Jump to content

Αποκτηση εργασιακης εμπειριας η επιπλεον καταρτιση!!!!

Guest Επισκέπτης-σοφια-
 Share

Recommended Posts

Guest Επισκέπτης-σοφια-

καλησπερα σας. επισκεπτομαι πρωτη φορα το site και θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης: μολις τελειωσα την ασοεε

δυστηχως οσο καιρο σπουδαζα...αυτα τα 4 χρονια...ενδιαφερομουν μονο για τα μαθηματα της σχολης χωρισ να προνοησω για καποια σεμιναρια η καποια επιπλεον εξειδικευση. τωρα λοιπον που τελειωσα με ενα πτυχιο ασοεε μονο δεν με προσλαμβανει ΚΑΝΕΝΑΣ θα μου πειτε και τι να με κανουν εφοσον δεν ξερω τιποτα ουσιαστικο...τι θα μπορουσα να κανω? να παω σε καποιο εργαστηρι ελευθερων σπουδων η σε καποια σχολη πληροφορικης για να μαθω καποιο λογιστικο προγραμμα? τι μου προτεινετε? εχω απογοητευτει γιατι ανακαλυπτω οτι σπουδαζα τοσα χρονια μονο για αυτο το χαρτι που λεγεται πτυχιο και στην ουσια καμια γνωση δεν εχω αποκτησει...βοηθηστε με σας παρακαλω.

Guest NIKANOR

Μην αφήνεις το άγχος σου για ανεύρεση δουλειάς, να σε κυριεύει Σοφία.

Εισαι νέα, με όρεξη φαντάζομαι για δουλειά.Προσπάθησε να βρεις δουλειά σε λογιστικό γραφείο για απόκτηση εμπειρίας ΚΑΙ γνώσης.

Λογιστικό πρόγραμμα μπορείς να μάθεις κι εκεί.Αν έχεις χρόνο μπορείς να παρακολουθείς και μαθήματα σε κάποιο εργαστήρι (για Η/Υ ή λογισ.πρόγραμμα) ή διάφορα σεμινάρια που γίνονται κατά καιρούς.

Ξέρεις πόσοι συνάδελφοι θα ήθελαν να έχουν το πτυχίο σου τώρα και πόσο τους έχει δυσκολέψει στην απόκτηση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος η μη απόκτηση του?

Γνώσεις (βασικές) έχεις αποκτήσει από τις σπουδές σου.Απλά δεν έφτασε η ώρα να τις ασκήσεις ακόμα.

Κάθε αρχή και δύσκολη Σοφία...

Να έχεις υπομονή και να επιμένεις..

Καλή συνέχεια

Μην αφήνεις το άγχος σου για ανεύρεση δουλειάς, να σε κυριεύει Σοφία.

Εισαι νέα, με όρεξη φαντάζομαι για δουλειά.Προσπάθησε να βρεις δουλειά σε λογιστικό γραφείο για απόκτηση εμπειρίας ΚΑΙ γνώσης.

Λογιστικό πρόγραμμα μπορείς να μάθεις κι εκεί.Αν έχεις χρόνο μπορείς να παρακολουθείς και μαθήματα σε κάποιο εργαστήρι (για Η/Υ ή λογισ.πρόγραμμα) ή διάφορα σεμινάρια που γίνονται κατά καιρούς.

Ξέρεις πόσοι συνάδελφοι θα ήθελαν να έχουν το πτυχίο σου τώρα και πόσο τους έχει δυσκολέψει στην απόκτηση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος η μη απόκτηση του?

Γνώσεις (βασικές) έχεις αποκτήσει από τις σπουδές σου.Απλά δεν έφτασε η ώρα να τις ασκήσεις ακόμα.

Κάθε αρχή και δύσκολη Σοφία...

Να έχεις υπομονή και να επιμένεις..

