Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ-ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ


επισκέπτη ΤΑΤΙΑΝΗ

Ερώτηση

επισκέπτη ΤΑΤΙΑΝΗ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΜΕ ΜΕΑΛΗ ΧΑΡΑ ΒΡΗΚΑ ΤΥΧΑΙΑ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΣΑΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ.ΔΙΑΜΕΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΞΑΟΡΟΦΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗ 12 ΔΙΑΜΕΡΕΙΣΜΑΤΩΝ.ΤΟ ΚΑΘΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΟΜΩΣ ΤΩΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΥΞΗΜΕΝΟ.ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ, ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΚΛΗΘΗΚΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 100 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΨΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ.ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΕΙΣΕΤΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΜΕ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΜΕ ΜΕΑΛΗ ΧΑΡΑ ΒΡΗΚΑ ΤΥΧΑΙΑ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΣΑΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ.ΔΙΑΜΕΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΞΑΟΡΟΦΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗ 12 ΔΙΑΜΕΡΕΙΣΜΑΤΩΝ.ΤΟ ΚΑΘΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΟΜΩΣ ΤΩΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΥΞΗΜΕΝΟ.ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ, ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΚΛΗΘΗΚΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 100 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΨΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ.ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΕΙΣΕΤΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΜΕ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα

παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

Είμαστε ενοικιαστές διαμερισματος 100 τμ. Η πολυκατοικία αποτελείται από 5 διαμερίσματα που νοικιάζονται, ενώ 6-7ος όροφος είναι μεζονέτα που μένει ο ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας. Ένα από τα 5 ενοικιαζόμενα διαμερίσματα είναι κλειστό εδώ και μήνες.

Το πρόβλημά μου:

μόλις πήρα τα κοιινόχρηστα και είδα το εξής που τελικά ισχύει και σε προηγούμενους λογαριασμούς: όλα τα κοινόχρηστα έξοδα διαιρούνται δια 5 και βγαίνει το ποσό πληρωμής. Δηλαδή ο λογαριασμός μου αναλυτικά λέει:

Σύνολο εξόδων πολυκατοικίας: 301,32

Σύνολο χιλιοστών πολυκατοικίας ανά κατηγορία: 5,0

χιλιοστά επιβάρυνσης διαμερισματος σας ανα κατηγορία: 1.0

επιβάρυνση διαμερισματος σας σε ευρω ανα κατηγορια: 60,26

και με τον ίδιο τρόπο συνεχίζονται και τα υπολοιπα. Και απορώ: τι είναι αυτό το 5,0? οι δαπάνες δεν πάνε βάσει χιλιοστών? το ανοίκιαστο διαμέρισμα δεν συμμετέχει σε κάποια έξοδα?

Και επειδή πήρε το μάτι μου τον λογαριασμό του ιδιοκτήτη, είναι δυνατόν να πληρώνω εγώ 147 ευρώ με 100 τμ σπίτι και αυτός με το διπλάσιο 151 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΜΕ ΘΕΡΜΙΔΟΜΕΤΡΗΣΗ, ΚΑΤΟΙΚΩ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΕ 6 ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Πανος _Κ

Καλησπέρα και χρόνια σας πολλά!

έχω την εξής απορία...Ο κανονισμός της οικοδομής (έτος κατασκευης 2004) που κατοικώ και έχει υπογραφτεί απ' ολους τους ενοίκους - εφαρμόζεται το σύστημα της ωρομέτρησης αναφέρει ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ

....." για τη θέρμανση όλης της οικοδομής, δεδομένης της εγκατάστασης συστήματος κεντρικής θέρμανσης και παροχής αυτονομίας ......ορίζεται ότι ποσοστό 90% της όλης δαπάνης θα βαρύνει καθένα απο τους χώρους αυτούς ανάλογα με τις ενδέιξεις μετρητών, το υπόλοιπο δε 10% αυτής, όπως και κάθε δαπάνη συντήρησης θα βαρύνει κάθε διαιρετό χώρο ανάλογα με το ποσοστό τους στις δαπάνες που αναγράφονται στον πίνακα αναλογιών ή όπως ορίζει ο Νόμος ή πάγια νομολογία και ανεξάρτητα ή όχι απο τη χρήση ή όχι του διαιρετού χώρου."

