Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΔΟΣΗΣ ΤΕΚΝΟΥ


επισκέπτη ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Ερώτηση

επισκέπτη ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΡΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΝΗΠΙΟ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΓΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ; ΑΝ ΝΑΙ, Η ΕΙΤΑΙΡΕΙΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ Η΄ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΔΟΣΗΣ ΠΑΙΔΙΩΝ

Οι εργαζόμενοι της παρ.1 του Αρθρου 1 του Ν.1483/84 εφόσον παρέχουν εξαρτημένη εργασία και έχουν παιδιά μέχρι 16 ετών, τα οποία παρακολουθούν μαθήματα στοιχειώδους ή μέσης εκπαίδευσης ή πηγαίνουν στο νηπιαγωγείο, δικαιούνται να απουσιάζουν ορισμένες ώρες ή ολόκληρη την ημέρα από την εργασία τους και μέχρι συμπλήρωσης 4 εργάσιμων ημερών κάθε ημερολογιακό έτος, για να επισκεφθούν το σχολείο των παιδιών τους, με σκοπό την παρακολούθηση της σχολικής επίδοσης (Άρθρο 9 παρ.1).

Η άδεια απουσίας χορηγείται σε έναν από τους γονείς. Αν και οι δύο γονείς απασχολούνται με τις προϋποθέσεις της παρ.1 του Άρθρου 9 αποφασίζουν, με κοινή συμφωνία κάθε φορά, ποιος από τους δύο θα κάνει χρήση αυτού του δικαιώματος και για πόσο χρονικό διάστημα.

Στην προκειμένη περίπτωση η άδεια απουσίας δεν μπορεί, συνολικά και για τους δύο γονείς, να υπερβεί την διάρκεια που ορίζεται από την παρ.1 του Άρθρου 9 δηλ. τις 4 εργάσιμες ημέρες για κάθε ημερολογιακό έτος.

Η άδεια αυτή είναι ΜΕ αποδοχές και συνεπώς υπόκειται σε εισφορές σύμφωνα με τα Άρθρα 2 παρ.2 και 8 παρ.2 του Α.Ν.1846/51 (Εγγ.Υπ.Εργασίας 588/15-4-87, Εγκ.ΙΚΑ 20/85, Α.Π.4/2000).

Οι διευθυντές των σχολείων οφείλουν να χορηγούν βεβαίωση στους εργαζόμενους προκειμένου να πιστοποιείται η επίσκεψή τους στο σχολείο όπου φοιτούν τα παιδιά τους, εφόσον βέβαια αυτοί το ζητήσουν (Εγκ. Υπουργείου Παιδείας 230/226/Γ 2/4595/9-10-86).

Ελπίζω να σας βοήθησα.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορείς να εκτυπώσεις τα ανωτέρω και να τους τα δώσεις ή μπορείς να πας και στην επιθεώρηση εργασίας. Δεν υπάρχει δεν το δέχονται. Αν και σίγουρο είναι ότι το ξέρουν ότι δικαιούσαι σχολική άδεια αλλά δεν θέλουν να την δώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ελάχιστοι δίνουν αυτή την άδεια στον Ιδιωτικό Τομέα, για να μην πω κανένας. Οι περισσότεροι φοβούνται να την ζητήσουν γιατί αν την ζητήσουν, την Κυριακή θα πάρουν Χρυσή Ευκαιρία...

Βέβαια ελπίζω να ήταν αυτό που ρώτησες, γιατί στην ερώτησή σου γράφεις γονική άδεια που βέβαια είναι η άδεια που παίρνεις μετά την λήξη της άδειας μητρότητας και μέχρι το παιδί γίνει 3 1/2 ετών (Άρθρο 1, παρ.1 του Ν.1483/84).

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αδεια απουσίας για επίσκεψη παιδιών στο σχολείο

άρθρο 9 Ν.1483 Η άδεια αυτή μπορεί να φτάσει μέχρι 4 εργάσιμες ημέρες κάθε ημερολογιακό έτος. Ή ολοκληρη ημέρα ή ώρες μέχρι συμπληρώσεως 4 ημερών εργασίας. Με απόφαση του Αρειου Πάγου 4/200 την άδεια αυτή τη δικαιούνται και οι γονείς που τα παιδιά τους πηγαίνουν στο νηπειαγωγείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω την εξής απορία η άδεια αυτή είναι με αποδοχές? και εάν η σύζυγος επαγγέλεται οικιακά τότε ο σύζυγος αν κατάλαβα καλά δικαιούται 4 μέρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εχω την εξής απορία η άδεια αυτή είναι με αποδοχές? και εάν η σύζυγος επαγγέλεται οικιακά τότε ο σύζυγος αν κατάλαβα καλά δικαιούται 4 μέρες?

