Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ


Επισκέπτης

Ερώτηση

Πόσες είναι οι ημέρες ασφάλισης που πρέπει κάποιος πωλητής σε

εμπορική επιχείρηση να παίρνει,όταν εργάζεται πεντε ημέρες επι

τέσσερις ώρες καθημερινά-όλόκληρο τον μήνα -22 ή 25;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

το χρωστούσα εδώ και παααααρα πολύ καιρό 

 

attachicon.gifIKA APOF.pdf

 

Υπενθύμιση στους συναδέλφους που δεν το έχουν δει. Μία σημαντικότατη απόφαση σχετικά με την ασφάλιση των μερικώς απασχολούμενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανεβάσαμε την απόφαση και στον κόμβο για να την βλέπουν όλοι. Να ευχαριστήσω για μια ακόμη φορά τον Γιάννη (Χαλκιδέο) που μας έδωσε άμεσα την απόφαση και απέδειξε για μια ακόμη φορά (όπως και άλλοι συνάδελφοι φυσικά), ότι νοιάζεται για τους συναδέλφους και το αποδεικνύει εμπράκτως.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17379

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα 

ένας εργαζόμενος με 3ώρες/ημέρα το ημερομίσθιό του είναι 27,49/0,15*3=12,37 € (αυτό φαίνεται στον πίνακα προσωπικού)

προσλήφθηκε 10/10 δλδ 16 ημ.εργασίας....

μικτές αποδοχές είναι 197,92€ (16*12,37) και καθαρές 165,26€

στην ΑΠΔ πως θα φαίνεται ο εργαζόμενος...??

1) 20 ασφ.ημέρες (16*1,2) με ημερ/σθιο 12,37, μικτές 197,92 και εισφορές 87,01€ (κπκ 101)  ή

2)18 ασφ.ημέρες (197,92/11,08=17,86) με ημερ/σθιο 12,37 μικτές αποδ.  199,44 και εισφορές 87,67€

στην δεύτερη περίπτωση οι καθαρές αποδοχές θα είναι οι ίδιες με την πρώτη περίπτωση...?στο λογιστικό άρθρο θα φαίνονται τα πραγματικά ποσά ή αυτά βάσει των οποίων υπολογίζονται οι εισφορές?

θα εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να επιβεβαιώσει  την σκέψη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα 

ένας εργαζόμενος με 3ώρες/ημέρα το ημερομίσθιό του είναι 27,49/0,15*3=12,37 € (αυτό φαίνεται στον πίνακα προσωπικού)

προσλήφθηκε 10/10 δλδ 16 ημ.εργασίας....

μικτές αποδοχές είναι 197,92€ (16*12,37) και καθαρές 165,26€

στην ΑΠΔ πως θα φαίνεται ο εργαζόμενος...??

1) 20 ασφ.ημέρες (16*1,2) με ημερ/σθιο 12,37, μικτές 197,92 και εισφορές 87,01€ (κπκ 101)  ή

2)18 ασφ.ημέρες (197,92/11,08=17,86) με ημερ/σθιο 12,37 μικτές αποδ.  199,44 και εισφορές 87,67€

στην δεύτερη περίπτωση οι καθαρές αποδοχές θα είναι οι ίδιες με την πρώτη περίπτωση...?στο λογιστικό άρθρο θα φαίνονται τα πραγματικά ποσά ή αυτά βάσει των οποίων υπολογίζονται οι εισφορές?

θα εκτιμούσα αν μπορούσε κάποιος να επιβεβαιώσει  την σκέψη μου...

Oι μέρες εργασίας είναι και οι ασφαλιστικές μέρες,δυστυχώς,αρα 16.

Η απόφαση του πρωτοδικείου,που έχει προαναφερθεί αναφέρεται σε 4ωρο,αλλά πάλι το ικα δεν την έχει υιοθετήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση δλδ ο εργαζόμενος θα παίρνει 20-22 ημέρες ασφαλιστικές το μήνα ανάλογα με τις εργάσιμες δεν δικαιούται το 1,20..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση δλδ ο εργαζόμενος θα παίρνει 20-22 ημέρες ασφαλιστικές το μήνα ανάλογα με τις εργάσιμες δεν δικαιούται το 1,20..?

Οχι,εκτός αν θέλεις νταλαβέρι με το ικα και βάζεις 25 το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση δλδ ο εργαζόμενος θα παίρνει 20-22 ημέρες ασφαλιστικές το μήνα ανάλογα με τις εργάσιμες δεν δικαιούται το 1,20..?

Το 1,20 είναι για άλλη περίπτωση.

 

Οχι,εκτός αν θέλεις νταλαβέρι με το ικα και βάζεις 25 το μήνα.

Γιατί 25; Είναι 3ωρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το 1,20 είναι για άλλη περίπτωση.

 

Γιατί 25; Είναι 3ωρος.

25 Λέμε....η οτιδήποτε άλλο πχ επι 1,2,το σωστό το είπαμε ήδη ,όσες μέρες εργασίας και ασφάλισης

και εδώ με τις προϋποθέσεις που θέτει το ικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα 

υπάλληλος με 5ωρο-4ημερο την εβδομάδα θα πάρει κάθε μήνα 20*25/40=12,5 δλδ 13 ημ. ασφάλισης σταθερά και όχι 25,σωστά..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα 

υπάλληλος με 5ωρο-4ημερο την εβδομάδα θα πάρει κάθε μήνα 20*25/40=12,5 δλδ 13 ημ. ασφάλισης σταθερά και όχι 25,σωστά..??

