Προς το περιεχόμενο
  • 0

Στράτευση εργαζομένου και αντιμετώπιση από την επιχείρηση


επισκέπτη kloko

Ερώτηση

Ημερομισθιος τεχνιτης,καλειται να καταταγει στο στρατο.

Ποια ειναι η σωστη αντιμετωπιση του?(να κατατεθει οικοειοθελης αποχωρηση?αδειες-επιδοματα αδειας πρεπει να πληρωθουν?)

Εχει κλεισει εξαμηνο στην εταιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΚΛΗΣΕΩΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ.ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΑΡΕΙ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΤΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΝΑ ΠΡΟΣΕΛΘΕΙ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ.ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ.

ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΔΕΙΑ & ΕΠ.ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΣΟ ΚΑΤΑ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΟ ΕΤΟΣ ΣΤΡΑΤΕΥΣΗΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΟ ΕΤΟΣ ΕΠΑΝΟΔΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ,ΔΙΟΤΙ Η ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΣΑΝ ΧΡΟΝΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ

Δεν μπορεί να του ζητήσει η εταιρία που εργάζεται να υπογράψει οικειοθελή αποχώρηση. Ο καλούμενος προς στρατευση εργαζόμενος εργατοτεχνίτης με το αρθρο 11 παρ.2 του Α.Ν. 547/37 κρατάει τη θέση του στην εργάσία του και δεν υπάρχει απόλυση ούτε οικειοθελή αποχώρηση ήτε για σύμβαση αορίστου χρόνου ήτε για ορίσμένου. Οχρόνος στρατεύσεως λογίζεται ως χρόνος εργασίας και μετά την απολυσή του απο το στρατό αν παρουσιαστεί εντός 15 ημερών τότε ο εργοδότης πρέπει να τον διατηρήσει στην εργασία του για ένα έτος. Αν δεν εμφανιστει τότε υπάρχει οικειοθελή αποχώρηση και πληρώνεις επιδόματα κ.λ.π. συμπεριλαμβανομένου του χρόνου στρατευσης, εφ όσον έχει συμπληρώσει εξάμηνη υπηρεσία πριν την στρατευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και όμως σήμερα πήγα στην Επιθεώρηση Εργασίας και ρώτησα γι'αυτό ακριβώς το θέμα και μου απάντησαν ότι ο εργαζόμενος δεν δικαιούται να λάβει τίποτα κατά το έτος της στράτευσής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ

Οχι φυσικά δεν θα τον πληρώνεις όσο είναι φαντάρος. Οταν επιστρέψει θα δικαιείται άδεια γιατί ο χρόνος θεωρείται χρόνος εργασίας και επιδόματα κανονικά. Οταν εσύ τώρα θα βγάλεις δώρο χριστούγέννων θα του δώσεις την αναλογία του δώρου.Ο χρόνος στρατευσεις θεωρούμαι ότι υπολογίζεται χρόνος εργασίας οσο αφορά το χρόνο αδείας και το μισθό. Δεν θα τον πληρώνεις και αυτός θα είναι φαντάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΙ ΕΝΤΥΠΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΕΝΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΑΕΙ ΦΑΝΤΑΡΟΣ;

ΠΩΣ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΤΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΡΑΤΕΥΣΗΣ;

ΑΦΟΥ ΟΥΤΕ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ,ΟΥΤΕ ΑΠΟΛΥΣΗ, ΚΑΙ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ

ΣΤΡΑΤΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΣΑΝ ΧΡΟΝΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ,ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΓΡΑΦΟΜΕΝΑ ΣΑΣ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΟΝΤΑΙ

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΡΟΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στον ΟΑΕΔ δεν υποβάλλεις τίποτα. Κρατάς αντίγραφο της κλήτευσής του στο στρατό για βέβαιη ημερομηνία. Στην ΑΠΔ του μήνα στράτευσης συμπληρώνεις στον κωδ.35(Εως ημ/νια απασχ.) την ημερομηνία που στρατεύεται και όταν επανέλθει συμπληρώνεις στον κωδ.34(απο ημ/νια απασχ.) την ημερομηνία που αναλαμβάνει πάλι εργασία. Το έντυπο κλήτευσης και το απολυτήριο τα κρατάς στην καρτέλα του εργαζόμενου ως δικαιολογητικά σε περίπτωση ελέγχου από το ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στον ΟΑΕΔ δεν υποβάλλεις τίποτα. Κρατάς αντίγραφο της κλήτευσής του στο στρατό για βέβαιη ημερομηνία. Στην ΑΠΔ του μήνα στράτευσης συμπληρώνεις στον κωδ.35(Εως ημ/νια απασχ.) την ημερομηνία που στρατεύεται και όταν επανέλθει συμπληρώνεις στον κωδ.34(απο ημ/νια απασχ.) την ημερομηνία που αναλαμβάνει πάλι εργασία. Το έντυπο κλήτευσης και το απολυτήριο τα κρατάς στην καρτέλα του εργαζόμενου ως δικαιολογητικά σε περίπτωση ελέγχου από το ΙΚΑ.

Αυτό που γράψατε υπάρχει σε κάποια εγκύκλιο του Ι.Κ.Α. ή σας το είπανε προφορικά? Εγώ δεν έχω δει κάτι, και όταν έχω κάποιον που φεύγει σε στράτευση δεν συμπληρώνω αυτά τα πεδία.

Είναι καθαρά επουσιώδες και διαδικαστικό το θέμα και δεν υπάρχει πρόστιμο, απλά ρωτάω πληροφοριακά.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Την απάντηση που παρέθεσα έλαβα σε σχετική ερώτησή μου στο τμήμα εσόδων του ΙΚΑ Καλαμαριάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στον ΟΑΕΔ δεν υποβάλλεις τίποτα. Κρατάς αντίγραφο της κλήτευσής του στο στρατό για βέβαιη ημερομηνία. Στην ΑΠΔ του μήνα στράτευσης συμπληρώνεις στον κωδ.35(Εως ημ/νια απασχ.) την ημερομηνία που στρατεύεται και όταν επανέλθει συμπληρώνεις στον κωδ.34(απο ημ/νια απασχ.) την ημερομηνία που αναλαμβάνει πάλι εργασία. Το έντυπο κλήτευσης και το απολυτήριο τα κρατάς στην καρτέλα του εργαζόμενου ως δικαιολογητικά σε περίπτωση ελέγχου από το ΙΚΑ.

Είναι απόρρητο εγγραφο και απαγορεύται η επίδειξη του σε αναρμόδια πρόσωπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζομαι ως ωρομίσθιος εκπαιδευτικός στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ για περιπου 1 μηνα και στις 6 Νοεμβρίου προκειται να στρρατευτω.

1) Θα θεωρηθεί παραίτηση; Γιατι στην περιπτωση που παραιτηθω συμφωνα με την εφαρμοζόμενη Υπουργικη Αποφαση δεν μπορω να προσληθφω για 2 έτη στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ ("Αποκλείεται από τη διαδικασία επιλογής ωρομισθίων εκπαιδευτικών υποψήφιος, ο οποίος:

- Έχει αξιολογηθεί και προσληφθεί στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ και αποχωρεί οικειοθελώς κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, πλην των περιπτώσεων κύησης και ασθένειας δικής του ή συζύγου του ή συγγενών Ά βαθμού, αποκλείεται από τις προκηρύξεις των δύο επόμενων σχολικών ετών.").

2) Αρκει να υποβάλλω στην Υπηρεσία που υπηρετω το σημειωμα καταταξης ή πρεπει να το καταθέσω και στην επιθεώρηση εργασίας;

3) Στη συμβαση που εχω υπογράψει (με την επιφύλαξη παντος νομίμου δικαιωματος μου) αναγραφει ότι μπορει να γινει καταγελία της συμβασης σε περιπτωση μακρας απουσίας. Ισχυει αυτο και στην περιπτωση της στρατευσης ή ειναι ο όρος καταχρηστικός;

4) Τι πρέπει να ζητησω απο τονβ εργοδότη όταν θα καταθέσω το σημειωμα καταταξης; Υπάρχει ο όρος αναστολή της συμβασης;;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εργαζομαι ως ωρομίσθιος εκπαιδευτικός στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ για περιπου 1 μηνα και στις 6 Νοεμβρίου προκειται να στρρατευτω.

