Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΛΥΣΗ ΛΟΓΩ ΣΥΛΛΗΨΗΣ ΓΙΑ ΚΛΟΠΗ


επισκέπτη gougos

Ερώτηση

ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΥΛΛΗΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΝΑ ΚΛΕΒΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΡΓΑΖΟΤΑΝ.

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ Ή ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ?

ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

θα πας σε ένα κατάστημα vodafone, και θα τους ζητήσεις να σου πουν τι είναι το zelitrack και πώς μπορείς με αυτό να παρακολουθείς τα αυτοκίνητά σου, τις διαδρομές, τις στάσεις.....τα πάντα. είναι μηχάνημα διαχείρισης στόλου αυτοκινήτων-φορτηγών. και αν θέλεις παραπάνω λεπτομέρειες στείλε μου mail να σε κατατοπισω.

Η γελοιότητα μου φαίνεται ότι έχει ξεπεράσει τα όρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη apostolos nikolaou

Η γελοιότητα μου φαίνεται ότι έχει ξεπεράσει τα όρια

Πόσο μακριά νυχτωμένη είσαι από την τεχνολογία;

Φαντάζεσαι ότι οι εργοδότες έτσι ασύδωτα αφήνουν τους υπαλλήλους τους;

Να σε πληροφορήσω πως κι εγώ στην επιχείρηση μου που έχει 6 φορτηγά για διανομή βεβαίως εχω σύστημα παρακολούθησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Πόσο μακριά νυχτωμένη είσαι από την τεχνολογία;

Φαντάζεσαι ότι οι εργοδότες έτσι ασύδωτα αφήνουν τους υπαλλήλους τους;

Να σε πληροφορήσω πως κι εγώ στην επιχείρηση μου που έχει 6 φορτηγά για διανομή βεβαίως εχω σύστημα παρακολούθησης.

Δεν είναι το θέμα η τεχνολογία, αλλα πόσο χρόνο και χρήμα σπαταλάς για να μη σε κλέψουν 5 ευρώ από τη βενζίνη; Και για να καταλάβω , τι κάνουν τόσοι πολοί καλοί , ευαίσθητοι και γεναιόδωροι εργοδότες σε site λογιστών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν κάνεις χιουμορ, μαλλον οχι, μπορεις και παραπάνω

δεν κατάλαβα τι εννοείς!!

και βέβαια δεν κάνω χιούμορ

το εννοώ απόλυτα

κι αν θέλεις βάλε κι ένα όνομα να ξέρουμε ποιός μας κρίνει!!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...και στην περίπτωση που κλέβει ο εργοδότης τον εργαζόμενο τι γίνεται?

Σωστα. για να δουμε θα μας απαντηση?χμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη apostolos nikolaou

Δεν είναι το θέμα η τεχνολογία, αλλα πόσο χρόνο και χρήμα σπαταλάς για να μη σε κλέψουν 5 ευρώ από τη βενζίνη; Και για να καταλάβω , τι κάνουν τόσοι πολοί καλοί , ευαίσθητοι και γεναιόδωροι εργοδότες σε site λογιστών ;

Ούτε ευαίσθητοι ούτε γενναιόδωροι

Απλά επαγγελματίες

Και ποιός σου είπε ότι ένας εργοδότης δεν μπορεί να είναι λογιστής;

Απλά προστατεύω την επιχείρησή μου από κάθε κακόβουλο υπάλληλο σαν κι εσένα.

Ξέρω να την ελέγξω και λογιστικά και χρησιμοποιώντας την τεχνολογία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είμαι κακοβουλος υπάλληλος, εργοδότης ,μικρός ,ειμαι και γω ,σύμβουλος επιχειρήσεων ανθρώπινου δυναμικού , με δυο μόλις υπαλλήλους , και δεν τους εχω βάλει τσιπακι για να τους ελεγχω , όπως εγώ 20 χρόνια που ειμουνα υπάλληλος ήθελα να με σέβονται , εχω μάθει να τους σέβομαι και το ίδιο κάνουν και αυτοί . Και ποτέ εδώ και 8 χρόνια δεν υπήρξε το παραμικρό πρόβλημα

Και επίσης εγώ δεν τα ξέρω όλα, για τους υπολογιστές εχω μηχανογραφο, για τα λογιστικά λογιστή και για τα νομικά δικηγόρο . Κακός εργοδότης , κατα τη γνώμη μου και κυρίως κακός επαγγελματίας είναι αυτός που τα ξέρει όλα .

