Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προσαύξηση Δώρων. Διαφωνία Καραγιάννη Λαναρα...


ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Ερώτηση

Γράφει ο Δημήτρης Ι. Καραγιάννης

"Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 3 της 19040/81 Υπουργ. απόφασης θα αυξάνονται τα δώρα γιορτών Πάσχα ΚΑΙ Χριστουγέννων κατα 0,04166 (Εγγρ Υπ.Ερ. 17828/99)...

Γράφει ο Κων/νος Δ. Λαναράς.

Η προσαύξηση αυτή υπολογίζεται στα δώρα εορτών μια φορά τον χρόνο, ή στο δώρο εορτών Χριστουγέννων ή στο δώρο εορτών Πάσχα, ανάλογα με το πότε χορηγήθηκε. (Αρ.Πάγου 690/78. Εφετ. Θεσ/κης 117/90 ΔΕΝ 1991 σελ.759. Εγραφ 16960/14.10.88, 17828/11.10.89 Υπουργ Εργασίας ΔΕΝ 1990 σελ. 118.

Η Κρήτη ζητάει γνώμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Κατηγορηματικά και στα δύο δώρα, εξάλλου το 4,166 είναι όπως ξέρεις το βάρος προσαύξησης του επιδόματος αδείας σε 12 μήνες. Πάντως στη σελ.545 του Λαναρά (2005), δεν βλέπω η διάζευξη να εννοεί κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γράφει ο Κων/νος Δ. Λαναράς.

Η προσαύξηση αυτή υπολογίζεται στα δώρα εορτών μια φορά τον χρόνο, ή στο δώρο εορτών Χριστουγέννων ή στο δώρο εορτών Πάσχα, ανάλογα με το πότε χορηγήθηκε. (Αρ.Πάγου 690/78. Εφετ. Θεσ/κης 117/90 ΔΕΝ 1991 σελ.759. Εγραφ 16960/14.10.88, 17828/11.10.89 Υπουργ Εργασίας ΔΕΝ 1990 σελ. 118.

H ΆΔΕΙΑ (Δηλαδή Συμφωνώ με το παραπάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Γράφει ο Δημήτρης Ι. Καραγιάννης

"Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 1 του άρθρου 3 της 19040/81 Υπουργ. απόφασης θα αυξάνονται τα δώρα γιορτών Πάσχα ΚΑΙ Χριστουγέννων κατα 0,04166 (Εγγρ Υπ.Ερ. 17828/99)...

Η Κρήτη ζητάει γνώμες...

Κωνσταντίνε καλημέρα,

Και στα δύο δώρα Πάσχα και Χριστουγέννων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η προσαύξηση αυτή υπολογίζεται στα δώρα εορτών μια φορά τον χρόνο, ή στο δώρο εορτών Χριστουγέννων ή στο δώρο εορτών Πάσχα, ανάλογα με το πότε χορηγήθηκε.

Πρόεδρε, αυτό που λέει ο Λαναράς είναι ότι προσφέρονται οι κάτωθι εναλλακτικές:

1) Υπολογισμός μόνο στο δώρο Πάσχα: 0,5/4=12,5% προσαύξηση μόνο επί του δώρου Πάσχα.

2) Υπολογισμός μόνο στο δώρο Χριστουγέννων: 0,5/8=6,25% προσαύξηση μόνο επί του δώρου Χριστ/νων.

3) Υπολογισμός επί όλου του έτους: 0,5/12=4,167% προσαύξηση και στα δύο δώρα.

Η τρίτη εναλλακτική προσφέρει με τη χρήση της επιμεριστικής ιδιότητας την ευκολία κοινής αντιμετώπισης όλων των εργαζομένων, διευκολύνει τα λογισμικά μισθοδοσίας και τελικά εμάς.

Κωνσταντίνε,

Ο Καραγιάννης είναι ο σωστός.

Δεν κάνει λάθος ο Λαναράς. Έχει μια ιδιομορφία στη διατύπωσή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To άρθρο 3 παρ.2 της Υ.Α. 19040/81 αναφέρει ότι ως τακτικές αποδοχές που προσαυξάνουν τα δώρα είναι οι εξής:

α) νυχτερινά, Κυριακές, αργίες.

β) υπερωρίες

γ) το επίδομα αδείας και λοιπές τακτικές αποδοχές.

