Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΣΤΟ INTERNET


επισκέπτη Επισκέπτης-groumav-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-groumav-

Καλημέρα σας,

το internet μου κατέβασε ένα πρόγραμμα το οποίο κάνει το εξής: μου κόβει την σύνδεση στο internet με πετάει έξω απο τον ιnternet eχplorer και ταυτόχρονα κάνει επαναληπτικές κλήσεις στο σταθέρο. Έχω φραγή διεθνών κλήσεων και έτσι δεν μπορούν να καλέσουν. Το θέμα είναι ότι με τίποτα δεν μπορώ να καθαρίσω το computer. Ναι μεν τα διέγραψα τα αρχεία απο τα Cookies και τα favoriets αλλά ξανά το κάνει. Το αντιβιοτικό μου είναι το etrust.Τι να κάνω ποιό είναι το καλύτερο αντιβιοτικό;

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το bitdefender και το θεωρώ αρκετά αξιόπιστο.

Έχει on line scan και free removal tools, που θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να χρησιμοποιήσεις για να δεις τι ιό έχεις.

http://www.bitdefender.com/site/home/

Υπάρχει και free evaluation version, σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει να το δεις σε πλήρη μορφή.

Ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση :D

Προσοχή! Αν δοκιμάσεις την λύση που σου προτείνω, απενεργοποίησε το δικό σου antivirus πρώτα και πιθανόν κάποιο firewall που ίσως έχεις.

Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το bitdefender και το θεωρώ αρκετά αξιόπιστο.

Έχει on line scan και free removal tools, που θα σου πρότεινα σε πρώτη φάση να χρησιμοποιήσεις για να δεις τι ιό έχεις.

http://www.bitdefender.com/site/home/

Υπάρχει και free evaluation version, σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει να το δεις σε πλήρη μορφή.

Ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση :D

Προσοχή! Αν δοκιμάσεις την λύση που σου προτείνω, απενεργοποίησε το δικό σου antivirus πρώτα και πιθανόν κάποιο firewall που ίσως έχεις.

Καλή τύχη

Εγω αγορασα ενα πινελο και το εβαψα "μπλιε" "θαλασσι", μετα πηγα στο Σουνιο και το πεταξα στην θαλασσα, Ετσι με την λυση που σου προτεινω, δεν θα "φαινεται".......

Πλακα κανω Μαρια......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αγορασα ενα πινελο και το εβαψα "μπλιε" "θαλασσι", μετα πηγα στο Σουνιο και το πεταξα στην θαλασσα, Ετσι με την λυση που σου προτεινω, δεν θα "φαινεται".......

Πλακα κανω Μαρια......

Και γιατί Αντρέα να μπείς σε όλο αυτό τον κόπο (εκτός αν το συνδυάζεις με ουζοκατάσταση στην παραλία), και να μην ανέβεις στην ταράτσα να πετάξεις τον υπολογιστή στον ακάλυπτο? :D:D:D

Πέρα από την πλάκα τώρα... Θα ήθελα να πω στον επισκέπτη ότι ήταν πολύ τυχερός ως προς την φραγή διεθνών κλήσεων, γιατί διαφορετικά τώρα θα είχε έναν αστρονομικό λογαριασμό στον ΟΤΕ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχει εγκατασταθεί κάποιο dialer το οποίο ενεργοποιείται αυτόματα και προσπαθεί να κάνει διεθνείς κλήσεις. Ευτυχώς που έχεις κάνει φραγή!!! Αν προσπαθήσεις χειροκίνητα να διαγράψεις τη σύνδεση αυτή από τις συνδέσεις δικτύου δε σου επιτρέπει γιατί εγκαθιστά κάποιο κλειδί στη registry που το τρέχει συνέχεια. Συνήθως τα antivirus δε βρίσκουν dialers. Θα σου συνιστούσα να εγκαταστήσεις το Ad-aware ή το Spy-bot και να κάνεις full scanning. Αν πάλι δεν το βρει θα πρέπει να καλέσεις κάποιον τεχνικό να το αφαιρέσει χειροκίνητα από τη registry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.spybot.info/gr/index.html

Σε αυτήν την σελίδα μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν to spybot search & destroy..Πολύ καλό πρόγραμμα για spyware και adware.

Το πρόβλημα σου δεν είανι ιος. Σίγουρα είναι dialer.

Ενας άλλος τρόπος που μπορεί ενδεχομένως να σου λυσει το πρόβλημα είναι να κάνεις την επόμενη διαδικασία

Έναρξη -> Εκτέλεση -> δώσε εντολή Msconfig -> Εκκίνηση -> Απενεργοποίησε το προγραμμα.

Επανεκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε, ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις με το dialer σου. Προσωπικά μία συγκεκριμένη φορά ένας dialer "παιδαγωγικού" περιεχομένου ψαρεμμένος ακουσίως σε κάποιο site -ε, πάντως είμαι ενήλικος- μου έκανε τα ίδια νούμερα. Πάντως κανένα αντι-οτιδήποτε δεν κατόρθωσε να το διώξει, παρά μόνο ο Φορμάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς έχει εγκατασταθεί κάποιο dialer το οποίο ενεργοποιείται αυτόματα και προσπαθεί να κάνει διεθνείς κλήσεις. Ευτυχώς που έχεις κάνει φραγή!!! Αν προσπαθήσεις χειροκίνητα να διαγράψεις τη σύνδεση αυτή από τις συνδέσεις δικτύου δε σου επιτρέπει γιατί εγκαθιστά κάποιο κλειδί στη registry που το τρέχει συνέχεια. Συνήθως τα antivirus δε βρίσκουν dialers. Θα σου συνιστούσα να εγκαταστήσεις το Ad-aware ή το Spy-bot και να κάνεις full scanning. Αν πάλι δεν το βρει θα πρέπει να καλέσεις κάποιον τεχνικό να το αφαιρέσει χειροκίνητα από τη registry.

http://www.lavasoft.com/

Είναι το ad aware. Λογικά θα βρει τον dialer και θα τον στείλει για τσάι...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το bitdefender έχει anti-dialer και όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει...

ναι αλλά δεν σου στέλνει τα "συνήθη" νέα definitions κάθε Πέμπτη, και άμεσα τα πολύ κακά, μαζί με updates του προγράμματος, ούτε σε ενημερώνει on-line για τη καλύτερη μέθοδο removal, δεν έχει firewal, δεν δουλεύει σε δίκτυο, δεν έχει σοκολάτες, ούτε και θείο Στάλιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά δεν σου στέλνει τα "συνήθη" νέα definitions κάθε Πέμπτη, και άμεσα τα πολύ κακά, μαζί με updates του προγράμματος, ούτε σε ενημερώνει on-line για τη καλύτερη μέθοδο removal, δεν έχει firewal, δεν δουλεύει σε δίκτυο, δεν έχει σοκολάτες, ούτε και θείο Στάλιν.

Σταύρο λάθος σου τα είπαν!

Ενημερώνει πάντα για τα τελευταία "μαμούνια" που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, έχει on line automatic update, anti-spam, personal firewall στην έκδοση που έχω εγώ (υπάρχει και δικτυακή έκδοση και custom)...

Όσο για τις σοκολάτες άσε καλύτερα, γιατί ανεβάζουν και το σάκχαρο!

Το τελευταίο ασχολίαστο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σοκολάτες και ο θείος τρυπώσανε, γιατί ........μου θύμισα τα μικρά παιδιά του γνωστού ψυχροπολεμικού ανέκδοτου.

Σοβαρά τώρα, μετά από 22 χρόνια .....σχέση με τη Symantec, έχοντας, κατά καιρούς, κάνει ........απιστίες σε άλλα (λιγότερο δαπανηρά) περιβόλια , που έλαμψαν για μικρό χρονικό διάστημα και μετά εξαφανίστηκαν, και έχοντας υποστεί "ιο-καταστροφές" πριν ακόμα από τη σύνδεση στο κυβερνοχώρο, είμαι επιφυλακτικός σε οτιδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι σοκολάτες και ο θείος τρυπώσανε, γιατί ........μου θύμισα τα μικρά παιδιά του γνωστού ψυχροπολεμικού ανέκδοτου.

Σοβαρά τώρα, μετά από 22 χρόνια .....σχέση με τη Symantec, έχοντας, κατά καιρούς, κάνει ........απιστίες σε άλλα (λιγότερο δαπανηρά) περιβόλια , που έλαμψαν για μικρό χρονικό διάστημα και μετά εξαφανίστηκαν, και έχοντας υποστεί "ιο-καταστροφές" πριν ακόμα από τη σύνδεση στο κυβερνοχώρο, είμαι επιφυλακτικός σε οτιδήποτε άλλο.

Δεκτή η επιφυλακτικότητα σου και σεβαστή.

Κάτι ανάλογο έχω πάθει εγώ με ένα από τα προϊόντα του θείου Νόρτονα :D, γι'αυτό και κρατάω αποστάσεις ασφαλείας.