Αυτά τα λίγα και τέλος , γιατί η αντιπαράθεση αυτού του επιπέδου δεν προσφέρει τίποτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα καλά είναι δυνατόν ο υπάλληλος να θέλει να συνεχίσει την εργασία του μετά από την επ΄ αυτοφώρω σύλληψή του ???

Σε όσες τέτοιες περιπτώσεις μου έχουν τύχει (και είναι αρκετές) πάντα οι συλλαμβανόμενοι …… ψάχνουν μόνοι τους την έξοδο ……. υπογράφοντες οποιοδήποτε χαρτί τους δώσεις ……

και ομως υπαρχει... και δυστυχως με πολυ μεγαλο θρασσος...

τις πρωτες μερες με την ουρα στα σκελια κι επειδη δε του καναμε καταγγελια τωρα εχει σηκωσει μπαιρακι...

πως το μαζευεις? γινεται αραγε μηνυση μετα απο περιπου 10 μηνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς σε αυτές τις ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΕΣ περιπτώσεις απατεώνων, υπάρχει πολλάκις καλύτερη αντιμετώπιση ή τύχη από υπαλλήλους που γιά διαφόρους λόγους αποχωρούν απο την επιχείρηση, πχ βρήκαν άλλη εργασία.

Οι δεύτεροι, μπορεί να αφήνουν πίσω τους έργο, να φεύγουν συχνά με τις καλύτερες συνθήκες, αλλά να αφήνουν και την όποια αποζημίωση, δικαιώματα κλπ

Ο κλέφτης, συχνότερα, φεύγει και εισπράτει και αποζημίωση και κανείς δεν τον πειράζει και απο πάνω.

Μου έχει τύχει σε εταιρεία που εργαζόμουν, να γίνει παραβίαση γραφείων, κλοπή από το χρηματοκιβώτιο ενός ποσού, να έχει αποδειχθεί ποιός το έκλεψε, και ο κύριος να απολυθεί με όλες τις τιμές, να μην μηνυθεί, και από πάνω να πιάσει και εργασία πολύ καλύτερη (το αστείο; Σε λίγες μέρες έλαβα τηλεφώνημα από τον νέο εργοδότη του, υποψήφιο μάλλον, που ζήταγε ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ! χαχαχα ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΕ! Ισως έπρεπε...)

Πρόσφατα σε άλλη εργασία, ανακαλύφθηκε απάτη με ποσά εξοδολογίων κλπ

Απλά του ανακοινώθηκε ότι είχαν βρει τι έκανε, του ζήτησαν να παραιτηθεί, και να μείνει εκεί το θέμα.

Οντως έτσι έγινε, και καλύφθηκε η εταιρεία με Ιδιωτικό Συμφωνητικό με τον "παραιτηθέντα"...

ΑΛΛΑ εφόσον στην περίπτωσή μας, υπάρχει σύλληψη από Αστυνομία, αλοίμονο μην ζητήσει και τα ρέστα ο τύπος.

Γνώμη δικηγόρου καλό να υπάρχει, ΑΛΛΑ στην προκειμένη περίπτωση, δύσκολο να κάνει οτιδήποτε ο ...απολυμένος ΑΝΕΥ αποζημιώσεως, καλό δε να υπάρχει και καμμιά καταγγελία στον ΟΑΕΔ, και καμμιά μηνυσούλα ίσως.

αν μου επιτρεπετε και ζητω συγνωμη που θα το πω...

κακως δε μιλησατε... αυτο ειναι το νοημα της συστασης...

και ξεβρωμιζει ο τοπος απο απατεωνες και προστατευτεις εναν ακομη κακομοιρη εργοδοτη που ελπιζει σε κατι καλυτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔημήτριοςΖ

Καλημέρα σας :)

Έχω ένα λιγάκι σύνθετο θέμα και θα ήθελα την άποψή σας, εφόσον γνωρίζεται φυσικά.

