Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ-ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ


επισκέπτη ΤΑΤΙΑΝΗ

Ερώτηση

επισκέπτη ΤΑΤΙΑΝΗ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΜΕ ΜΕΑΛΗ ΧΑΡΑ ΒΡΗΚΑ ΤΥΧΑΙΑ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΣΑΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ.ΔΙΑΜΕΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΞΑΟΡΟΦΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗ 12 ΔΙΑΜΕΡΕΙΣΜΑΤΩΝ.ΤΟ ΚΑΘΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΟΜΩΣ ΤΩΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΥΞΗΜΕΝΟ.ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ, ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΚΛΗΘΗΚΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 100 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΨΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ.ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΕΙΣΕΤΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΜΕ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το Προεδρικό διάταγμα του 1985 προβλέπει την υποχρεωτική συμμετοχή, (εκτός εάν το ορίζει διαφορετικά το καταστατικό της οικοδομής), στο πάγιο. Η λογική είναι ότι ο χώρος που δεν θερμαίνεται λειτουργεί σαν σφουγγάρι απορροφώντας θερμότητα από τους ζεστούς χώρους. Επίσης πρέπει να υπολογισθούν οι απώλειες από τις σωληνώσεις που κυκλοφορεί το νερό. Για να αποφύγεις το πάγιο θα πρέπει να αφαιρέσεις τα σώματα που έχεις στο σπίτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

mhpws 3erei kaneis na mou pei pws na ypologhsw to peuma (ti prakseis kanw) gia na dw poso tha plhrwnw kathe fora pou tha mou erxete .....

:):(:rolleyes::P:huh:

giati exw mpouxthsh erxete polu o logargiazmos........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Βασιλης

καλησπερα

ξανατεθηκε παλι το θεμα θερμανσης και η απορια μου παραμενει.

πως υπολογιζεται το παγιο

? απο τον τυπο οπου προσθετεις το fi*ei με το γινομενο των υπολοιπων(εννοειται με 0 ωρες παντα 0 θα βγαινει) και οτι βγει? απο το καταστατικο?(σε εμενα δεν αναφερει τιποτα) .Πως μας χρεωνει στα κοινοχρηστα παγιο+καταναλωση πετρελαιου??? με παγιο περιπου 30%

Αν ειναι με τον τυπο λογικα μια χρεωση δεν θα ειχαμε?

Αν καποιος εχει την καλωσυνη,να μου υποδειξει κιολας που αναγρεφεται στον νομο,μιας και δεν το εχω βρει πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

ξανατεθηκε παλι το θεμα θερμανσης και η απορια μου παραμενει.

πως υπολογιζεται το παγιο

? απο τον τυπο οπου προσθετεις το fi*ei με το γινομενο των υπολοιπων(εννοειται με 0 ωρες παντα 0 θα βγαινει) και οτι βγει? απο το καταστατικο?(σε εμενα δεν αναφερει τιποτα) .Πως μας χρεωνει στα κοινοχρηστα παγιο+καταναλωση πετρελαιου??? με παγιο περιπου 30%

Αν ειναι με τον τυπο λογικα μια χρεωση δεν θα ειχαμε?

Αν καποιος εχει την καλωσυνη,να μου υποδειξει κιολας που αναγρεφεται στον νομο,μιας και δεν το εχω βρει πουθενα

Αγαπητε ,

Δεν ειναι απλα το fi*ei ειναι ολοκληρη συναρτηση με βασει τις ωρες τον οροφο τις απωλειες τα χιλιοστα για να μπορεσεις να το υπολογισεις πρεπει να εχεις τον πινακα του μηχανικου .

Η χρεωση δεν ειναι σταθερη γιατι η τιμη του πετρελαιου δεν ειναι σταθερη και σε συναρτηση με τις ωρες που το λειτουργει καθε διαμερισμα αλλαζει το ποσοστο του παγιου και αυτο ειναι το σωστο και οχι το 30% εφαπαξ ,δηλαδη ενα διαμερισμα 50μ δεν εχει τις ιδιες απωλειες με τα 80μ , το νομο δεν τον εχω γιατι δεν εχει νοημα να τον βρεις αφου ολες οι εταιριες κοινοχρηστων εχουν την ιδια συναρτηση με το xls που θα βρεις εδω και ειναι βασει του νομου που ισχυει.

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το Προεδρικό διάταγμα του 1985 προβλέπει την υποχρεωτική συμμετοχή, (εκτός εάν το ορίζει διαφορετικά το καταστατικό της οικοδομής), στο πάγιο. Η λογική είναι ότι ο χώρος που δεν θερμαίνεται λειτουργεί σαν σφουγγάρι απορροφώντας θερμότητα από τους ζεστούς χώρους. Επίσης πρέπει να υπολογισθούν οι απώλειες από τις σωληνώσεις που κυκλοφορεί το νερό. Για να αποφύγεις το πάγιο θα πρέπει να αφαιρέσεις τα σώματα που έχεις στο σπίτι σου.

ΕΡΩΤΗΣΗ

1)ΑΝ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΣΕ 24 ΩΡΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΤΖΑΚΙ ή ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΝ ΠΟΣΟΣΤΟ ΓΙΑΤΙ Ι ΑΥΤΑ ANABOYN ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΕΝΩ ΕΧΟΥΝ ΖΕΣΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ??

Ι

2)ΟΙ ΣΩΛΗΝΩΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΑΥΤΟΝΟΜΕΣ ΘΕΡΜΑΝΣΕΙΣ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΕΚΤΟΣ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΨΕΙΣ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΕ ΖΕΣΤΟ ΝΕΡΟ

ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ...

3)ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΕς ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΥΠΟ .... ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΨΕΙΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ...ΑΝ ΚΑΨΕΙΣ ΕΤΩ ΚΑΙ 1 ΜΟΝΑΔΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Βασιλης

elezia :

εχω υποψη μου για τον τυπο και τον νομο.

αν διαβασες καλα ομως την ερωτηση μου θα καταλαβες οτι ρωταω γιατι η συγκεκριμενη εταιρια τα βγαζει με αυτον τον τροπο (fi*ei) και οχι με τον τυπο (που παλι με 0ωρες ειναι fi*ei) με αποτελεσμα να εχουμε δυο χρεωσεις.μια το παγιο και μια η καταναλωση βαση των ωρων.βαση αυτου τωρα ρωταω πιο ειναι τελικα το σωστο;

dimmars:

μεχρι στιγμης ο νομος θεωρει σαν μονιμη πηγη θερμανσης τι φυσικο αεριο (περιεργο ε; ).

ολες οι αλλες δεν θεωρουνται μονιμες αρα δεν μπορεις να εξαιρεθεις απο τα εξοδα θερμανσης,θεωρεισαι σαν να μην εχεις θερμανση καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

elezia :

εχω υποψη μου για τον τυπο και τον νομο.

αν διαβασες καλα ομως την ερωτηση μου θα καταλαβες οτι ρωταω γιατι η συγκεκριμενη εταιρια τα βγαζει με αυτον τον τροπο (fi*ei) και οχι με τον τυπο (που παλι με 0ωρες ειναι fi*ei) με αποτελεσμα να εχουμε δυο χρεωσεις.μια το παγιο και μια η καταναλωση βαση των ωρων.βαση αυτου τωρα ρωταω πιο ειναι τελικα το σωστο;

dimmars:

μεχρι στιγμης ο νομος θεωρει σαν μονιμη πηγη θερμανσης τι φυσικο αεριο (περιεργο ε; ).

ολες οι αλλες δεν θεωρουνται μονιμες αρα δεν μπορεις να εξαιρεθεις απο τα εξοδα θερμανσης,θεωρεισαι σαν να μην εχεις θερμανση καθολου.

