Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest gougos

ΑΠΟΛΥΣΗ ΛΟΓΩ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΓΙΑ ΚΛΟΠΗ

Question

Guest gougos

ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΥΛΛΗΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΝΑ ΚΛΕΒΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ.

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ Ή ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ?

ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Recommended Posts

• 0

Καλημέρα σας :)

Έχω ένα λιγάκι σύνθετο θέμα και θα ήθελα την άποψή σας, εφόσον γνωρίζεται φυσικά.

Είμαι ιδιοκτήτης καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος και στο ταμείο είχα δύο πωλήτριες. Πέρυσι τον Ιούνιο συνέλαβα τη μία από τις δύο να κλέβει αφού έλειπαν λεφτά από το ταμείο κι επίσης φάνηκε στο βίντεο της κάμερας που έχω εγκατεστημένη στο κατάστημά μου (το οποίο βίντεο αυτή τη στιγμή δεν το έχω). Μετά από έρευνα, ανακάλυψα ότι με "έγδυνε" για τουλάχιστον ενάμιση χρόνο. Το clue της υπόθεσης: Η κοπέλα ήταν τριών μηνών έγγυος τη στιγμή που την έπιασα να την κλέβει. Λόγω λύπης/οίκτου/*όπως θέλετε πείτε το* δεν θέλησα να κατηγορήσω μία εγγυμονούσα για κλοπή κι έτσι την απομάκρυνα από το ταμείο και την άφησα να συνεχίσει να δουλεύει σε πόστο που δεν θα μπορούσε να με κλέβει πλέον. Μετά από δύο μήνες έφυγε λόγω επιπλοκών στην εγγυμοσύνη, πήρε και τα εξάμηνά της μετά και ερχόμαστε στο παρόν.

Η κοπέλα είναι να ξαναέρθει για δουλειά τη Δευτέρα. Εγώ από τη μεριά μου:

1) Δεν τη θέλω να ξαναπατήσει μέσα στο μαγαζί μου.

2) Δεν θέλω να της δώσω ούτε ένα cent αποζημίωση.

Της πρότεινα μάλιστα, εάν θέλει να πάει για δουλειά σε μία συνεργαζόμενη επιχείρηση για δύο μήνες μέχρι το σημείο που να μπορώ νομικά να την απολύσω (χωρίς αποζημίωση εννοείται) για να μη χάσει το ταμείο ανεργίας.

Νόμιζα ότι η κοπέλα θα το δεχόταν και το θέμα θα έληγε σιωπηλά, αλλά απ' ότι βλέπω ο σύζυγός της έχει άγριες διαθέσεις και μου ανακοίνωσε οτι θα κινηθεί δικαστικά μετά από πρόσφατη επίσκεψη στο κατάστημα μου.

Τι μπορώ να κάνω στην περίπτωσή μου; Τα ενδεχόμενα έχουν ως εξής:

1) Αν ξαναέρθει για δουλειά τη Δευτέρα, την κάνω να φύγει μόνη της με τον τρόπο μου.

2) Αν ξαναέρθει για δουλειά τη Δευτέρα, τη στέλνω στον αγύριστο και πάμε δικαστικώς.

3) Αν δεν ξαναέρθει για δουλειά τη Δευτέρα, περιμένω δυο-τρεις μέρες και της κάνω οικειοθελή αποχώρηση.

Βρίσκω πολύ εντυπωσιακό το γεγονός πάντως, πως κάποιος δέχεται να διασυρθεί (έχω μάρτυρες που θα πουν ότι έκλεβε) για να μπει σε μία δικαστική διαμάχη που πιθανόν να κερδίσει ή πιθανόν να χάσει.

Ναι, και μετά ξημέρωσε......

αυτά κύριε εργοδότα να πάτε αλλού να τα πείτε , ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΘΕΤΕ

κύριε εργοδότα αφού είχατε λόγο γιατί δεν κρατήσατε το βίντεο? Τέτοια αφέλεια ? Τέτοια καλοσύνη?

Καλέ μας κύριε εργοδότα συνέχίζει η κοπέλα να σας κλέβει και μετά την απομάκρινση απο το ταμείο?

