Προς το περιεχόμενο
  • 0

Είναι αυτός λόγος καταγγελίας της Σύμβασής μου;


επισκέπτη loo_loo

Ερώτηση

Γειά σας & απο 'μενα. Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα κι εγώ την πολύτιμη βοήθειά σας. Είμαι 3 χρόνια γραμματέας σε δικηγορικό γραφείο & όλο αυτό το διάστημα μου έχουν βγάλει το λάδι! Κάνω απο τον καφετζή μέχρι την ασκούμενη και το παιδί για όλες τις δουλειές, αλλα απο προχτές έφτασα στα όριά μου. Ξαφνικά θυμήθηκε οτι επειδή δε δέχτηκα να πάρω τις 4 ημέρες υπόλοιπο άδειας το καλοκαίρι (που πήρα 10 και όχι 14 όπως ήθελαν) θεώρησε σκόπιμο ως ποινή "να εφαρμόζει πιστά το νόμο" και να αρχίσει να μου πληρώνει μόνο το ήμισι του ημερομισθίου σε ασθένεια (που όντως το δικαιούται) και να σταματήσει να μου βγάζει κάρτα απεριορίστων διαδρομών που χρησιμοποιούσα σε εξωτερικές εργασίες του γραφείου. Ποτέ δεν αρνήθηκα να κάνω οποιαδήποτε δουλειά μου έχουν ζητήσει αλλα αφού θέλουν τήρηση του νόμου, να γίνεται και απο τις δύο πλευρές. Πήγα στην επιθεώρηση εργασίας για πληροφορίες όπου μου είπαν οτι μου δίνει λιγότερα χρήματα απ' οτι δικαιούμαι (περιμένω γραπτή απάντηση για να τους την παρουσιάσω), ενώ με πληροφόρησαν οτι εάν αρνηθώ να εκτελώ τις προσωπικές τους εξωτερικές εργασίες (πληρωμή των δόσεων της γούνας της γυναίκας του, επιταγές στην εταιρία που ανέλαβε την κατασκευή της πισίνας του κλπ) είναι σαν να καταγγέλω μόνη μου τη σύμβαση εργασίας! Δε μπορώ να καταλάβω πως!!! Θα βγούν δηλαδή να πούν οτι την απολύω χωρίς αποζημίωση επειδή ναί μεν πληρώνει τη ΔΕΗ του γραφείου αλλα δεν πληρώνει την πιστωτική μου; Ζητώ τη γνώμη σας. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΑΡΧΙΚΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ .

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΜΟΛΙΣ ΔΟΥΝ ΟΤΙ ΠΑΣ ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΡΓΟΔΟΣΙΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΡΑΤΗΓΗΣΗ ΠΟΛΛΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ .

ΠΑΝΤΩΣ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΛΟΓΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.

ΕΙΣΑΙ ΟΜΩΣ ΣΙΓΟΥΡΗ ΤΙ ΛΟΓΟΥΣ ΘΑ ΕΠΙΚΑΛΕΣΤΟΥΝ ΑΝ ΕΡΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΤΙΓΜΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΥΡΗ ΑΡΑΧΝΗ

Δεν είναι λογική να λέμε στην loo loo ότι είναι δύσκολος καιρός για δουλεία

ποτέ ήταν εύκολος? γιατί το ακούω εδώ και 20χρονια αυτό το παραμύθι

και κάτι ακόμη μπορεί να αποδείξει η loo loo ότι κάνει δουλείες άλλες από εκείνες για τις οποίες έχει προσληφθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
θεώρησε σκόπιμο ως ποινή "να εφαρμόζει πιστά το νόμο" και να αρχίσει να μου πληρώνει μόνο το ήμισι του ημερομισθίου σε ασθένεια (που όντως το δικαιούται) και να σταματήσει να μου βγάζει κάρτα απεριορίστων διαδρομών που χρησιμοποιούσα σε εξωτερικές εργασίες του γραφείου.

Δεν εφαρμόζεται "πιστά ο νόμος" μη πληρώνοντας σου την κάρτα διαδρομών.

