Jump to content
  • 0

Δημοτικό Τέλος 2% εστιατόρων-μπαρ-κλπ


ΑΛΕΚΟΣ
 Share

Question

Απόστολε, στο 3ο τεύχος υπάρχει άρθρο το Δ/ντη κ. Αδαμόπουλου σχετικά με το Τέλος εστιατόρων κλπ.

Στη σελίδα 10 $3 γράφει ότι το τέλος επιβάλλεται ΜΟΝΟ στις ΛΙΑΝΙΚΕΣ.

Ρώτησε παρακαλώ αν ισχύει αυτό, γιατί παρακάτω που παραθέτει το νομικό πλαίσιο δεν υπάρχει η αντίστοιχη κάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Posted Images

Recommended Posts

  • 0
μονο λιανικες

θεωρειται οτι μπαινει σε οτι σερβιρεις και οχι σε οτι πουλάς γενικά

Αν σε ότι σερβίρεις, τότε και το ΤΔΑ σε αντικατάσταση απόδειξης ΦΤΜ θα έχει Τέλος 2%.

Έτσι δεν είναι;

Αρα έχουν 2% και οι χονδρικές.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω.

Πάντως σύμφωνα με το άρθρο 20/Ν.2539/97.......

Το δημοτικό τέλος ισχύει και για τις πωλήσεις σε πακέτο.

Αν θυμάμαι τις απαντήσεις εφόσον υπάρχει άδεια για τραπεζοκαθίσματα.

Πάντως για το ζήτημα της χονδρικής ούτε εγώ έχω δει κάποιο έγγραφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ο κ. Αδαμόπουλος στα σώμα του άρθρου αναφέρει ότι πάει μόνο στις λιανικές και στο τέλος του άρθρου παραθέτει ΟΛΑ τα σχετικά νομοθετήματα.

Πουθενά δεν φαίνεται ο διαχωρισμός Λιανικών και Χονδρικών.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σ.τ.Ε. 248/2003 σε συνδυασμό με την παρ.1 του άρθρου 3 του Κ.Β.Σ. προκύπτει κατά την γνώμη μου ότι αφορά μόνο λιανικές πωλήσεις .

Σ.τ.Ε. 248/2003 :το τέλος 5% υπέρ Δήμων από κέντρα διασκέδασης τουλάχιστον Γ' κατηγορίας , ζυθοπωλεία .... , επιβάλλεται ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΕΡΒΙΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ , ανεξάρτητα από το αν διαθέτουν ή όχι καθίσματα .... , ενώ ΔΕΝ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ στα προϊόντα που πωλούνται σε πακέτα ....

Άρθρο 3 παρ.1 :"...2. Για την εφαρμογή των διατάξεων του Κώδικα αυτού θεωρείται:

α) χονδρική πώληση, η πώληση αγαθών και η παροχή υπηρεσιών σε άλλο επιτηδευματία και στα πρόσωπα των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 2 του Κώδικα αυτού, για την άσκηση του επαγγέλματός τους ή την εκτέλεση του σκοπού τους, η πώληση αγαθών και η παροχή υπηρεσιών εκτός της χώρας, καθώς και η πώληση εισαγωγικού δικαιώματος,

β) λιανική πώληση, η πώληση αγαθών και η παροχή υπηρεσιών σε φυσικό πρόσωπο, για την ικανοποίηση ατομικών ή οικογενειακών αναγκών,"

"Αν σε ότι σερβίρεις, τότε και το ΤΔΑ σε αντικατάσταση απόδειξης ΦΤΜ θα έχει Τέλος 2%.

Έτσι δεν είναι;

Αρα έχουν 2% και οι χονδρικές."

Όταν πελάτες εστιατορίων είναι επιτηδευματίες που ζητάνε τιμολόγιο , τότε εκδίδεται κανονικά απόδειξη λιανικής και στο τέλος όταν εξοφλήσουν τον λογαριασμό εκδίδεται τιμολόγιο στο οποίο αναγράφεται η ένδειξη ότι εκδόθηκε σε αντικατάσταση των αριθμών ….αποδείξεων λιανικής πώλησης οι οποίες πρέπει να επισυνάπτονται στο τιμολόγιο . Τα έσοδα καταχωρούνται από τις αποδείξεις .Τα δε τιμολόγια δεν καταχωρούνται σε λογαριασμούς εσόδων , αλλά σε ιδιαίτερους λογαριασμούς μόνο για την παρακολούθηση άλλων υποχρεώσεων (χαρακτηρισμός χονδροπωλητή ή λιανοπωλητή , υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων )

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω.

.....................

Σούλις μάλλον εννοείς αυτό :

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=2152

Κατά τα λοιπά αντιγράφω τη σχετική παράγραφο από το περιοδικό :

........

