Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥ ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ

Ερώτηση

επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ

Καλημέρα

πήγα το πρωί στον ΟΑΕΔ να κάνω πρόσληψη ένος αλλοδαπού με άδεια παραμονής σε ισχύ μέχρι 30/7/2006 η οποία δεν έχει ξαναδουλέψει με ένσημα διαμένει μόνιμα στην Ελλάδα 10 χρόνια, δεν έχει άδεια εργασίας . Ο ΟΑΕΔ δεν έκανε δεκτή τη πρόσληψη. Σύμφωνα με τον 2910/2001 με άδεια παραμονής σε ισχύ μπορεί να εργαστεί, έχει αλλάξει κάτι με τον καινούριο νόμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλημέρα

πήγα το πρωί στον ΟΑΕΔ να κάνω πρόσληψη ένος αλλοδαπού με άδεια παραμονής σε ισχύ μέχρι 30/7/2006 η οποία δεν έχει ξαναδουλέψει με ένσημα διαμένει μόνιμα στην Ελλάδα 10 χρόνια, δεν έχει άδεια εργασίας . Ο ΟΑΕΔ δεν έκανε δεκτή τη πρόσληψη. Σύμφωνα με τον 2910/2001 με άδεια παραμονής σε ισχύ μπορεί να εργαστεί, έχει αλλάξει κάτι με τον καινούριο νόμο;

Ο ΟΑΕΔ δεν δέχεται πρόσληψη χωρίς άδεια εργασίας και μάλιστα σε ισχύ εκτός άν έχει αποδεικτικό κατάθεσης δικαιολογητικών για ανανέωση. Αφού βγεί η άδεια εργασίας δέχεται την πρόσληψη με προγενέστερη ημερομηνία.Αυτή τουλάχιστον ήταν η πρακτική που ακολουθεί ο ΟΑΕΔ μέχρι και πρίν την ψήφιση του νέου νόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Μήπως η άδεια είναι για εργασία σε περιοχή διαφορετική από τη δική σου;

Οχι δεν έχει καθόλου άδεια εργασίας με το δήμο που μίλησα πριν λίγο με την διεύθηνση αλλοδαπών μου είπε ότι η άδεια εργασίας καταργήται και δεν έχει πρόβλημα πρόσληψης!;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Οχι δεν έχει καθόλου άδεια εργασίας με το δήμο που μίλησα πριν λίγο με την διεύθηνση αλλοδαπών μου είπε ότι η άδεια εργασίας καταργήται και δεν έχει πρόβλημα πρόσληψης!;;

Όπως κατάλαβες Μαρία, αντιλήφθηκα τι είχα γράψει, και το ποστ μου αυτό αποτελούσε παρελθόν πριν απαντήσεις. Φευ, τα αντανακλαστικά μου με πρόδωσαν... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Ο ΟΑΕΔ δεν δέχεται πρόσληψη χωρίς άδεια εργασίας και μάλιστα σε ισχύ εκτός άν έχει αποδεικτικό κατάθεσης δικαιολογητικών για ανανέωση. Αφού βγεί η άδεια εργασίας δέχεται την πρόσληψη με προγενέστερη ημερομηνία.Αυτή τουλάχιστον ήταν η πρακτική που ακολουθεί ο ΟΑΕΔ μέχρι και πρίν την ψήφιση του νέου νόμου.

Το θέμα είναι το έξης με το νέο νόμο που είναι σε ισχύ απο 23/8/2005 απο το τμήμα αλλοδαπων του δήμου μου είπαν ότι η άδεια εργασίας καταργήται!; Εαν στείλω την εργαζόμενη να κάνει τώρα αίτηση θα την εντάξουν στο νέο νόμο λογικά; Που σημαίνει ότι πρέπει να εξαγοράσει ένσημα λογικά; Ασχετο αυτό.Πως θα δεχτεί με μεταγενέστερη ημερομηνία ο ΟΑΕΔ πρόσληψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ασχετο αυτό.Πως θα δεχτεί με μεταγενέστερη ημερομηνία ο ΟΑΕΔ πρόσληψη;