Στην θεση σου θα διαβαζα το καταστατικο της πολυκατοικιας συνηθως αυτα αναγραφονται στην συσταση της πολυκατοικιας (αν αναφερει πουθενα το 30% συμετοχη στο παγιο) θα ζητουσα και τον πινακα του μηχανικου και θα ζητουσα εξηγησεις απο την διαχειριση,στο λεω σαν διαχειριστρια που παναθεμα με ειμαι ,δεν ειναι κακο να ζηταμε εξηγησεις μπορει να ειναι σωστο ετσι οπως το βγαζουν στην εταιρεια απλα θα σου φυγει και εσενα η αμφιβολια.

Στο λεω γιατι για 3 μηνες εγω τσεκαρα την εταιρεια κοινοχρηστων με το xls για να δω αν συμφωνει.

Ελενη

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Στο παραπάνω παράδειγμα υπολογισμού κατανομής δαπάνης καυσίμου θέρμανσης σε πολυκατοικία με αυτονομία θέρμανσης με ωρομετρητές http://www.toktirio....ikiwn&Itemid=44

ο μαθηματικός τύπος με τον οποίο υπολογίζεται το ποσοστό συμμετοχής κάθε διαμερίσματος είναι:

πi = fi x ei + { { Ωi x ei / Σ (Ωi x ei ) } x {1 – Σ (fi x ei )} } x 100

όπου πi % ποσοστό συμμετοχής του διαμερίσματος στην δαπάνη,

fi και ei οι συντελεστές, όπως προέκυψαν από τον μελέτη θέρμανσης και

Ωi οι ώρες λειτουργίας (κατανάλωσης) του διαμερίσματος.

Παρατηρούμε ότι ο μαθηματικός τύπος αποτελείται από δύο παράγοντες:

πiσταθερό (%) = (fi x ei) x 100, ο οποίος εξαρτάται αποκλειστικά από τα fi και ei του διαμερίσματος και

πiαναλογικό (%) = { Ωi x ei / Σ (Ωi x ei ) } x {1 – Σ (fi x ei )} x 100, ο οποίος εξαρτάται από τις ώρες λειτουργίας της θέρμανσης και τους συντελεστές fi και ei

όπου πi = πiσταθερό + πiαναλογικό

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα είναι Σ (fi x ei) = 0,32505 δηλ. το ποσοστό 0,32505 x 100 = 32,5 % της δαπάνης θέρμανσης θα κατανέμεται στα διαμερίσματα ανεξάρτητα από την κατανάλωση των διαμερισμάτων

και το υπόλοιπο {1 – Σ (fi x ei)} x 100 = 100 - 32,5% = 67,5% αναλογικά με της ώρες θέρμανσης κάθε διαμερίσματος.

π.χ. το διαμέρισμα Α1 έχει f1 x e1 = 0,03600 και θα πληρώνει το 3,6% (= 0,03600 x 100) της συνολικής δαπάνης θέρμανσης σε κάθε περίπτωση (χωρίς να ανάψει το καλοριφέρ)

Επειδή το διαμέρισμα Α1 άναψε το καλοριφέρ 29 ώρες και έχει e1 = 0,12 θα συμμετέχει στο αναλογικό ποσοστό (67,5%) ως εξής:

π1αναλογικό (%) = (Ω1 x e1) / Σ (Ωi x ei ) = ( (29 x 0,12) / 27,5) x 100 = (3,48 / 27,5) x 100 = 12,65%, όπου Σ(Ωi x ei) = 27,5

συνεπώς το το διαμέρισμα Α1 θα πληρώσει το 12,65% του αναλογικού 67,5%, δηλ. 12,65% x 67,5% = 8,54% του ποσού της δαπάνης

Συνολικά το διαμέρισμα Α1 συμμετέχει στην δαπάνη με ποσοστά π1 = π1σταθερό + π1αναλογικό = 3,6% + 8,54% = 12,14%

Για ποσό δαπάνης 718,50 € η συμμετοχή του είναι 718,50€ x 12,14% = 87,22 € (ποσό 87,23€ στο παράδειγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Βασιλης

Στο παραπάνω παράδειγμα υπολογισμού κατανομής δαπάνης καυσίμου θέρμανσης σε πολυκατοικία με αυτονομία θέρμανσης με ωρομετρητές http://www.toktirio....ikiwn&Itemid=44

ο μαθηματικός τύπος με τον οποίο υπολογίζεται το ποσοστό συμμετοχής κάθε διαμερίσματος είναι:

πi = fi x ei + { { Ωi x ei / Σ (Ωi x ei ) } x {1 – Σ (fi x ei )} } x 100

όπου πi % ποσοστό συμμετοχής του διαμερίσματος στην δαπάνη,

fi και ei οι συντελεστές, όπως προέκυψαν από τον μελέτη θέρμανσης και

Ωi οι ώρες λειτουργίας (κατανάλωσης) του διαμερίσματος.

Παρατηρούμε ότι ο μαθηματικός τύπος αποτελείται από δύο παράγοντες:

πiσταθερό (%) = (fi x ei) x 100, ο οποίος εξαρτάται αποκλειστικά από τα fi και ei του διαμερίσματος και

πiαναλογικό (%) = { Ωi x ei / Σ (Ωi x ei ) } x {1 – Σ (fi x ei )} x 100, ο οποίος εξαρτάται από τις ώρες λειτουργίας της θέρμανσης και τους συντελεστές fi και ei

όπου πi = πiσταθερό + πiαναλογικό

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα είναι Σ (fi x ei) = 0,32505 δηλ. το ποσοστό 0,32505 x 100 = 32,5 % της δαπάνης θέρμανσης θα κατανέμεται στα διαμερίσματα ανεξάρτητα από την κατανάλωση των διαμερισμάτων

και το υπόλοιπο {1 – Σ (fi x ei)} x 100 = 100 - 32,5% = 67,5% αναλογικά με της ώρες θέρμανσης κάθε διαμερίσματος.

π.χ. το διαμέρισμα Α1 έχει f1 x e1 = 0,03600 και θα πληρώνει το 3,6% (= 0,03600 x 100) της συνολικής δαπάνης θέρμανσης σε κάθε περίπτωση (χωρίς να ανάψει το καλοριφέρ)

Επειδή το διαμέρισμα Α1 άναψε το καλοριφέρ 29 ώρες και έχει e1 = 0,12 θα συμμετέχει στο αναλογικό ποσοστό (67,5%) ως εξής:

π1αναλογικό (%) = (Ω1 x e1) / Σ (Ωi x ei ) = ( (29 x 0,12) / 27,5) x 100 = (3,48 / 27,5) x 100 = 12,65%, όπου Σ(Ωi x ei) = 27,5

συνεπώς το το διαμέρισμα Α1 θα πληρώσει το 12,65% του αναλογικού 67,5%, δηλ. 12,65% x 67,5% = 8,54% του ποσού της δαπάνης

Συνολικά το διαμέρισμα Α1 συμμετέχει στην δαπάνη με ποσοστά π1 = π1σταθερό + π1αναλογικό = 3,6% + 8,54% = 12,14%

Για ποσό δαπάνης 718,50 € η συμμετοχή του είναι 718,50€ x 12,14% = 87,22 € (ποσό 87,23€ στο παράδειγμα)

καλημερα φιλε μου

εκει που εχω μαρκαρει κοκκινο ειναι το παγιο?? και συνεχιζει για να βγαλει βαση των ωρων? ή πρεπει να βγει μια χρεωση?

elezia

εχω δει το καταστατικο,δεν αναφερει πουθενα για παγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Το Π.Δ. «Τεχνικός Κανονισμός Κατανομής Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης» (ΦΕΚ τ.Δ-631 7-11-1985) http://www.et.gr/ido...QFslx-rA3m_iBk. (υποθέτω) ότι εκδόθηκε για να βάλει τάξη στον υπολογισμό του επιμερισμού της δαπάνης θέρμανσης στα διαμερίσματα των πολυκατοικιών.

Συνεπώς αποτελεί νόμο του κράτους και πρέπει να εφαρμόζεται σε κάθε πολυκατοικία που κατασκευάσθηκε μετά το 1985.

