Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΜΙΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ


Επισκέπτης

Ερώτηση

Πόσες είναι οι ημέρες ασφάλισης που πρέπει κάποιος πωλητής σε

εμπορική επιχείρηση να παίρνει,όταν εργάζεται πεντε ημέρες επι

τέσσερις ώρες καθημερινά-όλόκληρο τον μήνα -22 ή 25;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα

Για το έτος 2012 (1/1/2012 - 31/12/2012) η κατάταξη σε ασφαλιστικές κλάσεις των αμειβομένων μισθωτών με κυμαινόμενες αποδοχές και τα ποσά των αντίστοιχων τεκμαρτών ημερομισθίων παραμένουν όπως είχαν διαμορφωθεί στις 31/12/2011 (ΕΓΚ. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ: 11/2012)

Καλή συνέχεια

Υ.Γ.

Ζητώ συγγνώμη Δημήτρη για τη "σφήνα" , καλό φθινόπωρο. :)

Ακολουθούν τις αυξήσεις, όχι τις μειώσεις. Οπότε ...

0 + 0 = 14 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φιλε HARYK ,άλλο ρώτησα....

Για την πρώτη ασφαλιστική κλάση για το 2012 ρώτησα.

Γνωριζεις ποσό?

ΠΙΝΑΚΑ, μπορει να βάλει κάποιος?

Thanks.

ΥΓ. Οπως το γράφει ο Δημήτρης, ΔΕΝ μειώνονται, αλλά αυξάνονται στο ποσοστό αύξησης.

Εκτος αν ακολουθουν το ποσοστό μείωσης.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φιλε HARYK ,άλλο ρώτησα....

Για την πρώτη ασφαλιστική κλάση για το 2012 ρώτησα.

Γνωριζεις ποσό?

ΠΙΝΑΚΑ, μπορει να βάλει κάποιος?

Thanks.

ΥΓ. Οπως το γράφει ο Δημήτρης, ΔΕΝ μειώνονται, αλλά αυξάνονται στο ποσοστό αύξησης.

Εκτος αν ακολουθουν το ποσοστό μείωσης.....

Καλησπέρα

Δεν αναφερόμουν σε σάς συνάδελφε, αλλά δεν έχει σημασία.

Δείτε το συνημμένο.

Ασφαλιστικές κλάσεις όπως ισχύουν.

Δεν ακολουθούν τις μειώσεις, αλλά τις αυξήσεις που ... δεν έγιναν ...

Καλή συνέχεια.

Ασφαλιστικές κλάσεις 2008.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οκ, σ' ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οκ, σ' ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Παρακαλώ συνάδελφε.

Και για μια μεγαλύτερη πληρότητα θα προσέθετα:

Με την εγκύκλιο ΙΚΑ 32 του 2008, ορίστηκαν οι ασφαλιστικές κλάσεις του 2008.

Η εγκύκλιος ΙΚΑ 10 του 2011 ορίζει ότι, ισχύουν για το 2011, αυτές που ίσχυαν με την εγκύκλιο 32 του 2008.

Και η εγκύκλιος ΙΚΑ 11 του 2012 ορίζει ότι, ισχύουν αυτές που ίσχυσαν και το 2011.

Καλό απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι μου καλο μεσημερι και καλο υπολοιπο Σαββατοκυριακο σε ολους.

Επειδη τωρα φτιαχνω 20! ατομικες συμβασεις εργασιας, και το μυαλο μου μαλλον...μου τα εδωσε, για πεστε μου βρε παιδια μηπως... και ξεμπλοκαρω λιγο... ;) διοτι με μιας κολησα και ξεχασα και αυτα που ..ηξερα.

εχω 3 εργαζομενους ως εξης

ο υπ αρθ.1 με ημερομισθιο .ΕΓΣΣΕ= 35,35 2ωρος εργατης χ5μερες

ο υπ αριθ.2 με μισθο υπαληλλου ΕΓΣΣΕ =761,91 3ωρη υπαληλλος χ5 μερες

ο υπ αριθ.3 παλι με μισθο υπαληλλου ΕΓΣΣΕ =820,51 4ωρος υπαλληλος χ 4 μερες

α)πως βρισκουμε το ωρομισθιο του καθενος?

β) ποσες ασφαλιστεες μερες καθε μηνα εχει ο καθενας?

γ) ΤΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΑ (επισιτιστικο καταστημα) τελικα ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΡΗΘΕΙ??

ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι μου καλο μεσημερι και καλο υπολοιπο Σαββατοκυριακο σε ολους.

Επειδη τωρα φτιαχνω 20! ατομικες συμβασεις εργασιας, και το μυαλο μου μαλλον...μου τα εδωσε, για πεστε μου βρε παιδια μηπως... και ξεμπλοκαρω λιγο... ;) διοτι με μιας κολησα και ξεχασα και αυτα που ..ηξερα.

εχω 3 εργαζομενους ως εξης

ο υπ αρθ.1 με ημερομισθιο .ΕΓΣΣΕ= 35,35 2ωρος εργατης χ5μερες

ο υπ αριθ.2 με μισθο υπαληλλου ΕΓΣΣΕ =761,91 3ωρη υπαληλλος χ5 μερες

ο υπ αριθ.3 παλι με μισθο υπαληλλου ΕΓΣΣΕ =820,51 4ωρος υπαλληλος χ 4 μερες

α)πως βρισκουμε το ωρομισθιο του καθενος?

β) ποσες ασφαλιστεες μερες καθε μηνα εχει ο καθενας?

γ) ΤΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΑ (επισιτιστικο καταστημα) τελικα ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΡΗΘΕΙ??

ευχαριστω και παλι

Το ξαναδινω σημερα που γυρισαν απο weeked τα ...σαϊνια μηπως και καποιος με βοηθηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι μου καλο μεσημερι και καλο υπολοιπο Σαββατοκυριακο σε ολους.

Επειδη τωρα φτιαχνω 20! ατομικες συμβασεις εργασιας, και το μυαλο μου μαλλον...μου τα εδωσε, για πεστε μου βρε παιδια μηπως... και ξεμπλοκαρω λιγο... ;) διοτι με μιας κολησα και ξεχασα και αυτα που ..ηξερα.

εχω 3 εργαζομενους ως εξης

ο υπ αρθ.1 με ημερομισθιο .ΕΓΣΣΕ= 35,35 2ωρος εργατης χ5μερες

ο υπ αριθ.2 με μισθο υπαληλλου ΕΓΣΣΕ =761,91 3ωρη υπαληλλος χ5 μερες

ο υπ αριθ.3 παλι με μισθο υπαληλλου ΕΓΣΣΕ =820,51 4ωρος υπαλληλος χ 4 μερες

α)πως βρισκουμε το ωρομισθιο του καθενος?

β) ποσες ασφαλιστεες μερες καθε μηνα εχει ο καθενας?

γ) ΤΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΑ (επισιτιστικο καταστημα) τελικα ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΡΗΘΕΙ??

ευχαριστω και παλι

αντε +1 και..τελος :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι μου καλο μεσημερι και καλο υπολοιπο Σαββατοκυριακο σε ολους.

Επειδη τωρα φτιαχνω 20! ατομικες συμβασεις εργασιας, και το μυαλο μου μαλλον...μου τα εδωσε, για πεστε μου βρε παιδια μηπως... και ξεμπλοκαρω λιγο... ;) διοτι με μιας κολησα και ξεχασα και αυτα που ..ηξερα.

εχω 3 εργαζομενους ως εξης

ο υπ αρθ.1 με ημερομισθιο .ΕΓΣΣΕ= 35,35 2ωρος εργατης χ5μερες

ο υπ αριθ.2 με μισθο υπαληλλου ΕΓΣΣΕ =761,91 3ωρη υπαληλλος χ5 μερες

ο υπ αριθ.3 παλι με μισθο υπαληλλου ΕΓΣΣΕ =820,51 4ωρος υπαλληλος χ 4 μερες

α)πως βρισκουμε το ωρομισθιο του καθενος?

β) ποσες ασφαλιστεες μερες καθε μηνα εχει ο καθενας?

γ) ΤΑ ΝΥΧΤΕΡΙΝΑ (επισιτιστικο καταστημα) τελικα ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΡΗΘΕΙ??

ευχαριστω και παλι

Έλα παιχταρά μου, τώρα το είδα. Στέλνε και κανένα πμ!

Λοιπόν εν τάχει γιατί πεινάω:

1. 35,35*1,2/8=5,30 * ώρες απασχόλησης μηνιαίως= μηνιαίος μισθός.

2. 761,91 για 40 ώρες. Για 3*5=15 ώρες ...χ; Το ίδιο κάνεις και για την περίπτωση 3.

