Προς το περιεχόμενο

πρόγραμμα τήρησης βιβλίων Γ΄κατηγορίας.


επισκέπτη helena

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα έγινα μέλος στην κοινότητά σας, αλλά απο ότι φαίνεται δεν κάνω καλή χρήση του forum, και δεν έχω μα΄θει ακόμη τα κόλπα.

Απόδειξη για αυτό,είναι ότι το θέμα που δημοσίευσα σήμερα το μεσημέρι, μάλλον διαγράφηκε.

εξαφανίστηκε και δεν μπορώ να το βρώ. Μάλλον το έστειλα σε άλλη κατηγορία. Άλλα΄ντι άλλων δηλαδή.

Αν και ψαρωμένη λοιπόν, θα επιχειρήσω μια φορά ακόμη, γιατί πως θα μάθεις αν δεν προσπαθήσεις!!

Στο θέμα μας λοιπόν.

Ζήτησα τα φώτα σας για ένα εύχρηστο και αξιόπιστο πρόγραμμα τήρησης βιβλίων Γ κατηγορίας.( Με τον καινούργιο χρόνο η εταιρεία που εργάζομαι θα τηρεί προαιρετικά βιβλία Γ΄κατηγορίας).

Εγώ έχω μικρή πείρα σε Γ΄, αλλά τώρα μου δίνεται η ευκαιρία να διευρύνω τις γνώσεις μου.

Τα παραστατικά που καταχωρούμε δεν είναι πάρα πολλά.

Ξέρω για το EUROFASMA της Singular, αλλά έχω ακούσει ότι απαιτεί πολλές εγγραφές για ένα παραστατικό.

Εσείς τι λέτε;

Επίσης έχετε να μου προτείνεται κάποιο πρόγραμμα μισθοδοσίας;

Ευχαριστώ και ελπίζω αυτή την φορά το θέμα μου να μην χαθεί!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω για το EUROFASMA, αφού το δουλεύω πάνω από 10 χρόνια, αλλά μέχρι πότε θα υπάρχει?

και ο αντικαταστάτης δεν μου φαίνεται σόϊ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για τον αντικαταστάτη …. αλλά μήπως με το νέο Manager next κάποιοι μας κλείνουν το μάτι ???????

Έχω μείνει πίσω, θα φροντίσω να ενημερωθώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πείτε τίποτις για τον αντικαταστάτη του Eurofasma γιατί με ενδιαφέρει και μένα. Έχω δει 5-6 παραθυρικά, μεταξύ αυτών και το Singular 4U, και έχω απογοητευθεί.

Μήπως να ανοίξουμε άλλο τόπικ με αυτό το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα σημερινά μέσα, δεν είναι παραγωγικό να δημιουργήσεις προγράμματα όπως τα Dosικά Eurofasma, DeFacto, KEFALAIO. Που κυριάρχησαν τα τελευταία χρόνια, αλλά είανι πλέον εδώ και μια πενταετία, ξεπερασμένα τεχνολογικά.

Έχουμε στο παρελθόν συζητήσει τις δυνατότητες των προγραμμάτων σε σχεσιακές βάσεις δεδομένων. (ERP) Φαίνονται ακριβά, αλλά αν το ψάξεις, και προγράμματα με χαμηλότερη τιμή θα βρεις αλλά και περισσότερα οφέλη αποκομίζονται.

Είναι άλλης φιλοσοφίας, αλλά δεν είναι δύσκολη η μετάβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΖΗΤΗΣΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ATLAS ΤΗΣ WWW.IRIS.GR

ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΘΥΡΙΚΟ ERP,ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ,ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα σημερινά μέσα, δεν είναι παραγωγικό να δημιουργήσεις προγράμματα όπως τα Dosικά Eurofasma, DeFacto, KEFALAIO. Που κυριάρχησαν τα τελευταία χρόνια, αλλά είανι πλέον εδώ και μια πενταετία, ξεπερασμένα τεχνολογικά.