Οι κανονισμοί των πολυκατοικιών που συντάχθηκαν για πολυκατοικίες μετά το 1985 κανονικά πρέπει να ακολουθούν τον νόμο και να μην ρυθμίζουν διαφορετικά το θέμα της κατανομής της δαπάνης θέρμανσης.

Δεν γνωρίζω κατά πόσο είναι αποδεκτό νομικά ένας κανονισμός πολυκατοικίας ρυθμίζει ρητά την κατανομή των δαπανών θέρμανσης διαφορετικά από το Π.Δ.

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει ΡΗΤΗ ρύθμιση (και κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει) στον κανονισμό της πολυκατοικίας (καταστατικό) ΙΣΧΥΕΙ το Π.Δ.

Το πνεύμα στον υπολογισμό της κατανομής της δαπάνης που εισάγει το Π.Δ. (κατά την δική μου ερμηνεία) είναι ότι κάθε διαμέρισμα πληρώνει την θέρμανση (ζεστασιά) που λαμβάνει και όχι την θερμότητα (καύσιμο) που καταναλώνει.

Για τον σκοπό αυτό λαμβάνονται υπόψη οι απώλειες θερμότητας κάθε διαμερίσματος (εξωτερικοί τοίχοι, ταράτσα, κλπ) καθώς και η ανταλλαγή θερμότητας μεταξύ των διαμερισμάτων.

Στην μελέτη θέρμανσης, που συντάσσεται από μηχανικό, υπολογίζονται δύο συντελεστές ei (συντελεστής επιβαρύνσεων) και fi (συντελεστής παραμένουσας επιβάρυνσης) για κάθε διαμέρισμα i.

Στο Π.Δ. διακρίνονται δύο περιπτώσεις:

α) πολυκατοικίες που δεν διαθέτουν αυτονομία (σύστημα μέτρησης της κατανάλωσης κάθε διαμερίσματος).

Στις περιπτώσεις αυτές (υποθέτω) ότι οι ένοικοι αποφασίζουν ποιες ημέρες και ώρες θα ανάβει ο διαχειριστής το καλοριφέρ.

Όταν ανάβει το καλοριφέρ όλα τα διαμερίσματα θερμαίνονται (ανάλογα με το εμβαδόν τους).

Η κατανομή της δαπάνης θέρμανσης γίνεται αναλογικά με βάση τους συντελεστές ei (εφόσον όλα τα διαμερίσματα έχουν ίδιες ώρες θέρμανσης).

Από την συμμετοχή στις δαπάνες θέρμανσης εξαιρούνται τα διαμερίσματα που θα είναι κλειστά τουλάχιστον για ένα μήνα και στα οποία η παροχή θέρμανσης διακόπτεται προσωρινά.

β) πολυκατοικίες που διαθέτουν «
μετρητές θερμότητας
» (αυτονομία).

Στην περίπτωση αυτή το ποσοστό (πi %) συμμετοχής κάθε διαμερίσματος στις δαπάνες θέρμανσης δίνεται από τον τύπο:

πi = [ (ei x fi) + (Mi / Mi) x (1 - fi x ei) ] x 100

όπου Mi η διαφορά ενδείξεων του μετρητή της ιδιοκτησίας i ανάμεσα στην τελευταία και την προηγούμενη καταγραφή.

Η παραπάνω σχέση καλύπτει και την περίπτωση που θα συμβεί προσωρινή διακοπή στην θέρμανση μιας ή περισσοτέρων ιδιοκτησιών από το δίκτυο της κεντρικής θέρμανσης.

Το ποσοστό πi αφορά μόνο τις λειτουργικές δαπάνες (καύσιμο που καταναλώνεται) - ηλεκτρικό ρεύμα (εάν υπάρχει ξεχωρισμός μετρητής), κλπ.

Για τον υπολογισμό των υπόλοιπων δαπανών (συντήρηση καυστήρα, επισκευές, κλπ) η κατανομή τους στα διαμερίσματα γίνεται αναλογικά με βάση τους συντελεστές ei (έκτακτες δαπάνες).

Το Π.Δ. προβλέπει μετρητές θερμότητας δηλαδή θερμιδομετρητές.

Οι θερμιδομετρητές είναι συσκευές που αφαιρούν αυτόματα την θερμοκρασία του νερού του καλοριφέρ που εξέρχεται από τις σωληνώσεις ενός διαμερίσματος από την θερμοκρασία του νερού όταν εισέρχεται σε στο διαμέρισμα και την διαφορά την πολλαπλασιάζουν με την παροχή του νερού (λίτρα / δευτερόλεπτο) και υπολογίζουν την πραγματική θερμότητα (θερμίδες) που καταναλώνεται στο διαμέρισμα. Αθροίζοντας τις θερμίδες για κάθε δευτερόλεπτο για όλη την χρονική διάρκεια που είναι ενεργοποιημένο το καλοριφέρ υπολογίζεται η πραγματική κατανάλωση (σε θερμίδες) του διαμερίσματος.

Το πρόβλημα είναι ότι οι συσκευές αυτές είναι ακριβές και οι εργολάβοι πολυκατοικιών προτίμησαν να εγκαθιστούν ωρομετρητές, οι οποίοι είναι φθηνότεροι και μετρούν τον χρόνο που είναι ενεργοποιημένο το καλοριφέρ και όχι την πραγματική θερμότητα που καταναλώνει το διαμέρισμα.

Για παράδειγμα όταν ένα διαμέρισμα ανάψει το καλοριφέρ και το νερό μέσα στον λέβητα είναι κρύο (π.χ. 20οC), τα πρώτα 5-10 λεπτά θερμαίνεται το νερό αλλά δεν κυκλοφορεί. Το διαμέρισμα χρεώνεται αυτόν τον χρόνο στον ωρομετρητή του. Όταν η θερμοκρασία του νερού φθάσει τους 40οC μπαίνει σε λειτουργία ο κυκλοφορητής και το διαμέρισμα δέχεται ζεστό νερό. Ένα διαμέρισμα που θα ανοίξει το καλοριφέρ όταν ήδη το νερό είναι ζεστό στις σωληνώσεις δέχεται αμέσως ζεστό νερό.

Για να γίνει πιο «δίκαιη» η κατανομή της δαπάνης θέρμανσης προτάθηκε στην θέση του Mi να χρησιμοποιηθεί (για περιπτώσεις πολυκατοικιών με ωρομετρητές) το γινόμενο ei x Ωi όπου Ωi οι ώρες που δείχνει ο ωρομετρητής.

Ο παραπάνω τύπος για περίπτωση ωρομέτρησης παίρνει την μορφή:

πi = [ fi x ei + { ( ei x Ωi / ∑ (ei x Ωi) ) x (1 - ∑ fi x ei) } ] x 100

Επισημαίνεται ότι ο τύπος αυτός δεν έχει νομοθετηθεί, αλλά ουσιαστικά έχει γίνει αποδεκτός από «όλους».

Μετά από αυτή την μακροσκελή εισαγωγή να διευκρινήσω ότι:

α) πουθενά στο Π.Δ. δεν υπάρχει η έννοια του «
παγίου
», δηλαδή ενός σταθερού ποσού που πρέπει να καταβάλει κάθε διαμέρισμα (με την έννοια που υπάρχει στους λογαριασμούς ηλεκτρικού ρεύματος και υδροδότησης).

β) πουθενά στο Π.Δ. δεν υπάρχει η έννοια ενός ποσοστού (π.χ. 30%) το οποίο πρέπει να κατανέμεται μεταξύ των διαμερισμάτων ανεξάρτητα από την καταναλωσή τους.

γ)
έμμεσα
(αναλύοντας τον μαθηματικό τύπο) βλέπουμε ότι

i) ένα ποσοστό της δαπάνης θέρμανσης ίσο με το ∑(fi x ei) x 100, που διαφέρει από πολυκατοικία σε πολυκατοικία ανάλογα με την μελέτη θέρμανσης και είναι περίπου 25-30% κατανέμεται στα διαμερίσματα με μορφή παγίου ποσοστού (όχι ποσού)

ii) το «πάγιο ποσοστό» που πληρώνει κάθε διαμέρισμα είναι πiπάγιο =( fi x ei) x 100 (ακόμα και όταν δεν κάνει χρήση του καλοριφέρ)

iii) το υπόλοιπο ποσοστό (1 - ∑(fi x ei)) x 100 της δαπάνης κατανέμεται αναλογικά με τις ώρες (Ωi) και στον συντελεστή ei στα διαμερίσματα.

