Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Guest Επισκέπτης-GIANA-

BONUS ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΔΕΥΟΝΤΑ ΠΩΛΗΤΗ

Question

Guest Επισκέπτης-GIANA-

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ:

ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΜΙΣΘΩΤΟ ΠΕΡΟΔΕΥΟΝΤΑ ΠΩΛΗΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ:

ΜΙΚΤΟ ΜΙΣΘΟ 1040 EURO

ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΟ ΜΙΣΘΟ ΤΕΚΜΑΡΤΟ 1052 EURO (14η ΑΣΦ.ΚΛΑΣΗ)

ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ BONUS ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ 40 EURO, ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΣΕ ΤΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ;

α) 1040+40 = 1080 EURO

Β) 1052+40 = 1092 EURO ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.

ΕΥΑΧΑΡΙΣΤΩ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
Guest Μ.ΜΑΡΙΑ

Οι περιοδευοντες πωλητές ασφαλίζονται βάση των τερκμαρτών του ΙΚΑ οπότε εκεί θα ασφαλίσεις και τα bonus του.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

H ασφάλιση θα γίνει στο 25πλάσιο της 14ης ασφαλιστικής κλάσης ανεξαρτήτως των καταβαλλομένων αποδοχών.

Τα επιπλέον χρήματα δεν έχουν σχέση με την ασφάλιση του Ι.Κ.Α. αλλά μόνο με την παρακράτηση του Φ.Μ.Υ.

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ολα τα παραπάνω είναι σωστά όταν ο πωλητής αμοίβεται με ποσοστά ή με μισθό + ποσοστά.

Στην περίπτωση όμως που ο πωλητής έχει συμφωνήσει να αμοίβεται με σταθερό μισθό, τότε η ασφάλιση του θα γίνεται στον μισθό του, ακόμη κι αν είναι κατώτερος από την 14η κλάση, αρκεί να είναι σύμφωνος με την συλογική σύμβαση εργασίας που τον καλύπτει.

Σωστά?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Ολα τα παραπάνω είναι σωστά όταν ο πωλητής αμοίβεται με ποσοστά ή με μισθό + ποσοστά.

Στην περίπτωση όμως που ο πωλητής έχει συμφωνήσει να αμοίβεται με σταθερό μισθό, τότε η ασφάλιση του θα γίνεται στον μισθό του, ακόμη κι αν είναι κατώτερος από την 14η κλάση, αρκεί να είναι σύμφωνος με την συλογική σύμβαση εργασίας που τον καλύπτει.

Σωστά?

Το ίδιο γνωρίζω και εγώ...Δεν ξέρω βεβαια αν ο ειδήμων(το εννοώ) Doctor διαφωνει...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΑΝ Ο ΠΕΡΙΟΔΕΥΩΝ ΠΩΛΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΠΡΙΝ Ή ΜΕΤΑ ΤΟ 93

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΠΡΙΝ ΤΟ 93, Η ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΤΕΚΜΑΡΤΟΥ, (ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ 14 ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ Χ 25)

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ 93, Η ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ (ΤΕΚΜΑΡΤΟ-ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΑΝ Ο ΠΕΡΙΟΔΕΥΩΝ ΠΩΛΗΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΠΡΙΝ Ή ΜΕΤΑ ΤΟ 93

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΠΡΙΝ ΤΟ 93, Η ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΤΕΚΜΑΡΤΟΥ, (ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ 14 ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΚΛΑΣΗΣ Χ 25)

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ 93, Η ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ (ΤΕΚΜΑΡΤΟ-ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ)

Αυτό επειδή το έχω ακούσει ξανά από που προκύπτει ?

Υπάρχει κάποια σχετική εγκύκλιος ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εγκ.15/2004 του ΙΚΑ.

Ο τρόπος ασφάλισης των μισθωτών που αναφέρονται στον κοινοποιούμενο πίνακα κατάταξης δεν ισχύει:

• για τους αμειβόμενους αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας (Γενική και Ειδικές) για κανονική και πλήρη απασχόληση.

