Jump to content
  • 0

Είναι αυτός λόγος καταγγελίας της Σύμβασής μου;

Guest loo_loo
 Share

Question

Guest loo_loo

Γειά σας & απο 'μενα. Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα κι εγώ την πολύτιμη βοήθειά σας. Είμαι 3 χρόνια γραμματέας σε δικηγορικό γραφείο & όλο αυτό το διάστημα μου έχουν βγάλει το λάδι! Κάνω απο τον καφετζή μέχρι την ασκούμενη και το παιδί για όλες τις δουλειές, αλλα απο προχτές έφτασα στα όριά μου. Ξαφνικά θυμήθηκε οτι επειδή δε δέχτηκα να πάρω τις 4 ημέρες υπόλοιπο άδειας το καλοκαίρι (που πήρα 10 και όχι 14 όπως ήθελαν) θεώρησε σκόπιμο ως ποινή "να εφαρμόζει πιστά το νόμο" και να αρχίσει να μου πληρώνει μόνο το ήμισι του ημερομισθίου σε ασθένεια (που όντως το δικαιούται) και να σταματήσει να μου βγάζει κάρτα απεριορίστων διαδρομών που χρησιμοποιούσα σε εξωτερικές εργασίες του γραφείου. Ποτέ δεν αρνήθηκα να κάνω οποιαδήποτε δουλειά μου έχουν ζητήσει αλλα αφού θέλουν τήρηση του νόμου, να γίνεται και απο τις δύο πλευρές. Πήγα στην επιθεώρηση εργασίας για πληροφορίες όπου μου είπαν οτι μου δίνει λιγότερα χρήματα απ' οτι δικαιούμαι (περιμένω γραπτή απάντηση για να τους την παρουσιάσω), ενώ με πληροφόρησαν οτι εάν αρνηθώ να εκτελώ τις προσωπικές τους εξωτερικές εργασίες (πληρωμή των δόσεων της γούνας της γυναίκας του, επιταγές στην εταιρία που ανέλαβε την κατασκευή της πισίνας του κλπ) είναι σαν να καταγγέλω μόνη μου τη σύμβαση εργασίας! Δε μπορώ να καταλάβω πως!!! Θα βγούν δηλαδή να πούν οτι την απολύω χωρίς αποζημίωση επειδή ναί μεν πληρώνει τη ΔΕΗ του γραφείου αλλα δεν πληρώνει την πιστωτική μου; Ζητώ τη γνώμη σας. Ευχαριστώ

Recommended Posts

• 0
Guest Μ.ΜΑΡΙΑ
Δεν έχω υπογράψει ατομική σύμβαση μόνο τα χαρτιά πρόσληψής μου προς τον ΟΑΕΔ και το ΙΚΑ νομίζω, κανένας δε μου είπε οτι θα παίρνω αναγκαστικά την άδεια μου τον Αύγουστο που κάνω αμάν να βρω κάπου να πάω και είναι και πανάκριβα & εγώ είμαι αυτή που πρέπει να περιμένω πρώτα να δούν οι δικηγόροι πότε τους βολεύει να πάνε στις Μαλδίβες και μετά να μου ανακοινώσουν μια εβδομάδα πριν πότε θέλουν να φύγω. Όχι, το γραφείο δεν κλεινει απο 1/8 εως 31/8 και δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν φύγει όλοι για διακοπές και με έχουν αφήσει Αυγουστιάτικα μόνη μου στο γραφείο να λιώνω απο τη ζέστη, χωρίς να μου τις δίνουν αυτές τις μέρες άδεια (γιατί η άδειά μου δεν επαρκεί βέβαια απο τη στιγμή που μου έχουν κρατήσει τέσσερις ημέρες για τα Χριστούγεννα. Αυτό συμβαίνει επακριβώς.

Aν σου μένει υπόλοιπο ημερών δεν είναι κακο να τις ζητήσεις όταν και σύ θέλεις, Αφου δεν κλείνει όπως λες όλο το μήνα τότε γιατί δεν το συζητάς μαζί τους και να συμφωνήσεται σε μια μεση λύση. Απο τι στιγμή που δουλεύεις εκει τοσα χρόνια όπως λες έστω και προφορικά συμφωνήσατε σε κάποιια πράγματα που σημαίνει οτι κάνετε μια προφορική σύμβαση εργασίας. Η μόνη λύση στην περιπτωσή σου είναι διάλογος μαζί τους, και θα βρεθεί λύση. Η καρδιακή μου φίλη λέει ότι όταν δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις κάτι άμεσα, διαχειρήσου το.

• 0
Μετά απο έγκριση της επιθεώρησης δεν απαγορέυεται καθόλου η κατατμηση αδείας.Στο λέω σίγουρα όχι μόνο δεν απαγορέυεται αλλά στη δίνουν και άμεσα χωρίς να σου δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα. Να σημειώσεις ότι παίρνω τέτοιου τύπου άδεια εδώ και τέσσερα χρόνια. Με βασική προυπόθεση η πρώτη χορήγηση αδειών να είναι 6 μέρες το λιγότερο για τους ενήλικες και 12 για τους ανηλίκους. Σκέψου το λίγο αυτό που λες. Δεν παίρνουν οι μισοί εργαζόμενοι το ένα χρόνο καλοκαιρίνη αδεια και τον άλλο χρόνο οι άλλοι μισοι. Οι μισές μέρες αδείας να είναι σε αυτό το διάστημα.

Κωνσταντίνος Ι. Τζιμάνης / Σύμβουλος σε Εργατικά Θέματα - τ. Δ/ντής Υπ. Εργασίας

Η άδεια χορηγείται υποχρεωτικά από τον εργοδότη, προ της λήξεως του "ημερολογιακού έτους και δίνεται στο ήμισυ του προσωπικού κατά την θερινή περίοδο και συγκεκριμένα από 1ης Μαΐου μέχρι 30 Σεπτεμβρίου κάθε έτους όπου έχει τις προϋποθέσεις, όπως ανωτέρω αναφέρουμε. Το υπόλοιπο προσωπικό, θα λάβει την άδειά του κατά τους χειμερινούς μήνες, εκτός αν οι εργασίες της επιχειρήσεως επιτρέπουν τη χορήγηση της άδειας σε όλο το προσωπικό κατά τους θερινούς μήνες.

• 0

Παρακαλώ χαμηλώστε τους τόνους το forum σε καμία περίπτωση δεν είναι πεδίο αντιπαράθεσης αλλά χώρος ανταλλαγής απόψεων μεταξύ των συναδέλφων.

Το θέμα απαντήθηκε και κλείνει εδώ.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...