Είμαι ιδιοκτήτης καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος και στο ταμείο είχα δύο πωλήτριες. Πέρυσι τον Ιούνιο συνέλαβα τη μία από τις δύο να κλέβει αφού έλειπαν λεφτά από το ταμείο κι επίσης φάνηκε στο βίντεο της κάμερας που έχω εγκατεστημένη στο κατάστημά μου (το οποίο βίντεο αυτή τη στιγμή δεν το έχω). Μετά από έρευνα, ανακάλυψα ότι με "έγδυνε" για τουλάχιστον ενάμιση χρόνο. Το clue της υπόθεσης: Η κοπέλα ήταν τριών μηνών έγγυος τη στιγμή που την έπιασα να την κλέβει. Λόγω λύπης/οίκτου/*όπως θέλετε πείτε το* δεν θέλησα να κατηγορήσω μία εγγυμονούσα για κλοπή κι έτσι την απομάκρυνα από το ταμείο και την άφησα να συνεχίσει να δουλεύει σε πόστο που δεν θα μπορούσε να με κλέβει πλέον. Μετά από δύο μήνες έφυγε λόγω επιπλοκών στην εγγυμοσύνη, πήρε και τα εξάμηνά της μετά και ερχόμαστε στο παρόν.

Η κοπέλα είναι να ξαναέρθει για δουλειά τη Δευτέρα. Εγώ από τη μεριά μου:

1) Δεν τη θέλω να ξαναπατήσει μέσα στο μαγαζί μου.

2) Δεν θέλω να της δώσω ούτε ένα cent αποζημίωση.

Της πρότεινα μάλιστα, εάν θέλει να πάει για δουλειά σε μία συνεργαζόμενη επιχείρηση για δύο μήνες μέχρι το σημείο που να μπορώ νομικά να την απολύσω (χωρίς αποζημίωση εννοείται) για να μη χάσει το ταμείο ανεργίας.

Νόμιζα ότι η κοπέλα θα το δεχόταν και το θέμα θα έληγε σιωπηλά, αλλά απ' ότι βλέπω ο σύζυγός της έχει άγριες διαθέσεις και μου ανακοίνωσε οτι θα κινηθεί δικαστικά μετά από πρόσφατη επίσκεψη στο κατάστημα μου.

Τι μπορώ να κάνω στην περίπτωσή μου; Τα ενδεχόμενα έχουν ως εξής:

1) Αν ξαναέρθει για δουλειά τη Δευτέρα, την κάνω να φύγει μόνη της με τον τρόπο μου.

2) Αν ξαναέρθει για δουλειά τη Δευτέρα, τη στέλνω στον αγύριστο και πάμε δικαστικώς.

3) Αν δεν ξαναέρθει για δουλειά τη Δευτέρα, περιμένω δυο-τρεις μέρες και της κάνω οικειοθελή αποχώρηση.

Βρίσκω πολύ εντυπωσιακό το γεγονός πάντως, πως κάποιος δέχεται να διασυρθεί (έχω μάρτυρες που θα πουν ότι έκλεβε) για να μπει σε μία δικαστική διαμάχη που πιθανόν να κερδίσει ή πιθανόν να χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΠΟΙΟ ΩΡΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΓΙΝΕ 18 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι μπορώ να κάνω στην περίπτωσή μου; Τα ενδεχόμενα έχουν ως εξής:

1) Αν ξαναέρθει για δουλειά τη Δευτέρα, την κάνω να φύγει μόνη της με τον τρόπο μου.

2) Αν ξαναέρθει για δουλειά τη Δευτέρα, τη στέλνω στον αγύριστο και πάμε δικαστικώς.

3) Αν δεν ξαναέρθει για δουλειά τη Δευτέρα, περιμένω δυο-τρεις μέρες και της κάνω οικειοθελή αποχώρηση.

Βρίσκω πολύ εντυπωσιακό το γεγονός πάντως, πως κάποιος δέχεται να διασυρθεί (έχω μάρτυρες που θα πουν ότι έκλεβε) για να μπει σε μία δικαστική διαμάχη που πιθανόν να κερδίσει ή πιθανόν να χάσει.

Ξέχασε όλες τις περιπτώσεις.Ο΄τι και να κάνεις η περίπτωση είναι χαμένη.Αν πάει δικαστικώς σίγουρα θα τχάσεις και θα την πληρώνεις όλο αυτό το χρονικό διάστημα.Βρείτε τα εξωδικαστικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔημήτριοςΖ

Ο΄τι και να κάνεις η περίπτωση είναι χαμένη.

