Προς το περιεχόμενο

Αποκτηση εργασιακης εμπειριας η επιπλεον καταρτιση!!!!


επισκέπτη Επισκέπτης-σοφια-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Δηλαδή ρε φίλε ισοπεδώνεις τα πάντα?

Η εκπαίδευση που παρέχεται από τα ΤΕΙ η από τα ΙΕΚ στην λογιστική,μπορεί να συγκριθεί με την εκπαίδευση που παρέχεται από τα ΑΕΙ?

Τελείωσα το 1982 την Βιομηχανική και η γυναίκα μου το 1992 τα ΤΕΙ λογιστικής Μεσολογγίου.

Εχουμε σε μια βιβλιοθήκη όλα τα βιβλία που μας έδιναν στην σχολή.Είναι απέναντι μου και τα παρατηρώ τώρα.

Βλέπω την "ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΩΝ" της γυναίκας μου από τα ΤΕΙ.Ενα βιβλιαράκι 240 σελίδων του Θ.ΚΑΝΕΛΛΑΚΗ πτυχ.ΑΣΟΕΕ..

Βλέπω και τα δικά μου βιβλία στην Βιομηχανική στο τμήμα διοίκησης επιχειρήσων για την ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΩΝ.

Υποτίθεται ότι για να περάσουμε το μάθημα διαβάσαμε τα βιβλία αυτά και οι δύο.

Ποιός διάβασε περισσότερο.?

Εγώ με τρεις τόμους των 500 σελίδων από καθηγητές πανεπιστημίου η η γυναίκα μου με το βιβλιαράκι του Κανελλάκη απλού πτυχ.ΑΣΟΕΕ?

Η εγώ είμαι ηλήθιος και στους τρείς τόμους αυτούς δεν καταλάβαινα τι διάβαζα,ενώ η γυναίκα μου

με το βιβλιαράκι της έμαθε την λογιστική των εταιριών απέξω και ανακατωτά?

Και το μάθημα πως το πέρασα με 9 ?

Α!!! Υπάρχει και το άλλο.

Μπορεί να χρηματοδότησα.

Μόνο με λάδι μπορούσα να το κάνω αυτό :lol: .Δεν είχα τίποτε άλλο στην Κέρκυρα. :lol:

Πατριωτάκι, έχεις δίκιο να φουντώνεις και να νευριάζεις γιατί κουράστηκες, διάβασες πολύ περισσότερο απο όλους τους άλλους των ΤΕΙ αλλά μην τους υποβαθμίζεις. Γνωρίζω ανθρώπους με πτυχίο ΑΣΟΕ που απο την μέρα που το πείραν και βολεύτηκαν σε μια καρελίτσα δεν ξαναάνοιξαν βιβλίο και δεν ξανασχοληθηκαν με τίποτα. Εκαναν τυπικά δουλειά ρουτίνας ένα ΦΠΑ ένα ΦΜΥ άντε και θεωρημένα και απο κει και πέρα τέρμα το απόλυτο κενό! Και έχω δει ανθρώπους των ΤΕΙ που έχουν όρεξη και διάθεση να μάθουν και να προσφέρουν και παρακολουθούν σεμινάρια και διαβάζουν και προσπαθούν με κάθε τρόπο να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους. Εσύ δεν ανήκεις στην κατηγορία εκείνων που μετα το πτυχίο δεν κάνουν τίποτα αλλά δεν είναι για όλους το ίδιο. Πατριωτάκι δεν έχουμε μόνο λάδι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε να το σκεφτείς να πας σε ΙΕΚ.Μακάρι να είχα το πτυχίο σου.Συνέχισε την προσπάθεια βρεις δουλειά έστω και σαν βοηθός λογιστή στην αρχή.Εγώ τελείωσα ΙΕΚ και όταν τελείωσα την σχολή μου δεν ήξερα τίποτα,τα ήξερα όλα θεωρητικά και μου φαινόντουσαν βουνό.Τώρα πάνε πια 5 χρόνια και μπορώ να πω ότι γνωρίζω αρκετά πράγματα.Πήγαινε μόνο σε μια σχολή Η/Υ και μάθε eurofasma θα σου χρειαστεί.Πήγαινε όμως και μάθε το παράλληλα με τη δουλειά που θα βρεις για να κάνεις πρακτική ουσιαστική και για να μην το ξεχάσεις (όπως εγώ που του διδάχθηκα και τώρα το έχω ξεχάσει γιατί στη δουλειά μου χρησιμοποιούμε δικό μας πρόγραμμα και πρέπει να πληρώσω μια περιουσία πάλι -γύρω στα 700 ευρώ -μόνο και μόνο για να το ξαναθυμηθώ)

έχε υπομονή και ψάχνε για βοηθός μην ασχοληθείς με κάτι part time γιατί θα ξεχάσεις και αυτά που ξέρεις,έστω κι αν αυτά είναι θεωρητικά.