 

Συνάδελφε σε αυτό το νήμα που είμαστε υπάρχουν ήδη άλλες 26 σελίδες προς τα πίσω. Ρίξε μια ματιά αν δεν το έχεις κάνει και πιστεύω πως θα δώσεις την απάντηση μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω διαβάσει ξανά την συζήτηση και παλαιότερα και νομίζω ότι σε αυτό έχω καταλήξει...απλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση μήπως κ ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου λίγο τα πράγματα..

συγγνώμη αν σας κούρασα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω διαβάσει ξανά την συζήτηση και παλαιότερα και νομίζω ότι σε αυτό έχω καταλήξει...απλά θα ήθελα μια επιβεβαίωση μήπως κ ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου λίγο τα πράγματα..

συγγνώμη αν σας κούρασα..

Μια που έχεις ωραίο αυτοκίνητο,λέμε όσες μέρες πραγματικά εργάστηκε το μήνα πχ 16 η 17 κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα 

πραγματικά ακόμα δεν μου είναι πολύ εύκολο να έχω ξεμπερδεμένο το θέμα τις μισθοδοσίας στο μυαλό μου....

το υπολόγισα έτσι με το σκεπτικό ότι θα έχει σταθερό μισθό και ημέρες ασφάλισης...η σύσβασή του ανέφερε 691,83€ για το ωράριο εργασίας του...

ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα 25 ημερομίσθια τελικά ισχύουν για φροντ.Ξ.Γ. όταν έχουμε καθημερινή εργασία άνω των 18 ωρών και όχι μεγαλύτερη των 20?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΠΑΛΛΗ΄ΛΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΤΡΙΤΗ,ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΣΑΒΒΑΤΟ,ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΚΑΙ 4ΩΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ ΠΛΗΝ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ.

ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ 3,5 ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ Ο ΚΑΔ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΕΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΒΑΡΕΑ ΕΝΣΗΜΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 4 ΗΜΕΡΕΣ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΥΠΑΛΛΗ΄ΛΟΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΤΡΙΤΗ,ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,ΣΑΒΒΑΤΟ,ΚΥΡΙΑΚΗ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΚΑΙ 4ΩΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ ΠΛΗΝ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ.

ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?

ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ 3,5 ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ Ο ΚΑΔ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΕΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΒΑΡΕΑ ΕΝΣΗΜΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 4 ΗΜΕΡΕΣ.

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ. 

 

 

To πρώτο ισχύει και έχει να κάνει με τον υπολογισμό του καταβαλλομένου ημερομισθίου. Δείτε σχετικά θέματα, έχει συζητηθεί πολλές φορές.

Για το δεύτερο ισχύουν αυτά:

 

http://www.taxheaven.gr/pagesdata/VkAerg_eg_27_2012.pdf

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13626

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To πρώτο ισχύει και έχει να κάνει με τον υπολογισμό του καταβαλλομένου ημερομισθίου. Δείτε σχετικά θέματα, έχει συζητηθεί πολλές φορές.

Για το δεύτερο ισχύουν αυτά:

 

http://www.taxheaven.gr/pagesdata/VkAerg_eg_27_2012.pdf

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13626

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To πρώτο ισχύει και έχει να κάνει με τον υπολογισμό του καταβαλλομένου ημερομισθίου. Δείτε σχετικά θέματα, έχει συζητηθεί πολλές φορές.

Για το δεύτερο ισχύουν αυτά:

 

http://www.taxheaven.gr/pagesdata/VkAerg_eg_27_2012.pdf

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13626

 

 

Γιατρέ μου γιατί ισχύει το πρώτο; Αφορά τετραήμερη εβδομαδιαία εργασία. Λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατρέ μου γιατί ισχύει το πρώτο; Αφορά τετραήμερη εβδομαδιαία εργασία. Λάθος;

 

Γιατί να μην ισχύει;  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί να μην ισχύει;  :ph34r:

Διόρθωσέ με αλλά το Σάββατο δεν έχει προσαύξηση μόνο όταν πρόκειται για απασχόληση την 6η μέρα σε πενθήμερο;  :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διόρθωσέ με αλλά το Σάββατο δεν έχει προσαύξηση μόνο όταν πρόκειται για απασχόληση την 6η μέρα σε πενθήμερο;  :huh:

 

Έχει να κάνει με το τι ημερομίσθιο δίνεις εξαρχής, π.χ. αν έχεις ημερομίσθιο της ΕΓΣΣΕ (χωρίς γάμο και προϋπηρεσία), τότε το 26,18 αντιστοιχεί σε 6 ώρες και 40 λεπτά, οπότε αν ο εργαζόμενος είναι 8ωρος πρέπει να λάβει 26,18*1,20= 31,42 ως καταβαλλόμενο ημερομίσθιο. Συνεπώς είτε εργάζεται κάποιος μία μέρα είτε πέντε ισχύει το ίδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει να κάνει με το τι ημερομίσθιο δίνεις εξαρχής, π.χ. αν έχεις ημερομίσθιο της ΕΓΣΣΕ (χωρίς γάμο και προϋπηρεσία), τότε το 26,18 αντιστοιχεί σε 6 ώρες και 40 λεπτά, οπότε αν ο εργαζόμενος είναι 8ωρος πρέπει να λάβει 26,18*1,20= 31,42 ως καταβαλλόμενο ημερομίσθιο. Συνεπώς είτε εργάζεται κάποιος μία μέρα είτε πέντε ισχύει το ίδιο. 

Ναι, εδώ συμφωνούμε. Η ερώτηση όμως ήταν αν πρέπει να δώσει προσαύξηση στο ημερομίσθιο του Σαββάτου εκτός από την Κυριακή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...