Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ ΣΕΠΕ


235711

Ερώτηση

Σενάριο (πραγματικό)

ο Α "Ταβερνιάρης" θέλει να πουλήσει την επιχείρηση του. Βρίσκει τον Β ενδιαφερόμενο, ο οποίος δουλεύει την επιχείρηση δοκιμαστικά για μια βδομάδα, "φέρνει" και δύο άτομα προς βοήθεια του. Μετά το πέρας της εβδομάδος δεν κλείνει την συμφωνία και ως εδώ όλα καλά!. Όμως ο Β δεν πληρώνει τις εργαζόμενες και αυτές κάνουν καταγγελία στον στον Α και όχι στον πραγματικό τους "εργοδότη" στον Β.

Έχετε αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση. Έχετε μήπως κάποια σενάρια για την πιθανή εξέλιξη της υπόθεσης;

Σημ.

Οι εργαζόμενες δεν είχαν καμία δοσοληψία με τον Α. Ακόμα και η καταγγελία δεν αναφέρει το όνομα του επιχειρηματία, αλλά μόνο τον διακριτικό τίτλο και την διεύθυνση της επιχείρησης. Ο Β ¨έκοβε¨αποδείξεις στο όνομα του Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΑΝ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΝ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ Α ΤΟΤΕ Ο Α ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΣΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σενάριο (πραγματικό)

ο Α "Ταβερνιάρης" θέλει να πουλήσει την επιχείρηση του. Βρίσκει τον Β ενδιαφερόμενο, ο οποίος δουλεύει την επιχείρηση δοκιμαστικά για μια βδομάδα, "φέρνει" και δύο άτομα προς βοήθεια του. Μετά το πέρας της εβδομάδος δεν κλείνει την συμφωνία και ως εδώ όλα καλά!. Όμως ο Β δεν πληρώνει τις εργαζόμενες  και αυτές κάνουν καταγγελία στον στον Α και όχι στον πραγματικό τους "εργοδότη" στον Β.

Έχετε αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση. Έχετε μήπως κάποια σενάρια για την πιθανή εξέλιξη της υπόθεσης;

Σημ.

Οι εργαζόμενες δεν είχαν καμία δοσοληψία με τον Α. Ακόμα και η καταγγελία δεν αναφέρει το όνομα του επιχειρηματία, αλλά μόνο τον διακριτικό τίτλο και την διεύθυνση της επιχείρησης. Ο Β ¨έκοβε¨αποδείξεις  στο όνομα του Α.

Η σύμβαση εργασίας, η αναγγελία πρόσληψης, η καταχώριση στο Ειδικό βιβλίο του Ι.Κ.Α., έχουν τα στοιχεία του Α' εργοδότη?

Αν ναι, ο Α' εργοδότης είναι o υπόχρεος καταβολής των αποδοχών. Τώρα αν έγινε κάποιο Ιδιωτικό Συμφωνητικό βάσει του οποίου ο Β' θα κατέβαλε το κόστος μισθοδοσίας στον Α', αυτό δεν αφορά την εργατική νομοθεσία αλλά την φορολογική και εργοδότης για τους εργαζόμενους είναι ο Α.

doctor

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρε, παιδίά... (συγγνώμη για την οικειότητα)

Ποία πρόσληψη, ποιά σύμβαση... τίποτα από δεν υπήρχε...

εδώ δεν υπάρχουν για μόνιμα απασχολούμενους.... όπως και να έχει.

Το ζήτημα έγγειτε για εμένα, στο εξής:

Ποιός είναι υπόχρεως εργοδότης;;;

Στην προκείμενη περίπτωση, μπορούμε να μιλήσουμε, για ενοικίαση επιχείρησης από τον Α στον Β. Ο χώρος παραμένει ο ίδιος, αλλά όχι και ο υπέυθυνος εργοδότης.

Τώρα θα πρέπει μάλλον να αποδείξουμε οτι δεν είμαστε ελέφαντες, μιας και δεν υπάρχουν ούτε χαρτιά ούτε τίποτα.

Σημ.

Φυσικά δεν υπάρχε τίποτα ούτε, ο Α ήταν αναπόγραφος στο ΙΚΑ ( ...τώρα αν απασχολούσε προσωπικό ή όχι.... είναι άλλο θέμα) και εννοείτε ότι ο Β δεν είχε ούτε καν επαγγελματική υπόσταση σε εφορεία και ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Βρε, παιδίά... (συγγνώμη για την οικειότητα)

Ποία πρόσληψη, ποιά σύμβαση... τίποτα από δεν υπήρχε...

εδώ δεν υπάρχουν για μόνιμα απασχολούμενους.... όπως και να έχει.