Έχουμε στο παρελθόν συζητήσει τις δυνατότητες των προγραμμάτων σε σχεσιακές βάσεις δεδομένων. (ERP) Φαίνονται ακριβά, αλλά αν το ψάξεις, και προγράμματα με χαμηλότερη τιμή θα βρεις αλλά και περισσότερα οφέλη αποκομίζονται.

Είναι άλλης φιλοσοφίας, αλλά δεν είναι δύσκολη η μετάβαση.

Δεν θα διαφωνήσω με την εξέλιξη, ούτε θα αμφισβητήσω τις επιπλέον δυνατότητες.

Όμως υπάρχουν επιχειρήσεις που μπορούν άνετα να καλυφθούν από ένα "απλό" πρόγραμμα το οποίο δεν χρειάζεται να είναι (ERP), και αν δεν μπορεί να έίναι dosικό ας είναι παραθυρικό με την ίδια ευκολία στην χρήση.

Γνωρίζω μικρές εταιρείες λογισμικού που περάσαν σε παραθυρικό κρατώντας όλες τις "συνήθειες" του χρήστη σε λειτουργεία. (π.χ. esc, tab, f2, f10 κ.λ.π.), με αποτέλεσμα την άμεση προσαρμογή.

Ενώ οι "μεγάλοι" του χώρου ρήξαν στην αγορά προγράμματα εντελώς "νέα", και κυρίως αδοκίμαστα.

Προσωπικά παραμένω στο dosικό μέχρι να μου το αποκλείσουν με όποιο τρόπο βρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά μετά απο τα παραπάνω διαπίστωσα μια υπεροχή του eurofasma.

Θα ερευνήσω λίγο ακόμη το θέμα και θα καταλήξω.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλύτερο πρόγραμμα Γενικής Λογιστικής μακράν είναι το Eurofasma.Τύφλα να έχουν ERP στο ξεκίνημα τους. Παρότι DOS εφαρμογή, πολύ απλή και εύκολη για τον χρήστη ελάχιστοι κατάφεραν να ανακαλύψουν τις τεράστιες δυνατότητες του. Αυτοί που εκτός απο SRG, Consolidation Utility, έχουν χρησιμοποιήσει και τους ODBC drivers για σύνδεση με excel και access θα καταλαβαίνουν γιατί γράφω τα παραπάνω.

Δεν προτείνω πάντως στην παρούσα φάση την αγορα του προγράμματος γιατι είμαι πολύ επιφυλακτικός για τον διάδοχο του προγράμματος.Κρίμα για την Singular και για εμάς που εργαστήκαμε τόσα χρόνια με το Eurofasma.

Είδωμεν.. ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα διαφωνήσω με την εξέλιξη, ούτε θα αμφισβητήσω τις επιπλέον δυνατότητες.

Όμως υπάρχουν επιχειρήσεις που μπορούν άνετα να καλυφθούν από ένα "απλό" πρόγραμμα το οποίο δεν χρειάζεται να είναι (ERP), και αν δεν μπορεί να έίναι dosικό ας είναι παραθυρικό με την ίδια ευκολία στην χρήση.

Γνωρίζω μικρές εταιρείες λογισμικού που περάσαν σε παραθυρικό κρατώντας όλες τις "συνήθειες" του χρήστη σε λειτουργεία. (π.χ. esc, tab, f2, f10 κ.λ.π.), με αποτέλεσμα την άμεση προσαρμογή.

Ενώ οι "μεγάλοι" του χώρου ρήξαν στην αγορά προγράμματα εντελώς "νέα", και κυρίως αδοκίμαστα.

Προσωπικά παραμένω στο dosικό μέχρι να μου το αποκλείσουν με όποιο τρόπο βρουν.

