Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΑ ΔΙΚΥΚΛΟΥ ΓΙΑ ΔΙΑΝΟΜΕΣ


G-MEL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΦΑΣΤ-ΦΟΥΝΤ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΔΙΚΥΚΛΟ ΓΙΑ ΔΙΑΝΟΜΕΣ

ΤΟ ΚΑΤΑΧΩΡΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΩΣ ΠΑΓΙΟ Ή ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πάγιο.

Να έχει επαγγελματική άδεια από το μηχανολογικό θα ήταν χρήσιμο. Δίοτι έτσι έχεις - σίγουρα - το δικαίωμα έκπτωση του ΦΠΑ και της δαπάνης - οποιασδήποτε σχετικής -με 100% ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πάγιο.

Να έχει επαγγελματική άδεια από το μηχανολογικό θα ήταν χρήσιμο. Δίοτι έτσι έχεις - σίγουρα - το δικαίωμα έκπτωση του ΦΠΑ και της δαπάνης - οποιασδήποτε σχετικής -με 100% ...

Ειναι 100% σίγουρο ? Που το στηριζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-GEORGIA36963696-

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΗΜΕΡΑ

ΚΑΤ ΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ

ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΘΕΤΕΤΕ ΤΟ ΔΙΚ.ΕΚΠΤ.ΤΟΥ ΦΠΑ ΣΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ ?

ΥΠΕΒΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΩ ΒΕΒΑΙΟ ΜΕ ΕΥΚΟΛΙΑ , ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι 100% σίγουρο ? Που το στηριζεις?
Την ίδια απορία έχω κι εγω

Χρήστο και Κώστα τι σας προβληματίζει; Το "επαγγελματική άδεια σε δίκυκλο" ή "το διακαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ" ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ. Δεν αναφέρετε πουθενά στο άρθρο 30 οτι δύναται η επιχείρηση να εκπέσει το ΦΠΑ της αγοράς κλπ επαγγελματικού μοτοποδηλάτου ή μοτοσυκλέτας . Το αντίθετο μάλιστα αναφέρει πως δεν υπάρχει δικαίωμα έκπτωσης του φόρου για αγορά αυτοκινητου , μοτοσυκλέτας μοτοποδηλάτου κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ. Δεν αναφέρετε πουθενά στο άρθρο 30 οτι δύναται η επιχείρηση να εκπέσει το ΦΠΑ της αγοράς κλπ επαγγελματικού μοτοποδηλάτου ή μοτοσυκλέτας . Το αντίθετο μάλιστα αναφέρει πως δεν υπάρχει δικαίωμα έκπτωσης του φόρου για αγορά αυτοκινητου , μοτοσυκλέτας μοτοποδηλάτου κλπ

Ακόμα δεν μάθατε ότι ο Σταυρουλακης είναι από τους λίγους ελεύθερους επαγγελματίες φοροτεχνες που μπαίνουν εδώ και δεν είναι ένας υπάλληλος που προσπαθεί λάθρα να παραστήσει τον ελεύθερο επαγγελματία φοροτεχνη; Αυτό σημαίνει ότι ο άνθρωπος έχει μεγάλη πείρα , ανεξάρτητα πόσα χρόνια δουλεύει διότι εξαναγκης πρέπει να διαβάσει για να αντιμετωπίσει την πληθώρα των περιπτώσεων. Για το συγκεκριμένο θέμα , ο Σταυρουλακης απάντησε σωστά και μην τον ρωτάτε όπως τον άλλο που λέει, γιατί είναι αρμόδια η επιθ. εργασίας του εργοδότη; δεν είναι το ίδιο πράγμα εδώ. Είπατε ότι επήγατε στο άρθρο 30 και διαβάσατε. Τίποτα δεν κάνατε. Γιαυτό μεταφέρω την αρμόδια παράγραφο του άρθρου αυτού χωρίς να τη σχολιάσω. Και άλλη φορά πριν γράψετε εδώ να διαβάζετε πολύ (δεν το πιστεύω να μην ξέρετε να διαβάζετε. Απλά νομίζω ότι είσαστε επιπόλαιοι. ) (επιπόλαιο μελες.........που λέει και το άσμα).