Ποιός το είπε αυτό για μεταγενέστερη ημερομηνία;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Ποιός το είπε αυτό για μεταγενέστερη ημερομηνία;;

Συγνώμη προγενέστερη ήθελα να γράψω όπως το έγραψες Nikkap. Εχεις κάνει εσύ πρόσληψη στον ΟΑΕΔ μετά το πέρας των 8 ημερών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συγνώμη προγενέστερη ήθελα να γράψω όπως το έγραψες Nikkap. Εχεις κάνει εσύ πρόσληψη στον ΟΑΕΔ μετά το πέρας των 8 ημερών;

Πολλές φορές.Μετα και απο 3 μήνες μάλιστα.Σε αλλοδαπούς που δεν είχει βγεί η άδεια εργασίας τους έκανα κατάθεση αυτής όταν εκδιδόταν η άδεια τους . Χωρίς πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Πολλές φορές.Μετα και απο 3 μήνες μάλιστα.Σε αλλοδαπούς που δεν είχει βγεί η άδεια εργασίας τους έκανα κατάθεση αυτής όταν εκδιδόταν η άδεια τους . Χωρίς πρόστιμο.

Τι θα γινόταν όμως αν σε αυτό το διάστημα έκανε έλεγχο το ΣΕΠΕ και το ΙΚΑ; Το πρόβλημα θα ήταν μεγάλο. Οσο για το ερώτημα που τέθηκε απο εμένα ακούστε και την απάντηση που μου έδωσαν απο την περιφερειακή: Η άδεια εργασίας καταργήται αλλά απο 1/1/06 που σημαίνει ότι αν πάει κάποιος τώρα μπορεί και βγάζει άδεια εργασίας αλλά με εξαγορά ενσήμων, και απο 1/1/06 που καταργήται η άδεια εργασίας για να δείνουν στους αλλοδαπούς την άδεια παραμονής την ενιαία πάλυ θέλει εξαγωρά ενσήμων! Δεν καταλαβαίνω το νόημα της ισχύς του νόμου τότε απο 1/1/06; Πρόσληψη με προγενέστερη ημερομηνία δεν θα κάνω Nikkap. Το θέμα θα ακολουθήσει τη νόμιμη οδό. Ευχαριστώ για τη συμμετοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πολλές φορές.Μετα και απο 3 μήνες μάλιστα.Σε αλλοδαπούς που δεν είχει βγεί η άδεια εργασίας τους έκανα κατάθεση αυτής όταν εκδιδόταν η άδεια τους . Χωρίς πρόστιμο.

Νίκο, υπάρχει κάποια διάταξη επ' αυτού? Είναι πολύ σημαντικό αν υπάρχει. Εκτός και αν στον Ο.Α.Ε.Δ. που πήγες απλά δεν το πρόσεξαν.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ο ΟΑΕΔ δεν δέχεται πρόσληψη χωρίς άδεια εργασίας και μάλιστα σε ισχύ εκτός άν έχει αποδεικτικό κατάθεσης δικαιολογητικών για ανανέωση. Αφού βγεί η άδεια εργασίας δέχεται την πρόσληψη με προγενέστερη ημερομηνία.Αυτή τουλάχιστον ήταν η πρακτική που ακολουθεί ο ΟΑΕΔ μέχρι και πρίν την ψήφιση του νέου νόμου.

Έτσι όπως τα γράφεις είναι. Σήμερα επέμενα και εγώ, πως θα κάνω πρόσληψη όταν η νομαρχία μου δώσει άδεια μετά από 8 μέρες. Στη νομαρχία ήθελαν συμφωνητικό με τωρινή ημερομηνία ενώ εγώ έγραφα ότι η πρόσληψη θα γίνει από εμάς , όταν ο εργαζόμενος μας προσκομίσει την άδεια εργασίας. Πήρα τηλ τον υπεύθυνο των προσλήψεων (φίλος μου) μου λέει , σε 3 μέρες θα σου δώσουν την άδεια , προλαβαίνεις. Για το ψητό ούτε κουβέντα. Η υπάλληλος της νομαρχίας μου έστειλε ένα σημείωμα που έγραφε. Στο συμφωνητικό θα αναφέρονται.