1) Θα θεωρηθεί παραίτηση; Γιατι στην περιπτωση που παραιτηθω συμφωνα με την εφαρμοζόμενη Υπουργικη Αποφαση δεν μπορω να προσληθφω για 2 έτη στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ ("Αποκλείεται από τη διαδικασία επιλογής ωρομισθίων εκπαιδευτικών υποψήφιος, ο οποίος:

- Έχει αξιολογηθεί και προσληφθεί στα ΤΕΕ του ΟΑΕΔ και αποχωρεί οικειοθελώς κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, πλην των περιπτώσεων κύησης και ασθένειας δικής του ή συζύγου του ή συγγενών Ά βαθμού, αποκλείεται από τις προκηρύξεις των δύο επόμενων σχολικών ετών.").

2) Αρκει να υποβάλλω στην Υπηρεσία που υπηρετω το σημειωμα καταταξης ή πρεπει να το καταθέσω και στην επιθεώρηση εργασίας;

3) Στη συμβαση που εχω υπογράψει (με την επιφύλαξη παντος νομίμου δικαιωματος μου) αναγραφει ότι μπορει να γινει καταγελία της συμβασης σε περιπτωση μακρας απουσίας. Ισχυει αυτο και στην περιπτωση της στρατευσης ή ειναι ο όρος καταχρηστικός;

4) Τι πρέπει να ζητησω απο τονβ εργοδότη όταν θα καταθέσω το σημειωμα καταταξης; Υπάρχει ο όρος αναστολή της συμβασης;;

Ευχαριστώ

Δεν θα έχετε επιπτώσεις με την στράτευσή σας.

Οπωσδήποτε θα πρέπει να κοινοποιήσετε εγγράφως το σημείωμα κατάταξης στην Υπηρεσία σας.

Καλή θητεία.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν θα έχετε επιπτώσεις με την στράτευσή σας.

Οπωσδήποτε θα πρέπει να κοινοποιήσετε εγγράφως το σημείωμα κατάταξης στην Υπηρεσία σας.

Καλή θητεία.

doctor

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Νίκος-

Γεια σας και συγχαρητήρια για την υπέροχη κοινότητα που έχετε.

Εργάζομαι σαν προγραμματιστής σε μια εταιρεία από 01/03/05. Εδώ και 2 μήνες έχω ενημερώσει την εταιρεία πως τον Φεβρουάριο φέυγω φαντάρος. Την παρασκευή 26/01/07 ήταν η τελευταία μου μέρα στην δουλειά και με κάλεσαν να πάω στις 30/1/2007 για να πληρωθώ.

Αυτό που με ανησυχεί είναι πως μου ανέφεραν ότι θα υπογράψω κάποια χαρτιά, που αν κατάλαβα καλά θα δείχνουν ότι αποχωρώ από την εταιρεία.

Έχουν δικαιωμα να μου ζητήσουν να κάνω κάτι τέτοιο; Πρέπει να υπογράψω κάτι και αν ναι τι;

Ενώ τους απάντησα πως νομίζω ότι δεν πρέπει να υπογράψω κάτι γιατί δεν παραιτούμαι αλλά φεύγω φαντάρος, η απάντησή τους ήταν πως πρέπει να υπογράψω γιατί σε περίπτωση που γίνει κάποιος έλεγχος στην εταιρεία εγώ θα λείπω και θα υπάρχει πρόβλημα ;) .