΄Αδεια για παρακολούθηση σχολικής επίδοσης

Οι εργαζόμενοι που έχουν παιδιά ηλικίας μέχρι 16 ετών τα οποία παρακολουθούν μαθήματα στοιχειώδους ή μέσης εκπαίδευσης, μπορεί να απουσιάζουν ορισμένες ώρες ή ολόκληρη ημέρα από την εργασία τους για να επισκεφτούν το σχολείο των παιδιών τους. Η άδεια αυτή είναι με αποδοχές και φτάνει συνολικά μέχρι 4 ημέρες το χρόνο για κάθε παιδί (Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. 2008-2009). Την παραπάνω άδεια δικαιούνται και οι γονείς με παιδιά στο νηπιαγωγείο. Αν και οι δύο γονείς απασχολούνται αποφασίζουν με κοινή συμφωνία, κάθε φορά, ποιος από τους δύο θα κάνει χρήση αυτού του δικαιώματος και για πόσο χρονικό διάστημα. Νοείται βέβαια ότι πρέπει να χορηγείται πάντοτε τμηματικά και ποτέ για περισσότερο από 1 εργάσιμη μέρα κάθε φορά. Η συγκεκριμένη άδεια δεν συμψηφίζεται με τις άλλες άδειες που δίνονται στους εργαζόμενους.

α)αρα εγω καταλαβαινω οτι δεν ειναι απαραιτητο να απασχολουνται και οι δυο γονεις για να την παρη την αδεια αυτος που εργαζεται.

β)οπως βλεπεις αν και το εχει ηδη διμοσιευσει ανωτερω ο doctor( για αυτο πρεπει να κοιταμε ολες τις απαντησεις) επαναλαμβανω κι εγω ειναι ΜΕ ΑΠΟΔΟΧΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλή σας ημέρα,

δεν ξέρω αν συμπληρώνω σωστά εδώ την ερώτησή μου, αλλά θα ήθελα την εξής διευκρίνιση:

μας ενημέρωσαν ότι μπορούν να μας δώσουν άδεια παρακολούθησης προόδου σε ώρες (1 με 2), 4 φορές το χρόνο για κάθε παιδί και όχι 4 μέρες, ή τόσες ώρες μέχρι τη συμπλήρωση 4 ημερών, για κάθε παιδί.

η δική μας άποψη είναι ότι αυτό δεν ευσταθεί, μπορείτε να μας το επιβεβαιώσετε και αν είναι δυνατόν να μας αναφέρετε και το νόμο που μπορούμε να στηριχθούμε?

ευχαριστώ :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν διαβάσετε το θέμα από την αρχή θα απαντηθούν όλες σας οι ερωτήσεις.

"η δική μας άποψη είναι ότι αυτό δεν ευσταθεί, μπορείτε να μας το επιβεβαιώσετε και αν είναι δυνατόν να μας αναφέρετε και το νόμο που μπορούμε να στηριχθούμε?"

από αυτά που διάβασα έβγαλα το συμπέρασμα ότι δεν ευσταθεί και ότι ακόμα και αν επιθυμούμε να μεταφράσουμε τις 4 ημέρες σε ώρες και να λείπουμε 32 ημέρες από μία ώρα κάθε φορά, προσκομίζοντας και τη βεβαίωση ότι επισκεφθήκαμε το σχολίο την ώρα αυτή, δεν υπάρχει υπάρχει υπέρβαση του χρόνου γονικής άδειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"η δική μας άποψη είναι ότι αυτό δεν ευσταθεί, μπορείτε να μας το επιβεβαιώσετε και αν είναι δυνατόν να μας αναφέρετε και το νόμο που μπορούμε να στηριχθούμε?"

από αυτά που διάβασα έβγαλα το συμπέρασμα ότι δεν ευσταθεί και ότι ακόμα και αν επιθυμούμε να μεταφράσουμε τις 4 ημέρες σε ώρες και να λείπουμε 32 ημέρες από μία ώρα κάθε φορά, προσκομίζοντας και τη βεβαίωση ότι επισκεφθήκαμε το σχολίο την ώρα αυτή, δεν υπάρχει υπάρχει υπέρβαση του χρόνου γονικής άδειας.

Ευσταθει και παρα ευσταθει ,αυτο ακριβως που βλεπεις πιο πανω

<<από το Νόμο 1483/86 και είναι συνολικά 4 εργάσιμες ημέρες κάθε ημερολογιακό έτος και πλέον σύμφωνα με την ΕΓΣΣΕ 2008-2009 είναι για κάθε παιδί ξεχωριστά.

μην ξανα γραφω το κειμενο και λεμε τα ιδια παντελακη μου .ειναι αυτο που βλεπεις σε προηγουμενη απαντηση και μην το αμφισβητεις διοτι ειναι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη geopapavas

Καλησπερα.Εχω και εγώ την ιδια απορια.Η αδεια ισχυει και για την εκδρομη που θα συνοδευσω υποχρεωτικα το παιδι μου?Και αν ναι ,που στηρίζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...