Εμείς τα τελευταία 7 χρόνια στην εταιρεία που δίδουμε τα κοινοχρηστα εφαρμόζει το 70%-30%. Μπορώ να ζητήσω να εφαρμοστεί ο Κανονισμός της οικοδομής για τις δαπάνες θέρμανσης και όχι ότι λέει η εταιρεία δεδομένου ότι εφαρμόζω άλλες πηγες θέρμανσης και επιβαρύνομαι υπερβολικα με το 30% για ώρες που δεν κάιω πετρελαιο;

Ευχαριστώ

Π.Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα και καλη χρονια!

Μενω σε πολυκατοικια με 3 διαμερισματα! ο δευτερος οροφος εχει δικο του καυστηρα ενω το ισογειο και ο πρωτος(δικο μου) εναν κοινο οπου υπαρχει αυτονομια με ωρομετρηση!

ισογειο --> 60 τ.μ και θερμιδες 16714 (απο τα σωματα)

πρωτος--> 56 τ.μ και θερμιδες 9742

Μπορω να υπολογισω ποσο πρεπει να πληρωνω αν γνωριζω ωρες, θερμιδες και τα λιτρα του πετρελαιου που εχουν καταναλωθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα

θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με τις ωρες και το πετρελειο

μενω σε μια 4οροφη οικοδομη

ως συνηθως πριμενουμε να αδειασει τελιως η δεξαμενη του πετρελαιου και μετα βασει των ωρων γεμιζουμε

αναλογα τις ωρες και την τιμη του πετρελαιου.

Η ερωτηση που θελω να κανω ειναι η εξης.

Ποια τιμη χρησιμοποιω την τιμη την σημερινη π.χ.1ευρω το λιτρο ή την τιμη που ειχα γεμισει την δεξαμενη περσυ (ο,87 το λιτρο) για τις ωρες

Εμεις επειδη ειμαστε και οικογενειακη πολυκατοικια εφαρμοζαμε την εξης τακτικη ρωταγαμε την τιμη του πετρελαιου π.χ. σημερα και με ενα προγραμμα

που εχουμε φτιαξει στο excell και βασει των ωρων εβγαινε το ποσο του καθενος.

εχω την εντυπωση οτι λειτουργουμε με λαθος τακτικη. Εφοσον το καζανι το γεμισαμε περσυ με 0,87 το λιτρο και καψαμε με αυτην την τιμη πως παραγγελνουμε και υπολογιζουμε τις ωρες με την σημερινη τιμη??

παρακαλω τα φωτα σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Πάνος_Κ.
παρακαλω τα φωτα σας!!!

Maria θεωρώ ότι βγαζεις κοινοχρηστα με την τιμή αγοράς του πετρελαίου και σε καμια περίπτωση με τη τιμή που έχει αυτη τη στιγμη. Οσο καιρό είμουν διαχ/στής αυτό εκανα!

φιλικά Πάνος_Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιαννης

Θελω να κανω μια ερωτηση. Μενω σε μια 5οροφη πολυκατοικια στον 2ο οροφο. Συνολικα υπαρχουν 7 διαμερισματα.

Τον ιανουαριο του 2010, ειχα πληρωσει 157ωρες χρησης εναντι 126ευρω.

Τον ιανουαριο του 2012, μου ζητησαν για 24ωρες χρησης το ποσο των 60ευρω.

Λαμβανοντας υποψη την τιμη το 2010 και τωρα, υπαρχει μια αυξηση της ταξης του 60% (περιπου) στην τιμη. Οποτε, το λογικο δεν ειναι να αναμενεται η ιδια αυξηση στο ποσο που θα πληρωσω? Αυτη τη στιγμη, η αυξηση ειναι της ταξης του 200%!

Μιλησα με τον υπευθυνο και μου λεει οτι δεν παει ετσι, αλλα παιζει ρολο ποσο το αναψε ο "απο πανω" και οχι ποσο το αναψα εγω. Μου λεει κουραφεξαλα και με κλεβει ή μπορει να παιζει τοσο σημαντικο ρολο ο συντελεστης και να εχω μια τετοια αυξηση τιμης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

KAΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ.

ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ Η ΣΕ ΕΥΡΩ ΘΑ ΚΑΨΕΙΣ ΣΕ 55ΩΡΕΣ? ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΤΑ 115 ΕΥΡΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πιστεύω οτι είναι πολυ καλά.Για 30ώρες τον μήνα Ιανουάριο πλήρωσα 167ευρώ.

Ποιός κλέβει τελικά στις οικοδομές?Οι εταιρίες κοινοχρήστων ή οι διαχειριστές?

Πιστεύω οι εταιρίες.Με 0,80ευρώ που παίρνουν σαν αμοιβή απο κάθε οικογένεια βγαίνουν?Πιστεύω οτι το κέρδος τους είναι απο "κρυφές πηγές" στους λογαριασμούς κοινοχρήστων.

Και μία ερώτηση. Παρατήρησα σε κάποιο λογαριασμό οτι ενώ η πολυκατοικία έβαλε πετρέλαιο 600ευρώ το οποίο φυσικά δεν καταναλώθηκε μέχρι την ημέρα που πληρώσαμε τα κοινόχρηστα στον πίνακα κοινοχρήστων η εταιρία μας είχε βάλει να πληρώσουμε 800ευρώ για πετρέλαιο.Έκανε τη "μοιρασιά" δηλαδή στα διαμερίσματα με σύνολο 800ευρώ ενώ είχαμε βάλει πετρέλαιο (με βάση την ΑΛΠ που είδα ) 600ευρώ. Γιατί αυτό?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερώτηση παρακαλω! Εχω εγκαταστήσει υδραυλική σόμπα πελλετ στο διαμέρισμά μου. έχω σφραγίσει την ηλεκτροβάνα μου και έχω μηδενικες ώρες, και πλέον έχω το δικό μου δίκτυο με θέρμανση και ζεστό νερό, μπορώ να βγώ απο το 30% των κοινοχρήστων??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη παναρετος_κ
Μια ερώτηση παρακαλω! Εχω εγκαταστήσει υδραυλική σόμπα πελλετ στο διαμέρισμά μου. έχω σφραγίσει την ηλεκτροβάνα μου και έχω μηδενικες ώρες, και πλέον έχω το δικό μου δίκτυο με θέρμανση και ζεστό νερό, μπορώ να βγώ απο το 30% των κοινοχρήστων??

λογικά ΝΑΙ. εγω δε θα πλήρωνα. για περιεγραψε μας για τη σομπα αυτή. κόστος εγκαταστασης, καυση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Δημήτρης

Καλησπέρα και από εμένα! Μένω σε μια 6όροφη πολυκατοικία με 7 διαμερίσματα συνολικά. Έχουμε αυτόνομη θέρμανση. Οι 2 όροφοι έχουν θερμοσυσσωρευτές. Έχω να κάνω τρεις ερωτήσεις.

1ον) Οι όροφοι που έχουν θερμοσυσσωρευτές δεν πληρώνουν κοινόχρηστα θέρμανσης. Έτσι πρέπει να είναι?

2ον) Εφόσον δεν υπάρχουν οι 2 αυτοί όροφοι τα χιλιοστά επιβάρυνσης έπεσαν από τα 1000 στα 650. Μάλλον έβγαλαν τα δικά τους χιλιοστά. Είναι σωστό αυτό ή πρέπει να γίνει επαναπροσδιορισμός των χιλιοστών για να φτάσει στα 1000?

3ον) Πως ξέρω οτι είναι σωστά τα αποτελέσματα? Έχοντας μιλήσει με άτομα τα λεφτά για τη θέρμανση είναι υπερβολικά! Μόνο αν πάρω τα χαρτιά της πολυκατοικίας? Ποια χαρτιά είναι αυτά? Του κατασκευαστή που δηλώνουν και τα τετραγωνικά και τους χώρους ή είναι σε άλλα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη παναρετος_κ

Καλησπέρα και από εμένα! Μένω σε μια 6όροφη πολυκατοικία με 7 διαμερίσματα συνολικά. Έχουμε αυτόνομη θέρμανση. Οι 2 όροφοι έχουν θερμοσυσσωρευτές. Έχω να κάνω τρεις ερωτήσεις.

1ον) Οι όροφοι που έχουν θερμοσυσσωρευτές δεν πληρώνουν κοινόχρηστα θέρμανσης. Έτσι πρέπει να είναι?

