Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ


Επισκέπτης

Ερώτηση

Πόσες είναι οι ημέρες ασφάλισης που πρέπει κάποιος πωλητής σε

εμπορική επιχείρηση να παίρνει,όταν εργάζεται πεντε ημέρες επι

τέσσερις ώρες καθημερινά-όλόκληρο τον μήνα -22 ή 25;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις στα εργατικά παρεμβαινω θεωρώντας οτι το ΙΚΑ με την 44/75 εγκύκλιο του ρυθμίζει κατ' ανώτατο όριο 22 ημερες στη μερική απασχόληση.

Σας παραθέτω απάντηση της Διοίκησης του ΙΚΑ στο ΣΥΛΛΟΓΟ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ (ΣΕΦΚ)

ΘΕΜΑ: Απάντηση σε αίτηση

Σε απάντηση της από 28/3/2002 αίτησής σας και σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

Με τις διατάξεις του άρθρου 25 παρ.5-9 του ΑΝ 1846/51 και του άρθρου 18 του Κανονισμού Ασφάλισης του ΙΚΑ ορίζεται ο τρόπος υπολογισμού των ημερών στην ασφάλιση του ΙΚΑ.

Στους καθηγητές φροντιστηρίου που απασχολούνται ή είναι στη διάθεση του εργοδότη όλες τις εργάσιμες ημέρες της εβδομάδας και αμείβονται με μηνιαίο μισθό, στην ασφάλιση του ΙΚΑ αναγνωρίζονται:

α) 25 ημέρες εργασίας αν απασχολούνται εβδομαδιαίως τουλάχιστον όσες ώρες προβλέπει η συλλογική σύμβαση εργασίας τους ή,

β) όσες είναι οι εργάσιμες ημέρες του μήνα, αν απασχολούνται για λιγότερες από τις προβλεπόμενες από τη συλλογική σύμβαση ώρες εβδομαδιαίως.

Αν δεν απασχολούνται όλες τις εργάσιμες ημέρες του μήνα, τότε στην ασφάλιση του ΙΚΑ αναγνωρίζονται όσες ημέρες πραγματικά εργάζονται συν μία ημέρα ανά εβδομάδα, αν εργάζονται 3 τουλάχιστον ημέρες την εβδομάδα, και πραγματοποιούν το πλήρες ωράριο που προβλέπεται από τη συλλογική σύμβαση εργασίας.

Στους καθηγητές που αμείβονται με ωρομίσθιο, αναγνωρίζονται στο ΙΚΑ όσες ημέρες πραγματικά εργάζονται. Επιπλέον μια ημέρα ανά εβδομάδα, προστίθεται αν πραγματοποιούν το πλήρες ωράριο που προβλέπεται από τη συλλογική τους σύμβαση εργασίας και εργάζονται τουλάχιστον 3 ημέρες εβδομαδιαία.

Σε κάθε περίπτωση από τις προαναφερόμενες, προϋπόθεση είναι το ημερομίσθιο που λαμβάνει ο καθηγητής να είναι ίσο ή μεγαλύτερο από το τεκμαρτό ημερομίσθιο (Τ.Η.) της 1ης ασφαλιστικής κλάσης (Α.Κ.), όπως ορίζεται κάθε φορά.

Διαφορετικά, αναγνωρίζονται τόσες ημέρες όσες προκύπτουν από τη διαίρεση των μηνιαίων αποδοχών δια το Τ.Η. της 1ης Α.Κ., όπως ισχύει κάθε φορά.(για το 2004 είναι 9,36Ευρώ)

Σχετικές οδηγίες για τον υπολογισμό των ημερών ασφάλισης έχουν δοθεί αναλυτικά στα Υποκ/τα ΙΚΑ με τις αριθμ. 44/75 & 114/81 εγκύκλιες της Δ/νσής μας.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ - ΕΣΟΔΩΝ

Κ. ΚΥΡΙΑΚΟΥΛΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΘΕΜΑ: Απάντηση σε αίτηση

Σε απάντηση ....

Αν δεν απασχολούνται όλες τις εργάσιμες ημέρες του μήνα, τότε στην ασφάλιση του ΙΚΑ αναγνωρίζονται όσες ημέρες πραγματικά εργάζονται συν μία ημέρα ανά εβδομάδα, αν εργάζονται 3 τουλάχιστον ημέρες την εβδομάδα, ....

ένα 1ο σχόλιο στην απάντηση του ΙΚΑ:

- βάζει +1 ενώ οι καθηγητές έχουν από την ΣΣΕ τους 6ήμερο.

- Συνδέει το +1 με πρυπόθεση πλήρους ωραρίου δλδ 18 ή 21 την εβδομάδα.

Θεωρώ λανθασμένη την απάντηση του ΙΚΑ ή καλύτερα σαν απάντηση που δεν έχει νομική υπόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ,

ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ

ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΙΣΘΩΤΩΝ

ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΕΡΓΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ

(ΙΟΥΛΙΟΣ - ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ 2000)

.................

γ) Ωρομίσθιοι και αμειβόμενοι με ημερομίσθιο μεταξύ της 1ης Ειδικής και 1ης Ασφαλιστικής Κλάσης

Από την ισχύουσα ασφαλιστική νομοθεσία δεν αντιμετωπίζεται ευθέως η κατά ώρα και η με ωρομίσθιο απασχόληση μισθωτών παρ΄ όλο που θεωρείται νόμιμος και επιτρεπτή με τις προϋποθέσεις που θέτει περί μερικής απασχόλησης ο Ν. 1892/90. Οι περί ασφάλισης διατάξεις του παραπάνω νόμου καλύπτουν επίσης τους αμειβόμενους μέχρι το Τ.Η. της 1ης ειδικής ασφαλιστικής κλάσης, μερικώς απασχολούμενους.

Ενα ζήτημα πολύ σημαντικό κατά την γνώμη μου είναι ακριβώς αυτό που τίθετε παραπάνω. Δλδ κατα πόσο το ωρομίσθιο και οι υπολογισμοί μισθοδοσίας με αυτό έχουν νομικό έρεισμα ή όχι.

Από την αρχή αυτής αδώ της κουβέντας λέω ότι το ωρομίσθιο δεν πρέπει να έχει θέση στον υπολογισμό της μιοσθοδοσίας ΣΤΗΝ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ

Δλδ: αν κάποιος ΥΠΆΛΛΗΛΟς εργάζεται 12 ώρες την εβδομάδα θα λαμβάνει μισθό τα 12/40 του βασικού της πλήρους απασχόλησης.

Αν κάποιος ΕΡΓΑΤΗς εργάζεται 5 ώρες ΤΗΝ ΗΜΈΡΑ θα λαμβάνει ημερομίσθιο τα 5/6,67 του ημερομισθλιου της ΣΣΕ του..

Καταλαβαίνω ότι θέτω νέο θέμα.

Αλλά από την αρχή εδώ συζητάμε:

Για ένσημα στην μερική

υπολογισμό μισθού στην μερική

το +7,5 στην μερική < 4ώρο

Νομοθεσία

Αποφάσεις του ΙΚΑ

Πραγματική κατάσταση

Πουθενά δεν βάλαμε το θέμα υπολογισμού αποδοχών στην μερική των εργατών.

Για αν δώ απόψεις...

Επεξεργασμένο από ΑΛΕΚΟΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Επειδή έψαξα πανω απο μια ωρα και δεν μπορεσα να την βρω , ας μας βοηθήσει ο κ. καιρατος να μας πει που μπορουμε να την βρουμε .

Πάντως και το αποσπασμα που ανεβασε ο κ. καιρατος από τον ελεγκτή του ΙΚΑ λέει ακριβώς ότι και η εγκύκλιος 95/92 , και δεν μπορει να μην ισχυει αυτή και να ισχύει η εγκύκλιος του 1975 .