Πήγα στην επιθεώρηση εργασίας για πληροφορίες όπου μου είπαν οτι μου δίνει λιγότερα χρήματα απ' οτι δικαιούμαι (περιμένω γραπτή απάντηση για να τους την παρουσιάσω),

Έκανες την καλύτερη κίνηση ! και ακόμα καλύτερη συνέχεια,

ενώ με πληροφόρησαν οτι εάν αρνηθώ να εκτελώ τις προσωπικές τους εξωτερικές εργασίες (πληρωμή των δόσεων της γούνας της γυναίκας του, επιταγές στην εταιρία που ανέλαβε την κατασκευή της πισίνας του κλπ) είναι σαν να καταγγέλω μόνη μου τη σύμβαση εργασίας!

Αυτό δεν ισχύει σε καμμιά περίπτωση, σε δικηγορικό γραφείο είπαμε δουλεύεις ? το ξεζούμισμα τον ακουμένων είναι γνωστό,

κατα τα άλλα το παραμύθι είναι επίσης γνωστό,

θα΄ναι ένας μακρύς βαρύς χειμώνας

θα' ναι τώρα δυό χιλιάδες χρόνια χειμώνας

τελειώνει ένας αιώνας, μπαίνει νέος αιώνας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι οτι ξέρουν οτι έχω φιλότιμο, δεν έχω πει ποτέ οχι σε ότι μου έχουν πει να κάνω και κάθονται και κάνουν καραγκιοζιλίκια για δέκα ευρώ. Δε τη μπορώ την εκμετάλλευση, πώς να το κάνουμε. Ψάχνω εντατικά για νέα εργασία μετά απο αυτή τους τη συμπεριφορά αλλα τα νέα δεν είναι και πολύ ευχάριστα. Όπου με έχουν καλέσει για συνέντευξη, μου λένε οτι έχουν πήξει στο βιογραφικό και όλοι ως τώρα μου δίνουν το βασικό μισθό, ακόμη και κάτι τεράστιες πολυεθνικές -αν είναι δυνατόν! Είμαι αποφασισμένη πάντως να το τραβήξω το θέμα κι ας κάνουν οτι θέλουν, αρκεί να μη χάσω την αποζημίωση γιατί δυστυχως δεν έχω τις πλάτες των γονιών μου, μένω μόνη μου ως που να καταφέρω να βρώ κάτι άλλο. Γιατί όμως η επιθεώρηση εργασίας μου είπε οτι εάν αρνηθώ να εκτελώ τις προσωπικές τους εξωτερικές εργασίες είναι σαν να καταγγέλω μόνη μου τη σύμβαση εργασίας; Όταν ρώτησα πως καθορίζονται τα καθήκοντα κάθε ειδικότητας μου απάντησαν απο την ατομικη σύμβαση εργασίας που εγώ δεν εχω υπογράψει. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι οτι ξέρουν οτι έχω φιλότιμο, δεν έχω πει ποτέ οχι σε ότι μου έχουν πει να κάνω και κάθονται και κάνουν καραγκιοζιλίκια για δέκα ευρώ. Δε τη μπορώ την εκμετάλλευση, πώς να το κάνουμε. Ψάχνω εντατικά για νέα εργασία μετά απο αυτή τους τη συμπεριφορά αλλα τα νέα δεν είναι και πολύ ευχάριστα. Όπου με έχουν καλέσει για συνέντευξη, μου λένε οτι έχουν πήξει στο βιογραφικό και όλοι ως τώρα μου δίνουν το βασικό μισθό, ακόμη και κάτι τεράστιες πολυεθνικές -αν είναι δυνατόν! Είμαι αποφασισμένη πάντως να το τραβήξω το θέμα κι ας κάνουν οτι θέλουν, αρκεί να μη χάσω την αποζημίωση γιατί δυστυχως δεν έχω τις πλάτες των γονιών μου, μένω μόνη μου ως που να καταφέρω να βρώ κάτι άλλο. Γιατί όμως η επιθεώρηση εργασίας μου είπε οτι εάν αρνηθώ να εκτελώ τις προσωπικές τους εξωτερικές εργασίες είναι σαν να καταγγέλω μόνη μου τη σύμβαση εργασίας; Όταν ρώτησα πως καθορίζονται τα καθήκοντα κάθε ειδικότητας μου απάντησαν απο την ατομικη σύμβαση εργασίας που εγώ δεν εχω υπογράψει. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση;;;

θεωρούνται άκυρες (καταχρηστικές) οι απολύσεις των περιπτώσεων.

-Όταν ο μισθωτός αρνείται να εκτελέσει μια εργασία στην οποία δεν υποχρεούται και τον απολύσει για το γεγονός αυτό , τότε η απόλυση θεωρείται καταχρηστική (άκυρη) (Αρ.Π. 2048/90).

