Jump to content
  • 0

ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΕΠΙΘ.ΕΡΓΑΣΙΑΣ


Guest Aria
 Share

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΜΕΧΡΙ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΙΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΣ ΔΙΠΛΟΥΝ ΚΑΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΧΩΡΙΣ Η ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟ ΠΕΔΙΟ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Δεν ξέρω τι σας λένε εκεί πάνω, το εδώ ΣΕΠΕ ζητάει να αναγράφεται στις παρατηρήσεις υποχρεωτικά το διάλλειμμα....

Σε εμάς τους "απο πάνω" :D δεν μας το έχουν ζητήσει ποτέ

Πάντως , κατά την γνώμη μου , εσεις "οι απο κάτω" έχετε δίκιο

πρέπει να γίνεται μνεία για να μην γίνεται (που γίνεται και παραγίνεται) καταστρατήγηση

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Δεν ξέρω τι σας λένε εκεί πάνω, το εδώ ΣΕΠΕ ζητάει να αναγράφεται στις παρατηρήσεις υποχρεωτικά το διάλλειμμα....

Δεν ξέρω τι λένε σε σας τους από πάνω, πάντως σε εμάς στην Γαυδοπούλα λένε ότι το διάλειμμα έχει να κάνει με την ΣΣΕ που εφαρμόζεται και ότι πρέπει να αναγράφεται στον πίνακα προσωπικού!

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης

1. Δηλαδή το διάλειμμα δεν είναι μέσα στο 8ωρο αλλά το παρατείνει;

2. Κυκλοφόρησε (ως υπόδειξη από ΟΑΕΔ κατά την υποβολή πρόσληψης)ότι στην μερική απασχόληση η προθεσμία κατάθεσης του πίνακα στην επιθεώρηση δεν είναι 15 μέρες αλλά 8. Ξέρει κανείς κάτι;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

1. Δηλαδή το διάλειμμα δεν είναι μέσα στο 8ωρο αλλά το παρατείνει;

2. Κυκλοφόρησε (ως υπόδειξη από ΟΑΕΔ κατά την υποβολή πρόσληψης)ότι στην μερική απασχόληση η προθεσμία κατάθεσης του πίνακα στην επιθεώρηση δεν είναι 15 μέρες αλλά 8. Ξέρει κανείς κάτι;

ευχαριστώ

Ναι, ισχύει, είναι 8 ημέρες.

Ν.3846/2010

Άρθρο 2. Μερική απασχόληση

Το άρθρο 38 του ν. 1892/1990 (ΦΕΚ 101 Α ), όπως αντικαταστάθηκε και ισχύει με το άρθρο 2 του ν. 2639/ 1998 (ΦΕΚ 205 Α ), αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«1. Κατά την κατάρτιση της σύμβασης εργασίας ή κατά τη διάρκειά της ο εργοδότης και ο μισθωτός μπορούν με έγγραφη ατομική σύμβαση να συμφωνήσουν, ημερήσια ή εβδομαδιαία ή δεκαπενθήμερη ή μηνιαία εργασία, για ορισμένο ή αόριστο χρόνο, η οποία θα είναι μικρότερης διάρκειας από την κανονική (μερική απασχόληση). Η συμφωνία αυτή, εφόσον μέσα σε οκτώ (8) ημέρες από την κατάρτισή της δεν γνωστοποιηθεί στην οικεία Επιθεώρηση Εργασίας, τεκμαίρεται ότι καλύπτει σχέση εργασίας με πλήρη απασχόληση.