Το ζήτημα έγγειτε για εμένα, στο εξής:

Ποιός είναι υπόχρεως εργοδότης;;;

Στην προκείμενη περίπτωση, μπορούμε να μιλήσουμε, για ενοικίαση επιχείρησης από τον Α στον Β. Ο χώρος παραμένει ο ίδιος, αλλά όχι και ο υπέυθυνος εργοδότης.

Τώρα θα πρέπει μάλλον να αποδείξουμε οτι δεν είμαστε ελέφαντες, μιας και δεν υπάρχουν ούτε χαρτιά ούτε τίποτα.

Σημ.

Φυσικά δεν υπάρχε τίποτα ούτε, ο Α ήταν αναπόγραφος στο ΙΚΑ ( ...τώρα αν απασχολούσε προσωπικό ή όχι.... είναι άλλο θέμα) και εννοείτε ότι ο Β δεν είχε ούτε καν επαγγελματική υπόσταση σε εφορεία και ΙΚΑ

Τότε, νομικά υπόχρεος είναι ο Α, ο οποίος καλά θα κάνει να δώσει τα χρήματα (είτε μισά μισά με τον Β, είτε μόνος αυτός, είτε μόνος ο Β), γιατί οι εργαζόμενοι πρέπει να πληρωθούν, και αν είναι και αναπόγραφος στο ΙΚΑ τότε να τα δώσει αμέσως γιατί αν έρθει εκεί το Ι.Κ.Α. θα κάνει πάρτυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τότε, νομικά υπόχρεος είναι ο Α, ο οποίος καλά θα κάνει να δώσει τα χρήματα (είτε μισά μισά με τον Β, είτε μόνος αυτός, είτε μόνος ο Β), γιατί οι εργαζόμενοι πρέπει να πληρωθούν, και αν είναι και αναπόγραφος στο ΙΚΑ τότε να τα δώσει αμέσως γιατί αν έρθει εκεί το Ι.Κ.Α. θα κάνει πάρτυ...

doctor,

τώρα που σε βρήκα έχω μια ερώτηση σχετική.

Για να γίνει μια καταγγελία στο ικα πρέπει να είναι

επώνυμη?

Δηλαδή αν έχει πέσει στην αντίληψή μου κατι χειρότερο

απο eurobanκιά...και ειμαι τρίτος(ούτε εργαζόμενος ούτε εργοδότης)

πρέπει να πάω στο ικα η ίδια να καταγγείλω την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
doctor,

τώρα που σε βρήκα έχω μια ερώτηση σχετική.

Για να γίνει μια καταγγελία στο ικα πρέπει να είναι

επώνυμη?

Δηλαδή αν έχει πέσει στην αντίληψή μου κατι χειρότερο

απο  eurobanκιά...και ειμαι τρίτος(ούτε εργαζόμενος ούτε εργοδότης)

πρέπει να πάω στο ικα η ίδια να καταγγείλω την περίπτωση?

Το ΙΚΑ δέχεται και ανώνυμες καταγγελίες, απλά ζητάει διεύθυνση και επωνυμία (ει δυνατόν) της καταγγελθείσης επιχείρησης. Μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση (κάποιος φίλος έκανε ανώνυμη καταγγελία και το ΙΚΑ την άλλη μέρα πήγε στην εταιρεία που δούλευε).

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το ΙΚΑ δέχεται και ανώνυμες καταγγελίες, απλά ζητάει διεύθυνση και επωνυμία (ει δυνατόν) της καταγγελθείσης επιχείρησης. Μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση (κάποιος φίλος έκανε ανώνυμη καταγγελία και το ΙΚΑ την άλλη μέρα πήγε στην εταιρεία που δούλευε).

doctor

ευχαριστώ πολυ..ειναι κατι που σκεφτομαι καιρό...μη νομίζετε δεν ειμαι κακιά

αλλα όταν βλέπω την εκμετάλλευση σε σημείο που δε φαντάζεστε...

και την ανοχή από την άλλη πλευρά λόγω ανάγκης......πνίγομαι.

το μόνο που θέλω να ξέρω είναι αν διασφαλίζω τον "αδικημένο" εργαζόμενο.

Μην τον διώξει ουτως ή άλλως...και μετα την επίσκεψη του ικα.....

Να κάνω καλό θέλω κι όχι ζημια..........τι λες φίλε doctor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ευχαριστώ πολυ..ειναι κατι που σκεφτομαι καιρό...μη νομίζετε δεν ειμαι κακιά

αλλα όταν βλέπω την εκμετάλλευση σε σημείο που δε φαντάζεστε...

και την ανοχή από την άλλη πλευρά λόγω ανάγκης......πνίγομαι.