Το έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας 17828/89 αναφέρεται στον τρόπο προσαύξησης των δώρων λόγω του επιδόματος αδείας.

Η πράξη 0,50/12=0,4166 είναι αυτή που όλοι γνωρίζουμε. Την άλλη πράξη δεν την γνωρίζω, πρώτη φορά την διάβασα και πραγματικά θα ήθελα να μάθω αν αναφέρεται στο υπ'αρ. 17828/89 έγγραφο του Υπ.Εργασίας ή αν είναι επινόημα του συγγραφέως.

Στο προαναφερθέν έγγραφο θα έχω πρόσβαση την Δευτέρα, αν κάποιος συνάδελφος το έχει, ας το "ανεβάσει" στο φόρουμ για να δούμε του λόγου το αληθές.

Καλό είναι πάντως να μην θεωρούμε ως αυθεντία τους εργατολόγους και τους συγγραφείς τέτοιων βιβλίων, αλλά τους νόμους και τις διατάξεις.

Π.χ. ο Καραγιάννης αναφέρεται στο Αρθρο 3 παράγραφο 1 της Υ.Α. 19040/81 για την προσαύξηση των δώρων, ενώ εγώ που έχω την απόφαση βλέπω ότι δεν είναι η παράγραφος 1 που αναφέρεται σε αυτό, αλλά η παράγραφος 2.

Επίσης στην σελ.340 της έκδοσης 2004, ο Καραγιάννης κάνει λάθος γράφοντας σχετικά με την άδεια εγκυμοσύνης-τοκετού :"Αν ο τοκετός πραγματοποιηθεί προτού συμπληρωθούν 63 ημέρες, το υπόλοιπο μέχρι τις 63 ημέρες... " . Αντί να γράψει 56 γράφει 63 και δημιουργούνται συγχύσεις.

Επίσης έχω δει λάθη σε πολλά βιβλία όταν αυτά αναφέρονται σε αποφάσεις δικαστηρίων, τις οποίες όταν πάω να διαβάσω, βλέπω έκπληκτος π.χ. ότι δεν αφορά ακυρότητα καταγγελίας, αλλά .... κληρονομικές διαφορές σε ένα χωριό του νομού Ημαθίας...

Μόνο το Δ.Ε.Ν. είναι αξιόπιστο 99%, τα βιβλία λόγω του ότι αλλάζουν συνεχώς οι διατάξεις, στην ουσία γράφονται στο πόδι έχοντας στην ύλη τους καταργηθείσες διατάξεις και παραδείγματα που προκαλούν γέλιο.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πιστεύω ότι η άποψη Λαναρά είναι η ποιο ολοκληρωμένη αν και έχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο σημείο και μόνο στην διατύπωση.

Τι θέλω να πω:

Το 0,04166 ή 4,166% ή 0,5/12=0,41666666 ΕΦΑΡΜΌΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΔΩΡΑ ΠΑΣΧΑ Ή ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ.

Δλδ:

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος λαμβάνει 1η άδεια (άρα και επίδομα) πριν την λήψη του ΔΧ ας πούμε τον Οκτώβριο (πρόσληψη την 1η Μάρτη) και ότι το επίδομα του είναι 10 ημερών (από τις 12,5 που δικαιούται συνολικά). Στις 31/10 απολύεται.

Άποψή μου:

Στο ΔΠ δεν θα πρέπει να έχει προσαύξηση.

Στο ΔΧ θα έχει προσαύξηση {(10/12,5)*(0,5)}/8=0,05 ή 5%

Όπου:

8= οι μήνες από 1/3-31/10

10=οι ημέρες επιδόματος αδείας που έλαβε

12,5= οι ημέρες επιδόματος αδείας που δικαιούται

0,5=το ½ του μισθού που είναι το ανώτερο του επιδόματος

Αναμένω.

Σωστή η σκέψη σου .

Συμφωνώ όπως λέει και Αποστόλης .

Κάτι που δεν είχαμε προσέξει.