1. ημερομηνία έναρξης τωρινή

2.Ημερομηνια λήξης

3. τόπος παροχής εργασίας

4. Ημέρες εβδομαδιαίως

5. Ώρες εβδομαδιαίως

6. Μισθός

7. Θεώρηση του γνησίου της υπογραφής του εργοδότη

και υποκάτω σημείωση (επειδή φώναζα στο τηλέφωνο, ότι δεν είναι δυνατόν να βάλω ημέρα πρόσληψης χωρίς να πάρει την άδεια) , Η αλλοδαπή δεν μπορεί να πάρει άδεια εργασίας αν δεν της δώσετε σύμβαση με ημερομηνία έναρξης τωρινή.

καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Νίκο, υπάρχει κάποια διάταξη επ' αυτού? Είναι πολύ σημαντικό αν υπάρχει. Εκτός και αν στον Ο.Α.Ε.Δ. που πήγες απλά δεν το πρόσεξαν.

doctor

Doctor ,

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια διάταξη σχετική αν και θα έπρεπε καθότι οι επιχειρήσεις μας είναι "πολυεθνικές" :D . Αυτό που λέω με σιγουριά διότι έχει γίνει πολλές φορές έιναι ότι κατέθεσα στο παρελθόν αναγγελίες πρόσληψης αλλοδαπών πέραν των οκτω ημερων χωρίς πρόστιμο. Στην αρχή άν θυμάμαι καλά δεν έπαιρναν στον ΟΑΕΔ καμιά πρόσληψη αλλοδαπών χωρίς άδεια εργασίας σε ισχύ. Κατοπιν δεχόντουσαν προσλήψεις εφόσον υπαρχει αποδεικτικό κατάθεσης δικαιολογητικών για ανανέωση αδείας.

Γνωρίζω ότι μπορεί να έχω ενδεχομένως πρόβλημα με το ΣΕΠΕ όχι με το ΙΚΑ και με τον ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγινε πρόσληψη ενός αλλοδαπού από Ινδία (αν έχει σημασία η εθνικότητα) το 11/2010. Τότε μας προσκόμισε μόνο μια βεβαίωση κατάθεσης αίτησης για έκδοση άδειας διαμονής - ανανέωση - με την οποία κάναμε πρόσληψη που δέχτηκε το οαεδ (κάρτα πρόσληψης) και επιθεώρηση εργασίας (κατάσταση εργαζομένων). Τώρα 10/2012 έγινε έλεγχος από επιθεώρηση εργασίας, η οποία δεν δέχεται την πρόσληψη μόνο με αυτή την βεβαίωση, και ζητάει άδεια εργασίας σε ισχύει ή την περίοδο της πρόσληψης ή την ημερομηνία ελέγχου, η οποία δεν υπάρχει και μας λέει ότι θα υπάρξουν κυρώσεις περί απασχόλησης αλλοδαπών χωρίς άδεια. Θέλω να μου πείτε πως μπορεί να προστατευθεί η εταιρεία από τη στιγμή που κινήθηκε νόμιμα με το να προσλάβει τον αλλοδαπό και να πληρώνει της εισφορές χωρίς να τον απασχολεί παράνομα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγινε πρόσληψη ενός αλλοδαπού από Ινδία (αν έχει σημασία η εθνικότητα) το 11/2010. Τότε μας προσκόμισε μόνο μια βεβαίωση κατάθεσης αίτησης για έκδοση άδειας διαμονής - ανανέωση - με την οποία κάναμε πρόσληψη που δέχτηκε το οαεδ (κάρτα πρόσληψης) και επιθεώρηση εργασίας (κατάσταση εργαζομένων). Τώρα 10/2012 έγινε έλεγχος από επιθεώρηση εργασίας, η οποία δεν δέχεται την πρόσληψη μόνο με αυτή την βεβαίωση, και ζητάει άδεια εργασίας σε ισχύει ή την περίοδο της πρόσληψης ή την ημερομηνία ελέγχου, η οποία δεν υπάρχει και μας λέει ότι θα υπάρξουν κυρώσεις περί απασχόλησης αλλοδαπών χωρίς άδεια. Θέλω να μου πείτε πως μπορεί να προστατευθεί η εταιρεία από τη στιγμή που κινήθηκε νόμιμα με το να προσλάβει τον αλλοδαπό και να πληρώνει της εισφορές χωρίς να τον απασχολεί παράνομα ???