• για τους αμειβόμενους με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κ.λ.π. (π.χ. περιοδεύοντες πωλητές, πλασιέ), όταν οι σταθερές αποδοχές τους υπερβαίνουν τις τεκμαρτές, της κλάσης κατάταξής τους. Σ΄αυτήν την περίπτωση, ασφαλίζονται επί των σταθερών αποδοχών τους (άρθρο 18 παρ.6 του Κ.Α. ΙΚΑ).

Ως σταθερές αποδοχές, νοούνται οι συμφωνημένες, υπό την προϋπόθεση να είναι ανώτερες της Γενικής ή της Οικείας Ειδικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Αυτό επειδή το έχω ακούσει ξανά από που προκύπτει ?

Υπάρχει κάποια σχετική εγκύκλιος ?

Αυτό προκύπτει από το ΙΚΑ,(χα, χα) και στο πρόστιμο που μας έριξε, γιατί ασφαλίζαμε επί του τεκμαρτού και όχι επί του μεγαλυτέρου (για υπάλληλο μετά το 93), όταν προέκυψαν κάποια bonus, κάποιους μήνες που ξεπερνούσαν το τεκμαρτό του.(βασικός της σύμβασης+bonus)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Αυτό προκύπτει από το ΙΚΑ,(χα, χα) και στο πρόστιμο που μας έριξε, γιατί ασφαλίζαμε επί του τεκμαρτού και όχι επί του μεγαλυτέρου (για υπάλληλο μετά το 93), όταν προέκυψαν κάποια bonus, κάποιους μήνες που ξεπερνούσαν το τεκμαρτό του.(βασικός της σύμβασης+bonus)

Οι εισφορές για μεν τους μισθωτούς των οποίων οι σταθερές αποδοχές και εκ των προτέρων συμφωνημένες είναι ανώτερες των καθοριζομένων από το Δ.Σ. του Ι.Κ.Α. τεκμαρτές αποδοχές της κατηγορίας που ανήκουν, υπολογίζονται με βάση τις σταθερές συμφωνημένες αποδοχές, για δε τους μισθωτούς, οι οποίοι αμείβονται με καθοριζόμενες εκ των προτέρων αποδοχές, δηλαδή σταθερές αποδοχές κατώτερες των τεκμαρτών αποδοχών και ποσοστά, οι εισφορές ΔΕΝ υπολογίζονται στο συνολικό ποσό των αποδοχών τους, εφόσον αυτές είναι ανώτερες των τεκμαρτών αποδοχών, αλλά επί των καθοριζόμενων από το ΙΚΑ τεκμαρτών αποδοχών της κατηγορίας που ανήκουν (Άρθρο 18 παρ.6 του ΙΚΑ, Πρ. Αθηνών 3840/70 ΕΔΚΑ 1971 σελ.780, Εγγ.Α42/26-4-85, Διοικ.Πρ.Θεσ/κης 5207/88 ΕΔΚΑ 1988 σελ.507).

Όπως φαίνεται από τις παραπάνω διατάξεις, η ασφάλιση με βάση τις πραγματικές αποδοχές (σταθερές και ποσοστά) που είναι ανώτερες από τις τεκμαρτές αποδοχές, δεν είναι υποχρεωτική από τον εργοδότη, αλλά προαιρετική.

Αν ο εργοδότης επιλέξει την ασφάλιση με βάση τις πραγματικές αποδοχές (σταθερές, ποσοστά κλπ) που είναι ανώτερες των τεκμαρτών αποδοχών της κατάταξης, θα πρέπει αυτός ο τρόπος ασφάλισης να εφαρμόζεται για όλους τους μισθωτούς και μάλιστα χωρίς καμία επαναχώρηση (Εγγ.ΙΚΑ Α42/26-4-85).