Εάν ο εργαζόμενος πάρει την αδειά του πρίν το πάσχα και κατά συνέπεια η προσάυξηση επιβαρύνει μόνο το δώρο πάσχα όπως αναφέρει στο παράδειγμα ο karolos, τότε σε ενδεχόμενη άυξηση του μισθού του μέσα στο καλοκαίρι ο εργοδότης δεν θα επιβαρυνθεί με την αναλογία της προσάυξησης του Δώρου χριστουγέννων στο επιπλέον ποσό της άυξησης του μισθού.!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόνο το Δ.Ε.Ν. είναι αξιόπιστο 99%, τα βιβλία λόγω του ότι αλλάζουν συνεχώς οι διατάξεις, στην ουσία γράφονται στο πόδι έχοντας στην ύλη τους καταργηθείσες διατάξεις και παραδείγματα που προκαλούν γέλιο.

doctor

Αν θυμάμαι καλά στο ΔΕΝ υπάρχει τεκμηριωμένη η άποψη του Λαναρά από άλλους συγγραφείς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Π Α Ρ Α Κ Α Λ Ω !!!!

... αλλά, δώστε μας εσείς την εξήγηση, για τα:

ΔΠ = Ημ. εργ. Χ ημερομ Χ 0,125 Χ 1,04166

ΔΧ= Ημ. Εργ. Χ ημερομ. Χ 0,125 Χ 1,04166

Επίσης: ποιά η σχέση 14,166 και 1,04166;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχουμε τα εξής : Μισθός μικτός = 1.000,00

Α) τρόπος : ( Προσαύξηση και των δυο δώρων με το συντελεστή 0,041666)

Δ.Χ. = 1000,00 Χ 0,04166 = 41,66

Δ.Π. = 500,00 Χ 0,4166 = 20,83

Σύνολο προσαύξησης = 62,49

Β ) τρόπος : ( Προσαύξηση μόνο του ενός Δώρου )

Δηλαδή : α) Έστω η άδεια πριν το Πάσχα : 500,00 Χ 0,5 / 4 = 62,5

Β) Έστω η άδεια πριν τα Χρι/να : 10000 Χ 0,5 / 8 = 62,5

Άρα λοιπόν είτε το ένα γίνει είτε το άλλο τα αποτέλεσμα είναι το ίδιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστός ο Κάρολος...

Σωστός ο Κάρολος...

Οντως.. τα ίδια λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αλέκο,

Δικαιούχος επιδόματος αδείας είναι ο εργαζόμενος από την πρώτη μέρα απασχόλησης στην επιχείρηση άσχετα με το πότε γίνεται η καταβολή του.Επομένως γνώμη μου είναι ότι δικαιούται προσαύξηση και για το δώρο πάσχα.Το επίδομα κατανέμεται στούς μήνες εργασίας αναλογικά για αυτό και ο υπολογισμός 0,5/12.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια απόφαση η οποία να συναρτά την προσαύξηση με το πότε καταβλήθηκε το επίδομα.

Αν κάποιος συνάδελφος έχει κάτι ας τα ανεβάσει να το δούμε,για να μην κάνουμε λανθασμένους υπολογισμούς.

αντε Κερκυραιε μεκανες να επιστρεψω. Συμτωματικα τωρα επεσε μπροστα μου καποια εγκυκλιος του ΙΚΑ, γιαυτό που ρωτας. Και πρωτα πρωτα να απαντησω στον Αλέκο οτι και εγω εχω την απορια , τι σχεση εχει το 14 με το 4; Εαν δεν ειχα την απορία δεν θα ανοιγε αυτο το θεμα. Πλη ομως τωρα με την παλια εγκυκλιο που βλεπω, θα τους παρει και θα τους συκωσει στο ΙΚΑ. Μια φορα ενας βουλευτης ειχε μαζεψει ολους τους χοιροβοσκους στο ΙΚΑ, αλλα τώρα μου φαινεται ειναι χειρότεροι. Λοιπον το εγγραφο του ΙΚΑ.

Εγγρ. 16969/14.10.88 Υπ. Εργασίας << Υπολογισμός επιδόματος αδείας στα επιδόματα εορττών Χριστουγεννων - Πάσχα>>.

Η αναλογια του επιδόματος αδείας υπολογίζεται στο επιδομα εορτων μια φορα τον χρονο, η στο επιδομα εορτων Χριστουγεννων ή στο επίδομα εορτων Πάσχα, ανάλογα με το πότε χορηγήθηκε.

