Προς το περιεχόμενο

ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ


psyllas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα τουριστικό γραφείο Β κατηγορίας και διαβάζοντας τα άρθρα για το πρόβλημα μου έχω ακόμα κάποιες απορίες.

Α. το γραφείο αυτό αγοράζει από μεγάλη τουριστική ΑΕ εισιτήρια για το εσωτερικό της χώρας για την ευρωπαϊκή ένωση και για τρίτες χώρες.

Αν έχω καταλάβει καλά ( διορθώστε με ) για τα εξωτερικού γενικά δεν βάζουμε ΦΠΑ

ΕΡΩΤΗΣΗ

στην περιοδική τα όσα δεν έχουν ΦΠΑ πάνε στον 309?

Όσα έχουν ΦΠΑ πάνε με ολόκληρη την αξία στον 303 ή μόνο η διάφορα μεταξύ αγοράς και πώλησης?

Με την αγορά αυτών των εισιτηρίων από την ΑΕ τι γίνεται??

Σημ. τηρώ 4 λογαριασμούς για αυτά

Αγορές εισιτηρίων εσωτερικού

Αγορές εισιτηρίων εξωτερικού

Πωλήσεις εισιτηρίων εσωτερικού

Πωλήσεις εισιτηρίων εξωτερικού

ΕΡΩΤΗΣΗ

Στην περιοδική περνάμε την πώληση στους προαναφερόμενους λογαριασμούς?

Για τα πακέτα

Έσοδα από πακέτα

Δαπάνες από πακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ

ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΠΑ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ

ΕΠΙΣΗΣ.

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΜΑΙΛ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΟΥ

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ

Νικος Καραδημητρης

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Πραγματικά με βοήθησες πολύ.

Σε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 months later...

ΤΟΥΡ.ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΞΕΔΩΣΕ ΑΠΥ ΓΙΑ ΠΑΚ.ΕΚΔΡ.ΩΣ ΕΞΗΣ ( ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ )

ΕΞΟΔΑ

=======

ΑΠΥ ΞΕΝΟΔ. ΚΑΘ.ΑΞΙΑ 3371,55

ΦΠΑ 303,45

ΣΥΝΟΛΟ 3.675,00 ΑΡΑ ΦΠΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ 628,68-303,45=325,23

ΕΣΟΔΑ ( ΑΠΥ ΤΟΥΡ.ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΞΕΔΟΘΗ ΕΤΣΙ )

=====

ΑΠΥ 3.308,82

ΦΠΑ 19% 628,68

45ΣΥΝΟΛΟ 3.937,50

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΠΥ ΜΕ ΣΥΝΟΛ.ΑΞΙΑ 3937,50 - 3675,00 ΕΞΟΔΑ=ΜΙΚ.ΚΕΡΔΟΣ 262,50 /1,19=220,59 ΚΑΘ.ΑΞΙΑ + ΦΠΑ 41,92 (19%)

ΕΦΟΣΟΝ ΤΩΡΑ ΚΑΛΩΣ Ή ΚΑΚΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΩ ΕΣΟΔΟ ΜΕ ΦΠΑ ΚΑΙ ΕΞΟΔΟ ΜΕ ΦΠΑ , ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ?

2. ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΕΛΑ ΠΕΛ.Ή ΠΡΟΜ. ΕΧΕΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ ΓΙΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΑΞΙΔΙΩΝ . ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Γιατί να εκδοθεί έτσι η ΑΠΥ; Η ΑΠΥ του Ξενοδοχείου είναι "έξοδα διενεργηθέντα για λογαριασμό του πελάτη";

2. Η PROSVASSIS ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σωστές οι ΑΠΥ σου. Το πακέτο λειτουργεί διαφορετικά.Κόβεις τις ΑΠΥ σου με τη συμφωνία που έχεις κάνει.Αφαιρείς τις συνολικές αξίες του εσόδου και του εξόδου και κάνεις αποφορολόγηση με 19%.(ΦΠΑ ΠΑΚΕΤΟΥ Á.35 Ν.1642 /86). Το πακέτο σου δίνει τη δυνατότητα να αναγάγεις τα εξοδά σου του 9% σε 19% όπως τα εσοδά σου, πρέπει βέβαια τα εξοδά σου να αφορούν το πακέτο σου. Στο τέλος κάθε περιόδου που αποδίδεις το ΦΠΑ σου εάν η διαφορά είναι θετική χρεώνεις το εσοδό σου σε ειδικό λογαριασμό (στα έσοδα από πακέτο), και πιστώνεις το ΦΠΑ σου πάλι σε ειδικό λογαριασμό. Εάν είναι αρνητικό το αντίστροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε anaman, ή όποιος άλλος το έχει, μπορείς να μας παραθέσεις το χωρίο:

ΦΠΑ ΠΑΚΕΤΟΥ Á.35 Ν.1642 /86
που αναφέρεις;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-GEORGIA36963696-
Είναι σωστές οι ΑΠΥ σου. Το πακέτο λειτουργεί διαφορετικά.Κόβεις τις ΑΠΥ σου με τη συμφωνία που έχεις κάνει.Αφαιρείς τις συνολικές αξίες του εσόδου και του εξόδου και κάνεις αποφορολόγηση με 19%.(ΦΠΑ ΠΑΚΕΤΟΥ Á.35 Ν.1642 /86). Το πακέτο σου δίνει τη δυνατότητα να αναγάγεις τα εξοδά σου του 9% σε 19% όπως τα εσοδά σου, πρέπει βέβαια τα εξοδά σου να αφορούν το πακέτο σου. Στο τέλος κάθε περιόδου που αποδίδεις το ΦΠΑ σου εάν η διαφορά είναι θετική χρεώνεις το εσοδό σου σε ειδικό λογαριασμό (στα έσοδα από πακέτο), και πιστώνεις το ΦΠΑ σου πάλι σε ειδικό λογαριασμό. Εάν είναι αρνητικό το αντίστροφο.

ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΟΕΙΣ ΠΩΣ Η ΑΠΥ ΤΟΥ ΤΟΥΡ.ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΩΣΤΑ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΜΕ ΦΠΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΕΝΟ ?

ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΑΠΥ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΝΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ , ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Π.Χ. ΠΑΚ.2 ΑΤ.Χ 620,00=1240,00 ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΩ ΦΠΑ , ΑΡΑ Η ΑΠΥ ΟΠΩΣ ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΕΚΔΟΘΕΙ ΑΠΥ ΜΕ ΣΥΝΟΛ.ΑΞΙΑ 3937,50 - 3675,00 ΕΞΟΔΑ=ΜΙΚ.ΚΕΡΔΟΣ 262,50 /1,19=220,59 ΚΑΘ.ΑΞΙΑ + ΦΠΑ 41,92 (19%)

Εννοώ ότι η ΑΠΥ σωστά κόπηκε με αυτό το ποσό και όχι μόνο με το κέρδος της όπως αναφέρεις στην ερωτησή σου.Τώρα το άν διαχωρίζεις το ΦΠΑ στην ΑΠΥ σου είναι θέμα προγραμματισμού και μόνο.Δεν είναι λάθος. Περνάς όμως στον 73 το σύνολο της ΑΠΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε anaman, ή όποιος άλλος το έχει, μπορείς να μας παραθέσεις το χωρίο: που αναφέρεις;

Κωδ.Νομ. 2859/2000 - Αρθρο 43

Άρθρο 43 Ειδικό καθεστώς πρακτορείων ταξιδιών ( Άρθρο 35 του αρχικού νόμου 1642/1986)

1. Οι επιχειρήσεις πρακτορείων ταξιδιών, με τις οποίες εξομοιώνονται και οι οργανωτές τουριστικών περιηγήσεων που ενεργούν στο όνομα τους έναντι των ταξιδιωτών, υπάγονται στο ειδικό καθεστώς υπολογισμού του φόρου που προβλέπουν οι διατάξεις του άρθρου αυτού, εφόσον και κατά το μέρος που για την πραγματοποίηση του ταξιδιού ή της περιήγησης χρησιμοποιούν προς άμεση εξυπηρέτηση των ταξιδιωτών παραδόσεις αγαθών ή παροχές υπηρεσιών που παρέχονται από άλλους υποκείμενους στο φόρο.

2. Οι πράξεις που γίνονται για την πραγματοποίηση του ταξιδιού ή της περιήγησης θεωρούνται ως ενιαία παροχή υπηρεσίας του πρακτορείου προς τον ταξιδιώτη.

Η παροχή αυτή φορολογείται στην Ελλάδα, εφόσον η έδρα της οικονομικής δραστηριότητας του πρακτορείου ή η μόνιμη εγκατάσταση του, από την οποία αυτό ενεργεί για την πραγματοποίηση του ταξιδιού, βρίσκονται στην Ελλάδα και μόνο κατά το μέρος που αναλογεί σε υπηρεσίες που το πρακτορείο αναθέτει σε άλλους υποκείμενους στο φόρο και οι οποίες πραγματοποιούνται από τους τελευταίους στο εσωτερικό της χώρας ή εντός της Κοινότητας.