καλή επιτυχία

Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
[b]Ούτε να το σκεφτείς να πας σε ΙΕΚ.Μακάρι να είχα το πτυχίο σου.Συνέχισε την προσπάθεια βρεις δουλειά έστω και σαν βοηθός λογιστή στην αρχή.Εγώ τελείωσα ΙΕΚ και όταν τελείωσα την σχολή μου δεν ήξερα τίποτα,τα ήξερα όλα θεωρητικά και μου φαινόντουσαν βουνό.Τώρα πάνε πια 5 χρόνια και μπορώ να πω ότι γνωρίζω αρκετά πράγματα.Πήγαινε μόνο σε μια σχολή Η/Υ και μάθε eurofasma θα σου χρειαστεί.Πήγαινε όμως και μάθε το παράλληλα με τη δουλειά που θα βρεις για να κάνεις πρακτική ουσιαστική και για να μην το ξεχάσεις (όπως εγώ που του διδάχθηκα και τώρα το έχω ξεχάσει γιατί στη δουλειά μου χρησιμοποιούμε δικό μας πρόγραμμα και πρέπει να πληρώσω μια περιουσία πάλι -γύρω στα 700 ευρώ -μόνο και μόνο για να το ξαναθυμηθώ)

έχε υπομονή και ψάχνε για βοηθός μην ασχοληθείς με κάτι part time γιατί θα ξεχάσεις και αυτά που ξέρεις,έστω κι αν αυτά είναι θεωρητικά.

καλή επιτυχία

Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Ούτε να το σκεφτείς να πας σε ΙΕΚ.Μακάρι να είχα το πτυχίο σου.Συνέχισε την προσπάθεια βρεις δουλειά έστω και σαν βοηθός λογιστή στην αρχή.Εγώ τελείωσα ΙΕΚ και όταν τελείωσα την σχολή μου δεν ήξερα τίποτα,τα ήξερα όλα θεωρητικά και μου φαινόντουσαν βουνό.Τώρα πάνε πια 5 χρόνια και μπορώ να πω ότι γνωρίζω αρκετά πράγματα.Πήγαινε μόνο σε μια σχολή Η/Υ και μάθε eurofasma θα σου χρειαστεί.Πήγαινε όμως και μάθε το παράλληλα με τη δουλειά που θα βρεις για να κάνεις πρακτική ουσιαστική και για να μην το ξεχάσεις (όπως εγώ που του διδάχθηκα και τώρα το έχω ξεχάσει γιατί στη δουλειά μου χρησιμοποιούμε δικό μας πρόγραμμα και πρέπει να πληρώσω μια περιουσία πάλι -γύρω στα 700 ευρώ -μόνο και μόνο για να το ξαναθυμηθώ)

έχε υπομονή και ψάχνε για βοηθός μην ασχοληθείς με κάτι part time γιατί θα ξεχάσεις και αυτά που ξέρεις,έστω κι αν αυτά είναι θεωρητικά.

καλή επιτυχία

Ρ

ΒΑΖΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΟΤΙ ΠΗΓΕΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ, ΕΚΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΕ ΞΕΡΟΥΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΕΣΑΣ, ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ , ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΜΑΘΕΣ ΕΣΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΟΕΕ ΤΗΣ ΚΟΠΕΛΑΣ, ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΣ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ, ΟΤΑΝ ΤΑ ΙΕΚ ΕΙΝΑΙ ΣΧΟΛΕΣ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΕΓΩ ΘΑ ΣΤΑ ΕΛΕΓΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ, ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΙΣΑΙ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΚΑΤΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
.Εγώ τελείωσα ΙΕΚ και όταν τελείωσα την σχολή μου δεν ήξερα τίποτα,τα ήξερα όλα θεωρητικά και μου φαινόντουσαν βουνό.)

ΣΕ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΣ ΜΕ ΠΑΘΟΣ, ΣΤΟΥΣ 500 , ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΕΤΟΙΑ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ, ΒΑΣΕΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς καλημέρα!!!! Το θέμα όμως έχει ως εξής!!!!