Συγκεκριμένα, για να βρούμε την αναλογία του επιδόματος αδείας με την οποία προσαυξάνεται το επίδομα εορτών διαιρούμε το ποσό του επιδόματος αδειας που χορτηγήθηκε με τον αριθμό 8 (εαν το επίδομα αδείας χορηγήθηκε από 1/5 μεχρι 31/12) ή με το 4 και μετά με το 2 (εαν το επιδομα αδείας χορηγήθηκε από 1/1 μεχρι 30/4).

Συνεπώς σωστά προσαυξανετε μόνο το επίδομα εορτών Χριστουγεννων με την αναλογία του επιδόματος αδείας, εφ΄όσον το επίδομα αυτό καταβάλλεται στους εργαζόμενους εντός του χρονικού διαστήματος από 1/5 μέχρι 31/12.

ΣΗΜ. Το ποσόν της προσαυξήσεως ειναι το ίδιο, είτε προσαυξηθεί μονον μία φορα το χρόνο ή το επίδομα Χριστουγεννων ή το επίδομα του Πάσχα όπως υποδεικνύει το παραπανω έγγραφο, ειτε προσαυξηθουν και το επιδομα Πάσχα και το επίδομα Χριστουγεννων με τον συντελεστή 0,04166 (ΔΕΝ 1990, σ.118)

Η σημειωση ειναι του Μιλ. Λεοντάρη

καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οντως η διατύπωση του λαναρά μπερδεύει .

Συμφωνώ με τους συναδέλφους ότι η προσαύξηση αφορά και στα δυο δώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν θυμάμαι καλά στο ΔΕΝ υπάρχει τεκμηριωμένη η άποψη του Λαναρά από άλλους συγγραφείς .

Αν είναι άποψη του Λαναρά και όχι νόμος ή διάταξη, ακόμα και ο Λαναράς είναι καταδικασμένος να επιλέξει...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πιστεύω ότι η άποψη Λαναρά είναι η ποιο ολοκληρωμένη αν και έχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο σημείο και μόνο στην διατύπωση.

Τι θέλω να πω:

Το 0,04166 ή 4,166% ή 0,5/12=0,41666666 ΕΦΑΡΜΌΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΔΩΡΑ ΠΑΣΧΑ Ή ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ.

Δλδ:

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος λαμβάνει 1η άδεια (άρα και επίδομα) πριν την λήψη του ΔΧ ας πούμε τον Οκτώβριο (πρόσληψη την 1η Μάρτη) και ότι το επίδομα του είναι 10 ημερών (από τις 12,5 που δικαιούται συνολικά). Στις 31/10 απολύεται.

Άποψή μου:

Στο ΔΠ δεν θα πρέπει να έχει προσαύξηση.

Στο ΔΧ θα έχει προσαύξηση {(10/12,5)*(0,5)}/8=0,05 ή 5%

Όπου:

8= οι μήνες από 1/3-31/10

10=οι ημέρες επιδόματος αδείας που έλαβε

12,5= οι ημέρες επιδόματος αδείας που δικαιούται

0,5=το ½ του μισθού που είναι το ανώτερο του επιδόματος

Αναμένω.

Θα το .... εφαρμόσεις αυτό Αλέκο? Μα υπάρχει τίποτα πιο απλό από αυτό που σχεδόν όλοι εφαρμόζουμε?

Δηλαδή προσαύξηση 0,50/12.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
αντε Κερκυραιε μεκανες να επιστρεψω. Συμτωματικα τωρα επεσε μπροστα μου καποια εγκυκλιος του ΙΚΑ, γιαυτό που ρωτας. Και πρωτα πρωτα να απαντησω στον Αλέκο οτι και εγω εχω την απορια , τι σχεση εχει το 14 με το 4; Εαν δεν ειχα την απορία δεν θα ανοιγε αυτο το θεμα. Πλη ομως τωρα με την παλια εγκυκλιο που βλεπω, θα τους παρει και θα τους συκωσει στο ΙΚΑ. Μια φορα ενας βουλευτης ειχε μαζεψει ολους τους χοιροβοσκους στο ΙΚΑ, αλλα τώρα μου φαινεται ειναι χειρότεροι. Λοιπον το εγγραφο του ΙΚΑ.

Εγγρ. 16969/14.10.88 Υπ. Εργασίας << Υπολογισμός επιδόματος αδείας στα επιδόματα εορττών Χριστουγεννων - Πάσχα>>.

