Προς το περιεχόμενο

Εναρξη εργοταξίου ως υποκατάστημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα να ρωτήσω, εάν γνωρίζει κάποιος συναδελφος, τι γίνεται με την έναρξη εργοταξίου τενικής εταιρείας, ως υποκατάστημα. Απ'ότι έψαξα και βρηκα, πρέπει να γίνει η έναρξη ως εργοταξίου, αλλά χωρίς υποχρέωση τήρησης βιβλίων. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

α) Με τι ''μισθωτήριο'' θα δεχθεί η ΔΟΥ την έναρξη? Το μόνο που υπάρχει είναι το συμφωνητικό ανάθεσης έργου

β) Τι κάνουμε με τους εργαζόμενους? Ιδρύουμε υποκατάστημα και στο ΙΚΑ?

γ) Φαντάζομαι πως μπορούμε να θεωρήσουμε στοιχεια? (ΔΑ) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΕΝΑΡΞΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΕΙΤΕ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΙΑΣ. ΔΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΠΙΝΑΚΑ ΩΡΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΔΡΑΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΤΑΞΙΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΣΤΕΓΑΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΥΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΩΡΗΣΕ ΒΙΒΛΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΣΤΗΝ ΟΙΚΕΙΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΤΑ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΤΩΝ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΕΝΑΡΞΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ ΕΙΤΕ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΙΑΣ. ΔΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΘΕΩΡΗΣΕΙΣ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΠΙΝΑΚΑ ΩΡΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΔΡΑΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΤΑΞΙΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΣΤΕΓΑΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΥΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΩΡΗΣΕ ΒΙΒΛΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΣΤΗΝ ΟΙΚΕΙΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΤΑ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΤΩΝ ΟΙΚΟΔΟΜΩΝ.

Επιπλέον πολλές ΔΟΥ ζητούν μαζί με το σχετικό έντυπο (Μ0 ή Μ10 δεν θυμάμαι), τον αριθμό της οικοδομικής άδειας του έργου, όπως επίσης και κάποια νομιμοποιητικά (ΦΕΚ Σύστασης, Εκπροσώπησης και τελευταίο πρακτικό ΔΣ συγκρότησης αυτού σε σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να ρωτήσω, εάν γνωρίζει κάποιος συναδελφος, τι γίνεται με την έναρξη εργοταξίου τενικής εταιρείας, ως υποκατάστημα. Απ'ότι έψαξα και βρηκα, πρέπει να γίνει η έναρξη ως εργοταξίου, αλλά χωρίς υποχρέωση τήρησης βιβλίων. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

α) Με τι ''μισθωτήριο'' θα δεχθεί η ΔΟΥ την έναρξη? Το μόνο που υπάρχει είναι το συμφωνητικό ανάθεσης έργου

β) Τι κάνουμε με τους εργαζόμενους? Ιδρύουμε υποκατάστημα και στο ΙΚΑ?

γ) Φαντάζομαι πως μπορούμε να θεωρήσουμε στοιχεια? (ΔΑ)

Κατ' αρχάς το εργοτάξιο δεν είναι υποκατάστημα με την έννοια του όρου.

Δημόσιο ή ιδιωτικό έργο;

Για δημόσιο έργο απαιτείται η συμπλήρωση εντύπου Μ10, η προσκόμιση επικυρωμένου αντιγράφου της σύμβασης, η σύνταξη πρακτικού του Δ.Σ.(αυτό συνήθως δεν το ζητάνε στην εφορία) και οπωσδήποτε εξουσιοδότηση με γνήσιο υπογραφής. Επιπλέον για ιδιωτικό έργο ζητείται παραχωρητήριο ή μισθωτήριο ή συμβόλαιο ιδικτησίας (επικυρωμένα φυσικά).

Αν το έργο είναι σποραδικό, δηλαδή εκτελείται σε πλειάδα δήμων της Αττικής, δεν γίνεται δήλωση εργοταξίου στο μητρώο.

Φυσικά, μετά τη δήλωση στο μητρώο, μπορείς να θεωρήσεις ΔΑ.

Στο ΙΚΑ δηλώνεις παράρτημα (όχι υποκατάστημα) εάν το έργο πρόκειται να απασχολήσει στεγασμένο προσωπικό εκτός Αττικής, δεδομένου ότι πρέπει και να τηρηθεί επιτόπου βιβλίο νεοπροσλαμβανόμενου προσωπικού. Αλλιώς μόνο δήλωση οικοδομοτεχνικού έργου στο υποκατάστημα εκτέλεσης. (Για σποραδικό έργο, στο υποκατάστημα έδρας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 years later...

Μου ζητάνε από τη ΔΟΥ μισθωτήριο λέει του χωρου του εργοταξίου

  Εξαρτάται απο το χώρο . Μπορεί πχ το εργοτάξιο να είναι σε χώρο ενός τρίτου ιδιώτη , οπως στην περίπτωση που εκτελείς ενα ιδιωτικό τεχνικό έργο , τι μισθωτήριο να έχεις ? Στην περίπτωση αυτή νομίζω οτι τους καλύπτει η εργολαβική σύμβαση και ο τίτλος με τον οποίο ο εργοδότης έχει τη χρήση του χώρου (συμβόλαιο αγοράς , μισθωτήριο , ...........) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ δε που τους καλύπτει. "εγώ είμαι ο έλεγχος και θέλω μισθωτήριο"

   

Πάντα υπάρχουν οι ανόητοι .  Θα πρέπει να μιλήσεις είτε με τον προιστάμενο της ΔΟΥ , είτε με το τμήμα μητρωου στο ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...