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με τα λεφτά που δικαιούμαι να πάρω. Για το 2006 έχω πάρει 18 μέρες άδεια. Ψάχνοντας στο Ίντερνετ βρήκα αυτόν τον περιβόητο νόμο που μιλάει για τα τρια ημερολογιακά έτη. Αν έχω καταλάβει καλά, δικαιούμαι να πάρω όλη την άδεια για το 2007; Δηλαδή να υπολογίζω 1 μηνιαίο μισθό και 13 ημερομίσθια; Δεν επηρεάζεται κάπως η κατάσταση επειδή είναι να φύγω φαντάρος;

Επειδή δυστυχώς η εταιρεία που εργάζομαι δεν φημίζεται για την τήρηση του νόμου, θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτός ο νόμος έχει "ισχύ" στην πιάτσα ή κάθε εργοδότης πράτει αλλιώς; Είναι αρκετά τα χρήματα και φοβάμαι πως δεν θα μου τα δώσουν εύκολα ;) .

Αν είναι εύκολο και υπάρχει κάπου στο forum μπορείτε να μου δείξετε κάποιον νόμο ή κάποια διάταξη που να αφορά τους εργαζομένους που στρατεύονται, ώστε να έχω ένα χαρτί στα χέρια μου αν υπάρξει πρόβλημα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Γεια σας και συγχαρητήρια για την υπέροχη κοινότητα που έχετε.

Εργάζομαι σαν προγραμματιστής σε μια εταιρεία από 01/03/05. Εδώ και 2 μήνες έχω ενημερώσει την εταιρεία πως τον Φεβρουάριο φέυγω φαντάρος. Την παρασκευή 26/01/07 ήταν η τελευταία μου μέρα στην δουλειά και με κάλεσαν να πάω στις 30/1/2007 για να πληρωθώ.

Αυτό που με ανησυχεί είναι πως μου ανέφεραν ότι θα υπογράψω κάποια χαρτιά, που αν κατάλαβα καλά θα δείχνουν ότι αποχωρώ από την εταιρεία.

Έχουν δικαιωμα να μου ζητήσουν να κάνω κάτι τέτοιο; Πρέπει να υπογράψω κάτι και αν ναι τι;

Ενώ τους απάντησα πως νομίζω ότι δεν πρέπει να υπογράψω κάτι γιατί δεν παραιτούμαι αλλά φεύγω φαντάρος, η απάντησή τους ήταν πως πρέπει να υπογράψω γιατί σε περίπτωση που γίνει κάποιος έλεγχος στην εταιρεία εγώ θα λείπω και θα υπάρχει πρόβλημα :blink: .

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με τα λεφτά που δικαιούμαι να πάρω. Για το 2006 έχω πάρει 18 μέρες άδεια. Ψάχνοντας στο Ίντερνετ βρήκα αυτόν τον περιβόητο νόμο που μιλάει για τα τρια ημερολογιακά έτη. Αν έχω καταλάβει καλά, δικαιούμαι να πάρω όλη την άδεια για το 2007; Δηλαδή να υπολογίζω 1 μηνιαίο μισθό και 13 ημερομίσθια; Δεν επηρεάζεται κάπως η κατάσταση επειδή είναι να φύγω φαντάρος;

Επειδή δυστυχώς η εταιρεία που εργάζομαι δεν φημίζεται για την τήρηση του νόμου, θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτός ο νόμος έχει "ισχύ" στην πιάτσα ή κάθε εργοδότης πράτει αλλιώς; Είναι αρκετά τα χρήματα και φοβάμαι πως δεν θα μου τα δώσουν εύκολα :D .

Αν είναι εύκολο και υπάρχει κάπου στο forum μπορείτε να μου δείξετε κάποιον νόμο ή κάποια διάταξη που να αφορά τους εργαζομένους που στρατεύονται, ώστε να έχω ένα χαρτί στα χέρια μου αν υπάρξει πρόβλημα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

1) Μην υπογράψετε οικειοθελή αποχώρηση. Διαβάστε στην παρούσα ενότητα σχετικά θέματα.