Ημέρες ασφάλισης εγώ θα έδινα 24-27 στον ημερομίσθιο (αναλόγως του μήνα), 25 στην περίπτωση 2 και στον τετραήμερο τόσες ημέρες ασφάλισης όσες και οι πραγματικές ημέρες εργασίας. Και άσε το ΙΚΑ μετά να προβεί εις το θεάρεστον έργον της διαγραφής ημερών και τον ασφαλισμένο να κυνηγάει το ΙΚΑ.

* Τα νυχτερινά έχουν καταργηθεί; Εννοείς την προσαύξηση του 25% ή ότι ισχύει ο νόμος Παπαθεμελή και κλείνουν στις 10;;;; :blink:

Η προσαύξηση της νυχτερινής εργασίας ισχύει ακόμη και μη βάζεις ιδέες στον Βρούτση και στον Στουρνάρι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έλα παιχταρά μου, τώρα το είδα. Στέλνε και κανένα πμ!

Λοιπόν εν τάχει γιατί πεινάω:

1. 35,35*1,2/8=5,30 * ώρες απασχόλησης μηνιαίως= μηνιαίος μισθός.

2. 761,91 για 40 ώρες. Για 3*5=15 ώρες ...χ; Το ίδιο κάνεις και για την περίπτωση 3.

Ημέρες ασφάλισης εγώ θα έδινα 24-27 στον ημερομίσθιο (αναλόγως του μήνα), 25 στην περίπτωση 2 και στον τετραήμερο τόσες ημέρες ασφάλισης όσες και οι πραγματικές ημέρες εργασίας. Και άσε το ΙΚΑ μετά να προβεί εις το θεάρεστον έργον της διαγραφής ημερών και τον ασφαλισμένο να κυνηγάει το ΙΚΑ.

* Τα νυχτερινά έχουν καταργηθεί; Εννοείς την προσαύξηση του 25% ή ότι ισχύει ο νόμος Παπαθεμελή και κλείνουν στις 10;;;; :blink:

Η προσαύξηση της νυχτερινής εργασίας ισχύει ακόμη και μη βάζεις ιδέες στον Βρούτση και στον Στουρνάρι....

Δημητρη μου πολλα πολλα ευχαριστω ετσι το εχω κανει αλλα να μην παρω και μια γνωμη??

Καλη ορεξη!! τι εχει το μενου? ελα να φαμε , ελληνικη φασολαδα και κεφτεδες αυτα βλεπω εδω οτι υπαρχουν!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έλα παιχταρά μου, τώρα το είδα. Στέλνε και κανένα πμ!

Λοιπόν εν τάχει γιατί πεινάω:

1. 35,35*1,2/8=5,30 * ώρες απασχόλησης μηνιαίως= μηνιαίος μισθός.

2. 761,91 για 40 ώρες. Για 3*5=15 ώρες ...χ; Το ίδιο κάνεις και για την περίπτωση 3.

Ημέρες ασφάλισης εγώ θα έδινα 24-27 στον ημερομίσθιο (αναλόγως του μήνα), 25 στην περίπτωση 2 και στον τετραήμερο τόσες ημέρες ασφάλισης όσες και οι πραγματικές ημέρες εργασίας. Και άσε το ΙΚΑ μετά να προβεί εις το θεάρεστον έργον της διαγραφής ημερών και τον ασφαλισμένο να κυνηγάει το ΙΚΑ.

* Τα νυχτερινά έχουν καταργηθεί; Εννοείς την προσαύξηση του 25% ή ότι ισχύει ο νόμος Παπαθεμελή και κλείνουν στις 10;;;; :blink:

Η προσαύξηση της νυχτερινής εργασίας ισχύει ακόμη και μη βάζεις ιδέες στον Βρούτση και στον Στουρνάρι....

Ααα Δημητρη ξεχασα ;)

Ξερεις γιατι ρωτησα αν καταργηθηκε το νυχτερινο? διοτι εδω διαβασα....

http://www.dealnews.gr/oikonomia/item/40921-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%87%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ααα Δημητρη ξεχασα ;)

Ξερεις γιατι ρωτησα αν καταργηθηκε το νυχτερινο? διοτι εδω διαβασα....

http://www.dealnews....%84%CE%B1%CE%B9

Θα είναι κάποιο επίδομα κάποιας ΣΣΕ.

