Προς το περιεχόμενο

ΖΗΤΩ ΣΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ,,,,ΠΥΡ


επισκέπτη ddd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΣΧΟΛΙΟ ...ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΟ

3) ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ ΤΟΥ ( ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ "ΛΟΓΙΣΤΕΣ" ΚΑΙ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΟ ΚΑΚΟ ΟΝΟΜΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ )...

ΟΠΩΣ ΣΧΟΛΕΣ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝΕ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΑΔΕΙΑ, ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ, ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΑΔΕΙΕΣ, ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΔΙΚΙΑ , ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΒΑΡΟ, ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝΕ ΟΛΑ ΚΥΡΙΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΣΟΥ

Δηλαδή συνάδελφε μου λες ότι επειδή δεν θέλω κάποιοι να λιμαίνονται το επάγγελμά μου ζητάω " ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΦΤΙΑΞΕΤΕ ΟΛΑ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΜΟΥ ".......!!!!!!!! :o ΖΗΤΑΩ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΣ...........

Δύο τινά για την ταυτότητα του συναδέλφου μου παράθεσε την ως άνω απάντηση....

1 ) ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΠΟΥ ΤΟ "ΠΑΙΖΕΙ" ΛΟΓΙΣΤΗΣ Ή ΓΙΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΠΟΥ ΤΟ " ΠΑΙΖΕΙ " ΛΟΓΙΣΤΗΣ......

2 ) ΕΝΑΣ ΕΚ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ....

ΤΟΤΕ.........................................................................

ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ !!! B)

Με τιμή και εκτίμηση...........

ΕΝΑΣ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΣ

:);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη φωνάζετε!!

Το Ο.Ε.Ε. κοιμάται!!

Εις τον αφρόν, εις τον αφρόν της θαλασας η... κοιμαται! Παρακαλω σας , ολους σας μην μου το ξυπναται.

Οσον αφορα ποιος χαλα το ονομα του λογιστικού επαγγελαματος; Εχει δικιο αυτός που εγραψε οι Δημοσιοι υπαληλοι. Και προσθετω. Ολοι που ειναι υπαλληλοι , οπου κιαν ειναι.

καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, το να ζητάμε θεσμική παρέμβαση στη διοικητική λειτουργία μιας επιχείρησης, πέρα από το Εργατικό, Εμπορικό και Εταιρικό Δίκαιο είναι επικίνδυνα αφελές, ή και αφελώς επικίνδυνο. Και η υποβολή καταστάσεων, εκθέσεων κλπ στο ΟΕΕ ή σε άλλον ελεγκτικό φορέα, που θα περιλαμβάνουν τυπικά προσόντα, ή αιτιολογίες για την αξιολόγηση των στελεχών από την επιχείρηση που τους απασχολεί, είναι απαράδεκτη θεσμική παρέμβαση στη διοικητική λειτουργία.

συμφωνω απόλυτα με αυτό.

από την άλλη πρέπει να εξασφαλίστεί το οτι το ΟΕΕ θα παρεχει αδειες εκει που πρεπει. απο τη στιγμή που εμεις οι ιδιοι αμφισβητούμε το αν η κατοχή αδειας εννοει και επαγγελματικη επάρκεια, τοτε υπάρχει προβλημα που πρεπει να λυθει.

Δεν θα επρεπε ισως να παρω θεση γιατί έχω διαφωνήσει μαζί σου σε άλλες συζητήσεις όμως ναι διακρίνω και εγώ μια σκωπτική διαθεση από μερους σου (όχι πάντα).

προσωπικά οταν παρακολουθω ενα θέμα και κυριως ερωτήσεις περιμένω πάντα την παρεμβαση σου θεωρωντας την καιρια και εμπεριστατωμενη. Το ιδιο ισχυει και για αλλα μέλη του site καθ' οτι από τα λεγόμενα σας είναι φανερή η εμπείρια και η γνωση όλων σας και για μένα αυτό είναι υπερπολύτιμη προσφορά.

ομως ειναι επισης εμφανής καποιες στιγμές η επιθετικότητα σου, (και εγω την εχω εισπράξει). λες :

Έχουμε λόγους να είμαστε επιθετικοί.