2ον) Εφόσον δεν υπάρχουν οι 2 αυτοί όροφοι τα χιλιοστά επιβάρυνσης έπεσαν από τα 1000 στα 650. Μάλλον έβγαλαν τα δικά τους χιλιοστά. Είναι σωστό αυτό ή πρέπει να γίνει επαναπροσδιορισμός των χιλιοστών για να φτάσει στα 1000?

3ον) Πως ξέρω οτι είναι σωστά τα αποτελέσματα? Έχοντας μιλήσει με άτομα τα λεφτά για τη θέρμανση είναι υπερβολικά! Μόνο αν πάρω τα χαρτιά της πολυκατοικίας? Ποια χαρτιά είναι αυτά? Του κατασκευαστή που δηλώνουν και τα τετραγωνικά και τους χώρους ή είναι σε άλλα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δημήτρης

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ ΣΟΥ ΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΕΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ. ΟΤΙ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ - ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΦΤΕΙ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΝΟΙΚΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λογικά ΝΑΙ. εγω δε θα πλήρωνα. για περιεγραψε μας για τη σομπα αυτή. κόστος εγκαταστασης, καυση κλπ.

Την σόμπα την έβαλα 3 Νόε 11 ειναι Ιταλικη 13,1 watt απο την εταιρία L'anortica. την αγόρασα 2.750 και 300 ευρω το κόστος εγκατάστασης.! Υπάρχουν και πολύ πιο φθηνές σόμπες απο βουλγαρία αλλα είναι ρίσκο! το πέλλετ της Δραμας ξεκίνησε την σεζόν με 3,70 το σακί (15 κιλά) οκτ-νοε-δεκ και απο τον ιανουάριο έφτασε και στα 4,50 αλλα υπάρχουν πολλές εναλλακτηκές εταιρίες και απο΄βουλγαρία που το έχουν στα 4 ευρω το σακι σταθερα αυτή την εποχή! (Το καλοκαίρι η τιμή του πέλλετ ειναι ακόμα πιο χαμηλη) Η σόμπα είναι απόλυτα ηλεκτρονική, ανάβει και σβείνει αυτόματα και ειναι απόλυτα ασφαλής. Ειμαι κερδισμένος απο το πετρέλειο 50 με 60% απο πέρσι που είχε το πετρελαιο και αλλη τιμη. Μέχρι τώρα απο την αρχή του χειμώνα έχω πληρώσει 480ευρώ σε πέλλετ και στο σπιτι έχω 23 βαθμους σταθερά (και την καίω και λίγο υπερβολικά γιατί έχω νεογένητο στο σπίτι) Ημουν πολύ επιφυλακτικός και δυσπιστος στην αρχη αλλα τελικά η αγορά με δικαίωσε και είμαι ευχαρ ιστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη annamavrommati

Κυρίες... κύριοι,

χαίρετε! Εγώ πάντως δε χαίρομαι.., αφού πρέπει να πληρώσω 200ευρώ κοινόχρηστα, εκ των οποίων τα 155 είναι για τη θέρμανση, έχοντας κάψει μόνο 14 ώρες! Εξοργίστηκα ακόμη περισσότερο όταν τα συνέκρινα με τον αντίστοιχο μήνα του περασμένου χρόνου που πλήρωσα περίπου 70ευρώ για 18 ώρες! Αποκλείεται η διαφορά να ωφείλεται στην αύξηση της τιμής του πετρελαίου που μού λένε συνέχεια! Το διαμέρισμά μου είναι 67 χιλιοστά και μένω μόνη μου οπότε το θεωρώ αδιανόητο. Θα μπω στη διαδικασία με τη βοήθεια του παραπάνω τύπου να υπολογίσω μόνη μου το ποσόν (προς το παρόν συλλέγω τις πληροφορίες που μού χρειάζονται). Ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να τίθεται θέμα 'κλοπής' κι επίσης αν ποτέ κάποιος από εσάς (από εμας μάλλον) κατάφερε να πληρώσει κάτι λιγότερο απ'το αρχικό ποσό ανακαλύπτωντας υποτιθέμενα 'λάθη'...