Η αμοιβή για νυχτερινή εργασία δεν είναι επίδομα σε κάποια ΣΣΕ αλλά προβλέπεται από νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη αλλά ρωτάω μήπως άλλαξε κάτι γιατί πλέον θα είναι συνηθισμένο φαινόμενο η ημερήσια αμοιβή να είναι μικρότερη του τεκμαρτου (οπως με συμβάσεις καθηγητων ξένων γλωσσών 3,52 / ωρα !!!!! και μέσης εκπαίδευσης 4,36/ωρα !!!!) Οι εισφορές θα υπολογίζονται στις πραγματικά μηνιαίες αποδοχές ή στις τεκμαρτές αποδοχές που αναλογούν στις ασφαλιστικες ημέρες?

π.χ 10 ημέρες με 1 ώρα κάθε ημέρα

Αποδοχές 10 χ 3,52 = 35,20 ευρώ/ μηνα

Ασφαλιστικές ημέρες 35,20 / 11,06 = 3,18 άρα 4 ημέρες

Τεκμαρτές αποδοχές 4 χ 11,06 =44,24

Εισφορές για 35,20 ή 44,24 ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας. Εχω μια καφετέρια θέλω να προσλαβω ένα άτομο για μπουφέ ένα άτομα για service kai ένα άτομο για delivery. Σας παρακαλώ βοηθήσετε να υπολόγιζω καθαρό, μικτό μισθό και εισφορές. Με συμφέρει με ημερομίσθιο η με τον μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας. Εχω μια καφετέρια θέλω να προσλαβω ένα άτομο για μπουφέ ένα άτομα για service kai ένα άτομο για delivery. Σας παρακαλώ βοηθήσετε να υπολόγιζω καθαρό, μικτό μισθό και εισφορές. Με συμφέρει με ημερομίσθιο η με τον μήνα;

Ο λογιστής σας τί λέει για όλα αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας. Εχω μια καφετέρια θέλω να προσλαβω ένα άτομο για μπουφέ ένα άτομα για service kai ένα άτομο για delivery. Σας παρακαλώ βοηθήσετε να υπολόγιζω καθαρό, μικτό μισθό και εισφορές. Με συμφέρει με ημερομίσθιο η με τον μήνα;

Είναι σαν να ζητάω εγώ σε ένα forum μηχανικών να μου δείξουν πως μπορώ να κάνω service στο αυτοκίνητό μου μόνος μου.

Αυτό που ζητάτε είναι πρακτικά αδύνατον. Προαπαιτεί εξειδικευμένες γνώσεις εκκαθάρισης μισθοδοσίας και κοστολόγησης κόστους μισθοδοσίας.

Αλήθεια, δεν έχετε λογιστή στην επιχείρησή σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη αλλά ρωτάω μήπως άλλαξε κάτι γιατί πλέον θα είναι συνηθισμένο φαινόμενο η ημερήσια αμοιβή να είναι μικρότερη του τεκμαρτου (οπως με συμβάσεις καθηγητων ξένων γλωσσών 3,52 / ωρα !!!!! και μέσης εκπαίδευσης 4,36/ωρα !!!!) Οι εισφορές θα υπολογίζονται στις πραγματικά μηνιαίες αποδοχές ή στις τεκμαρτές αποδοχές που αναλογούν στις ασφαλιστικες ημέρες?

π.χ 10 ημέρες με 1 ώρα κάθε ημέρα

Αποδοχές 10 χ 3,52 = 35,20 ευρώ/ μηνα

Ασφαλιστικές ημέρες 35,20 / 11,06 = 3,18 άρα 4 ημέρες

Τεκμαρτές αποδοχές 4 χ 11,06 =44,24

Εισφορές για 35,20 ή 44,24 ????

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κανείς ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Doctor θα ήθελα την άποψη σου στην εξής σκέψη εν' όψει των επικείμενων μέτρων κυρίως στην φορολογία. Άμεση διακοπή επιτηδεύματος στη ΔΟΥ και πρόσληψη με σχέση εξαρτημένης εργασίας μερικής απασχόλησης από τους πελάτες. Δεδομένου του ΤΗ σήμερα 11,75, προσεγγίζω το κόστος για έναν πλήρη μήνα ενσήμων:

Έστω μισθός πλήρους απασχόλησης = 1.000 ευρώ

Αναλογία μερικής απασχόλησης

1.000 x 0,006 = 6 ευρώ / εργατοώρα

2 εργατοώρες / μήνα / πελάτη= 12 ευρώ > 11,75 (ΤΗ 1ης Ασφ.Κλ) = 1 ένσημο

24 πελάτες x 1 ένσημο/ μήνα = 24 ένσημα x 12 ευρώ = 288 ευρώ

288 ευρώ x 43,96% (μετά και την μείωση 1,1%) = 126,60 ευρώ κόστος ασφάλισης ΙΚΑ και τελικό κόστος Ασφάλισης για να "εξυπηρετείς" 24 πελάτες.