Τέλος για τις ενστάσεις που διατυπώνονται σχετικά με το κατά πόσο δίκαιος είναι ο νόμος, γνώμη μου είναι, ότι μπορεί να υπάρξουν ένα σωρό βάσιμα επιχειρήματα (π.χ. κλειστό διαμέρισμα για μεγάλο χρονικό διάστημα, χρήση air condition ή τζακιού για θέρμανση κάποιων διαμερισμάτων, κλπ).

Όμως μην ξεχνάμε τον αντικειμενικό σκοπό του νόμου: να αξιολογήσει και τιμολογήσει την ζεστασιά που λαμβάνει κάθε διαμέρισμα από ένα κοινόχρηστο σύστημα θέρμανσης, πράγμα μάλλον δύσκολο.

Ας μην είμαστε λοιπόν γκρινιάριδες για μεταφυσικά θέματα (όσο και εάν έχουν επίπτωση στην τσέπη μας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Βασιλης

τωρα το καταλαβα.περασε εναμιση χρονος βεβαια.

Προσωπικα φιλε μου δεν γκρινιαζω,απλα ψαχνω να βρω ποιος ειναι ο νομιμος τροπος χρεωσης.

απο οτι καταλαβα σε εμας γινεται χρεωση του παγιου με το πρωτο σκελος της παραστασης (fi*ei) και σε συνεχεια ολοκληρωνεται η παρασταση με λοιπες χρεωσεις.

αλλου εχω δει οτι εφαρμοζουν τον τυπο μια φορα και οσοι εχουν 0 ωρες θα βγει το παγιο μολις ολοκληρωθει ο τυπος (πιο πανω καποιος εχει αναρτησει μια σελιδα απο το ktirio.gr).

ενα προχειρο υπολογισμο που εκανα ειδα οτι δεν βγαινει ιδιο αποτελεσμα.τελικα ποιος ειναι ο σωστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ενα προχειρο υπολογισμο που εκανα ειδα οτι δεν βγαινει ιδιο αποτελεσμα.τελικα ποιος ειναι ο σωστος;

Δεν είναι σαφές που εντοπίζεις το λάθος.

Πάντως στο παράδειγμα http://www.toktirio....ikiwn&Itemid=44 υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Μέχρι το βήμα 4 όλα είναι σωστά

4)Το αποτέλεσμα από το βήμα 3 το προσθέτουμε με το (fi x εi ).

(fi x εi + Ωix εi / Σ (Ω ix εi ) x 1-Σ(fixei ))

Α1=0,085414922 + 0,03600=0,121414922

Α2=0,0350974 + 0,01300=0,0480974

Β1=0,0094493 + 0,09350=0,1029493

Β2=0,038289913 + 0,04200=0,080289913

Γ1=0,020741213 + 0,01625=0,036991213

Γ2=0,013499 + 0,01210=0,025599

Δ1=0,050067791 + 0,04200=0,092067791

Δ2=0,038289913 + 0,01625=0,054539913

Ε1=0,040497 + 0,01210=0,052597

Ε2=0,343610295 + 0,12600=0,469610295

Εδώ ο πρώτος προσθετέος είναι το «αναλογικό» ποσοστό, ο δεύτερος προσθετέος το «πάγιο» ποσοστό και το άρθροισμα το συνολικό ποσοστό επιβάρυνσης του διαμερίσματος (αρκεί να πολλαπλασιάσουμε τους αριθμούς x 100 για να πάρουμε τα ποσοστά επί τοις εκατό (%)).

Με κατανεμόμενη δαπάνη θέρμανσης 718,5€, στον τελικό υπολογισμό του ποσού που βαρύνει κάθε διαμέρισμα

Τέλος το ποσόν το πολλαπλασιάζουμε με το συνολικό ποσό του πετρελαίου.Αυτό που βρίσκουμε είναι το ποσό που πρέπει να πληρώσει το διαμέρισμα. Ο τύπος εφαρμόζεται για το κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά.

Α1=0,14836857 Χ 718,5=87,23

Α2=0,107568657 Χ 718,5=34,56

Β1=0,066226895 Χ 718,5=13,51

Β2=0,082779206 Χ 718,5=57,69

Γ1=0,091492806 Χ 718,5=26,58

Γ2=0,071349389 Χ 718,5=18,39

Δ1=0,108336747 Χ 718,5=66,15

Δ2=0,124688535 Χ 718,5=39,19

Ε1=0,152579555 Χ 718,5=37,79

Ε2=0,046609633 Χ 718,5=337,42

Το τελικό νούμερο είναι το ποσό πετρελαίου που πρέπει να πληρώσει το κάθε διαμέρισμα.

εμφανίζονται για πρώτη φορά στους υπολογισμούς οι συντελεστές 0,14836857 0,107568657 0,066226895 κλπ.

Υποψιάζομαι ότι κάποιο λάθος έχει γίνει από την αντιγραφή-επικόλληση από το excelόφυλο.

Εάν υπολογίσουμε Α1=0,14836857 Χ 718,5=106,60€ και όχι 87,23€ ενώ Α1=0,121414922 Χ 718,5=87,23€ είναι το σωστό, κλπ.

Συνεπώς ενώ τα τελικά ποσά είναι σωστά τα ποσοστά είναι λάθος.

Εδώ υπάρχει ένα ακόμα παράδειγμα υπολογισμού της κατανομής της δαπάνης θέρμανσης: http://levitostasia....pic.php?f=7&t=3

απο οτι καταλαβα σε εμας γινεται χρεωση του παγιου με το πρωτο σκελος της παραστασης (fi*ei) και σε συνεχεια ολοκληρωνεται η παρασταση με λοιπες χρεωσεις.

αλλου εχω δει οτι εφαρμοζουν τον τυπο μια φορα και οσοι εχουν 0 ωρες θα βγει το παγιο μολις ολοκληρωθει ο τυπος (πιο πανω καποιος εχει αναρτησει μια σελιδα απο το ktirio.gr).

Επαναδιατυπώνω προσπαθώντας να γίνω κατανοητός:

Ο μαθηματικός τύπος με τον οποίο γίνεται η κατανομή της δαπάνης θέρμανσης υπολογίζει ένα, ενιαίο και μοναδικό ποσοστό (%) για κάθε διαμέρισμα.

Το ποσοστό αυτό συμμετοχής κάθε διαμερίσματος πολλαπλασιάζεται με την δαπάνη θέρμανσης και υπολογίζεται το ποσό το οποίο πρέπει να καταβάλει το διαμέρισμα.

Έμμεσα συμπεραίνουμε ότι αυτό το συνολικό ποσοστό περιέχει το «πάγιο» και το «αναλογικό» ποσοστό (κατανάλωσης).

Δεν πρέπει συνεπώς να αναμένουμε ότι στους λογαριασμούς κοινοχρήστων θα διαχωρίζονται το πάγιο ποσό από την κατανάλωση.

Κλείνω να την απαραίτητη αποποίηση ευθυνών:

Όσα γράφω είναι ότι έμαθα από ένα χρόνο αναζήτησης σχετικά με το θέμα της κατανομής κοινοχρήστων δαπανών στο internet.

Κατά συνέπεια δεν διεκδικώ το αλάθητο και είναι ανοιχτός σε αντιρρήσεις. - :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετά από συνέλευση της πολυκατοικίας αποφασίστηκε (με ποσοστό 80%) να αποκοπεί ένα διαμέρισμα από κάθε δαπάνη που αφορά την θέρμανση (πάγιο, συντήρηση καυστήρα, δεξαμενής πετρελαίου κ.λ.π.) επειδή στο συγκεκριμένο διαμέρισμα θα τοποθετήσει ο ιδιοκτήτης μόνιμο σύστημα θέρμανσης με αντλίες θερμότητας.