-Όταν ο μισθωτός δεν αποδέχθηκε τη βλαπτική μεταβολή και διαμαρτυρήθηκε στην επιθεώρηση εργασίας, ή διαμαρτυρήθηκε στην επιθεώρηση εργασίας για οποιοδήποτε άλλο λόγο και για το γεγονός αυτό απολύθηκε, τότε η απόλυση αυτή του μισθωτού θεωρείται άκυρη και καταχρηστική (Αρ.Π.539/90, 1044/92, 25/92, 1791/92).

-Γενικά η βλαπτική μεταβολή των όρων της σύμβασης και η καταγγελία, που γίνεται στη συνέχεια λόγω άρνησης του εργαζομένου να αποδεχθεί την μονομερής αυτή εις βάρος του μεταβολή θεωρείται καταχρηστική.

Το αν εσύ δεν έχεις υπογράψει καν σύμβαση εργασίας είναι ακόμα ένα "φάουλ" του εργοδότη σου που είναι εκτεθημένος απέναντι στο ΣΕΠΕ.

Τονίζω ότι κανείς εδώ στο βήμα δεν σου λέει "Κάνε το κορόιδο και δούλευε" ή "άλλαξε του τα φώτα γιατί σου πίνει το αίμα",

Η τελικές αποφάσεις ανάλογα με τις προσωπικές ανάγκες του καθενός μας διαφέρουν, η απόφαση είναι μόνο δική σου, εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σου παραθέσουμε την γνώμη-άποψη μας για το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και την νομιμότητα ή όχι αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω πάει στην επιθεώρηση για τους ίδιους λόγους. Εξωτερικές εργασίες που δεν αφορούν το αντικείμενο της ειδικότητας, αλλά είναι .... διεκπεραίωση προσωπικών υποθέσεων του εργοδότη, όπως αυτά που ανέφερες ( αν αρχίσω να σου γράφω τι απαιτεί από εμένα να κάνω και μου το επιβάλλει θα νυχτώσουμε... ) ο εργαζόμενος έχει το δικαίωμα να αρνηθεί να τα αναλάβει και να καταγγείλει τον εργοδότη. Το θέμα είναι πόσο '' κύριος '' είναι ο εργοδότης σου. Γιατί ζούμε σε μια χώρα που έχει μάθει να απειλεί με απολύσεις και να χρησιμοποιεί κάθε μέσο, προκειμένου να πετύχει αυτό που θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα κι από μένα loo-loo .Επειδή πρόσφατα βγήκα από τον κλειό της ανεργίας ,θα είχα να σου προτείνω τα εξής:

Μην φύγεις από εκεί αν δε βρεις άλλη δουλειά πρώτα.Αυτοί ίσως το κάνουν κι επίτηδες για να σε αναγκάσουν να παραιτηθείς.

Οταν με το καλό φύγεις......με οποιοδήποτε τρόπο κάνε τους οπωσδήποτε καταγγελία ,γιατί δυστυχώς οι εργοδότες δεν καταλαβαίνουν κάποια πράγματα αλλιώς.