2. Για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου νοείται ως: α) «εργαζόμενος μερικής απασχόλησης», κάθε εργαζόμενος με σύμβαση ή σχέση εξαρτημένης εργασίας, του οποίου οι ώρες εργασίας, υπολογιζόμενες σε ημερήσια, εβδομαδιαία, δεκαπενθήμερη ή μηνιαία βάση είναι λιγότερες από το κανονικό ωράριο εργασίας του συγκρίσιμου εργαζόμενου με πλήρη απασχόληση,

β) «συγκρίσιμος εργαζόμενος με πλήρη απασχόληση», κάθε εργαζόμενος πλήρους απασχόλησης, που απασχολείται στην ίδια επιχείρηση με σύμβαση ή σχέση εξαρτημένης εργασίας, και εκτελεί ίδια ή παρόμοια καθήκοντα, υπό τις αυτές συνθήκες. Όταν στην επιχείρηση δεν υπάρχει συγκρίσιμος εργαζόμενος με πλήρη απασχόληση, η σύγκριση γίνεται με αναφορά στη συλλογική ρύθμιση στην οποία θα υπαγόταν ο εργαζόμενος αν είχε προσληφθεί με πλήρη απασχόληση. Οι εργαζόμενοι με σύμβαση ή σχέση εργασίας μερικής απασχόλησης δεν επιτρέπεται να αντιμετωπίζονται δυσμενώς σε σχέση με τους συγκρίσιμους εργαζόμενους με κανονική απασχόληση, εκτός εάν συντρέχουν αντικειμενικοί λόγοι οι οποίοι τη δικαιολογούν, όπως η διαφοροποίηση στο ωράριο εργασίας.

3. Κατά την κατάρτιση της σύμβασης εργασίας ή κατά τη διάρκειά της ο εργοδότης και ο μισθωτός μπορούν με έγγραφη ατομική σύμβαση να συμφωνήσουν κάθε μορφή απασχόλησης εκ περιτροπής.

Εκ περιτροπής απασχόληση θεωρείται η απασχόληση κατά λιγότερες ημέρες την εβδομάδα ή κατά λιγότερες εβδομάδες το μήνα ή κατά λιγότερους μήνες το έτος ή και συνδυασμός αυτών κατά πλήρες ημερήσιο ωράριο εργασίας.

Η παρεχόμενη από το άρθρο αυτό προστασία καλύπτει και τους απασχολούμενους με βάση τις συμφωνίες του προηγούμενου εδαφίου.

Αν περιοριστούν οι δραστηριότητές του, ο εργοδότης μπορεί, αντί καταγγελίας της σύμβασης εργασίας, να επιβάλει σύστημα εκ περιτροπής απασχόλησης στην επι- χείρησή του, η διάρκεια της οποίας δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τους έξι (6) μήνες στο ίδιο ημερολογιακό έτος,

μόνο εφόσον προηγουμένως προβεί σε ενημέρωση και διαβούλευση με τους νόμιμους εκπροσώπους των εργαζομένων, σύμφωνα με τις διατάξεις του π.δ. 240/2006 (ΦΕΚ252 Α ) και του ν. 1767/1988 (ΦΕΚ63 Α ).

Οι συμφωνίες ή οι αποφάσεις της παραγράφου αυτής γνωστοποιούνται μέσα σε οκτώ (8) ημέρες από την κατάρτιση ή τη λήψη τους στην οικεία Επιθεώρηση Εργασίας.

4. Ως εκπρόσωποι των εργαζομένων, για την εφαρμογή της προηγούμενης παραγράφου ορίζονται κατά την εξής σειρά προτεραιότητας:

α) οι εκπρόσωποι από την πλέον αντιπροσωπευτική συνδικαλιστική οργάνωση της επιχείρησης ή της εκμετάλλευσης, η οποία καλύπτει κατά το καταστατικό της εργαζόμενους, ανεξάρτητα από την κατηγορία, τη θέση ή την ειδικότητά τους,

β) οι εκπρόσωποι των υφιστάμενων συνδικαλιστικών οργανώσεων της επιχείρησης ή της εκμετάλλευσης,

γ) το συμβούλιο εργαζομένων,

δ) εάν ελλείπουν συνδικαλιστικές οργανώσεις και συμβούλιο εργαζομένων, η ενημέρωση και διαβούλευση γίνεται με το σύνολο των εργαζομένων. Η ενημέρωση μπορεί να γίνει με εφάπαξ ανακοίνωση σε εμφανές και προσιτό σημείο της επιχείρησης. Η διαβούλευση πραγματοποιείται σε τόπο και χρόνο που ορίζει ο εργοδότης.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

QUOTE(Guest @ Sep 29 2005, 12:49 PM) Νόμος 2874/2000 - Αρθρο 16

Άρθρο 16 Υποβολή καταστάσεων προσωπικού και προγραμμάτων ωρών εργασίας

..........................

