Jump to content

ΤΟΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ - Υποχρεωση θεωρησης του

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Σε περίπτωση αγοράς παγίων περουσιακών στοιχείων (πχ επιπλων) επαγγελματία από κάποιον ιδιώτη, είναι υποχρεωτικό να αγοραστούν με θεωρημένο τιμολόγιο αγοράς ή υπάρχει και η δυνατότητα να εκδοθεί θεωρημένο ΔΑ και αθεώρητο ΤΑ;

Στη ΔΟΥ επιμένουν ότι πρέπει υποχρεωτικά να θεωρήσει ΤΑ.

Εγώ πιστεύω ότι με έκδοση θεωρημένου ΔΑ είναι όλα νόμιμα.

Εσείς τι λέτε;

Μας τρέλανε που μας τρέλανε ο θρύλος χθες μην το.... χάσουμε και εντελώς.

ΥΓ. (ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ "γαυρακια". ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΣ ΣΕ ΠΛΗΓΩΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΕΛΙΚΑ. ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΑΠΟ 5άρες ΚΑΙ 7άρες ΤΕΛΙΚΑ Η ΠΙΚΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ Η ΙΔΙΑ.)

Μπορεις να εκδοσεις ΤΑ αθεωρητο με την απαραιτητη συνοδεια του ΔΑ.-δεν ειμαι στο γραφειο για να σου παραθεσω τις διαταξεις-.

Μην ξεχασεις το χαρτοσημο βεβαια.

:) Επισης μην ξεχασετε να ακυρωσετε την παραγγελια για τις μακρυμανικες φανελλες :D (πλακα κανω,ειναι η μερα σας σημερα)

Καλημερα

ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ π.δ/τος 186/1992-Άρθρο 19

Άρθρο 19

Θεώρηση βιβλίων και στοιχείων

1. Ο επιτηδευματίας έχει υποχρέωση να θεωρεί στον αρμόδιο προϊστάμενο Δ.Ο.Υ., πριν από κάθε χρησιμοποίησή τους:

Α. Από τα βιβλία που ορίζονται από τον Κώδικα αυτόν:

α) το βιβλίο αγορών, επί χειρόγραφης τήρησης, και τη μηνιαία κατάσταση του βιβλίου αγορών, επί μηχανογραφικής τήρησης,

β) το βιβλίο εσόδων – εξόδων, επί χειρόγραφης τήρησης, και τη μηνιαία κατάσταση του βιβλίου εσόδων – εξόδων, επί μηχανογραφικής τήρησης,

γ) τα ημερολόγια, στα οποία καταχωρεί πρωτογενώς τις οικονομικές του πράξεις, το γενικό καθολικό και το ημερήσιο διπλότυπο φύλλο συναλλαγών, όταν τα βιβλία της έδρας τηρούνται χειρόγραφα,

δ) το ισοζύγιο γενικού – αναλυτικών καθολικών, όταν τα βιβλία της έδρας τηρούνται μηχανογραφικά,

ε) το βιβλίο αποθήκης επί χειρόγραφης τήρησής του, και τους οπτικούς δίσκους (CD – ROM) στους οποίους αποθηκεύονται τα δεδομένα του βιβλίου αυτού, επί μηχανογραφικής τήρησής του,

στ) το βιβλίο τεχνικών προδιαγραφών,

ζ) τα πρόσθετα βιβλία ή δελτία που ορίζονται από τις διατάξεις του άρθρου 10 του Κώδικα αυτού,

η) το βιβλίο απογραφών και τις καταστάσεις της ποσοτικής καταχώρισης των αποθεμάτων.

