Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΓΓΕΛΙΟΣΗΜΟ-ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ


ALE

Ερώτηση

Το αγγελιόσημο στις διαφιμήσεις το πληρώνει ο διαφημιστής ή ο διαφημιζόμενος

Αναφέρομε σε περιπτώσεις που στο τιμολόγιο δεν αναγράφεται καμία παρακράτηση

Που μπορώ να βρω λεπτομέρειες για το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΕΝΟΣ. Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΕΙ. ΑΝ Η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΤΟΤΕ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΟ ΧΡΕΩΝΕΙ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΑΥΤΗ ΕΝΩ ΑΝ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΣΕΙ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ ΜΕΣΟ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΝ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΕΝΟ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΗς ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ ΜΕΣΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΜΕ ΒΑΣΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΝΟΜΟΛΟΓΙΑ

1003821/10037/Β0012/ΠΟΛ.1005/14/1/2005

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΩΣ ΕΚΠΙΠΤΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ, ΕΦΟΣΟΝ Η ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝΤΟΣ ΑΓΓΕΛΙΟΣΗΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΤΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

1101582/11006/Β0012/13/11/2003

ΑΠΟΣΤΟΛΗ "ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟΥ ΦΥΛΛΑΔΙΟΥ" ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΟ ΜΕΤΡΟ ΕΚΔΟΣΗΣ ΣΗΜΑΝΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΥΛΑΞΗΣ ΤΩΝ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΚΔΙΔΟΜΕΝΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΕΑΦΔΣΣ

1071128/754/0015/31/7/2003

ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΘΑΡΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

31/Ν.2238/1994

ΚΑΝΟΝΕΣ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ ΣΤΙΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕΣΩΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ - ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΩΝ - ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΕΝΩΝ

12/Ν.2328/1995

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΕΝΟΣ. Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΕΙ. ΑΝ Η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΤΟΤΕ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΟ ΧΡΕΩΝΕΙ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΑΥΤΗ ΕΝΩ ΑΝ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΣΕΙ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ ΜΕΣΟ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΝ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΕΝΟ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΗς ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ  ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ ΜΕΣΟ

Διευκρινηστε μου κατι συναδελφοι,

στην πρωτη περιπτωση που αναφερει ο PANOS K (μεσω διαφημιστικης)στο τιμολογιο που εκδιδει η διαφημιστικη υπολογιζει ΦΠΑ και στο αγγελιοσημο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
οταν το τιμολογιο αναφερει ΦΠΑ, τοτε αυτός βγαινει στο συνολο του τιμολογίου Αξια + ΦΠΑ

Αν εχετε την καλοσυνη κε Αλωνιατη μου δινετε ενα παραδειγμα?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν κανω λαθος το αγγελιοσημο ειναι προσθετο τελος το οποιο αποδιδεται στο ΤΣΠΕΑΘ.Το δημοσιο γαιτι εισπρατει και επιπλεον το ΦΠΑ μεσω της διαφημιστικης?

Δεν το εχω ψαξει το θεμα αλλα μου φαινεται περιεργο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Διευκρινηστε μου κατι συναδελφοι,

στην πρωτη περιπτωση που αναφερει ο PANOS K (μεσω διαφημιστικης)στο τιμολογιο που εκδιδει η διαφημιστικη υπολογιζει ΦΠΑ και στο αγγελιοσημο?

Επανέρχομαι για γίνω λίγο πιό σαφής γιατι δεν κατάλαβα για πια περίπτωση ακριβώς μιλάει ο ΤΕο

Όταν υπόχρεος για την απόδοση του αγγελιοσήμου είναι η διαφημιστική εταιρία ή ο διαφημιζόμενος (διαφημίσεις), τότε το αγγελιόσημο αναφέρεται ως πληροφοριακό στοιχείο στο τιμολόγιο, ( δεν συμπεριλαμβάνεται στη φορολογητέα αξία και δεν προστίθεται βέβαια ΦΠΑ.