Η επιχείρηση υποχρεούται ανά πάσα στιγμή να ξέρει ποιοι από τους αλλοδαπούς εργαζομένους της έχουν άδεια ή όχι.

Μόνο σε περίπτωση πλαστής άδειας μπλέκει ο εργαζόμενος αλλά όχι ο εργοδότης...

Πολλοί την έχουν πατήσει έτσι αν δεν κάνω λάθος...

Το πρόγραμμα μισθοδοσίας μου "βαράει" όταν λήγει η άδεια ενός αλλοδαπού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν κάποιος αλλοδαπός-Αλβανός,είχε άδεια διαμονής για να είναι εδώ με την οικογενειά του

και είχε πάρει παλιά και άδεια εργασίας , που έληξε ,έκανε ξανα τα χαρτιά του για νέα αδεια

εργασίας αλλά δεν πήρε,τι συνέπειες θα έχει η επιχείρηση ,αν δουλεύει χωρίς αυτή την άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης κάπου είχα διαβάσει οταν ο αλλοδαπός δεν έχει άδεια εργασίας η συμβασή του

είναι άκυρη,η οταν λήξει η άδεια ισχύει το ίδιο,δηλαδή ακυρώνεται η συμβασή του ,άρα

καταγγέλλεται η ανύπαρκτη σύμβαση ,επομένως φεύγει χωρίς αποζημίωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα να σου πω ενταξει ειναι ακυρη , αλλα αν παει ο αλλοδαπος και δωσει τον εργοδοτη οτι εργαζοταν χωρις αδεια  σε σεπε και ικα , οι κυρωσεις ειναι μεγαλυτερες απο μια αποζημιωση (νομιζω).

 

 

Τεσπα να κανω κι εγω την ερωτηση μου : με αιτηση οτι εχουν κατατεθει τα χαρτια για ανανεωση αδειας εργασιας μπορω να προχωρησω σε προσληψη ή οχι?

 

Εντωμεταξυ η αιτηση εχει γινει στην Κορινθο και εχουν περασει 7 μηνες και δεν μου πρσοκομισε την νεα αδεια παρα μονο την αποδειξη παραλαβης αιτηματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα να σου πω ενταξει ειναι ακυρη , αλλα αν παει ο αλλοδαπος και δωσει τον εργοδοτη οτι εργαζοταν χωρις αδεια  σε σεπε και ικα , οι κυρωσεις ειναι μεγαλυτερες απο μια αποζημιωση (νομιζω).

 

 

Τεσπα να κανω κι εγω την ερωτηση μου : με αιτηση οτι εχουν κατατεθει τα χαρτια για ανανεωση αδειας εργασιας μπορω να προχωρησω σε προσληψη ή οχι?

 

Εντωμεταξυ η αιτηση εχει γινει στην Κορινθο και εχουν περασει 7 μηνες και δεν μου πρσοκομισε την νεα αδεια παρα μονο την αποδειξη παραλαβης αιτηματος 

 

Αν η αίτηση έχει γίνει στην Κόρινθο, η άδεια που (αν και όταν) εκδοθεί θα ισχύει μόνο για τον νομό Κορινθίας. Σε ποιον νομό θα απασχοληθεί ο αλλοδαπός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφε ευχαριστω για την απαντηση.