Το απόσπασμα από τον ελεγκτη του ΙΚΑ παραπεμπει στην εγκ. του 1975. δεν αναφερει σε αυτο το θεμα την 92 αλλα την 75.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ενα ζήτημα πολύ σημαντικό κατά την γνώμη μου είναι ακριβώς αυτό που τίθετε παραπάνω. Δλδ κατα πόσο το ωρομίσθιο και οι υπολογισμοί μισθοδοσίας με αυτό έχουν νομικό έρεισμα ή όχι.

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος Αλέκο;

Το ωρομίσθιο είναι η βάση υπολογισμού για υπερεργασία, υπερωρία, νυχτερινή εργασία, εργασία σε Κυριακές ή αργίες.

Όσον αφορά την ασφάλιση, η βάση είναι το ημερομίσθιο και όχι το ωρομίσθιο.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι με τις πολύ φτωχές μου γνώσεις στα εργατικά .

Καθηγητές σε σχολή μουσικής(Ωδείο) οι οποίοι εργάζονται κάθε μέρα (Δευτ.-Παρ.) αλλοί 4 ώρες κάθε μέρα και άλλοι λιγότερες ώρες άλλα κάθε μέρα και αυτοί πόσα ασφαλιστικά ημερομίσθια δικαιούντο.Η γνώμη μου είναι 25 και μετά από τις πολύ τεκμηριωμένες απαντήσεις που διάβασα και είχαν την ευγενη καλωσύνη οι Δημήτρηδες (ΚΛΜ και ντόκτορ) να συγκενρώσουν σε ένα θέμα.

Η απορία μου δημιουργήθηκε διότι μας είπε ο επιχειρηματιας ότι το ΙΚΑ του αφαίρεσε από τα 25 ημερομισθία που υπολόγιζε ο συνάδελφος και του έβαλε και πρόστιμο 1000,00 ευρώ , δυστυχώς ακόμα δεν βρήκα τα χαρτιά για να δω με ποιά αιτιολογία το ΙΚΑ του διέγραψε ασφαλιστικές ημέρες και του έβαλε και το πρόστιμο (και δεν θα ήθελα να την πατήσω και εγώ!!) ΄.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω κάτι με τις πολύ φτωχές μου γνώσεις στα εργατικά .

Καθηγητές σε σχολή μουσικής(Ωδείο) οι οποίοι εργάζονται κάθε μέρα (Δευτ.-Παρ.) αλλοί 4 ώρες κάθε μέρα και άλλοι λιγότερες ώρες άλλα κάθε μέρα και αυτοί πόσα ασφαλιστικά ημερομίσθια δικαιούντο.Η γνώμη μου είναι 25 και μετά από τις πολύ τεκμηριωμένες απαντήσεις που διάβασα και είχαν την ευγενη καλωσύνη οι Δημήτρηδες (ΚΛΜ και ντόκτορ) να συγκενρώσουν σε ένα θέμα.

Η απορία μου δημιουργήθηκε διότι μας είπε ο επιχειρηματιας ότι το ΙΚΑ του αφαίρεσε από τα 25 ημερομισθία που υπολόγιζε ο συνάδελφος και του έβαλε και πρόστιμο 1000,00 ευρώ , δυστυχώς ακόμα δεν βρήκα τα χαρτιά για να δω με ποιά αιτιολογία το ΙΚΑ του διέγραψε ασφαλιστικές ημέρες και του έβαλε και το πρόστιμο (και δεν θα ήθελα να την πατήσω και εγώ!!) ΄.

Αποστόλη μόλις βρεις το πρόστιμο του Ι.Κ.Α. σε παρακαλώ να μας το στείλλεις.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα το έχω συζητήσει επισταμένως με αρκετούς συναδέλφους τον τελευταίο καιρό, όλοι παρότι καταλήγουν στο ότι οι εργαζόμενοι μερικής απασχόλησης μπορούν να έχουν και 25 ασφαλιστικές ημέρες το μήνα, δεν προχωρούν στην εφαρμογή των παραπάνω φοβούμενοι την αυθαιρεσία του ΙΚΑ. Μου ανέφεραν ότι θα υπάρξει πρόβλημα και με την ΑΠΔ εάν αναφέρεις μειωμένη απασχόληση και 25 Α.Η. και πιθανόν να κληθείς και για έλεγχο. Όλα αυτά, με την παρατήρηση ότι ο εργοδότης δεν έχει τίποτα να ωφεληθεί από τα παραπάνω, αντιθέτως μπορεί να μπλέξει σε ένα κυκεώνα ενστάσεων με το ΙΚΑ (με αποτέλεσμα να ζητηθούν ευθύνες από τον Λογιστή), οδηγούν στο συμπέρασμα ότι εάν αυτά δεν λυθούν με νομοθετική ξεκάθαρη ρύθμιση, δύσκολα θα προβεί κάποιος συνάδελφος στην εφαρμογή 25 Α.Η.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ το ακολουθώ . Αν χάσω έχασα . Αλλά σε όλους αυτούς που ισχυρίζονται το 21-22 ημέρες μπορέις να τους θέσεις τα εξης ερωτήματα :

Μισθωτός σε εμπορικό κατάστημα με 4ωρη απασχόληση απο Δευτέρα -Παρασκευή ,μπορεί να απασχοληθεί και το Σάββατο? ΟΧΙ

Μισθωτός με 4ωρη απασχόληση σε δύο διαφορετικους εργοδότες χ 5 ημέρες (σύνολο δλδ καθημερινής απασχόλησης 8ωρο) πόσες ασφαλιστικές ημέρες θα έχει ? Εως 22 για το ΙΚΑ

Σε ποιο νόμο ή εγκύκλιο υπάρχει αυτό το εως 22 ? Σε κανέναν ούτε καν στην εγκ.44/75

και ποιες είναι οι κυρώσεις στους υπαλλήλους του ΙΚΑ που αυθαιρετούν σε σημείο να κλείνουν επιχειρήσεις , να μην μπορούν να πάρουν ενημερώτητα τα μέλη ΑΕ για πρόστιμα άλλων , και για πρόστιμα τα οποία εξακολουθούν να βάζουν παρά τις αντίθετες αποφάσεις των δικαστηρίων .

Ειμαι πολύ περίεργος να δω γιατί επεβλήθει πρόστιμο στην περίπτωση του broster .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

o Δημήτρης ( ΚΛΜ ) ανέφερε κάτι το οποίο το βλέπω κι εγω στην πράξη . Πολλοί συνάδερφοι προκειμένου να αποφύγουν όλα αυτά ( ελέγχους απο το ΙΚΑ , ενστάσεις κλπ ) καταφεύγουν στη λύση των λιγότερων ημερων ήτοι 21,22 , 23 και όχι 25 . Η μόνη λύση είναι επιτέλους το ΙΚΑ να βγάλει μια εγκύκλιο και να αποσαφηνίσει το θέμα στηριζόμενη πλέον σε νομολογία και όχι σε αυθαίρετες αποφάσεις τον οργάνων του και σε παρωχημένες εγκύκλιες του 75 κλπ. Ακόμη και πρωην διευθυντές του ΙΚΑ έχουν την ίδια γνώμη με μας ( δηλαδή 25 μέρες ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπόν πως προέκυψε το θέμα , ήρθε πρίν λίγες μέρες για να του δώσουμε τις αποδείξεις μισθοδοσίας και μόλις είδε τις 25 ημέρες , γύρισε έντρομος και μας είπε ότι τους κάλεσε το ΙΚΑ για αυτό το λόγο για έλεγχο και όπως προείπα του αφαίρεσε τις μέρες και του έβαλε το (τσουχτερό) πρόστιμο και μας προβληματίσε γιατί μας είπε να μην τη ξαναπάθει έτσι . Του είπαμε να μας φέρει τα χαρτία για να δούμε , θα ρωτήσω αυρίο και στο τοπικό κατάστημα του ΙΚΑ για να δούμε πως το αντιμετωπίζουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το θέμα το έχω συζητήσει επισταμένως με αρκετούς συναδέλφους τον τελευταίο καιρό, όλοι παρότι καταλήγουν στο ότι οι εργαζόμενοι μερικής απασχόλησης μπορούν να έχουν και 25 ασφαλιστικές ημέρες το μήνα, δεν προχωρούν στην εφαρμογή των παραπάνω φοβούμενοι την αυθαιρεσία του ΙΚΑ. Μου ανέφεραν ότι θα υπάρξει πρόβλημα και με την ΑΠΔ εάν αναφέρεις μειωμένη απασχόληση και 25 Α.Η. και πιθανόν να κληθείς και για έλεγχο. Όλα αυτά, με την παρατήρηση ότι ο εργοδότης δεν έχει τίποτα να ωφεληθεί από τα παραπάνω, αντιθέτως μπορεί να μπλέξει σε ένα κυκεώνα ενστάσεων με το ΙΚΑ (με αποτέλεσμα να ζητηθούν ευθύνες από τον Λογιστή), οδηγούν στο συμπέρασμα ότι εάν αυτά δεν λυθούν με νομοθετική ξεκάθαρη ρύθμιση, δύσκολα θα προβεί κάποιος συνάδελφος στην εφαρμογή 25 Α.Η.