(ΠΟΛ 1217/96),

Στις συναλλαγές που υπόχρεος είανι η εφημερίδα π.χ μικρες αγγελίες το αγγελιόσημο συμπεριλαμβάνεται στη φορολογητέα αξία και φυσικά προστίθεται ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επανέρχομαι για γίνω λίγο πιό σαφής γιατι δεν κατάλαβα για πια περίπτωση ακριβώς μιλάει ο ΤΕο

Όταν υπόχρεος για την απόδοση του αγγελιοσήμου είναι η διαφημιστική εταιρία ή ο διαφημιζόμενος (διαφημίσεις), τότε το αγγελιόσημο αναφέρεται ως πληροφοριακό στοιχείο στο τιμολόγιο, ( δεν συμπεριλαμβάνεται στη φορολογητέα αξία και δεν προστίθεται βέβαια ΦΠΑ.

(ΠΟΛ 1217/96),

Στις συναλλαγές που υπόχρεος είανι η εφημερίδα π.χ μικρες αγγελίες το  αγγελιόσημο συμπεριλαμβάνεται στη φορολογητέα αξία και φυσικά προστίθεται ΦΠΑ.

Συναδελφε Νikkap διαβασε το post του PANOS K σε σχεση με αυτα που παραθετεις .Ειναι εκ διαμετρου αντιθετα.

Τι ισχυει τελικα?

Για το ΦΠΑ συνεχιζω να εχω αμφιβολιες στην επιβολη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ELENH-

αξια δημοσιευσης 1000

αγγελιοσημο 20% 200

φπα στα 1000 = 190

συνολο καταβολης για εξοφληση τιμολογιου 1190,00

Η εγγραφή που γίνεται για το αγγελιόσημο είναι : xr.6402 200,00

πίστωση 5490 200,00 το οποίο κλείνει με την πληρωμή του αγγελιοσήμου στην τράπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΠΑΝΤΑ Ο ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΕΝΟΣ. Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΕΙ. ΑΝ Η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΤΟΤΕ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΟ ΧΡΕΩΝΕΙ ΣΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΑΥΤΗ ΕΝΩ ΑΝ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΕΚΔΟΣΕΙ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ ΜΕΣΟ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΝ ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΜΕΝΟ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΗς ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ  ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟ ΜΕΣΟ

Χωρίς να ψάξω νόμους κ.λ.π.

Όπως τα λέει ο PANOS.

Στην Πρώτη περίπτωση προσαυξάνει την αμοιβή και ο ΦΠΑ υπολογίζεται στο σύνολο.

Στην Δεύτερη περίπτωση δεν προσαυξάνει την αμοιβή.

Έχω μπροστά μου τα τιμολόγια από τις δημοσιεύσεις των Ισολογισμών, και στην πρώτη περίπτωση τα ΤΠΥ του γραφείου δημοσιεύσεων ενώ στην δεύτερη το Τιμολόγιο της πολιτικής εφημερίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Χωρίς να ψάξω νόμους κ.λ.π.

Όπως τα λέει ο PANOS.

Στην Πρώτη περίπτωση προσαυξάνει την αμοιβή και ο ΦΠΑ υπολογίζεται στο σύνολο.

Στην Δεύτερη περίπτωση δεν προσαυξάνει την αμοιβή.

Έχω μπροστά μου τα τιμολόγια από τις δημοσιεύσεις των Ισολογισμών, και στην πρώτη περίπτωση τα ΤΠΥ του γραφείου δημοσιεύσεων ενώ στην δεύτερη το Τιμολόγιο της πολιτικής εφημερίδας.

Αρα συναδελφε SOULIS στην α)περιπτωση το δημοσιο εισπρατει ΦΠΑ ενω στην β)περιπτωση οχι!!

Εχω εξαντλησει την αναζητηση μου με ολες τις ερμηνειες που μπορει να αποδωσει το φτωχο μυαλο μου αλλα δεν καταληγω καπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ ΤΕΟ,

Ας υποθέσουμε ότι στέλνεις μέσω ΕΛΤΑ δέμα σε Πελάτη σου.

Και α) Χρεώνεις τα έξοδα των ΕΛΤΑ στο Τιμολόγιο

β) Αναλαμβάνεις εσύ το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συναδελφε Νikkap διαβασε το post του PANOS K σε σχεση με αυτα που παραθετεις .Ειναι εκ διαμετρου αντιθετα.