Καλή συνέχεια

Αυτά που σου γραφει ο Νικανωρ ειναι πραγματικότητα και οχι για παρηγορία. Τα σεμιναρια καλα ειναι . Βαλε ομως στο προγραμμα , οτιδήποτε μπορεις να μαθεις και να αποκτησεις γιαυτο, χαρτι επαρκειας κρατικό. Πχ. υπολογιστες και να δωσεις για να παρεις το κρατικό χαρτι. Το ιδιο κανε και για γλωσσες. Αν κανει το πανεπιστημιο εξω μαθηματα σε καποια προγραμματα υπολογιστων, πηγαινε και παρε και από εκει χαρτι . Μαζευε δηλαδή χαρτια. Θα ειναι χρησιμα. Αν μπορεις να πας ως βοηθός και σε καποιο λογιστήριο , καλο θα ειναι.

Guest nektarios

Σοφία θα σου πω τι δική μου εμπειρία για να δεις οτι τα πράγματα παίρνουν το δρόμο τους όταν προσπαθείς και δεν απογοητεύεσε.Πήρα πτυχίο ΑΕΙ Λογιστικής & Χρηματοοικονομίας πριν 2 χρόνια ακριβώς.¨Οσο ήμουν στη σχολή δεν έδινα και πολύ σημασία ούτε στα μαθήματα ούτε σε εξωπανεπιστημιακές δραστηριότητες που να έχουν σχέση με την εκπαίδευσή μου.Με λίγα λόγια όταν αποφοίτησα η κατάρτισή μου ήταν ελλιπής.Το καταλάβαινα γι'αυτό αμεσώς μετά πήγα σε ένα εργαστήρι ελευθέρων σπουδών λογιστικής για 4 μήνες όπου και έμαθα πράγματα πιό πρακτικά από το πανεπιστήμιο.Στη διάρκεια που παρακολουθούσα μαθήματα βρήκα δουλειά σε Δημοτική επιχείρηση σαν Β.Λογιστή και απέκτησα ανάλογη εμπειρία.Σήμερα 2 χρόνια μετά συνεχίζω να εργαζομαι στην επιχείρηση,διδάσκω σε ΙΕΚ και συνεργάζομαι και με μια εταιρία Χρηματοοικονομικών Συμβούλων στις ελευθερες ώρες μου.Αυτά δε σου τα λέω για να σου αναπτύξω το βιογραφικό μου αλλά για να σου πω ότι εφόσον έχεις καταλάβει ότι η κατάρτισή σου δεν είναι επαρκής και εντόπισες ότι υπάρχει πρόβλημα δεν έχεις παρά να το αντιμετωπίσεις και όλα θα πανε καλά.Να κυνηγάς σεμινάρια γνώσης.Σου συνιστώ και γω να πας σε ένα εργαστήρι ελευθέρων σπουδών.Καλή επιτυχία και με συγχωρείτε για τη μακροσκελή τοποθέτησή μου.

Guest Επισκέπτης-σοφια-

αγαπητε μου νεκταριε δυστηχως δεν προερχομαι απο καποια ευπορη οικογενεια και τωρα πλεον στα 22 μου ντρεπομαι να ζηταω λεφτα απο τουσ γονεισ μου ειτε για επιπλεον καταρτιση ειτε για προσωπικα εξοδα. επειδη λοιπον κανενας μα κανενας λογιστης γνωστος η αγνοστως δεν μου δινει αυτη την πρωτη ευκαιρια να μαθω κατι κοντα του...ολοι λενε τραβα απεκτησε εμπειρια και μετα ελα...που στο καλο θα την αποκτησω λοιπον αφου κανενασ δεν μου δινει την ευκαιρια???? :angry: anyway σκεφτομουν λοιπον να πιασω μια art time δουλεια σαν πωλητρια και παραλληλα να ξεκινησω σε καποιο εργαστηρι...μηπως μπορεισ να μου πεις σε ποιο εργαστηρι πηγεσ? και ποσο κοστιζει? θα μπορεσω λες να τα συνδυασω? συγνωμη για τον καταιγισμο αποριων αλλα εχω απογοητευτει...δεν εχο συνηθισει να κθομαι και τωρα δεν βρισκω τπτ να κανω...