5. Σε περίπτωση αλλαγής της νομικής εκπροσώπησης της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης και του ωραρίου εργασίας ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας ή σε περίπτωση προσλήψεως νέων εργαζομένων ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικά πίνακα προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από της επελεύσεως της μεταβολής.

Προσοχή!

ΑΡΘΡΟ 3 του Ν.3385/2005

Υποβολή συμπληρωματικών πινάκων προσωπικού Κυρώσεις

1. Η παρ. 5 του Αρθρου 16 του 2874/2000 (ΦΕΚ 286 Α) τροποποιείται ως ακολούθως:

"5. Σε περίπτωση αλλαγής της νομικής εκπροσώπησης της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης ή σε περίπτωση προσλήψεως νέων εργαζομένων, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από της επελεύσεως της μεταβολής.

Σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέτει με οποιονδήποτε τρόπο συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τις μεταβολές αυτές το αργότερο έως και δύο (2) ημέρες από την ημέρα αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας."

doctor

Δημήτρη....

το παραθέτω για να μην μπερδευτεί κάποιος που διαβάζει το θέμα τώρα...

..................

5. Αν η επιχείρηση ή εκμετάλλευση αλλάξει νόμιμο εκπρόσωπο ή προσλάβει νέους εργαζομένους, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέσει συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, κατά περίπτωση, εντός δεκαπέντε (15) ημερών από της επέλευσης της μεταβολής. Σε περίπτωση αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, ο εργοδότης υποχρεούται να καταθέτει, με οποιονδήποτε τρόπο, συμπληρωματικούς πίνακες προσωπικού μόνο ως προς τα νέα στοιχεία, το αργότερο ως και την ίδια ημέρα αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας και πάντως πριν την ανάληψη υπηρεσίας από τους εργαζόμενους."

*** Η παρ.5,όπως είχε αντικατασταθεί με το άρθρο 3 παρ.1 Ν.3385/2005,ΦΕΚ Α 210/19.8.2005, αντικαταστάθηκε ως άνω με το άρθρο 68 παρ.5 Ν.3518/2006,ΦΕΚ Α 272/21.1.2006, όπως αυτό αντικαταστάθηκε εκ νέου με το άρθρο 9 του Ν.3846/2010 (ΦΕΚ Α 66/11-05-2010).

Link to comment
Share on other sites

  • 0

1. Δηλαδή το διάλειμμα δεν είναι μέσα στο 8ωρο αλλά το παρατείνει;

2. Κυκλοφόρησε (ως υπόδειξη από ΟΑΕΔ κατά την υποβολή πρόσληψης)ότι στην μερική απασχόληση η προθεσμία κατάθεσης του πίνακα στην επιθεώρηση δεν είναι 15 μέρες αλλά 8. Ξέρει κανείς κάτι;

ευχαριστώ

Για τη περιπτωση σας η προθεσμια καταθεσης του πινακα προσωπικου δεν εχει αλλαξει.

Η εγγραφη συμφωνια (συμβαση)μερικης απασχολησης, απο την ισχυ του Ν.3846/10, κατατιθεται πλεον εντος 8 ημερων στο Σ.Ε.Π.Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Επισκέπτης

Πελάτης μου με ένα άτομο προσωπικό με ενημέρωσε ότι 31-10 θα απολύσει τον μοναδικό υπάλληλο που έχει . Πίνακα στην επιθεώρηση είχα σκοπό να πάω 5-10 Νοεμβρίου , οπότε μέχρι τις 15/11 που λήγει η προθεσμία δεν θα έχει κανένα υπάλληλο, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κατατεθεί καθόλου πίνακας προσωπικού , έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Πελάτης μου με ένα άτομο προσωπικό με ενημέρωσε ότι 31-10 θα απολύσει τον μοναδικό υπάλληλο που έχει . Πίνακα στην επιθεώρηση είχα σκοπό να πάω 5-10 Νοεμβρίου , οπότε μέχρι τις 15/11 που λήγει η προθεσμία δεν θα έχει κανένα υπάλληλο, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κατατεθεί καθόλου πίνακας προσωπικού , έτσι δεν είναι;

Αν τον απολύσει, όντως δεν έχεις υποχρέωση...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΔΕΝ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΟΚΤΑΩΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ.

