Jump to content
  • 0

ENΔΟKOINOTIKH ΑΠΟΚΤΗΣΗ , ΑΞΙΑ

Guest plithon
 Share

Question

ΕΧΩ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΝΔΟΚΟΙΝΟΤΙΚΗΣ ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΑ:

ΕΧΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΞΙΑ : 1000,00 ΕΥΡΩ , ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ :

payble within 10 days until 12.09.05 with 2% = EYR 890,00 or payable withing 30 days until 02.10.05 net.

Η ΕΠΙΧ/ΣΗ ΠΛΗΡΩΝΕΙ 980,00 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΞΟΦΛΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 12.9.2005 ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΑ ΕΜΠ/ΤΑ.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΣ ΑΝΩ ΕΚΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ INVOICE , TO ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ

ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ INTRASTAT ΣΑΝ ΤΙΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΟ ΠΟΙΟ ΘΑ ΒΑΛΛΩ ΤΟ 980,00 ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕ Η ΕΠΙΧ/ΣΗ 'Η ΤΑ 1000,00 ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ INVOICE MOY ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !...

10 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Guest Επισκέπτης-ARIA-

Στην inttrastat θα δηλώσεις την συνολική αξία του τιμολογίου δηλαδή τα 1000 ευρώ . Γενικά στην έκδοση της Intrastat βασιζόμαστε στις τελικές αξίες των τιμολογίων ανεξάρτητα τι διακανονισμός έχει γίνει πάνω σε αυτή πχ αν εσύ πλήρωσες την έκπτωση ή αυτός σου έκδωσε πιστωτικό ή όχι γιατί αυτό δεν υπάρχει τρόπος να το αποδείξεις. Το σωστό όμως είναι απο λογιστικής μεριάς να σου στείλει και πιστωτικό για αυτή την διαφορά ανάμεσα στην έκπτωση και στην τελική αξία ο οίκος του εξωτερικού. Αλλιώς πως θα την καλύψεις ?

• 0

Το τιμολόγιο δεν αναφέρει μόνο 1000 ευρώ αλλά 980 υπό αίρεση (παροχή εκπτωσης λόγω χρόνου εξόφλησης) . Κατά συνέπεια, και εφ΄όσον η αιτία της αίρεσης έλαβε χώρα, αξία τιμολογίου είναι τα 980 ευρώ.

• 0
Guest Επισκέπτης-ARIA-

O οίκος του εξωτερικού όμως έχει εκδώσει ένα τιμολόγιο με συνολική αξία ΕΥΡΩ 1000,00 και αυτό θα δηλώσει στην δική του Intrastat. Δέχομαι αυτό που λες συνάδελφε μόνο στην περίπτωση που εκδώσει πιστωτικό για την διαφορά ο αποστολέας . Προτείνω σε αυτή την περίπτωση να επικοινωνήσει με τον οίκο του εξωτερικού να δει τι θα δηλώσει και εκείνος ώστε να κάνει τον συσχετισμό.

• 0

Ας ρωτηθεί ο οίκος του εξωτερικού. Οι πιθανότητες είναι να κάνει intrastat με 1000€

Στην Intrastat βάζουμε και βάζουνε την αξία των εμπορευμάτων. Ο τρόπος πληρωμής και το χρηματικό πάρε δώσε είναι κάτι που δεν ενδιαφέρει ούτε τη Eurostat και την ΕΣΥΕ, ούτε το VIES και το Υπουργείο Οικονομικών.

Με τη λογική αυτή δεν πρέπει να "πειράξουμε" την αξία του εμπορεύματος, αλλά την έκπτωση να τη "πάμε" σε λογαριασμό 20.98

• 0
Με τη λογική αυτή δεν πρέπει να "πειράξουμε" την αξία του εμπορεύματος, αλλά την έκπτωση να τη "πάμε" σε λογαριασμό 20.98

Και εκεί την πειράζετε συνάδελφοι. Τι σας κάνει να νομίζετε το αντίθετο;

• 0

Απολύτως τίποτε μια και ό 20.98 αντικρίζεται στον 90.02.20 με χρέωση του 94.20.[υποκατάστημα].[αποθηκευτικός_χώρος].[άλλη_κατηγορία_προορισμού].μερίδα_απ

θήκης.