Δημήτρη όλοι οι σοβαροί ελεγκτές και επιθεωρητές του Ι.Κ.Α. και το σύνολο των εργατολόγων είναι εναντίον του 20,21,22.

Αναδημοσιεύω προηγούμενη παράθεσή μου από την τοποθέτηση του κ.Νιάρχου, τ.Επιθεωρητή Ι.Κ.Α., ενός ανθρώπου που γνωρίζει πάρα πολύ καλά την ασφαλιστική νομοθεσία:

Το Ι.Κ.Α. την εφαρμογή του Άρθρου 18 παρ.2 του Κ.Α. (Εγκ.44/75 Ι.Κ.Α.), δηλαδή το αν κάποιος υπάλληλος εργάζεται όλες τις εργάσιμες ημέρες του μήνα θα λαμβάνει 25 ημερομίσθια, την περιορίζει μόνο στους μισθωτούς πλήρους απασχόλησης με τα δύο αυτά έγγραφα, ενώ για τους μερικώς απασχολούμενους μισθωτούς των οποίων ο ημερήσιος μισθός είναι μεγαλύτερος από το τεκμ.ημερομίσθιο της 1ης Ασφαλιστικής κλάσης, αναγνωρίζονται 25 ημέρες εργασίας εάν η επιχείρηση λειτουργεί όλες τις ημέρες της εβδομάδας και 21 ή 22 ημέρες εργασίας αν η επιχείρηση λειτουργεί πενθήμερο.

Αυτό όμως είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΔΙΟΤΙ το Άρθρο 18 παρ. 2 του Κ.Α. του Ι.Κ.Α. ορίζει ρητά ότι ο ημερήσιος μισθός για τους απασχολούμενους ανελλιπώς με σύστημα 5νθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας, ο οποίος θεωρείται ως βάση υπολογισμού των ημερών ασφάλισης, ισούται με το 1/25 του μηνιαίου μισθού ή το 1/6 των εβδομαδιαίων αποδοχών και ουδαμού αναφέρεται ότι η διάταξη αυτή ισχύει μόνο για τους μισθωτούς που παρέχουν τις υπηρεσίες τους όλες τις εργάσιμες ημέρες με σύστημα 6ήμερης εβδομαδιαίας εργασίας, ενώ οι μισθωτοί που απασχολούνται ανελλιπώς με σύστημα 5νθήμερης εβδομαδιαίας, με ημερήσια αμοιβή μεγαλύτερη του Τ.Η. της 1ης Ασφαλιστικής Κλάσης αναγνωρίζουν 20 ή 21 ή 22 ημέρες εργασίας κατά μήνα.

Επίσης ο κ.Νιάρχος αρθρογραφεί στο τεύχος 12 του περιοδικού της Prosvasis, στις σελ.17&18 σχετικά με τον υπολογισμό των ημερών ασφάλισης των καθηγητών φροντιστηρίων ξένων γλωσσών.

Σημειώνω ότι αν το Ι.Κ.Α. διαγράψει ημέρες ασφάλισης σε ασφαλισμένο του οποίου το καταβαλλόμενο ημερομίσθιο υπολείπεται της 1ης ειδικής ασφαλιστικής κλάσης, τότε ο ασφαλισμένος και ο εργοδότης μπορούν να ζητήσουν επιστροφή εισφορών από το Ι.Κ.Α. και αυτό γιατί ο υπολογισμός των εισφορών υπολογίστηκε όχι στο 25πλάσιο των κανονικών αποδοχών αλλά στο 25πλάσιο της 1ης ειδικής ασφαλιστικής κλάσης.

Σε αυτή την περίπτωση όμως το Ι.Κ.Α. δεν διαγράφει μέρες για προφανείς λόγους.

Και κλείνω υπενθυμίζοντας παλαιότερη τοποθέτησή μου:

Εμείς πρέπει να υπολογίζουμε 25 ασφαλιστικά ημερομίσθια σε περίπτωση που οι αποδοχές υπερβαίνουν το Τ.Η. της 1ης ασφαλιστικής κλάσης, και έπειτα το αν το Ι.Κ.Α. διαγράψει κάποιες ημέρες ή όχι είναι καθαρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ υπόθεση του ασφαλισμένου και του Ι.Κ.Α.

ΑΝ όμως εμείς τους υπολογίζουμε 20,21,22 τότε ο ασφαλισμένος μπορεί να στραφεί ΚΑΙ εναντίον μας. Προσέξτε το τελευταίο για να μην βρεθείτε κάποια ημέρα απολογούμενοι και το κυριώτερο έκθετοι νομικά γιατί τα δύο έγγραφα του Ι.Κ.Α. δεν έχουν καμία νομική ισχύ στο δικαστήριο, διότι είναι ΠΑΡΑΝΟΜΑ!!!

doctor

Υ.Γ. Σε σεμινάρια εργατικής και ασφαλιστικής νομοθεσίας που έχω βρεθεί, δεν άκουσα κανέναν να δίνει 20,21 και 22 ασφαλιστικές ημέρες σε μερική απασχόληση. Ειδικά οι μεγάλες εταιρείες δίνουν 25. Η αντίληψη του 20,21,22 είναι μια λανθασμένη άποψη του Ι.Κ.Α. η οποία είναι προγενέστερη του Ν.1892/90 με τον οποίο το Ι.Κ.Α. εναρμονίστηκε πλήρως με την υπ'αρ.95/92 εγκύκλιό του.

Υπάρχουν λίγοι ελεγκτές στο Ι.Κ.Α. που βρίσκονται ακόμα στο 1975, δυστυχώς, και εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να τους ακολουθήσω.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, αλλά και και να θέσω έναν απλό προβληματισμό μου χωρίς να αμφισβητώ τα παραπάνω, όμως μόνον για την περίπτωση της 5νθήμερης μερικής απασχόλησης.

Όταν έχουμε πλήρη 5νθήμερη εβδομαδιαία αποσχόληση, υπολογίζουμε 6 ασφαλιστικά ημερομήσθια διότι μετά την εφαρμογή της πενθήμερης εργασίας οι ώρες του Σαββάτου προστίθονται στις υπόλοιπες ημέρες της εβδομάδας (6,40 + 1,20 = 8).