Τεσπα μιλησα και με το τμημα στην Κορινθο και εχει απορριφθει η αιτηση , αλλα δεν ηξερα αυτη την λεπτομερεια οτι ειναι τοπικη η αδεια και δεν το ρωτησα αλλα ανεφερα οτι θελω να του κανω προσληψη στην Αθηνα και δεν μου εφεραν αντιρρηση.

Αν το ξαναντιμετωπισω θα ποσταρω την απαντηση εδω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφε ευχαριστω για την απαντηση.

Τεσπα μιλησα και με το τμημα στην Κορινθο και εχει απορριφθει η αιτηση , αλλα δεν ηξερα αυτη την λεπτομερεια οτι ειναι τοπικη η αδεια και δεν το ρωτησα αλλα ανεφερα οτι θελω να του κανω προσληψη στην Αθηνα και δεν μου εφεραν αντιρρηση.

Αν το ξαναντιμετωπισω θα ποσταρω την απαντηση εδω  

 

Μάλλον έκανα λάθος. Αυτά ισχύουν σήμερα, με όλες τις τροποποιήσεις που υπάρχουν:

 

Ν.3386/2005

 

Αρθρο 15

Χορήγηση και ανανέωση άδειας διαμονής για εξηρτημένη εργασία

1. Στον υπήκοο τρίτης χώρας, που έχει λάβει Θεώρηση εισόδου για την παροχή

εξηρτημένης εργασίας στην Ελ λάδα, χορηγείται άδεια διαμονής για εξηρτημένη

εργα σία, εφόσον έχει συνάψει σύμβαση εργασίας από την οποία προκύπτει ότι η

αμοιβή του είναι ίση, τουλάχιστον, με τις μηνιαίες αποδοχές του ανειδίκευτου

εργάτη και προσκομίσει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά που καθορί ζονται με

την απόφαση του άρθρου 11 παρ. 2 του νόμου αυτού.

2. Για την ανανέωση άδειας διαμονής για εξηρτημένη εργασία, ο υπήκοος

τρίτης χώρας οφείλει, μέσα σε χρο νικό διάστημα δύο μηνών πριν από τη λήξη

της άδειας διαμονής, να καταθέσει στο δήμο ή στην κοινότητα του τόπου

κατοικίας ή διαμονής του αίτηση και δικαιολογητι κά από τα οποία να

προκύπτει:

α. Η εκπλήρωση των φορολογικών υποχρεώσεων.

β. Η συνδρομή των προϋποθέσεων που προβλέπονται στην προηγούμενη παράγραφο.

"Ειδικά για την περίπτωση απασχόλησης ατόμων σε γεωργικές εργασίες,

οικοδόμων, αποκλειστικών νοσοκόμων και προσωπικού εργαζομένου κατ` οίκον, με

σχέση εξαρτημένης εργασίας σε περισσότερους του ενός μη σταθερούς εργοδότες,

δεν απαιτείται προσκόμιση σύμβασης εργασίας."

*** Το δεύτερο εδάφιο της περ.β΄προστέθηκε με την παρ.1

άρθρου 6 Ν.3536/2007,ΦΕΚ Α 42/23.2.2007.

γ. Η πραγματοποίηση ελάχιστου αριθμού ημερομισθίων στον οικείο ασφαλιστικό

φορέα, όπως αυτά καθορίζονται στην απόφαση του άρθρου 90 παρ. 1 του νόμου

αυτού.

"Εάν ο υπήκοος τρίτης χώρας έχει πραγματοποιήσει μικρότερο αριθμό

ημερομισθίων, μπορεί να προβεί στην εξαγορά αριθμού ημερών ασφάλισης μέχρι

ποσοστού 20% του απαιτούμενου βάσει της ανωτέρω απόφασης αριθμού. Σε

περίπτωση ανανέωσης διετούς άδειας διαμονής, η προϋπόθεση αυτή πρέπει να

συντρέχει αθροιστικά για το σύνολο της διετίας."