Το ζήτημα με τα καινούρια δεν είναι το καλό ή κακό πρόγραμμα, γιατί όλα είναι πολύ καλά, αλλά η καλή ή η κακή υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλύτερο πρόγραμμα Γενικής Λογιστικής μακράν είναι το Eurofasma.Τύφλα να έχουν ERP στο ξεκίνημα τους. Παρότι DOS εφαρμογή, πολύ απλή και εύκολη για τον χρήστη ελάχιστοι κατάφεραν να ανακαλύψουν τις τεράστιες δυνατότητες του. Αυτοί που εκτός απο SRG, Consolidation Utility, έχουν χρησιμοποιήσει και τους ODBC drivers για σύνδεση με excel και access θα καταλαβαίνουν γιατί γράφω τα παραπάνω.

Δεν προτείνω πάντως στην παρούσα φάση την αγορα του προγράμματος γιατι είμαι πολύ επιφυλακτικός για τον διάδοχο του προγράμματος.Κρίμα για την Singular και για εμάς που εργαστήκαμε τόσα χρόνια με το Eurofasma.

Είδωμεν.. ..

Αυτοί που εκτός απο SRG, Consolidation Utility, έχουν χρησιμοποιήσει και τους ODBC drivers για σύνδεση με excel και access θα καταλαβαίνουν γιατί γράφω τα παραπάνω

Συγνώμη, αλλά δεν έχεις δει τι ακριβώς σημαίνει ευκολία στο σχεδιασμό reports. Όταν την γνωρίσεις θα φαντάζεσαι τον δημιουργό του SRG όπως φαντάζεσαι τον άνθρωπο των σπηλαίων.

Η ODBCιέρα του Eurofasma, για να χρησιμοποιηθεί αποτελεσματικά, απαιτεί γνώσεις διαχείρησης DataBase, να ξέρεις να φτιάχνεις query, κλπ. Με ένα πρόγραμμα ERP εκτός του ότι στέλνει οποιοδήποτε report ή λίστα της οθόνης στο excel με το πάτημα ενός κουμπιού (ή και με το δεξί κλικ του ποντικιού όπως αυτό της LogicDis), δεν έχεις την ανάγκη να στείλεις τίποτα σε Access (για να φτιάξεις εφαρμογή), μια και το ίδιο είναι εφαρμογή ενός συστήματος διαχείρησης σχεσιακής βάσης δεδομένων πολύ ισχυρότερου της Access. (Oracle DB, SqlServer, κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, αλλά δεν έχεις δει τι ακριβώς σημαίνει ευκολία στο σχεδιασμό reports. Όταν την γνωρίσεις θα φαντάζεσαι τον δημιουργό του SRG όπως φαντάζεσαι τον άνθρωπο των σπηλαίων.

Η ODBCιέρα του Eurofasma, για να χρησιμοποιηθεί αποτελεσματικά, απαιτεί γνώσεις διαχείρησης DataBase, να ξέρεις να φτιάχνεις query, κλπ. Με ένα πρόγραμμα ERP εκτός του ότι στέλνει οποιοδήποτε report ή λίστα της οθόνης στο excel με το πάτημα ενός κουμπιού (ή και με το δεξί κλικ του ποντικιού όπως αυτό της LogicDis), δεν έχεις την ανάγκη να στείλεις τίποτα σε Access (για να φτιάξεις εφαρμογή), μια και το ίδιο είναι εφαρμογή ενός συστήματος διαχείρησης σχεσιακής βάσης δεδομένων πολύ ισχυρότερου της Access. (Oracle DB, SqlServer, κλπ.)

Αγαπητέ Lands με την προηγούμενη δημοσίευση μου με τίποτα δεν ήταν στις προθέσεις μου να υποβαθμίσω τις δυνατότητες ενός προγράμματος ERP. Αλίμονο ή θα ήμουν ανασυγχρονιστικός ή "κολλημένος" . Περισσότερο ήθελα να τονίσω τις δυνατότητες κρυφές και μή ενός προγράμαματος Dos!! που επι χρόνια κατα την άποψη μου ήταν το κορυφαίο. Αλίμονο να συγκρίνω π.χ. το SAP R/3 με το Eurofasma. ¨Οπως δεν συγκρίνονται και στην τιμή βέβαια αφού το δεξί κλικ το πληρώνεις πολύ ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε ζητάω να συγκρίνουμε τη Mercedes της δεκαετίας του '50 με την Mercedes του σήμερα (ίδιο μοντέλο) .