Τι ισχυει τελικα?

Για το ΦΠΑ συνεχιζω να εχω αμφιβολιες στην επιβολη του.

Τελικά:

1. Εφ' όσον το αγγελιόσημο (κατ' άλλους μία άλλη λέξη που σίγουρα θα την δια-

γράψουν οι διαχειριστές) χρεώνεται ΜΕΣΑ στο τιμολόγιο,επιβαρύνεται ΚΑΙ ΜΕ ΦΠΑ.

(Αγγελίες-Τιμολόγηση από Διαφημιστικές)

2. Είναι Τέλος και όχι Φόρος και κανονικά όλα τα Τέλη θα ΕΠΡΕΠΕ να είναι σύμφω-

να με τους Νόμους ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΑ. Αυτό δεν είναι,άρα κάτι τρέχει.

3. Εφ' όσον το αγγελιόσημο δεν χρεώνεται μέσα στο Τιμολόγιο. (όταν τιμολογούν

τα Μέσα-όχι οι διαφημιστικές),τότε με το Τιμολόγιο σου έρχεται επισυναπτώμενο

και ένα έντυπο απόδοσης-πληρωμής μέσω της Εθνικής Τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και στις δυο περιπτωσεις η αμοιβη ειναι η ιδια, απλα στην μια περιπτωση συμψηφιζεις περισσοτερο ΦΠΑ και στην αλλη λιγοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

υπαρχουν περιπτωσεις που πρεπει να πληρωσεις το αγγελιοσημο στον "προμηθευτή" και που πρεπει να το πληρωσεις στην τραπεζα

στην πρωτη περιπτωση το αγγελιοσημο αναφερεται στην "τιμη" του "προιοντος" - υπηρεσίας και εκει μπαινει ΦΠΑ.

αν ομως το αγγελιοσημο αναφερεται στο τιμολογιο απλά και συνοδευεται απο το χαρτι αποδοσης στην τραπεζα τότε αυτό δεν αποτελει στοιχειο αξιακο του στοιχειο αρα δεν εχει φπα.

συνηθως οι διαφημήσεις δεν εχουν "ενσωματωμένο" το αγγελιοσημο και πρεπει να το αποδόσουμε εμεις στην τραπεζα για να γινει δεκτη η δαπάνη

αντιθετα οι διαφορες δημοσιευσης εμπεριεχουν στο τπυ το αγγελιοσημο και εκει εχουμε

αξια

αγγελιοσημο 20%

και στο συνολο το φπα

ελπιζω να βοηθησα περισσοτερο τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
υπαρχουν περιπτωσεις που πρεπει να πληρωσεις το αγγελιοσημο στον "προμηθευτή" και που πρεπει να το πληρωσεις στην τραπεζα

στην πρωτη περιπτωση το αγγελιοσημο αναφερεται στην "τιμη" του "προιοντος" - υπηρεσίας και εκει μπαινει ΦΠΑ.

αν ομως το αγγελιοσημο αναφερεται στο τιμολογιο απλά και συνοδευεται απο το χαρτι αποδοσης στην τραπεζα τότε αυτό δεν αποτελει στοιχειο αξιακο του στοιχειο αρα δεν εχει φπα.

συνηθως οι διαφημήσεις δεν εχουν "ενσωματωμένο" το αγγελιοσημο και πρεπει να το αποδόσουμε εμεις στην τραπεζα για να γινει δεκτη η δαπάνη

αντιθετα οι διαφορες δημοσιευσης εμπεριεχουν στο τπυ το αγγελιοσημο και εκει εχουμε

αξια

αγγελιοσημο 20%

και στο συνολο το φπα

ελπιζω να βοηθησα περισσοτερο τωρα

Συμφωνω και εγω μαζι σου, απλα να προσθεσω οτι υπαρχει συγκεκριμενη ορολογια σε ολα αυτα που ειπες......