Στην προκειμένη περίπτωση οι εισφορές, κατά την άποψή μας, θα πρέπει να υπολογίζονται:

* Για μεν τους παλαιούς ασφαλισμένους (μέχρι 31/12/92) μέχρι του 25πλασίου του ημερομισθίου μισθού της ανώτατης ασφαλιστικής κλάσης, όπως ισχύει κάθε φορά,

** Για δε τους νέους ασφαλισμένους (μετά την 1/1/93) στο σύνολο των αποδοχών (σταθερές,ποσοστά κλπ). χωρίς τον παραπάνω περιορισμό, με την προϋπόθεση ότι το ύψος των μηνιαίων καταβαλλόμενων αποδοχών (σταθερές αποδοχές, ποσοστά κλπ) αποδεικνύεται από έγγραφα στοιχεία (σύμβαση εργασίας, αποδείξεις πληρωμής, φορολογική δήλωση εργοδότη-ασφαλισμένου, κλπ.).

(από τον Πρακτικό οδηγό εργατικών ασφαλιστικών θεμάτων της Pim, B' τόμος, σελ.Ε99).

Έχω την γνώμη ότι το πρόστιμο σας το κατελόγισε το Ι.Κ.Α. για το bonus και όχι για τον τρόπο ασφάλισης. Επιμέρισε λοιπόν το bonus νομίζω,ίσως αυθαίρετα. Αν θέλετε γράψτε μας τι ακριβώς έγραφε η πράξη του Ι.Κ.Α. γιατί υπάρχει η πιθανότητα να ακυρώσετε το πρόστιμο. Εγώ τους πήρα πίσω 3.500 ευρώ.

Και προς Θεού, μην νομίζετε ότι επειδή το Ι.Κ.Α. καταλογίζει πρόστιμο, αυτομάτως προκύπτει δεδικασμένο και άρα αυτό που έπραξε το Ι.Κ.Α. είναι εκ του αποτελέσματος σωστό και άρα σύννομο.

Δεν έχουν καμία ισχύ τα πρόστιμα του Ι.Κ.Α. όσον αφορά την διάπλαση νομολογίας, διότι απλά δεν αποτελούν νομολογία τα πρόστιμα, αλλά μόνο οι αποφάσεις των δικαστηρίων.

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η εγκ.15/2004 κάνει διάκριση ανάμεσα σε νέους και παλιούς ασφαλισμένους? Δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Γιατί αναλισκόμαστε σε νομολογία 20 και 30 ετών και δε βλέπουμε το προφανες? Μιλάμε για περιοδεύοντες πωλητές που αμοίβονται μόνο με σταθερές αποδοχές χωρίς ποσοστά...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest THEODOSIOS
Η εγκ.15/2004 κάνει διάκριση ανάμεσα σε νέους και παλιούς ασφαλισμένους? Δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Γιατί αναλισκόμαστε σε νομολογία 20 και 30 ετών και δε βλέπουμε το προφανες? Μιλάμε για περιοδεύοντες πωλητές που αμοίβονται μόνο με σταθερές αποδοχές χωρίς ποσοστά...

Φίλε Σουηδέ περιμένω με ενδιαφέρον την άποψη σου...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Υπάρχουν εταιρείες που κάνουν το εξής τρυκ:

Για να μην θεωρηθούν σταθερές οι αποδοχές των πωλητών τους και πάνε οι εισφορές επί του συνόλου των αποδοχών αλλά επί του τεκμαρτού, αυξομειώνουν τις αποδοχές κάθε μήνα, με την σύμφωνη γνώμη βέβαια του εργαζομένου.

Και ξέρετε κάτι? Το Ι.Κ.Α. το δέχεται και δεν μπορεί να πει και τίποτα.

Περίπτωση πωλητή.

Αποδοχές μηνών πωλητή: 1850, 1725, 2050, 1450 κλπ. εισφορές πάντα επί του τεκμαρτού και όχι επί του καταβαλλομένου.

Χάος....

doctor

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα.  μια ερώτηση παρακαλώ.

 

περιοδεύων πωλητης αμοίβεται με τεκμαρτό ημερομίσθιο 37,13  11η ασφαλιστική κλάση.  Κάθε μήνα υπολογίζονται μπόνους ανάλογα με το τζίρο που πιάνει.