Παράγραφος 4 , άρθρου 30 (και μην με ρωτήσετε ποιου νόμου; Θα πέσει φάπα)

4. Δεν παρέχεται δικαίωμα έκπτωσης του φόρου με τον οποίο έχουν επιβαρυνθεί οι δαπάνες:

α) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης καπνοβιομηχανικών προϊόντων,

β) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης οινοπνευματωδών ποτών, εφόσον αυτά προορίζονται για την πραγματοποίηση μη φορολογητέων πράξεων,

γ) δεξιώσεων, ψυχαγωγίας και φιλοξενίας γενικά,

δ) στέγασης, τροφής, ποτών, μετακίνησης και ψυχαγωγίας για το προσωπικό ή τους εκπροσώπους της επιχείρησης,

ε) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης μέχρι εννέα (9) θέσεων, μοτοσικλετών και μοτοποδηλάτων, σκαφών και αεροσκαφών ιδιωτικής χρήσης που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό, καθώς και οι δαπάνες καυσίμων, επισκευής, συντήρησης, μίσθωσης και κυκλοφορίας αυτών γενικά.Η διάταξη αυτή δεν εφαρμόζεται για τα πιο πάνω μεταφορικά μέσα, εφόσον προορίζονται για πώληση, μίσθωση ή μεταφορά προσώπων με κόμιστρο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε) αγοράς, εισαγωγής ή ενδοκοινοτικής απόκτησης επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης μέχρι εννέα (9) θέσεων, μοτοσικλετών και μοτοποδηλάτων, σκαφών και αεροσκαφών ιδιωτικής χρήσης που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό, καθώς και οι δαπάνες καυσίμων, επισκευής, συντήρησης, μίσθωσης και κυκλοφορίας αυτών γενικά.Η διάταξη αυτή δεν εφαρμόζεται για τα πιο πάνω μεταφορικά μέσα, εφόσον προορίζονται για πώληση, μίσθωση ή μεταφορά προσώπων με κόμιστρο,

Έχω την εντύπωση ότι η αναψυχή και ο αθλητισμός αναφέρεται μόνο στα σκάφη και αεροσκάφη, και όχι σε όλα τα υπόλοιπα. Αλλοιώς όλη ή Ελλάδα θα εξέπιπτε το ΦΠΑ από τις βενζίνες των ΙΧ της διοίκησης και των πωλητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς μιλήσω λοιπόν ως ελεύθερος επαγγελματίας...

Πραγματικά εμείς οι ελεύθεροι επαγγελματίες μπορώ να πώ ότι είμαστε ποιό "λάσκα¨από τους εταιρικούς λογιστές...

Αυτό μπορεί να προέρχεται από την μεγάλη μας επαφή με αρκετά μικρές επιχειρήσεις οι οποίες "μετρούν" το ευρώ...

Μάλλον θα συμφωνήσω με τον Κάρολο-Cel για την μη έπτωση του ΦΠΑ απλά θα σας πώ γιατί παρασύρωμαι συνεχώς και δίδω αυτή την απάντηση και δηαλδή να σας πω τον πόνο μου..

Δεν μπορώ να δεχτώ προσωπικά την μη έκπτωση ενος οχήματος ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ.

Σε συνδιασμό με το γενικό κλίμα ελέγχου που επικρατεί στις μικρές επιχειρήσεις (κλεισίματα με παιρέωσεις) εκπίπτω τον ΦΠΑ. (Προσοχή μόνο όπου υπάρχει επαγγελματική άδεια..) (Το δίκυκλο του διανομέα που μένει συνέχεια στην επιχέιρηση και έχει 6 "παπάκια" θα του εκπέσω το ΦΠΑ ...) Νοιώθω ότι θα το βρει λογικό και ο ελεγκτής μου και θα το παρακάμψει ..

Σας φάινονται περίεργα αυτά που λέω αλλά έτσι είναι τα πράγματα στα "χαμηλά"...

Ισως θα σας φάινεται ακόμα πιό περίεργο και το ότι λέω τέτοια πράγματα επώνυμα...

Σημείωση 1: Φίλε guest ο Κάρολος και ο Cel σίγουρα δεν υπάγονται στις περιπτώσεις που λές ..

Το ξέρω καλά γιατί τους παρακολουθώ αρκετό καιρό ...

...και έιναι και καλά παιδιά !!!