Πάντως προσπάθησε να βρεις πρώτα δουλειά ,γιατί αφού όπως λες δεν έχεις κάπου να στηριχτείς από ιδία πείρα σου λέω...........θα μείνεις νηστική για πολύ πολύ καιρό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Γειά σας & απο 'μενα. Είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα κι εγώ την πολύτιμη βοήθειά σας. Είμαι 3 χρόνια γραμματέας σε δικηγορικό γραφείο & όλο αυτό το διάστημα μου έχουν βγάλει το λάδι! Κάνω απο τον καφετζή μέχρι την ασκούμενη και το παιδί για όλες τις δουλειές, αλλα απο προχτές έφτασα στα όριά μου. Ξαφνικά θυμήθηκε οτι επειδή δε δέχτηκα να πάρω τις 4 ημέρες υπόλοιπο άδειας το καλοκαίρι (που πήρα 10 και όχι 14 όπως ήθελαν) θεώρησε σκόπιμο ως ποινή "να εφαρμόζει πιστά το νόμο" και να αρχίσει να μου πληρώνει μόνο το ήμισι του ημερομισθίου σε ασθένεια (που όντως το δικαιούται) και να σταματήσει να μου βγάζει κάρτα απεριορίστων διαδρομών που χρησιμοποιούσα σε εξωτερικές εργασίες του γραφείου. Ποτέ δεν αρνήθηκα να κάνω οποιαδήποτε δουλειά μου έχουν ζητήσει αλλα αφού θέλουν τήρηση του νόμου, να γίνεται και απο τις δύο πλευρές. Πήγα στην επιθεώρηση εργασίας για πληροφορίες όπου μου είπαν οτι μου δίνει λιγότερα χρήματα απ' οτι δικαιούμαι (περιμένω γραπτή απάντηση για να τους την παρουσιάσω), ενώ με πληροφόρησαν οτι εάν αρνηθώ να εκτελώ τις προσωπικές τους εξωτερικές εργασίες (πληρωμή των δόσεων της γούνας της γυναίκας του, επιταγές στην εταιρία που ανέλαβε την κατασκευή της πισίνας του κλπ) είναι σαν να καταγγέλω μόνη μου τη σύμβαση εργασίας! Δε μπορώ να καταλάβω πως!!! Θα βγούν δηλαδή να πούν οτι την απολύω χωρίς αποζημίωση επειδή ναί μεν πληρώνει τη ΔΕΗ του γραφείου αλλα δεν πληρώνει την πιστωτική μου; Ζητώ τη γνώμη σας. Ευχαριστώ

Οταν προσλήφθηκες υπέγραψες ένα χαρτί με το οποίο γινόταν γνωστό και στους δύο συμβαλλόμενους οι όροι ο χρόνος ο μισθος και ότι άλλο κανονίσατε μεταξύ σας το οποίο αποταιλεί άριχτη συμφωνία των δύον σας. Το γεγονός ότι παίρνεις λιγότερα απο το κανονικό είναι εύκολο να το βρείς γραπτό και να το παρουσιάσεις απο την επιθεώρηση. Για τα υπόλοιπα αποτελούν αντισυμβατική συμπεριφορά εκ μέρους του εργοδότη με αθέτηση των όρων της συμφωνίας σας της αρχικής.Δεν μπορεί να σε διώξει παρά μόνο να σε απολύση. Ξέρω ότι το θεωρείς προσβολή για την προσωπικότητά σου το γεγονός να πληρώνεις τις δόσεις της γούνας κ.λ.π. όπως αναφέρεις αν όμως βγαίνεις για δουλειές γραφείου δες το και ως βόλτα αν έχεις ιδιαίτερο χρηματικό πρόβλημα και ψάξε παράλληλα για δουλειά. Μη φύγεις έτσι και μη του χαρίσεις τίποτα. Κρίμα όμως γιατί είναι και δικηγόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΣ ΤΟ ΚΑΙ ΣΑΝ ΒΟΛΤΑ?????????????

ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΤΟ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΙ ΕΣΥ.

ΤΟ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΣΕ ΘΕΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ, ΕΠΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΒΑΣΕΩΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ... ΕΛΕΟΣ! ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΟΥΤΕ ΓΙΑ '' ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ '' ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ. ΑΛΛΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ, ΚΙ ΑΛΛΟ ΕΠΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΒΑΣΕΩΣ. ΑΛΛΟ ΜΙΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ, ΚΑΙ ΑΛΛΟ 5 - 6 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
ΔΕΣ ΤΟ ΚΑΙ ΣΑΝ ΒΟΛΤΑ?????????????ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΤΟ ΕΓΡΑΨΕΣ ΚΙ ΕΣΥ.

ΤΟ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΣΕ ΘΕΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ, ΕΠΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΒΑΣΕΩΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ... ΕΛΕΟΣ! ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΟΥΤΕ ΓΙΑ '' ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ '' ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ. ΑΛΛΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ, ΚΙ ΑΛΛΟ ΕΠΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΒΑΣΕΩΣ. ΑΛΛΟ ΜΙΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ, ΚΑΙ ΑΛΛΟ 5 - 6 ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