3. Αντικείμενο του τέλους - Βάση υπολογισμού

Το τέλος επιβάλλεται στα ακαθάριστα έσοδα των ανωτέρω επιχειρήσεων . Όπως έχει γίνει δεκτό με την υπ'αριθ. 18238/29.10.1998 εγκύκλιο της Διεύθυνσης Οικονομικών ΟΤΑ του Υπουργείου Εσωτερικών , Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης , το τέλος επιβάλλεται στα ακαθάριστα έσοδα που προέρχονται από λιανικές πωλήσεις . Αντίθετα , τα ακαθάριστα έσοδα των επιχειρησέων αυτών , που προέρχονται από χονδρικές πωλήσεις, κατά την έννοια των διατάξεων του ΚΒΣΔ , δεν υπόκεινται στο ανωτέρω τέλος .

Ως ακαθάριστα έσοδα λαμβάνονται αυτά που θεωρούνται ακαθάριστα έσοδα κατά τις διατάξεις του ΚΒΣ . Επομένως , δεν υπολογιζέται ο ΦΠΑ ούτε βέβαια το ανωτέρω , κατά περίπτωση , εισπραττόμενο τέλος .

Θα ψάξω να βρώ την εγκύκλιο . Θα επανέλθω .

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω.

Πάντως σύμφωνα με το άρθρο 20/Ν.2539/97.......

Το δημοτικό τέλος ισχύει και για τις πωλήσεις σε πακέτο.

Αν θυμάμαι τις απαντήσεις εφόσον υπάρχει άδεια για τραπεζοκαθίσματα.

Πάντως για το ζήτημα της χονδρικής ούτε εγώ έχω δει κάποιο έγγραφο.

Συμφωνώ με τον SOULIS παλιά υπήρχε ο διαχωρισμός πακέτου και μη

με τις νέες διατάξεις επιβάλλεται και στο πακέτο 2%.

Συνολικά δηλαδή στις λιανικές πωλήσεις, εφόσον υπάρχει άδεια για

τραπεζοκαθίσματα.

Για χονδρικές τίποτα.

Απόστολε να δούμε αν θα βρεις κάτι περισσότερο.

αναμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Κατά πρώτο ΤΔΑ δεν σημαίνει πάντα χονδρική πώληση και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν έγινε σερβίρισμα στο μαγαζί.

Έτσι και αλλιώς προσπαθώ να μιλήσω με τον κ. Αδαμόπουλο (είναι εκτός) γιατί υπάρχει και ένα ακόμη θέμα που μας έχει έλθει σαν ερώτημα

«Μαγαζί με την σχετική άδεια πουλά σε πελάτες του σοκολάτες, πατατάκια, ποτά εμφιαλωμένα, ξηρούς καρπούς με το κιλό και καφέ φρεσκοκομμένο από μηχανή»

έχει άδεια «Καφέ Ζαχαροπλαστείου» με συνολικά 20 τραπεζοκαθισματα

δεν κάνει διαχωρισμό στα είδη που σερβίρει και τα είδη που πουλά.»

Του ήλθε λοιπόν ο ουρανός σφοντύλι γιατί όπως καταλαβαίνεται στα λοιπά δεν έβανε 2% αλλά ο δήμος ζητάει το 2% σε όλα.

(μιλάμε για 4000 μεσά σε δυο χρόνια λόγω της διαφοράς απο την απόδοση με τα ακαθαριστά έσοδα του, που δεν τα γλυτωνει με τίποτα)

Μόλις γυρίσει ο κ. Αδαμόπουλος θα του μεταβιβαστούν τα ερωτήματα και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Κατά πρώτο ΤΔΑ δεν σημαίνει πάντα χονδρική πώληση και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν έγινε σερβίρισμα στο μαγαζί.

Έτσι και αλλιώς προσπαθώ να μιλήσω με τον κ. Αδαμόπουλο (είναι εκτός) γιατί υπάρχει και ένα ακόμη θέμα που μας έχει έλθει σαν ερώτημα

«Μαγαζί με την σχετική άδεια πουλά σε πελάτες του σοκολάτες, πατατάκια, ποτά εμφιαλωμένα, ξηρούς καρπούς με το κιλό και καφέ φρεσκοκομμένο από μηχανή»

έχει άδεια «Καφέ Ζαχαροπλαστείου» με συνολικά 20 τραπεζοκαθισματα

δεν κάνει διαχωρισμό στα είδη που σερβίρει και τα είδη που πουλά.»

Του ήλθε λοιπόν ο ουρανός σφοντύλι γιατί όπως καταλαβαίνεται στα λοιπά δεν έβανε 2% αλλά ο δήμος ζητάει το 2% σε όλα.