και εγω ρωτω: Γιατί; και αν είναι μη ανακοινώσιμος λόγος τότε πιστέυω ότι θα επρεπε να ειναι μη ανακοινωσιμη και εμφανης η επιθετικοτητα

ειλικρινως φιλικά

logiannis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω ρωτω: Γιατί; και αν είναι μη ανακοινώσιμος λόγος τότε πιστέυω ότι θα επρεπε να ειναι μη ανακοινωσιμη και εμφανης η επιθετικοτητα

ειλικρινως φιλικά

logiannis

Η επιθετικότητα, τουλάχιστον αυτή την οποία ομολογούμε εδώ, είναι δικαιολογημένη στο βαθμό που οι προτάσεις για υποβολή καταστάσεων, εκθέσεων κλπ στο ΟΕΕ ή σε άλλον ελεγκτικό φορέα, που θα περιλαμβάνουν τυπικά προσόντα, ή αιτιολογίες για την αξιολόγηση των στελεχών από την επιχείρηση που τους απασχολεί, οδηγεί έστω και αθέλητα σε κορπορατίστικη νοοτροπία.

Ο λόγος αυτός ανακοινώνεται στην αμέσως προηγούμενη παράγραφο στη προηγούμενη παρέμβασή μας, όπου συνδέει το κορπορατισμό με ανελεύθερα καθεστώτα.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το πρώτο πρόσωπο του πληθυντικού που χρησιμοποιούμε περιλαμβάνει, κατά πεποίθηση μας, τη συντριπτική πλειοψηφία των Πολιτών.

Με την ευκαιρία, η επιθετικότητα δεν εκφράζεται εναντίον κανενός προσώπου, αλλά εναντίον της συγκεκριμμένης άποψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...............από την άλλη πρέπει να εξασφαλίστεί το οτι το ΟΕΕ θα παρεχει αδειες εκει που πρεπει. απο τη στιγμή που εμεις οι ιδιοι αμφισβητούμε το αν η κατοχή αδειας εννοει και επαγγελματικη επάρκεια, τοτε υπάρχει προβλημα που πρεπει να λυθει.............

Το ΟΕΕ, παρέχει άδειες όχι εκεί που πρέπει αλλά εκεί που προβλέπει ο νόμος, όπως προβλέπει ο νόμος.

Πριν από κάθε σχετικό νομοθέτημα, υπάρχουν δημοσιεύσεις των παρατάξεων του ΟΕΕ, αλλά και ανακοινώσεις της εκάστοτε διοίκησής του, σχεδόν πάντοτε επικριτικές των νομοσχεδίων. Το πλέον πρόσφατο παράδειγμα ο νόμος του 2003, για την εταιρική διακυβέρνηση, την ΕΛΤΕ το ΣΛΟΤ κλπ. που υποβάθμισε ακόμα περισσότερο το ρόλο του ΟΕΕ (π.χ. στην ΕΛΤΕ έχει τον ίδιο αριθμό εκπροσώπων με τη Τράπεζα της Ελλάδος και τον ΣΕΒ. Και καλά η Κεντρική Τράπεζα έχει και ελεγκτικό ρόλο, ο ΣΕΒ που εκπροσωπεί τους ελεγχόμενους; )

Τώρα αν εμείς οι ίδιοι αμφισβητούμε κλπ. , τι να πω; διαβάστε την εκκίνηση του θέματος, διαβάστε τόσες και τόσες παρεμβάσεις που ζητάνε να μην υπάρχουν εξετάσεις "επειδή οι δικηγόροι δεν έχουν εξετάσεις" (sic, εδώ σηκώνει ειρωνεία) , κλπ. κλπ.

Και, τέλος, εσείς, εμείς, όλοι μας, πως θα αντιδράσουμε όταν ακούσουμε τον διπλωματούχο Ανθοκομίας του ΤΕΙ Πρέβεζας να ισχυρίζεται ότι είναι καλύτερος Γεωπόνος από πτυχιούχους της Γεωπονικής. Πριν γελάσουμε συγκαταβατικά, θα τον ρωτήσουμε αν εννοεί όλους ή μόνο τους ειδικευμένους στη ζωϊκή παραγωγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΟΕΕ, παρέχει άδειες όχι εκεί που πρέπει αλλά εκεί που προβλέπει ο νόμος, όπως προβλέπει ο νόμος.

ΣΩΣΤΟ, Ο ΟΕΕ ΠΑΡΕΧΕΙ ΑΔΕΙΕΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ, ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟΥ ΝΟΜΟΥ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙ ΣΩΣΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΩ , ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΞΕΦΕΥΓΕΙ??

Τώρα αν εμείς οι ίδιοι αμφισβητούμε κλπ. , τι να πω; διαβάστε την εκκίνηση του θέματος, διαβάστε τόσες και τόσες παρεμβάσεις που ζητάνε να μην υπάρχουν εξετάσεις "επειδή οι δικηγόροι δεν έχουν εξετάσεις" (sic, εδώ σηκώνει ειρωνεία) , κλπ. κλπ

ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΚΑΗΣ ΠΟΘΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ Ο ΟΕΕ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟΤΑΤΑ ΣΥΜΦΩΝΩ, ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝΕ ΤΟΝ ΓΑΙΔΑΡΟ ΜΗΝ ΖΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟΥ.