Δεν τα λές όλα, να το δεις σαν βόλτα στην περίπτωση που έχεις μεγάλη ανάγκη τη δουλειά μέχρι να βρείς κάτι άλλο. Αλλιμονο να σου έλεγα να το δεχτείς. Δεν κατάλαβες μάλλον τι σου είπα.Να το δείς σαν βόλτα λίγο καιρό μέχρι να βρείς κάτι άλλο να φύγεις, ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ! Αν πάλυ θέλεις να φύγεις άμεσα γιατί δεν το αντέχεις άλλο ούτε για λίγο , όπως σου είπα κανε του καταγγελία στην επιθεώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το αποφάσισα, δε θα κάνω προσωπικές εξωτερικές εργασίες κανενός και θα σας ενημερώσω για το πανηγύρι που θα ακολουθήσει -γιατί είναι σίγουρο. Ένα άλλο κουλό που μου λέει είναι οτι η άδεια που δικαιούμαι ως εργαζόμενη υπάρχει για να την δίνει ο εργοδότης όταν αυτός θελήσει κάποια στιγμή ως ελεύθερος επαγγελματίας να κρατήσει το γραφείο του κλειστό π.χ. μου κράτησε απο την άδειά μου 4 ημέρες για να "κολλήσει" τις διακοπές των Χριστουγέννων με αυτές της Πρωτοχρονιάς -κάτι που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι super. Το όλο θέμα όμως ξεκίνησε επειδή ήθελα να κρατήσω έξτρα άλλες 4 ημέρες (και να μην τις πάρω μαζί με την καλοκαιρινή μου άδεια) για να τις πάρω ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ ΕΓΩ, για λόγους προσωπικούς, για τη διεκπεραίωση προσωπικών μου εργασιών βρε αδερφέ! Είμαι παράλογη; Ξέρει κάποιος αν και πότε μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο ο εργοδότης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το αποφάσισα, δε θα κάνω προσωπικές εξωτερικές εργασίες κανενός και θα σας ενημερώσω για το πανηγύρι που θα ακολουθήσει -γιατί είναι σίγουρο. Ένα άλλο κουλό που μου λέει είναι οτι η άδεια που δικαιούμαι ως εργαζόμενη υπάρχει για να την δίνει ο εργοδότης όταν αυτός θελήσει κάποια στιγμή ως ελεύθερος επαγγελματίας να κρατήσει το γραφείο του κλειστό π.χ. μου κράτησε απο την άδειά μου 4 ημέρες για να "κολλήσει" τις διακοπές των Χριστουγέννων με αυτές της Πρωτοχρονιάς -κάτι που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι super. Το όλο θέμα όμως ξεκίνησε επειδή ήθελα να κρατήσω έξτρα άλλες 4 ημέρες (και να μην τις πάρω μαζί με την καλοκαιρινή μου άδεια) για να τις πάρω ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ ΕΓΩ, για λόγους προσωπικούς, για τη διεκπεραίωση προσωπικών μου εργασιών βρε αδερφέ! Είμαι παράλογη; Ξέρει κάποιος αν και πότε μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο ο εργοδότης;

Το ζήτημα της άδειας ξέχνα το.....

ούτε ο εργοδότης είχε δικαίωμα, ούτε εσύ έχεις δικαίωμα να σπάσεις την άδεια.

ειδικά για 4 ημέρες.

Δες ανάλογα θέματα. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ

Η καλοκαιρινή άδεια δίνεται κατόπιν συμφωνίας μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου. Η άδεια χορηγείται σε αλλεπάληλες εργάσιμες ημέρες και απαγορεύεται η χορήγησή της τμηματικά εκτός απο ορίσμένες περιπτώσεις που γίνεται κατόπιν εγκρίσεως της αρμόδιας αρχής. Τότε επιτρέπεται η χορήγησή της σε δύο περιόδους. Τις μισές μέρες οφείλει ο εργοδότης να της χορηγήσει στο χρονικό διάστημα απο 1/5 εώς 30/9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η καλοκαιρινή άδεια δίνεται κατόπιν συμφωνίας μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου. Η άδεια χορηγείται σε αλλεπάληλες εργάσιμες ημέρες και απαγορεύεται η χορήγησή της τμηματικά εκτός απο ορίσμένες περιπτώσεις που γίνεται κατόπιν εγκρίσεως της αρμόδιας αρχής. Τότε επιτρέπεται η χορήγησή της σε δύο περιόδους. Τις μισές μέρες οφείλει ο εργοδότης να της χορηγήσει στο χρονικό διάστημα απο 1/5 εώς 30/9

Μαρία βιάζεσαι...

Οι μισοί τουλάχιστον εργαζόμενοι πρέπει να πάρουν την άδειά τους στο χρονικό διάστημα απο 1/5 εώς 30/9.

