύμβαση συνεργασίας των 2 αυτών επιχειρήσεων με ΤΠΥ (Λιανέμπορος και Γεωπόνος)

ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΡΩΤΑΣ; TO ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΦΗΜΊΣΗΣ  ΝΑ ΠΡΟΣΈΞΕΙ 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

17 ώρες πριν, 125883623 είπε

ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΡΩΤΑΣ; TO ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΦΗΜΊΣΗΣ  ΝΑ ΠΡΟΣΈΞΕΙ 

Καλημέρα συνάδελφε και ευχαριστώ για την απάντησή σου. 

Ρωτάω για τον Β (που θα διαφημιστεί),

Η διαδικασία θα είναι: γίνεται το μισθωτήριο, βάζει τα πράγματα/δείγματα που θα διαφημίσει και την ταμπέλα του. Πότε και βάσει ποιού ποσού θα αποδώσω το τέλος διαφήμισης; Το μίσθωμα θα είναι 500 ευρώ το έτος.

Σε τυχόν έλεγχο στην επιχείρηση του Α (που νοικιάζει το χώρο και την υπεκμισθώνει στον Β) υπάρχει κάτι που θέλει προσοχή;

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 λεπτά πριν, gianzo είπε

 

Καλημέρα συνάδελφε και ευχαριστώ για την απάντησή σου. 

Ρωτάω για τον Β (που θα διαφημιστεί),

Η διαδικασία θα είναι: γίνεται το μισθωτήριο, βάζει τα πράγματα/δείγματα που θα διαφημίσει και την ταμπέλα του. Πότε και βάσει ποιού ποσού θα αποδώσω το τέλος διαφήμισης; Το μίσθωμα θα είναι 500 ευρώ το έτος.

Σε τυχόν έλεγχο στην επιχείρηση του Α (που νοικιάζει το χώρο και την υπεκμισθώνει στον Β) υπάρχει κάτι που θέλει προσοχή;

μεχρι την ημερομηνία της υποβολής της δήλωσης πρέπει να έχει αποδοθει .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα αφού δε θα κοπεί τιμολόγιο για τη διαφήμιση, θα εκμισθωθεί μόνο ο χώρος με το αντίστοιχο μίσθωμα το οποίο θα είναι έσοδο του Α.

Ξεχνάω κάτι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...