Προς το περιεχόμενο

λογιστής ή τραπεζικός... θελω την συμβουλή σας


επισκέπτη LOGIANNIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ΚΑΛΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...ΟΧΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΔΑΝΕΙΟΛΗΠΤΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΕΤΩΝ(ΝΑΙ..ΚΙ ΑΣ ΕΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ΚΙ ΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ). ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ---ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ----!!!

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Ακούτε ρε !!!

Είμαι και ελεύθερος και κύριος του εαυτού μου. :huh:

Εσείς; B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη konkatopodis

ΚΥΡΙΟΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΣΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ??? ΕΓΩ? ΕΣΥ...ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ....ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΑΦΕΝΤΙΚΟ....ΡΩΤΑΩ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι και εγω μέλος του club.Δούλευα για 6 χρόνια σε λογιστικό γραφείο στην Αθήνα, και ένα χρόνο σε λογιστήριο στην Κέρκυρα ώσπου μου ήεθε η πρόσληψη μου για την Κέρκυρα. Η αλήθεια είναι ότι δεν το σκέφτηκα και πολύ και αποδέχτηκα την θέση. Δουλεύω 4 μήνες τώρα στην ΕΤΕ και δεν έχω ενθουσιαστεί. Το κατάστημα είναι το κεντρικό του νομού, έχει απίστευτα πολλούς πελάτες και πολύ δουλειά.Το περιβάλλον δεν είναι τόσο καλό αφού με τόσο κόσμο έχει πολύ φασαρία. Έχω ήδη πεθυμήσει την παλιά μου δουλεία. Είχε πολύ περισσότερο ενδιαφέρον να ασχολείται κανείς με το λογιστικό σχέδιο και με φορολογικές δηλώσεις παρά με την πληρωμή συντάξεων, το άνοιγμα λογαριασμών ή ακόμα και την πώληση τραπεζοασφαλιστικών προιόντων. Το μόνο θετικό έιναι ότι ο μισθός μου είναι λίγο μεγαλύτερος και ότι το ωράριο τηρείται. Πάντως τα λογιστικά είναι κάτι που πρέπει να τα αγαπάς και συμφωνώ απόλυτα με την άποψη ότι είναι έρωτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη konkatopodis

ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ...ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΑ ΚΑΝΕΙ Κ ΤΑ ΔΥΟ ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ. ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΠΟΥ ΟΙ ΡΥΘΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ.. ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΒΕΒΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΝΑΙ. ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΠΟΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ. ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΧΑΝΕΙΣ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα τον χρόνο να μελετήσω τις προηγούμενες δημοσιεύσεις, οπότε ίσως να επαναλάβω κάτι από αυτά που έχουν ήδη καταγραφεί.

Διάλεξε την εργασία (διότι η δουλειά παραπέμπει και αλλού...) στην οποία η αμοιβή σου θα αποτελεί επιβράβευση και όχι αποζημίωση.

Διάλεξε την εργασία την όποια το να διαβάζεις και να μελετάς για αυτήν θα είναι χαρά και όχι καταναγκασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη konkatopodis

ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟ....ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ? ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΥΠΟΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ, ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ? ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΟΣΟ ΠΙΟ ΛΑΜΟΓΙΟ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΟΥ? ΠΟΥ Ο-Λ-Ο-Ι ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΚΛΕΨΟΥΝ? ΔΕΝ ΗΘΙΚΟΛΟΓΩ...ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ....ΟΛΟΙ ΣΥΜΒΑΛΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΑΛΛΑ ΑΝΤΕ ΠΕΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΑΝΤΑΜΟΙΒΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΖΟΥΓΛΑ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.....ΓΙΑΥΤΟ ΨΙΛΟΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΑΣ ΠΑΩ ΣΤΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ (ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΑ) ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΛΕΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΚΙ ΕΓΩ.......ΟΠΟΙΟΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΙΩΘΕΙ ΟΤΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ(ΑΦΟΥ ΓΙΑΥΤΟ ΜΙΛΑΜΕ) ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΚΦΡΑΖΕΙ Η ...ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ...ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ. ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΙ ΟΤΙ ΒΓΕΙ.ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟΧΟΙ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη iek forotexnikoy
ΩΡΑΙΟ ΑΥΤΟ....ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ? ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΥΠΟΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ, ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ? ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΟΣΟ ΠΙΟ ΛΑΜΟΓΙΟ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΣΟΥ? ΠΟΥ Ο-Λ-Ο-Ι ΘΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΝΑ ΣΕ ΚΛΕΨΟΥΝ? ΔΕΝ ΗΘΙΚΟΛΟΓΩ...ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ....ΟΛΟΙ ΣΥΜΒΑΛΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΑΛΛΑ ΑΝΤΕ ΠΕΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΑΝΤΑΜΟΙΒΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΖΟΥΓΛΑ ΕΚΕΙ ΕΞΩ.....ΓΙΑΥΤΟ ΨΙΛΟΔΙΚΑΙΟΛΟΓΩ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΑΣ ΠΑΩ ΣΤΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ (ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΑ) ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΛΕΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΚΙ ΕΓΩ.......ΟΠΟΙΟΣ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΝΙΩΘΕΙ ΟΤΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ(ΑΦΟΥ ΓΙΑΥΤΟ ΜΙΛΑΜΕ) ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΚΦΡΑΖΕΙ Η ...ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ...ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΝΑ ΝΑΙ ΚΑΛΑ. ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΙ ΟΤΙ ΒΓΕΙ.ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟΧΟΙ ΚΑΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ.