Η διόρθωση γίνεται γιατί πολλοί εργαζόμενοι νομίζουν αυτό που είπες και δημιουργούνται διενέξεις. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό σημαίνει δηλαδή οτι πρέπει να παίρνω ολόκληρη την άδεια που δικαιούμαι απο 01.01 έως 30.09; Έχω την εντύπωση, όμως, οτι υπάρχει και δικαίωμα χειμερινής αδείας. Εάν δε γίνεται η λήψη της άδειας τμηματικά σ΄αυτή την περίπτωση, τότε πως γίνεται -ή μήπως κάνω εντελώς λάθος;

Διόρθωση: 01.05 έως 30.09

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό σημαίνει ότι αν εξαιρέσεις την περίπτωση να είσαι ο μόνος εργαζόμενος σε μια επιχείρηση, οπότε δεν μπορούμε να σε τεμαχίσουμε :) ,

Οτι υποχρεωτικά το μισό προσωπικό πρέπει να πάρει άδεια από 01/05-30/09.

Οπότε διαλέγεις (με αίτηση σου), σε ποιό διάστημα θα λάβεις την άδειά σου, εκτός και αν η επιχείρηση χρησιμοποιεί καθεστώς ομαδικών αδειών και έχεις ενημερωθεί σχετικά.

Σε κάθε περίπτωση δεν επιτρέπεται η κατάτμηση της αδείας, εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων, όπου μετά από αίτηση του εργαζομένου και έγκριση της επιθεώρησης επιτραπεί η κατάτμηση της αδείας σε δύο το πολύ μέρη, κανένα από τα οποία δεν δίναται να είναι μικρότερο των 6 ημερών.

Εκτός των δύο πρώτων ετών που μπορείς σε συμφωνία με τον εργοδότη να την πάρεις σπαστά.

Τέλος.........

Υ.Σ.Το avatar σου είναι super. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ

Μ.ΛΕΟΝΤΑΡΗΣ 2004

Τουλάχιστον τις μισές άδειες του προσωπικού του οφείλει ο εργοδότης να χορηγήσει στο χρονικό διάστημα απο 1/5 εως 30/9.

Δεν μίλησε κανείς για ολοκληρη άδεις που πρέπει να την πάρει κανείς υποχρεωτικά σε αύτο το διάστημα. Και φυσικά δεν έχουν δικαίωμα καλοκαιρίνης αδέιας μόνο οι μισοί εργαζόμενοι σε μια επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μ.ΛΕΟΝΤΑΡΗΣ 2004

Τουλάχιστον τις μισές άδειες του προσωπικού του οφείλει ο εργοδότης να χορηγήσει στο χρονικό διάστημα απο 1/5 εως 30/9.

Δεν μίλησε κανείς για ολοκληρη άδεις που πρέπει να την πάρει κανείς υποχρεωτικά σε αύτο το διάστημα. Και φυσικά δεν έχουν δικαίωμα καλοκαιρίνης αδέιας μόνο οι μισοί εργαζόμενοι σε μια επιχείρηση.

ξαναδιάβασε το.

τουλάχιστον οι μισοί κάθε χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
ξαναδιάβασε το.

τουλάχιστον οι μισοί κάθε χρονιά.

Δηλαδή το έναν χρόνο θα παίρνουν οι μισοί καλοκαιρινή άδεια και τον άλλο χρόνο οι άλλοι μισοι; Συγνώμη αλλά όσο και αν το ξαναδιαβάζω δεν αποκομίζω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δηλαδή το έναν χρόνο θα παίρνουν οι μισοί καλοκαιρινή άδεια και τον άλλο χρόνο οι άλλοι μισοι; Συγνώμη αλλά όσο και αν το ξαναδιαβάζω δεν αποκομίζω αυτό.

Δηλαδή εσύ τι καταλαβαίνεις?

Με δεδομένο ότι απαγορεύται η κατάτμηση της αδείας......

Ο Λεοντάρης υποστηρίζει ότι όλοι οι εργαζόμενοι θα πρέπει να πάρουν την άδειά τους υποχρεωτικά από 15/04 έως 15/10 για να είναι δυνατές και οι δύο προυποθέσεις? :angry:

Προς το παρόν κλείνω..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Δηλαδή εσύ τι καταλαβαίνεις?

Με δεδομένο ότι απαγορεύται η κατάτμηση της αδείας......