Guest Μ.ΜΑΡΙΑ

Σοφία ηρέμησε και μην απογοητεύεσαι όλα θα πάνε καλά. Εχεις πανικοβληθεί και λογικό είναι και σε τιμά το γεγονός να θέλεις να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου και να μην επιβαρύνεις άλλο τους γονείς σου γιατί γνωρίζω ανθρώπους που μια ζωή είναι φοιτητές. Κάτι θα γίνει και για σένα θέλει υπομονή και κουράγιο. Για κανέναν δεν είναι ευκολά τα πράγματα. Μην εγκαταλείπεις την προσπάθεια να βρείς δουλειά κάποιος θα δώσει την ευκαιρία και σε σένα όπως την έδωσαν και σε όλους μας. Θέλει υπομονή όμως κουράγιο και γερό στομάχι. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Guest nektarios
Έτσι....

Πίστεψε με Σοφία ότι και η δική μου οικονομική κατάσταση δεν είναι καλύτερη.Αυτός όμως είναι ένας λόγος παραπάνω για να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου.Η λύση που σκέπτεσαι να απασχοληθείς κάπου αλλού μέχρι να βρεις αυτό που θέλεις για να εξασφαλίσεις το απαραίτητο εισόδημα πηγαίνοντας παράλληλα και σε ένα εργαστήρι με βρίσκει σύμφωνο.Είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις με τη δεδομένη κατάσταση.Αν είσαι από Θεσ/νίκη έχω να σου προτείνω κάποιο εργαστήρι ελευθέρων σπουδών αλλά δε θέλω να θεωρηθεί σα διαφήμιση.Πριν 2 χρόνια που πήγα εγώ τα μαθήματα διήρκησαν 4 μήνες περίπου(3 φορες τη βδομάδα απο 3,5 ώρες) και το κόστος ήταν 650 ευρώ.Αν σ'ενδιαφέρει μπορώ να σου γ΄ραψω το τηλ. της σχολής.

Guest Επισκέπτης-σοφια-

δυστηχως απο αθηνα ειμαι αλλα 650 ευρω δεν μου φαινεται αστρονομικο ποσο. αν καποιος γνωριζει καποιο καλο εργαστηρι στην αθηνα παρακαλω πολυ ασ μου πει να γραψω το μαιλ μου να μου το στειλει εκει...σας ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση!!! :)

Μην πάς σε εργαστηριο δεν θα σου δώσει τίποτα παραπάνω απο αυτά που ξέρεις.Συνέχισε να ψάχνεις.Ψάξε στο ΟΕΕ για σεμινάρια.Στο σίτε εδώ υπάρχει ενότητα για ανεύρεση εργασίας.Μην απογοητεύεσαι

Guest Επισκέπτης-σοφια-

αγαπητε λογιστη πιστεψε με στην σχολη μου δεν μασ εμαθαν ΤΙΠΟΤΑ πρακτικο και σκεφτομαι να παω σε καποιο εργαστηριο να μαθω ειτε το eurofasma ειτε το κεφαλαιο...ετσι τα διαβασα στις αγγελιεσ που ψαχνω. Πλεον ολοι ζητανε καποιο απο αυτα ενω εγω δεν εχω ιδεα τι ειναι....τι με συμβουλευεις? με ποιον τροπο μπορω να μαθω καποιο απο αυτα? μονο με το εργαστηριο νομιζω...αααα!!!και ας μου πειτε σας παρακαλω ποιο απο τα δυο να μαθω...δεν εχω ιδεα. ευχαριστω. :rolleyes:

αγαπητε μου νεκταριε δυστηχως δεν προερχομαι απο καποια ευπορη οικογενεια και τωρα πλεον στα 22 μου ντρεπομαι να ζηταω λεφτα απο τουσ γονεισ μου ειτε για επιπλεον καταρτιση ειτε για προσωπικα εξοδα. επειδη λοιπον κανενας μα κανενας λογιστης γνωστος η αγνοστως δεν μου δινει αυτη την πρωτη ευκαιρια να μαθω κατι κοντα του...ολοι λενε τραβα απεκτησε εμπειρια και μετα ελα...που στο καλο θα την αποκτησω λοιπον αφου κανενασ δεν μου δινει την ευκαιρια???? :rolleyes: anyway σκεφτομουν λοιπον να πιασω μια art time δουλεια σαν πωλητρια και παραλληλα να ξεκινησω σε καποιο εργαστηρι...μηπως μπορεισ να μου πεις σε ποιο εργαστηρι πηγεσ? και ποσο κοστιζει? θα μπορεσω λες να τα συνδυασω? συγνωμη για τον καταιγισμο αποριων αλλα εχω απογοητευτει...δεν εχο συνηθισει να κθομαι και τωρα δεν βρισκω τπτ να κανω...

