Jump to content
  • 0
Guest Guest

θάνατος εργαζομένου

Question

Guest Guest

Καλημέρα

Σε περίπρτωση θανάτου εργαζομένου τι διαδικασία υπάρχει όσον

αφορά τον ΟΑΕΔ?

Υπάρχει υποχρέωση γνωστοποίησης?

και ποια προθεσμία υπάρχει?

Share this post


Link to post
Share on other sites

23 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ME MIKΡΗ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ,

ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗΣ ΣΧΕΣΗΣ,ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΩΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΩΝ ΝΑ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΣΕ ΙΚΑ Κ ΟΑΕΔ.Η ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤΥΠΙΚΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΣ,ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ,ΔΟΥΛΕΥΜΕΝΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ,ΑΔΕΙΑ,ΕΠΙΔ.ΑΔΕΙΑΣ,ΔΩΡΑ κτλ.

ΤΑ ΠΟΣΑ ΑΥΤΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΣ ΠΟΣΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ Κ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΩΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ(Ν.Δ.118/73)

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest

Πρέπει να σημειώσω ότι το συμβάν έγινε πρίν ενα χρόνο

και δεν έγινε γνωστοποίηση στον ΟΑΕΔ.

Υπάρχει ληξιαρχική πράξη θανάτου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest

Πρέπει να σημειώσω ότι το συμβάν έγινε πρίν ενα χρόνο

και δεν έγινε γνωστοποίηση στον ΟΑΕΔ.

Υπάρχει ληξιαρχική πράξη θανάτου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Μ.ΜΑΡΙΑ

Σε περίπτωση θανάτου εργαζομένου όπως πολύ σωστά είπε ο THEOTOKOPOYLOS αντιμετωπίζεται με τον ίδιο τρόπο όπως η οικειοθελή αποχώρηση. Τώρα εφόσον έχει μείνει ένα χρόνο έτσι αν έχουν υπολογισθεί τα ποσά που θα έπρεπε να είχε πάρει πήγαινε στον ΟΑΕΔ με τη ληξιαρχική πράξη θανάτου και δηλωσέ το τώρα με όλα τα δικαιολογητικά γιατί αν σου γίνει έλεγχος από αλλή υπηρεσία θα σου κόψουν σίγουρα δελτίο ελέγχου και πρόστιμο απο τη στιγμη που δεν έχεις οικειοθελή.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest

Τα ποσά έχουν αποδοθεί στο σύζυγο.

Το μόνο που δεν έχει γίνει είναι η αποχώρηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Μ.ΜΑΡΙΑ

Κάνε τις ενέργειες τώρα σε περίπτωση ελέγχου μπορεί και να μην το βρούν αν το βρούν όμως θα έχεις πρόβλημα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest
Κάνε τις ενέργειες τώρα σε περίπτωση ελέγχου μπορεί και να μην το βρούν αν το βρούν όμως θα έχεις πρόβλημα.

Τι προβλημα να έχει σε περίπτωση ελέγχου ? Ο άνθρωπος πέθανε δεν απεχωρησε οικιοθελώς .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Μ.ΜΑΡΙΑ

Ο εργοδότης υποχρεούται να αναγγείλει την οικειοθεή αποχώρηση στον ΟΑΕΔ άρθρο 2 & 1 Ν.2556/97. Ο νόμος δεν εξετάζει αν πέθανε ο εργαζομενος εξετάζει τις υποχρεώσεις του εργοδότη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest

Δε νομίζω να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα σε ότι αφορά τον καταλογισμό εισφορών μέχρι την ημερομηνία που θα προσκομίσει την οικειοθελή αποχώρηση στον ΟΑΕΔ γιατί είναι δεδομένο ότι ο μακαρίτης το μόνο μέρος που θα μπορούσε να "εργαστεί" ή όχι με εισφορές, είναι ο παράδεισος ή η κόλαση, και εκεί επικρατούν άλλοι νόμοι ουράνιοι όχι επίγηοι.

