Jump to content
  • 0

Ανανέωση σύμβασης ορισμένου χρόνου


Guest maria_thess
 Share

Question

Guest maria_thess

Καλημέρα :ph34r:

Μπορεί να γίνει ανανέωση σε σύμβαση ορισμένου χρόνου μόνο για 15 ημέρες;;

Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
Καλημέρα :D

Μπορεί να γίνει ανανέωση σε σύμβαση ορισμένου χρόνου μόνο για 15 ημέρες;;

Ευχαριστώ..

Αν είναι για 15 ημέρες και για να μη θεωρηθεί ως αλυσιδωτή ανανέωση σύμβασης ορισμένου χρόνου με τις γνωστές επιπτώσεις (βλ.Π.Δ.81/2003), καλό θα είναι να κάνετε σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου η οποία σας παρέχει το δικαίωμα να την καταγγείλετε οποτεδήποτε θέλετε εντός δύο μηνών αζημίως.

doctor

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Αν είναι για 15 ημέρες και για να μη θεωρηθεί ως αλυσιδωτή ανανέωση σύμβασης ορισμένου χρόνου με τις γνωστές επιπτώσεις (βλ.Π.Δ.81/2003), καλό θα είναι να κάνετε σύμβαση εργασίας αορίστου χρόνου η οποία σας παρέχει το δικαίωμα να την καταγγείλετε οποτεδήποτε θέλετε εντός δύο μηνών αζημίως.

doctor

γιατρεμου,

εχω την αισθηση οτι υπαρχει συγκεκριμενο χρονικο "ενδοιαμεσο" διαστημα που πρεπει "υποχρεωτικα" να

μεσολαβει απο συμβαση σε συμβαση ,αλλως αυτη θα θεωρηθει ως αοριστου χρονου,και πλασματικη.

μου εχει τυχη σε ελεγχο ικα,αλλα αυτη την στιγμη δεν μπορω να βρω την διαταγη.

κατι πρεπει να ξερεις κ εσυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Καλή και βολική είναι η ιδέα του ντόκτορα, γλυτώνεις από περιττές διατυπώσεις. Ο κίνδυνος του ενδιάμεσου στις συμβάσεις κενού διαστήματος υπάρχει εάν υπάρχουν και οι λοιπές επικίνδυνες προϋποθέσεις: πάνω από 2 χρόνια διάρκεια συμβάσεων ορισμένου χρόνου, πάνω από 3 ανανεώσεις κλπ (άρθρο 5 ερμην.εγκ.υπ.απασχ.4439/2004 των ΠΔ81/2003 και ΠΔ180/2004).

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Καλή και βολική είναι η ιδέα του ντόκτορα, γλυτώνεις από περιττές διατυπώσεις. Ο κίνδυνος του ενδιάμεσου στις συμβάσεις κενού διαστήματος υπάρχει εάν υπάρχουν και οι λοιπές επικίνδυνες προϋποθέσεις: πάνω από 2 χρόνια διάρκεια συμβάσεων ορισμένου χρόνου, πάνω από 3 ανανεώσεις κλπ (άρθρο 5 ερμην.εγκ.υπ.απασχ.4439/2004 των ΠΔ81/2003 και ΠΔ180/2004).

αυτη ακριβως ειναι η διαταγη.κ εκει ειχα το προβλημα σε επιχειρηση.

ευγε συναδελφε για την ...ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
γιατρεμου,

εχω την αισθηση οτι υπαρχει συγκεκριμενο χρονικο "ενδοιαμεσο" διαστημα που πρεπει "υποχρεωτικα" να

μεσολαβει απο συμβαση σε συμβαση ,αλλως αυτη θα θεωρηθει ως αοριστου χρονου,και πλασματικη.

μου εχει τυχη σε ελεγχο ικα,αλλα αυτη την στιγμη δεν μπορω να βρω την διαταγη.

κατι πρεπει να ξερεις κ εσυ.