(μιλάμε για 4000 μεσά σε δυο χρόνια λόγω της διαφοράς απο την απόδοση με τα ακαθαριστά έσοδα του, που δεν τα γλυτωνει με τίποτα)

Μόλις γυρίσει ο κ. Αδαμόπουλος θα του μεταβιβαστούν τα ερωτήματα και θα επανέλθω.

Για την περιπτωση αυτή υπάρχει απόφαση του ΣΤΕ . Την απόφαση 18238/29.10.1998 δεν κατάφερα να την βρω αν και έψαξα αρκετά . Γνώμη μου είναι(μέχρι να διαβάσω την 18238) ότι ο Νόμος δεν κάνει διαχωρισμό σε χονδρικές-λιανικές και άρα ο υπολογισμός γίνεται στο σύνολο των πωλήσεων .

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης-giorgos-

Τελικά τι έγινε , βρέθηκε η απόφαση ;

Το άρθρο 20 του Ν.2539/1997 αναφέρει ότι επιβάλλεται 2% είτε τα φαγητά πωλούνται για κατανάλωση εντός καταστήματος είτε όχι με την προϋπόθεση ότι η άδεια λειτουργίας αναφέρει ότι υπάρχουν τραπεζοκαθίσματα .

Η απόφαση του Σ.τ.Ε. (acc 343 σελ.41) αναφέρει ότι το τέλος 5% επιβάλλεται μόνο στα προϊόντα που σερβίρονται και καταναλώνονται στο κατάστημα ανεξαρτήτως αν διαθέτουν καθίσματα. Επίσης αναφέρεται ότι : όταν η διάταξη νόμου έχει γνησίως ερμηνευτικό χαρακτήρα , ανατρέχει στο χρόνο έναρξης ισχύος της διάταξης που ερμηνεύει αυθεντικά .

Υπάρχει η δυνατότητα να βρεθεί η 18238/1998 ;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΤΗ ΒΡΗΚΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το μόνο πρόβλημα ότι δε πρόλαβα να τη σκανάρω(δεν έχω τα μηχανήματα).

Συνάδελφοι από το πρωί την έψαχνα , πολύ δύσκολο . Πήγα σε όλες τις υπηρεσίες , όλοι πολύ ευγενικοί!!!

Αν μπορέσω θα την ανεβάσω το απόγευμα .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΟΡΙΖΕΙ Η ΔΙΑΤΑΓΗ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΤΕ, ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΟΥ (ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΟΧΙ ΤΟ ΔΗΜΑΡΧΟ)

ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΕΦ'ΟΣΟΝ ΑΝΑΛΥΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ

(ΠΧ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗΣ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ CD ΤΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΟΜΕΝΟΥ ΚΑΛΙΤΕΧΝΗ)

(ΠΧ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΟ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΧΟΝΔΡΙΚΟΣ ΣΕ ΑΛΛΑ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΑ )

(ΠΧ ΚΑΦΕ-ΜΠΑΡ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΦΡΕΣΚΟ ΚΑΦΕ)

(ΠΧ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΚΑΦΕ-ΜΠΑΡ, ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ, ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΗ ΥΓ.ΕΝΔ/ΤΟΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ)

ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΝΤΑΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ (ΟΛΟΙ ΕΙΧΑΝ Γ' ΚΑΤ ΒΙΒΛΙΑ) ΑΠΕΦΥΓΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ ΠΟΥ Ο ΔΗΜΟΣ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΟΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΤΣΙ ΕΝΕΡΓΩ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΛΠ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΝΔΡΙΚΕΣ ΔΙΟΤΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΚΑΝ ΣΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ.

ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΔΙΑΤΑΓΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΦΑΞ (2311758333) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Συνάδελφοι η Εγκύκλιος 31 -Αριθμ.Πρωτ.18238/29.10.1998 ΗΡΘΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ (..επιτέλους !).

Σκανάρεται και σε λίγα λεπτά θα είναι στην διάθεση όλων σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Η παράγραφος που μας αφορά είναι στη τελευταία σελίδα στο Γ4 , μπορούμε να το συζητήσουμε .

Μου φαίνεται τελικά πως είναι ..άνθρακες ο θησαυρός , αφού θεωρούν <χονδρική πώληση> μόνο αυτή που γίνεται προς ομοειδείς επιχειρήσεις.

(¨αντε να βρείς ψητοπωλείο ...να πουλά σουβλάκια σε ...ψησταριά !!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Το θέμα είναι ότι κακώς και λάθος θεωρείται ως σαν χονδρική πώληση , μόνον η πώληση σε ομοειδείς επιχειρήσεις και αυτό γιατί έρχεται σε αντίθεση με ότι ορίζει το άρθρο 3 και 12 του ΚΒΣ , διορθώστε με παρακαλώ αν κάνω λάθος .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Απόστολε, Άρθρο 3 παρ. 2,

Α) Χονδρική πώληση θεωρείται η πώληση αγαθών και παροχή υπηρεσιών σε άλλο επιτιδευματία.