Λίγο πιο αναλυτικά γίνεται, παρακαλώ;

Πώς προεξοφλείς ότι μία περίπτωση είναι á priori χαμένη; Εγώ ξέρω ότι στο δικαστήριο πάνε δύο άτομα και ο καθένας παραθέτει επιχειρήματα και μαρτυρίες και ο δικαστής κρίνει. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λίγο πιο αναλυτικά γίνεται, παρακαλώ;

Πώς προεξοφλείς ότι μία περίπτωση είναι á priori χαμένη; Εγώ ξέρω ότι στο δικαστήριο πάνε δύο άτομα και ο καθένας παραθέτει επιχειρήματα και μαρτυρίες και ο δικαστής κρίνει. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός;

1.O νόμος είναι πολύ ευαίσθητος σχετικά με τη προστασία της μητρότητας.Με το νέο νόμο δεν μπορείς να την απολύσεις 18 μήνες μετά τον τοκετό εκτός αν υπάρχει σπουδαίος λόγος.

2.Η κλοπή είναι σπουδαίος λόγος αλλά δεν είναι εύκολο να αποδειχθεί έστω και αν έχεις μάρτυρεςΚαι ο λόγος είναι ότι δεν θα γίνουν πιστευτοί από το δικαστήριο αφού μετά την κλοπή την είχες τόσο καιρό και την απασχολούσες και δεν έγινε άμεσα η απόλυση και καταγγελία στην αστυνομία.Εγώ αν ήμουν δικαστής δεν θα το πίστευα.

Γενικά πιστεύω ότι το δικαστήριο θα κρίνει ότι την απέλυσες για μειωμένη απόδοση λόγω μητρότητος.

Εχω κάποια εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔημήτριοςΖ

Έχεις δίκιο, ήταν βλακώδες από μέρους μου να μην κάνω επιτόπου καταγγελία, αλλά δεν μου πήγαινε η καρδιά να κατηγορήσω εγγυμονούσα γυναίκα. Δεν πειράζει, πλέον ξέρω και στο μέλλον θα πράττω διαφορετικά.

Απασχολώ τουλάχιστον 20 γυναίκες, εκ των οποίων οι μισές έχουν μείνει έγγυες και τις κράτησα αφού γέννησαν. Φαντάζομαι αυτό δεν θα μετρήσει στο δικάστηριο, έτσι;

Τέσπα, υπάρχουν κι άλλα που δεν είναι της παρούσης να αναφέρω και πιθανόν να έχουν αξία σε ενδεχόμενο δικαστήριο. Αυτό που βλέπω, όμως είναι ότι δεν πρόκειται να αποζημιωθεί γιατί την απασχολούσα κοντά 12-13 χρόνια και τα χρήματα είναι πολλά. Μάλλον θα την ξαναπάρω για δουλειά και θα την αναγκάσω να φύγει μόνη της.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, αν δεν έρθει για δουλειά από μόνη της, μπορώ να της κάνω καταγγελία οικειοθελούς αποχώρησης κανονικά, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχεις δίκιο, ήταν βλακώδες από μέρους μου να μην κάνω επιτόπου καταγγελία, αλλά δεν μου πήγαινε η καρδιά να κατηγορήσω εγγυμονούσα γυναίκα. Δεν πειράζει, πλέον ξέρω και στο μέλλον θα πράττω διαφορετικά.

Απασχολώ τουλάχιστον 20 γυναίκες, εκ των οποίων οι μισές έχουν μείνει έγγυες και τις κράτησα αφού γέννησαν. Φαντάζομαι αυτό δεν θα μετρήσει στο δικάστηριο, έτσι;

Τέσπα, υπάρχουν κι άλλα που δεν είναι της παρούσης να αναφέρω και πιθανόν να έχουν αξία σε ενδεχόμενο δικαστήριο. Αυτό που βλέπω, όμως είναι ότι δεν πρόκειται να αποζημιωθεί γιατί την απασχολούσα κοντά 12-13 χρόνια και τα χρήματα είναι πολλά. Μάλλον θα την ξαναπάρω για δουλειά και θα την αναγκάσω να φύγει μόνη της.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, αν δεν έρθει για δουλειά από μόνη της, μπορώ να της κάνω καταγγελία οικειοθελούς αποχώρησης κανονικά, έτσι;