Ο Λεοντάρης υποστηρίζει ότι όλοι οι εργαζόμενοι θα πρέπει να πάρουν την άδειά τους υποχρεωτικά από 15/04 έως 15/10 για να είναι δυνατές και οι δύο προυποθέσεις? :angry:

Προς το παρόν κλείνω..........

Μετά απο έγκριση της επιθεώρησης δεν απαγορέυεται καθόλου η κατατμηση αδείας.Στο λέω σίγουρα όχι μόνο δεν απαγορέυεται αλλά στη δίνουν και άμεσα χωρίς να σου δημιουργήσουν κανένα πρόβλημα. Να σημειώσεις ότι παίρνω τέτοιου τύπου άδεια εδώ και τέσσερα χρόνια. Με βασική προυπόθεση η πρώτη χορήγηση αδειών να είναι 6 μέρες το λιγότερο για τους ενήλικες και 12 για τους ανηλίκους. Σκέψου το λίγο αυτό που λες. Δεν παίρνουν οι μισοί εργαζόμενοι το ένα χρόνο καλοκαιρίνη αδεια και τον άλλο χρόνο οι άλλοι μισοι. Οι μισές μέρες αδείας να είναι σε αυτό το διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το μόνο προσωπικό που απασχολεί το δικηγορικό γραφείο είμαι εγώ (κλαψ), και γι΄ αυτό το λόγο παίρνω αναγκαστικά απο αυτούς την καλοκαιρινή μου άδεια μέσα στον Αύγουστο που είναι κλειστά τα δικαστήρια. Θα ήθελα όμως να χρησιμοποιήσω την άδεια μου κ α ι το χειμώνα εκτός απο το καλοκαίρι που μου δίνουν αυτοί επειδή κάνω snowboard (φαντάσου με Soulis δεμένη πάνω στη σανίδα με το κόκκινο λαμέ) lol!!! Συγνώμη, αλλά τελικά δε κατάλαβα :angry: Θα φταίει το λαμέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Το μόνο προσωπικό που απασχολεί το δικηγορικό γραφείο είμαι εγώ (κλαψ), και γι΄ αυτό το λόγο παίρνω αναγκαστικά απο αυτούς την καλοκαιρινή μου άδεια μέσα στον Αύγουστο που είναι κλειστά τα δικαστήρια. Θα ήθελα όμως να χρησιμοποιήσω την άδεια μου κ α ι το χειμώνα εκτός απο το καλοκαίρι που μου δίνουν αυτοί επειδή κάνω snowboard (φαντάσου με Soulis δεμένη πάνω στη σανίδα με το κόκκινο λαμέ) lol!!! Συγνώμη, αλλά τελικά δε κατάλαβα :angry: Θα φταίει το λαμέ...

Απο τι στιγμή που το γνώριζες απο την αρχη ότι ο γραφείο είναι κλειστό τον Αυγουστο αποδέχτηκες τους όρους της συμβασής σου που σημαίνει ότι έστω και εθιμικά το γραφείο είναι κλειστό άρα παίρνεις την αδειά σου τότε. Το ερωτημά μου έιναι κλεινει όλο το μήνα; Απο 1/8 εως 31/8;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχω υπογράψει ατομική σύμβαση μόνο τα χαρτιά πρόσληψής μου προς τον ΟΑΕΔ και το ΙΚΑ νομίζω, κανένας δε μου είπε οτι θα παίρνω αναγκαστικά την άδεια μου τον Αύγουστο που κάνω αμάν να βρω κάπου να πάω και είναι και πανάκριβα & εγώ είμαι αυτή που πρέπει να περιμένω πρώτα να δούν οι δικηγόροι πότε τους βολεύει να πάνε στις Μαλδίβες και μετά να μου ανακοινώσουν μια εβδομάδα πριν πότε θέλουν να φύγω. Όχι, το γραφείο δεν κλεινει απο 1/8 εως 31/8 και δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν φύγει όλοι για διακοπές και με έχουν αφήσει Αυγουστιάτικα μόνη μου στο γραφείο να λιώνω απο τη ζέστη, χωρίς να μου τις δίνουν αυτές τις μέρες άδεια (γιατί η άδειά μου δεν επαρκεί βέβαια απο τη στιγμή που μου έχουν κρατήσει τέσσερις ημέρες για τα Χριστούγεννα. Αυτό συμβαίνει επακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...