Jump to content
  • 0

ΣΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ - Βοηθος ηλεκτροτεχνιτη-επιδομα επικινδυνοτητας


Guest Επισκέπτης-ioannis-
 Share

Question

Guest Επισκέπτης-ioannis-

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΦΕΥΓΟΥΝ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.

ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΤΗΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΗΛΕΚΤΡ/ΜΗΧΚΑ ΕΡΓΑ

(ΝΕΕΣ ΗΛΚ/ΚΕΣ ΕΓΚ/ΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΕΚΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΩΝ) ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑΣ.

ΚΑΙ ΚΑΤ΄ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΚΑΟΥΝΤΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Ψάξε την σύμβαση Ηλεκτροτεχνιτών καταστημάτων, εκεί θα βρείς τα επιδόματα του Ηλεκτροτεχνίτη,

αν θυμάμαι καλά το 20% του επικινδύνου, το δικαιούνται αυτοί που εργάζονται σε υπάρχουσες εγκαταστάσεις και επεκτάσεις τους και όχι αυτοί που εργάζονται σε νέες εγκαταστάσεις.(στην ουσία το δικαιούνται αν υπάρχει ρεύμα).

Μπα μάλλον άλλαξαν τα πράγματα........

Δ.Α. για τους όρους αμοιβής και εργασίας των ηλεκτροτεχνιτών - περιελιγκτών που απασχολούνται στα ηλεκτρολογικά καταστήματα κ.λπ. όλης της χώρας

Δ.Α.: 19/2003

Αρθρο 1Στις διατάξεις της παρούσας υπάγονται οι μαθητευόμενοι, βοηθοί και τεχνίτες ηλεκτροτεχνίτες και περιελιγκτές, αρχιτεχνίτες, εργοδηγοί και πτυχιούχοι επίβλεψης ηλεκτρολόγοι, καθώς και οι ραδιοηλεκτρολόγοι όλων των ειδικοτήτων και κατηγοριών του Ν.6422/1934, όπως ισχύει σήμερα και των σε εκτέλεση αυτού εκδοθέντων διαταγμάτων, που είναι κάτοχοι των αντίστοιχων αδειών ή διπλωμάτων και εργάζονται με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας στα ηλεκτρολογικά καταστήματα, ηλεκτροτεχνουργεία, πλοία, στις οικοδομές, στα ηλεκτρομηχανολογικά και λοιπά τεχνικά έργα, καθώς και τα αντίστοιχα τεχνικά γραφεία όλης της χώρας.

Οι εργαζόμενοι του άρθρου 1 της παρούσας δικαιούνται το επίδομα ανθυγιεινής εργασίας και ειδικών συνθηκών, υπολογιζόμενο στους βασικούς μισθούς σε ποσοστό 15%. Προκειμένου περί ηλεκτροτεχνιτών, αρχιτεχνιτών και εργοδηγών ηλεκτροτεχνιτών ΣΤ’ ειδικότητας, το επίδομα αυτό εξακολουθεί να χορηγείται σε ποσοστό 20%. Σε περίπτωση που χορηγούνται σε άλλους εργαζόμενους του ίδιου μ’ αυτούς εργοδότη, επιδόματα ανθυγιεινής εργασίας και ειδικών συνθηκών με νόμο, Σ.Σ.Ε. ή Δ.Α., υπουργική απόφαση, διμερή συμφωνία, απόφαση του εργοδότη, μεγαλύτερα από το ποσοστό αυτό, τότε στους ηλεκτροτεχνίτες που υπάγονται στην παρούσα χορηγείται το μεγαλύτερο από αυτά.

ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΤΩΝ - Συλλογική Σύμβαση Εργασίας για τους όρους αμοιβής και εργασίας των ηλεκτροτεχνιτών - περιελιγκτών που απασχολούνται στα ηλεκτρολογικά καταστήματα κ.λπ., καθώς και στις ξενοδοχειακές επιχειρήσεις όλης της χώρας Π.Κ.: 54/25.5.2005

Το επίδομα ανθυγιεινής εργασίας και ειδικών συνθηκών αναπροσαρμόζεται από 1.1.2005 σε ποσοστό 20%, υπολογιζόμενο στους βασικούς μισθούς ή ημερομίσθια και καταβάλλεται, κατά τα λοιπά, στις ίδιες κατηγορίες εργαζομένων και με τις ίδιες προϋποθέσεις των διατάξεων που το καθιέρωσαν, όπως έχουν τροποποιηθεί και ισχύουν. Σε περίπτωση που χορηγούνται σε άλλους εργαζόμενους του ίδιου με αυτούς εργοδότη, επιδόματα ανθυγιεινής εργασίας και ειδικών συνθηκών με νόμο, Σ.Σ.Ε. ή Δ.Α., υπουργική απόφαση, διμερή συμφωνία, απόφαση του εργοδότη, μεγαλύτερα από το ποσοστό αυτό, τότε στους ηλεκτροτεχνίτες χορηγείται το μεγαλύτερο.