Β. Από τα στοιχεία:

α) το δελτίο αποστολής,

β) το συνενωμένο δελτίο αποστολής με οποιοδήποτε στοιχείο αξίας,

γ. Το τιμολόγιο που εκδίδεται για αγορά αγαθών, όταν δεν έχει προηγηθεί η έκδοση άλλου θεωρημένου στοιχείου για την ίδια συναλλαγή, καθώς και το τιμολόγιο για την παροχή υπηρεσιών

δ. Την απόδειξη παροχής υπηρεσιών και την απόδειξη λιανικής πώλησης όταν δεν εκδίδεται με τη χρήση φορολογικής ταμειακής μηχανής. Δεν υπόκεινται σε θεώρηση τα εισιτήρια επιχειρήσεων μεταφοράς προσώπων με λεωφορεία, σιδηρόδρομους και αεροπλάνα, όταν εκτελούν συγκοινωνίες, καθώς και τα εισιτήρια πλοίων εφόσον φορολογούνται κατ' ειδικό τρόπο και απαλλάσσονται του Φ.Π.Α.

ε. Τα δελτία κίνησης τουριστικών λεωφορείων

Επιτρέπεται η θεώρηση στοιχείων για τα οποία δεν υπάρχει τέτοια υποχρέωση, όταν τα στοιχεία αυτά εκδίδονται με τη χρήση Η/Υ από ενιαίο μηχανογραφικό έντυπο με στοιχεία για τα οποία ορίζεται θεώρησή τους.

Δεν επιτρέπεται η θεώρηση των παραστατικών, των οποίων η έκδοση και θεώρηση προβλέπεται από μη φορολογικές διατάξεις, εκτός από συμβάσεις μίσθωσης αυτοκινήτων.

2. Τα βιβλία του Κώδικα αυτού, για τα οποία ορίζεται θεώρηση τους, όταν δεν θεωρούνται πριν από την έναρξη χρησιμοποίησής τους είναι ως να μην τηρήθηκαν για το μέχρι τη θεώρησή τους χρονικό διάστημα.

3. Αρμόδιος για τη θεώρηση των βιβλίων και των στοιχείων του επιτηδευματία είναι ο προϊστάμενος της Δ.Ο.Υ. της έδρας και προκειμένου για τα βιβλία και τα στοιχεία του υποκαταστήματος, ο προϊστάμενος Δ.Ο.Υ. της έδρας ή του υποκαταστήματος.

Ευγενία θα συμφωνήσω με οσα αναφέρει ο πατριώτης μου ΤΕΟ70 παραπάνω.

Μην στενοχωριέσαι ρε Ευγενία έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα είσαστε πάντα πρώτοι, η Ευρώπη είναι άλλο πράγμα εκει παίζουν πάντα έντεκα εναντίον έντεκα.

Ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις αλλά και για τα ... σχόλια.

Δεκτά όλα σήμερα. δεν υπάρχει κουράγιο για αντίστοιχες απαντήσεις.

Ελπίζουμε ακομη. Αφού έσπασε χθες η γκαντεμιά των άλλων στο ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ θα σπάσει και η δικιά μας έξω.

• 3 years later...

Επαναφέρω το θέμα με αντίθετη ερώτηση ως προς την αρχική...

Με καλύπτει μόνο το θεωρημένο ΤΑ , χωρίς να εκδώσω οποιοδήποτε άλλο στοιχείο, αφού η διακίνηση γίνεται από τον ιδιώτη και εγώ παραλαμβάνω τα αγαθά στον επαγγελματικό μου χώρο??

Με καλύπτει μόνο το θεωρημένο ΤΑ , χωρίς να εκδώσω οποιοδήποτε άλλο στοιχείο, αφού η διακίνηση γίνεται από τον ιδιώτη και εγώ παραλαμβάνω τα αγαθά στον επαγγελματικό μου χώρο??

186/1992 Κώδικας Βιβλίων και Στοιχείων (Κ.Β.Σ.) (κωδικοποιημένο μέχρι και τον Ν. 3634/2008

Αρθρο 10

Πρόσθετα βιβλία

1. Ο επιτηδευματίας επί ποσοτικής παραλαβής σε επαγγελματική του εγκατάσταση χωρίς στοιχείο διακίνησης εμπορεύσιμων ή πάγιων αγαθών από οποιονδήποτε τρίτο για αγορά, πώληση, απλή διαμεσολάβηση προς πώληση, αποθήκευση, φύλαξη, χρήση, καθώς και για επεξεργασία στην περίπτωση που ο αποστολέας είναι επιτηδευματίας ή αγρότης του ειδικού καθεστώτος, τηρεί στην επαγγελματική εγκατάσταση στην οποία διενεργείται η παραλαβή, βιβλίο ποσοτικής παραλαβής ή διπλότυπο δελτίο ποσοτικής παραλαβής για κάθε παραλαβή.