Το γνωρίζω φίλε Θεοτοκόπουλε, γι'αυτό και είπα να γίνει σύμβαση ΑΟΡΙΣΤΟΥ χρόνου:

Άρθρο 5 παρ.4 του Π.Δ. 81/2003

«Διαδοχικές» θεωρούνται οι συμβάσεις ή σχέσεις εργασίας ορισμένου χρόνου που καταρτίζονται μεταξύ του ίδιου εργοδότη και του ίδιου εργαζόμενου, με τους ίδιους ή παρεμφερείς όρους εργασίας και δεν μεσολαβεί μεταξύ τους χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των 45 ημερών, στις οποίες συμπεριλαμβάνονται και οι μη εργάσιμες ημέρες».

doctor

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Πρόσληψη οδηγού την 21/06/2005 με σύμβαση ορισμένου χρόνου που έληξε την 22/09/2005 και ο εργαζόμενος συνεχίζει να εργάζεται μέχρι σήμερα μετατράπηκε αυτόματα σε αορίστου ????

ή μπορώ να κάνω και μία δεύτερη από 23/09/2005 μέχρι 31/12/2005 και να λήξη εκεί όλη η ιστορία χωρίς αποζημιώσεις ???

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Μ.ΜΑΡΙΑ

Αν δεν το χρειάζεσαι άλλο δεν υπάρχει λόγος για δεύτερη σύμβαση. Ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να τον απασχολήσεις 10 μέρες ακόμα μετά τη λήξη της σύμβασης χωρίς εγγραφο τύπο αρκεί να του το πεις. Και έτσι δεν θεωρείται αορίστου αρχικά και δεύτερον αποφεύγεις την αποζημίωση Να του δηλωθεί ότι προκειται για εργασία ευκαιριακού χαρακτήρα αρκει η διάρκεια να μην είναι πάνω απο 10 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Αν δεν το χρειάζεσαι άλλο δεν υπάρχει λόγος για δεύτερη σύμβαση. Ο νόμος σου δίνει το δικαίωμα να τον απασχολήσεις 10 μέρες ακόμα μετά τη λήξη της σύμβασης χωρίς εγγραφο τύπο αρκεί να του το πεις. Και έτσι δεν θεωρείται αορίστου αρχικά και δεύτερον αποφεύγεις την αποζημίωση Να του δηλωθεί ότι προκειται για εργασία ευκαιριακού χαρακτήρα αρκει η διάρκεια να μην είναι πάνω απο 10 μέρες.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΛΙΓΟ ????

ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ 10 ΗΜΕΡΕΣ ?????

ΑΝΑΦΕΤΕΡΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΟΜΟ Ή ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ Ή ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ????

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Μ.ΜΑΡΙΑ

Π.Δ. 180/2004 <<Σε κάθε περίπτωση, οι λόγοι που δικαιολογούν την ανανέωση της σύμβασης ή σχέσης εργασίας ορισμένης χρονικής διάρκειας πρέπει να αναφέρονται σττη σχετική συμφωνία των μερών, η οποία συνάπτεται εγγράφως, ή να προκύπτουν ευθέως απο αυτήν. Αντίγραφο της συμφωνίας αυτής πρέπει να παραδίδεται στον εργαζόμενο αμελλητί μετα την έναρξη της προσφοράς εργασίας. Ο έγγραφος τύπος της ανωτέρω συμφωνίας δεν είναι απαραίτητος όταν η ανανέωση της σύμβασης ή σχέσης εργασίας έχει εντελώς ευκαιριακό χαρακτήρα και δεν έχει διάρκεια μεγαλύτερη των δέκα (10) εργασίμων ημερών,>>

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest NKOTSONIS

Εαν σε περίπτωση του πέρας των 10 ημερών δεν γίνει αναννέωση της σύμβασης τότε τι μέλει γενέσθε. Επίσης εαν δεν έχεις ενημερωθεί με κανέναν τρόπο τι γίνεται επίσης. Και τέλος τι γίνεται στην περίπτωση που δεν υπάρχει σύμβαση και ο εργοδότης σε απολύει πως μπορεί ο εργαζόμενος να είναι καλυμένος οτί θα πάρει αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest ΜΑΡΙΑ-ΤΟΥΛΑ από Καλλιθέα

Εργαζόμουν από 18/9/2006 σε μια εταιρεία, η οποία είχε σύμβαση έργου με ΝΠΔΔ. Οι δικές μας συμβάσεις ήταν ορισμένου έργου (αναγραφόταν πάντα η έναρξη, αλλά ποτέ η λήξη). Αναφέρεται όμως ότι η παράταση εργασίας μέχρι και 1 μήνα από την λήξη σύμβασης με τον φορέα, δεν μετατρέπεται σε σύμβαση αορίστου.