σε αυτην την συζητηση χωρις να θελω να επεμβω συγκρατησα το εξης¨ολοι λενε τραβα απεκτησε εμπειρια και μετα ελᴨ

εγω δυστηχως πολλα χρονια πριν συνηδητοποιησα οτι αμα δεν εχεις πατερα λογιστη η θειο η καποιον πολυ γνωστο κανεις δεν σου δινει δουλεια , και δεν μιλαω για την δεσποινις που ουτε λογιστικη ξερει(το οικονομικο παν. δεν μου λεει κατι) και ουτε θα της μαθει κανεις γιατι κατ εμε η λογιστικη την μαθαινεις μονος,

αμα βρεις 5 χρονια μετα σχολης να ασχοληθεις με προσωπικο διαβασμα τοτε ολα τα υπολοιπα ειναι τα διαδικαστικα, το παν ειναι το διαβασμα .

Ιδιαιτερα οσον αφορα τον κλαδο των λογιστων υπαρχει πολυ ζηλεια και φθονος, για αλλους κλαδους δεν ξερω αμα ειναι τα ιδια , ιδιως αμα εισαι πτυχιουχος λεει σε αποφευγουν γιατι θα τους παρεις στο μελλον τους πελατες

εγω προσωπικα το εχω συναντησει πολλακις , και ευθεως και εμμεσως, δεν ξερω οι υπολοιποι εδω μεσα

θα προτιμουσα λχ να μου λεγανε οτι η σχολη που πηγα δεν μου εμαθε λογιστικη και θελω καποιον που ξερει , εστω και μη πτυχιουχο η διπλωματουχο κτλ παρα οτι θα του παρω την δουλεια, σε αυτο το θεμα οι πτυχιουχοι ΑΕΙ εχουν προβλημα απο τους ιδιους τους πτυχιουχους ΑΕΙ,

και ρωταω , μηπως ειμαι υπερβολικος?

(sory gia ta greeklish alla ftai to pliktrologio...)

agaphti moy fili min apogohteyesai, kai ego pernousa ayta pou pernas to teleutaio xrono...

i eykairia moy dothike kai twra trexw na prolabw, eimai sigouros omws oti tha ta kataferw giati to ithela kai to thelw poly ayto poy kanv akribws twra.

Mhn apogohteyesai kai h eykairia tha erthei arga h grhgora apla tote prepei na eisai etoimh kai na ksereis ti thes.

H sxolh poy exeis teleiwsei mporei na mhn se exei eksoplisei me tis sygkekrimenes gnwseis alla sou emathe pws na apoktas nees gnwseis. Eksallou apo to geniko sto eidiko einai eukoli i metatropi enw to antistrofo einai problima, Sou eyxomai kali tuxh...kai elpizw na katalabeis suntoma oti o xoros pou tha ergasteis einai apo tous pleon mperdemenous epaggelmatika kai o oros logistis xrhsimopoieitai apo apofoito iek ews orkoto...antilambanesai loipon to xaos

αγαπητε λογιστη πιστεψε με στην σχολη μου δεν μασ εμαθαν ΤΙΠΟΤΑ πρακτικο και σκεφτομαι να παω σε καποιο εργαστηριο να μαθω ειτε το eurofasma ειτε το κεφαλαιο...ετσι τα διαβασα στις αγγελιεσ που ψαχνω. Πλεον ολοι ζητανε καποιο απο αυτα ενω εγω δεν εχω ιδεα τι ειναι....τι με συμβουλευεις? με ποιον τροπο μπορω να μαθω καποιο απο αυτα? μονο με το εργαστηριο νομιζω...αααα!!!και ας μου πειτε σας παρακαλω ποιο απο τα δυο να μαθω...δεν εχω ιδεα. ευχαριστω. :rolleyes:

O μόνος τρόπος να μάθεις πραγματικά ένα λογιστικό προγραμμα είναι να το δουλέψεις.Και αυτό μπορείς να το κάνεις σε λογιστικό γραφείο ή σε λογιστηριο. Το πιό θα διαλέξεις μετά για προσωπική χρήση ειναι υποκειμενικό και θα το αποφασισεις αργότερα.