Αλλά τη τη Mercedes της δεκαετίας του '50 με ένα απλό Toyota Corolla του σήμερα.

Το Eurofasma ήταν μαζί με τα DeFacto και ΚΕΦΑΛΑΙΟ στα κορυφαία της εποχής του. Είχε (είχαν) δυνατότητες που λίγοι τις ανακάλυψαν, και λιγότεροι τις αξιοποίησαν. Γιατί όμως;

Ένας λόγος είναι ότι στα καλά προγράμματα παίζει ρόλο η υποστήριξη περισσότερο από το πρόγραμμα αυτό καθεαυτό.

Ένας άλλος είναι ότι οι δυνατότητες αυτές απαιτούσαν και ιδιαίτερες δεξιότητες (πως από λογιστές γίναμε "μηχανογράφοι" - σε εισαγωγικά - από ανάγκη μάλλον παρά από διασκέδαση) τώρα, με μια απλή εξοικείωση όλα είναι "στο πιάτο".

Τέλος δεν είναι μόνο τι πληρώνεις (δεν πληρώνεις πάντα πολλά στα ERP) είναι και τι παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά μετά απο τα παραπάνω διαπίστωσα μια υπεροχή του eurofasma.

Θα ερευνήσω λίγο ακόμη το θέμα και θα καταλήξω.

Ευχαριστώ

Το θέμα είναι ότι εσύ τώρα που αποφάσισες να αγοράσεις το Eurofasma το πρόγραμμα πάει για κατάργηση, πρέπει να δεις και το accountant της Singular ενώ δεν ξέρω εαν υπάρχει μαζί με το εμπορικό Manager Next και Γενική Λογιστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Lands με την προηγούμενη δημοσίευση μου με τίποτα δεν ήταν στις προθέσεις μου να υποβαθμίσω τις δυνατότητες ενός προγράμματος ERP. Αλίμονο ή θα ήμουν ανασυγχρονιστικός ή "κολλημένος" . Περισσότερο ήθελα να τονίσω τις δυνατότητες κρυφές και μή ενός προγράμαματος Dos!! που επι χρόνια κατα την άποψη μου ήταν το κορυφαίο. Αλίμονο να συγκρίνω π.χ. το SAP R/3 με το Eurofasma. ¨Οπως δεν συγκρίνονται και στην τιμή βέβαια αφού το δεξί κλικ το πληρώνεις πολύ ακριβά.

Είναι 3 μήνες τώρα που έχει ξεκινήσει η εγκατάσταση σε ένα πελάτη μου το ERP της Singular (enterprise 15 χρήστες). Η πλήρης λειτουργία θα είναι από 1/1/06 φυσικά. Δουλεύει παράλληλα με το Eurofasma. Σίγουρα καμμιά σχέση μεταξύ τους.

Προς το παρόν έχω αντιμετωπίσει 2 προβλήματα.

1. Δεν υπάρχει μέση τιμή, μόνο μέση σταθμική τιμή.

2. Το θεωρημένο ισοζύγιο η εκτύπωση Α4 σε inject-laser η αν έχεις dot-matrix μόνο Α3 δεν χωράει σε Α4.

Είδωμεν για την συνέχεια...

Οσο για το eurofasma ένα σας λέω. Παίρνω bacup σε περιβάλλον windows xp και κάνω restore μόνο σε windows 98!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 3 μήνες τώρα που έχει ξεκινήσει η εγκατάσταση σε ένα πελάτη μου το ERP της Singular (enterprise 15 χρήστες). Η πλήρης λειτουργία θα είναι από 1/1/06 φυσικά. Δουλεύει παράλληλα με το Eurofasma. Σίγουρα καμμιά σχέση μεταξύ τους.