Σημείωση 2 : Μην με θεωρείται από σήμερα και στο εξής αναξιόπιστο μετά από αυτές τις "λαικές" εκτιμήσεις

των νομοθετημάτων. Προσπαθώ για να ενημερώνομαι έστω και ας έχω ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ προβήματα χρόνου που σίγουρα ο guest (υπολογίζω ότι είνια και αυτός ελεύθερος επαγγελματίας , όπως και οι φίλοι Cel, Karolos.) γνωρίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς μιλήσω λοιπόν ως ελεύθερος επαγγελματίας...

Πραγματικά εμείς οι ελεύθεροι επαγγελματίες μπορώ να πώ ότι είμαστε ποιό "λάσκα¨από τους εταιρικούς λογιστές...

Αυτό μπορεί να προέρχεται από την μεγάλη μας επαφή με αρκετά μικρές επιχειρήσεις οι οποίες "μετρούν" το ευρώ...

Μάλλον θα συμφωνήσω με τον Κάρολο-Cel για την μη έπτωση του ΦΠΑ απλά θα σας πώ γιατί παρασύρωμαι συνεχώς και δίδω αυτή την απάντηση και δηαλδή να σας πω τον πόνο μου..

Δεν μπορώ να δεχτώ προσωπικά την μη έκπτωση ενος οχήματος ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ.

Σε συνδιασμό με το γενικό κλίμα ελέγχου που επικρατεί στις μικρές επιχειρήσεις (κλεισίματα με παιρέωσεις) εκπίπτω τον ΦΠΑ. (Προσοχή μόνο όπου υπάρχει επαγγελματική άδεια..) (Το δίκυκλο του διανομέα που μένει συνέχεια στην επιχέιρηση και έχει 6 "παπάκια" θα του εκπέσω το ΦΠΑ ...) Νοιώθω ότι θα το βρει λογικό και ο ελεγκτής μου και θα το παρακάμψει ..

Σας φάινονται περίεργα αυτά που λέω αλλά έτσι είναι τα πράγματα στα "χαμηλά"...

Ισως θα σας φάινεται ακόμα πιό περίεργο και το ότι λέω τέτοια πράγματα επώνυμα...

Σημείωση 1: Φίλε guest ο Κάρολος και ο Cel σίγουρα δεν υπάγονται στις περιπτώσεις που λές ..

Το ξέρω καλά γιατί τους παρακολουθώ αρκετό καιρό ...

...και έιναι και καλά παιδιά !!!

Σημείωση 2 : Μην με θεωρείται από σήμερα και στο εξής αναξιόπιστο μετά από αυτές τις "λαικές" εκτιμήσεις

των νομοθετημάτων. Προσπαθώ για να ενημερώνομαι έστω και ας έχω ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ προβήματα χρόνου που σίγουρα ο guest (υπολογίζω ότι είνια και αυτός ελεύθερος επαγγελματίας , όπως και οι φίλοι Cel, Karolos.) γνωρίζουν...

Σταυρουλακη, κατι αρπαξα απο αυτά που εγραψες και προσεξα το εξης. Για τα μηχανακια , δεν αφαιρ. η βενζίνα. Εγω την επαθα σε σουβλατζίδικο. Ηλθε ενας απο ΣΔΟΥ πρι 4 χρόνια. Ηταν με εντολή , να ελεγξει στα σουβλάτζίδικα και πιτσαρίες, αν κοβουν τιμολ. για τα καυσιμα και αν αφαιρουν το ΦΠΑ. Λοιπον εγω αφαιρουσα το ΦΠΑ της βενζίνας. Με εβαλε να υπολογίσω το ΦΠΑ που αφαιρεσα, συνολικα κατα ετος , να βαλω τις προσαυξήσεις και να παω να το πληρώσω. Για να μην κοψει παραβαση επρεπε να του παω τα τρυπλότυπα πληρωμης να τα συμειωσει στο φυλλο ελεγχου. Και ηλθε με καλες διαθεσεις. Αν ερχοταν με κακες, θα ειχαμε ασχημα ξεμπερδέματα. Σημειωτεον, ανοικω στην ιδια ΣΔΟΕ με εσενα. Οσον αφορα το παραπανω θεμα , με τις διαφορες απαντησεις. Μην στεκεστε στο γραμμα του νομου οπως ειναι. Π.χ. στις σχολες οδηγών , αφαιρειται και το ΦΠΑ αγορας του αυτ/του και των καυσιμων. Αν διαβασεις το αρθρο του νομου βιαστικα , νομιζεις οτι ισχύει το αντίθετο. Αναγκαστικα τωρα να ξαναφρεσκαρω το οτι στις σχολες οδηγών αφαιρειται το ΦΠΑ. Γιατι το ξαναψαξα.