1.   37,13 * 25= 928,25 + μπόνους 300 ευρώ = 1228,25.  Σε ποιό ποσό θα υπολογίσω ΙΚΑ?  υπολογίζω εισφορες και στα μπόνους?

 

2.   Γίνεται παρακράτηση ΦΜΥ και στα μπόνους?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα.  μια ερώτηση παρακαλώ.

 

περιοδεύων πωλητης αμοίβεται με τεκμαρτό ημερομίσθιο 37,13  11η ασφαλιστική κλάση.  Κάθε μήνα υπολογίζονται μπόνους ανάλογα με το τζίρο που πιάνει.

1.   37,13 * 25= 928,25 + μπόνους 300 ευρώ = 1228,25.  Σε ποιό ποσό θα υπολογίσω ΙΚΑ?  υπολογίζω εισφορες και στα μπόνους?

 

2.   Γίνεται παρακράτηση ΦΜΥ και στα μπόνους?

Όποιος απαντήσει με σαφήνεια και τον τρόπο που θα γίνει όλη η διαδικασία,κερδίζει.............φοβάμαι οτι ο γιατρός

θα είναι νικητής πάλι ,ίδωμεν.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα, θα ήθελα να μου λύσει κάποιος μια απορία. Υπάρχει κάποια λίστα για τους πωλητές οι οποίοι όταν πάνε Ευρώπη παίρνουν bonus πχ. αν πάει κάποιος Λονδίνο παίρνει 300€ bonus??? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εγω δεν εχω ακουσει ποτε για κατι τετοιο, αλλα για εκτός έδρας που είναι 25% προσαύξηση στο ημερομίσθιό του και βεβαίως κάλυψη όλων των συμφωνημένων εξόδων του με προσκόμιση των αντίστοιχων αποδείξεων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μου το ανέφερε το αφεντικό μου ότι υπάρχει μια λίστα από πόλεις ΕΕ που υπάρχει ένα μπόνους ανάλογα με την πόλη που πάει ο πωλητής. Αυτό που μου για τα εκτός έδρας το ξέρω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι, υπάρχει μια τέτοια λίστα. Η λίστα Labonusrd!

 

Παρίσι 1400,00€

Λονδίνο 950,00€

Βερολίνο 1150,00€

Βουδαπέστη 860,00€

Άμστερνταμ 1020,00€

Βιέννη 750,00€

Μαδρίτη 890,00€

Αθήνα 1,65€

 

Καλημέρααααααα :)

 

 

Υ.Γ.

Για ευνόητους λόγους, όταν την λάβαμε σβήσαμε μερικές πόλεις... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

με αφορμή το post http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=100236&p=688759 

μόλις διαπίστωσα δυστυχώς ότι πωλητές = ασφαλισζόμενοι με τεκμαρτό ημερομίσθιο. :(

 

έχω τις εξής περιπτώσεις:

 

Α ) πωλητής (παλιός) έχει εδραιώσει κύκλο πελατών και αμοίβεται με σταθερό μισθό 644,69 + bonus κάθε μήνα.

Το bonus είναι μεγάλο και κυμαίνεται περίπου 700-1000€ επιπλέον μικτά.

Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να του υπολογίζω εισφορές μέχρι του 25*37,13=928,25€ που βγαίνει βάσει Τ.Η. ή πρέπει πρώτα να γίνει αναπροσαρμογή του βασικού μισθού του σε >928,25€ για να ισχύσει αυτό;

 

Β ) πωλητής (νέος) δεν έχει εδραιώσει κύκλο πελατών και ως σήμερα αμοίβεται μόνο με τον σταθερό μισθό 644,69€.

 

Όταν -με το καλό- εδραιώσει πελάτες και του υπολογιστεί Bonus τι πρέπει να κάνω;  :blink:

Να υπολογίσω με το πρώτο Bonus, έστω και 1€, εισφορές για τα 928,25€ ??

Κι αν για κάποιους μήνες πάλι δεν πιάσει στόχο και δεν του δοθεί bonus ?? 