Αρμόδια για την εξέταση της αίτησης είναι η οικεία Υπηρεσία Αλλοδαπών

και Μετανάστευσης της Περιφέρειας.

*** Τα εντός " " εδάφια της περ.γ΄προστέθηκαν με την παρ.2

άρθρου 6 Ν.3536/2007,ΦΕΚ Α 42/23.2.2007.

3.Ο υπήκοος τρίτης χώρας επιτρέπεται να συνάπτει σύμβαση εργασίας με

άλλο

εργοδότη κατά τη διάρκεια ισχύος της αρχικής άδειας διαμονής του, με την

προϋπό θεση ότι δεν επέρχεται μεταβολή της ειδικότητας, για την οποία του

χορηγήθηκε η ειδική Θεώρηση εισόδου, καθώς και του ασφαλιστικού φορέα. Σε

περίπτωση αλλα γής εργοδότη, κατά τα ανωτέρω, ο εργαζόμενος οφείλει να

ενημερώσει την αρμόδια Υπηρεσία Αλλοδαπών και Μετανάστευσης της Περιφέρειας,

σε χρονικό διάστημα τριάντα ημερών από τη σύναψη της νέας σύμβασης. Η

Περιφέρεια ενημερώνει για την ανωτέρω μεταβολή την Επιτροπή του άρθρου 14

παρ. 2 του νόμου αυτού.

"4. Ο κάτοχος άδειας διαμονής για εργασία μπορεί να εργασθεί σε άλλο νομό

της ίδιας ή διαφορετικής Περιφέρειας μετά την πάροδο ενός έτους από τη

χορήγηση της αρχικής άδειας διαμονής."

*** Η παρ.4 αντικαταστάθηκε ως άνω με την παρ.3

άρθρου 6 Ν.3536/2007,ΦΕΚ Α 42/23.2.2007.

5.    Μετά την πάροδο ενός έτους από τη Χορήγηση άδειας διαμονής για

εξηρτημένη εργασία, επιτρέπεται η ανανέωση της άδειας διαμονής για την

παροχή υπηρεσιών ή έργου, εφόσον ο υπήκοος τρίτης χώρας έχει εκ πληρώσει τις

φορολογικές Υποχρεώσεις και έχει πραγματοποιήσει ελάχιστο αριθμό

ημερομισθίων στον οικείο ασφαλιστικό φορέα, που καθορίζονται στην απόφαση

του άρθρου 90 παρ. 1 του νόμου αυτού. Η κατά τα ανω τέρω χορηγούμενη άδεια

διαμονής για παροχή υπηρε σιών ή έργου έχει διετή διάρκεια και είναι δυνατόν

να ανανεώνεται ανά διετία. Περαιτέρω μεταβολή της ανω τέρω άδειας για παροχή

υπηρεσιών ή έργου σε αντίστοι χη εξηρτημένης εργασίας δεν είναι δυνατή κατά

το χρό νο ισχύος της, παρά μόνο κατά την ανανέωση της.

"Δεν επιτρέπεται η ανανέωση της άδειας διαμονής για εξαρτημένη εργασία σε

άδεια διαμονής για άσκηση ανεξάρτητης οικονομικής δραστηριότητας, πριν από

την παρέλευση τριετίας από την έναρξη ισχύος της αρχικής άδειας διαμονής."

*** Το τελευταίο εδάφιο της παρ.5 προστέθηκε με την παρ.4

άρθρου 6 Ν.3536/2007,ΦΕΚ Α 42/23.2.2007.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά τί σκοτωνόσατε???

Γιατί δεν ρωτάτε εκείνο τον ανεκδιήγητο πρώην υπουργό της ΝΔ τον Μαγκίνα, με τους ινδούς φακίρηδες που απασχολούσε χωρίς άδεια στην βίλα του?