Και, τέλος, εσείς, εμείς, όλοι μας, πως θα αντιδράσουμε όταν ακούσουμε τον διπλωματούχο Ανθοκομίας του ΤΕΙ Πρέβεζας να ισχυρίζεται ότι είναι καλύτερος Γεωπόνος από πτυχιούχους της Γεωπονικής. Πριν γελάσουμε συγκαταβατικά, θα τον ρωτήσουμε αν εννοεί όλους ή μόνο τους ειδικευμένους στη ζωϊκή παραγωγή

ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ, ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΕΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΕΕ, ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΜΕΤΣΟΒΙΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ , ΚΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΙΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ, ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΕΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΕΕ, ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΜΕΤΣΟΒΙΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ , ΚΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΙΕΚ

ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΗΚΕ ΕΙΣ ΔΙΠΛΟΥΝ ΤΟ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΕΕ, ΤΟ ΟΡΘΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΑΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος για τις άδειες των λογιστών ψηφίστηκε το 1997 (25/07/97) Ν.2515/97 όταν τα Τ.Ε.Ι. ήταν ακόμη ανώτερα , δηλαδή όταν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση είχαμε ανώτερη (ΤΕΙ) & ανώτατη (ΑΕΙ) εκπαίδευση.

Μετά την ψήφιση του Ν.2916/01, ο οποίος νόμος μιλάει για την διάρθρωση της ανώτατης πλεόν εκπαίδευσης

και ότι η ανώτατη εκπαίδευση αποτελείται από δύο παράλληλους τομείς τον πανεπιστημιακό & τον τεχνολογικό,

δηλαδή τα ΤΕΙ είναι εδω και 4 χρόνια ανώτατα ιδρύματα ,όχι πανεπιστημια.

Άμεσα πρέπει να τροποποιηθεί ο Ν.2515/97 και να αντιμετωπισθούν τα ΤΕΙ ως ανώτατα ιδρύματα και τα χρόνια παραμονής για τις τάξεις να γίνουν ίδια με των πανεπιστημίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος για τις άδειες των λογιστών ψηφίστηκε το 1997 (25/07/97) Ν.2515/97 όταν τα Τ.Ε.Ι. ήταν ακόμη ανώτερα , δηλαδή όταν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση είχαμε ανώτερη (ΤΕΙ) & ανώτατη (ΑΕΙ) εκπαίδευση.

Μετά την ψήφιση του Ν.2916/01, ο οποίος νόμος μιλάει για την διάρθρωση της ανώτατης πλεόν εκπαίδευσης

και ότι η ανώτατη εκπαίδευση αποτελείται από δύο παράλληλους τομείς τον πανεπιστημιακό & τον τεχνολογικό,

δηλαδή τα ΤΕΙ είναι εδω και 4 χρόνια ανώτατα ιδρύματα ,όχι πανεπιστημια.

Άμεσα πρέπει να τροποποιηθεί ο Ν.2515/97 και να αντιμετωπισθούν τα ΤΕΙ ως ανώτατα ιδρύματα και τα χρόνια παραμονής για τις τάξεις να γίνουν ίδια με των πανεπιστημίων.

Να τροποποιηθεί, ναι. Αλλά δε βλέπεις σ' αυτά που γράφεις ότι μπορεί να μείνουν τα ΤΕΙ πάλι απ' έξω; Τί κέρδος θα είχες αν άλλαζε ο νόμος του 97 και αντιμετώπιζε τα ΤΕΙ σαν ανώτατα ιδρύματα, αλλά καθόριζε τους δικαιούχους ως πτυχιούχους ανωτάτων ιδρυμάτων πανεπιστημιακού τομέα; (!)

Μη βλέπεις τα πράγματα μόνο όπως θα σε βόλευαν! Υπάρχουν πολλοί λόγοι ύπαρξης των ΤΕΙ και διαφοροποίησής τους από τα ΑΕΙ. Πολλές φορές μάλιστα ένας πτυχιούχος ΤΕΙ είναι πολύ πιο χρήσιμος από έναν πτυχιούχο ΑΕΙ στον επαγγελματικό τομέα. Πρέπει, όμως, να καταλάβεις πρώτα τις διαφορές, πριν αρχίσεις να απαιτείς (... είτε καλώς, είτε κακώς). Ακούγεσε σαν τους λογιστές εκείνους που πήραν την άδεια χωρίς κανένα τυπικό προσόν, εκμεταλλευόμενοι την ανάγκη 'βολέματος' κάποιον 'ημετέρων'. Όλοι μας δυστυχώς έχουμε τέτοια παραδείγματα από το περιβάλλον μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΩΣΤΟ, Ο ΟΕΕ ΠΑΡΕΧΕΙ ΑΔΕΙΕΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ, ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟΥ ΝΟΜΟΥ, ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙ ΣΩΣΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΕΓΩ , ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΞΕΦΕΥΓΕΙ??

ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΔΙΑΚΑΗΣ ΠΟΘΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ Ο ΟΕΕ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟΤΑΤΑ ΣΥΜΦΩΝΩ, ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΧΑΡΙΖΟΥΝΕ ΤΟΝ ΓΑΙΔΑΡΟ ΜΗΝ ΖΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΥΡΑ ΤΟΥ.

ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ, ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΕΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΕΕ, ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΜΕΤΣΟΒΙΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ , ΚΑΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΙΕΚ

Απάντησα σε συγκεκριμένο ερώτημα του συνάδελφου LOGIANNIS, αντ' αυτού, είχα τη τιμή της παραπάνω παρέμβασης επί της οποίας έχω δύο διευκρινιστικές ερωτήσεις:

α) Επειδή δεν γνωρίζουμε τι σας ξεφεύγει (εδώ δεν γνωρίζουμε κάτι τέτοιο για εμάς τους ίδιους) έχετε τη καλοσύνη να παραθέσετε το συγκεκριμμένο χωρίο του νόμου όπου "ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙ ΣΩΣΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ" ;

β)

Και, τέλος, εσείς, εμείς, όλοι μας, πως θα αντιδράσουμε όταν ακούσουμε τον πτυχιούχο Ανθοκομίας του ΤΕΙ Πρέβεζας να ισχυρίζεται ότι είναι καλύτερος Γεωπόνος από πτυχιούχους της Γεωπονικής. Πριν γελάσουμε συγκαταβατικά, θα τον ρωτήσουμε αν εννοεί όλους ή μόνο τους ειδικευμένους στη ζωϊκή παραγωγή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος για τις άδειες των λογιστών ψηφίστηκε το 1997 (25/07/97) Ν.2515/97 όταν τα Τ.Ε.Ι. ήταν ακόμη ανώτερα , δηλαδή όταν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση είχαμε ανώτερη (ΤΕΙ) & ανώτατη (ΑΕΙ) εκπαίδευση.

Μετά την ψήφιση του Ν.2916/01, ο οποίος νόμος μιλάει για την διάρθρωση της ανώτατης πλεόν εκπαίδευσης

και ότι η ανώτατη εκπαίδευση αποτελείται από δύο παράλληλους τομείς τον πανεπιστημιακό & τον τεχνολογικό,

δηλαδή τα ΤΕΙ είναι εδω και 4 χρόνια ανώτατα ιδρύματα ,όχι πανεπιστημια.

Άμεσα πρέπει να τροποποιηθεί ο Ν.2515/97 και να αντιμετωπισθούν τα ΤΕΙ ως ανώτατα ιδρύματα και τα χρόνια παραμονής για τις τάξεις να γίνουν ίδια με των πανεπιστημίων.

ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ συναδελφε. εχοντας τελειωσει και ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ και ΑΕΙ λογιστικής (τμημα χρηματοοικονομικης και λογιστικης κατυεθυνση φοροτεχνικη, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ) δηλώνω απεριφραστα ότι για να γίνει αυτό που ζητάς θα πρεπει να παρεχει το ΤΕΙ τα ίδια εφόδια με το ΑΕΙ. τότε ποιος ο λόγος ύπαρξης του ΤΕΙ; συμφωνω ότι τα ΑΕΙ φέρουν την ευθύνη του ότι αυτά που διδάσκουν δεν απέχουν πολύ από τα ΤΕΙ αλλα πρέπει να απεχουν. το να ζητάμε εξομοίωση είναι σαν να λέμε ότι μπορουμε να δημιουργλησουμε ΤΕΙ Ιατρικής που θα μετα 6 χρονια θα βγαζει ισότιμους ιατρούς. πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός αλλά για να έχει ουσία επιβαλλεται αναβαθμιση του προγραμματος σπουδων των οικονομικών πανεπιστημίων και θεσπιση φοροτεχνικών ή λογιστικών κατευθυνσεων.

ΥΓ: τετραετες ήταν το ΤΕΙ που τελειωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος για τις άδειες των λογιστών ψηφίστηκε το 1997 (25/07/97) Ν.2515/97 όταν τα Τ.Ε.Ι. ήταν ακόμη ανώτερα , δηλαδή όταν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση είχαμε ανώτερη (ΤΕΙ) & ανώτατη (ΑΕΙ) εκπαίδευση.

