Jump to content
  • 0

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡ. ΦΟΡΟΥ ΓΙΑ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΠΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ


Guest MVMV

Question

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

ΕΧΩ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ (ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟΥ)

Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΞΟΦΛΗΣΩ EKTOΣ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΦΟΡΟΥ

ΔΕΝ Μ ΟΥ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ..?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

:angry: MVMV

Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

ΕΧΩ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ (ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟΥ)

Η ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΞΟΦΛΗΣΩ  EKTOΣ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΦΟΡΟΥ

ΔΕΝ Μ ΟΥ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΤΥΧΕΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ..?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

:huh: MVMV

Έμπλεξες! πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας από πρεσβεία, τιμολόγιο επίσημα μεταφρασμένο κλπ κλπ

Link to post
Share on other sites
  • 0
ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΕΙΣ, ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ, ΑΜΟΙΒΕΣ Κ.Τ.Λ. (ΑΡΘΡΟ 13 ΠΑΡ.6,7 ΤΟΥ Ν.2238/1994)

Η γνώμη μου είναι ότι υπερισχύει η σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας. Δηλαδή, η επιχείρηση του Λουξεμβούργου δεν υποχρεούται σε

παρακράτηση φόρου στην Ελλάδα για την παροχή υπηρεσιών. Τα δικαιώματα

έχουν λίγο διαφορετική προσέγγιση, αλλά υποθέτω ότι η παροχή υπηρεσιών

δεν αφορά δικαιώματα.

Από τη σύμβαση:

Άρθρο 7 ΚΕΡΔΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

1. Τα κέρδη επιχείρησης του ενός Συμβαλλόμενου Κράτους φορολογούνται μόνο στο Κράτος αυτό, εκτός αν η επιχείρηση διεξάγει εργασίες στο άλλο Συμ­βαλλόμενο Κράτος, μέσω μίας μόνιμης εγκατάστασης σε αυτό. Εάν η επιχείρηση διεξάγει εργασίες κατ’ αυτόν τον τρόπο, τα κέρδη της επιχείρησης μπορούν να φορολογούνται στο άλλο Κράτος, αλλά μόνο ως προς το τμήμα αυτών το οποίο προέρχεται από τη μόνιμη αυτή εγκατάσταση.

Απόψή μου: Μάλλον πέσατε σε άσχετο υπάλληλο (κρατικής) τράπεζας. Στο τέλος θα

πέσει και καμιά Ευρωπαϊκή "ανάποδη" από Λουξ/γο. Και το χειρότερο είναι ότι

το Ευρωπ.Δικαστήριο απέχει ελάχιστα από την έδρα της επιχείρησης...

Επίσης θα ήταν χρήσιμο να σχολιαστεί το άρθρο 8 του 2238/94, το οποίο

είναι αξιοθαύμαστο!

8. Στις αλλοδαπές επιχειρήσεις και οργανισμούς που αναλαμβάνουν στην Ελλάδα κατάρτιση μελετών και σχεδίων ή τη διεξαγωγή ερευνών τεχνικής, οικονομικής ή επιστημονικής γενικά φύσεως, ανεξάρτητα αν αυτές εκπονούνται στην Ελλάδα ή στην αλλοδαπή ή την επίβλεψη και συντονισμό εκτέλεσης τεχνικών έργων που πραγματοποιούνται από τρίτους στην Ελλάδα ή την παροχή επιστημονικής φύσεως συμβουλών προς τον κύριο του εκτελούμενου στην Ελλάδα τεχνικού έργου, επιβάλλεται, για τα καθαρά κέρδη που αποκτούν από τις υπηρεσίες αυτές, φόρος εισοδήματος με συντελεστή Είκοσι τοις εκατό (20%), ο οποίος υπολογίζεται στη συνολική ακαθάριστη αμοιβή τους.

Στην πράξη σημαίνει ότι εάν δεν υπάρχει Σύμβαση Αποφυγής Διπλής

Φορολογίας οι εν Ελλάδι επιχειρήσεις επιβαρύνονται με 20%! Δηλαδή

υποχρεώνονται να αγοράζουν τις υπηρεσίες 20% ακριβότερα, γιατί

κανείς εχέφρων παρέχων τις υπηρεσίες στη χώρα του θα δεχθεί ποτέ

να πληρώσει 20% φόρο στην Ελλάδα!