Η λήξη σύμβασης της εταιρείας με το φορέα έληξε 31/5/2010. Πήρε παράταση (μας είπαν ότι δόθηκε παράταση έως 31/8/2010)και μας δόθηκε να υπογράψουμε παράταση σύμβασης ορισμένου έργου την 1/6/2010 (πάλι δεν αναγραφόταν η λήξη σύμβασης). Στις 14/9/2010 μου ανακοινώθηκε ότι δεν ανανεώνεται η σύμβασή μου. Δεν υπέγραψα κανένα χαρτί οικειοθελούς αποχώρησης. Θεωρείται "απόλυση" ή "λήξη σύμβασης";

Υ.Γ. Οι συνάδελφοί μου εξακολουθούν να εργάζονται στο ίδιο έργο, χωρίς να έχουν υπογράψει καινουργια παράταση σύμβασης εδώ και μια εβδομάδα.

ΔΙΕΚΔΙΚΩ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ; ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΩ;

Link to comment
Share on other sites

  • 0

1.5 Σύμβαση έργου και ανεξαρτήτων υπηρεσιών

Σύμβαση έργου υπάρχει όταν ένα πρόσωπο (εργολάβος) αναλαμβάνει την υποχρέωση να εκτελέσει ορισμένο έργο για λογαριασμό άλλου προσώπου ή φορέα αντί καταβολής του συμφωνημένου μισθού σε καθορισμένο ή όχι χρονικό διάστημα.

Σύμβαση παροχής ανεξάρτητων υπηρεσιών υπάρχει όταν ο εργαζόμενος διατηρεί την ελευθερία και την πρωτοβουλία να καθορίζει ο ίδιος τις συνθήκες εργασίας του, χωρίς να υπόκειται στον έλεγχο του εργοδότη.

(!) Όμως ο προαγματικός χαρακτήρας της σύμβασης εργασίας, μπορεί να διαφέρει από τον χαρακτηρισμό που δίνει ο εργοδότης ή και τα δύο μέρη κατά τη σύναψή της: Κλασσική περίπτωση καταστρατήγησης των εργασιακών δικαιωμάτων είναι ο χαρακτηρισμός εκ μέρους του εργοδότη της σχέσης εργασίας ως σχέσης παροχής ανεξαρτήτων υπηρεσιών (με έκδοση δελτίων παροχής υπηρεσιών), με όλες τις δυσμενείς για τον εργαζόμενο συνέπειες: μη ασφάλιση στο ΙΚΑ, καταπάτηση ωραρίου, μη καταβολή αποζημίωσης σε περίπτωση απόλυσης, γενικά δεν εφαρμόζονται οι προστατευτικές για τον εργαζόμενο διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας.

(!) Στην περίπτωση αυτή ο εργαζόμενος μπορεί να διεκδικήσει τα δικαιώματά του επικαλούμενος τα πραγματικά στοιχεία της εργασιακής του σχέσης δηλ. ωράριο, συμμόρφωση στις εντολές του εργοδότη κλπ.

ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ: Η συμφωνία της σύμβασης ανεξαρτήτων υπηρεσιών είναι υποχρεωτικό να συνάπτεται εγγράφως και να γνωστοποιηθεί εντός δεκαπέντε (15) ημερών στην οικεία Επιθεώρηση Εργασίας. Αν δεν συναφθεί εγγράφως ή γνωστοποιηθεί εκρόθεσμα στην οικεία Επιθεώρηση Εργασίας, θεωρείται ότι η συγκεκριμένη σύμβαση υποκρύπτει σύμβαση εξαρτημένης εργασίας. Όμως ακόμη κι αν ο εργοδότης τηρήσει τους παραπάνω τυπικούς όρους, μπορεί να αποδειχτεί ότι ο εργαζόμενος προσέφερε υπηρεσίες κατά τρόπο εξαρτημένο (με επίβλεψη, καθοδήγηση, έλεγχο του εργοδότη).

ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΟΥ: Όπως και στη σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών δεν εφαρμόζεται η εργατική νομοθεσία. Εξαίρεση αποτελεί η περίπτωση, όπου ο χρόνος κι ο τόπος εργασίας του εργολάβου κάνουν τη σύμβαση να μοιάζει με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας, δηλαδή o εργολάβος απασχολείται αποκλειστικά στο χώρο του εργοδότη και με πλήρες ωράριο, έτσι ώστε να μην ασχολείται με άλλους «πελάτες». Σ' αυτήν την περίπτωση ο εργοδότης υποχρεούται να ασφαλίσει τον εργολάβο στο ΙΚΑ καταβάλλοντας τις ανάλογες εισφορές.