Η αναλογια του επιδόματος αδείας υπολογίζεται στο επιδομα εορτων μια φορα τον χρονο, η στο επιδομα εορτων Χριστουγεννων ή στο επίδομα εορτων Πάσχα, ανάλογα με το πότε χορηγήθηκε.

Συγκεκριμένα, για να βρούμε την αναλογία του επιδόματος αδείας με την οποία προσαυξάνεται το επίδομα εορτών διαιρούμε το ποσό του επιδόματος αδειας που χορτηγήθηκε με τον αριθμό 8 (εαν το επίδομα αδείας χορηγήθηκε από 1/5 μεχρι 31/12) ή με το 4 και μετά με το 2 (εαν το επιδομα αδείας χορηγήθηκε από 1/1 μεχρι 30/4).

Συνεπώς σωστά προσαυξανετε μόνο το επίδομα εορτών Χριστουγεννων με την αναλογία του επιδόματος αδείας, εφ΄όσον το επίδομα αυτό καταβάλλεται στους εργαζόμενους εντός του χρονικού διαστήματος από 1/5 μέχρι 31/12.

ΣΗΜ. Το ποσόν της προσαυξήσεως ειναι το ίδιο, είτε προσαυξηθεί μονον μία φορα το χρόνο ή το επίδομα Χριστουγεννων ή το επίδομα του Πάσχα όπως υποδεικνύει το παραπανω έγγραφο, ειτε προσαυξηθουν και το επιδομα Πάσχα και το επίδομα Χριστουγεννων με τον συντελεστή 0,04166 (ΔΕΝ 1990, σ.118)

Η σημειωση ειναι του Μιλ. Λεοντάρη

καιρατος

1. Δεν είναι έγγραφο του Ι.Κ.Α., είναι έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας.

2. Το έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας είναι το υπ’αρ.16960 και όχι το 16969 όπως λανθασμένα έγραψε ο Καιρατος.

3. Στο ΔΕΝ 1990, λύνεται η αστοχία του εγγράφου του Υπ.Εργασίας που κανείς δεν το εφαρμόζει, ούτε καν η Επιθεώρηση Εργασίας –το καθ’ ύλην αρμόδιο ελεγκτικό όργανο του Υπουργείου Εργασίας- κατά τους ελέγχους της, ούτε το Ι.Κ.Α., μιας και τα έσοδά του δεν αλλάζουν καθόλου.

4. Αν εφαρμοστεί το παραπάνω έγγραφο τότε, δημιουργούνται πολλά προβλήματα τα οποία δεν υπάρχουν σύμφωνα με το καθολικά εφαρμοζόμενο σύστημα.

Αν ΔΕΝ δοθεί σε κάποιον η προσαύξηση στο Δώρο Πάσχα, και αυτός αποχωρήσει στις 2/5 τι γίνεται? Κάνουμε νέα εγγραφή δώρου Πάσχα ή του υπολογίζουμε ΟΛΗ την αναλογία του επιδόματος αδείας στην σχεδόν ασήμαντη αναλογία του Δ.Χ. για τις δύο μέρες του Μαϊου? Και αν εφαρμόσουμε το δεύτερο, δεν χάνει ο εργαζόμενος και μάλιστα πολύ?

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν κάνει λάθος ο Λαναράς. Έχει μια ιδιομορφία στη διατύπωσή του.

QUOTE

Η προσαύξηση αυτή υπολογίζεται στα δώρα εορτών μια φορά τον χρόνο, ή στο δώρο εορτών Χριστουγέννων ή στο δώρο εορτών Πάσχα, ανάλογα με το πότε χορηγήθηκε.

Πρόεδρε, αυτό που λέει ο Λαναράς είναι ότι προσφέρονται οι κάτωθι εναλλακτικές:

1) Υπολογισμός μόνο στο δώρο Πάσχα: 0,5/4=12,5% προσαύξηση μόνο επί του δώρου Πάσχα.

2) Υπολογισμός μόνο στο δώρο Χριστουγέννων: 0,5/8=6,25% προσαύξηση μόνο επί του δώρου Χριστ/νων.

3) Υπολογισμός επί όλου του έτους: 0,5/12=4,167% προσαύξηση και στα δύο δώρα.

