Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΣΕΡΒΙΤΟΡΩΝ


kiko

Ερώτηση

ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΕΡΒΙΤΟΡΩΝ/ΚΟΜΜΩΤΩΝ & ΒΟΗΘΩΝ ΣΕΡΒΙΤΟΡΩΝ/ΚΟΜΜΩΤΩΝ ΙΣΧΥOYN TA KATΩΘΙ

ΠΟΣΟΣΤΑ

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ 18,45 15,00

ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ 31,21 29,06

ΣΥΝΟΛΟ 49,66 44,06

Η

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ 19,45 16,00

ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ 30,21 28,06

ΣΥΝΟΛΟ 49,66 44,06

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΕΡΒΙΤΟΡΩΝ/ΚΟΜΜΩΤΩΝ & ΒΟΗΘΩΝ ΣΕΡΒΙΤΟΡΩΝ/ΚΟΜΜΩΤΩΝ ΙΣΧΥOYN TA KATΩΘΙ

ΠΟΣΟΣΤΑ

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ 18,45 15,00

ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ 31,21 29,06

ΣΥΝΟΛΟ 49,66 44,06

Η

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ 19,45 16,00

ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ 30,21 28,06

ΣΥΝΟΛΟ 49,66 44,06

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σωστά, βάσει του Αρθρου 6 του Ν.Δ.3868/58, όμως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ ΣΤΟ Ι.Κ.Α. ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ!Σε ερώτηση που έκανα στο Ι.Κ.Α. μου είπαν να βάλω Κ.Π.Κ. 105 (ΒΑΡΕΑ ΕΤΕΑΜ, ΕΡΓΑΖ.19,45, ΕΡΓΟΔ.30,21).

Χάος...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σωστά, βάσει του Αρθρου 6 του Ν.Δ.3868/58, όμως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΛΥΨΗΣ ΣΤΟ Ι.Κ.Α. ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ!Σε ερώτηση που έκανα στο Ι.Κ.Α. μου είπαν να βάλω Κ.Π.Κ. 105 (ΒΑΡΕΑ ΕΤΕΑΜ, ΕΡΓΑΖ.19,45, ΕΡΓΟΔ.30,21).

Χάος...

doctor

Σαν ΠΚ μπορει να μπει το 105, αλλα για να ειναι σωστος ο υπολογισμος των κρατησεων των ασφ/νων θα πρεπει να χρησιμοποιειται το ποσοστο 18,45 και 31,21 για ασφ και εργοδοτη. Κατ ουσια τα επι μερους ποσοστα ασφαλιστρου δεν ελεγχονται στην ΑΠΔ. Ελεγχεται μονο το συνολικο ποσοστο και προφανως γιαυτο δεν εχει προβλεφθει ξεχωριστο ΠΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σαν ΠΚ μπορει να μπει το 105, αλλα για να ειναι σωστος ο υπολογισμος των κρατησεων των ασφ/νων θα πρεπει να χρησιμοποιειται το ποσοστο 18,45 και 31,21 για ασφ και εργοδοτη. Κατ ουσια τα επι μερους ποσοστα ασφαλιστρου δεν ελεγχονται στην ΑΠΔ. Ελεγχεται μονο το συνολικο ποσοστο και προφανως γιαυτο δεν εχει προβλεφθει ξεχωριστο ΠΚ.

Αν το κάνεις αυτό Isidora, η Α.Π.Δ. ούτε καν θα "φύγει" για το Ι.Κ.Α. γιατί δεν θα συμφωνεί το Π.Κ. με το γινόμενο των αποδοχών επί το Π.Κ.

Έχω 150 σερβιτόρους, το έχω ψάξει εξονυχιστικά το θέμα και δεν έχω βγάλει άκρη.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν το κάνεις αυτό Isidora, η Α.Π.Δ. ούτε καν θα "φύγει" για το Ι.Κ.Α. γιατί δεν θα συμφωνεί το Π.Κ. με το γινόμενο των αποδοχών επί το Π.Κ.