Επομένως δεν απασχολείται κάπου αλλού χωρίς εισφορές.

Αλλά θα μου πεις εκεί που βρίσκεται δεν του χρειάζονται κιόλας...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Ο εργοδότης υποχρεούται να αναγγείλει την οικειοθεή αποχώρηση στον ΟΑΕΔ άρθρο 2 & 1 Ν.2556/97. Ο νόμος δεν εξετάζει αν πέθανε ο εργαζομενος εξετάζει τις υποχρεώσεις του εργοδότη.

Τώρα βέβαια συζητιέται κατά πόσο είναι οικειοθελής αυτή η αποχώρηση. Το εκ παραδρομής "οικειοθεή" ταιριάζει καλύτερα.

Ο Λαναράς λέει:

"Καθώς όμως έχει δεχθεί ο ΑΠ, ο θάνατος του μισθωτού δεν αποτελεί οικειοθελή αποχώρηση, αλλά ούτε βέβαια και καταγγελία της σύμβασης εργασίας. (ΑΠ 1125/84, 414/94 ΔΕΝ). Αντίθετη όμως άποψη έχει το Υπουργείο Εργασίας με το 1315/4-5-98 Έγγραφό του."

Επί της ουσίας τώρα. Ο ΟΑΕΔ ποτέ των ποτών δεν πρόκειται να βρει ότι δεν έχει κατατεθεί οποιασδήποτε μορφής αναγγελία. Μόνη θεωρητική επίπτωση θα ήταν να ζητήσει το ΙΚΑ ασφάλιστρα για τον θανόντα έως την ημέρα του ελέγχου, αλλά δε νομίζω ακόμα και ελεγκτής του ΙΚΑ να κανει κάτι τέτοιο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Θεωρώ εντελώς τυπική διαδικασία το να αναγγελθεί τώρα ένα χρόνο μετά το γεγονός στον ΟΑΕΔ.

Έχουμε να κάνουμε με πραγματικό γεγονός με βεβαία ημερομηνία (ληξιαρχική πράξη θανάτου) και όσο και κακός να είναι ο ελεγκτής δεν μπορεί να αμφισβητήσει το γεγονός.

Φυλάξτε την ληξιαρχική πράξη θανάτου στο φάκελο του εργαζομένου ώστε να υπάρχει κατά τον έλεγχό και αν ξανασυμβεί σε κάποιο συνάδελφο τέτοιο γεγονός (μακάρι να μην μα τύχει), να ξέρουμε ότι η διαδικασία είναι αυτή που περιγράφουν οι συνάδελφοι και μέσα στις προβλεπόμενες ημερομηνίες.

Καλή η τυπικότητα αλλά μετά από ένα χρόνο μπορεί να οδηγήσει και σε κανένα έλεγχο!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Ο εργοδότης υποχρεούται να αναγγείλει την οικειοθεή αποχώρηση στον ΟΑΕΔ άρθρο 2 & 1 Ν.2556/97. Ο νόμος δεν εξετάζει αν πέθανε ο εργαζομενος εξετάζει τις υποχρεώσεις του εργοδότη.

Δεν έχει καμία κύρωση ο εργοδότης αν δεν υποβάλλει την οικειοθελή αποχώρηση.

ΑΡΘΡΟ 675 ΤΟΥ ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ: "Η σύμβαση εργασίας λύνεται με τον θάνατο του εργαζόμενου".

Άρα η επέλευση του συμβάντος του θανάτου λύει αυτοδικαίως την σύμβαση εργασίας. Η επιβεβαίωση του θανάτου μέσω της ληξιαρχικής πράξης θανάτου είναι η απόδειξη που έχετε εσείς έναντι οποιουδήποτε ελεγκτικού οργάνου του Ι.Κ.Α.