Η τρίτη εναλλακτική προσφέρει με τη χρήση της επιμεριστικής ιδιότητας την ευκολία κοινής αντιμετώπισης όλων των εργαζομένων, διευκολύνει τα λογισμικά μισθοδοσίας και τελικά εμάς.

Επειδή το θεμα ειναι σοβαρό και σε αρκετα υποκαταστήματα του ΙΚΑ το εχουν μπερδεψει, φαινεται οτι μπερδεψαν τις περιπτωσεις που γραφει εδω ο ΑΤΗν . Ολα αυτα που εχουν γραψει ολοι αναφερονται πραγματι απο τους ανωτερω συγραφεις. Αλλα και από τα ειδικα βιβλια που εχει το ΙΚΑ για τους ελγκτες του. Και εγω εφαρμοζα το 0,04166 στο Πασχα και στα χρισουγεννα. Ξαφνικα πριν 4-5 χρόνια (και πρποσεξτε οτι δε αυτό το χρονικο διαστημα τα περισσοτερα μισθολογια δεν εχουν ελεγθει από το ΙΚΑ) ειδαν λεει στο υπουργειο οτι γινεται λαθος. Ετσι στο Ηρακλειο που ειμαι εγω ολα τα υποκαταστήματα του ΙΚΑ υπολογίζουν με 14,166 % προσαυξηση στα δώρα. Εφαρμοζοντας αυτο το 14,166% το οποιο δεν ειναι μονο τοπικο, διοτι πριν 5 χρονια μου εστειλε αλεγκτης (Λ. Αλεξανδρας) 16 σελιδες Α4 απο το βιβλιο ελεγκτων και με λιγα λογια εκει οδηγουσε. Οχι στο 4,166% αλλα στο 14,166. Τοσο απο Ηρακλειο όσο και από Αθήνα που δικαιολογουσαν πως βγαινει αυτό το ποσοστό. Εχω ομως αντιδρασει , μεχρι να λυθει το προβλημα , αν εφαρμοζεται και στα δυο δώρα . Αυτοι το βαζουν και στα δυο δώρα. Και το ξαναλεω δεν ειναι τοπικό. Για το 4,166 εχει παψει τωρα και πολλα χρονια να ισχυει, διοτι λεει απο λαθος υπολογιζόταν ετσι. Επειδή ομως το 14,166 ειναι παλιο οσο και το 4,166 και σε καποιο βιβλιο το εχω δει, θα επανελθω. Παντως εγω τωρα και 4 χρονια προσαυξανω το 14,166 μετα από απαιτηση του ΙΚΑ το εφαρμοζω και στα δυο δώρα, διοτι οι πραξεις αρχισαν να πεφτουν σοριδόν.. Δεν λεω οτι ειναι σωστό. Πρεπει να βρουμε ομως πιο ειναι το σωστό. Σιγουρα ομως το σκετο 4,166 εχει πεθανει τωρα και 4 χρονια.

καιρατος

Θα επανεκθω οταν βρω χρονο να ασχοληθω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιστεύω ότι η άποψη Λαναρά είναι η ποιο ολοκληρωμένη αν και έχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο σημείο και μόνο στην διατύπωση.

Τι θέλω να πω:

Το 0,04166 ή 4,166% ή 0,5/12=0,41666666 ΕΦΑΡΜΌΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΔΩΡΑ ΠΑΣΧΑ Ή ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ.

Δλδ:

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος λαμβάνει 1η άδεια (άρα και επίδομα) πριν την λήψη του ΔΧ ας πούμε τον Οκτώβριο (πρόσληψη την 1η Μάρτη) και ότι το επίδομα του είναι 10 ημερών (από τις 12,5 που δικαιούται συνολικά). Στις 31/10 απολύεται.

Άποψή μου:

Στο ΔΠ δεν θα πρέπει να έχει προσαύξηση.

Στο ΔΧ θα έχει προσαύξηση {(10/12,5)*(0,5)}/8=0,05 ή 5%

Όπου:

8= οι μήνες από 1/3-31/10

10=οι ημέρες επιδόματος αδείας που έλαβε

12,5= οι ημέρες επιδόματος αδείας που δικαιούται

0,5=το ½ του μισθού που είναι το ανώτερο του επιδόματος

Αναμένω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πιστεύω ότι η άποψη Λαναρά είναι η ποιο ολοκληρωμένη αν και έχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο σημείο και μόνο στην διατύπωση.