Σίγουρα θα σας πεί τί ισχύει και πώς αυτός βγήκε λάδι.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι?

Ένας πελάτης θέλει να προσλάβει αλλοδαπή, με σύμβαση ορισμένου χρόνου σε εποχιακή απασχόληση (ενοικιαζόμενα δωμάτια).

Έχω άδεια διαμονής για "οικογενειακή επανένωση - Μέλη οικογενείας υπηκόου τρίτης χώρας" με διετή ισχύ.

Ο σύζυγος της κοπέλας μου είπε ότι του είπαν πως για να βγάλει άδεια εργασίας, πρέπει να προσκομμίσει την πρόσληψη. Να σημειωθεί ότι η κοπέλα έχει βγάλει ΑΜΚΑ και ΑΦΜ κανονικά.

Επειδή όσο ψάχνω μπερδεύομαι.... Εγώ τελικά να κάνω πρόσληψη τώρα ή δίνω μια βεβαίωση πρόθεσης πρόσληψης και αφού βγει η άδεια προχωράω???

 

Όποιος μπορέσει να βοηθήσει με σώζει.....!!!!!!

 

ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΣΙ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ίδιο θεμα ακριβώς ειχα και εγώ φέτος. 

Το αντιμετώπισα ως εξής... εδωσα υπογεγραμενη συμβαση εργασίας με σημερινή ημερομηνία και ημερομηνία έναρξης εργασίας μετα απο 3-4 ημέρες που υπολογισα ότι θα βγάλει την αδεια εργασίας και όλα καλά . Μου έφερε την αδεια σχεδόν άμμεσα (βασικα την βεβαιωση για καταθεση των δικαιολογητικών για την αδεια) και προχωρισα στην προσληψη κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και σ' ευχαριστώ πολύ!!!

Μετά από άπειρα τηλέφωνα και μπαλάκι από τη μια Υπηρεσία στην άλλη (αθάνατο ελληνικό Δημόσιο) , είχα πολλή βοήθεια από το Ι.Κ.Α. της περιοχής και μπράβο τους, το οποίο με κατατόπισε, οπότε παραθέτω τα δεδομένα της υπόθεσης και το τι έκανα για να το γνωρίζει και κάποιος σε δική του τυχόν περίπτωση:

Η πρόσληψη αφορούσε αλλοδαπή με άδεια διαμονής για οικογενειακή επανένωση, με ΑΜΚΑ, ΑΦΜ αλλά χωρίς ΑΜΑ καθώς δεν είχε εργασθεί ποτέ ξανά στην Ελλάδα.

Μιλάμε για σύμβαση ορισμένου χρόνου, σε επιχείρηση με ενοικιαζόμενα δωμάτια.

Δεδομένου ότι η Περιφέρεια για να χορηγήσει την έγκριση άδειας εργασίας χρειάζεται ΑΜΑ και το ΙΚΑ για να δώσει ΑΜΑ πρέπει να έχει πρόσληψη, έστειλα κανονικά Ε3 - πρόσληψη, Ε4 - πίνακα προσωπικού και Ε9 (Σύμβαση Ορισμένου χρόνου) και το σύνολο αυτών, μαζί με την υπογεγραμμένη από τους συμβαλλόμενους σύμβαση τα έδωσα στην ενδιαφερόμενη για να πάει ΙΚΑ και εν συνεχεία Περιφέρεια.

Θεωρώ ότι έχω πράξει ορθά, μετά και από οδηγίες του Ι.Κ.Α.

 

Αν προκύψει κανένα πρόβλημα θα ενημερώσω εδώ σχετικά.

 

Αγγέλα σ'ευχαριστώ και πάλι πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επισυναπτόμενο αρχειο στην προσληψη όμως τι εβαλες???? Νομίζω οτι το σύστημα δεν προχωρα την πρόσληψη αν ο εργαζόμενος ειναι εκτος ΕΟΚ και δεν βαλεις επισυναπτόμενο  .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...