Όταν λοιπόν κάποιος εργάζετε κάτω από 6,40 ανά ημέρα πως δικαιούται την ασφαλιστική ημέρα του Σαββάτου, όταν δεν την εργάζετε; (Από την άλλη δεν είναι άδικο για αυτούς που εργαζονται με πλήρη απασχόληση να έχουν τα ίδια ασφαλιστικά ημερομήσθια με αυτούς της μερικής;)

Δηλαδή στην συγκεκριμένη περίπτωση οι ασφαλιστικές ημέρες είναι συνάρτηση ωρών και ημερών εργασίας και όχι ο τρόπος υπολογισμού του μισθού.

Γνωρίζωντας "περίπου" την απάντηση, αλλά και τις αντιδράσεις είναι το μόνο που με προβληματίζει και πιστεύω ότι είναι και το μόνο σημείο που ίσως χρήζει μεγαλύτερης ανάλυσης.

Σε ερώτηση για το συγκεκριμένο θέμα σε ελεγκτή (δεν θυμάμαι το όνομά του) σε σεμινάριο μας είπε πως ο έλεγχος δεν θα διαγράψει τα ημερομήσθια, αλλά το πρόβλημα θα γεννηθεί όταν υποβάλλει αίτηση συνταξιοδότησης.

Φανταστείτε λοιπόν να καταθέσει κάποιος αίτηση συνταξιοδότησης και να αρχίσουν να του διαγράφουν ημερομήσθια και να μην μπορέσει να συνταξιοδοτηθεί. Εκτός το ηθικό μέρος ότι του δημιουργήσαμε ψευδή εικόνα, δεν μπορεί πάλι να κινηθεί νομικά εναντίον μας για λάθος ενημέρωση του λογαρισμού του;

Θεωρώντας όντος ότι είναι και ιδιόρυθμο και δύσκολο αλλά και πολύπλοκο το θέμα, πιστεύω ότι μόνον με την καταγραφή ερωτήματος αναφερόμενο στις συγκεκριμένες διατάξεις και κατάθεση στο ΙΚΑ αλλά και κοινοποίηση αυτού όπου χρειάζετε, έτσι ώστε να αναγκαστεί η Δοιήκηση του ΙΚΑ να δώσει σαφή απάντηση μπορεί να δωθεί λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όταν έχουμε πλήρη 5νθήμερη εβδομαδιαία αποσχόληση, υπολογίζουμε 6 ασφαλιστικά ημερομήσθια διότι μετά την εφαρμογή της πενθήμερης εργασίας οι ώρες του Σαββάτου προστίθονται στις υπόλοιπες ημέρες της εβδομάδας (6,40 + 1,20 = 8).

Όταν λοιπόν κάποιος εργάζετε κάτω από 6,40 ανά ημέρα πως δικαιούται την ασφαλιστική ημέρα του Σαββάτου, όταν δεν την εργάζετε; (Από την άλλη δεν είναι άδικο για αυτούς που εργαζονται με πλήρη απασχόληση να έχουν τα ίδια ασφαλιστικά ημερομήσθια με αυτούς της μερικής;)

Καταρχήν ο προβληματισμός είναι λογικός. Αν όμως κάποιος απασχολείται με μερική απασχόληση, π.χ. 4 ώρες την ημέρα και αναγνωρίζει 300/2=150 ασφαλιστικές ημέρες κατ'έτος και κατ'αναλογία προς την πλήρη απασχόληση, τότε θα θεμελιώνει δικαίωμα συνταξιοδότησης σε 35*2=70 έτη, άρα, η μερική απασχόληση καθίσταται ασύμφορος για κάθε πολίτη και ως εκ τούτου απορριπτέο σύστημα παροχής εργασίας και εξ αντικειμένου καταδικασμένο στην αποτυχία.

Το άμεσο αποτέλεσμα: η μείωση των θέσεων εργασίας.

Οι νόμοι 1892/90 και 2639/98 ως στόχο είχαν τον "καλλωπισμό" της μερικής απασχόλησης όχι τόσο μισθολογικά, εκεί υπάρχει η αναλογία, ούτε καν συνταξιοδοτικά, αφού ο μερικώς απασχολούμενος κατά βάσιν καταβάλλει λιγότερες εισφορές και άρα δικαιούται και χαμηλότερη σύνταξη από έναν πλήρως απασχολούμενο, όσο ασφαλιστικά, δηλαδή ακόμα και 1 ώρα να εργάζεται κανείς την ημέρα, ακόμα και αν ο μισθός αυτής της ώρας είναι κάτω από το τεκμαρτό ημερομίσθιο της 1ης ειδικής ασφαλιστικής κλάσης, ο νομοθέτης παρέχει την δυνατότητα σε αυτόν τον εργαζόμενο να λαμβάνει επίσης 25 ημερομίσθια παρ'ότι εργάζεται μόνο 1 ώρα.

Ο προβληματισμός σας λοιπόν κύριε συνάδελφε προσκρούει όχι στην λογική, αλλά στις κοινωνικές συνιστώσες της έννοιας ασφάλιση και θεμελίωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος. Φυσικά το ίδιο μοντέλο που εφαρμόζει η Ελλάδα υπάρχει σε όλη σχεδόν την Ε.Ε.

Γνωρίζωντας "περίπου" την απάντηση, αλλά και τις αντιδράσεις είναι το μόνο που με προβληματίζει και πιστεύω ότι είναι και το μόνο σημείο που ίσως χρήζει μεγαλύτερης ανάλυσης.

Δεν αντιδικούμε, συζητάμε. Δεν αντιδρώ σε αυτά που γράφετε, απαντάω και σαφώς η διαφωνία είναι μέσα στα πλαίσια του διαλόγου.

Σε ερώτηση για το συγκεκριμένο θέμα σε ελεγκτή (δεν θυμάμαι το όνομά του) σε σεμινάριο μας είπε πως ο έλεγχος δεν θα διαγράψει τα ημερομήσθια, αλλά το πρόβλημα θα γεννηθεί όταν υποβάλλει αίτηση συνταξιοδότησης.

Φανταστείτε λοιπόν να καταθέσει κάποιος αίτηση συνταξιοδότησης και να αρχίσουν να του διαγράφουν ημερομήσθια και να μην μπορέσει να συνταξιοδοτηθεί. Εκτός το ηθικό μέρος ότι του δημιουργήσαμε ψευδή εικόνα, δεν μπορεί πάλι να κινηθεί νομικά εναντίον μας για λάθος ενημέρωση του λογαρισμού του;

Κανείς δεν μπορεί να διαγράψει ημερομίσθια ούτε κατά τον έλεγχο, ούτε κατά την αίτηση συνταξιοδότησης. Ο υποψήφιος συνταξιούχος μπορεί να κινηθεί δικαστικά και να κερδίσει όλα όσα δικαιούται. Το Ι.Κ.Α. με την υπ'αρ.95/92 εγκύκλιο λύνει το θέμα της +1 ασφαλιστικής ημέρας κατά την μερική απασχόληση:

Δηλαδή οι μερικώς απασχολούμενοι για τρεις ημέρες την εβδομάδα και πάνω θα αναγνωρίζουν στην ασφάλιση μία ημέρα επί πλέον, ενώ αντίθετα αυτοί που θα απασχολούνται μέχρι 2 ημέρες την εβδομάδα θα αναγνωρίζουν στην ασφάλιση όσες πραγματικά ημέρες απασχολούνται.

Θεωρώντας όντος ότι είναι και ιδιόρυθμο και δύσκολο αλλά και πολύπλοκο το θέμα, πιστεύω ότι μόνον με την καταγραφή ερωτήματος αναφερόμενο στις συγκεκριμένες διατάξεις και κατάθεση στο ΙΚΑ αλλά και κοινοποίηση αυτού όπου χρειάζετε, έτσι ώστε να αναγκαστεί η Δοιήκηση του ΙΚΑ να δώσει σαφή απάντηση μπορεί να δωθεί λύση.

Το Ι.Κ.Α. απαντάει ήδη με την υπ'αρ. 95/92 εγκύκλιο, και το ελληνικό κοινοβούλιο με τους Ν.1892/90 και Ν.2639/98.