Ευχαριστώ πολύ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη βασιλης

γεια χαρα σε ολους μηπως ξερει καποιος που μπορω να βρω το νομο που αναφερετε στο παγιο του 30%?στην δικια μου την πολυκατοικια(με αυτονομη θερμανση)καποιοι ''εξυπνοι'' που εχουν τζακι,χωρις συνελευση και τελειως αυθαιρετα εχουν αφαιρεσει το παγιο απο την θερμανση,εχουν μηδεν ωρες και δεν δινουν φραγκο με αποτελεσμα η δαπανη να βαραινει μονο τα 2-3 διαμερισματα που αναγκαστικα γυριζουμε το θερμοστατη λογω μικρων παιδιων,ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να μάθω εάν η αντικατάσταση του αυτόματου κλιμακοστασίου, μπαίνει στα κοινόχρηστα, ή εάν είναι για λογαριασμό του ιδιοκτήτη?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Σια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

SOS!!! ΣΤΗΝ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ. ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ 3,3 ευρώ την ώρα, τον Φεβρουάριο 1,2 ευρώ/ώρα και τον Μάρτιο 4,2 ευρώ/ώρα. Είμαι σε πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση και έχω υποπτευθεί έδώ και καιρό ότι κάτι δεν πάει καλά με τον διαχειριστή. Παλαιότερα (5 χρόνια πρίν) μας είχε χρεώσει την αντικατάσταση μιας ηλεκροβάνας 190 ευρώ!!!!!!!! ενώ ρώτησα και μου είπαν ότι στην χειρότερη περίπτωση δεν ξεπερνάει τα 60 με 70 ευρώ!!!. Επίσης όταν άλλαξε η νομοθεσία για την υποχρεωτική τοποθέτηση εσωτερικής πόρτας στο ασανσέρ την έκανε πρίν καλά-καλά ψηφιστεί ο νόμος ενώ σε καμιά πολυκατοικία ακόμη και τώρα δεν έχουν κάνει τίποτε και την χρέωσε και 3.000 ευρώ!!! Ρώτησα και μου είπαν ξεκάθαρα ότι ο τύπος "μασουλάει" (θα του μασουλήσω εγώ το κεφάλι όμως). Δεν έχω ξαναδεί τέτοια βιασύνη στο να είναι κάποιος νομοταγής. Να φανταστείτε ότι στην περιοχή κανείς άλλος διαχειριστής δεν γνώριζε τότε καν για το θέμα όχι να το τελειώσουν κιόλας! Πάντα βρίσκει και ανακαλύπτει πράγματα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο για να γίνονται ντε και καλά και μάλιστα χωρίς ποτέ να ρωτάει κανέναν (είμαι 6 χρόνια και δεν έχει γίνει ούτε μια συνέλευση). Θα τον κάνω να δεί τα χόρτα ανάποδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας..μπραβο για το site..πολυ καλο..σας παρακαλω λυστε μου μια απορια..ειναι νομιμο καποιος να εκδιδει τα κοινοχρηστα πετρελαιου με την μεθοδο των τριων??πως θα αποδειξω σε αυτων που το κανει οτι δεν ειναι νομιμο αν δεν ειναι????please hhhhhhheeeeeelllllppppp....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
http://koino-xrista.gr : ΔΩΡΕΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑΝΟΜΗΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΩΝ και ΕΚΔΟΣΗ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Yiannis