Link to post
Share on other sites
  • 0
Έμπλεξες! πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας από πρεσβεία, τιμολόγιο επίσημα μεταφρασμένο κλπ κλπ

Μάλλον αρκεί να πάει στη γνωστή Αμερικανική τράπεζα για να ξεμπερδεύει...

Ίσως η προμήθεια να κοστίσει κάτι παραπάνω, πάντως λιγότερα από τη

"ανάποδη" που θα πέσει οσονούπω...

Link to post
Share on other sites
  • 0

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΔΙΠΚΗΓΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ.

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΗΣ ΔΙΠΛΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ (ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΡΧΗ)

Η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΦΟΡΟΣ Ή ΟΧΙ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ.

Link to post
Share on other sites
  • 0
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΔΙΠΚΗΓΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ.

ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΗΣ ΔΙΠΛΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ (ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΜΟΔΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΡΧΗ)

Η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΦΟΡΟΣ Ή ΟΧΙ  ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ.

Δε γνωρίζω από πού προκύπτει αυτή η υποχρέωση. Αυτή η διαδικασία δεν

συμβαίνει πουθενά στην Ε.Ε. Ούτε καν στα νέα μέλη. Στη χειρότερη περίπτωση

απαιτείται πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας, αν και με το VIES, γίνεται

online επιβεβαίωση των Ευρωπαϊκών ΑΦΜ. Αν όντως απαιτείται, αποτελεί

σαφές εμπόδιο (και κόστος) στην ελευθερία ενδοκοινοτικής διακίνησης

προϊόντων και υπηρεσιών και θα έχει την τύχει του υποχρεωτικού φορολογικού

εκπροσώπου, ο οποίος παραπέμφθηκε ήδη στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο.

Link to post
Share on other sites
  • 0
Δε γνωρίζω από πού προκύπτει αυτή η υποχρέωση. Αυτή η διαδικασία δεν

συμβαίνει πουθενά στην Ε.Ε. Ούτε καν στα νέα μέλη. Στη χειρότερη περίπτωση

απαιτείται πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας, αν και με το VIES, γίνεται

online επιβεβαίωση των Ευρωπαϊκών ΑΦΜ. Αν όντως απαιτείται, αποτελεί

σαφές εμπόδιο (και κόστος) στην ελευθερία ενδοκοινοτικής διακίνησης

προϊόντων και υπηρεσιών και θα έχει την τύχει του υποχρεωτικού φορολογικού

εκπροσώπου, ο οποίος παραπέμφθηκε ήδη στο Ευρωπαϊκό δικαστήριο.

Ναι αγαπητε αυτος που σου λεει ο anast, τους λες και εσυ τωρα, αλλα δεν το καταλαβαινεις. Μαλλον τα εχεις μπερδεψει λιγο με τα VIES και τα ΑΦΜ του φορολογικου εκπροσωπου και τα πιστοποιητικα φορολογικης κατοικιας.

Αν δεν γνωριζεις απο προκυπτει η υποχρεωση αυτη, σε παρακαλω μην δημιουργεις και αλλες αποριες με τις Ενδοκοινοτικες συναλλαγες. Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

Παρεπιπτοντως υπαρχει ενα θεμα σημερα σχετικα με το ισραηλ. Σε παρακαλω ριξε μια ματια για να παρεις μια ιδεα για το τι συζηταμε εδω.

Link to post
Share on other sites
  • 0

η τραπεζα δεν πληρωνει την υποχρεωσή μου χωρις τη βεβαίωση της εφορίας ...

η εφορία που εντελει μου απάντησε στην τηλεφωνική μου ερώτηση ..μου εστειλε με φαξ την αιτηση για εφαρμογή της συμβασης αποφυγής της διπλής φορολογίας, και μαζί με την συμβασηκαι προτότυπες σφραγίδες και υπογράφες να περάσω απο κει να πάρω την βεβαίωση γιατι λέει το λουξεμβόυργο δεν υπόκειται σε παρακράτηση!

ελπιζω να τελειώσω συντομα...

ευχαρίστω όλους σας πάντως

maria mvmv

Link to post
Share on other sites
  • 0
Μαρία στις επόμενες ερω΄τησεις σου βάζε περιγραφικότερους τίτλους και προσπάθησε να τις κάνεις στις σωστές ενότητες.

ζητώ συγνώμη αν σας ταλαιπώρησα..!

θα προσπαθήσω να τοποθέτουμαι πιο σωστα απο δώ και πέρα σε οποια απορία μου θελήσω απάντηση!

ευχαριστώ πολύ καλο σας απόγευμα! :huh:

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...