Άρθρο 39 του Ν.2639/98

Κοινωνική ασφάλιση μερικώς απασχολουμένων

......................

2. Κατ΄ εξαίρεση, στην ασφάλιση του μερικώς απασχολουμένου, ανεξαρτήτως του αν αμείβεται με μισθό ή ημερομίσθιο, αναγνωρίζονται όλες οι ημέρες εργασίας που πραγματοποιεί σε κάθε μισθολογική περίοδο, εφαρμοζομένων αναλόγως και των διατάξεων για την αναγνώριση περισσότερων ημερών εργασίας επί πενθήμερης εβδομαδιαίας εργασίας.

Επίλογος: Αν κάποιοι ελεγκτές - επιθεωρητές του Ι.Κ.Α. θεωρούν τους εαυτούς τους ανώτερους από τους Νόμους και από τις εγκυκλίους του Ι.Κ.Α. , τότε και ο θιγόμενος εξ αυτής της αυθαιρεσίας πολίτης μπορεί να στραφεί προς την δικαιοσύνη για να διεκδικήσει ότι εκ του νόμου δικαιούται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είχα γράψει και παραπάνω πως αν το ΙΚΑ δε ρυθμίσει το θέμα και νομοθετικά, το θέμα μας θα διαιωνίζεται .... Θα εξαρτόμαστε απο τις "ορέξεις" των εκάστοτε ελεγκτών του Ιδρύματος . Όσα και να λέμε εμείς είμαστε μου φαίνονται "φωνή βοώντος εν τη ερήμω ". Το μυαλό κάποιων ιθυνόντων του Ιδρύματος περί άλλα τυρβάζη.... Ελπίζω να βρεθεί σύντομα λύση . Αυτό που έγραψες ο παντελής κι εμένα με απασχολούσε . Σκεφτομαι πως θα είναι να πηγαίνει ο υποψήφιος συνταξιούχος να καταθέσει τα χαρτιά του και να αρχίσουν οι ελεγκτές να του ψαλιδίζουν τις ασφαλιστικές ημέρες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βλέπω και ξαναβλέπω και εγώ την περιβόητη 95/1992 ,

Θα ήθελα να αναφέρω απλώς στον καλό φίλο Αλέκο , όσο και στον αγαπητό Doctor ,

ότι μου κάνει περισσότερο για φωτογραφία για το - σε ποιούς ασφαλισμένους με μερική απασχόληση ισχύει η προσάυξηση των Η.Α.

- μόνο όσοι αμοίβονται μέχρι την 1η ειδική Ασφαλιστική κλάση -

παρά για τεκμηρίωση των όσων , με ιδιαίτερο ενδιαφέρον διάβασα , απόψεις δικών σας όσο και άλλων συναδέλφων , στις 8 !!!!!! δημοσιευμένες σελίδες του θέματος.

...............................................................

"Εγκύκλιος Ι.Κ.Α. 95/1992

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Αθήνα, 14 Σεπτεμβρίου 1992

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ Αρ.Πρωτ.: Α34/606

ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΡΙΘ. 95

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ – ΕΣΟΔΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΓΕΝΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΘΕΜΑ: Υπολογισμός ημερών ασφάλισης των μερικών απασχολουμένων.

Σας κοινοποιούμε τις διατάξεις των άρθρων 38 & 39 του Ν. 1892/90 (ΦΕΚ 101/31-7-90 τ.Α) «Για τον εκσυγχρονισμό και την ανάπτυξη και άλλες διατάξεις», καθώς και το Π.Δ. 508/30-11-91 (ΦΕΚ 190/12-12-91 τ.Α), που αφορούν θέματα ασφάλισης των μερικώς απασχολουμένων και σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα.

Όπως είναι γνωστό από την ισχύουσα Νομοθεσία, τον τρόπο υπολογισμού των ημερών εργασίας που αναγνωρίζονται στην ασφάλιση του ΙΚΑ ορίζουν οι διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 8 και την παρ. 4 , 5 , 7 , 8 και 9 του άρθρου 25 του Α.Ν. 1846/51 και κυρίως αυτές του άρθρου 18 του Κανονισμού Ασφάλισης του ΙΚΑ.

Με τις κοινοποιημένες διατάξεις του άρθρου 39 του Ν. 1892/90 ρυθμίζεται σε νέα βάση το θέμα της ασφάλισης των μερικώς απασχολουμένων.

Στις διατάξεις αυτές αναφέρεται ότι είναι υποχρεωτική η υπαγωγή στην ασφάλιση των μερικώς απασχολουμένων στους οικείους οργανισμούς κύριας και επικουρικής ασφάλισης, καθώς και στους κλάδους του Ο.Α.Ε.Δ., του Ο.Ε.Κ. και του Ο.Ε.Ε. και ότι αυτή χωρεί σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

Κατά συνέπεια για τους μερικώς απασχολούμενους, ανάλογα με το είδος της εργασίας και τη σχέση που τους συνδέει με τους εργοδότες τους, θα εφαρμόζονται οι ισχύουσες διατάξεις της νομοθεσίας μας ως προς την υπαγωγή και τους κλάδους ασφάλισης, καθώς και τον επιμερισμό των ασφαλιστικών εισφορών μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου.

Α. ΜΕΡΙΚΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ – ΑΜΕΙΒΟΜΕΝΟΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 1 η ΕΙΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ

1. ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ Όπως αναφέρεται και παραπάνω με τις διατάξεις του άρθρου 39 του Ν. 1892/90 ρυθμίζεται σε νέα βάση η ασφάλιση των μερικώς απασχολουμένων και μάλιστα ως προς τον υπολογισμό των ημερών εργασίας που αναγνωρίζονται στην ασφάλιση.

Μετά την έκδοση μάλιστα του Π.Δ. 508/30-11-91, το οποίο ρύθμισε το θέμα του ποσού της σύνταξης των μερικώς απασχολουμένων, ουσιαστικά οι ρυθμίσεις του άρθρου 39 του Ν. 1892/90 περιορίζονται μόνο σ΄ αυτούς από τους μερικώς απασχολούμενους που αμείβονται μέχρι την 1 η ειδική ασφαλιστική κλάση.

Ειδικότερα , οι μερικώς απασχολούμενοι και αμειβόμενοι με ημερήσιο μισθό ίσο ή μικρότερο από την 1 η ειδική ασφαλιστική κλάση,η οποία θεσπίζεται με την παρ. 3 του κοινοποιούμενου άρθρου, όπως ισχύει κάθε φορά, θα αναγνωρίζουν στην ασφάλιση όλες τις ημέρες εργασίες, που πραγματοποιούν σε κάθε μισθολογική περίοδο.

Από τη διάταξη αυτή δεν προκύπτει κανένας χρονικός περιορισμός. Κατά συνέπεια όλοι οι απασχολούμενοι για χρόνο μικρότερο του νομίμου ωραρίου και αμειβόμενοι με ημερήσιο μισθό μέχρι την 1 η ειδική ασφαλιστική κλάση, θα αναγνωρίζουν στην ασφάλιση όλες τις ημέρες που απασχολούνται.

Στα άτομα που καταλαμβάνονται από τη διάταξη αυτή θα έχουν ανάλογη εφαρμογή και οι διατάξεις για την αναγνώριση στην ασφάλιση περισσοτέρων ημερών εργασίας για όσους απασχολούνται με το σύστημα της πενθήμερης εβδομάδας. Δηλαδή οι μερικώς απασχολούμενοι για τρεις ημέρες την εβδομάδα και πάνω θα αναγνωρίζουν στην ασφάλιση μία ημέρα επί πλέον, ενώ αντίθετα αυτοί που θα απασχολούνται μέχρι 2 ημέρες την εβδομάδα θα αναγνωρίζουν στην ασφάλιση όσες πραγματικά ημέρες απασχολούνται.