ε βέβαια άμα δεν μας κάτσει η τραπεζα κάνουμε τον λογιστή...άμα δεν μας κάτσει ο λογιστής κάποιο επάγγελμα θα κλείσει το αρμόδιο υπουργείου για τους άνεργους πτυχιούχους.....ποιός σοφός ειχε κάποτε πεί πάρε αδεια και αστηνε και αν πεινάσεις πιάστηνε ..παντως να πώ και του στραβού το δίκιο εφοσον περνάει και εγώ θα το εκανα οι αιώνιοι βοηθοί του 3 και 60 να ειναι καλά να βαστάνε τα βιβλία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη konkatopodis

ΠΟΙΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΡΕ ΦΙΛΕ? ΠΟΙΟ ΚΛΕΙΣΤΟ? ΟΙ ΜΙΣΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΑΣΚΟΥΝ ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΤΥΧΙΟ....ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΙΕΚ. ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ..ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΟΒΕΙ....ΤΟ ΑΣΚΕΙ. ΩΣ ΕΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΒΕΒΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ. ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ. Η ΑΓΟΡΑ ΚΡΙΝΕΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ΄' ΑΝ ΔΕ ΜΑΣ ΚΑΤΣΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ...΄' ΝΑΙ! ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ?...ΑΔΕΙΑ ΕΧΩ...ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΧΩ....ΟΧΙ ΠΟΛΥ....ΑΠΛΑ ΟΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ (ΕΝΤΑΞΕΙ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΑ ΟΥΔΕΙΣ ΤΕΛΕΙΟΣ). ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ?????? ΚΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΒΟΗΘΟΥΣ....ΕΓΩ Δ-Ε-Ν ΘΕΛΩ! ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ(ΥΠΗΡΞΑ ΚΙ ΕΓΩ). ΕΝΑΣ ΑΛΛΑ ΛΥΚΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...
ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΗ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΩΝ ΔΕΣΜΩΝ ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΧΤΥΠΑΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΛΥΚΕΙΟΥ. ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΠΟ ΑΠΡΙΛΙΟ ΓΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ Η ΕΞΥΠΝΗ? ΑΠΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΛΕΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ.ΘΕΛΩ ΑΣΣΟΕ ΑΛΛΑ ΕΣΤΩ ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΤΕΙ. ΓΙΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΚΟΜΗ ΑΝ ΘΑ ΠΑΩ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ. ΓΙΑ ΕΑΠ ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΤΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ 1200 ΕΥΡΩ Η ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΝΑ "ΑΓΟΡΑΖΩ" ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ. ΧΩΡΙΑ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟ 10% ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΟΙΤΑ.

ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΦΕΤΟΣ?

ΜΕ Δ ΤΑΞΗΣ ΑΔΕΙΑ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΟΤΑΝ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΙ ΘΑ ΥΠΟΓΡΑΦΩ? ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΑΣΙΜΗ ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΕΦ ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ. ΕΦΟΣΟΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ... ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ...

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ!!!