Δεν έχει καμία κύρωση ο εργοδότης για την μη υποβολή εντύπου διότι είναι αδύνατον να μην υπεβλήθη η οικειοθελής αποχώρηση δολίως από τον εργοδότη. Δεν είχε να αποκομίσει κανένας τίποτα με την μη υποβολή του εντύπου.

Ο άνθρωπος πέθανε, έπαψε να υπάρχει ως φυσικό πρόσωπο και η ληξιαρχική πράξη θανάτου αυτό ακριβώς επιβεβαιώνει, δηλαδή ΚΑΙ τον νομικό θάνατο μαζί με τον βιολογικό.

Ακόμα και σε περίπτωση ελέγχου του Ι.Κ.Α. δεν μπορεί το Ι.Κ.Α. να καταλογίσει ως πρόστιμο εισφορές ενός εξαμήνου, θα ήταν εντελώς παράνομο και παράλογο.

Τώρα, το πρόστιμο της εκπρόθεσμης υποβολής του εντύπου στον Ο.Α.Ε.Δ. θα το αντιμετωπίσετε μόνο αν πάτε εσείς το έντυπο τώρα.

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest Guest

Θάνατος μισθωτού

Δικαίωμα κληρονόμων αυτού επί των πάσης φύσεως αμοιβών που παρέμειναν

ανείσπρακτες

Η λύση της σύμβασης εργασίας ενός μισθωτού, η οποία επέρχεται αυτομάτως με το

θάνατό του, δεν σημαίνει ότι οι κληρονόμοι αυτού στερούνται αξίωσης έναντι των

πάσης φύσεως αμοιβών που εδικαιούτο.

Κατωτέρω αναφέρονται αναλυτικά τα δικαιώματα, αλλά και οι απαιτήσεις, των

κληρονόμων του μισθωτού έναντι του εργοδότη που απασχολούσε τον αποβιώσαντα

μισθωτό:

1. Δικαιούνται να εισπράξουν τις πάσης φύσεως αμοιβές (αποδοχές) που όφειλε ο

εργοδότης στο μισθωτό και οι οποίες παρέμειναν ανείσπρακτες από τον αμέσως

συμβαλλόμενο (το θανόντα).

2. Δικαιούνται τα ποσά των αμοιβών που αναφέρονται στο επίδομα αδείας και την

αποζημίωση αδείας, στην περίπτωση που ο αποβιώσας μισθωτός είχε υπερδωδεκάμηνη

υπηρεσία (υπηρεσία ενός έτους συμπληρωμένου και πλέον) στον εργοδότη του, με

την προϋπόθεση ότι δεν είχε κάνει χρήση της δικαιούμενης αδείας του και ούτε

του είχε καταβληθεί το επίδομα της αδείας.

3. Δικαιούνται τα ποσά των αμοιβών που αναφέρονται στο επίδομα αδείας και την

αποζημίωση αδείας, στην περίπτωση που ο αποβιώσας μισθωτός είχε υπηρεσία

μικρότερη του ενός έτους.

Στην περίπτωση αυτή, οι κληρονόμοι δικαιούνται ως αποζημίωση αδείας τα 2/25 του

μηνιαίου μισθού ή τα 2 ημερομίσθια για κάθε μήνα απασχόλησης του μισθωτού,

ανάλογα αν αυτός ήταν υπάλληλος ή ημερομίσθιος, καθώς επίσης και ως επίδομα

αδείας άλλα 2/25 ή 2 ημερομίσθια για κάθε μήνα απασχόλησής του, με την

προϋπόθεση ότι το επίδομα αδείας σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υπερβεί το

1/2 του μηνιαίου μισθού ή τα 13 ημερομίσθια.

4. Δικαιούνται τα δώρα εορτών (Πάσχα και Χριστουγέννων) ακέραια ή κατ' αναλογία

σε σχέση πάντοτε με το χρονικό διάστημα απασχόλησης του αποβιώσαντος μισθωτού

και με την προϋπόθεση ότι τα ως άνω δώρα είναι απαιτητά και ανείσπρακτα.