Οσον αφορα , εσενα Σταυρουλακη, δεν εισαι αναξιόπιστος. Απλά το θεμα μπορεις να το δεις πιο σφαιρικα από τους αλλους. Τωρα , ανθρωποι ειμαστε. Ποτε - ποτε γαι λόγους χρονικής ανεπαρκιας και πίεσης , μπορει να συμβεί κατι το αναποδο. και σε εμενα εχει συμβει αυτό. Το βλεπω μετα πό ενα λεπτό. Και κατι αλλο επειδή το διαβασα πιο πανω. Ο καθε νομος ειναι γραμμενος σε διαφορουςς τοπους και απο διαφορετικους ανθρώπους. Στην παραγραφο που παρουσιαζεται πιο πανω , εγω την διαβασα σε καποιο εντυπο με περισσότερα <<κομματα>> . Οπότε και διαφορετική η ερμηνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωνσταντίνε δεν είσαι αναξιόπιστος. Συμφωνώ και γω. Καταλαβαίνουμε ότι το είδες σφαιρικά

και δικαιολογείται η σκέψη σου (επαγγελματική άδεια-χρήση κλπ.)

Πράγματι από έλλειψη χρόνου και πίεση έχει συμβεί σε όλους μας, πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα λόγια.

Ο Σταυρουλάκης έχει δίκιο. (Μόνο που να τόβρει.)

Βλέπετε η γραφειοκρατία στην Ελλάδα στηρίζεται στο δόγμα, όλοι είναι φοροφυγάδες μέχρι αποδείξεως του εναντίου ή απόκτησης πρόσβασης στον υπουργό.

Έτσι διυλίσαμε το ........παπάκι και και κατάπιαμε τη διαφοροποίηση μεταξύ χρηματοδοτικής και μακροχρόνιας μίσθωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "Ανώνυμος" επισκέπτης καλό θα ήταν να μη κρίνει ινα μην κριθεί . Μάλλον αυτός δε μπορεί να διαβάσει σωστά τον νόμο . Η παρ. 4 λέει : Δεν παρέχεται ...... επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης μέχρι 9 θέσεων , μοτοσυκλετών και μοτοποδηλάτων , σκαφών και αεροσκαφών ιδιωτικής χρήσης που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό , κλπ . Κάνουμε όπως έχω ξαναπεί γραμματική ερμηνεία αγαπητέ επισκέπτη . Το , παίζει ρόλο εκει που είναι . Ας μη βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα ...

Σχετικά με το άλλο θέμα σε καμία περίπτωση δε θεωρώ αναξιόπιστο τον Κωνσταντίνο ( Σταυρουλάκη ) Το αντίθετο μάλιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αγορά Ε.Ι.Χ. αυτ-των και moto δεν παίρνεις το Φ.Π.Α. Το ίδιο ισχύει και για τα καύσιμα τους. Νομίζω ότι αυτό είναι ξεκάθαρο. Παρόλα ταυτα εάν κάποιος διαφωνεί με αυτό θα ήθελα να με ενημερώσει εάν και πως - εφόσον εξέπεσε το Φ.Π.Α. - αυτό έγινε αποδεκτό από κάποιο ελεγκτή της ΦΑΕΕ , ΠΕΚ κτλ…

Γιατί άλλο είναι να εκπίπτω ( λανθασμένα κατά την άποψη μου) το ΦΠΑ ( ειδικά σε μικ΄ρες επιχ-σεις) και να περιμένω κάποια ΠΟΛ για να κλείσω τα βιβλία μου και άλλο να το εκπίπτω και να περιμένω να κλείσω τα βιβλία μου με το τακτικό έλεγχο που σίγουρα κάποια στιγμή θα έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "Ανώνυμος" επισκέπτης καλό θα ήταν να μη κρίνει ινα μην κριθεί . Μάλλον αυτός δε μπορεί να διαβάσει σωστά τον νόμο . Η παρ. 4 λέει : Δεν παρέχεται ...... επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης μέχρι 9 θέσεων , μοτοσυκλετών και μοτοποδηλάτων , σκαφών και αεροσκαφών ιδιωτικής χρήσης που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό , κλπ . Κάνουμε όπως έχω ξαναπεί γραμματική ερμηνεία αγαπητέ επισκέπτη . Το , παίζει ρόλο εκει που είναι . Ας μη βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα ...