Αντίθετα δεν υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος άρθρου, το μέρος των παρεχομένων υπηρεσιών από το πρακτορείο ταξιδιών που αναλογεί στις πράξεις τις οποίες αυτό αναθέτει σε άλλους υποκείμενους στο φόρο και οι οποίες πραγματοποιούνται από τους τελευταίους εκτός της Κοινότητας. Για τις υπηρεσίες αυτές, έχουν εφαρμογή οι διατάξεις της περίπτωσης στ της παρ. 1 του άρθρου 24.

3. Ως φορολογητέα αξία λαμβάνεται η μεικτή αμοιβή του πρακτορείου που προκύπτει μετά την αφαίρεση από το συνολικό ποσό που καταβάλλεται από τον πελάτη (χωρίς να συνυπολογίζεται ο φόρος) του κόστους με το οποίο επιβαρύνεται το πρακτορείο από την παράδοση αγαθών και παροχή υπηρεσιών, (μαζί με το φόρο) που γίνονται σ΄ αυτό από άλλους υποκείμενους στο φόρο για άμεση εξυπηρέτηση του ταξιδιώτη.

Στα τιμολόγια παροχής υπηρεσιών που αφορούν τις πράξεις για τις οποίες η φορολογητέα αξία προσδιορίζεται κατά τις διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου, ο φόρος δύναται να ενσωματώνεται στην τιμή.

4. Τα ποσά του φόρου με τα οποία επιβαρύνεται το πρακτορείο από άλλους υποκείμενους στο φόρο για τις πράξεις που προβλέπουν οι διατάξεις των παραγράφων 2 και 3 δεν εκπίπτονται ούτε επιστρέφονται.

5. Οι διατάξεις του άρθρου αυτού δεν εφαρμόζονται στις αμοιβές των πρακτορείων ταξιδιών, οι οποίες προέρχονται από υπηρεσίες που αυτά παρέχουν αποκλειστικά, ως μεσολαβητές με προμήθεια, καθώς επίσης και από υπηρεσίες μεταφοράς, οι οποίες παρέχονται με μεταφορικά μέσα που εκμεταλλεύεται το ίδιο το πρακτορείο.

6. Με προεδρικά διατάγματα, που εκδίδονται με πρόταση του Υπουργού Οικονομικών, μπορεί να ορίζεται άλλος τρόπος προσδιορισμού της φορολογητέας αξίας για την οποία προβλέπουν οι διατάξεις της παρ. 3.

7. Με αποφάσεις του Υπουργού Οικονομικών μπορεί να επιβάλλεται στα πρακτορεία η υποχρέωση να τηρούν ειδικά βιβλία, λογαριασμούς ή στοιχεία για την παρακολούθηση των πράξεων που ενεργούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...
ΤΟΥΡ.ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΞΕΔΩΣΕ ΑΠΥ ΓΙΑ ΠΑΚ.ΕΚΔΡ.ΩΣ ΕΞΗΣ ( ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ )

ΕΞΟΔΑ

=======

ΑΠΥ ΞΕΝΟΔ. ΚΑΘ.ΑΞΙΑ 3371,55

ΦΠΑ 303,45

ΣΥΝΟΛΟ 3.675,00 ΑΡΑ ΦΠΑ ΓΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗ 628,68-303,45=325,23

ΕΣΟΔΑ ( ΑΠΥ ΤΟΥΡ.ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΞΕΔΟΘΗ ΕΤΣΙ )

=====

ΑΠΥ 3.308,82

ΦΠΑ 19% 628,68

45ΣΥΝΟΛΟ 3.937,50

ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΕΙΣ ΕΟΔΑ ΣΤΟΝ 73 3937,5 ΚΑΙ ΕΞΟΔΑ 3675,00.

ΘΑ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΣΩΣΤΟ ΦΠΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα τουριστικό γραφείο Β κατηγορίας και διαβάζοντας τα άρθρα για το πρόβλημα μου έχω ακόμα κάποιες απορίες.

Α. το γραφείο αυτό αγοράζει από μεγάλη τουριστική ΑΕ εισιτήρια για το εσωτερικό της χώρας για την ευρωπαϊκή ένωση και για τρίτες χώρες.

ΤΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΠΑ.

ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΙΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΠΟΥ ΤΥΧΟΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΜΕ Η ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Πραγματικά με βοήθησες πολύ.

Σε ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου.

Εσύ έμαθες.

Δεν θα πρέπει τώρα να τα γράψεις εδώ για να τα μάθουμε και μείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΓΡΑΦΕΙΩΝ ΕΙΝΑΙ

ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΠΑ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΩΤΟΣ

ΕΠΙΣΗΣ.

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΜΕ ΜΑΙΛ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΟΥ

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ

Νικος Καραδημητρης

[email protected]

Νικο γιατί σαν επισκέπτης ???

Δώσε τα φώτα σου σε όλους

Φιλικά

Καραγκιοζέλης Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...