Οι κληρονόμοι του μισθωτού δεν δικαιούνται να απαιτήσουν, από τον εργοδότη που

τον απασχολούσε μέχρι την ημέρα του θανάτου του, αποζημίωση απόλυσης και τούτο

γιατί η αποζημίωση λόγω απόλυσης, σύμφωνα με την κείμενη εργατική νομοθεσία,

εκτός του ότι έχει προσωπικό χαρακτήρα και δικαίωμα είσπραξης αυτής έχει μόνο ο

άμεσα συμβαλλόμενος, ο μισθωτός δηλαδή, προϋποθέτει και την ύπαρξη καταγγελίας

της σύμβασης, κάτι που εν προκειμένω δεν συμβαίνει.

Συμπληρωματικά, αναφέρεται ότι οι κληρονόμοι του μισθωτού δεν δικαιούνται ούτε

μειωμένη αποζημίωση να απαιτήσουν, κάνοντας χρήση του άρθρου 5, Ν.435/1976,

ακόμη και στην περίπτωση που ο μισθωτός είχε καλύψει όλες τις προϋποθέσεις για

να πάρει πλήρη σύνταξη γήρατος και τούτο διότι την ως άνω μειωμένη αποζημίωση,

με βάση τη διάταξη του νόμου αυτού, τη δικαιούνται όσοι αποχωρούν οικειοθελώς.

Στο σημείο αυτό, πρέπει να τονισθεί ότι ο θάνατος του μισθωτού με βάση την

απόφαση 1125/1984 του Αρείου Πάγου δεν εξομοιώνεται με το καθεστώς της

οικειοθελούς αποχωρήσεως ενός μισθωτού από την εργασία του.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημέρα συνάδελφοι.

εν τέλει θεωρείτε ότι πρέπει να υποβληθεί δήλωση αποχώρησης στον ΟΑΕΔ σε περίπτωση θανάτου εργαζόμενου;

Επίσης

εκτός της αναγγελίας σε ΚΕΠΕΚ και αστυνομία γνωρίζετε αν χρειάζεται γίνουν ενέργειες και σε καμιά άλλη αρχή;

Δυστυχώς είχαμε χθες ενα τέτοιο συμβάν.

Κάθε γνώμη χρήσιμη.

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Λοιπόν ........ μόνος μου ρωτάω μόνος μου απαντάω.........

Απλά έτσι για ενημέρωση και πληρότητα..

Ο ΟΑΕΔ ζήτησε ............ (κρατηθείτε) καταγγελία σύμβασης.

Παιδιά λ.εω.......... η καταγγελία συνεπάγεται αποζημίωση........ δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Βάσει το Α.Κ. (γειά σου doctor) η σύμβαση λύεται αυτοδίκαια.

Τι λέτε κύριε......... υπάρχουν κληρονόμοι, πρέπει να καταβάλλετε ότι υποχρεούστε..........

Τέλος πάντων μετά από συζήτηση και μεταφορά της γραμμής στην προϊσταμένη......... εμείς καταγγελία παραλαμβάνουμε, για τα υπόλοιπα ρωτήστε την επιθεώρηση. Είναι εργατικά ζητήματα.

Κι ευτυχώς η επιθεώρηση.........

Δεν πάνε καλά οι άνθρωποι......... τι ζητάνε από τον κόσμο.

Δεν χρειάζεται ούτε καταγγελία, ούτε αποχώρηση. Η σύμβαση λύεται αυτοδίκαια. Αποδεικνύεται από το αντίγραφο της ληξιαρχικής πράξης θανάτου και οφείλονται μόνο δεδουλευμένες αποδοχές και αναλογίες αδειών και επιδομάτων.