Θα πρέπει ακόμα να αναφέρουμε ότι οι νέες διατάξεις δεν θίγουν τις διατάξεις που αναφέρονται στην πολλαπλή ασφάλιση.

Αντίθετα οι διατάξεις αυτές δεν θα έχουν εφαρμογή για τους μερικώς απασχολούμενους κατ΄ οίκον του εργοδότη, καθώς επίσης και για τους συγγενείς του εργοδότη, καθώς επίσης και για τους συγγενείς του εργοδότη για τους οποίους τα της ασφάλισής τους προβλέπει η παρ. 8 του άρθρου 1 του Ν. 1759/88 ( εγκ. 23/89 ). "

................................................................................

....

οι περαιτέρω αναλύσεις είναι πιθανότατα πολύ λογικές , ωστόσο , είναι νομικά κατοχυρωμένες ή απλώς αποτελλούν ερμηνείες , που ανάλογα τον ελεγκτή του ΙΚΑ και φυσικά αυτόν που του τις παραθέτει , είτε γίνονται αποδεκτές είτε απορρίπτονται ?

Αναμένω , με ενδιαφέρον τις απόψεις σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε Barracuda, έχω τοποθετηθεί πλειστάκις στο παρόν θέμα και μια εκ νέου αναδημοσίευση κάποιων γραφομένων μου θα ήταν περιττή.

Ας μου εξηγήσει κάποιος από το Ι.Κ.Α., κάποιος από αυτούς τους ελάχιστους που διαγράφουν ασφαλιστικές ημέρες, ΓΙΑΤΙ ο μερικώς απασχολούμενος δικαιούται ΚΑΙ αυτός 25 ημερομίσθια ως δώρο Χριστουγέννων και όχι 22;

Μήπως το Ι.Κ.Α. βλέπει τα πάντα ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΑ; Γιατί νομίζετε ότι στους αμειβόμενους με μισθό κάτω της 1ης ειδικής ασφαλιστικής κλάσης ΑΠΑΙΤΕΙ να υπολογίζονται 25 ημέρες εργασίας;

Απαντώ και σε αυτό σε προηγούμενη δημοσίευσή μου.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η καθαρίστρια είναι ημερομίσθιος, οπότε αναγνωρίζει στην ασφάλιση του Ι.Κ.Α. τόσες ημέρες όσες ακριβώς είναι και οι εργάσιμες του μήνα δηλαδή 24-27.

Δηλαδή τον Σεπτέμβριο του 2005 θα λάβει:30-4 Κυριακές= 26,00 ασφαλιστικά ημερομίσθια.

Τώρα για το θέμα των ασφαλιστικών ημερών των μερικώς απασχολούμενων:

Καταρχήν δύο νούμερα που θα χρειαστούν στη συνέχεια:

Α. Τεκμαρτό Ημερομίσθιο 1ης ΕΙΔΙΚΗΣ ασφαλιστικής κλάσης 2005: 7,07 ευρώ

Β. Τεκμαρτό Ημερομίσθιο 1ης ασφαλιστικής κλάσης 2005: 9,73 ευρώ.

Οι μερικώς απασχολούμενοι ανάλογα με την διάρκεια της ημερήσιας απασχόλησης και του ύψους της αμοιβής τους εντάσσονται σε τρεις κατηγορίες (οι οποίες χωρίζονται σε δύο υποκατηγορίες η κάθε μία αναλόγως της ιδιότητας του μισθωτού, εδώ θα αναφερθώ μόνο στην υποκατηγορία των ημερομισθίων):

1)Mισθωτοί με μειωμένο ωράριο και με ημερήσια αμοιβή μικρότερη ή ίση με το Τ.Η. της 1ης ΕΙΔΙΚΗΣ Ασφαλιστικής Κλάσης (Άρθρο 39, παρ.3 του Ν.1892/90) αναγνωρίζουν στην ασφάλιση του ΙΚΑ τόσες ημέρες εργασίας όσες ακριβώς είναι οι εργάσιμες του ημερολογιακού μήνα, δηλαδή 24-27. Ο ημερήσιος μισθός εξευρίσκεται αν το σύνολο των μηνιαίων αποδοχών διαιρεθεί δια του αριθμού των ημερών εργασίας που θα αναγνωριστούν στην ασφάλιση του Ι.Κ.Α.

Παράδειγμα: Καθαρίστρια με 5νθήμερο, 1 ώρα και 48 λεπτά ημερησίως, δηλαδή 9 ώρες την εβδομάδα. Ημερομίσθιο: 6,80 ευρώ. Μήνας: Σεπτ.05.

Η καθαρίστρια θα λάβει 6,80*26=176,80 ευρώ μισθό,

η ασφάλισή της όμως θα γίνει πάνω στο Τ.Η. της 1ης ΕΙΔΙΚΗΣ ασφαλιστικής κλάσης, δηλαδή στο 26*7,07=183,82 και όχι στο σύνολο των καταβαλλόμενων αποδοχών.

doctor

ΚΑΘΑΡΙΣΤΡΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΣΕ ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΟΥ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟ

(ΔΕΥΤΕΡΑ ως ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ) ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ 1,5 ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ

ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ως ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ 7 EURO.

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του doctor έχουμε :

1 ώρα και 30 λεπτά ημερησίως, δηλαδή 7,5 ώρες την εβδομάδα. Ημερομίσθιο: 7,00 ευρώ. ΠΧ για το μήνα Σεπτ.05.

Η καθαρίστρια θα λάβει 7,00*26=182 ευρώ μισθό,

η ασφάλισή της όμως θα γίνει πάνω στο Τ.Η. της 1ης ΕΙΔΙΚΗΣ ασφαλιστικής κλάσης, δηλαδή στο 26*7,07=183,82 και όχι στο σύνολο των καταβαλλόμενων αποδοχών

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του ΙΚΑ και του εργοδότη μου έχουμε:

21 μέρες εργασίας ο 9os/2005 χ 7 euro η συμφωνία = 147 ευρώ μισθό

(Ημερομίσθιο άγαμης χωρίς προυπηρεσία: 28,57 * 6μέρες =171,42 βδομαδιάτικο

171,42 βδομαδιάτικο :40 ώρες =4,286 η ώρα + 7,5% προσαύξηση =4,61 ευρώ η ώρα

και επειδη θα εργάζεται 1,5 ώρες = 6,92 ευρώ ημερομίσθιο και ο εργοδότης δίνει στρογγυλά 7,00ευρώ ημερομίσθιο)

γιατί να πολλαπλασιάσει εν συνεχεία με 26 και οχι με 21 που είναι οι πραγματικές μέρες εργασίας;

DOCTOR ή όποιος άλλος μπορεί ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ Ο ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΣ;

Ο προβληματισμός έχει να κάνει κυρίως με τι μισθό θα πάρει η εργαζόμενη και εν συνεχεία με πόσα ενσημα θα εμφανίσω!!

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σύμφωνα με τα λεγόμενα του doctor έχουμε :

......

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του ΙΚΑ και του εργοδότη μου έχουμε:

Συνάδελφε έτσι όπως το γράφεις είναι σαν να έχουμε από την μια πλευρά τα ... λεγόμενά μου (δηλαδή την προσωπική μου άποψη) και από την άλλη τα λεγόμενα του Ι.Κ.Α. (και του εργοδότη), οπότε η σύγκριση αποβαίνει μοιραία εις βάρος μου.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΕΓΟΜΕΝΑ συνάδελφε. Είναι η παρακάτω εγκύκλιος του Ι.Κ.Α.

