Προς το περιεχόμενο

εχω προβλημα σε windows me με το manpower


επισκέπτη LOGIANNIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το manpower το δουλευω σε windows nt. εφτιαξα ένα αντιγραφο σε cd για λόγους ασφαλείας αλλά και για

να το δουλευω από το laptop μου που εχει windows me. δεν λειτουργει όμως και λαμβανω μύνημα

"too many open files". από τη singular μου είπαν να πειράξω files και buffer στο config. τα πείραξα και στο config.sys στο φάκελο windows/system και τρέχοντας στα me to ms config. κανένα αποτέλεσμα.

ευχαριστώ εκ των προτερων για τη βοήθεια

logiannis

προσθετω: εκανα και κανονική εγκατασταση του manpower στο laptop και πάλι δεν λειτουργεί

συγνώμη για την λάθος τοποθετηση του θεματος (Σε λάθος κατηγορία) έγινε εκ παραδρομής,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αρχείο "config.nt" στο τέλος προσθέτεις την εντολή "files=120" και αν δεν τρέξει πάλι το ανεβάζεις σε 140.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κανα... ακολουθησα τις οδηγιες της singular και ανεβασα σταδιακα τa files μεχρι το 225 (αυτή ειναι η ανώτερη τιμη τους)...

τίποτα όμως δεν εγινε... το παράξενο είναι ότι δοκίμασα να το τρέξω με εναν dos emulator που έχω που όμως δεν υποστηρίζει ελληνικά και ετρεξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εναλλακτικά:

Το config.sys ξανακάντο όπως ήταν.

Φτιάξε ένα Bat αρχείο να καλεις το r.bat όπως παρακάτω, και, αν δεν τρέχει, παίξε με τις τιμές δεύτερης και τρίτης γραμμής.

@echo off

set ovrsize=144000

set sfiles=100

cd \singnt

r

cls

cd \

set sfiles=

set ovrsize=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω ido να ειναι αυτό το πρόβλημα.

1)στο pc που εκανα την αντιγραφή δοκίμασα το προγραμμα και ετρεχε απο το cd

2) εκανα και κανονικη εγκατασταση στο laptop και παλι δεν δουλεψε

3)το προγραμμα ανοιγει, με βάζει σε οποια εταιρεια θέλω αλλά δεν μπαινει στα μενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Logiannis τι εννοείς ότι "... τρέχοντας στα me to ms config. κανένα αποτέλεσμα".

Σε ρωταώ διότι όλες οι ρυθμίσεις για τα files της εφαρμογής γίνονται από αυτό το σημείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα

1.εκτελεση msconfig

2. Πηγα στην καρτελλα που ρυθμιζονται buffers και files

3. προσθεσα τις παραμετρους γιατί δεν υπήρχαν

4.εβαλα αρχικες τιμες 60 files και 10 buffer

5.τις αυξαινα μετά από καθε αποτυχημενη δοκιμη

6. αυτή τη στιγμή βρίσκονται στο files=225 και buffers=200 και το προγραμμα εξακολουθει να πεταει το "too many files"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα

1.εκτελεση msconfig

2. Πηγα στην καρτελλα που ρυθμιζονται buffers και files

3. προσθεσα τις παραμετρους γιατί δεν υπήρχαν

4.εβαλα αρχικες τιμες 60 files και 10 buffer

5.τις αυξαινα μετά από καθε αποτυχημενη δοκιμη

6. αυτή τη στιγμή βρίσκονται στο files=225 και buffers=200 και το προγραμμα εξακολουθει να πεταει το "too many files"

Logiannis δεν ξέρω ποιά καρτέλλα εννοείς. Οι καρτέλλα πάντως που πρέπει να πάς είναι η System.ini. Μόλις την επιλέξεις πηγαίνεις στο [386Enh] και εκεί πατάς New. Στην καινούργια εγγραφή που εμφανίζεται γράψε PerVMFiles=120 (ή περισσότερο). Δώσε ΟΚ και κάνε Restart τον υπολογιστή.

¨

Έαν φτιάξει το πρόβλημα θέλω να μου εξηγήσεις γιατί λές "φοβάμαι περισσότερο τους βλάκες παρά τους κακούς" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΣΤΟ ΕΞΗΓΗΣΩ ΑΜΕΣΩΣ:

Θεωρώότι ένας έξυπνος (ευστροφος, διορατικός, όπως θες) ακομα και αν εχει κακους σκοπούς έχει πιθανοτητα να πετυχαινει τους στοχους του.

αν ειναι εξυπνος διατηρώ ακόμα και ελπιδες να καταλαβει ότι είναι κακός και να στρωσει και να γίνει αποτελεσματικός.ο εξυπνος κακός λειτουργει με βαση τη λογική και ενας εξυπνος καλός μπορεί να τον κατανοήσει και να τον αντιμετωπισει

ενας βλακας ομως αν βρεθει σε θεση να παιρνει αποφασεις, να διοικει, να κυνηγα στοχους θα κανει λαθη βλακειας τα οποία δεν θα εχει την ικανοτητα να τα αντιμετωπισει, τα οποια δεν θα μαι σε θεση να προβλεψω, και κατ επεκταση να προλαβω. ενας βλακας όσο καλος και να ειναι ειναι επικινδυνος γιατι δεν αρκει να τον προσεχεις. μπορει να μην κλεψει το ανοικτο χρηματοκιβωτιο αλλα να εμπιστευτει εναν πρωην κατάδικο να το φυλαξει για λιγο "γιατι του δωσε το λογο του"

γι αυτο θεωρω οτι το κακό δεν ειναι οτι τη χωρα μας συνηθως την κυβερνανε δεφθαρμενοι, αλλα ΒΛΑΚΕΣ διεφθαρμενοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Logiannis συμφωνώ με το πνεύμα σου ο βλάκας εν ολίγοις δεν μπορεί να ξεχωρίσει το λάθος από το σωστό ενώ ο κακός έξυπνος ίσως τα καταφέρει.

Πάντως μόλις βρείς χρόνο γράψε αν λύθηκε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guest το προβλημα λυθηκε, ευχαριστω πολύ

Να ενημερωσω οτι το pervmfiles αφορα μονο τα me που ως γνωστον εχουν πολλα προβληματα και καλο ειναι να αποφευγονται.

Ταυτοχρονα να ενημερωσω (ισως το γνωριζετε ηδη απο τον προμηθευτη σας) οτι εαν εχετε αγορασει το manpower και εισαστε σε συμβολαιο συντηρησης θα παρετε δωρεαν την νεα μισθοδοσια σε περιβαλλον Windows (e-manpower) της Singular που βγαινει συντομα , ενω εαν εχετε Accountant 4 η 5 και ειστε σε συμβολαιο συντηρησης θα παραλαβετε δωρεαν την Accountant-Μισθοδοσια (Accountant e-manpower) που περιλαμβανει επι πλεον επιλογες που αφορουν τους λογιστες.

Το e-manpower ειναι ενα νεο τελειως διαφορετικο προιον απο το manpower , ειναι σε περιβαλλον Windows, ειναι Internet Explorer like και φυσικα εχει αμεση on line ενημερωση ολων των συμβασεων μεσω internet

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...