Να πράττω κάθε μήνα κατά το πραγματικό γεγονός ή σε περίπτωση ελέγχου θα μου πουν ότι έστω και 1€ bonus όλη τη χρονιά να πήρε πρέπει να πάει με τα τεκμαρτά από την αρχή της εργασιακής σχέσης η ασφαλισή του;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οι περιοδεύοντες πωλητές (πλασιέ) λόγω του τρόπου αμοιβής (μισθός ή/και ποσοστά ή/και προμήθειες) έχουν κυμαινόμενες αποδοχές και οι εισφορές υπολογίζονται επί των τεκμαρτών αποδοχών τους οι οποίες κατ έτος ορίζονται με απόφαση του Δ.Σ. του Ι.Κ.Α. - Ε.Τ.Α.Μ.. Σύμφωνα με την εγκύκλιο 10/2013, οι κατηγορίες των αμειβομένων μισθωτών με κυμαινόμενες αποδοχές  για το έτος 2013, κατατάσσονται σε ασφαλιστικές κλάσεις τεκμαρτών ημερομίσθιων, κατώτερες κατά τρεις (3) από αυτές που είχαν καταταχτεί για το έτος 2012. Έτσι, οι Πλασιέ - Περιοδεύοντες πωλητές κατατάσσονται στην 11η ασφαλιστική κλάση, δηλαδή Τεκμαρτό Ημερομίσθιο (Τ.Η.) 37,13.  
Η διάταξη της παρ. 5 του άρθρου 18 του Κ.Α. περί υπολογισμού των εισφορών στις τεκμαρτές αποδοχές δεν έχει εφαρμογή στις εξής περιπτώσεις: 
1) Όταν υπάρχει μόνο συμφωνηθείς σταθερός μισθός (αμοιβής χωρίς ποσοστά, προμήθειες κ.λπ.) οπότε οι εισφορές υπολογίζονται επί των σταθερών αποδοχών 
2) Όταν ο συμφωνηθείς μισθός συνιστάται εν μέρει με σταθερές αποδοχές και εν μέρει με ποσοστά, προμήθειες κ.λπ. και οι σταθερές αποδοχές υπερβαίνουν τις τεκμαρτές που καθορίζονται κάθε φορά από το Δ.Σ. του Ι.Κ.Α. - Ε.Τ.Α.Μ.. 
Στις περιπτώσεις αυτές οι εισφορές υπολογίζονται επί των σταθερών αποδοχών. 
Επομένως, η ασφάλιση ενός περιοδεύοντα πωλητή εφόσον αμείβεται με ποσοστά και σταθερό μισθό διαμορφώνεται με βάση τις εξής περιπτώσεις: 
α) Στην περίπτωση που ο σταθερός μισθός είναι μικρότερος από το 25πλάσιο του Τ.Η. της 11ης ασφαλιστικής κλάσης τότε η ασφάλιση γίνεται μόνο επί των Τ.Η. 
β) Στην περίπτωση που ο σταθερός μισθός είναι μεγαλύτερος από το 24πλάσιο του Τ.Η. της 11ης ασφαλιστικής κλάσης τότε η ασφάλιση γίνεται επί του σταθερού μισθού. 
Οι τεκμαρτές αποδοχές της 11ης ασφαλιστικής κλάσης είναι 928,25 € μηνιαίως (37,13*25).  

Συμπληρώνοντας την παραπάνω απάντηση, επισημαίνουμε ότι για το ΤΑΥΕΚ δεν υπάρχει τεκμαρτή ασφάλιση και οι εισφορές υπολογίζονται επί του συνόλου των αποδοχών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα είχα διαβάσει ήδη όλα αυτά, μια βοήθεια με την ερμηνεία ζητώ.