Το διάστημα που δούλευε τρέφατε αγνά αισθήματα και δώσατε τόπο στην οργή και τώρα που καλείστε να πληρώσετε κάτι παραπάνω ξύπνησε ο άλλος σας εαυτός?

Μετά ένα χρόνο?

Κύριε εργοδότα πόσες απειλές δέχτηκαν οι υπόλοιποι υπάλληλοι ωστε να έρθουν να ψευδομαρτηρήσουν?

Καλέ μας κύριε εργοδότα μάθατε πως είναι έγγυος η κοπέλα και το πρώτο που σκεφτήκατε είναι να βρείτε τρόπο να την πετάξετε στο δρόμο χωρις βέβαια αποζημιώσεις κλπ.

ΝΤΡΟΠΗ – ΝΤΡΟΠΗ !!!

Διστυχώς αυτοί είμαστε

Για να τελειώνουμε καλέ μας κύριε εργοδότα, καθημερινά εσεις μας κατακλέβετε Σας δουλεύουμε απ΄το πρωί ως το βράδι για 500€ πολλές φορές ανασφάλιστοι, χωρις δικαιώματα , με τους εκβιασμούς - με την απειλή της απόλυσης αν ζητήσουμε αυτά που μας ανήκουν.

Ένα -ας πούμε- δικαίωμα στην αστική νομολογία υπερ του εργαζόμενου, αυτό της προστασίας της μητρότητας . Ούτε αυτό δεν δέχεστε.

Αυτό καλέ μας κύριε εργοδότα δεν ονομάζετε εργασία αυτό ονομάζετε δουλεία.

ΥΓ . Συνάδελφοι συγχαρητήρια . Βλέπω κόπτεστε να εξυπηρετίσετε τον Καλό Εργοδότη εμπλουτίζοντας και με άλλες ανέξοδες λύσεις. Εσείς τι θα κερδίσετε ? Έχετε αποδεχτεί τον ρόλο που σας δώσανε? "το τσιράκι του εργοδότη " ?

• 0

Ναι, και μετά ξημέρωσε......

αυτά κύριε εργοδότα να πάτε αλλού να τα πείτε , ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΘΕΤΕ

κύριε εργοδότα αφού είχατε λόγο γιατί δεν κρατήσατε το βίντεο? Τέτοια αφέλεια ? Τέτοια καλοσύνη?

Καλέ μας κύριε εργοδότα συνέχίζει η κοπέλα να σας κλέβει και μετά την απομάκρινση απο το ταμείο?

Το διάστημα που δούλευε τρέφατε αγνά αισθήματα και δώσατε τόπο στην οργή και τώρα που καλείστε να πληρώσετε κάτι παραπάνω ξύπνησε ο άλλος σας εαυτός?

Μετά ένα χρόνο?

Κύριε εργοδότα πόσες απειλές δέχτηκαν οι υπόλοιποι υπάλληλοι ωστε να έρθουν να ψευδομαρτηρήσουν?

Καλέ μας κύριε εργοδότα μάθατε πως είναι έγγυος η κοπέλα και το πρώτο που σκεφτήκατε είναι να βρείτε τρόπο να την πετάξετε στο δρόμο χωρις βέβαια αποζημιώσεις κλπ.

ΝΤΡΟΠΗ – ΝΤΡΟΠΗ !!!

Διστυχώς αυτοί είμαστε

Για να τελειώνουμε καλέ μας κύριε εργοδότα, καθημερινά εσεις μας κατακλέβετε Σας δουλεύουμε απ΄το πρωί ως το βράδι για 500€ πολλές φορές ανασφάλιστοι, χωρις δικαιώματα , με τους εκβιασμούς - με την απειλή της απόλυσης αν ζητήσουμε αυτά που μας ανήκουν.

Ένα -ας πούμε- δικαίωμα στην αστική νομολογία υπερ του εργαζόμενου, αυτό της προστασίας της μητρότητας . Ούτε αυτό δεν δέχεστε.

Αυτό καλέ μας κύριε εργοδότα δεν ονομάζετε εργασία αυτό ονομάζετε δουλεία.