Αυτό που διαφεύγει στους υπολογισμούς σας είναι η +1 ημέρα. Μαθηματικά είναι σωστοί οι υπολογισμοί σας, αλλά σύμφωνα με το ασφαλιστικό-σουρρεαλιστικό δίκαιο όχι, αφού σε αυτό εργάζεσαι 5 ημέρες αλλά δεν λαμβάνεις 5/25 αλλά 6/25 του μισθού και όχι 5 ασφαλιστικά ημερομίσθια αλλά 6...

"Εγκύκλιος Ι.Κ.Α. 95/1992

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Αθήνα, 14 Σεπτεμβρίου 1992

ΙΔΡΥΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΝ Αρ.Πρωτ.: Α34/606

ΔΙΟΙΚΗΣΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΡΙΘ. 95

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ – ΕΣΟΔΩΝ

ΤΜΗΜΑ ΓΕΝΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΘΕΜΑ: Υπολογισμός ημερών ασφάλισης των μερικών απασχολουμένων.

Σας κοινοποιούμε τις διατάξεις των άρθρων 38 & 39 του Ν. 1892/90 (ΦΕΚ 101/31-7-90 τ.Α) «Για τον εκσυγχρονισμό και την ανάπτυξη και άλλες διατάξεις», καθώς και το Π.Δ. 508/30-11-91 (ΦΕΚ 190/12-12-91 τ.Α), που αφορούν θέματα ασφάλισης των μερικώς απασχολουμένων και σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα.

Α. ΜΕΡΙΚΩΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΙ – ΑΜΕΙΒΟΜΕΝΟΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 1 η ΕΙΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ

1. ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ Όπως αναφέρεται και παραπάνω με τις διατάξεις του άρθρου 39 του Ν. 1892/90 ρυθμίζεται σε νέα βάση η ασφάλιση των μερικώς απασχολουμένων και μάλιστα ως προς τον υπολογισμό των ημερών εργασίας που αναγνωρίζονται στην ασφάλιση.

Μετά την έκδοση μάλιστα του Π.Δ. 508/30-11-91, το οποίο ρύθμισε το θέμα του ποσού της σύνταξης των μερικώς απασχολουμένων, ουσιαστικά οι ρυθμίσεις του άρθρου 39 του Ν. 1892/90 περιορίζονται μόνο σ΄ αυτούς από τους μερικώς απασχολούμενους που αμείβονται μέχρι την 1 η ειδική ασφαλιστική κλάση.

Ειδικότερα , οι μερικώς απασχολούμενοι και αμειβόμενοι με ημερήσιο μισθό ίσο ή μικρότερο από την 1 η ειδική ασφαλιστική κλάση,η οποία θεσπίζεται με την παρ. 3 του κοινοποιούμενου άρθρου, όπως ισχύει κάθε φορά, θα αναγνωρίζουν στην ασφάλιση όλες τις ημέρες εργασίες, που πραγματοποιούν σε κάθε μισθολογική περίοδο.

Από τη διάταξη αυτή δεν προκύπτει κανένας χρονικός περιορισμός. Κατά συνέπεια όλοι οι απασχολούμενοι για χρόνο μικρότερο του νομίμου ωραρίου και αμειβόμενοι με ημερήσιο μισθό μέχρι την 1 η ειδική ασφαλιστική κλάση, θα αναγνωρίζουν στην ασφάλιση όλες τις ημέρες που απασχολούνται.

Στα άτομα που καταλαμβάνονται από τη διάταξη αυτή θα έχουν ανάλογη εφαρμογή και οι διατάξεις για την αναγνώριση στην ασφάλιση περισσοτέρων ημερών εργασίας για όσους απασχολούνται με το σύστημα της πενθήμερης εβδομάδας. Δηλαδή οι μερικώς απασχολούμενοι για τρεις ημέρες την εβδομάδα και πάνω θα αναγνωρίζουν στην ασφάλιση μία ημέρα επί πλέον, ενώ αντίθετα αυτοί που θα απασχολούνται μέχρι 2 ημέρες την εβδομάδα θα αναγνωρίζουν στην ασφάλιση όσες πραγματικά ημέρες απασχολούνται.

Θα πρέπει ακόμα να αναφέρουμε ότι οι νέες διατάξεις δεν θίγουν τις διατάξεις που αναφέρονται στην πολλαπλή ασφάλιση.

Αντίθετα οι διατάξεις αυτές δεν θα έχουν εφαρμογή για τους μερικώς απασχολούμενους κατ΄ οίκον του εργοδότη, καθώς επίσης και για τους συγγενείς του εργοδότη, καθώς επίσης και για τους συγγενείς του εργοδότη για τους οποίους τα της ασφάλισής τους προβλέπει η παρ. 8 του άρθρου 1 του Ν. 1759/88 ( εγκ. 23/89 ). "

doctor

Y.Γ. Το θέμα πάντως είναι best seller στο φόρουμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο λόγος που αναφέρομαι σε εσένα doctor είναι γιατί από την παρουσίαση σου ως σήμερα στο FORUM παρουσιάζεις πάντα τεκμηριωμένη και ξεκάθαρη άποψη την οποία λαμβάνω πάντα υπόψη.

Eκ προκειμένου και βάσει αυτού που υπογραμμίζεις

Στα άτομα που καταλαμβάνονται από τη διάταξη αυτή θα έχουν ανάλογη εφαρμογή και οι διατάξεις για την αναγνώριση στην ασφάλιση περισσοτέρων ημερών εργασίας για όσους απασχολούνται με το σύστημα της πενθήμερης εβδομάδας. Δηλαδή οι μερικώς απασχολούμενοι για τρεις ημέρες την εβδομάδα και πάνω θα αναγνωρίζουν στην ασφάλιση μία ημέρα επί πλέον, ενώ αντίθετα αυτοί που θα απασχολούνται μέχρι 2 ημέρες την εβδομάδα θα αναγνωρίζουν στην ασφάλιση όσες πραγματικά ημέρες απασχολούνται

Και προφανούς αδικίας που προκύπτει :

<<Φυσικά όπως θα διαπιστώσατε μεταξύ των κατηγοριών 1 και 2, υπάρχει μια μεγάλη αδικία του Ι.Κ.Α. Αν κάποιος δηλαδή εργάζεται 2 ώρες την ημέρα και παίρνει ημερομίσθιο 7,00 (είναι κάτω της 1ης ειδικής Ασφ.Κλάσης που είναι 7,07), πάει στην περίπτωση 1 και λαμβάνει 24-27 ασφαλιστικά ημερομίσθια τον μήνα, ενώ αν κάποιος εργάζεται επίσης 2 ώρες την ημέρα και λαμβάνει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ χρήματα, π.χ. 8,34, τότε πάει στην περίπτωση 2 (αφού είναι άνω της ειδικής αλλά κάτω της 1ης ασφ.κλάσης), και λαμβάνει 23 ασφ.ημερομίσθια, δηλαδή ΛΙΓΟΤΕΡΑ από κάποιον που εργάζεται τις ίδιες ώρες και παίρνει και λιγότερα χρήματα!>>

Μήπως έστω και αν έπρεπε να εμφανίσουμε 26 στα ένσημα ο υπολογισμός του μισθού να έπρεπε να γίνει με τα πραγματικά εργάσιμα 21 Χ 7 euro =147 ( τα 7 euro περιλαμβάνουν και την προσαύξηση της 6ης μέρας επί του βασικού νόμιμου ημερομισθίου) ή μήπως να υπολόγιζα 147/26 μέρες για 9/2005 =5,654 ως συμφωνηθέν ημερομίσθιο οπότε

Βάσει των πραγματικά εργάσιμων να πρόκυπτε πάλι 7 euro την ημέρα αν και δε το βρίσκω σωστό γιατί έτσι ξεφεύγουμε από το νόμιμο ημερήσιο που είναι 6,92.

