Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ


Επισκέπτης

Ερώτηση

Πόσες είναι οι ημέρες ασφάλισης που πρέπει κάποιος πωλητής σε

εμπορική επιχείρηση να παίρνει,όταν εργάζεται πεντε ημέρες επι

τέσσερις ώρες καθημερινά-όλόκληρο τον μήνα -22 ή 25;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Λάθος 22 ασφαλιστικές ημέρες , το ΙΚΑ δεν δέχεται  25  μέρες . Υπάρχει το εξής σκεπτικό . 40 ώρες απασχόλησης την βδομάδα διά 6=6,67 ώρες ημερησίως . Κάθε μέρα (8ωρο) μετά από τις 6,67 ώρες δουλεύουμε για το Σάββατο

όταν δουλεύεις 3 ώρες ημερησίως πότε δουλεύεις για το Σάββατο ;;   Ετσι μου τα εξήγησε διευθυντής επιθεώρησης . 

 

 

στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα
 
Πίνακας περιεχομένων
40px-Flag_of_Greece.svg.png Ελληνικά (el) 30px-Open_book_01.svg.png Έκφραση

στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα

  • ελληνική παροιμία από τις πιο γνωστές και πιο διαδεδομένες σε όλη την Ελλάδα. Υπονοεί πως κάποιος βρίσκεται σε μια κατάσταση στην οποία δεν μπορεί να εναρμονιστεί με το περιβάλλον του και αδιαφορεί για τον περίγυρό του. Θέλει να μας δείξει ο λαϊκός αφηγητής πως το αποτέλεσμα είναι δεδομένο εκ των προτέρων (ο κουφός δεν θα ακούσει ποτέ την πόρτα να χτυπάει).

Παραλλαγές, γνωστές και κωμικές, αλλά όχι αποτυπωμένες βιβλιογραφικά, όπως από θεατρικές παραστάσεις είναι και οι:

"Στου κουφού την πόρτα, πάρ' την πόρτα και φύγε"

40px-Books-aj.svg_aj_ashton_01.svg.png Συνώνυμα

 

 

 

Υγ: Χαλκίδα, θες και επίπεδο μετά...........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και πάλι σήμερα ελεγκτής του ΙΚΑ άρχισε τα περί 22 ενσήμων σε ημιαπασχόληση... και η μάχη ξεκινά! με Ν.1892/1990 και εγκύκλιο 95.

 

Κατά τα άλλα οι ημιαπασχολημένοι θα αρχίσουν να απασχολούνται και Σάββατο μου φαίνεται :D

 

 

Απορία: Για παράβαση καθήκοντος και ταλαιπωρία του εργοδότη παίζει καμιά καταγγελία; Τώρα με τις διαθεσιμότητες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Καλησπέρα μίλησα με ελεγκτή στο ικα και μου είπε ότι για κάθε ημέρα απασχόλησης πρέπει να καταβάλουμε εισφορές για αποδοχές τουλάχιστον 11,06 euro.

Δηλαδή αν κάποιος εργάστηκε μία ημέρα 1 ωρα με αποδοχές 3,52 πρέπει να καταβάλω εισφορές για 11,06 ....

Από όσο ξέρω αυτο έχει καταργηθεί!!

Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει και την σχετική εγκύκλιο που το καταργεί??

Ευχαριστώ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα μίλησα με ελεγκτή στο ικα και μου είπε ότι για κάθε ημέρα απασχόλησης πρέπει να καταβάλουμε εισφορές για αποδοχές τουλάχιστον 11,06 euro.

Δηλαδή αν κάποιος εργάστηκε μία ημέρα 1 ωρα με αποδοχές 3,52 πρέπει να καταβάλω εισφορές για 11,06 ....

Από όσο ξέρω αυτο έχει καταργηθεί!!

Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει και την σχετική εγκύκλιο που το καταργεί??

Ευχαριστώ!! 

το βρήκα Γ99/1/112 05/06/2012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα μίλησα με ελεγκτή στο ικα και μου είπε ότι για κάθε ημέρα απασχόλησης πρέπει να καταβάλουμε εισφορές για αποδοχές τουλάχιστον 11,06 euro.

Δηλαδή αν κάποιος εργάστηκε μία ημέρα 1 ωρα με αποδοχές 3,52 πρέπει να καταβάλω εισφορές για 11,06 ....

Από όσο ξέρω αυτο έχει καταργηθεί!!

Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει και την σχετική εγκύκλιο που το καταργεί??

Ευχαριστώ!!

το βρήκα Γ99/1/112 05/06/2012

 

Συγγνώμη συνάδελφε αλλά, τι ακριβώς βρήκατε σ' αυτό το έγγραφο;

Δείτε αν θέλετε το άρθρο 39 του ν.1892/90 όπως ισχύει.