Μετά την ψήφιση του Ν.2916/01, ο οποίος νόμος μιλάει για την διάρθρωση της ανώτατης πλεόν εκπαίδευσης

και ότι η ανώτατη εκπαίδευση αποτελείται από δύο παράλληλους τομείς τον πανεπιστημιακό & τον τεχνολογικό,

δηλαδή τα ΤΕΙ είναι εδω και 4 χρόνια ανώτατα ιδρύματα ,όχι πανεπιστημια.

Άμεσα πρέπει να τροποποιηθεί ο Ν.2515/97 και να αντιμετωπισθούν τα ΤΕΙ ως ανώτατα ιδρύματα και τα χρόνια παραμονής για τις τάξεις να γίνουν ίδια με των πανεπιστημίων.

Ο Ν. 2916/01 έχει τεθεί σε εφαρμογή; έχουν εκδοθεί τα προβλεπόμενα ΠΔ;

Το λέω αυτό, γιατί τουλάχιστον ένα ΠΔ (και ίσως το μοναδικό) σε εφαρμογή του νόμου, κρίθηκε αντι-συνταγματικό και επεστράφει. Το συγκεκριμμένο "τακτοποιούσε" την επαγγελματική εξομοίωση στο Δημόσιο των αποφοίτων ΤΕΙ με αυτούς των ΑΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Επειδή δεν γνωρίζουμε τι σας ξεφεύγει (εδώ δεν γνωρίζουμε κάτι τέτοιο για εμάς τους ίδιους) έχετε τη καλοσύνη να παραθέσετε το συγκεκριμμένο χωρίο του νόμου όπου "ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΘΕΩΡΕΙ ΣΩΣΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ" ;

β)

αμα μου επιτρεπεται να απαντησω θα ελεγα οτι Α ταξη και Β ταξη παιρνουν οσοι ειναι μελη του ΟΕΕ, ποιοι ειναι μελη του ΟΕΕ???και με ποια προσοντα και δικαιολογητικα,

ποιοι παιρνουν Γ τάξη, σαφή όρια προυπηρεσία τίτλους σπουδών κτλ υπάρχει????

πώς είναι δυνατόν μέλη του ΟΕΕ να θεωρούνται αυτεπαγγέλτως και λογιστές , βάσει ποιάς αξιολόγησης??

Οσο για τα Τει κατα ποσο ειναι ανωτέρα η ανωτάτη θα έλεγα το εξής, μπορει να πάρει μια αναγγελια πρόσληψης και να δεί οτι λέει, ανωτερα η τει και σε αλλο εικονίδιο ανωτατη, (δημοσιο εγραφο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη βλέπεις τα πράγματα μόνο όπως θα σε βόλευαν! Υπάρχουν πολλοί λόγοι ύπαρξης των ΤΕΙ και διαφοροποίησής τους από τα ΑΕΙ. Πολλές φορές μάλιστα ένας πτυχιούχος ΤΕΙ είναι πολύ πιο χρήσιμος από έναν πτυχιούχο ΑΕΙ στον επαγγελματικό τομέα. Πρέπει, όμως, να καταλάβεις πρώτα τις διαφορές, πριν αρχίσεις να απαιτείς (... είτε καλώς, είτε κακώς).

δυστηχως θα συμφωνήσω με κάποιον που μου είχε πεί το ίδιο ερώτημα 3 '΄ηνες πριν και εγώ του είπα το αντίθετο, ούτε και τα ΤΕΙ έιναι ικανά απο τις σπουδές τους να θεωρηθούν ικανοί για λογιστές, προσωπική νγωση 2 ατόμων πτυχιούχων τηματος λογιστικής μου έδειξε οτι τα παιδιά ήταν άσχετα σε 3ης βιβλία, και δεν υποβιβάζω κανέναν , απλ.α το συνηδητοποίησα και οφείλω να το παραδεχτώ(αμα βεβαια αυτα τα δυο ατομα ηταν η εξαίρεση, βαστάω μια επιφύλαξη) Εν Ελλάδι όλα γινονται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΗΣΗ : ΜΠΟΡΕΙ ΑΝΑΛΥΤΡΙΑ ΑΕΙ (ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ) ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΘΕΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΗΝ Α ΤΑΞΗ

ΚΥΡΙΟΙ ΑΣ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ....

Πρώτα απ΄ όλα, η θέση του οικονομικού διευθυντή, δεν είναι συνήθως η θέση του υπογράφοντος τον Ισολογισμό, αυτού που πρέπει να έχει Αδεια από ΟΕΕ εννοώ.