That's all.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Θάνατος μισθωτού στις 25/11...έχει πάρε ολόκληρο το μισθό του για το Νοέμβριο, ι την άδεια του και το επίδομα αδείας τον Αύγουστο...λογικά οι κληρονόμοι του  δικαιούνται μόνον το δώρο Χριστουγέννων ....δεν υπάρχει αποζημίωση αδείας...Σωστά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

http://www.dikigorosergatologos.gr/index.php/useful-questions/labour-contract/item/1105-thanatos-misthotou-dikaiomata-sigenon/1105-thanatos-misthotou-dikaiomata-sigenon.html

Οι κληρονόμοι δε δικαιούνται να αξιώσουν αποζημίωση

από τον εργοδότη για τη λύση της σύμβασης εργασίας που επήλθε από το θάνατο. Οι κληρονόμοι δικαιούνται να απαιτήσουν από τον εργοδότη τα ακόλουθα: α) οφειλόμενα δεδουλευμένα του θανόντα εργαζόμενου, β) το δώρο εορτών που δικαιούταν ο θανόντας εργαζόμενος και γ) τις αποδοχές αδείας και επιδόματος αδείας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Floyd pink σύμφωνα με αυτά που γράφεις.....τον Νοέμβριο ο θανών είχε ήδη πληρωθεί...άδεια και επίδομα αδείας το είχε λάβει ολόκληρο τους καλοκαιρινούς μήνες...άρα οι κληρονόμοι δικαιούνται μόνον το δώρο Χριστουγέννων....σωστά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
  • Δεν χρειάζεται ούτε καταγγελία, ούτε αποχώρηση. Η σύμβαση λύεται αυτοδίκαια. Αποδεικνύεται από το αντίγραφο της ληξιαρχικής πράξης θανάτου και οφείλονται μόνο δεδουλευμένες αποδοχές και αναλογίες αδειών και επιδομάτων.

 

Μου έτυχε και αυτό...θάνατος υπαλλήλου ...σήμερα το πρωί.

Ισχύουν και σήμερα τα ανωτέρω  ????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 ώρες πριν, SOTPAR said:
  • Δεν χρειάζεται ούτε καταγγελία, ούτε αποχώρηση. Η σύμβαση λύεται αυτοδίκαια. Αποδεικνύεται από το αντίγραφο της ληξιαρχικής πράξης θανάτου και οφείλονται μόνο δεδουλευμένες αποδοχές και αναλογίες αδειών και επιδομάτων.

 

Μου έτυχε και αυτό...θάνατος υπαλλήλου ...σήμερα το πρωί.

Ισχύουν και σήμερα τα ανωτέρω  ????

ισχύει..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ισχυουν ομως στο εργανη υπαρχει ενα θεμα πως θα διαγραφει ο συγχωρεμενος απο το συστημα αν δεν δωθει ηλεκτρονικα εντυπο πχ αποχωρησης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

υποβάλοντας οικοιοθελή αποχώρηση με επισυναπτώμενη την ληξιαρχική πράξη θανάτου και γράφοντας στις παρατηρήσεις ότι κατατίθεται λόγω θανάτου του εργαζομένου(ΑΡΘΡΟ 675 ΠΑΡ.1 ΤΟΥ Α.Κ.) σε έλεγχο δεν είχα πρόβλημα

ΚΑΤΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 2017-10-11 στις 9:29 ΠΜ, iliasxavra είπε

υποβάλοντας οικοιοθελή αποχώρηση με επισυναπτώμενη την ληξιαρχική πράξη θανάτου και γράφοντας στις παρατηρήσεις ότι κατατίθεται λόγω θανάτου του εργαζομένου(ΑΡΘΡΟ 675 ΠΑΡ.1 ΤΟΥ Α.Κ.) σε έλεγχο δεν είχα πρόβλημα

ΚΑΤΑ

Αυτό είναι η καλύτερη λύση, ώστε να μην εμφανίζεται ενεργός στο Εργάνη ο μακαρίτης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×