Θέλω να ρωτήσω: τροποποιούνται τα ποσοστά των υπόλοιπων διαμερισμάτων στο πάγιο και στην θέρμανση ? ή παραμένουν όπως έχουν ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Σύμφωνα με την παράγραφο 3.3 του Π.Δ. «Τεχνικός Κανονισμός Κατανομής Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης» (ΦΕΚ τ.Δ-631 7-11-1985) http://www.et.gr/ido...QFslx-rA3m_iBk.

3.3 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΔΑΠΑΝΩΝ ΣΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ

3.3.1. Ιδιοκτησίες στις οποίες παρέχεται από τον κανονισμό των σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής η δυνατότητα να αποσυνδεθούν μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου και που διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση, δεν επιβαρύνονται ούτε με δαπάνες λειτουργίας ούτε με έκτακτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης.

Οι συντελεστές των υπολοίπων ιδιοκτησιών θα αναμορφώνονται σε:

εi´ = εi x [ 1 / ( 1 - ∑εα ) ] iα

όπου α οι ιδιοκτησίες που θα αποσυνδεθούν μόνιμα και θερμαίνονται με ανεξάρτητη εγκατάσταση θέρμανσης.

Τα ποσοστά κατανομής π των έκτακτων δαπανών και των δαπανών λειτουργίας στις ιδιοκτησίες i που θα παραμείνουν σε σύνδεση με το δίκτυο της κεντρικής θέρμανσης υπολογίζονται πάντοτε με τις προηγούμενες σχέσεις αλλά και τους ανομορφωμένους συντελεστές ei´ στην θέση των ei.

Οι ιδιοκτήτες των ιδιοκτησιών που θα αποσυνδεθούν με τον παραπάνω τρόπο από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης είναι υποχρεωμένοι να μονώσουν τους σωλήνες της κεντρικής θέρμανσης που διέρχονται από την ιδιοκτησία τους.

Οι δαπάνες μόνωσης των παραπάνω σωλήνων καθώς και οι έκτακτες δαπάνες της ιδιοκτησίας θα βαρύνουν τον ιδιοκτήτη της.

Οι υπόλοιπες έκτακτες δαπάνες που ενδέχεται να προκύψουν επειδή αποσυνδέθηκε μόνιμα μία ή περισσότερες ιδιοκτησίες κατανέμονται σε όλες τις ιδιοκτησίες ανάλογα με τα ποσοστά πi που ίσχυαν πριν την αποσύνδεση.

3.3.2. Ιδιοκτησίες που η θέρμανσή τους δεν προβλέπεται από τη μελέτη δεν επιβαρύνονται με δαπάνες κεντρικής θέρμανσης.

Συνεπώς το διαμέρισμα που θα αποσυνδεθεί από την κεντρική θέρμανση θα σταματήσει να συμμετέχει σε όλες τις κοινόχρηστες δαπάνες θέρμανσης και οι συντελεστές ei των υπολοίπων διαμερισμάτων θα αναμορφωθούν σε ei´, ενώ οι συντελεστές fi αυτών των διαμερισμάτων θα παραμείνουν οι ίδιοι.

Παράδειγμα:

Έστω πολυκατοικία με 4 διαμερίσματα με συντελεστές:

Δ1: e1 = 0,3103 , f1= 0,34 e1 x f1 =0,1055

Δ2: e2 = 0,1552, f2= 0,36 e2 x f2 =0,0559

Δ3: e3 = 0,1552, f3= 0,36 e3 x f3 =0,0559

Δ4: e4 = 0,3793 , f4= 0,29 e4 x f4 =0,11

και ∑ei = e1 + e2 + e3 + e4 = 0,3103 + 0,1552 + 0,1552 +0,3793 = 1

∑ (fi x ei) = 0,1055 + 0,0559 + 0,0559 + 0,11 = 0,3273

1 - ∑ (fi x ei) = 1 - 0,3273 = 0,6727

Έστω ότι αποφασίζεται να αποσυνδεθεί από την κεντρική θέρμανση το Δ3 (α=3), τότε

1 / ( 1 - ∑eα ) = 1 / (1 - e3 ) = 1 / (1 - 0,1552) = 1 / 0,8448 = 1,1837

Συνεπώς οι νέοι συντελεστές ei´ των διαμερισμάτων που παραμένουν συνδεδεμένα στην κεντρική θέρμανση διαμορφώνονται ως εξής:

Δ1: 1 = 0,3103 * 1,1837 = 0,3673, f1= 0,34 1 x f1 = 0,1249

Δ2: 2 = 0,1552 * 1,1837 = 0,1837, f2= 0,36 2 x f2 = 0,0661

Δ4: 4 = 0,3793 * 1,1837 = 0,4490, f4= 0,29 4 x f4 = 0,1302

i =1 + 2 + 4 = 0,3673 + 0,1837 + 0,4490 = 1

∑ (fi x i) = 0,1249 + 0,0661 + 0,1302 = 0,3212

1 - ∑ (fi x i) = 1 - 0,3212 = 0,6788

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Βασιλης

Δεν είναι σαφές που εντοπίζεις το λάθος.

Πάντως στο παράδειγμα http://www.toktirio....ikiwn&Itemid=44 υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Μέχρι το βήμα 4 όλα είναι σωστά

Εδώ ο πρώτος προσθετέος είναι το «αναλογικό» ποσοστό, ο δεύτερος προσθετέος το «πάγιο» ποσοστό και το άρθροισμα το συνολικό ποσοστό επιβάρυνσης του διαμερίσματος (αρκεί να πολλαπλασιάσουμε τους αριθμούς x 100 για να πάρουμε τα ποσοστά επί τοις εκατό (%)).

Με κατανεμόμενη δαπάνη θέρμανσης 718,5€, στον τελικό υπολογισμό του ποσού που βαρύνει κάθε διαμέρισμα

εμφανίζονται για πρώτη φορά στους υπολογισμούς οι συντελεστές 0,14836857 0,107568657 0,066226895 κλπ.

Υποψιάζομαι ότι κάποιο λάθος έχει γίνει από την αντιγραφή-επικόλληση από το excelόφυλο.

Εάν υπολογίσουμε Α1=0,14836857 Χ 718,5=106,60€ και όχι 87,23€ ενώ Α1=0,121414922 Χ 718,5=87,23€ είναι το σωστό, κλπ.

Συνεπώς ενώ τα τελικά ποσά είναι σωστά τα ποσοστά είναι λάθος.

Εδώ υπάρχει ένα ακόμα παράδειγμα υπολογισμού της κατανομής της δαπάνης θέρμανσης: http://levitostasia....pic.php?f=7&t=3

Επαναδιατυπώνω προσπαθώντας να γίνω κατανοητός:

Ο μαθηματικός τύπος με τον οποίο γίνεται η κατανομή της δαπάνης θέρμανσης υπολογίζει ένα, ενιαίο και μοναδικό ποσοστό (%) για κάθε διαμέρισμα.

Το ποσοστό αυτό συμμετοχής κάθε διαμερίσματος πολλαπλασιάζεται με την δαπάνη θέρμανσης και υπολογίζεται το ποσό το οποίο πρέπει να καταβάλει το διαμέρισμα.

Έμμεσα συμπεραίνουμε ότι αυτό το συνολικό ποσοστό περιέχει το «πάγιο» και το «αναλογικό» ποσοστό (κατανάλωσης).

Δεν πρέπει συνεπώς να αναμένουμε ότι στους λογαριασμούς κοινοχρήστων θα διαχωρίζονται το πάγιο ποσό από την κατανάλωση.

Κλείνω να την απαραίτητη αποποίηση ευθυνών:

Όσα γράφω είναι ότι έμαθα από ένα χρόνο αναζήτησης σχετικά με το θέμα της κατανομής κοινοχρήστων δαπανών στο internet.