Αν προσέξεις, ΣΥΝΗΘΩΣ, υπογράφει το κορόιδο (Προϊστάμενος Λογιστηρίου ή Υπεύθυνος Λογιστηρίου ή Λογιστής) και αναφέρει και τον αριθμό αδείας του από ΟΕΕ, και στα αριστερά του υπογράφουν οι άλλοι, που φέρουν πάντως επίσης ευθύνες γιά ότι υπογράφουν, με βάσει την νομοθεσία.

Τώρα αν η εταιρεία είναι κάπως μεγάλη, ε, θα έχει και οικονομικό διευθυντή, που θα πάει να υπογράψει, θα υπογράψει και ο πρόεδρος, ίσως και ένας άλλος σύμβουλος.

ΒΕΒΑΙΩΣ το ότι πολύ συχνά, ο Οικονομικός Διευθυντής μιάς εταιρείας, δεν έχει γνώσεις Λογιστικής, ή δεν έχει εργασθεί ποτέ σε Λογιστήριο, παρά με άλλη οδό, από άλλη καριέρα, έφθασε στη θέση αυτή, αποτελεί ΚΑΙ παράδοξο και υπαρκτό φαινόμενο.

Αυτό που πολύ περισσότερο θα μας προβλημάτιζε, είναι η πλήρωση της εν λόγω θέσης, απο άτομο ΔΙΧΩΣ ΚΑΝ Πανεπιστημιακό ή άλλο, έστω ΙΕΚ βρε αδερφέ, πτυχίο!!!

ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ!

Υπήρξαν περιπτώσεις, που εργάσθηκα με Οικονομικό Διευθυντή άτομο, που είχε ξεκινήσει σπουδές οικονομικού περιεχομένου, δεν είχε πάρει το πτυχίο, αλλά με τον καιρό είχε φθάσει να γίνει Οικονομικός Διευθυντής, σημαντικής εταιρείας δε.

Αλλά όπως είπα, η θέση δεν απαιτεί κανένα πτυχίο, καμμία άδεια κλπ

Ισως, απλά, να έχει ξεχάσει το ΟΕΕ, ότι είναι ΑΥΤΗ η θέση που θα έπρεπε πρώτη απ΄ όλες να κατοχυρώσει επαγγελματικά. Αλλά σιγά τώρα...

Το βέβαιο είναι ότι η θέση του Οικονομικου Διευθυντή, δεν είναι μόνο λογιστική, έχει και πολλές περισσότερες ανάγκες γνωστικές, και αντικείμενο εργασιών.

Αλλά οταν ο άλλος είναι σκράπας απο λογιστική...

Θεωρώ, ότι ο καλός Οικονομολόγος, που έχει πείρα στη Λογιστική, έχει ικανότητες να επεκταθεί και σε άλλους τομεις, όπως έλεγχο, χρηματοροές, reporting, κλπ, αυτός θα ήταν το κατάλληλη άτομο, να ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ σε Οικονομικό Διευθυντη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως, απλά, να έχει ξεχάσει το ΟΕΕ, ότι είναι ΑΥΤΗ η θέση που θα έπρεπε πρώτη απ΄ όλες να κατοχυρώσει επαγγελματικά. Αλλά σιγά τώρα...

ΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ, ΟΠΟΙΑ ΘΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΡΓΑΤΗΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ, ΟΠΟΙΑ ΘΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΡΓΑΤΗΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΕΕ

Τελικά ρε παιδιά έχουμε ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΚΑ!

Παρατηρείστε, όχι πέστε μου αν έχω αδικο, τα περισσότερα ψιλο-ειρωνικά, ψηλο-εξυπνακίστικα, επιθετικοεπιθετικά, σοφιστικέ μηνύματα: GUEST! Μάστα, μάστα!

Κύττα καλέ μου φίλε.

ΑΝ η θέση του ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ δεν αποτελεί κατά την γνώμη σου, θέση στην οποιά λογικά θα καταλήγει η καριέρα ενός ατόμου με σπουδές και απασχόληση-καριέρα οικονομικού περιεχομένου...

ΑΝ η θέση του ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ, είναι όπως και η εργασία του λογιστή-φοροτέχνη κατά πολλούς εδώ μέσα (και πάντως εκεί συμφωνώ εν μέρει έστω...), μιά εργασιακή θέση στην οποία μπορεί να εργασθεί ο οποιοσδήποτε, ανεξαρτήτως τυπικών και ουσιαστικών προσόντων...

ΤΟΤΕ συμφωνώ!

Κακώς αναφέρθηκα ΣΕ ΜΗ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟΝ Ο.Ε.Ε.