ΥΓ . Συνάδελφοι συγχαρητήρια . Βλέπω κόπτεστε να εξυπηρετίσετε τον Καλό Εργοδότη εμπλουτίζοντας και με άλλες ανέξοδες λύσεις. Εσείς τι θα κερδίσετε ? Έχετε αποδεχτεί τον ρόλο που σας δώσανε? "το τσιράκι του εργοδότη " ?

Να το κρεμασουμε το γουρουνι που τολμα κ κατηγορεί , κ όλους τους λογιστές έχουμε το θράσσος κ απαντάμε να τους κόψουμε την γλώσσα κ το χέρι να μαθουν κ αυτοί .

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΤΟΙΧΟ ΤΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΜΕΤΑ ΤΙς ΔΩΔΕΚΑ ΒΑΤΡΑΧΟΣ

μπου

• 0

talepori μη μας ταλαιπωρείς μεσημεριάτικα.

Είδες εσύ πουθενά να δίνουμε λύση στον εργοδότη?

Αντίθετα του λέμε την ωμή πραγματικότητα.

• 0

Αριθ. Πρωτ. Γ/ΕΞ/2274/31.03.2011

ΟΔΗΓΙΑ 1/2011

Χρήση συστημάτων βιντεοεπιτήρησης

για την προστασία προσώπων και αγαθών

Άρθρο 8

Χρόνος τήρησης

1. Τα δεδομένα πρέπει να τηρούνται για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ενόψει του

επιδιωκόμενου κάθε φορά σκοπού επεξεργασίας. Σε κάθε περίπτωση, εφόσον από τη λήψη

εικόνων που αποθηκεύονται ή τη λήψη που γίνεται σε πραγματικό χρόνο δεν προκύπτει

επέλευση συμβάντος που εμπίπτει στον επιδιωκόμενο σκοπό, τα δεδομένα πρέπει να

καταστρέφονται το αργότερο μέσα σε δεκαπέντε (15) εργάσιμες ημέρες, με την επιφύλαξη

ειδικότερων διατάξεων της κείμενης νομοθεσίας που ισχύουν για συγκεκριμένες κατηγορίες

υπεύθυνων επεξεργασίας (π.χ. καζίνο) ή αν στην παρούσα Οδηγία ορίζεται διαφορετικά.

2. Σε περίπτωση συμβάντος (π.χ. κλοπή, ληστεία, ξυλοδαρμός) σε βάρος του προσώπου ή των

αγαθών του υπεύθυνου επεξεργασίας, αυτός επιτρέπεται να τηρεί τις εικόνες στις οποίες έχει

καταγραφεί το συγκεκριμένο συμβάν σε χωριστό αρχείο για 30 ημέρες.

3. Αν το συμβάν αφορά τρίτον, ο υπεύθυνος επεξεργασίας επιτρέπεται να τηρεί τις εικόνες για 3

μήνες.

4. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις που το συμβάν αφορά τον ίδιο τον υπεύθυνο επεξεργασίας και

χρήζει περαιτέρω διερεύνησης (π.χ. διερεύνηση απάτης ή διαφθοράς στο πλαίσιο εσωτερικού

ελέγχου μιας τράπεζας), ο υπεύθυνος επεξεργασίας έχει την υποχρέωση να γνωστοποιήσει στην

Αρχή το αναγκαίο χρονικό διάστημα τήρησης των εικόνων.

Με βάση τα ερωτήματα του Δημήτρη Ζ. θεωρώ ότι δεν έχει καμία απολύτως ελπίδα αν η εργαζόμενη προσφύγει δικαστικά.

Το εργατικό δίκαιο και γενικά η κείμενη νομοθεσία δεν εκλαμβάνεται ανάλογα με την "λογική" του καθενός. Πρέπει να απευθυνθείτε σε δικηγόρο και σίγουρα να μιλήσετε με τον λογιστή σας πριν κάνετε ο,τιδήποτε.

Καλό είναι να μην θεωρούμε κάποια πράγματα ως δεδομένα, ειδικά όταν αυτά δεν άπτονται του αντικειμένου μας. Εγώ π.χ. δεν θα έμπαινα ποτέ σε φόρουμ μηχανικών αυτοκινήτων για να ρωτήσω πως μπορώ να κάνω μόνος μου service, ούτε σε φόρουμ οδοντιάτρων για να κάνω καθαρισμό μόνος μου...