• 2 weeks later...

Φοβερό το θέμα ...θέλει ένα copy + paste και αποστολή στο ΟΕ. Απόφοιτοι τρέχουν μετά τις σπουδές τους σε ιδιωτικά εργαστήρια για να μάθουν αρχές λογιστικής και προγραμματάκια... !!!!!! Η παιδεία μας είναι για τα μπάζα !!

Σοφία μή μασάς, οι γνώσεις σου είναι πιο πολλές απ ότι πιστεύεις, απλά δεν το γνωρίζεις. Εγώ όταν ξεκίνησα ήνουν κατατρομοκρατημένος νόμιζα ότι δεν ήξερα τίποτε σιγ'ά σιγά μετά απο λίγες βδομάδες όλα μπήκαν στη σειρά και έρχονταν στο μυαλό μου. ΟΚ δεν είσαι σούπερ αλλά σε καμία περίπτωση δεν είσαι άσχετη.

Σπουδάστε, σπουδάστε, σπουδάστε.....

Guest Επισκέπτης-sophia-

Συνονομάτη προς θεού μην πιστέψεις ποτέ ότι 4 χρόνια πήγαν χαμένα. Ρώτα και μένα που δεν έχω πτυχίο και προσπαθώ στα γεράματα,,, χμ χμ να αποκτήσω!

Η αλήθεια είναι ότι πολοί εργοδότες είναι κομπλεξικοί και όταν βλέπουν πτυχίο ΑΣΣΟΕ χωρίς προϋπηρεσία βγάζουν σπυράκια.

Μη μασάς ψάξε και κάποια στιγμή θα βρεις σίγουρα δουλειά… Εγώ χωρίς χαρτί και χωρίς προϋπηρεσία βρήκα σε 7 μήνες δουλειά σαν βοηθός λογιστή. Τρέξιμο θέλει.

Και να μην φοβάσαι τα προγράμματα που δεν ξέρεις… όλα ίδια φιλοσοφία έχουν..

Δε θα λες ποτέ δεν ξέρω ένα πρόγραμμα αλλά ότι έχεις ευχέρεια να μάθεις πολύ γρήγορα.

Μία λύση είναι να κατεβάσεις από το intrenet demo να δεις την φιλοσοφία. Μπες στην altec…

Mην κολάς όρεξη για διάβασμα και για ψάξιμο να χεις.

Guest Επισκέπτης
Συνονομάτη προς θεού μην πιστέψεις ποτέ ότι 4 χρόνια πήγαν χαμένα. Ρώτα και μένα που δεν έχω πτυχίο και προσπαθώ στα γεράματα,,, χμ χμ να αποκτήσω!

Η αλήθεια είναι ότι πολοί εργοδότες είναι κομπλεξικοί και όταν βλέπουν πτυχίο ΑΣΣΟΕ χωρίς προϋπηρεσία βγάζουν σπυράκια.

είναι κομπλεξικοί διότι γνωρίζουν ότι απόφοιτος οικον. παν.(ΑΣΟ Κ ΕΕ) και βοηθός λογιστή καμμία σχέση

σε λίγο θα βγούνε και οι ίδιοι οι λογιστές κομπλεξικοί διότι θέλουν ανθρώπους που ξέρουν για να κάνουν την δουλειά τους

Guest σοφια

αγαπητε μου πτυχιο ασοεε με ειδικευση στα λογιστικα/χρηματοοικονομικα και βοηθος λογιστη εισαι τοοοσο σιγουροσ οτι δεν εχουν καμια σχεση? ξερεισ η ασοεε εκτοσ απο μεγαλα στελεχη...λεμε τωρα...και επιχειτηματιες...βγαζει και παιδια που δεν εχουν μπαμπακα σε επιχειρηση. βγαζει και παιδια που τελειωσαν το παν/μιο εχοντας φαει στην μαπα 8 και 10 λογιστικες σαν μαθημα για να ερχονται μετα ανθρωποι σαν εσενα να μου λενε οτι το πτυχιο μου δεν μπορει να χρησιμεψει σε ενα λογιστηριο. κατανοω οτι οι γνωσεισ που μοιραζονται απλοχερα στα ελληνικα παν/μια καμια σχεση δεν εχουν με την πραγματικοτητα αλλα αυτο ισχυει για οοοοολα τα παν/μια και οχι μονο η ασοεε. αλλα για πεσ μου συμφωνα με εσενα ποιο παν/μιο θα επρεπε να τελειωσω για να εχω το δικαιωμα χωρις μπαμπα επιχειρηματια να ψαξω σε ενα απλο λογιστικο γραφειο για δουλεια?????