Οι ασφαλιστικές εισφορές για τους μερικώς απασχολούμενους δεν μπορούν να υπολογιστούν σε ημερομίσθιο μικρότερο από το τεκμαρτό της 1ης ειδικής ασφαλιστικής κλάσης (σήμερα 8,03€).

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Harry μήπως ο συνάδελφος εννοεί ότι πολλοί ελεγκτές στην μερική απασχόληση εφαρμόζουν αποδοχές/11,06=ασφλαλιστικές μέρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Harry μήπως ο συνάδελφος εννοεί ότι πολλοί ελεγκτές στην μερική απασχόληση εφαρμόζουν αποδοχές/11,06=ασφλαλιστικές μέρες?

 

Τι να σας πω...

Φαίνεται σαφώς διατυπωμένη η ερώτηση του συναδέλφου.

Μπορεί να εννοούσε και αυτό ο ελεγκτής.

Ας πει καλύτερα εκείνος.

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΓΙΑ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ 2 ΩΡΕΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ ΜΕ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ 3,87 ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. ΤΟΤΕ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΤΟ ΜΗΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 11,06 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟΤΕ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΜΗΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟ/11,06=ΑΣΦΑΛ.ΗΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΩΡΕΣ Π.Χ. 50 ΤΟ ΜΗΝΑ *3,52???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να σας το πω με παράδειγμα καθηγητης με ωρομίσθιο 3,52 euro

δευτερα 1 ωρα αποδοχες 3,52

 

τριτη 4 ωρες αποδοχες 14,08

 

και εστω ο μηνας εχει 4 εβδομάδες 

 

εγώ αυτό που κάνω είναι 

 

1.Συνολικες αποδοχές (14,08+3,52)*4=70,40

 

2.ασφαλιστικές ημέρες 4 (για τις τρίτες ) + 1 (για τις δευτέρες μια και 3,52*4=14,08/11,06=1,273) άρα συνολικές ασφαλιστικές ημέρες 5

3.και πάνω στο 70,40 υπολογίζω τις εισφορές...

Το λάθος είναι ότι πρέπει να δίνω εισφορές για (14,08+8,03)*4=88,44???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να σας το πω με παράδειγμα καθηγητης με ωρομίσθιο 3,52 euro

δευτερα 1 ωρα αποδοχες 3,52

 

τριτη 4 ωρες αποδοχες 14,08

 

και εστω ο μηνας εχει 4 εβδομάδες 

 

εγώ αυτό που κάνω είναι 

 

1.Συνολικες αποδοχές (14,08+3,52)*4=70,40

 

2.ασφαλιστικές ημέρες 4 (για τις τρίτες ) + 1 (για τις δευτέρες μια και 3,52*4=14,08/11,06=1,273) άρα συνολικές ασφαλιστικές ημέρες 5

3.και πάνω στο 70,40 υπολογίζω τις εισφορές...

Το λάθος είναι ότι πρέπει να δίνω εισφορές για (14,08+8,03)*4=88,44???

 

Καλησπέρα.

Δείτε τι προβλέπει το άρθρο 39 του ν.1892/90 που σας έγραψα, δείτε και την περιβόητη εγκύκλιο 95/1992 του ΙΚΑ.

Τις ημέρες που το ημερομίσθιο είναι μικρότερο από την 1η ειδική σωστά, πρέπει να αποδοθούν εισφορές πάνω σ' αυτήν.

Στην πράξη όμως, οι έλεγχοι που έχουν γίνει τουλάχιστον σε δικούς μου πελάτες, μπορεί να έβγαλαν διαφορές κατά παρέκκλιση (και κατά παράβαση -υπάρχει και κρίση δικαστηρίου γι' αυτό) του άρθρου 39 σε ημέρες ασφάλισης εργαζομένων 4ώρου και πάνω ημερήσιας απασχόλησης αλλά, δεν έψαξαν ή έβγαλαν τέτοιου είδους διαφορές για την ασφάλιση στην 1η ειδική (ίσως επειδή απαιτείται μεγάλη εργασία από μέρους τους, όταν ιδίως έχουν καμιά 10ετία να ελέγξουν με πολλούς εργαζόμενους ή...). Αυτό βέβαια, δεν σημαίνει ότι δεν μπορούσαν ή ότι θα γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να σας το πω με παράδειγμα καθηγητης με ωρομίσθιο 3,52 euro

δευτερα 1 ωρα αποδοχες 3,52

 

τριτη 4 ωρες αποδοχες 14,08

 

και εστω ο μηνας εχει 4 εβδομάδες 

 

εγώ αυτό που κάνω είναι 

 

1.Συνολικες αποδοχές (14,08+3,52)*4=70,40

 

2.ασφαλιστικές ημέρες 4 (για τις τρίτες ) + 1 (για τις δευτέρες μια και 3,52*4=14,08/11,06=1,273) άρα συνολικές ασφαλιστικές ημέρες 5

3.και πάνω στο 70,40 υπολογίζω τις εισφορές...