Εν πρώτοις και διορθώστε με παρακαλώ, φαίνεται να υπερκαλύπτονται τα ελάχιστα ένσημα για την υγειονομική κάλυψη (βιβλιάριο υγείας) και μαζεύονται εν πάση περιπτώσει "κανονικά" μπας και βγούμε ποτέ σε σύνταξη (απέχω πολύ ακόμα ως νεότερος συνάδελφος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να μην γίνεται σύγχυση της αμοιβής με την ασφάλιση.

Εφόσον υπάρχει τεκμαρτό ημερομίσθιο, 1€ να είναι η αμοιβή, η ασφάλιση είναι με το τεκμαρτό.

Όσον αφορά τις μετατροπές μισθών ίσως σας βοηθήσει:

http://ergatika.gr/programmata/miomeni/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να μην γίνεται σύγχυση της αμοιβής με την ασφάλιση.

Εφόσον υπάρχει τεκμαρτό ημερομίσθιο, 1€ να είναι η αμοιβή, η ασφάλιση είναι με το τεκμαρτό.

Όσον αφορά τις μετατροπές μισθών ίσως σας βοηθήσει:

http://ergatika.gr/p...ammata/miomeni/

Ευχαριστώ για την πολύ χρήσιμη παραπομπή. Συσχετίζω στο παράδειγμα το πραγματικό με το τεκμαρτό ημερομίσθιο (στα οποία νομίζω πως έχω καταλάβει τη διαφορά) προκειμένου να δημιουργηθεί μια εικόνα ως προς την ελάχιστη (πραγματική) αμοιβή (12 ευρώ = 2 εργατοώρες / μήνα / πελάτη) η οποία εξασφαλίζει και την κάλυψη του ελάχιστου ΤΗ 1ης Ασφ.Κλ (12>11,75). Ίσως ανάλογα με τον τιμοκατάλογο καθενός από εμάς σχηματιστεί η απαραίτητη πρόταση προς τον πελάτη. πχ αντί για 23% ΦΠΑ στα 100 ήτοι 23 ευρώ θα μου "κολλάς" 2 ένσημα (24 ευρώ), προσοχή διότι δεν έχει την ίδια ωφέλεια ο πελάτης. (τα 23 ευρώ ΦΠΑ τα αξιοποιεί στο σύνολο τους ενώ τα 24 ΙΚΑ μόνο ως προς την αναλογία της εργοδοτικής εισφοράς, τα υπόλοιπα τα χάνει)

Η ανάρτηση έχει ως σκοπό να διερευνηθούν τα θετικά και αρνητικά γενικά μιας τέτοιας μετατροπής, πχ δεν δύναται η ευχέρεια μετά την διακοπή να παρέχεται νομίμως υπηρεσία σε ιδιώτες (σύνταξη φορολογικών δηλώσεων). Προφανώς εάν στον τρόπο υπολογισμού του κόστους ασφάλισης υπάρχει ελάττωμα παρακαλώ διορθώστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αφροδίτη

Καλησπέρα,

πραγματικά διάβασα όλες τις παραπάνω δημοσιεύσεις και είδα πολλες απόψεις,όμως στ'αλήθεια μπερδεύτηκα.

Μπορείτε να μου πείτε πώς βρίσκω τις ασφαλιστικες ημερες και τις αποδοχές?

Πρόκειται για εποχιακό υπάλληλο που δουλεύει από Μάιο έως Οκτώβριο.

Αμοίβεται με μισθό κάθε μήνα, με μερική απασχόληση(δουλεύει 5 ημέρες την εβδομάδα :Δευτέρα-Παρασκευή, για 4 ώρες ημερησίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Απ'ότι κατάλαβα από τις δημοσιεύσεις που διάβασα και τις σεβαστές γνώμες όλων των συναδέλφων κατέληξα στοα εξής συμπεράσματα:

Ας πάρουμε ένα συγκεκριμένο παράδειγμα που αφορά πολλούς:

Εποχιακός υπάλληλος ο οποίος έχει σύμβαση ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ, δουλεύει 5 ημέρες την εβδομάδα,από 4 ώρες την ημέρα.