Σε αντίθεση με τη σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών, η σύμβαση έργου δεν είναι υποχρεωτικό να συναφθεί εγγράφως, μπορεί να συναφθεί και προφορικά. Επίσης η σύμβαση έργου λύεται με την παράδοση του έργου, χωρίς να απαιτείται άλλη ενέργεια, εκτός από την αναγγελία της λύσης στο αρμόδιο γραφείο ΟΑΕΔ κι αυτό στην περίπτωση που υπήρχε υποχρέωση ασφάλισης του εργολάβου στο ΙΚΑ.

http://www.somtechnik.gr/Pravo/SxesiErg.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Άρθρο 3 παρ. 3

Σε περίπτωση που η χρονική διάρκεια των διαδοχικών συμβάσεων ή σχέσεων εργασίας ορισμένου χρόνου υπερβαίνει συνολικά τα δύο (2) έτη, τεκμαίρεται ότι με αυτές επιδιώκεται η κάλυψη πάγιων και διαρκών αναγκών της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης με συνέπεια τη μετατροπή αυτών σε συμβάσεις ή σχέσεις εργασίας αορίστου χρόνου. Αν στο χρονικό διάστημα των δύο ετών ο αριθμός των ανανεώσεών των σύμφωνα με την παράγραφο 4 του παρόντος άρθρου διαδοχικών συμβάσεων ή σχέσεων εργασίας υπερβαίνει τις τρεις (3) τεκμαίρεται ότι με αυτές επιδιώκεται η κάλυψη πάγιων και διαρκών αναγκών της επιχείρησης ή εκμετάλλευσης με συνέπεια τη μετατροπή των συμβάσεων αυτών σε συμβάσεις ή σχέσεις εργασίας αορίστου χρόνου. Το βάρος της ανταπόδειξης σε κάθε περίπτωση φέρει ο εργοδότης.

Τηλεφώνησα στην επιθ. εργασίας και μου είπαν ότι πρέπει να συντρέχουν αθροιστικά και οι δύο λογοι (και να έχουν υπερβεί τα δύο έτη οι ανανεώσεις και να είναι πάνω από τρεις)

Έγω όπως το διαβάζω καταλαβαίνω ότι εφ'όσον συντρέχει ένας απο τους δύο αυτούς λόγους, η σύμβαση μετατρέπεται σε αοριστου.

Και συγκεκριμένα στην περιπτωση μου, υπαλληλος εμπορικης επιχ/σης ανανέωσε 13 φορές σε διάστημα 13 μηνών τη σύμβαση ορισμένου χρόνου (ανά μήνα).

Κάλυπτε δηλαδή σαφέστατα πάγιες και διαρκείς ανάγκες τησ επίχ/σης και ερωτώ εάν έχει μετατραπεί σε αορίστου και κατ' επεκταση εαν δικαιούτε αποζημίωση απόλυσης.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

  • 0

και συγκεκριμένα στην περιπτωση μου, υπαλληλος εμπορικης επιχ/σης ανανέωσε 13 φορές σε διάστημα 13 μηνών τη σύμβαση ορισμένου χρόνου (ανά μήνα).

μη χειροτερα!!!!! γινονται και αυτα? 13 φορεςσε 13 μηνες!!!!! και το συζητας?σιγουρα εχει μετατραπει σε αοριστου.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

γιατρεμου,

εχω την αισθηση οτι υπαρχει συγκεκριμενο χρονικο "ενδοιαμεσο" διαστημα που πρεπει "υποχρεωτικα" να

μεσολαβει απο συμβαση σε συμβαση ,αλλως αυτη θα θεωρηθει ως αοριστου χρονου,και πλασματικη.

μου εχει τυχη σε ελεγχο ικα,αλλα αυτη την στιγμη δεν μπορω να βρω την διαταγη.