Δηλαδη δεν "υπαρχουν περιπτωσεις", αλλα "οι εξης περιπτωσεις"

Δηλαδη δεν υπαρχει "προμηθευτης" αλλα "τα ΜΜΕ" "η διαφημιστικη εταιρεια" και "ο διαφημιζομενος"

δηλαδη δεν υπαρχει αγγελιοσημο που το αποδιδουμε επειδη συνοδευεται απ ενα "χαρτι" το τιμολογιο, αλλα το αποδιδουμε αναλογα αν ειναι διαφημιση ή δεν το αποδιδουμε αν ειναι αγγελια, ή δεν το αποδιδουμε γιατι το εχει αποδοσει η διαφημιστικη εταιρεια για εμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφου συμφωνησω με τον συναδελφο απο πανω ανεβαζω και την Απόφαση ,29/07/1996, ,1086567/40/Τ.&Ε.Φ./ΠΟΛ.1217/29/7/1996

για περισσοτερες πληροφοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να συμπηρωσω οτι στο εν λογω τιμολογιο ( αυτο με το επισυναπτομενο εντυπο αποδοσης) αναφερεται ( εκτος χρεωσης - σαν πληροφοριακο στοιχειο ) το ακριβες ποσο που οφειλεις και ο νομος με τον οποιον εισαι υποχρεωμενος να το αποδωσεις.

Εχω τιμολογια και απο τις 2 περιπτωσεις.

Αγγελιες σε εφημεριδα με το αγγελιοσημο ενσωματωμενο στη χρέωση ( με ΦΠΑ στο συνολο του τιμολογιου - αγγελιοσημο 16% ή 20% αναλογα αν ειναι κυριακατικη ή ημερισια) Σ αυτην την περιπτωση αποδιδει ο εκδότης του ΤΠΥ

καθως και τιμολογιο απο διαφιμηση στο Ραδιο ...ΤΑΔΕ με υποσημείωση στο τελος του τιμολογιου για την υποχρεωση μου να καταβαλω το αγγελιοσημο εγω συμφωνα με τον νόμο τάδε Σ αυτην αποδίδω εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι χωρις να θελω να γινομαι κουραστικος με την επιμονη μου συνεχιζω να εχω τις επιφυλαξεις μου σχετικα με την επιβαρυνση του αγγελιοσημου με ΦΠΑ.

Ολα τα παραπανω που παραθεσατε ειναι απολυτως σωστα και ερμηνευουν την ΠΟΛ 1217/96 ορθοτατα.

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το εξης:

Το αγγελιοσημο ειναι τελος?

κατι σαν το Ειδικο Τελος Ταξινομησης ας πουμε των αυτοκινητων.Στο τιμολογιο η την ΑΛΠ που εκδιδει η αντιπροσωπεια των αυτοκινητων δεν το συμπεριλαμβανει στην φορολογητεα αξια ΦΠΑ (εγκ.Υπ.Οικ.1022082/939/257/0014/14.2.95)

Αν οχι,

ο 2859/2000 στα αρθο 19 αναφερει οτι στην φορολογητεα αξια περιλαμβανονται ολα τα εξοδα που βαρυνουν τον ληπτη των υπηρεσιων (φοροι-τελη-εισφορες υπερ του Δημοσιου κτλπ).

Π.χ. Επιχειρηση δανειζει εναν εργαζομενο για 3 μηνες σε αλλη επιχειρηση με την διαδικασια και τις διατυπωσεις που προβλεπονται και στο τελος εκδιδει ενα ΤΠΥ με το κοστος του δανεισμου στο οποιο σαφως συμπεριλαμβανονται και οι εισφορες ΙΚΑ ως φορολογητεα αξια και ο αναλογουν ΦΠΑ.

Σε καθε περιπτωση συμβαινει αυτο ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΔΑΝΕΙΖΟΜΕΝΟΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΡΟΒΕΙ ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ ΣΤΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΙΚΑ-Επ'ονοματι της δανειζουζας επιχειρησης φυσικα-το ΦΠΑ θα το πληρωσει και στο τελος που θα κανουν ταμειο θα γινουν οι συμψηφισμοι.

Ακομη ενα π.χ. ειναι το τελος συνδρομητων κινητης τηλεφωνιας.

Το αγγελιοσημο ΓΙΑΤΙ? και με βαση ποιο ΝΟΜΙΚΟ πλαισιο εχει διπλη μεταχειριση ως προς το ΦΠΑ ?