Στο βιβλίο ή δελτίο καταχωρούνται με την παραλαβή των αγαθών η χρονολογία της παραλαβής, το ονοματεπώνυμο ή η επωνυμία, το επάγγελμα και η διεύθυνση του αποστολέα, το είδος και η ποσότητα των αγαθών που παραλαμβάνονται, ο σκοπός της παραλαβής, καθώς και η τιμή μονάδος επί παραλαβής οπωρολαχανικων και κρεάτων με σκοπό την αγορά ή επί παραλαβής αυτών με σκοπό την πώληση για λογαριασμό τρίτου η τιμή η οποία θα επιτυγχανόταν σε περίπτωση αγοράς αυτών κατά την ημέρα της παραλαβής τους από τον εντολέα και η συνολική αξία τους

Όταν κατά την παραλαβή των αγαθών εκδίδεται άμεσα τιμολόγιο αγοράς ή δελτίο εισαγωγής της υποπερίπτωσης ηα' της περίπτωσης η' της παραγράφου 5 του άρθρου 10 του Κώδικα αυτού, δεν τηρείται βιβλίο ή δελτίο ποσοτικής παραλαβής.

Εγώ σε πελάτη μου ο οποίος εμπορεύεται κινητά τηλέφωνα, ορισμένα εξ'αυτών αγορασμένα από ιδιώτες, κατά την αγορά μεταχειρισμένου εχώ θεωρήσει ΤΑ το οποίο το εκδίδει άμεσα. Έτσι αποφεύγω την τήρηση του πρόσθετου βιβλίου σύμφωνα με :

186/1992 Κώδικας Βιβλίων και Στοιχείων (Κ.Β.Σ.) (κωδικοποιημένο μέχρι και τον Ν. 3634/2008

Αρθρο 10

που αναφέρει

Όταν κατά την παραλαβή των αγαθών εκδίδεται άμεσα τιμολόγιο αγοράς ή δελτίο εισαγωγής της υποπερίπτωσης ηα' της περίπτωσης η' της παραγράφου 5 του άρθρου 10 του Κώδικα αυτού, δεν τηρείται βιβλίο ή δελτίο ποσοτικής παραλαβής.

όπως έγραψε και παραπάνω ο anast. Να φροντίσεις να μην ξεχάσεις το χαρτόσημο που ανέρχεται σε 3,6% για ιδιώτες και το αποδίδεις στη ΔΟΥ εως τις 20 του μεθεπόμενου μήνα από τη λήξη του 3μήνου.

Ευχαριστώ πολύ, έχω δει όλα τα παραπάνω αλλά είχα τις επιφυλάξεις μου, λόγο διαφωνίας με κάποιο συνάδελφο στο ότι πρέπει να υπάρχει και στοιχείο διακίνησης ή όταν δεν υποχρεωτικά ποσοτική παραλαβή, αυτό με προβλημάτισε.

• 2 years later...

Όταν έχουμε έναρξη και διακοπή στον ίδιο χώρο..ο παλιός επιχειρηματίας έχει κάνει αυτοπαράδοση στα προϊόντα..

Ο νέος μπορέι να κόψει τιμολόγιο αγοράς για αυτά τα προϊοντα αθελωρητο αφού έχει δ.α θεωρημένο?

αφου δεν εχεις διακινηση προιοντων.. τι ΔΑ θα κοψεις?

χαζη λεπτομερεια.. κοψε αντιστροφο ΔΑ και αθεωρητο ΤΑ

αν βαριεσαι να θεωρησεις 2-3 φυλλα ΤΑ

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...