Μπορείς αλλά με τον λογιστή σου μίλησες γι αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, αν δεν έρθει για δουλειά από μόνη της, μπορώ να της κάνω καταγγελία οικειοθελούς αποχώρησης κανονικά, έτσι;

Ο νόμος δεν ορίζει ρητά πότε η αποχή από την εργασία αποτελεί παραίτηση.Για να κριθεί ότι υπάρχει οιεκιοθελής αποχώρηση πρέπει να υπάρχει βούληση του εργαζομένου να παραιτηθεί.Η εξέταση των λόγων αποχής από την εργασία καθώς και η πρόθεση η μη του εργαζομένου να παραιτηθεί αποτελούν βασικά σημεία για την οικειοθελή αποχώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το έγκλημα της υπεξαίρεσης

Μεταξύ των εγκλημάτων που στρέφονται κατά των περιουσιακών εννόμων αγαθών κρείσσονα θέση κατέχει αυτό της υπεξαίρεσης, η οποία συνίσταται στην παράνομη ιδιοποίηση, εν όλω ή εν μέρει, ξένου κινητού πράγματος, το οποίο περιήλθε στην κατοχή του δράστη με οποιονδήποτε τρόπο. Η υπεξαίρεση δηλαδή αποτελεί εκδήλωση προσβολής του έννομου αγαθού της κυριότητας, δεδομένου ότι ο δράστης μεταβάλλει αυτοβούλως μια απλή σχέση κατοχής, που έχει με το υλικό αντικείμενο του εγκλήματος, σε σχέση παρόμοια με αυτή της κυριότητας, παρότι στα πλαίσια της κατοχής του κινητού πράγματος έχει αναγνωρίσει το δικαίωμα του πραγματικού κυρίου επί αυτού.

Η πρώτη αναγκαία προϋπόθεση για τη στοιχειοθέτηση της αντικειμενικής υπόστασης του συγκεκριμένου εγκλήματος, εντοπίζεται στην ιδιότητα του πράγματος αφενός ως κινητού και αφετέρου ως ξένου. Το πράγμα είναι ξένο όταν βρίσκεται σε ξένη, σε σχέση με το δράστη, κυριότητα, όπως αυτή διαπλάσσεται στον Αστικό Κώδικα. Τέτοια περίπτωση ξένου κινητού πράγματος αποτελούν και τα χρήματα, που εισπράττονται από τον δράστη για λογαριασμό άλλου προσώπου με παράλληλη υποχρέωση απόδοσής τους προς αυτό (περίπτωση άμεσης αντιπροσώπευσης), αλλά και το «λογιστικό χρήμα», καθώς η υπεξαίρεση πραγματώνεται και με τη λογιστική μεταφορά χρηματικών ποσών από έναν τραπεζικό λογαριασμό σε άλλον.

Περαιτέρω, το πράγμα απαιτείται να έχει περιέλθει στην κατοχή του δράστη, αδιαφόρως του τρόπου που έχει επισυμβεί αυτό, δηλαδή ανεξάρτητα από τη βούληση ή μη του κυρίου του. Ως εκ τούτου, η περιέλευση του αντικειμένου της υπεξαίρεσης στη σφαίρα κατοχής του δράστη μπορεί να θεμελιώνεται και σε συμβατική συμφωνία με τον παθόντα, δια της οποίας μεταβιβάζεται όχι η κυριότητα αλλά μόνο η κατοχή του πράγματος, όπως συμβαίνει ενδεικτικά στις περιπτώσεις εντολής, παρακαταθήκης, μίσθωσης και χρησιδανείου, όχι όμως και δανείου, καθώς στα πλαίσια της δανειακής σύμβασης τα αντικαταστατά πράγματα που αυτή αφορά μεταβιβάζονται κατά κυριότητα στον δανειολήπτη.

Η παράνομη ιδιοποίηση, ως τρίτη βασική προϋπόθεση για την τέλεση υπεξαίρεσης, έγκειται στην έμπρακτη εκδήλωση σκοπού ιδιοποίησης (κατακράτησης) του ξένου πράγματος από τον δράστη χωρίς τη συναίνεση του κυρίου του και άνευ δικαιώματος που αναγνωρίζεται από το νόμο. Η ιδιοποίηση αυτή, από υποκειμενικής άποψης, θα πρέπει να ερείδεται στη δόλια προαίρεση του δράστη να ενσωματώσει χωρίς νόμιμο δικαιολογητικό λόγο στη δική του περιουσία το κινητό πράγμα που βρίσκεται στην κατοχή του, παρότι έχει συνείδηση ότι αυτό είναι ξένο.