Κατά συνέπεια δεν διεκδικώ το αλάθητο και είναι ανοιχτός σε αντιρρήσεις. - :)

εδω ειναι το μπερδεμα που γινεται σε εμενα(που νομιζα οτι ετσι το εκανες και εσυ,αλλα τελικα δεν το κανεις).

σε εμενα με τον τυπο fi*ei υπολογιζουν το παγιο και το χρεωνουν.Μετα συνεχιζουν τον τυπο να χρεωθει και η αναλογια βαση ωρων.Ετσι συμβαινει το εξης. αφαιρουνε μεσω του παγιου το ποσοστο που θα βγει και το υπολοιπο το μοιραζουν συμφωνα με τις ωρες και τον τυπο.πχ 1000€ πετρελαιο το 25% το κανουν παγιο (συμφωνα παντα με τον τυπο fi*ei) και το υπολοιπο 75% επιμεριζεται βαση των ωρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Ο κάθε ένας προβληματίζετε για το θέμα θέρμανσης μια και το πετρέλαιο αυτό το χειμώνα θα πωλείται 1,35 - 1,40.

Αν θέλουμε να ελέγξουμε την εταιρία που εκδίδει τα κοινόχρηστα, την θέρμανση αν είναι σωστή τότε εγώ βρήκα

την απάντηση στο σύνδεσμο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Δημήτρης

σε οικοδομή 8 διαμερισμάτων, τα 5 θα λειτουργήσουν εναλλακτικές μορφές θέρμανσης(ξυλολέβητας, θερμοσυσσωρευτές, κλιματιστικά κλπ) και είναι αποφασισμένοι να μη πληρώσουν τη συμμετοχή τους, δηλαδή ζητούν να εξαιρεθούν από την κεντρική θέρμανση.

Ο φίλος <<επισκέπτης>> παραπάνω, αναφερόμενος στο Π.Δ. παραθέτει παράδειγμα εξαίρεσης ενός(1) διαμερίσματος.

Ερώτημα : με τον ίδιο τρόπο θα συνεχίσω να εξαιρώ ένα-ένα όλα τα 5 διαμερίσματα, επιβαρύνοντας με τα ποσοστά τους αυτούς που τελικά θα συνεχίσουν στο πετρέλαιο?????????

Και με το πετρέλαιο που ήδη υπάρχει στη δεξαμενή (1500 λίτρα) από την προηγούμενη σεζόν και για το οποίο συμμετείχαν όλα τα διαμερίσματα, τι θα γίνει ??????? Πώς θα πάρουν πίσω τα χρήματά τους αυτοί που τώρα θα εξαιρεθούν??????

Γνωρίζει κάποιος...???????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

@Δημήτρης

Σχετικά με τα θέματα που θέτεις έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1. Το Π.Δ. «Τεχνικός Κανονισμός Κατανομής Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης» (ΦΕΚ τ.Δ-631 7-11-1985) προβλέπει την αποσύνδεση διαμερισμάτων από την κεντρική θέρμανση και την απαλλαγή τους από την συμμετοχή στις δαπάνες θέρμανσης.

2. Στην περίπτωση που 5 από τα 8 διαμερίσματα αποσυνδεθούν (έστω τα Δ2,Δ3,Δ5,Δ7 και Δ8) τότε ο συντελεστής αναπροσαρμογής k = 1 / ( 1 - ∑eα ) των συντελεστών ei ισούται με k = 1 / (1 - e2 - e3 - e5 - e7 -ei8) και οι νέοι συντελεστές ei των διαμερισμάτων (Δ1,Δ4,Δ6) που θα παραμείνουν συνδεδεμένα στην κεντρική θέρμανση αναμορφώνονται σε e1΄ = k x e1, e4΄ = k x e4, και e6΄ = k x e6

3. Όσον αφορά το πετρέλαιο που ήδη υπάρχει στη δεξαμενή (1500 λίτρα) από την προηγούμενη σεζόν θα πρότεινα να καταναλωθεί και να κατανεμηθεί στα διαμερίσματα κανονικά (εάν δεν έχουν αποσυνδεθεί ήδη) και τα 3 διαμερίσματα να συμμετέχουν στην νέα προμήθεια πετρελαίου.

4. Σχετικά με την αποσύνδεση των διαμερισμάτων από την κεντρική θέρμανση το Π.Δ. αναφέρει:

«Οι ιδιοκτήτες των ιδιοκτησιών που θα αποσυνδεθούν με τον παραπάνω τρόπο από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης είναι υποχρεωμένοι να μονώσουν τους σωλήνες της κεντρικής θέρμανσης που διέρχονται από την ιδιοκτησία τους.

Οι δαπάνες μόνωσης των παραπάνω σωλήνων καθώς και οι έκτακτες δαπάνες της ιδιοκτησίας θα βαρύνουν τον ιδιοκτήτη της.

Οι υπόλοιπες έκτακτες δαπάνες που ενδέχεται να προκύψουν επειδή αποσυνδέθηκε μόνιμα μία ή περισσότερες ιδιοκτησίες κατανέμονται σε όλες τις ιδιοκτησίες ανάλογα με τα ποσοστά πi που ίσχυαν πριν την αποσύνδεση.»

Συνεπώς «αποσύνδεση» σύμφωνα με τον νόμο δεν σημαίνει «δεν πληρώνω εφέτος καλοριφέρ» αλλά σημαίνει ότι πληρώνω υδραυλικό να αποσυνδέσει του σωλήνες του διαμερίσματος μου από την κεντρική στήλη διανομής του ζεστού νερού της πολυκατοικίας.

Τότε μόνο απαλλάσσομαι από την συμμετοχή στις δαπάνες θέρμανσης.

Συνεπώς εάν αλλάξει κάποιος άποψη και θέλει (π.χ. τον επόμενο χρόνο) να επανασυνδεθεί στην κεντρική θέρμανση πρέπει να πληρώσει ξανά υδραυλικό για να συνδέσει το διαμέρισμά του στην κεντρική θέρμανση.

Αυτό θα πρέπει να γίνει σαφές στους ιδιοκτήτες που θέλουν να «αποσυνδεθούν».

5. Η πάγια επιβάρυνση των διαμερισμάτων (χωρίς να ανάψουν καθόλου το καλοριφέρ) είναι περίπου το 30% της δαπάνης του πετρελαίου που καταναλώνεται.

Εάν υποθέσουμε ότι τα 8 διαμερίσματα έχουν περίπου ίσο εμβαδόν και συνεπώς οι συντελεστές ei είναι περίπου ίσοι, τότε η πάγια επιβάρυνση κάθε διαμερίσματος θα είναι 30% / 8 = 3,75% της δαπάνης προμήθειας του πετρελαίου.

Εάν η πολυκατοικία καταναλώνει 1000 λίτρα σε ένα μήνα με τιμή 1,40 €/λίτρο το κόστος του πετρελαίου θέρμανσης είναι 1000 x 1,40 = 1400 € /μήνα.

Ένα διαμέρισμα από τα 8 που δεν θα ανάψει καθόλου το καλοριφέρ αυτό τον μήνα θα πληρώσει 1400 € x 3,75% = 52,50 € περίπου.

Συνολικά τον χειμώνα (5 μήνες) θα επιβαρυνθεί με 5 x 52,50 € = 262,50 €.

Το πραγματικό δίλημα που έχει κάθε ιδιοκτήτης που σκέφτεται να αποσυνδεθεί είναι εάν θα πληρώσει τουλάχιστον 50 € στον υδραυλικό για να του αποσυνδέσει το διαμέρισμα με ότι αυτό συνεπάγεται (δεν είναι εύκολη και κοστίζει η επανασύνδεση) ή τα 262,50 € παραμένοντας συνδεδεμένος.

Πρότασή μου είναι να εξηγηθεί στους ιδιοκτήτες που σκέφτονται να αποσυνδεθούν ότι η επιλογή αυτή σε βάθος χρόνου δεν τους συμφέρει.