Έχω 150 σερβιτόρους, το έχω ψάξει εξονυχιστικά το θέμα και δεν έχω βγάλει άκρη.

doctor

Επειδη & εγω το εχω ψαξει, κατα την υποβολη ΑΠΔ μεσω διαδικτυου & με τη συμπληρωση φορμας, στην οποια γινεται ελεγχος % ΠΚ επι των αποδοχων της εγγραφης, δεν δημιουργειται προβλημα παρολο που τα ποσοστα ασφ/νου & εργοδοτη δεν ειναι αυτα που αναγραφονται στον ΟΣΥΚ. Αυτο συμβαινει γιατι ο ελεγχος βλεπει το γινομενο του συνολικου % του ΠΚ επι των αποδοχων της εγγραφης & αγνοει τα επι μερους ποσοστα του ασφ/νου & του εργοδοτη. Αφου συνεπως δεν βγαινει λαθος στη συμπληρωση φορμας, που επαναλαμβανω οτι γινεται ελεγχος ορθοτητας % ΠΚ επι των αποδοχων, δεν υπαρχει προβλημα ουτε στην αποστολη αρχειου των εγγραφων που εχουν συμπληρωθει μα τον ιδιο τροπο. Αν θελεις δοκιμασε το. Η απαντηση ειναι καθυστερημενη, αλλα τωρα το ειδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επειδη & εγω το εχω ψαξει, κατα την υποβολη ΑΠΔ μεσω διαδικτυου & με τη συμπληρωση φορμας, στην οποια γινεται ελεγχος % ΠΚ επι των αποδοχων της εγγραφης, δεν δημιουργειται προβλημα παρολο που τα ποσοστα ασφ/νου & εργοδοτη δεν ειναι αυτα που αναγραφονται στον ΟΣΥΚ. Αυτο συμβαινει γιατι ο ελεγχος βλεπει το γινομενο του συνολικου % του ΠΚ επι των αποδοχων της εγγραφης & αγνοει τα επι μερους ποσοστα του ασφ/νου & του εργοδοτη. Αφου συνεπως δεν βγαινει λαθος στη συμπληρωση φορμας, που επαναλαμβανω οτι γινεται ελεγχος ορθοτητας % ΠΚ επι των αποδοχων, δεν υπαρχει προβλημα ουτε στην αποστολη αρχειου των εγγραφων που εχουν συμπληρωθει μα τον ιδιο τροπο. Αν θελεις δοκιμασε το. Η απαντηση ειναι καθυστερημενη, αλλα τωρα το ειδα.

Ενδιαφέρον, πολύ ενδιαφέρον. Απορώ γιατί στο Ι.Κ.Α. μου το είχαν αποκλείσει, και μου είπαν να κάνω αίτημα ως εργοδότης στην διοίκηση του Ι.Κ.Α. για να .... δημιουργήσει Κ.Π.Κ. για αυτήν την περίπτωση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σωστα ειναι τα δευτερα : δηλαδή 19,45+30,21 =49,66 για σερβιτόρους και τα πιο χαμηλα για βοηθούς

καιρατος

"Για τους αμειβόμενους με κυμαινόμενες αποδοχές μισθωτούς, ολόκληρη η εισφορά υπέρ Δ.Λ.Ο.Ε.Μ. 2% (εργοδότη 1% και ασφ/νου 1%) βαρύνει τον εργοδότη, σύμφωνα με την 68623/10394/17-11-1958 Απόφαση Υπουργού Εργασίας (εγκ.ΙΚΑ 464/58, Γ.Ε.201777/ΦΕΚ 211/11-2-1977).

Δηλαδή ο Σερβιτόρος που έχει ΒΑΡΕΑ ΕΤΕΑΜ έχει τα εξής ασφάλιστρα:

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ 18,45 % και όχι 19,45%

ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ 31,21 % και όχι 30,21%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...