2. Το θεωρημένο ισοζύγιο η εκτύπωση Α4 σε inject-laser η αν έχεις dot-matrix μόνο Α3 δεν χωράει σε Α4.

Ο τεχνικός μπορεί να στο προσαρμόσει να τυπώνει και σε Α4, το μοναδικό πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις είναι ότι τυπώνει λίγες γραμμές ανά σελίδα, είναι πολλές γραμμές οι μεταφορές και τα σύνολα, αν και πιστεύτω ότι και αυτό διορθώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι εσύ τώρα που αποφάσισες να αγοράσεις το Eurofasma το πρόγραμμα πάει για κατάργηση, πρέπει να δεις και το accountant της Singular ενώ δεν ξέρω εαν υπάρχει μαζί με το εμπορικό Manager Next και Γενική Λογιστική.

Eurofasma 32 bit .... etc ..... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eurofasma

1o Ελάττωμα του Εurofasma.

π.χ. Βάζω τον προμηθευτή "Καυσιμάκη Λεωνίδα" από τον οποίο αγοράζω καύσιμα των φορτηγών της επιχείρησης.

και εμφανίζει αυτόματα όλη την λογιστική εγγραφή (Πιστώνει τον Καυσιμάκη, χρεώνει τον λογαριασμό εξόδου, χρεώνει τον λογαριασμό του ΦΠΑ , εμφανίζει αυτόματα στην αιτιολογία "Καυσιμάκης Λεωνίδας ΤΔΑ.φδσσ κ.τ.λ."

Το μοναδικό που κάνω στην εγγραφή βάζω τις αξίες, αρ. τιμολ & ημερομηνία....

Η λογική είναι ότι όταν κάνεις την πρώτη εγγραφή σε κάθε προμηθευτή, το πρόγραμμα "θυμάται" και την κάνει μετά αυτόματα... Επεμβένεις, βέβαια, σε περίπτωση αλλαγής ...

Αγαπητε Ζόρζ πού έλεγε και ο Αντώνης το έχει η Singular;

Συνέχεια στο επόμενο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το eurofasma ένα σας λέω. Παίρνω bacup σε περιβάλλον windows xp και κάνω restore μόνο σε windows 98!!!

Αυτό που λές Ειρήνη Μάλλον δεν στέκει. Πές μας με ποιό τρόπο παίρνεις backup , με quick save , με zip αρχείο, μέσα από το πρόγραμμα φύλαξη αρχείων, η με κάποιο ειδικό πρόγραμμα backup. Σίγουρα υπάρχει λύση.

1o Ελάττωμα του Εurofasma.

π.χ. Βάζω τον προμηθευτή "Καυσιμάκη Λεωνίδα" από τον οποίο αγοράζω καύσιμα των φορτηγών της επιχείρησης.

και εμφανίζει αυτόματα όλη την λογιστική εγγραφή (Πιστώνει τον Καυσιμάκη, χρεώνει τον λογαριασμό εξόδου, χρεώνει τον λογαριασμό του ΦΠΑ , εμφανίζει αυτόματα στην αιτιολογία "Καυσιμάκης Λεωνίδας ΤΔΑ.φδσσ κ.τ.λ."

Το μοναδικό που κάνω στην εγγραφή βάζω τις αξίες, αρ. τιμολ & ημερομηνία....

Η λογική είναι ότι όταν κάνεις την πρώτη εγγραφή σε κάθε προμηθευτή, το πρόγραμμα "θυμάται" και την κάνει μετά αυτόματα... Επεμβένεις, βέβαια, σε περίπτωση αλλαγής ...

Αγαπητε Ζόρζ πού έλεγε και ο Αντώνης το έχει η Singular;

και βέβαια και το έχει με σκελετό άρθρου που δημιουργείς (πχ για τιμολόγια καυσίμων ) και κάθε φορά καλείς το άρθρο δίνεις μόνο τον προμηθευτή και αξία πίστωσης προμηθευτή (Φπα, καθαρή αξία δίνει μόνο του) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε ζητάω να συγκρίνουμε τη Mercedes της δεκαετίας του '50 με την Mercedes του σήμερα (ίδιο μοντέλο) .