6. Εάν παρ όλα αυτά επιμένουν στην αποσύνδεση, επειδή αποτελούν ισχυρή πλειοψηφία (5 στα 8 διαμερίσματα), ίσως πρέπει η μειοψηφία να σκεφθεί να αναζητήσει και χρησιμοποιήσει και αυτή εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης τον χειμώνα που έρχεται.

Στην περίπτωση αυτή δεν θα αγοραστεί καθόλου νέο πετρέλαιο για την πολυκατοικία την χειμερινή περίοδο και «βλέποντας και κάνοντας».

Επίλογος

Η συγκατοίκηση στις πολυκατοικίες δεν είναι επιθυμητή, αλλά συμβαίνει γιατί είναι πιο οικονομική σε σχέση με τις μονοκατοικίες.

Η κεντρική θέρμανση των πολυκατοικιών φτιάχτηκε ακριβώς για να θερμαίνονται οι ένοικοι πιο οικονομικά (ένας καυστήρας, μεγαλύτερες προμήθειες πετρελαίου, ενιαία διαχείριση και συντήρηση).

Η εποχή που περνάμε είναι για όλους δύσκολη και για κάποιους πολύ-πολύ δύσκολη.

Αυτό μας οδηγεί στο να αναζητούμε ατομικές λύσεις στα προβλήματα που μάλλον δεν είναι οι καλύτερες.

Χρειάζεται λοιπόν ψυχραιμία στην λήψη των όποιων αποφάσεων.

Υ.Γ. Με τον συγγραφέα της δημοσίευσης #119 έχω σχέση απλής «συνωνυμίας» :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

@Δημήτρης

Σχετικά με τα θέματα που θέτεις έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1. Το Π.Δ. «Τεχνικός Κανονισμός Κατανομής Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης» (ΦΕΚ τ.Δ-631 7-11-1985) προβλέπει την αποσύνδεση διαμερισμάτων από την κεντρική θέρμανση και την απαλλαγή τους από την συμμετοχή στις δαπάνες θέρμανσης.

2. Στην περίπτωση που 5 από τα 8 διαμερίσματα αποσυνδεθούν (έστω τα Δ2,Δ3,Δ5,Δ7 και Δ8) τότε ο συντελεστής αναπροσαρμογής k = 1 / ( 1 - ∑eα ) των συντελεστών ei ισούται με k = 1 / (1 - e2 - e3 - e5 - e7 -ei8) και οι νέοι συντελεστές ei των διαμερισμάτων (Δ1,Δ4,Δ6) που θα παραμείνουν συνδεδεμένα στην κεντρική θέρμανση αναμορφώνονται σε e1΄ = k x e1, e4΄ = k x e4, και e6΄ = k x e6

3. Όσον αφορά το πετρέλαιο που ήδη υπάρχει στη δεξαμενή (1500 λίτρα) από την προηγούμενη σεζόν θα πρότεινα να καταναλωθεί και να κατανεμηθεί στα διαμερίσματα κανονικά (εάν δεν έχουν αποσυνδεθεί ήδη) και τα 3 διαμερίσματα να συμμετέχουν στην νέα προμήθεια πετρελαίου.

4. Σχετικά με την αποσύνδεση των διαμερισμάτων από την κεντρική θέρμανση το Π.Δ. αναφέρει:

«Οι ιδιοκτήτες των ιδιοκτησιών που θα αποσυνδεθούν με τον παραπάνω τρόπο από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης είναι υποχρεωμένοι να μονώσουν τους σωλήνες της κεντρικής θέρμανσης που διέρχονται από την ιδιοκτησία τους.

Οι δαπάνες μόνωσης των παραπάνω σωλήνων καθώς και οι έκτακτες δαπάνες της ιδιοκτησίας θα βαρύνουν τον ιδιοκτήτη της.

Οι υπόλοιπες έκτακτες δαπάνες που ενδέχεται να προκύψουν επειδή αποσυνδέθηκε μόνιμα μία ή περισσότερες ιδιοκτησίες κατανέμονται σε όλες τις ιδιοκτησίες ανάλογα με τα ποσοστά πi που ίσχυαν πριν την αποσύνδεση.»

Συνεπώς «αποσύνδεση» σύμφωνα με τον νόμο δεν σημαίνει «δεν πληρώνω εφέτος καλοριφέρ» αλλά σημαίνει ότι πληρώνω υδραυλικό να αποσυνδέσει του σωλήνες του διαμερίσματος μου από την κεντρική στήλη διανομής του ζεστού νερού της πολυκατοικίας.

Τότε μόνο απαλλάσσομαι από την συμμετοχή στις δαπάνες θέρμανσης.

Συνεπώς εάν αλλάξει κάποιος άποψη και θέλει (π.χ. τον επόμενο χρόνο) να επανασυνδεθεί στην κεντρική θέρμανση πρέπει να πληρώσει ξανά υδραυλικό για να συνδέσει το διαμέρισμά του στην κεντρική θέρμανση.

Αυτό θα πρέπει να γίνει σαφές στους ιδιοκτήτες που θέλουν να «αποσυνδεθούν».

5. Η πάγια επιβάρυνση των διαμερισμάτων (χωρίς να ανάψουν καθόλου το καλοριφέρ) είναι περίπου το 30% της δαπάνης του πετρελαίου που καταναλώνεται.

Εάν υποθέσουμε ότι τα 8 διαμερίσματα έχουν περίπου ίσο εμβαδόν και συνεπώς οι συντελεστές ei είναι περίπου ίσοι, τότε η πάγια επιβάρυνση κάθε διαμερίσματος θα είναι 30% / 8 = 3,75% της δαπάνης προμήθειας του πετρελαίου.

Εάν η πολυκατοικία καταναλώνει 1000 λίτρα σε ένα μήνα με τιμή 1,40 €/λίτρο το κόστος του πετρελαίου θέρμανσης είναι 1000 x 1,40 = 1400 € /μήνα.

Ένα διαμέρισμα από τα 8 που δεν θα ανάψει καθόλου το καλοριφέρ αυτό τον μήνα θα πληρώσει 1400 € x 3,75% = 52,50 € περίπου.

Συνολικά τον χειμώνα (5 μήνες) θα επιβαρυνθεί με 5 x 52,50 € = 262,50 €.

Το πραγματικό δίλημα που έχει κάθε ιδιοκτήτης που σκέφτεται να αποσυνδεθεί είναι εάν θα πληρώσει τουλάχιστον 50 € στον υδραυλικό για να του αποσυνδέσει το διαμέρισμα με ότι αυτό συνεπάγεται (δεν είναι εύκολη και κοστίζει η επανασύνδεση) ή τα 262,50 € παραμένοντας συνδεδεμένος.

Πρότασή μου είναι να εξηγηθεί στους ιδιοκτήτες που σκέφτονται να αποσυνδεθούν ότι η επιλογή αυτή σε βάθος χρόνου δεν τους συμφέρει.

6. Εάν παρ όλα αυτά επιμένουν στην αποσύνδεση, επειδή αποτελούν ισχυρή πλειοψηφία (5 στα 8 διαμερίσματα), ίσως πρέπει η μειοψηφία να σκεφθεί να αναζητήσει και χρησιμοποιήσει και αυτή εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης τον χειμώνα που έρχεται.

Στην περίπτωση αυτή δεν θα αγοραστεί καθόλου νέο πετρέλαιο για την πολυκατοικία την χειμερινή περίοδο και «βλέποντας και κάνοντας».

Επίλογος

Η συγκατοίκηση στις πολυκατοικίες δεν είναι επιθυμητή, αλλά συμβαίνει γιατί είναι πιο οικονομική σε σχέση με τις μονοκατοικίες.

Η κεντρική θέρμανση των πολυκατοικιών φτιάχτηκε ακριβώς για να θερμαίνονται οι ένοικοι πιο οικονομικά (ένας καυστήρας, μεγαλύτερες προμήθειες πετρελαίου, ενιαία διαχείριση και συντήρηση).

Η εποχή που περνάμε είναι για όλους δύσκολη και για κάποιους πολύ-πολύ δύσκολη.