Το πλαίσιο ποινής του εγκλήματος της υπεξαίρεσης εξαρτάται αφενός από το ύψος της αξίας του υπεξαιρούμενου αντικείμενου και αφετέρου από το είδος της πραγματικής ή νομικής σχέσης, και ειδικότερα τον βαθμό της δικαιολογημένης εμπιστοσύνης, που συνέδεε τον παθόντα με τον δράστη. Ως εκ τούτου, ο προσδιορισμός της αξίας του αντικειμένου της υπεξαίρεσης είναι αναγκαίος, προκειμένου να διαγνωστεί αν αυτό χαρακτηρίζεται ως ιδιαιτέρως μεγάλης αξίας ή όχι. Ο προσδιορισμός της αξίας ενός αντικειμένου ως μεγάλης ή μικρής αποτελεί πραγματικό ζήτημα, το οποίο έχει ως βάση τις συνθήκες της αγοράς, από τις οποίες διαμορφώνεται κάθε φορά η αντικειμενική αξία των πραγμάτων, από την απλή συναλλακτική σύγκριση των οποίων συνάγεται περαιτέρω η ουσιαστική κρίση αν αυτή είναι ή όχι ιδιαιτέρως μεγάλη ή ελάσσονος σημασίας.

Η υπεξαίρεση τιμωρείται καταρχήν με φυλάκιση μέχρι δύο ετών, ενώ αν το αντικείμενο της είναι ιδιαιτέρως μεγάλης αξίας, με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους. Σε περίπτωση δε που το αντικείμενο της υπεξαίρεσης υπερβαίνει το ποσό των 73.000 ευρώ, η υπεξαίρεση καθίσταται κακουργηματική και ο υπαίτιος τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών.

Υπό το πρίσμα αυτό, η υπεξαίρεση τιμωρείται καταρχήν με φυλάκιση μέχρι δύο ετών, ενώ αν το αντικείμενο της είναι ιδιαιτέρως μεγάλης αξίας, με φυλάκιση τουλάχιστον ενός έτους. Σε περίπτωση δε που το αντικείμενο της υπεξαίρεσης υπερβαίνει το ποσό των 73.000 ευρώ, η υπεξαίρεση καθίσταται κακουργηματική και ο υπαίτιος τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών.

Περαιτέρω, η δεύτερη παράγραφος του άρθρου 375 ΠΚ, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 1 παρ. 9 του νόμου 2408/1996, ορίζει ότι σε περίπτωση που η υπεξαίρεση αφορά αντικείμενο ιδιαίτερα μεγάλης αξίας, το οποίο εμπιστεύτηκαν στον υπαίτιο λόγω ανάγκης ή λόγω της ιδιότητάς του ως εντολοδόχου, επιτρόπου ή κηδεμόνα του παθόντος ή ως μεσεγγυούχου ή διαχειριστή ξένης περιουσίας, ο υπαίτιος τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών, δηλαδή με το πλαίσιο ποινής της κακουργηματικής υπεξαίρεσης.

Για την εφαρμογή της διάταξης αυτής δηλαδή, απαιτείται πάντα το αντικείμενό της υπεξαίρεσης να είναι ιδιαίτερα μεγάλης αξίας και επί πλέον να συντρέχει μία από τις ειδικά και περιοριστικά πλέον προβλεπόμενες περιπτώσεις εμπιστοσύνης, όπως είναι εκείνη του διαχειριστή ξένης περιουσίας. Κατά την έννοια της διάταξης αυτής, για να έχει ο υπαίτιος της υπεξαίρεσης την ιδιότητα του εντολοδόχου διαχειριστή ξένης περιουσίας, πρέπει να ενεργεί διαχείριση, δηλαδή να ενεργεί όχι απλώς υλικές αλλά νομικές πράξεις με εξουσία αντιπροσώπευσης του εντολέα του και δυνατότητα ανάπτυξης πρωτοβουλίας και λήψης απόφασης με κίνδυνο και ευθύνη αυτού. Την εξουσία αυτή μπορεί να έλκει είτε από τον νόμο είτε από σύμβαση. Για να καταστεί δε η υπεξαίρεση κακουργηματική λόγω της ιδιότητας του δράστη ως διαχειριστή ξένης περιουσίας, πρέπει το παρανόμως ιδιοποιούμενο απ΄ αυτόν πράγμα να περιήλθε στην κατοχή του ακριβώς λόγω της ιδιότητάς του αυτής.