Τι θέλω να πω:

Το 0,04166 ή 4,166% ή 0,5/12=0,41666666 ΕΦΑΡΜΌΖΕΤΑΙ ΣΤΑ ΔΩΡΑ ΠΑΣΧΑ Ή ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ.

Δλδ:

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος λαμβάνει 1η άδεια (άρα και επίδομα) πριν την λήψη του ΔΧ ας πούμε τον Οκτώβριο (πρόσληψη την 1η Μάρτη) και ότι το επίδομα του είναι 10 ημερών (από τις 12,5 που δικαιούται συνολικά). Στις 31/10 απολύεται.

Άποψή μου:

Στο ΔΠ δεν θα πρέπει να έχει προσαύξηση.

Στο ΔΧ θα έχει προσαύξηση {(10/12,5)*(0,5)}/8=0,05 ή 5%

Όπου:

8= οι μήνες από 1/3-31/10

10=οι ημέρες επιδόματος αδείας που έλαβε

12,5= οι ημέρες επιδόματος αδείας που δικαιούται

0,5=το ½ του μισθού που είναι το ανώτερο του επιδόματος

Αναμένω.

Αλέκο, το θεμα δεν ειναι ποια αποψη εχομε εμεις ή να βγαζομε δικα μας φιρμανια. Το πρόβλημα ειναι πιο ειναι το σωστό, γιατι οπως εχω αναφερει πιο πανω εαν ειχαμε το 4,166 δεν θα υπήρχε προβλημα . Τωρα και μερικα χρονια ζητούν 14,166, διοτι λεει το 4,166 ηταν λαθος. Και δεν το λενε από ξεροκεφαλια. Κανουν ολοκληρες αναλύσεις και επικαλουνται εντολες του υπουργειου.

καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Θα το .... εφαρμόσεις αυτό Αλέκο? Μα υπάρχει τίποτα πιο απλό από αυτό που σχεδόν όλοι εφαρμόζουμε?

Δηλαδή προσαύξηση 0,50/12.

doctor

1. Δεν είναι έγγραφο του Ι.Κ.Α., είναι έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας.

2. Το έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας είναι το υπ’αρ.16960 και όχι το 16969 όπως λανθασμένα έγραψε ο Καιρατος.

3. Στο ΔΕΝ 1990, λύνεται η αστοχία του εγγράφου του Υπ.Εργασίας που κανείς δεν το εφαρμόζει, ούτε καν η Επιθεώρηση Εργασίας –το καθ’ ύλην αρμόδιο ελεγκτικό όργανο του Υπουργείου Εργασίας- κατά τους ελέγχους της, ούτε το Ι.Κ.Α., μιας και τα έσοδά του δεν αλλάζουν καθόλου.

4. Αν εφαρμοστεί το παραπάνω έγγραφο τότε, δημιουργούνται πολλά προβλήματα τα οποία δεν υπάρχουν σύμφωνα με το καθολικά εφαρμοζόμενο σύστημα.

Αν ΔΕΝ δοθεί σε κάποιον η προσαύξηση στο Δώρο Πάσχα, και αυτός αποχωρήσει στις 2/5 τι γίνεται? Κάνουμε νέα εγγραφή δώρου Πάσχα ή του υπολογίζουμε ΟΛΗ την αναλογία του επιδόματος αδείας στην σχεδόν ασήμαντη αναλογία του Δ.Χ. για τις δύο μέρες του Μαϊου? Και αν εφαρμόσουμε το δεύτερο, δεν χάνει ο εργαζόμενος και μάλιστα πολύ?

doctor

Περνάω επίσημα τις απαντήσεις μου, διότι εχθές δεν μπορούσα να συνδεθώ.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικα θα πρεπει να δωσω μαχη στο ΙΚΑ, με αμφιβολα αποτελεσματα. Μεχρι να βρεθει παλι καποιος δικηγόρος να ξεκινησει αγωγες ενατίον του ΙΚΑ. Με αμφιβολα παλι αποτελεσματα. Διοτι σε αυτην την περιπτωση ισως εξαφανισουν τα τεκμηρια των εντολων που λενε οτι εχουν.

καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...