Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest Guest

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ

Question

Guest Guest

ΕΜΙΣΘΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ (ΥΠΑΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ) ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ 5/9/05 ΠΟΣΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΗΜΕΡΟΜΗΣΘΙΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ 9ο? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΥΠΟΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΗΜΕΡΟΜΗΣΘΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟΥΣ ΟΚΤΑΩΡΟΥΣ ΜΕ ΜΙΣΘΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ?

Recommended Posts

• 0
οι αποδοχές δεν θα υπολογισθούν 24/25 του μισθού αφού έλειπε 2 εργάσιμες μέρες του μήνα.

Δεν μπορεί να συμβεί αυτό.

Πω, πω ρε Αλέκο, πως να το διαβάσουμε όλο αυτό. Δεν γραμμοσκιάζεις τα σχετικά;

• 0
Δεν μπορεί να συμβεί αυτό.

Πω, πω ρε Αλέκο, πως να το διαβάσουμε όλο αυτό. Δεν γραμμοσκιάζεις τα σχετικά;

ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΓΡΑΜΜΟΣΚΙΑΣΕΙ?ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΛΕΚΟ.

• 0

Αλέκο αυτό έψαχνα και εγώ αλλά τελικά με πρόλαβες.

Το βρήκα δημοσιευμένο σε τεύχος της Ipirotikis Εργατικά - Ασφαλιστικά Ε 95/01 3 Ιανουαρίου 1995.Σε αυτήν την δημοσίευση στήριξα και εγώ την αρχική μου απάντηση.

Αγαπητέ φίλε αν και η ερώτηση έκ πρώτης ματιάς φαίνεται έυκολη θεωρώ ότι θα πάρεις πολλους ενδεικνύομενους τρόπους προσδιορισμού των ασφαλιστικών ημερομισθίων και κατα επέκταση των μηνιαίων αποδοχών.Ισως είναι και ένα απο τα λίγα εργατικά-ασφαλιστικά θέματα που ο κάθε λογιστής το αντιμετωπίζει διαφορετικά.

Με κάθε επιφύλαξη...

Έχω την εντύπωση πάντως ότι με βάση τον τρόπο υπολογισμού που προτείνει το Υπουργείο Εργασίας τα ασφαλιστικά ημερομίσθια είναι 25 Χ 0,856 =21,40 (ήτοι 21) και οι αποδοχές (Μισθός : 25) x 21,40.

Σε κάθε περίπτωση πάντως να διαλέξεις τον σύννομο τρόπο υπολογισμού που δεν αδικεί τον εργαζόμενο.

Βάση λοιπόν αυτών θα χρησιμοποιήσουμε τον πίνακα 1 που αναφέρεται σε ημέρες απουσίας ενός μισθωτού που είναι μέχρι 12 ημέρες στο χρονικό διάστημα ενός μήνα επι πενθήμερο εβδομαδιαίως εργασία.

Τουτέστιν έχουμε και λέμε 3 ημέρες απουσίας 1/9 και 2/9 και συμπεριλαμβάνουμε και το Σάββατο και χρησιμοποιούμε τον συντελεστή 0,856.

Δηλαδή Αποδοχές Μισθωτού = 25 Χ 0,856 Χ ΜΙΣΘΟΣ => 21,40 Χ ΜΙΣΘΟΣ

Επειδή όμως ο Ραπανάκης που τυγχάνει και επιστημονικός συνεργάτης της Ipirotikis σε έκδοση 2003 "Οι νέες ασφαλιστικές ρυθμίσεις του ΙΚΑ" αναφέρει τον τρόπο που εκθέτει ο συνάδελφος ΑΤΗV ποιό πάνω όσον αφορα τον προσδιορισμό των ασφαλιστικών ημερομισθίων

ερωτώ μήπως τα ασφαλιστικά ημερομίσθια είναι διαφορετικά απο τις ημέρες εργασίας που θα πληρωθεί ο εργαζόμενος στην προκειμένη περίπτωση.???

Γιατι Αλέκο στην δημοσίευση που κάνεις πουθενά δεν αναφέρεται ο προσδιορισμός των ασφαλιστικών ημερομισθίων αλλά ο τρόπος εξευρευσης των αποδοχών που θα πληρωθεί ο εργαζόμενος.

• 0

Δεν ήθελα να γίνω πικρόχολος αλλά δεν κρατιέμαι και θα ρωτήσω πως γίνεται να απουσιάσει - αφού τέτοια λέξη αναφέρει η δημοσίευση του Αλέκου - κάποιος από μια δουλειά που δεν έχει ακόμα προσληφθεί ή από μία από την οποία έχει αποχωρήσει. Πιστεύω ότι ένα απλό θέμα έγινε Μεσανατολικό.