Σχετικά με το άλλο θέμα σε καμία περίπτωση δε θεωρώ αναξιόπιστο τον Κωνσταντίνο ( Σταυρουλάκη ) Το αντίθετο μάλιστα

Αμ δε κ. Κάρολε. Το παίζει ρόλο ισχύει. Η άγνοια σου σε αυτό αποδεικνύει και με βούλα , ότι είσαι λίγα χρόνια στο επάγγελμα. Τι θέλεις να ανεβάσω φωτοτυπίες εδώ, για να δεις ότι το ίδιο πράγμα, υπάρχει σε διαφορετικά έντυπα, με αλλού τα κόμματα και αλλού τους τόνους; Και ξέρεις πολύ καλά ποιος είμαι. Για διάβασε το αναφερθέν πιο πάνω άρθρο στον ΔΙΑΡΚΗ ....ΚΩΔΙΚΑ του μακαρίτη Σαραβάνου, να δεις που είναι το κόμμα στην συγκεκριμένη παράγραφο. Και λέμε για το νόμο τον τροποιητικό του ΦΠΑ , που ισχύει σήμερα. Το έχει στο άρθρο 23 του αρχικού νόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αν ειναι ευκολο κ.επισκεπτα γιατι τον μακαριτη δεν τον προλαβαμε δυστυχως λογω ηλικιας να υποθεσω?

Νεοι ειμαστε θα μαθουμε.

(κομμα δεν βαζω για καλο και για κακο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ δε κ. Κάρολε. Το παίζει ρόλο ισχύει. Η άγνοια σου σε αυτό αποδεικνύει και με βούλα , ότι είσαι λίγα χρόνια στο επάγγελμα. Τι θέλεις να ανεβάσω φωτοτυπίες εδώ, για να δεις ότι το ίδιο πράγμα, υπάρχει σε διαφορετικά έντυπα, με αλλού τα κόμματα και αλλού τους τόνους; Και ξέρεις πολύ καλά ποιος είμαι. Για διάβασε το αναφερθέν πιο πάνω άρθρο στον ΔΙΑΡΚΗ ....ΚΩΔΙΚΑ του μακαρίτη Σαραβάνου, να δεις που είναι το κόμμα στην συγκεκριμένη παράγραφο. Και λέμε για το νόμο τον τροποιητικό του ΦΠΑ , που ισχύει σήμερα. Το έχει στο άρθρο 23 του αρχικού νόμου.

Εγώ που το βλέπω πάντως στον Διαρκή Κωδικα(υπάρχει και άλλος διαρκής κώδικας ?)τομος 28Α σελ 358,69 του Ραπτάρχη δεν έχει διαφορά .

Καλύτερα όμως να δείτε τι λέει και η έκτη οδηγία ,αρθρα 17 §1-3 και 28στ΄§1 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως όπως και να έχει είναι τρομερά άδικο να μην εκπίπτει ο ΦΠΑ στην συγκεκριμένη επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα πλάκα αυτό που ανέφερε ο επισκέπτης το είδα, έχει τοποθετηθεί σε διαφορετικά σημεία το ",".

Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί και ως ορθογραφικό λάθος. Περισσότερες πληροφορίες για του λόγου το αληθές στο: " ΔΙΑΡΚΗΣ ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ ΤΟΜΟΣ Δ' " ΣΑΡΑΒΑΝΟΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ

Οπότε για να είμαστε σίγουροι αναζητάμε το ΦΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι χρησμός της Πυθίας ο Κώδικας Φορολογίας Εισοδήματος.

Το να καταφεύγεις στη γραμματική διατύπωση (με τη καλή έννοια, και όχι τη παρεξηγημένη που είχα αποδώσει) δεν σημαίνει ότι εκχωρείς και τη κρίση σου. Αν σε κάποια εκτύπωση ενός κειμένου τα σημεία στίξης τυχαίνει να είναι ατάκτως εριμμένα, έχουμε το νιονιό να το κρίνουμε.