Γράψε λάθος.

• 0
Απολύτως τίποτε μια και ό 20.98 αντικρίζεται στον 90.02.20 με χρέωση του 94.20.[υποκατάστημα].[αποθηκευτικός_χώρος].[άλλη_κατηγορία_προορισμού].μερίδα_απ

θήκης.

Γράψε λάθος.

Καλημερα,

Να σας υπενθυμισω οτι σε αντιστοιχο δημοσιευμα ειχατε πει τα αντιθετα....

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...topic=14888&hl=

Για την intrastat συμφωνουμε πρεπει να μπει η αξια των εμπορευματων χωρις την εκπτωση "μετρητοις"...

• 0

Υπήρξε όμως στη δημοσίευση εκείνη η έμεση πλην σαφής απάντηση του Στέφανου.

Το ότι δεν πρέπει δεν πρέπει.

Η παρατήρηση όμως του Δημήτρη με έκανε να το ψάξω.

Δεν βρήκα, τρόπο συμβατό με τις λογιστικές αρχές που να μπορέσω να αφήσω το κόστος του εμπορεύματος ανεπηρέαστο.

1. Η έκπτωση του είδους αυτού δεν είναι καν έσοδο, ούτε από τόκους (παρόλο που η αντίθετη ενέργεια επιφέρει δαπάνη τόκων), ούτε ανόργανο, γιατί δημιουργήθηκε κατά τη συνήθη δραστηριότητα, ούτε λοιπά έσοδα εκμετάλευσης. Δεν μπορώ λοιπόν να πιστώσω λογαριασμό εσόδων.

2. Δεν είναι μειωτικό δαπάνης. Η μόνη συσχετιζόμενη δαπάνη είναι "τόκοι", υποχρεούμαστε όμως να ξεχωρίζουμε χρεωστικούς-πιστωτικούς τόκους, άρα αρνητικές χρεώσεις επιτρέπονται μόνο για αντιλογισμούς. Δεν έχουμε δαπάνη να πιστώσουμε.

3. Ως "έκπτωση αγορών" μειώνει την αξία των αγορών. Η αξία των αγορών είναι το κυριότερο στοιχείο κόστους των εμπορευμάτων άρα .........

Με λίγα λόγια ή θα αφήσω υπόλοιπο στον 20.98 "αμανάτι" ή θα το πάρω στο κόστος πωληθέντων. Μπορεί να το κάνω χίλιες βόλτες από τον 91, 92, και 95 (πιθανόν), αλλά στο τέλος θα πάει στον 96 από τον 94.20 .

Αν κάποιος συνάδελφος έχει να εισηγηθεί άλλη κοστολογικά ορθή διαδικασία, θα επαναλάβω τη πρόσφατη τοποθέτησή μου.

• 0

Εγώ το μόνο που έχω να πω υποστηρίζοντας την αρχική μου απάντηση είναι, ότι στην ουσία το Τιμολόγιο είναι μια σύμβαση Εμπορικού Δικαίου, και οφείλουμε να λαμβάνουμε υπ΄όψη μας όλους τους όρους της.

Μη ξεχνάμε ότι στο εξωτερικό δεν έχουν ΚΒΣ. ;)

• 0
Εγώ το μόνο που έχω να πω υποστηρίζοντας την αρχική μου απάντηση είναι, ότι στην ουσία το Τιμολόγιο είναι μια σύμβαση Εμπορικού Δικαίου, και οφείλουμε να λαμβάνουμε υπ΄όψη μας όλους τους όρους της.

Μη ξεχνάμε ότι στο εξωτερικό δεν έχουν ΚΒΣ. :D

Ναι και ποιος ειπε οτι δεν τηρουνται οι οροι της... τι σχεση εχει με το αν η εκπτωση θα μειωσει το κοστος των εμπορευματων ή θα ειναι "μειωτικο" εξοδο.. ??

Μη ξεχναμε οτι την Ευρωπαϊκη οδηγια για τους κανονες τιμολογησης (ουσιαστικα ΚΒΣ στην Ευρωπη), για να μην λεμε οτι μονο η Ελλαδα εχει ΚΒΣ....