Guest Επισκέπτης
αγαπητε μου πτυχιο ασοεε με ειδικευση στα λογιστικα/χρηματοοικονομικα και βοηθος λογιστη εισαι τοοοσο σιγουροσ οτι δεν εχουν καμια σχεση? ξερεισ η ασοεε εκτοσ απο μεγαλα στελεχη...λεμε τωρα...και επιχειτηματιες...βγαζει και παιδια που δεν εχουν μπαμπακα σε επιχειρηση. βγαζει και παιδια που τελειωσαν το παν/μιο εχοντας φαει στην μαπα 8 και 10 λογιστικες σαν μαθημα για να ερχονται μετα ανθρωποι σαν εσενα να μου λενε οτι το πτυχιο μου δεν μπορει να χρησιμεψει σε ενα λογιστηριο. κατανοω οτι οι γνωσεισ που μοιραζονται απλοχερα στα ελληνικα παν/μια καμια σχεση δεν εχουν με την πραγματικοτητα αλλα αυτο ισχυει για οοοοολα τα παν/μια και οχι μονο η ασοεε. αλλα για πεσ μου συμφωνα με εσενα ποιο παν/μιο θα επρεπε να τελειωσω για να εχω το δικαιωμα χωρις μπαμπα επιχειρηματια να ψαξω σε ενα απλο λογιστικο γραφειο για δουλεια?????

εγω αυτην την ειδικοτητα δεν την εχω ξανακουσει, ας που με οτι υπαρχει, αμα εσυ εχεις κανει 10 θεωρητικα μαθηματα τα ΤΕΙ κανουν 25 και τα ΙΕΚ 20

Guest Επισκέπτης

ΣΥ ΕΙΠΑΣ , ΑΜΑ ΣΤΑ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΕΣ ΟΤΙ ΖΗΛΕΥΩ

Guest Επισκέπτης
εγω αυτην την ειδικοτητα δεν την εχω ξανακουσει, ας που με οτι υπαρχει, αμα εσυ εχεις κανει 10 θεωρητικα μαθηματα τα ΤΕΙ κανουν 25 και τα ΙΕΚ 20

ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ, ΤΑ ΤΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ 25 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΣΥΝ ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ ΣΥΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΕΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΣΥΝΟΛΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟΣΑ ΚΤΛ ΠΑΝΤΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΕΙ

Guest Επισκέπτης
καλησπερα σας. επισκεπτομαι πρωτη φορα το site και θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης: μολις τελειωσα την ασοεε

δυστηχως οσο καιρο σπουδαζα...αυτα τα 4 χρονια...ενδιαφερομουν μονο για τα μαθηματα της σχολης χωρισ να προνοησω για καποια σεμιναρια η καποια επιπλεον εξειδικευση. τωρα λοιπον που τελειωσα με ενα πτυχιο ασοεε μονο δεν με προσλαμβανει ΚΑΝΕΝΑΣ θα μου πειτε και τι να με κανουν εφοσον δεν ξερω τιποτα ουσιαστικο...τι θα μπορουσα να κανω? να παω σε καποιο εργαστηρι ελευθερων σπουδων η σε καποια σχολη πληροφορικης για να μαθω καποιο λογιστικο προγραμμα? τι μου προτεινετε? εχω απογοητευτει γιατι ανακαλυπτω οτι σπουδαζα τοσα χρονια μονο για αυτο το χαρτι που λεγεται πτυχιο και στην ουσια καμια γνωση δεν εχω αποκτησει...βοηθηστε με σας παρακαλω.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ Η ΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΣΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ , ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ , ΤΟ ΟΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΣΟΥ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΣΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΤΟ 25% ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ ΟΧΙ 20 ΖΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΝ ΦΤΩΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΙΖΕΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗΣ Η ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΙΕΚ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΤΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΒΙΒΛΙΩΝ

ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΒΕΒΑΙΑ , 5 ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ , ΑΛΛΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΗ ΑΚΟΜΑ.. ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΣΟΥ Η ΚΙΝΗΣΗ ΣΥΝ ΑΡΚΕΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΘΑ ΣΟΥ ;ΑΠΟΔΩΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ

Guest Επισκέπτης

xaxaaxaxax απόφοιτος ΛΟΧΡΗ της ΑΣΟΕ να πάει σε ΙΕΚ να μάθει Λογιστική !!!!!! καλά ρε αυτά είναι τα πανεπιστήμια που θέλετε να τα συγκρίνεται και αν τα βάζεται δίπλα στα τοπ του κόσμου ; Κρίμα τα νιάτα σας ρε παιδάκια και τα λεφτά των γονιών σας που ξόδεψαν για να σπουδάστε.

Μα καλά κα΄νεςι απο το ΟΕ δεν διάβάζει αυτο το Forum ; ΤΙ κάνουν κοιμούνται ή παρακολουθούναι σεμινάρια στα ΙΕΚ ;

Ψαξε για δουλεια σαν βοηθος σε λογιστηριο Ασε προς το παρον το πτυχιο στην μπαντα Τους τρομαζει Οντως πρεπει να αποκτησεις εμπειρια και αυτο θα γινει στην πραξη .Τα διαφορα προγραμματα μπορεις να τα μαθεις μονη σου εφοσον εχεις υπολογιστη και .... Τα πραγματα για τους νεους ειναι δυσκολα αλλα μονο στην αρχη και εφοσον δεν το βαλλουν κατω .Μην εχεις απαιτησεις πολλες απο την πρωτη σου δουλεια Εγω π.χ θα προσφερομουν για καποιο διαστημα να μπω καπου σε καποιον παλιο και καλο εθελοντικα για την πολυποθητη αποκτηση πρακτικης χωρις αμοιβη .

• 2 weeks later...

Καταρχάς καλημέρα!!!! Το θέμα όμως έχει ως εξής!!!!

Στην ουσία βγαίνοντας το κάθε παιδί από μια σχολή έχει πάρει πολύ γενικές γνώσεις όσον αφορα στη λογιστική με αποτέλεσμα όταν θα βγει στην αγορά εργασίας να αντιμετωπίζει τέτοιου είδους προβλήματα. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ η ίδια, που τελείωσα το πανεπιστήμιο του Πειραιά, έχοντας μάθει κάποια πράγματα στη λογιστική (αναφέρομαι κυρίως στις χρεωπιστώσεις λογαριασμών) χωρίς όμως στην ουσία να γνωρίζω τίποτα πρακτικό. Το θέμα δεν είναι τόσο να γνωρίζει κανείς μηχανογραφημένη λογιστική (κεφάλαιο,singular κλπ) όσο το να είναι γνώστης του τί κάνει κ γιατί...

Στη σχολή βέβαια, δεν υπήρχε περιπτωση να μάθουμε καλά λογιστική ακριβώς γιατί αυτά που περιλαμβανει το πρόγραμμα σπουδών είναι πολύ λίγο σε σχέση με αυτά που ζητάνε στην αγορά. Δηλ. ούτε για περιοδική ΦΠΑ, ΦΜΥ, intrastat κλπ μάθαμε στη σχολή, βασικά ούτε καν ακούσαμε για αυτά. Κ επειδή όντως δεν δίνεται εύκολα η ευκαιρία σε νέους ανθρώπους χωρίς προϋπηρεσία να ξεκινήσουν την καριέρα τους, η κίνηση που έκανα εγώ είναι η εξής: παρακολουθώ σεμινάρια μηχανογραφημένης λογιστικής και μάλιστα είμαι και πολύ ευχαριστημένη! Όποια απορία κ να είχα έχει ξεδιαλυθεί συν του ότι μαθαίνω ό,τι χρειάζεται η αγορά!!!!! Το προσωπικό διάβασμά βέβαια είναι απαραίτητο....

Αυτά κ συγγνώμη για την μακροσκελή αναφορά μου....