κατι πρεπει να ξερεις κ εσυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest aggelikh

Γεια σας!Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση πάνω στο θέμα . Σύμβαση ορισμένου χρόνου για μουσικούς και τραγουδιστές σε κέντρο διασκέδασης που ξεκίνησε από Σεπτέμβριο 2010 και έληξε 08/01/2011 , όμως κάποιοι από αυτούς θα εξακολουθήσουν να εργάζονται από 15/01/2011 μέχρι και το Πάσχα . Θα κάνω γνωστοποίηση για ανανέωση σύμβασης μέχρι και Απρίλιο ή ισχύει κάτι άλλο για τα νυχτερινά κέντρα ? Η ημερομηνία έναρξης σύμβασης θα είναι η 15/01/2011 ή η αρχική (δηλαδή 24/09/2010) . Τα επιδόματα και το δώρο Πάσχα θα υπολογιστούν τον Απρίλιο , κι όχι δυο φορές(Ιανουάριο και Απρίλιο) σωστά ?Σας ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Γεια σας!Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση πάνω στο θέμα . Σύμβαση ορισμένου χρόνου για μουσικούς και τραγουδιστές σε κέντρο διασκέδασης που ξεκίνησε από Σεπτέμβριο 2010 και έληξε 08/01/2011 , όμως κάποιοι από αυτούς θα εξακολουθήσουν να εργάζονται από 15/01/2011 μέχρι και το Πάσχα . Θα κάνω γνωστοποίηση για ανανέωση σύμβασης μέχρι και Απρίλιο ή ισχύει κάτι άλλο για τα νυχτερινά κέντρα ? Η ημερομηνία έναρξης σύμβασης θα είναι η 15/01/2011 ή η αρχική (δηλαδή 24/09/2010) . Τα επιδόματα και το δώρο Πάσχα θα υπολογιστούν τον Απρίλιο , κι όχι δυο φορές(Ιανουάριο και Απρίλιο) σωστά ?Σας ευχαριστώ πολύ !

για διαβασε και αυτο

http://www.taxheaven.gr/labordoc/index/view/mid/126

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Σ'ευχαριστώ . Αλλά όσον αφορά τις ημερομηνίες έναρξης πάνω στο έντυπο μερικής απασχόλησης το ερωτημά μου δεν απαντήθηκε :unsure:

Διαβασε πολυ καλα το αρθρο 3

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

οι ατομικοι οροι συμβασης απασχολησης εργασιας μερικης και ορισμενου χρονου σε ποσες ημερες κατα κατατιθεται στην επιθεωρηση εργασιας ?

10 η 15 μερες ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

οι ατομικοι οροι συμβασης απασχολησης εργασιας μερικης και ορισμενου χρονου σε ποσες ημερες κατα κατατιθεται στην επιθεωρηση εργασιας ?

10 η 15 μερες ?

σε 8 ημέρες.....

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Βρεφονηπιακός Σταθμός Εποχική επιχείρηση (δουλεύει 11 μήνες το χρόνο - τον Αύγουστο είναι κλειστά) τι είδους συμβάσεις πρέπει να κάνει στο προσωπικό??? Δεδομένο οτι προσλαμβάνει τα ίδια άτομα κάθε Σεπτέμβριο. Ως τώρα έκανα συμβάσεις ορισμένου χρόνου 11 μηνη αλλά τώρα "σκάλωσα"

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Βρεφονηπιακός Σταθμός Εποχική επιχείρηση (δουλεύει 11 μήνες το χρόνο - τον Αύγουστο είναι κλειστά) τι είδους συμβάσεις πρέπει να κάνει στο προσωπικό??? Δεδομένο οτι προσλαμβάνει τα ίδια άτομα κάθε Σεπτέμβριο. Ως τώρα έκανα συμβάσεις ορισμένου χρόνου 11 μηνη αλλά τώρα "σκάλωσα"

11 μηνες λειτουργιας και δεχονται διαδοχικες συμβασεις ορισμενου χρονου, για τα ιδια ατομα,επειδη θεωρειται εποχιακη?διοτι π.χ εγω λογικα σκεπτομενος λεω 11 μηνες εργασια + αδεια = σχεδον 12 αυτο ειναι εποχιακο ?;)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Αγαπητοί συνάδερφοι σε περίπτωση ανανέωσης σύμβασης ορισμένου χρόνου, στέλνουμε ε7 και ε3.

Πίνακα προσωπικού (ε4) πρέπει να στείλουμε? (Πιστεύω πως όχι)

 

Ειχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...