th_99941_1a_122_515lo.JPG

Καλησπέρα. Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε να διευκρινίσω κάτι. Βλέπω πως στην περιγραφή δαπανων του Χρηστου πιο πάνω αναγράφεται ξεχωριστά η κατηγορία 'επιβαρυνση λόγω κλειστών' το οποίο αναγράφει το ποσό που του αντιστοιχεί για το συγκεκριμένο σκοπό. Στα δικά μας κοινόχρηστα, στην ανάλυση των δαπανών δεν αναγράφετε πουθενά κάτι τέτοιο. Θέλω απλά να ρωτήσω το εξης ¨ειναι υποχρεωμένη η εταιρεία έκδοσης κοινοχρήστων να το έχει ως ξεχωριστή κατηγορία περιγραφής δαπάνης? στην δικη μου περιπτωση το προσθετει, στο συνολο χωρις να αναφερεται το ακριβες ποσο... Ειναι μια "αορατη χρεωση" δηλαδη που προκυπτει απο την διαφορα του πληρωτεου ποσου που αναγραφεται απο αυτα που θα επρεπε να πληρωνεις με βαση την αναλυση λογαριασμου.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αγαπητέ Πάνο, από το 1985 και μετά (ύστερα από πρόταση του ΤΕΕ), εφαρμόζεται υποχρεωτικά ο Κανονισμός Κατανομής Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης, Π.Δ. 27-9 (7-11-85), ΦΕΚ-631 Δ' (που μπορείτε να κατεβάσετε από την ίδια διεύθυνση http://dorean-free.blogspot.com που έχω και το ερασιτεχνικό προγραμματάκι μου για Κοινόχρηστα Πολυκατοικίας ΔΩΡΕΑΝ). Οπότε ένα μέρος του κόστους θέρμανσης (περίπου 25 με 35% ανάλογα με τα περίφημα fi & εi της Μηχανολογικής Μελέτης), επιμερίζεται σε όλα τα διαμερίσματα, άσχετα αν έκαναν χρήση θέρμανσης. Το πόσο θα πληρώσει κάποιος που έχει μηδέν ή λίγες ώρες, εξαρτάται από την τιμή του πετρελαίου, από τις καιρικές συνθήκες, από το μέγεθος της συνολικής κατανάλωσης κλπ, αφού αποκλειστούν άλλες γεννεσιουργές αιτίες όπως η έλλειψη θερμιδομέτρησης σε συνδυασμό με λάθος κατανομή καλοριφέρ, η ελλειπής παραλαβή πετρελαίου ή τα λάθη υπολογισμών (στα χιλιοστά ή στο πολυώνυμο του Κανονισμού). Από όσο ξέρω, υπάρχει τρόπος αποσύνδεσης-εξαίρεσης από την Κεντρική Θέρμανση και τις Δαπάνες της, αν χρησιμοποιήσετε ανεξάρτητη ατομική θέρμανση Φυσικού Αερίου, εφόσον βρίσκεστε σε περιοχή που υπάρχει ή προβλέπεται με ΦΕΚ δίκτυο Φυσικού Αερίου. Πιστεύω στη ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ σαν εργαλείο αποτροπής ΛΑΘΩΝ (αμέλειας ή σκοπιμότητας), οπότε μπορείτε να ελέγχετε αν θέλετε όλα τα στάδια επιβάρυνσής σας, χρησιμοποιώντας και το ερασιτεχνικό προγραμματάκι μου (για έκδοση Κοινοχρήστων Πολυκατοικίας, εντελώς ΔΩΡΕΑΝ) και για το τσεκάρισμα της Μηχανολογικής Μελέτης, σε συνδυασμό με τις 3 τελευταίες παραγράφους της από 30-1-2011 απάντησής μου. Σύντομα πιστεύω (αν βρω χρόνο από την πληθώρα των μηνυμάτων που απαντώ, λόγω των 65.000 επισκέψεων του ερασιτεχνικού Ιστολογίου μου σε ~11 μήνες) να ανεβάσω και Πίνακα (Πολιτικού Μηχανικού) για Υπολογισμό ή Έλεγχο των Χιλιοστών Κοινοχρήστων-Ανελκυστήρα κλπ.

Καλησπερα

μπορεις σε παρακαλω να μου υποδειξεις που αναφερεται το παγιο οτι ειναι 30% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για τις όποιες πληροφορίες αποκόμισα από εσάς...

Κατοικώ στον 6ο όροφο και τελευταίο -55 τμ- πολυκατοικίας 6 διαμερισμάτων. Φέτος λόγω των γνωστών προβλημάτων που όλοι μας αντιμετωπίζουμε αποφασίσαμε ως διαμέρισμα την αποκλειστική χρήση κλιματισμού για τη θέρμανση του σπιτιού μας και τη μηδενική χρήση καλοριφέρ λόγω και των απωλειών που είχαμε σε απόδοση λόγω ορόφου...

Δεν τίθεται λοιπόν θέμα "κρύου" διαμερίσματος και παράλληλα μπορώ να πω πως τίθεται θέμα αποκλειστικού τρόπου θέρμανσης. Μπορώ να ισχυριστώ απαλλαγή από το πάγιο, που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχει καν λογικό έρεισμα από την ύπαρξη "κρύου" διαμερίσματος και εξαναγκασμού του 5ου ορόφου να κάνει μεγαλύτερη χρήση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...