βλέπε http://www.taxheaven.gr/sse/article.php?id=272

Edited by SOULIS
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης-IOANNIS-

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΤΗΤΑΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΣΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ

ΣΕ ΔΙΚΤΥΑ ΥΠΟ ΤΑΣΗ? ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΛΑ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Έτσι ήταν πριν μια δεκαετία αλλά για να είσαι σίγουρος γιατί η σύμβαση που περιέγραφε αναλυτικά τα επιδόματα πρέπει να ήταν του 1996..........

1.

ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΤΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ

Σολωμού 65, Αθήνα 21 05234017

2.

ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΤΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ

Σολωμού 65, Αθήνα 21 05245806

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Στη συγκεκριμενη ΣΣΕ υπαρχουν βοηθοι ηλεκτροτεχνιτες με αδεια για τους οποιους καθοριζεται ημερομισθιο. Σαν ημερομισθιους ομως θα τους χειριστουμε? Δεν ειναι μισθωτοι οπως οι ηλεκτροτεχνιτες της ιδιας συμβασης?

Αποφοιτο ΤΕΛ που θελει να συμπληρωσει τα ενσημα του για να παρει αδεια, με ημερομισθιο βοηθου με αδεια θα τον προσλαβουμε, εφοσον δεν προβλεπει κατι αλλο η συμβαση?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αδειούχος βοηθός = ημερομίσθιος με ΜΙΚΤΑ-ΤΕΑΗΕ..

Αδειούχος Ηλεκτροτεχνίτης = Υπάλληλος με ΒΑΡΕΑ-ΤΕΑΗΕ..

ο δικός σου υποθέτω ότι είναι νέος οπότε όταν γίνει Ηλεκτροτεχνίτης θα έχει και βαρέα ΤΕΑΗΕ δλδ 4,25+3,75=8

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Οταν γινει ....θα εχει ...

Τωρα τι γινεται?

μηπως ειναι ανειδικευτος εργατης μεχρι να παρει την αδεια ? Αλλα πως θα φαινεται η προυπηρεσια για να παρει την αδεια.

Και θα εχει κολημα αν η προυπηρεσια του και τα απαιτουμενα ενσημα ειναι απο τον πατερα του?

Σουλη, μαλλον θα τηλεφωνησω και στην ομοσπονδια τους μια και μας εχεις τα τηλεφωνα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αν είναι ανιδείκευτος... ημερομίσθιος ως βοηθός με ημερομίσθιο αυτό της ΕΓΣΕΕ..

νομίζω ότι πρώτα παίρνει άδεια βοηθού και μετά άδεια Ηλεκτροτεχνίτη.

εκτός των ενσήμων θα χρειαστεί υποθέτω βεβάιωση προϋπηρεσίας και αντίγραφο καταστάσεων επιθεώρησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αν είναι ανιδείκευτος... ημερομίσθιος ως βοηθός με ημερομίσθιο αυτό της ΕΓΣΕΕ..

νομίζω ότι πρώτα παίρνει άδεια βοηθού και μετά άδεια Ηλεκτροτεχνίτη.

εκτός των ενσήμων θα χρειαστεί υποθέτω βεβάιωση προϋπηρεσίας και αντίγραφο καταστάσεων επιθεώρησης.

Εξακολουθεί να ισχύει ότι ο βοηθός ηλεκτροτεχνίτη αμοίβεται με ημερομίσθιο βάσει Ε.Γ.Σ.Ε.Ε.;

Αυτό για τελευταία φορά διατυπώθηκε ρητά με την Δ.Α. 16/2003 και από εκεί και έπειτα οι συλλογικές συμβάσεις των Ηλεκτροτεχνικών Βιομηχανικών Επιχειρήσεων

δεν αναφέρουν κάτι πέρα από την ποσοστιαία αναπροσαρμογή κάθε έτους και την αναπροσαρμογή των τριετιών (Π.Κ. 39/2004, Π.Κ. 45/2006, Π.Κ. 99/2008).

Εξακολουθεί να ισχύει ότι αμοίβονται βάσει Ε.Γ.Σ.Ε.Ε.; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Η αντίστοιχη Σ.Σ.Ε. των Ηλεκτροτεχνιτών Καταστημάτων, Ανελκυστήρων κ.τ.λ. πάντως είναι πιο ξεκάθαρη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...