Ισως έπρεπε να μιλήσω γιά επαγγελματική κατοχύρωση από την ΓΣΕΕ, να το πάω πιό ευρεία, δηλαδή ο κάθε εργαζόμενος, να γίνεται αυτοδικαίως κάποτε οικονομικός διευθυντής, όπως ο οποιοσδήποτε μπορεί να γίνει άλλωστε διευθυντής παραγωγής, διευθυντής πωλήσεων κλπ κλπ κλπ

Αν πάντως δεν το είπα σαφώς, αυτό που αναφέρθηκα είναι ότι ΚΑΚΩΣ σήμερα υπάρχει η δυνατότητα σε εταιρείες να δίνουν την θέση του οικονομικού διευθυντή, ακόμα και σε άτομα ΑΝΕΥ ΠΤΥΧΙΟΥ.

Γιά παράδειγμα, στο στρατο, όπου υπάρχει τρέλλα, αλλά υπάρχει και μιά ιεραρχία αυστηρά τηρούμενη (αν και τα κομματικά εκεί έχουν βάλει καλό χερι...), έχουμε στους καριερίστες στρατιωτικούς, αυτούς που ξεκινούν από σχολές Αξιωματικών (Ευελπίδων κλπ) = ΑΕΙ, αυτούς των σχολών Υπαξιωματικών (ΤΕΙ) και θα έλεγα και αυτούς που ξεκινούν μιά καριέρα από θέση Πενταετών (ΙΕΚ;;:)

Ολοι αυτοί, ακολουθούν μιά πορεία καθορισμένη, με ελάχιστες αποκλίσεις και ΜΟΝΟ στα υψηλότερα κλιμάκια βαθμων, κάποιοι ΔΕΝ ΦΘΑΝΟΥΝ ποτέ, εκεί φθάνουν μόνο όσοι κρίνονται άξιοι γι΄ αυτό.

ΠΑΝΤΩΣ ποτέ δεν θα φθάσει ένας που ξεκινά από υπαξιωματικός σε θέση πάνω απο ένα ορισμένο όριο βαθμού, ας μην δούμε δε που φθάνει όποιος ξεκινά από πενταετής.

ΥΠΑΡΧΕΙ και κάτι ακόμα! Η ξεκάθαρη αυτή πορεία των στρατιωτικών, αναλογα με το πως ξεκινούν, ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ μπορεί να αλλάξει, και πάλι δύσκολα! Μεσω δράσης πολεμικής και της εκεί απόδοσης και απόδειξης ικανοτήτων.

Θα μου πείτε τι γράφεις ρε φίλε;

Αμ και εμείς οι λογισταραίοι, στον ΠΟΛΕΜΟ, ήτοι ΣΤΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΜΑΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ντε, δεν είναι που μπορούμε να αλλάξουμε, ανάλογα με την απόκτηση εμπειριών και ικανοτήτων, την εργασιακή μας πορεία;

Οσοι κατάλαβαν τι εννοώ, καλώς, όσοι δεν κατάλαβαν, πέρνω από πριν την ευθύνη, και να με συγχωρούν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ρε παιδιά έχουμε ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΚΑ!

Παρατηρείστε, όχι πέστε μου αν έχω αδικο, τα περισσότερα ψιλο-ειρωνικά, ψηλο-εξυπνακίστικα, επιθετικοεπιθετικά, σοφιστικέ μηνύματα: GUEST! Μάστα, μάστα!

Κύττα καλέ μου φίλε.

ΑΝ η θέση του ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ δεν αποτελεί κατά την γνώμη σου, θέση στην οποιά λογικά θα καταλήγει η καριέρα ενός ατόμου με σπουδές και απασχόληση-καριέρα οικονομικού περιεχομένου...

Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΟΜΙΛΗΤΗΣ ΑΦΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΗ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΙΕΡΑΡΧΙΑ

ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΟΜΙΛΗΤΗΣ ΑΦΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΗ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΙΕΡΑΡΧΙΑ

ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ...................

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΕΘΕΤΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΤΩΝ ΠΟΥΛΕΡΙΚΩΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΑΝΙΑΤΗ, ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΘΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ

ΥΠ.ΘΑΝΑΙ Ο ΡΕGGUΖΑΣ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......Ο ΑΓΑΠΗΤΟΣ ΟΜΙΛΗΤΗΣ ΑΦΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΦΟΡΟΤΕΧΝΗ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΙΕΡΑΡΧΙΑ

ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΣΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ...................

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΕΘΕΤΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΟΣΟ ΤΩΝ ΠΟΥΛΕΡΙΚΩΝ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΑΝΙΑΤΗ, ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΘΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ

ΥΠ.ΘΑΝΑΙ Ο ΡΕGGUΖΑΣ??