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΕΒΑΛΑ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΩΡΙΣ.Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΜΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Μάλλον δε κοιτάνε τι παραλαμβάνουν πολλές φορές, για να μη πω όλες..

Για αυτό βεβαιώνουν και ο εργοδότης και ο λογιστής για τη βεβαιώτητα των στοιχείων... για να μην τα κοιτάζουν οι υπάλληλοι στο ΣΕΠΕ......

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΔΕΝ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΟΚΤΑΩΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ.

ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΕΒΑΛΑ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΩΡΙΣ.Η ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΜΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΥΤΟ ΧΩΡΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ.

Εφόσον επιθυμείς να έχεις αντίγραφο χωρίς μισθούς (για ανάρτηση) θα προσκομίζεις τρία αντίτυπα,ώστε

η επιθεώρηση να σου επιστρέφει σφραγισμένα ένα με μισθούς για το αρχείο σου και ένα χωρίς μισθούς για

ανάρτηση όπως ορίζει ο Νόμος.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΑΣΑ ΕΝΑ ΨΙΛΟ.......ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΕΓΙΝΕ 8ΗΜΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥΣ.

ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ???????????

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ -ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΟΣ - ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Eγώ για ένα φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης τα έστειλα πριν τις 8 μέρες!Βέβαια οι συγκεκριμένοι 3 εργαζόμενοι δεν εργάζονταν με το πλήρες ωράριο σύμφωνα με την ΣΣΕ!Δε ξέρω βέβαια αν παίζει ρόλο αυτό..

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΑΣΑ ΕΝΑ ΨΙΛΟ.......ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΕΓΙΝΕ 8ΗΜΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥΣ.

ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ???????????

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ -ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΟΣ - ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

ΦΕΚ 66Α

Άρθρο 2

Μερική απασχόληση

Το άρθρο 38 του ν. 1892/1990 (ΦΕΚ 101 Α΄), όπως αντικαταστάθηκε και ισχύει με το άρθρο 2 του ν. 2639/ 1998

(ΦΕΚ 205 Α΄), αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«1. Κατά την κατάρτιση της σύμβασης εργασίας ή κατά τη διάρκειά της ο εργοδότης και ο μισθωτός μπορούν με

έγγραφη ατομική σύμβαση να συμφωνήσουν, ημερήσια ή εβδομαδιαία ή δεκαπενθήμερη ή μηνιαία εργασία, για

ορισμένο ή αόριστο χρόνο, η οποία θα είναι μικρότερης διάρκειας από την κανονική (μερική απασχόληση).

Η συμφωνία αυτή, εφόσον μέσα σε οκτώ (8) ημέρες από την κατάρτισή της δεν γνωστοποιηθεί στην οικεία Επιθεώρηση Εργασίας, τεκμαίρεται ότι καλύπτει σχέση εργασίας με πλήρη απασχόληση.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.

ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΑΣΑ ΕΝΑ ΨΙΛΟ.......ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΟ ΔΕΚΑΠΕΝΘΗΜΕΡΟ ΕΓΙΝΕ 8ΗΜΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥΣ.

ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ???????????

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ -ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΟΣ - ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Για όλους ισχύει........

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΜΠΗΚΑΤΕ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ & ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ.

ΤΟ ΚΑΛΥΨΑ ΜΕ ΝΕΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ & ΟΙΚ.ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΝ .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΑΝΤΩΣ , ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟΣΟΥΣ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΜΟΥΣ ΕΓΚΥΚΛΙΩΝ ΝΟΜΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ , ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΤΙ ΞΕΦΥΓΕ .

ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΚΑ ΝΩΡΙΣ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΙΣ...... ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...