 

Στην περίπτωση του Α, μιας και είναι πιο συμφέρον να ασφαλίζεται βάσει Τ.Η. δεν θα μπορούσαμε να κάναμε στο μέλλον μια τροποποίηση της σύμβασής του, να ορίσουμε σταθερό μισθό πχ 950€ και να υπολογίζουμε την επιπλέον διαφορά ως bonus;

Στην περίπτωση του Β  θα μπορούσε μέχρι να έρθει η ώρα να λάβει bonus να θεωρείται πωλητής με σταθερό μισθό και να ασφαλίζεται βάσει πραγματικών αποδοχών;

 

Στην πραγματικότητα, στις ατομικές συμβάσεις και των δύο δεν αναφέρονται πουθενά Bonus ή τρόπος υπολογισμού αυτών. Περιγράφεται και στις δύο περιπτώσεις πρόσληψη περιοδεύοντος πωλητή με τον βασικό μισθό της ΕΓΣΣΕ.

Οι συμφωνίες για τα bonus είναι προφορικές.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

η μειωση  με τον  Ν.4093/2012  στις ελαχιστες αμοιβες ,δεν αφορα τον περιοδευοντα πωλητη

συνεχιζει να ασφαλιζεται με την  11 ασφ.κλαση?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα είχα διαβάσει ήδη όλα αυτά, μια βοήθεια με την ερμηνεία ζητώ.

 

Στην περίπτωση του Α, μιας και είναι πιο συμφέρον να ασφαλίζεται βάσει Τ.Η. δεν θα μπορούσαμε να κάναμε στο μέλλον μια τροποποίηση της σύμβασής του, να ορίσουμε σταθερό μισθό πχ 950€ και να υπολογίζουμε την επιπλέον διαφορά ως bonus;

Στην περίπτωση του Β  θα μπορούσε μέχρι να έρθει η ώρα να λάβει bonus να θεωρείται πωλητής με σταθερό μισθό και να ασφαλίζεται βάσει πραγματικών αποδοχών;

 

Στην πραγματικότητα, στις ατομικές συμβάσεις και των δύο δεν αναφέρονται πουθενά Bonus ή τρόπος υπολογισμού αυτών. Περιγράφεται και στις δύο περιπτώσεις πρόσληψη περιοδεύοντος πωλητή με τον βασικό μισθό της ΕΓΣΣΕ.

Οι συμφωνίες για τα bonus είναι προφορικές.

Η απάντηση υπάρχει σε αυτό που σου ανέβασα,ξαναδιαβασέ το και θα βρείς την λύση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημερα σε ολους

θα ηθελα να θεσω ενα ερωτημα που με απασχολει τελευταια

 

Με ποιον τροπο θα μπορουσε επιχειρηση να δωσει Bonus σε πωλητες πελατων της οταν αυτοι πετυχαινουν τους στοχους που τους βαζει?

Ευχαριστω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 22/11/2015 at 4:50 ΜΜ, KABONTOROS said:

Επομένως, η ασφάλιση ενός περιοδεύοντα πωλητή εφόσον αμείβεται με ποσοστά και σταθερό μισθό διαμορφώνεται με βάση τις εξής περιπτώσεις: 
α) Στην περίπτωση που ο σταθερός μισθός είναι μικρότερος από το 25πλάσιο του Τ.Η. της 11ης ασφαλιστικής κλάσης τότε η ασφάλιση γίνεται μόνο επί των Τ.Η. 
β) Στην περίπτωση που ο σταθερός μισθός είναι μεγαλύτερος από το 24πλάσιο του Τ.Η. της 11ης ασφαλιστικής κλάσης τότε η ασφάλιση γίνεται επί του σταθερού μισθού. 
Οι τεκμαρτές αποδοχές της 11ης ασφαλιστικής κλάσης είναι 928,25 € μηνιαίως (37,13*25). 

καλημέρα 

επανέρχομαι και με ακόμα μια περίπτωση (διαφωτίστε με αν μπορείτε παρακαλώ)

Περίπτωση όπου πωλητής έχει προσληφθεί με ημιαπασχόληση (με τον βασικό μισθό αλλά για 2 ημέρες / εβδομάδα) 

Να υποθέσω ότι ο σταθερός μισθός του πάλι θα θεωρείται ως μικρότερος του 25πλαιου ΤΗ και η ασφάλιση θα γίνεται επί ΤΗ; 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...