Κοντά στο νου κι η γνώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι για την Ιστορία θα αναφέρω το εξής : Στην ΠΟΛ. 10 1987 την κοινοποίηση δηλαδή του Ν. 1642 / 1986 το , είναι εκεί που αναφέρει ο επισκέπτης . Στον Ν. 1642/1986 ΦΕΚ 125/21-8-1986 , όπως επίσης και στην εισηγητική έκθεση το , είναι εκεί που έλεγα κι εγώ και οι άλλοι συνάδερφοι . Το αναφέρω έτσι για την Ιστορία . Επειδή δεν είμαι άνθρωπος που δε δέχεται την άλλη πλευρά και επειδή ανέτρεξα στο αρχείο μου σήμερα όλο το απόγευμα για να βρω την ΠΟΛ 10 ( σημείωση : είναι προτότυπη απο το Υ.Ο. ) το αναφέρω στην κουβέντα μας . Αδίκησα τον επισκέπτη ως προς το θέμα του οτι είπα πως δεν είναι γραμμένο πουθενά αυτό που λέει . Και όμως είναι και μάλιστα σε κοινοποίηση ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για του λόγου το αληθές:

Εγκύκλιος 10/1987 - Αρθρο 23

..........

ε. Δαπάνες αγοράς ή εισαγωγής επιβατικών αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσης (Ι.Χ.) μέχρι εννέα (9) θέσεων, συμπεριλαμβανομένης και της θέσης του οδηγού, μοτοσικλετών και ποδηλάτων, σκαφών και αεροσκαφών ιδιωτικής χρήσης, που προορίζονται για αναψυχή ή αθλητισμό, καθώς επίσης και οι δαπάνες για καύσιμα, επισκευή, συντήρηση, μίσθωση και κυκλοφορία των μέσων αυτών.

Έτσι, σύμφωνα με τη διάταξη αυτή, δεν αναγνωρίζεται προς έκπτωση ο φόρος που έχει καταβληθεί κατά την εισαγωγή, την αγορά ή για δαπάνες λειτουργίας (καύσιμα, συντήρηση, επισκευή κ.λπ.) όλων των εν λόγω μεταφορικών μέσων.

Τούτο δε, γιατί κι εδώ ο νόμος θεωρεί ότι οι δαπάνες αυτές δεν είναι άμεσα λειτουργικές για το σύστημα του Φ.Π.Α.

Δηλαδή όλη αυτή η ιστορία έγινε για ΕΝΑ κόμμα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που μου προξένησε την περιέργεια είναι πως είναι δυνατόν η ΠΟΛ. 10 να έχει το " , " σ αυτό το σημείο , ενώ ο Νόμος καθώς και όλες οι υπόλοιπες κωδικοποιήσεις να το έχουν όπως τώρα . Η κοινοποίηση απο το Υ.Ο. είναι σημαντική και προσωπικά πάντα ψάχνω τις κοινοποιήσιες για λύση τυχόν αποριών. Αυτό που μπορώ να φανταστώ πως έγινε με την συγκεκριμένη ΠΟΛ είναι πως εκ παραδρομής το " , " μπήκε στη θέση αυτή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΕ ΧΕ ένας ρόλος που μου αρέσει είναι ο "συνήγορος του διαβόλου".

Οπότε λέω Κωνσταντίνε μου να δεχτούμε την ΠΟΛ 10 ως ερμηνευτική. Πώς λέμε για πχ "Η φανέλα με το νούμερο 9" Να λέμε η ΠΟΛ 10 :lol:;):P:)

Πλάκα-πλάκα, αλλά εγώ έχω συναντήσει εφοριακούς που έχουν κωλύσει στη 10 και ερμηνεύουν την παράγραφο διαφορετικά αποτι ερμηνεύεται με τις άλλες εγκυκλ. και νόμους. Φυσικά το σωστό είναι ότι δεν αναιρείται. Θα σας πω όμως κάτι που σύμφωνα με όσα έχετε διαβάσει συμβαίνει το αντίθετο. Αν διαβάσομε τον νόμο σύμφωνα με το γράμμα αυτού και σε γενικές γραμμές, στις σχολές οδηγών δεν πρέπει να αναιρείται το ΦΠΑ της αγοράς αυτ/του , ούτε της βενζίνας. Και όμως αναιρείται νόμιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...