Έχω δοκιμάσει αρκετά anti-virus κατά καιρούς που υπόσχονταν λαγούς με πετραχείλια, αλλά μαζί με αυτά έδιναν δώρο και beta-testing σε ότι ιούς κυκλοφορούσαν στο διαδίκτυο!!

Το bitdefender δεν είναι πανάκεια, αλλά ένα σοβαρό και εύχρηστο πρόγραμμα με πολλά σύν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω πατήσει και μου ήρθε ο οτε 600 ευρώ.Λοιπόν απλα dialer την έχει γλυτώσει απο το antivirus σου και το soycleaner.Βγάλε το καλώδιο σύνδεσης απο τον Η/Υ και κανε απεγκατάσταη των υπαρχόντων abtivirus kai spycleaner.Εγκατέστησε δυο άλλα και τρέξε τα (καθαρισμούς).Δε ρώτησα αλλά update στα υπάρχοντα προγράμματα έχεις κάνει ? Θέλουν συχνά update.Αν όχι κάνε ένα update αν σε αφήσει ο dialer.

Πάντως κάποιος έχει παιξει me to pc σου γιατι αυτοι oi dialer βρίσκονται σε site με ιδιαίτερο περιεχόμενο(xxx).

Μια άλλη λύση για να έχεισ το κεφάλι σου ήσυχο απ αυτα ειναι η dcl γραμμή.

Τα καλύτερα(δοκιμασμένα ) πάντως προγραμματα στην κατηγορία αυτή είναι το adware της lavasoft ωπος αναφέρθηκε και για antivirus το kasperski.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Norton Antivirus και πάλι Norton Antivirus.
SYMANTEC, NORTON ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

Κι εγώ μαζί σας είμαι LandS και grzokas.

Αλλά κακά τα ψέματα, πλήρη προστασία δεν υπάρχει.Ολο και κάτι μπορεί να "ξεφύγει".

Κι αν -μη κακό- γίνει αυτό, πέρα απ' τις βρισιές μας, θ' ακούμε και τη MARKA να γελάει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μαζί σας είμαι LandS και grzokas.

Αλλά κακά τα ψέματα, πλήρη προστασία δεν υπάρχει.Ολο και κάτι μπορεί να "ξεφύγει".

Κι αν -μη κακό- γίνει αυτό, πέρα απ' τις βρισιές μας, θ' ακούμε και τη MARKA να γελάει!!

Όντως η αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς να έχεις πλήρη προστασία, ειδικα το NORTON στον τομέα των adware πονάει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο internet explorer είναι περισσότερο ευαίσθητος σε αυτά τα προγράμματα.

mozilla και πάλι mozilla!!!!

Γρηγορός στην πλοήγηση άλλα όχι και τόσο αξιόπιστος, σε site τραπεζών δεν είναι πάντα "δεκτός" Προσοχή λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό ειναι το καλύτερο antivirus πρόγραμμα παιδιά είναι δύσκολο να το λές με τόση ευκολία . Σε κάθε πρόγραμμα υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Διαφορετικά προγράμματα υπο διαφορετικές συνθήκες δίνουν καλύτερα η χειρότερα αποτελέσματα. Για πράδειγμα αν έχεις υπολογιστή με λίγη μνήμη και εγκαταστήσεις Norton τότε θα "σέρνετε" ο υπολογιστής σας.Αν βάλεις Κaspersky antivirus με 12mb χώρο στο δίσκο και ελάχιστη μνήμη θα "πετάει" .

Απο την άλλη πολλές φορές norton έχει αποδειχδεί μακράν το καλύτερο εργαλείο για συγκεκριμένους ιούς όπως o W95.CIH

Για αυτό μην είστε τόση απόλυτοι με το ποιό ειναι το καλύτερο προγράμμα.

Προτείνω πάντως να δοκιμάσετε το Νοd32 http://www.presspoint.gr/release.asp?id=72839 η Kaspersky.

Για αυτό μην είστε τόση απόλυτοι με το ποιό ειναι το καλύτερο προγράμμα.

Το σίγουρο είναι ότι όποιο πρόγραμμα antivirus και αν χρησιμοποιείς πρέπει να εγκαταστήσεις και ένα από τα παρακάτω για προστασία απο spyware,adware κλπ.

Spybot Search and Destroy, Ad-aware SE Personal Edition, and Microsoft Antispyware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον quest_1για το mozzilla. Να προσθέσω επίσης ότι επιβάλλεται για όσους έχουν εγκατεστημένα τα xp να βάλλουν το service pack 2. Προτιμάτε επιπλέον τα xp professional. Σε συνδυασμό λοιπόν με norton - ad-aware - spybot σε εμένα δεν έχει περάσει "κουνούπι" προς το παρών τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...