2) Δικαιούσθε ολόκληρη την άδεια και ολόκληρο το επίδομα αδείας για το 2007.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

παρουσιάζομαι στο στρατό τον Μαιο του 2009. εργαζομαι στην εταιρια απο τον ιουλιο του 2006 με συμβαση αοριστου χρονου ως μισθωτός. επιθυμώ να επιστρεψω στα καθήκοντά μου μετα την απολύση΄μου. Δικαιούμαι ολόκληρη την άδεια του 2009 και τι μέρος του επιδόματος αδείας, Δώρου πάσχα και δώρου χριστουγέννων; Με την επάνοδό μου το 2010 δικαιούμαι κανονικά το δώρο πασχα, επίδομα αδειασ και δώρο χριστουγέννων καθώς και την άδεια του 2010; Τι συμβαίνει σε περίπτωση που η εταιρία αρνηθεί να μου δώσει τις μέρες άδειας που ζητώ για το 2009 μέχρι να παρουσιαστώ??

Συγγνώμη για τον καταιγσμό των ερωτήσεων!!! ΣΑς ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Eleni -

Θα ήθελα να ζητήσω μία διευκρίνιση σχετικά με το Επίδομα Αδείας, εργαζόμενος που στρατεύθηκε την 1η Ιουνίου 2011 - οπότε και αποζημιώθηκε κανονικά το υπόλοιπο αδείας, έλαβε το επίδομα και την αναλογία Δώρου Χριστουγέννων το Δεκέμβριο, με τη λήξη της θητείας του παραιτείται από την εταιρία, επομένως δεν οφείλεται άδεια για το 2012 ούτε επίδομα αδείας, σωστά?

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή έχω μπερδευτεί, γνωρίζει κανείς αν τελικά θα πρέπει να δηλώνεται στην ΑΠΔ ο κωδικός 34 για τον στρατευόμενο, όπως αναφέρεται πιο πάνω;

Επιπλέον ,μισθωτός επι 3 έτη,  την 25/1/2018 παρουσιάζεται έχοντας ενημερώσει την εταιρεία προ 2 μηνών.

Επιστρέφει Σεπτέμβριο 2018. Δικαιούται τελικά  να λάβει όλη την άδειά του δηλαδη 23 ημέρες και το επίδομα αυτών; Αν ναι πρέπει να τα προπληρωθεί με την στράτευση ή μπορεί όταν επιστρέψει να τα λάβει κανονικά;

Το δώρο πάσχα αναλογία για τις πρώτες 25 μέρες του γενάρη και Χριστουγέννων απο ημερομηνία επιστροφής μέχρι 31/12;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, demisp said:

 

Το δώρο πάσχα αναλογία για τις πρώτες 25 μέρες του γενάρη και Χριστουγέννων απο ημερομηνία επιστροφής μέχρι 31/12;

 

Σωστά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ.

Για την άδεια κ το επίδομα μήπως γνωρίζεις πως θα πρέπει να αντιμετωπιστεί καθώς κ με την δήλωση της στράτευσης στην απδ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι

Το Σάββατο κατάστημα εστίασης προσλαμβάνει ένα άτομο και σήμερα ο επιχειρηματίας μου λέει πως αυτός έφυγε για φαντάρος  σήμερα !!!! Επειδή με πήρε αργά το βράδυ κάτι δεν μου κολλάει αλλά θα μιλήσω με τον επιχειρηματία και αύριο . 

έστω λοιπόν ότι ήξερε πως την Δευτέρα 17/05/2021 πρέπει να παρουσιαστεί αλλά εμείς κατόπιν εντολή του επιχειρηματία του κάναμε την πρόσληψη 15/05/2021 . Τι κάνω με ΕΡΓΑΝΗ? Γνωρίζω ότι προ του εξαμήνου λογίζεται η στράτευση ως Οικειοθελής Αποχώρηση. Αλλά πως την αναγγέλουμε αυτός δεν πρόκειται να βρεθεί για υπογραφές κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Μισθωτός προσλήφθηκε 1/6/2022.

Του ήρθε χαρτί για στράτευση στις 9/11/2022.