Στην ουσία βγαίνοντας το κάθε παιδί από μια σχολή έχει πάρει πολύ γενικές γνώσεις όσον αφορα στη λογιστική με αποτέλεσμα όταν θα βγει στην αγορά εργασίας να αντιμετωπίζει τέτοιου είδους προβλήματα. Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ η ίδια, που τελείωσα το πανεπιστήμιο του Πειραιά, έχοντας μάθει κάποια πράγματα στη λογιστική (αναφέρομαι κυρίως στις χρεωπιστώσεις λογαριασμών) χωρίς όμως στην ουσία να γνωρίζω τίποτα πρακτικό. Το θέμα δεν είναι τόσο να γνωρίζει κανείς μηχανογραφημένη λογιστική (κεφάλαιο,singular κλπ) όσο το να είναι γνώστης του τί κάνει κ γιατί... Στη σχολή βέβαια, δεν υπήρχε περιπτωση να μάθουμε καλά λογιστική ακριβώς γιατί αυτά που περιλαμβανει το πρόγραμμα σπουδών είναι πολύ λίγο σε σχέση με αυτά που ζητάνε στην αγορά. Δηλ. ούτε για περιοδική ΦΠΑ, ΦΜΥ, intrastat κλπ μάθαμε στη σχολή, βασικά ούτε καν ακούσαμε για αυτά. Κ επειδή όντως δεν δίνεται εύκολα η ευκαιρία σε νέους ανθρώπους χωρίς προϋπηρεσία να ξεκινήσουν την καριέρα τους, η κίνηση που έκανα εγώ είναι η εξής: παρακολουθώ σεμινάρια μηχανογραφημένης λογιστικής και μάλιστα είμαι και πολύ ευχαριστημένη! Όποια απορία κ να είχα έχει ξεδιαλυθεί συν του ότι μαθαίνω ό,τι χρειάζεται η αγορά!!!!! Το προσωπικό διάβασμά βέβαια είναι απαραίτητο....

Σοφία για ξαναδιάβασέ το αυτό που σου έγραψε η Σωτηρία.

Αυτά θα σου πω μόνο. Είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα βρεις τον δρόμο σου.Να

ξέρεις ότι κανένας γονιός δεν βαρυγκομάει όταν παραστεί ανάγκη να πληρώσει λίγο

ακόμα για το καλό του παιδιού του.

Αν δεν μπορέσεις μέσα από τις σελίδες μας να βρεις δουλειά ή απασχόληση,κοντά σε

κάποιον έμπειρο λογιστή,για να σταθείς μόνη στα πόδια σου,προσπάθησε με κάποιο

τρόπο να μάθεις μερικά πρακτικά θέματα από κάποιον/α συνάδελφο,γνωστό σου,ώστε

να μην μείνεις πίσω και να μελετάς συνέχεια αυτά που υπάρχουν εδώ μέσα.

Σου εύχομαι καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες αυτές οι ερωτήσεις απαντησεις που γραφτηκαν εδω αναδεικνύουν μια ακομη φορα τα μεγαλα κενα του εκπαιδευτικού μας συστήματος.

Για συστημα επαγγελματικής αποκαταστασης δεν γραφω καθολου γιατι είναι άγνωστος στην Ελλάδα όρος.

Είναι δυνατόν να συμβαινουν αυτα το 2005 σε Ευρωπαικό κράτος;

Αν διαβάζονται αυτες οι γραμμες απο καποιους που μπορούν να φερουν το θεμα στους συλλόγους μας ή στο Οικ.επιμελητηριο ή ακομα και στο Υπ.παιδείας... ας το κανουν παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα πηρα το πτυχιο μου!!!ειμαι πλεον και ανεργη με την βουλα....εχω ξεκινηση μαθηματα eurofasma σε ενα εργαστηριο ελευθερων σπουδων αλλα απο δουλεια τζιφοσ.....ειναι πραγματικα πολυ ομορφες οι συμβουλες σασ αλλα δυστηχως σε οποιον γνωστο μου εχω απευθυνθει που ζηταω να με βαλει στο γραφειο του να μαθω 5 πραγματα και χωρις πληρωμη μου λεει οτι θα πρεπει να πληρωνει υπαλληλο ωστε να μου δειχνει εμενα...και δεν εχει κανενας λενε αυτην την πολυτελεια! να μην αναφερθω καν σε αγνωστουσ...εδω δεν με βοηθαει ο γνωστος θα με βοηθησει καποιοσ ασχετοσ ετσι ανειδικευτη που ειμαι....αχχχχ εχω απελπιστει πραγματικα...δεν ξερω τι να κανω πια!!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα πηρα το πτυχιο μου!!!ειμαι πλεον και ανεργη με την βουλα....εχω ξεκινηση μαθηματα eurofasma σε ενα εργαστηριο ελευθερων σπουδων αλλα απο δουλεια τζιφοσ.....ειναι πραγματικα πολυ ομορφες οι συμβουλες σασ αλλα δυστηχως σε οποιον γνωστο μου εχω απευθυνθει που ζηταω να με βαλει στο γραφειο του να μαθω 5 πραγματα και χωρις πληρωμη μου λεει οτι θα πρεπει να πληρωνει υπαλληλο ωστε να μου δειχνει εμενα...και δεν εχει κανενας λενε αυτην την πολυτελεια! να μην αναφερθω καν σε αγνωστουσ...εδω δεν με βοηθαει ο γνωστος θα με βοηθησει καποιοσ ασχετοσ ετσι ανειδικευτη που ειμαι....αχχχχ εχω απελπιστει πραγματικα...δεν ξερω τι να κανω πια!!! :(