Αλλά τη τη Mercedes της δεκαετίας του '50 με ένα απλό Toyota Corolla του σήμερα.

Το Eurofasma ήταν μαζί με τα DeFacto και ΚΕΦΑΛΑΙΟ στα κορυφαία της εποχής του. Είχε (είχαν) δυνατότητες που λίγοι τις ανακάλυψαν, και λιγότεροι τις αξιοποίησαν. Γιατί όμως;

Ένας λόγος είναι ότι στα καλά προγράμματα παίζει ρόλο η υποστήριξη περισσότερο από το πρόγραμμα αυτό καθεαυτό.

Ένας άλλος είναι ότι οι δυνατότητες αυτές απαιτούσαν και ιδιαίτερες δεξιότητες (πως από λογιστές γίναμε "μηχανογράφοι" - σε εισαγωγικά - από ανάγκη μάλλον παρά από διασκέδαση) τώρα, με μια απλή εξοικείωση όλα είναι "στο πιάτο".

Τέλος δεν είναι μόνο τι πληρώνεις (δεν πληρώνεις πάντα πολλά στα ERP) είναι και τι παίρνεις.

Συμφωνώ απόλυτα με LandS.

Από την εποχή του Amstrad 1640 με τα δύο Floppy 5 1/4, που αλλαζα δισκέττες πανικόβλητος μιά για να διαβάσει πρόγραμμα και μια για τα δεδομένα, μέχρι σήμερα έχω αναλώσει άπειρες ώρες σε παραμετροποιήσεις, δημιουργία φορμών, εκτυπώσεων με @,*,# { και όλα τα άλλα συμβολάκια, και σε επικοινωνία με την "υποστήριξη" γιατί το # δεν δουλεύει στην συγκεκριμμένη θέση ή το ποσό που φέρνει είναι άσχετο. Καί πόσες φορές μετά από ώρες δουλειάς για κάποιες εκτυπώσεις δεν ανακαλύπταμε "ότι στο συγκεκριμμένο σημείο υπάρχει πρόβλημα και θα διορθωθεί στην επόμενη ver."

Καλή η Mercedes της δεκαετίας του '50 για τότε, αλλά τότε πόσοι μπορούσαν να την αγοράσουν;

Σήμερα η Mercedes της δεκαετίας του '50 την βρίσκεις φθηνότερα από ένα απλό Toyota Corolla αλλά δεν νομίζω να την προτιμήσει κανείς (πιθανόν μόνο για συλλεκτικούς λόγους, όπως και εγώ διατηρώ τον Amstrad ).

Σήμερα, από τα @,*,# { , προτιμώ απερίφραστα τό "κλικ" στο πεδίο πού θέλω "και το "σύρσιμό" του με το ποντίκι στο σημείο την εκτύπωσης που το θέλω, και την εκτύπωσή μου να την δώ πάλι με ένα "κλικ" στην οθόνη,στον οποιοδήποτε εκτυπωτή, σε html, σε pdf, να αποσταλλεί απευθείας με mail η fax, και πολύ σύντομα πιθανόν και σε sms.

Και πολλά από τα , αυτά τα κάνουν. Φυσικά μιά Mercedes SLK 500 (ERP), μπορεί να είναι καλλίτερη και να κάνει και περισσότερα πράγματα (αν και περισσότερο δυσκίνητη στην πόλη ), αλλά το κόστος μεγάλο.

Εγώ πάντως σήμερα για αυτοκίνητο δεν θα κατέληγα σε Mercedes του '50, έστω και ανακατασκευασμένη με καινούργια φανάρια, στροφόμετρο ή ότι άλλα πρόσθετα, γιατί δεν θα τολμούσα να ξεκινήσω με αυτήν για την συνάντηση στη Θεσ/νίκη.

Καλό κουράγιο σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...