• 0
Δεν ήθελα να γίνω πικρόχολος αλλά δεν κρατιέμαι και θα ρωτήσω πως γίνεται να απουσιάσει - αφού τέτοια λέξη αναφέρει η δημοσίευση του Αλέκου - κάποιος από μια δουλειά που δεν έχει ακόμα προσληφθεί ή από μία από την οποία έχει αποχωρήσει. Πιστεύω ότι ένα απλό θέμα έγινε Μεσανατολικό.

εχω την αισθηση οτι η εξαιρεση,ειναι ο πρωτος-προσληψη- μηνας και ο τελευταιος-αποχωρηση.

αν και διατηρω ακεραιη την αποψημου για 6+6,θα ηθελα να δω με το σκεπτικο-διαταγη του αλεκου,αν αυτο αλλαζει,και εν παση περιπτωση αν αλλαζουν στο συγκεκριμενο προβλημα οι μερες.

• 0

ΑTHV, μην γίνεσαι πικρόχολος.......

Τις απόψεις μας μεταφέρουμε.. προσωπικές ή στηριγμένες σε διατάξεις.

και η δική μου βιβλιογραφία όπως και του Νikkap συμφωνεί με τα λεγόμενά σου, απλά εγώ διαφωνώ με την βιβλιογραφία.

και δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις στην διαφορά καθαυτής απουσίας από το κενό που οφείλεται σε πρόσληψη ή απόλυση.

Θα έχεις διαβάσει κάτι σχετικό υποθέτω.

• 0
και δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένεις στην διαφορά καθαυτής απουσίας από το κενό που οφείλεται σε πρόσληψη ή απόλυση.

Μα το είπα ήδη Σούλη. Δεν δέχομαι την αφαίρεση των ημερών απουσίας από 25 κατά τους μήνες πρόσληψης και αποχώρησης. Βασίζω δε την άποψή μου σε στοιχειώδη πράγματα που όλοι μας γνωρίζουμε. Ο αριθμός 25, όπως δεν είπα μόνο εγώ:

Ο αριθμός αυτός των 25 ημερομισθίων που έχουν ορισθεί ότι περιλαμβάνονται στο

χρονικό διάστημα ενός μηνός, υπό συνθήκες πλήρους και ανελλιπούς απασχόλησης

ενός μισθωτού, είναι προφανές ότι δεν είναι πραγματικός.

ορίζεται σε απασχόληση που έχει έναρξη πριν το έμπα του περί ού ο λόγος μήνα και λήξη μετά το έβγα του.

Η δε λέξη απουσία ασφαλώς δεν νοείται σε ανύπαρκτη εργασιακή σχέση.

Δεν είναι γινάτι, είναι στοιχειώδης λογική που δεν θεσμοθετείται με κανένα νόμο.

• 0

Συνάδελφε διευκρίνησα ότι δεν είμαι τόσο "Ειδικός" όσο ενδεχομένως κάποιοι άλλοι σε αυτήν την κοινότητα και μπορεί η απάντηση σου να είναι η σωστή αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν μπορώ να εκφέρω και εγώ την άποψη μου περι του θέματος ειδικά όταν αυτή δεν είναι αυθαίρετη αλλά στηρίζεται σε δημοσιεύσεις η βιβλιογραφία.

Για αυτό τον λόγο πρέπει να γίνεις πικρόχολος???

ή μήπως επείδη δεν αντιλαμβανόμαστε την έννοια της λέξης "απουσίας" το ίδιο???

Αν έχεις την καλοσύνη να μου πείς που να κοιτάξω να διαβάσω και εγώ για τους "κολοβούς" μήνες που αναφέρεις.

Και όσο για το Μεσανατολικό εύχομαι να μην αντιμετωπίζεις και τα υπόλοιπα λογιστικά θέματα τόσο "απλά"

Φιλικά,

Ν.Κ.

• 0

Βρε νίκκαπ, μην τα παίρνεις στο κρανίο άνευ λόγου. Ειδικός κανένας δεν είναι. Όλοι μαθαίνουμε. Τα περί μεσανατολικού τα είπα διότι όντως πιστεύω πως το θέμα που συζητάμε τόση ώρα, δεν είναι πια τόσο σοβαρό. Οι διαφορές που τυχόν βγάζουν οι διαφορετικές μας απόψεις, είναι στο κάτω-κάτω μικρές και κανέναν μας δεν θα εκθέσουν (εσάς δηλαδή που έχετε το άδικο... :angry: )

• 0
Guest Guest
ΕΜΙΣΘΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ (ΥΠΑΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ) ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΙΣ 5/9/05 ΠΟΣΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΗΜΕΡΟΜΗΣΘΙΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ 9ο? ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΥΠΟΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΗΜΕΡΟΜΗΣΘΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟΥΣ ΟΚΤΑΩΡΟΥΣ ΜΕ ΜΙΣΘΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ?