Υπομονή να κάνεις, όπως κάνουμε όλοι άλλωστε που προσπαθούμε τελειώνοντας ένα παν/μιο να βρούμε ένα δρόμο!!!! Μην απελπίζεσαι, και μην το βάζεις κάτω. Πίστεψέ με,ως ομοιοπαθούσα ξέρω πως δεν είναι καθόλου εύκολα τα πράγματα, αλλά και η απελπισία δεν οδηγεί πουθενά. Προσπάθησε να "χτίσεις" όσο καλύτερα μπορείς. Όσο για αυτά που λες για τους γνωστους, και αυτά τα έζησα από πρώτο χέρι... οι περισσότεροι βρίσκουν προφάσεις για να μη βοηθήσουν, αλλά και οι εργοδότες γενικά ξεχνάνε πως όταν ξεκίνησαν και αυτοί δεν ήξεραν. Μην απογοητεύεσαι, απλά πάλεψε μόνη σου για τον εαυτό σου, κοινώς στηρίξου περισσότερο στις δικές σου δυνάμεις παρά στων άλλων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[b]Μάχες που χάθηκαν είναι μόνο αυτές που δεν έγιναν ποτέ.

Βάζω στοίχημα με όλους εδω μέσα ότι σε 6μήνες με ένα χρόνο θα έχεις βρεί δουλειά γιατί ο κλάδος μας έχει μεγάλη απορρόφηση αρκέι να βρείς τους ανθρώπους που θα ποντάρουν σε εσένα.

Γιατί αν η γνώση ήταν κάτι το αποκρυφηστικό δεν θα υπήρχε αυτό το site.

Αυτοί οι συνάδελφοι που δεν μοιράζουν την γνώση είναι επαγγελματικά ανασφαλείς και θα είναι και σε όλη τους την ζωή. Εσύ ψάξε αυτούς που θα σου δώσουν την ευκαιρία να αποδείξεις...

Φιλικά

(Το ποτήρι είναι πάντα μισογεμάτο έστω και στις δύσκολες οικονομικά μέρες μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...
επισκέπτη Επισκέπτης
εγω αυτην την ειδικοτητα δεν την εχω ξανακουσει, ας που με οτι υπαρχει, αμα εσυ εχεις κανει 10 θεωρητικα μαθηματα τα ΤΕΙ κανουν 25 και τα ΙΕΚ 20

προφανωσ δεν εχεισ τελειωσει αει!!!

περιττο να πω οτι με αει και ΜΟΝΟ μπορεισ να γινεισ προισταμενοσ λογιστηριου

επισησ δεν εχεισ καμια επαφη με πανεπιστημια και τει αν δεν εχεισ ακουσει αυτην την ειδικοτητα

η ασσοε ειναι καθαρα πανεπιστημιο για διοικητικεσ δουλειεσ και οτιδηποτε εχει σχεση με λογιστικα

αν το θεμα ειναι τα 2 προγραμματα που κανουν παραπανω τα τει τα οποια μαθανεισ με 600 ευρω στη αγορα ή οτι τουσ υποχρεωνουν να κανουν πρακτικη και πανε συστημενη απο το τει και τουσ πληρωνει το τει στην ουσια και οχι το λογιστικο γραφειο τι να πω!

το θεμα να μην γελιομαστε ειναι οτι γιατι να παρουν αποφοιτο αει οταν μπορουν να παρουν αποφοιτο τει πιο φθηνα βαση νομου!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...