Αυτο ειναι το ζητουμενο διοτι κατα τα αλλα (υπολογισμοι-εξωφληση κτλπ.)η ΠΟΛ1217/96 ειναι σαφεστατη πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συναδελφοι χωρις να θελω να γινομαι κουραστικος με την επιμονη μου συνεχιζω να εχω τις επιφυλαξεις μου σχετικα με την επιβαρυνση του αγγελιοσημου με ΦΠΑ.

Ολα τα παραπανω που παραθεσατε ειναι απολυτως σωστα και ερμηνευουν την ΠΟΛ 1217/96 ορθοτατα.

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το εξης:

Το αγγελιοσημο ειναι τελος?

κατι σαν το Ειδικο Τελος Ταξινομησης ας πουμε των αυτοκινητων.Στο τιμολογιο η την ΑΛΠ που εκδιδει η αντιπροσωπεια των αυτοκινητων δεν το συμπεριλαμβανει στην φορολογητεα αξια ΦΠΑ (εγκ.Υπ.Οικ.1022082/939/257/0014/14.2.95)

Αν οχι,

ο 2859/2000 στα αρθο 19 αναφερει οτι στην φορολογητεα αξια περιλαμβανονται ολα τα εξοδα που βαρυνουν τον ληπτη των υπηρεσιων (φοροι-τελη-εισφορες υπερ του Δημοσιου κτλπ).

Π.χ. Επιχειρηση δανειζει εναν εργαζομενο για 3 μηνες σε αλλη επιχειρηση με την διαδικασια και τις διατυπωσεις που προβλεπονται και στο τελος  εκδιδει ενα ΤΠΥ με το κοστος του δανεισμου στο οποιο σαφως συμπεριλαμβανονται και οι εισφορες ΙΚΑ ως φορολογητεα αξια και ο αναλογουν ΦΠΑ.

Σε καθε περιπτωση συμβαινει αυτο ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ Ο ΔΑΝΕΙΖΟΜΕΝΟΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΡΟΒΕΙ ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ ΣΤΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΣΤΟ ΙΚΑ-Επ'ονοματι της δανειζουζας επιχειρησης φυσικα-το ΦΠΑ θα το πληρωσει και στο τελος που θα κανουν ταμειο θα γινουν οι συμψηφισμοι.

Ακομη ενα π.χ. ειναι το τελος συνδρομητων κινητης τηλεφωνιας.

Το αγγελιοσημο ΓΙΑΤΙ? και με βαση ποιο ΝΟΜΙΚΟ πλαισιο εχει διπλη μεταχειριση ως προς το ΦΠΑ ?

Αυτο ειναι το ζητουμενο διοτι κατα τα αλλα (υπολογισμοι-εξωφληση κτλπ.)η ΠΟΛ1217/96 ειναι σαφεστατη πιστευω.

Και που αποσκοπει αυτη η απορια σου ?

Εχεις σκοπο να κανεις καποια ενεργεια π.χ. να το αποδοσεις το αγγελιοσημο με διαφορετικο τροπο. Δεν καταλαβαινω την επιμονη σου...

Επεξεργασμένο από MARKA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Και που αποσκοπει αυτη η απορια σου ?

Εχεις σκοπο να κανεις καποια ενεργεια π.χ. να το αποδοσεις το αγγελιοσημο με διαφορετικο τροπο. Δεν καταλαβαινω την επιμονη σου...

KISMET φαντασου μια εταιρεια πχ πωλησης αυτοκινητων με ετησια δαπανη διαφημισης της "πραματιας" της γυρω στα 120.000 ευρω τι ΦΠΑ πληρωνει?

Επεξεργασμένο από MARKA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
KISMET φαντασου μια εταιρεια πχ πωλησης αυτοκινητων με ετησια δαπανη διαφημισης της "πραματιας" της γυρω στα 120.000 ευρω τι ΦΠΑ πληρωνει?

Καλα αυτο πες το στο πελατη για το ΦΠΑ ... Εδω οι λογιστες γνωριζουν εκροη και εισροη ΦΠΑ

Επεξεργασμένο από MARKA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...