Επίσης σμφωνα με την ΣΣΕ του ο μηνιαίος μισθός του είναι 1200,00 (αν δούλευε με πλήρη απασχόληση).

Τώρα που δουλεύει με ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ισχύουν τα εξής :

1. Ο μισθός του είναι σταθερός κάθε μήνα και τον βρίσκω έτσι: 1200 *(5 x 4) /40= 1200* 20/40=600,00

2. Οι εισφορές (εργοδοτικές+εργαζομένου) είναι επίσης σταθερές(εφόσον παραμένει σταθερό το ποσοστό) άσχετα με τις εργασιακές/ασφαλιστικές ημέρες κάθε μήνα.

Έστω: 600,00* 49,56%=297,36

3.Αυτό που αλλάζει είναι οι ασφαλιστικές ημέρες, τις οποίες μετράω από το ημερολόγιο.

Π.χ. αν δουλεύει σύμφωνα με την συμβαση του από Δευτερα έως και Παρασκευή μετράω κάθε μήνα όλες τις Δευτέρες,όλες τις Τρίτες κ.ο.κ....

Παρακαλώ επιβεβαιώστε αν κατάλαβα καλά ή απορρίψτε το συμπέρασμα μου και διορθώστε με!

Προβληματισμός:

Στην αρχή ή στο τέλος της σύμβασης δεν δουλεύει ολόκληρο τον μήνα. Π.χ.δουλεύει 9 ημέρες. Τότε πώς βρίσκω τον μηνιαίο μισθό?

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Απ'ότι κατάλαβα από τις δημοσιεύσεις που διάβασα και τις σεβαστές γνώμες όλων των συναδέλφων κατέληξα στοα εξής συμπεράσματα:

Ας πάρουμε ένα συγκεκριμένο παράδειγμα που αφορά πολλούς:

Εποχιακός υπάλληλος ο οποίος έχει σύμβαση ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ, δουλεύει 5 ημέρες την εβδομάδα,από 4 ώρες την ημέρα.

Επίσης σμφωνα με την ΣΣΕ του ο μηνιαίος μισθός του είναι 1200,00 (αν δούλευε με πλήρη απασχόληση).

Τώρα που δουλεύει με ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ισχύουν τα εξής :

1. Ο μισθός του είναι σταθερός κάθε μήνα και τον βρίσκω έτσι: 1200 *(5 x 4) /40= 1200* 20/40=600,00

2. Οι εισφορές (εργοδοτικές+εργαζομένου) είναι επίσης σταθερές(εφόσον παραμένει σταθερό το ποσοστό) άσχετα με τις εργασιακές/ασφαλιστικές ημέρες κάθε μήνα.

Έστω: 600,00* 49,56%=297,36

3.Αυτό που αλλάζει είναι οι ασφαλιστικές ημέρες, τις οποίες μετράω από το ημερολόγιο.

Π.χ. αν δουλεύει σύμφωνα με την συμβαση του από Δευτερα έως και Παρασκευή μετράω κάθε μήνα όλες τις Δευτέρες,όλες τις Τρίτες κ.ο.κ....

Παρακαλώ επιβεβαιώστε αν κατάλαβα καλά ή απορρίψτε το συμπέρασμα μου και διορθώστε με!

Προβληματισμός:

Στην αρχή ή στο τέλος της σύμβασης δεν δουλεύει ολόκληρο τον μήνα. Π.χ.δουλεύει 9 ημέρες. Τότε πώς βρίσκω τον μηνιαίο μισθό?

Ευχαριστώ..

Kάποια γνώμη επί του θέματος? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.Κανονικά ναι σωστη είσαι...βέβαια απ' ότι έχω διαβάσει ελεγκτές το έχουν υπολογίσει καπώς παράδοξα κάνοντας ημέρες εργασίας Χ ώρες εργασίας Χ ωρομίσθιο με αποτέλεσμα να μην υπάρχει αντιστοιχεία του μισού μισθού της πλήρους απασχόλησης. Μακροπρόθεσμα δεν υπάρχει διαφορά μεγάλη λογώ μηνών με περισσότερες και λιγότερες εργάσιμες.

2. Κάνε ώρες που εργάστηκε επί ωρομίσθιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...