• 0

Στον μήνα που προσλαμβάνεται και στον μήνα που αποχωρεί ο εργαζόμενος ΔΕΝ πάμε αφαιρετικά.

Αφαιρετικά πάμε κατά την διάρκεια της εργασιακής σχέσης. Βλ. τοποθέτηση Αλέκου. Αλέκο ανέβασε το άρθρο κάπως αλλιώς π.χ. σε excel,word γιατί ο πίνακας είναι μπερδεμένος λίγο.

Ο ΑΤΗV είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ σωστός, το ίδιο εφαρμόζω και εγώ.

Και πιο απλά: ημέρες που εργάστηκε *1,20. Δηλαδή 20*1,20=24,00 στην προκειμένη περίπτωση.

Φυσικά δεν πάμε ποτέ πάνω από το 25, αν δηλαδή έρθει κάποιος στις 2 κάποιου μήνα που έχει 23 εργάσιμες δεν θα πάρει φυσικά 22*1,2=26,40 και 26 ασφαλιστικά ημερομίσθια, αλλά 25.

Αν πάμε αφαιρετικά και ο εργαζόμενος προσληφθεί και αποχωρήσει την 1/9 π.χ. μάλλον πρέπει να μας πληρώσει!

doctor

• 0
Ένας άλλος τρόπος ανί να μετράει κανείς τα Σάββατα είναι να μετρά μόνο τις εργάσιμες ημέρες (πενθήμερη εργασία) και να πολλαπλασιάζει με 1.2

Αυτόν το τρόπο χρησιμοποιώ και εγώ και μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Θα ήθελα όμως και την αποψη του ειδικού "γιατρού"

Και πιο απλά: ημέρες που εργάστηκε *1,20. Δηλαδή 20*1,20=24,00 στην προκειμένη περίπτωση.

Φυσικά δεν πάμε ποτέ πάνω από το 25, αν δηλαδή έρθει κάποιος στις 2 κάποιου μήνα που έχει 23 εργάσιμες δεν θα πάρει φυσικά 22*1,2=26,40 και 26 ασφαλιστικά ημερομίσθια, αλλά 25.

Αν πάμε αφαιρετικά και ο εργαζόμενος προσληφθεί και αποχωρήσει την 1/9 π.χ. μάλλον πρέπει να μας πληρώσει!

doctor

"Γιατρέ, εδώ είσαι ακόμα, δεν έφυγες;;;; Εκτός αν μας έκανες πλάκα.!!!!!!

• 0

Με καθυστέρηση ενός μήνα, οφείλω να δώσω την απάντησή μου, σωστά αυτή την φορά, δίνοντας απόλυτο δίκιο στην θέση-άποψη-γνώμη του Nikkap:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=18100

doctor

• 0
Guest Επισκέπτης
[...] Και πιο απλά: ημέρες που εργάστηκε *1,20. Δηλαδή 20*1,20=24,00 στην προκειμένη περίπτωση.

Φυσικά δεν πάμε ποτέ πάνω από το 25, αν δηλαδή έρθει κάποιος στις 2 κάποιου μήνα που έχει 23 εργάσιμες δεν θα πάρει φυσικά 22*1,2=26,40 και 26 ασφαλιστικά ημερομίσθια, αλλά 25. [...]

Εγώ χρησιμοποιώ το πρόγραμμα μισθοδοσίας HRM Premium της DATΑ. Να ξεκαθαρίσω πρώτα ότι είμαι νέος στο αντικείμενο και δεν ξέρω πολλά πράγματα.

Πολλαπλασιάζοντας σε νεοπροσλαμβανόμενο μισθωτό πενθήμερου της πραγματικές ημέρες εργασίας με τον συντελεστή 1,20 μου βγαίνει ένα νούμερο. π.χ.: 13 ημέρες x 1,20 = 15,60. Σε αυτό το νούμερο πόσες ασφαλιστικές ημέρες αντιστοιχούν; Το πρόγραμμα μου βγάζει 16 ασφ. ημέρες, δηλαδή τις στρογγυλοποιεί προς τα επάνω. Και 12,20 να βάλω, τις κάνει 13 ασφ. ημέρες.

Τελικά είναι 16 ή 15 ασφαλιστικές ημέρες στην περίπτωση του 15,60 και 12 ή 13 στην περίπτωση του 12,20;