Αυτό ισχύει για τον ΚΒΣ. Δυστυχώς για την Διεύθυνση Οικονομικών ΟΤΑ τα πραγματα είναι διαφορετικά, όπως και κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και για εστιατόρια, μπαρ, καεφενεία κλπ κλπ σε σχέση με το ΦΠΑ και την φορολογία εισοδήματος αλλα αυτό είναι κατι που δεν μας αφορά και το έφερα απλα ως παραδειγμα διαφορετικής αντιμετώπισης.

Στο θέμα μας τώρα, την περίπτωση αυτή πιστεύω ότι μπορεί να την κερδίσει κανείς εύκολα αν καταλήξει στα δικαστήρια. Το θέμα είναι ποιος ξεκινάει την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Η συγκεκριμένη εγκύκλιος είναι σαφής.

Ομως υπάρχει η 121/2005 απόφαση ΣτΕ (δημοσιεύεται στον Λογιστή Σεπ΄2005) η οποία ναι μεν αφορά δημοτικό τέλος 5% επί των κέντρων διασκέδασης, όμως αναφέρει ότι το εν λόγω τέλος επιβάλεται μονο στα προίοντα τα οποία σερβίρονται και καταναλώνονται στο κατάστημα και όχι σε αυτά που πωλούνται σε πακέτο.

Θέλω να πιστεύω οτι η φιλοσοφία του νομοθέτη πρέπει να είναι αντίστοιχη και στις δύο περιπτώσεις.

Επειδή το θέμα με απασχολεί συνεχίζω την αναζήτηση και για ότι νεότερο το συζητάμε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΓΡΗΓΟΡΗ.

συμφωνω με την αποψησου,αλλα αν προσεξες η εγκυκλιος ειναι ερμηνευτικη αρχικου νομου.ο μονος τροπος να αλλαξει κατι τετοιο ειναι δικαστηριο,με το σκεπτικο οτι το ελληνικο κρατος θα κανει εφεσεις κ κοντρα εφεσεις,το θεμα θα παει τελικα στο Σ.Τ.Ε.

για ποσα αλλα -κ ισως μεγιστα-εχουν ξεκινησει αντιστοιχες διαδικασιες?

εδω πριν χρονια υπηρξε κυριολεκτικα αντισυνταγματικοτητα νομου-που στις μερες μας πηρε σαρκα κ οστα με αποφαση του Σ.Τ.Ε-και δεν ανοιξε "μυτη",και πιστευεις οτι μπορει καποιος ή καποιοι να ξεκινησουν,αγωνα?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δε μπορεί να ερμηνεύει όπως θέλει ο καθένας και εγώ μπορέι να απομονώσω από τη παράγραφο 4 τις πρώτες γραμμές και να πω ορίστε το λέει εδώ και ο κώδικας.

Αναμένουμε και την τοποθέτηση του κ. Αδαμόπουλου .

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης-giorgos-

Θα ήθελα να ευχαριστήσω αλλά και να συγχαρώ όσους - όσες κατάφεραν βρήκαν και δημοσίευσαν την απόφαση .

Παρ' όλα αυτά με προβληματίζει και μένα ο διαχωρισμός που γίνεται για τα κέντρα διασκεδάσεως όσο αφορά το αν τα προϊόντα πωλούνται για κατανάλωση εντός του καταστήματος ή πωλούνται σε πακέτο .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αν και προσωπικά ( προς το παρών δηλαδή ) δε καιγόμουν για την απόφαση αυτή ( καθότι δεν έχω επιχειρήσεις τετοιου είδους ) το θέμα με άγγιξε καθαρά "εγκυκλοπαιδικά" . Θέλω να ευχαριστήσω τον Αποστόλη που κόπιασε για να βρει την περιβόητη απόφαση και που έσπευσε να την ανεβάσει...

Η γνώμη και η τεκμηριωμένη απάντηση του αρμόδιου κ. Αδαμόπουλου θα είναι καταλυτική πιστέυω .

Link to comment
Share on other sites

  • 0

καλημερα

συγνωμη για την καθυστερση αλλα χτες δεν ηλθα γραφειο

στελνω τωρα την συζητηση στο κ. Αδαμοπουλο

τον ενημερωσα για το ερωτημα

ελπίζω αν οχι αυριο την Δευτερα να εχουμε μια απάντηση απο εκεινον και μια εγκυκλιο του αναπτυξης (ετσι μου ειπε)

συγνωμη και παλι για την καθυστερηση αλλα τρεχουμε με πολλά

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...