ΣΟΥ ΕΠΙΝΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΙ ΕΧΟΥΝ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΒΑΣΗ ΑΠΟ KAΠΟΙΑ ΑΕΙ .ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΝΙΥΡΓΙΟ ΝΟΜΟ ΤΑ ΚΑΤΑΤΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΑ ΑΕΙ.ΟΠΟΤΕ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΕΙΔΙΚΑ ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΤΗΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ .Η ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΤΟΥΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΧ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΛΗΘΟΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ .ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΑΝΤΙΛΗΨΗ Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΟΥΝ Ή ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΤΟΥ ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΣΧΟΛΕΣ ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΚΑΘΑΡΑ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΤΥΧΙΟ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου αρεσει να ακουω ανθρωπους να μιλουν με αγαπη για τη λογιστικη. Θυμηθηκα ενα συναδερφο που τελειωσε το ΤΕΙ με χιλια ζορια, μονο και μονο για να βρει δουλεια. Δεν πιστευει οτι ειναι δυνατον σε ανθρωπο να του αρεσει η λογιστικη (σε αντιθεση με αυτο, θυμηθηκα εναν αλλον συναδερφο που μελετουσε τον Κωδικα στην τουαλετα).

Υπαρχει μια φημη για το Γρηγορακο (Αντιπροεδρος της πρωην επιτροπης Γενικου Λογιστικου Σχεδιου) πως αμεσως μετα το σεισμο του 1981, πηρε εναν συναδερφο του στο τηλεφωνο και τον ρωτησε " Ρε συ, ο λογαριασμος 64... ταδε, ειναι καλος να τον ανοιξω για να βαλω αυτα τα εξοδα μεσα?

Τιποτε, εγω νομιζω πως το καλυτερο που εχει καποιος να κανει ειναι να ακουσει την καρδια του και να κανει το επαγγελμα που αγαπαει, απο τη στιγμη που εχει αυτη τη δυνατοτητα και θα βγαλει και αρκετα χρηματα επειδη θα μπορει να αποδιδει αρκετα, απο τη στιγμη που θα δουλευει με ορεξη. Ετσι εξελιχθησαν καποια επαγγελματα και οι επιστημες.

Αξιζει να αναφερω πως ο προηγουμενος συναδερφος ( ο ΤΕΙ) ειναι ενας ανθρωπος που δεν γελαει.

Ισως ομως αξιζει να πω πως και ο συναδερφος στην τουαλετα σημερα εχει καταντησει να βριζει τη λογιστικη ετσι οπως γινεται στην Ελλαδα, επειδη εδω σ΄αυτον τον τοπο δεν σε θελουν λογιστη, αλλα μαγειρα, φακιρη, νεροκουβαλητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θα σου έλεγα το ίδιο. Ακολούθα την καρδιά σου και συνέχισε να δουλέυεις με την ίδια όρεξη, και αγάπη γι' αυτό που κάνεις, όποιον δρόμο και αν ακολουθήσεις. Απλά έχε στον νού σου οτι και η δουλειά στην τράπεζα δεν είναι και τόσο εύκολη όσο νομίζουμε. Εχει και αυτή το άγχος της, την ευθύνη της, το τρέξιμό της, όπως και κάθε δουλειά θα έλεγα. Απλά η τράπεζα έχει τον βασικό μισθό της.. τις άδειες της.. την χαλάρωση στις γιορτές.. τις διακοπές.. τις..τις..τις.. :huh:

Καλή συνέχεια, ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις.

Φιλίκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα για να συνοψίσουμε, τα κριτήρια επιλογης του επαγγέλματος είναι :

1- Το βόλεμα - Να πάμε κάπου όπου θα βολευτούμε, όπου θα δουλεύομαι με μέτρο ( να μην κουραζόμαστε κιόλας) και ούτε θα μας τα πρήζουν.

2- Να μην έχουμε εύθυμες, προϊσταμένους διευθυντές στο κεφάλι, να μην αγχωνόμαστε, υπερωρίες όχι, όχι αγγαρείες, μονιμότητα ναι (εφόρου ζωής) ενώ θα πληρωνόμαστε όχι για την απόδοση και την παραγωγικότητα μας αλλά για τα πτυχία μας. Και να σκεφτείς ότι εμείς έχουμε οικονομικές σπουδές και αντιλήψεις (υποτίθεται), ξέρουμε και αφουγκραζόμαστε τις δυσκολίες και τον αγώνα του καθενός που αναλαμβάνει τον επιχειρηματικό ρίσκο .

3- Ακολούθα την Καρδιά σου … δεν ξέρω αυτό πως θα καταφέρεται να το συνδυάστε με τα προηγούμενα κριτήρια (εγω δεν τα κατάφερα) καθώς αυτοί που επιλέγουν αυτό το μονόπατη είναι αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα για όλα, και όχι με τα πρώτα εμπόδια να πάνε να παντρευτούν τη Τράπεζα και τα βράδια να το παίξουν εραστές της Λογιστικής :rolleyes::huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...