Το λάθος είναι ότι πρέπει να δίνω εισφορές για (14,08+8,03)*4=88,44???

 

70,40/8(ημέρες εργασίας)=8,8 € (μέσο ημερομίσθιο)

Αρα έχουμε ημερομίσθιο μεγαλύτερο από την πρώτη ειδική ασφαλιστική(8,03) και μικρότερο από την πρώτη ασφαλιστική (11,06).

Αρα οι ημέρες ασφάλισης είναι 70,4/11,03=6,38 Άρα 6 ημέρες ασφάλισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Συγγνώμη συνάδελφε αλλά, τι ακριβώς βρήκατε σ' αυτό το έγγραφο;

Δείτε αν θέλετε το άρθρο 39 του ν.1892/90 όπως ισχύει.

Οι ασφαλιστικές εισφορές για τους μερικώς απασχολούμενους δεν μπορούν να υπολογιστούν σε ημερομίσθιο μικρότερο από το τεκμαρτό της 1ης ειδικής ασφαλιστικής κλάσης (σήμερα 8,03€).

Καλησπέρα

 

Καλά τα λες εσύ,  but.....

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=15714&page=29#entry682595

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ:

Συνάδελφοι,

 

Με την έψιλον έχω ωρομίσθιο σε εργαζόμενο 3 ημέρες την εβδομάδα χ 2 ώρες την ημέρα 4,02 ευρώ ή ώρα . (σε πιτσαρία μπουφε)

 

άρα για Αύγουστο έχω 12 ημέρες χ 2 ώρες χ 4,02 ευρώ =96,48 ευρώ /11,06 =9 ημέρες ασφάλισης.

 

Από ότι καταλαβαίνω αυτός ο τρόπος υπολογισμού είναι σωστος (?) αλλά δεν έχω στείλει ακόμη ΑΠΔ . Θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα?

 

Σας ευχαριστώ,

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΩΤΣΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΚΑΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ?

ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ 4,02 Η ΣΤΟ 8,06? ΔΗΛΑΔΗ

12 ΗΜΕΡΕΕΣ *2 ΩΡΕΣ * 4,02=96,48 ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ Η ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ 8,06*?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καλά τα λες κι εσύ μωρέ κοπέλι αλλά να σου πω κάτι;

Βαρέθηκα τόσα χρόνια μ' αυτές τις μλκς ρε Στεφ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΩΣΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΚΑΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΟΜΩΣ?

ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ 4,02 Η ΣΤΟ 8,06? ΔΗΛΑΔΗ

12 ΗΜΕΡΕΕΣ *2 ΩΡΕΣ * 4,02=96,48 ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ Η ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ 8,06*?

 

 

ΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΚΑΝΕΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά τα λες κι εσύ μωρέ κοπέλι αλλά να σου πω κάτι;

Βαρέθηκα τόσα χρόνια μ' αυτές τις μλκς ρε Στεφ...

 

Το μεδούλι της ζωής φιλαράκι................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΝ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ 1 ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΚΛΑΣΗ 8,06? ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΕΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ 13 ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΣΑΝ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ? Η 01?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΡΓΑΤΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΤΟ 11,06 ΑΡΑ ΟΧΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΤΟΤΕ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ 3,52 ΟΧΙ ΣΤΟ 8,06.

ΤΙ ΛΕΤΕ ΙΣΧΥΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρώ οτι δεν ισχύει το 8,03. Για να μπει ένσημο πρέπει να είναι σε 11,06. Τουλάχιστον έτσι μου το υπολογίζει το πρόγραμμα μισθοδοσίας της Εψιλον. όσες φορές βάζω λιγότερο από 11,06 δεν το μετράει σαν ένσημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρώ οτι δεν ισχύει το 8,03. Για να μπει ένσημο πρέπει να είναι σε 11,06. Τουλάχιστον έτσι μου το υπολογίζει το πρόγραμμα μισθοδοσίας της Εψιλον. όσες φορές βάζω λιγότερο από 11,06 δεν το μετράει σαν ένσημο.

 

Σε τοπικό κατάστημα ΙΚΑ μου είπαν σε αυτες τις περιπτωσεις να τα περναω με τον εξης τρόπο:  Αριθμός ενσήμων = Σύνολο αποδοχών μηνός /11,06.  Ο λόγος οτι με τον άλλο τρόπο θα έχουν πρόβλημα οι εργαζόμενοι στα συντάξιμα ένσημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε τοπικό κατάστημα ΙΚΑ μου είπαν σε αυτες τις περιπτωσεις να τα περναω με τον εξης τρόπο:  Αριθμός ενσήμων = Σύνολο αποδοχών μηνός /11,06.  Ο λόγος οτι με τον άλλο τρόπο θα έχουν πρόβλημα οι εργαζόμενοι στα συντάξιμα ένσημα 

Το ίδιο λέμε. Έτσι είναι το σωστό που γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...