Τέλος, σύμφωνα με τη διάταξη του άρθρου 98 παρ. 2 του Ποινικού Κώδικα, όπως αυτή συμπληρώθηκε με το άρθρο 14 παρ. 1 εδάφιο α’ του νόμου 2721/1999, σε περίπτωση υπεξαίρεσης κατ΄ εξακολούθηση, για την κρίση σχετικά με την αξία του πράγματος και για τον ποινικό χαρακτήρα της πράξης, λαμβάνεται υπόψη η συνολική αξία του αντικειμένου όλων των επί μέρους πράξεων, εφόσον ο δράστης απέβλεπε με τις μερικότερες πράξεις του στο αποτέλεσμα αυτό.

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΑΣΧΗΜΑ - ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΛΟΠΗΣ ΥΠΕΞΑΙΡΕΣΗΣ - ΒΙΝΤΟΣΚΟΠΗΣΗ - ΑΚΥΡΗ ΑΠΟΛΥΣΗ ΚΤΛ - ΕΠΙΣΧΕΣΗ - ΠΟΙΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΣΟΥ - ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ 18 ΜΗΝΩΝ - ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΑΠΟΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΣΤΟ ΕΦΕΤΕΙΟ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΣΟΥ - ΕΧΕΙΣ 20 ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΕΜΑ ;;; ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΣΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ .... ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΤΗΝ ΛΥΠΗΘΗΚΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΗΣ ΣΕ ΟΙΚ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ... ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗΣ ΑΠΟΛΥΣΗΣ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ - ΟΙ 18 ΜΗΝΕΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΕΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔημήτριοςΖ

Ο νόμος δεν ορίζει ρητά πότε η αποχή από την εργασία αποτελεί παραίτηση.Για να κριθεί ότι υπάρχει οιεκιοθελής αποχώρηση πρέπει να υπάρχει βούληση του εργαζομένου να παραιτηθεί.Η εξέταση των λόγων αποχής από την εργασία καθώς και η πρόθεση η μη του εργαζομένου να παραιτηθεί αποτελούν βασικά σημεία για την οικειοθελή αποχώρηση.

Νομίζω κάτι λες λάθος.

Η κοπέλα απασχολιόταν σαν πωλήτρια σε κατάστημα λιανικής πώλησης. Πρέπει να εμφανιστεί για δουλειά την Δευτέρα. Αν δεν έρθει τη Δευτέρα δίχως να ενημερώσει και έρθει ας πούμε την Παρασκευή δεν θεωρείται οικειοθελής αποχώρηση; Ακόμα κι αν δεν έχει βουληση να παραιτηθεί; Διαφορετικά, μπορεί ο καθένας να έρχεται για δουλειά όποτε θέλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΔημήτριοςΖ

@a12345:

Προφανώς μιλάω και με το δικηγόρο και με το λογιστή μου. Μπήκα εδώ να ζητήσω κάποιες παραπάνω απόψεις συμβουλευτικά σε περίπτωση που μου διαφεύγει κάτι.

Αν κάποιος θεωρεί κόπο το να απαντάει, δεν νομίζω ότι είναι υποχρεωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω κάτι λες λάθος.

Η κοπέλα απασχολιόταν σαν πωλήτρια σε κατάστημα λιανικής πώλησης. Πρέπει να εμφανιστεί για δουλειά την Δευτέρα. Αν δεν έρθει τη Δευτέρα δίχως να ενημερώσει και έρθει ας πούμε την Παρασκευή δεν θεωρείται οικειοθελής αποχώρηση; Ακόμα κι αν δεν έχει βουληση να παραιτηθεί; Διαφορετικά, μπορεί ο καθένας να έρχεται για δουλειά όποτε θέλει;

Το θεμα αυτό έχει αναλυθεί παλαιότερα με Νόμους αποφάσεις κτλ μπορείτε να δειτε κ να διαβάσετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...