Τέλος τη διαφορά που προκύπτει μεταξύ του μικρότερου ακαθάριστου ποσού με το οποίο πληρώνεται η καθαρίστρια και του κατώτερου ποσού επί του οποίου υπολογίζονται οι ασφαλιστικές κρατήσεις πως την παρουσιάζουμε στις εγγραφές που εμφανίζουμε στη λογιστική αλλά και στην ΑΠΔ;

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
DOCTOR ή όποιος άλλος μπορεί ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ Ο ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΣ;Ο προβληματισμός έχει να κάνει κυρίως με τι μισθό θα πάρει η εργαζόμενη και εν συνεχεία με πόσα ενσημα θα εμφανίσω!!

ευχαριστώ

Το λάθος αγαπητέ mindtrap είναι εδώ:

Σύμφωνα με τα λεγόμενα του ΙΚΑ και του εργοδότη μου έχουμε:

21 μέρες εργασίας ο 9os/2005 χ 7 euro η συμφωνία = 147 ευρώ μισθό

(Ημερομίσθιο άγαμης χωρίς προυπηρεσία: 28,57 * 6μέρες =171,42 βδομαδιάτικο

171,42 βδομαδιάτικο :40 ώρες =4,286 η ώρα + 7,5% προσαύξηση =4,61 ευρώ η ώρα

και επειδη θα εργάζεται 1,5 ώρες = 6,92 ευρώ ημερομίσθιο και ο εργοδότης δίνει στρογγυλά 7,00ευρώ ημερομίσθιο)

γιατί να πολλαπλασιάσει εν συνεχεία με 26 και οχι με 21 που είναι οι πραγματικές μέρες εργασίας;

DOCTOR ή όποιος άλλος μπορεί ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ Ο ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟΣ;Ο προβληματισμός έχει να κάνει κυρίως με τι μισθό θα πάρει η εργαζόμενη και εν συνεχεία με πόσα ενσημα θα εμφανίσω!!

Αν δηλαδή προσελάμβανες την καθαρίστρια με ΠΛΗΡΗ απασχόληση και ημερομίσθιο 28,57 θα τις έδινες π.χ. για τον Ιανουάριο του 2006: 22 ημέρες που εργάστηκε * 28,57= 628,54

ή 31-5 Κυριακές= 26 ημερομίσθια και άρα 26*28,57= 742,82;

Φυσικά 742,82! Το ίδιο λοιπόν ισχύει και για τους μερικώς απασχολούμενους.

Ο λόγος που αναφέρομαι σε εσένα doctor είναι γιατί από την παρουσίαση σου ως σήμερα στο FORUM παρουσιάζεις πάντα τεκμηριωμένη και ξεκάθαρη άποψη την οποία λαμβάνω πάντα υπόψη.

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, αλλά να ξέρετε ότι εδώ μέσα υπάρχουν καλύτεροι από εμένα στα εργατικά-ασφαλιστικά, π.χ. ISIDORA, CEL κ.λπ.

Εγώ.... εν οίδα, ότι ουδέν οίδα.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σύμφωνα με τα λεγόμενα του ΙΚΑ και του εργοδότη μου έχουμε:

21 μέρες εργασίας ο 9os/2005 χ 7 euro η συμφωνία = 147 ευρώ μισθό

(Ημερομίσθιο άγαμης χωρίς προυπηρεσία: 28,57 * 6μέρες =171,42 βδομαδιάτικο

171,42 βδομαδιάτικο :40 ώρες =4,286 η ώρα + 7,5% προσαύξηση =4,61 ευρώ η ώρα

και επειδη θα εργάζεται 1,5 ώρες = 6,92 ευρώ ημερομίσθιο και ο εργοδότης δίνει στρογγυλά 7,00ευρώ ημερομίσθιο)

γιατί να πολλαπλασιάσει εν συνεχεία με 26 και οχι με 21 που είναι οι πραγματικές μέρες εργασίας;

Για το καταβλητέο ποσό γίνονται 2 ειδών υπολογισμοί και έχουν να κάνουν με τις ημέρες που εργάζεται κάποιος:

1) Αν εργάζεται 1 ή 2 ημέρες και άρα αναγνωρίζει τα αντίστοιχα ασφαλιστικά ημερομίσθια. Εκεί λοιπόν κάνουμε τους παραπάνω υπολογισμούς που παρέθεσε ο mindtrap, συμπεριλαμβάνοντας δηλαδή την προσαύξηση της 6ης ημέρας.

2) Αν εργάζεται 3 και παραπάνω ημέρες αναγνωρίζει συν ένα ασφαλιστικό ημερομίσθιο, το περιβόητο +1 (βλ. Εγκ.Ι.Κ.Α. 95/92).

Στην περίπτωση αυτή, το ημερομίσθιο πρέπει να διαμορφωθεί από τον εκκαθαριστή μισθοδοσίας με πρόβλεψη και της 6ης ημέρας, του +1 δηλαδή.

Και έτσι στην συγκεκριμένη περίπτωση του συναδέλφου Mindtrap θα έχουμε:

Ημερομίσθιο πλήρους απασχόλησης 28,57/8*1,5*7,5%=5,76 ημερομίσθιο και στην μισθοδοσία του Ιανουαρίου: 31-5 Κυριακές=26 * 5,76= 149,76 με 26 ασφαλιστικά ημερομίσθια αλλά η ασφάλιση δεν θα γίνει στο 149,76 αλλά στο 26πλάσιο της 1ης ειδικής ασφαλιστικής κλάσης: 26*7,07=183,82. Στην Α.Π.Δ. δηλώνουμε τύπο αποδοχών 13 (τεκμαρτό) και όχι 01.

Έτσι ακριβώς θα υπολογίζαμε και την μισθοδοσία σε περίπτωση πλήρους απασχόλησης:

26*28,57=742,82 με 26 ασφαλιστικά ημερομίσθια και όχι 28,57*6/40=4,29 ωρομίσθιο* 8 ώρες απασχόληση=34,32 και άρα 34,32*26=892,32.

doctor

Υ.Γ. Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Doctor σαφώς και με βοήθησες και σε ευχαριστώ θα ήθελα να κάνω και μια τελευταία ερώτηση αν έχεις την καλοσύνη

Ημερομίσθιο πλήρους απασχόλησης 28,57/8*1,5*7,5%=5,76 ημερομίσθιο και στην μισθοδοσία του Ιανουαρίου: 31-5 Κυριακές=26 * 5,76= 149,76 με 26 ασφαλιστικά ημερομίσθια αλλά η ασφάλιση δεν θα γίνει στο 149,76 αλλά στο 26πλάσιο της 1ης ειδικής ασφαλιστικής κλάσης: 26*7,07=183,82. Στην Α.Π.Δ. δηλώνουμε τύπο αποδοχών 13 (τεκμαρτό) και όχι 01.

Το 26πλάσιο της 1ης ειδικής ασφαλιστικής κλάσης: 26*7,07=183,82

Στο ποσό αυτό υπολογίζουμε:

ΙΚΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥ 183,82 *16% = 29,41 EURO

ΙΚΑ EΡΓΟΔΟΤΗ 183,82 *29,86% = 54,89 EURO

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΜΙΣΘΟΣ 149,76 – ΙΚΑ 29,41=120,35 EURO ΠΛΗΡΩΤΕΟ στην καθαρίστρια

ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ Ο ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΡΟΠΟΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥ-ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ;;

Ημερομίσθιο πλήρους απασχόλησης 28,57/8*1,5*7,5%=5,76 ημερομίσθιο και στην μισθοδοσία του Ιανουαρίου: 31-5 Κυριακές=26 * 5,76= 149,76 με 26 ασφαλιστικά ημερομίσθια αλλά η ασφάλιση δεν θα γίνει στο 149,76 αλλά στο 26πλάσιο της 1ης ειδικής ασφαλιστικής κλάσης: 26*7,07=183,82. Στην Α.Π.Δ. δηλώνουμε τύπο αποδοχών 13 (τεκμαρτό) και όχι 01.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...