Αυτό μας οδηγεί στο να αναζητούμε ατομικές λύσεις στα προβλήματα που μάλλον δεν είναι οι καλύτερες.

Χρειάζεται λοιπόν ψυχραιμία στην λήψη των όποιων αποφάσεων.

Υ.Γ. Με τον συγγραφέα της δημοσίευσης #119 έχω σχέση απλής «συνωνυμίας» :)

Αγαπητε,

Αυτα Ισχυουν αν στο καταστατικο υπαρχει ο ορος ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ συνηθως στα οσα αφορουν την αλλαγη ΤΩΝ ΠΟΣΟΣΤΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ στη Συσταση των κατοικιων αναφερετε ο ορος ΠΑΜΨΗΦΙΑ και εκει και ενας να μην συμφωνει δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Αυτα Ισχυουν αν στο καταστατικο υπαρχει ο ορος ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ συνηθως στα οσα αφορουν την αλλαγη ΤΩΝ ΠΟΣΟΣΤΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ στη Συσταση των κατοικιων αναφερετε ο ορος ΠΑΜΨΗΦΙΑ και εκει και ενας να μην συμφωνει δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

Π.Δ. «Τεχνικός Κανονισμός Κατανομής Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης» (ΦΕΚ τ.Δ-631 7-11-1985) http://www.et.gr/ido...QFslx-rA3m_iBk.

[quote

3.3 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΔΑΠΑΝΩΝ ΣΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ 3.3.1.

Ιδιοκτησίες στις οποίες παρέχεται από τον κανονισμό των σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής η δυνατότητα να αποσυνδεθούν μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου και που διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση, δεν επιβαρύνονται ούτε με δαπάνες λειτουργίας ούτε με έκτακτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης.]

Συνεπώς πρέπει να προβλέπεται η δυνατότητα αποσύνδεσης από την κεντρική θέρμανση στον κανονισμό της πολυκατοικίας.

Όσον αφορά την εκτιμηση που έκανα στην προηγούμενη δημοσίευση για το κόστος ενός διαμερίσματος το οποίο δεν θα χρησιμοποιήσει την κεντρική θέρμανση και θα πληρώνει μόνο το πάγιο (περίπου 262,50 € την περίοδο), για την περίπτωση που θα αποσυνδεθούν τα 5 από τα 8 διαμερίσματα, την θεωρώ υπερβολική.

Η κατανάλωση των 1000 λίτρων τον μήνα που υπέθεσα είναι κατανάλωση των «χρυσών εποχών».

Με την χρησιμοποίηση της κεντρικής θέρμανσης από τα 3 διαμερίσματα και την σχετική οικονομία που θα γίνεται λόγω αυξημένης τιμής η κατανάλωση αυτόν τον χειμώνα θα είναι λιγότερη από την μισή (500 λίτρα τον μήνα).

Δηλαδή η επιβάρυνση συμμετοχής στο πάγιο κάθε ενός από τα 5 διαμερίσματα που θα χρησιμοποιήσουν εναλλακτική θέρμανση εκτιμώ ότι θα είναι 100-150 € σε όλη την χειμερινή περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Συμπλήρωση

Π.Δ. «Τεχνικός Κανονισμός Κατανομής Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης» (ΦΕΚ τ.Δ-631 7-11-1985) http://www.et.gr/ido...QFslx-rA3m_iBk.

3.3 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΔΑΠΑΝΩΝ ΣΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ 3.3.1. Ιδιοκτησίες στις οποίες παρέχεται από τον κανονισμό των σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής η δυνατότητα να αποσυνδεθούν μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου και που διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση, δεν επιβαρύνονται ούτε με δαπάνες λειτουργίας ούτε με έκτακτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης.

Συνεπώς πρέπει να προβλέπεται η δυνατότητα αποσύνδεσης από την κεντρική θέρμανση στον κανονισμό της πολυκατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συμπλήρωση Π.Δ. «Τεχνικός Κανονισμός Κατανομής Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης» (ΦΕΚ τ.Δ-631 7-11-1985) http://www.et.gr/ido...QFslx-rA3m_iBk. 3.3 ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΔΑΠΑΝΩΝ ΣΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ 3.3.1. Ιδιοκτησίες στις οποίες παρέχεται από τον κανονισμό των σχέσεων των συνιδιοκτητών της οικοδομής η δυνατότητα να αποσυνδεθούν μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου και που διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση, δεν επιβαρύνονται ούτε με δαπάνες λειτουργίας ούτε με έκτακτες δαπάνες κεντρικής θέρμανσης. Συνεπώς πρέπει να προβλέπεται η δυνατότητα αποσύνδεσης από την κεντρική θέρμανση στον κανονισμό της πολυκατοικίας.

Αγαπητέ από την Σύσταση προβλέπονται οι όροι και στο λέω γιατί ως Διαχειρίστρια στην δική μας περίπτωση αναφέρει ρητά «οτιδήποτε αλλάζει τα ποσοστά των ιδιοκτησιών είτε σε όγκο είτε σε επιβάρυνση επί χιλιοστών ειδικά στην θέρμανση πρέπει να υπάρχει ΠΑΜΨΗΦΙΑ.Το κτίσμα ειναι του 2009 με 6 διαμερίσματα απούλητα κλειστά και ο κατασκευαστής δεν θέλει να πληρώνει ήρθε πέρσι στην συνέλευση να μου πει ότι έχει πλειοψηφία άλλα δεν έχει !(δεν είχε προβλέψει) απλά το δικό μας εργολαβικό έγινε προ κρίσεως εποχή και ήταν δίκαιο ευτυχώς για όλους.(Στο λέω έγκυρα ότι δεν μπορείς να κάνει τίποτα με το φεκ που μου παραθέτεις γιατί ρώτησε Δικηγόρους .Συγκεκριμένα μου είπε «αφού μου πήρες την υπογραφή ».

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Αγαπητέ από την Σύσταση προβλέπονται οι όροι και στο λέω γιατί ως Διαχειρίστρια στην δική μας περίπτωση αναφέρει ρητά «οτιδήποτε αλλάζει τα ποσοστά των ιδιοκτησιών είτε σε όγκο είτε σε επιβάρυνση επί χιλιοστών ειδικά στην θέρμανση πρέπει να υπάρχει ΠΑΜΨΗΦΙΑ.Το κτίσμα ειναι του 2009 με 6 διαμερίσματα απούλητα κλειστά και ο κατασκευαστής δεν θέλει να πληρώνει ήρθε πέρσι στην συνέλευση να μου πει ότι έχει πλειοψηφία άλλα δεν έχει !(δεν είχε προβλέψει) απλά το δικό μας εργολαβικό έγινε προ κρίσεως εποχή και ήταν δίκαιο ευτυχώς για όλους.(Στο λέω έγκυρα ότι δεν μπορείς να κάνει τίποτα με το φεκ που μου παραθέτεις γιατί ρώτησε Δικηγόρους .Συγκεκριμένα μου είπε «αφού μου πήρες την υπογραφή ».

Δεν διαφωνώ.

Στην σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας της δικής σας πολυκατοικίας δεν προβλέπεται,

ούτε και στην σύσταση ιδιοκτησίας της δικής μου πολυκατοικίας προβλέπεται,

ούτε και στις περισσότερες συστάσεις εκτιμώ ότι προβλέπεται.

Αυτό δεν αποκλείει όμως να υπάρχει στην σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας - κανονισμό κάποιας πολυκατοικίας η πρόβλεψη αυτή.

Μην ξεχνάμε όμως ότι η σύσταση και ο κανονισμός δεν είναι γραμμένοι στις πλάκες του Μωυσή.

Όπως συμφωνήθηκαν, έτσι μπορούν και να αλλάξουν.

Για την τροποποίηση κατά πάσα πιθανότητα, αν όχι σίγουρα, απαιτείται ΟΜΟΦΩΝΙΑ των ιδιοκτητών και οπωσδήποτε συμβολαιογράφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...