Σε τι ενέργειες πρέπει να προβεί ο εργοδότης?

Μπορεί να κάνει απόλυση ή παραίτηση?

Στην ΕΡΓΑΝΗ δηλώνει κάτι?

Στην ΑΠΔ?

Παρακαλώ πολύ για τη βοήθειά σας.

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.

Μισθωτός προσλήφθηκε 1/6/2022.

Του ήρθε χαρτί για στράτευση στις 9/11/2022.

Σε τι ενέργειες πρέπει να προβεί ο εργοδότης?

Μπορεί να κάνει απόλυση ή παραίτηση?

Στην ΕΡΓΑΝΗ δηλώνει κάτι?

Στην ΑΠΔ?

Παρακαλώ πολύ για τη βοήθειά σας.

Ευχαριστώ πολύ.

Σύμφωνα με το άρθρο 1 του κωδικοποιημένου Ν.3514/1928 (Π.Δ. 8/13-12-28) όπως ισχύει, η στράτευση του εργαζόμενου που υπηρετεί πάνω από έξι (6) μήνες σε οποιαδήποτε επιχείρηση, δεν αποτελεί λόγο λύσης της σύμβασης εργασίας του, με οποιονδήποτε τρόπο και αν έχει συναφθεί αυτή. Συνεπώς, κατά το χρόνο στράτευσης μισθωτού, η σύμβαση εργασίας τελεί σε αναστολή και επανέρχεται σε λειτουργία από την αποστράτευση αυτού. Η απόλυσή του κατά το διάστημα αυτό απαγορεύεται.

https://www.sepe.gov.gr/ergasiakes-scheseis/nomothesia-ergasiakes-scheseis/prostasia/stratevmenoi/prostasia-apo-apolysi/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν, spirosvii είπε

Σύμφωνα με το άρθρο 1 του κωδικοποιημένου Ν.3514/1928 (Π.Δ. 8/13-12-28) όπως ισχύει, η στράτευση του εργαζόμενου που υπηρετεί πάνω από έξι (6) μήνες σε οποιαδήποτε επιχείρηση, δεν αποτελεί λόγο λύσης της σύμβασης εργασίας του, με οποιονδήποτε τρόπο και αν έχει συναφθεί αυτή. Συνεπώς, κατά το χρόνο στράτευσης μισθωτού, η σύμβαση εργασίας τελεί σε αναστολή και επανέρχεται σε λειτουργία από την αποστράτευση αυτού. Η απόλυσή του κατά το διάστημα αυτό απαγορεύεται.

https://www.sepe.gov.gr/ergasiakes-scheseis/nomothesia-ergasiakes-scheseis/prostasia/stratevmenoi/prostasia-apo-apolysi/

Σύμφωνα με το ΣΕΠΕ:

Οι στρατευόμενοι που δεν είχαν συμπληρώσει 6 τουλάχιστον μήνες υπηρεσίας στον εργοδότη τους, δικαιούται τις αποδοχές και το επίδομα αδείας μέχρι του χρονικού σημείου της στράτευσης, αφού με τη στράτευση η σύμβαση εργασίας του λύεται.

Άρα, σε αυτόν που είναι κάτω από 6 μήνες μπορεί και να τον απολύσει?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 ώρες πριν, HURRICANE33 είπε

Σύμφωνα με το ΣΕΠΕ:

Οι στρατευόμενοι που δεν είχαν συμπληρώσει 6 τουλάχιστον μήνες υπηρεσίας στον εργοδότη τους, δικαιούται τις αποδοχές και το επίδομα αδείας μέχρι του χρονικού σημείου της στράτευσης, αφού με τη στράτευση η σύμβαση εργασίας του λύεται.

Άρα, σε αυτόν που είναι κάτω από 6 μήνες μπορεί και να τον απολύσει?

Ευχαριστώ.

Θα πρότεινα να γίνει καλύτερα οικειοθελής αποχώρηση.  Δεν αντιλαμβάνομαι πλήρως πως εννοεί το ¨η σύμβαση εργασίας του λύεται¨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...