Μάστα, μάστα! <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι "οδοί" προς την οικονομική διεύθυνση είναι και άλλοι εκτος της λογιστικής. Οι Διαχειριστές και ...αρχιδιαχειριστές διαθεσίμων, ίσως και να βλάπτει αν είναι λογιστές. Ένας καλός management accountant ή ένας οικονομικός αναλυτής μπορεί και να μην είναι καλός λογιστής με τη συνήθη έννοια. Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα. (Budgetig, Επιχειρησιακή Ανάπτυξη, δεν ξέρω τι άλλο)

Βέβαια τα παραπάνω, αν έχουν εφαρμογή, δεν πρέπει να τη βρίσκουν σε πάνω από 300 επιχειρήσεις στην Ελλάδα.

Από προσωπική πείρα μπορούμε να πούμε ότι υπάρχει ζεύγος καλού ΟΔ με καλό Λογιστή, κακού ΟΔ με καλό Λογιστή, κακού ΟΔ με κακό Λογιστή. Ζεύγος καλού ΟΔ με κακό Λογιστή δεν υπάρχει

Βέβαια, του εκάστοτε επιχειρηματία τα συμφέροντα "παίζονται" με το ποιός είναι και ποιός δεν είναι οικονομικός διευθυντής και δική του απόφαση είναι.

Ο Dorieas όμως έχει δίκιο, γιατί υπάρχει (η υποτιμημένη από τους κατέχοντές την) άδεια οικονομολογικού επαγγέλματος

Μία ερώτηση, σχετικά με την υπογραφή Δωριέας ο Λακεδαιμόνιος. Χωρίς παραξήγηση, μήπως έπρεπε να λέει Δωριάκος ο Λακεδαιμόνιος μια και το Δωριέας ο Μεσσήνιος είναι περισσότερο σύνηθες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση, σχετικά με την υπογραφή Δωριέας ο Λακεδαιμόνιος. Χωρίς παραξήγηση, μήπως έπρεπε να λέει Δωριάκος ο Λακεδαιμόνιος μια και το Δωριέας ο Μεσσήνιος είναι περισσότερο σύνηθες;

Δωριέας Λυκοδαιμόνιος υπογράφει.

Εκτός από τον Μεσσήνιο υπήρχε και ο Ρόδιος Δωριέας, απόγονος του Διαγόρα και ολυμπιονίκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωριέας Λυκοδαιμόνιος υπογράφει.

Εκτός από τον Μεσσήνιο υπήρχε και ο Ρόδιος Δωριέας, απόγονος του Διαγόρα και ολυμπιονίκης.

Aντε μια και έγινε συζήτηση γιά το παρωνύμιό μου! :unsure:

Και αλλού κάποιος έβλεπε λΑκεδαιμόνιος, και με είχε ταράξει στο Σπαρτιάτες και τέτοια!

Είναι ΛΥΚΟ-δαιμόνιος, μιά αναλαμπή στιγμιαία, αφού μου άρεσε από παλιά το Δωριέας, λόγω καταγωγής βασικά από Ηπειρο (ξέρετε, δεν είναι μόνο οι Λάκωνες, Δωριείς, :ΡΡ), και το Λύκος, σαν το πλάσμα που βρίσκω παρεξηγημένο, δίκαιο, σύντροφο στους δικούς και φίλους, οικογενειακά δωσμένο κλπ κλπ

Ε, λίγο Δωριέας, λίγο Λύκος, κόλλησα και το Δαιμόνιος (ολίγον εκ του Σωκράτη επηρεασμένος) βγήκε το λυκο-δαιμόνιος (που επίσης έδενε με το πιό γνωστό δωρικο φύλο, τους λακεδαιμόνιους!)

Βρε τι συζητάμε! :ΡΡ

Καταγωγή από Πελοπόννησο δεν έχω, αν και ο πατέρας της μητρός μου, με κερκυραϊκή καταγωγή αυτός, κατάγονταν από τους Λάκωνες Κερκύρας, άρα, πολύ μακρυνή καταγωγή του από Λακωνία προφανώς (πιθανόν μέτοικοι από Λακωνία, που έφυγαν μαζί με τους Βενετούς, όταν ήρθαν οι οθωμανοί)

Ο αρχικός Δωριέας, εκτός του απόγονου του Διαγόρα, ολυμπιονίκες πατέρας και γιός οι Ρόδιοι, ο αρχικός λοιπόν, και αυτός που ονόμασε όλο το φύλο, ήταν ο Δωριέας γιός του Ελληνα, εγγονός του Πελασγού κλπ κλπ κλπ Αδερφάκια είχε τους Ιωνα, Αίολο και άλλους

Και μακρυνα τοσο-τοσο-καιβάλεακόμα-εγγονα όλους εμάς! :ΡΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...