το μόνο που θέλω να ξέρω είναι αν διασφαλίζω τον "αδικημένο" εργαζόμενο.

Μην τον διώξει ουτως ή άλλως...και μετα την επίσκεψη του ικα.....

Να κάνω καλό θέλω κι όχι ζημια..........τι λες φίλε doctor?

Όταν έχεις έναν πελάτη ή εργοδότη που σου λέει να κάνεις κάποιες "λαδιές" υπέρ του, και εις βάρος κάποιου εργαζόμενου, τότε μη νιώθεις ότι είσαι στη μέση γιατί θα είσαι σε μία σχιζοφρένεια συνέχεια.

Εσύ κάνεις αυτό που λέει ο εργοδότης ή ο πελάτης σου, του λες τις συνέπειες της απόφασής του, και αν ο εργαζόμενος έχει πρόβλημα υπάρχουν κρατικές υπηρεσίες να τον προστατεύσουν ως έλληνα πολίτη όπως ορίζει και το σύνταγμα της χώρας μας (Ι.Κ.Α., επιθεώρηση εργασίας), δεν έχεις επιφορτιστεί εσύ ως διαιτητής ούτε ως τοποτηρητής και ελεγκτής της εφαρμογής ή όχι της εργατικής- ασφαλιστικής νομοθεσίας. Υπάρχουν δικαστήρια να κρίνουν την απόφαση του επιχειρηματία όσον αφορά την νομιμότητά του, εσύ μη νιώθεις ότι είσαι στη μέση.

Αν τώρα για να αποφύγει τον εργαζόμενο στον στέλνει να σου πει τα παράπονά του (ότι παίρνει λιγότερα, ότι του λείπουν ένσημα, κλπ), τότε εσύ πρέπει να βγάλεις καθαρό τον εργοδότη ή τον πελάτη σου, όπως ακριβώς ένας δικηγόρος πάει στο δικαστήριο και λέει του κόσμου τις σαχλαμάρες προκειμένουν κερδίσει ο πελάτης του...

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν τώρα για να αποφύγει τον εργαζόμενο στον στέλνει να σου πει τα παράπονά του (ότι παίρνει λιγότερα, ότι του λείπουν ένσημα, κλπ), τότε εσύ πρέπει να βγάλεις καθαρό τον εργοδότη ή τον πελάτη σου, όπως ακριβώς ένας δικηγόρος πάει στο δικαστήριο και λέει του κόσμου τις σαχλαμάρες προκειμένουν κερδίσει ο πελάτης του...

doctor

Εδώ doctor διαφωνώ..

Όσον αφορά το προσωπικό, έχω καταστήσει σαφές στους πελάτες μου, ότι εφόσον ερωτηθώ από εργαζόμενο, θα του απαντήσω με το γράμμα του νόμου, και αν δεν καλύπτεται ας απευθυνθεί στις αρμόδιες υπηρεσίες.

Έτσι έχω καταφέρει να είμαι εντάξει με τον εαυτό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όταν έχεις έναν πελάτη ή εργοδότη που σου λέει να κάνεις κάποιες "λαδιές" υπέρ του, και εις βάρος κάποιου εργαζόμενου, τότε μη νιώθεις ότι είσαι στη μέση γιατί θα είσαι σε μία σχιζοφρένεια συνέχεια.

Εσύ κάνεις αυτό που λέει ο εργοδότης ή ο πελάτης σου, του λες τις συνέπειες της απόφασής του, και αν ο εργαζόμενος έχει πρόβλημα υπάρχουν κρατικές υπηρεσίες να τον προστατεύσουν ως έλληνα πολίτη όπως ορίζει και το σύνταγμα της χώρας μας (Ι.Κ.Α., επιθεώρηση εργασίας), δεν έχεις επιφορτιστεί εσύ ως διαιτητής ούτε ως τοποτηρητής και ελεγκτής της εφαρμογής ή όχι της εργατικής- ασφαλιστικής νομοθεσίας. Υπάρχουν δικαστήρια να κρίνουν την απόφαση του επιχειρηματία όσον αφορά την νομιμότητά του, εσύ μη νιώθεις ότι είσαι στη μέση.

Αν τώρα για να αποφύγει τον εργαζόμενο στον στέλνει να σου πει τα παράπονά του (ότι παίρνει λιγότερα, ότι του λείπουν ένσημα, κλπ), τότε εσύ πρέπει να βγάλεις καθαρό τον εργοδότη ή τον πελάτη σου, όπως ακριβώς ένας δικηγόρος πάει στο δικαστήριο και λέει του κόσμου τις σαχλαμάρες προκειμένουν κερδίσει ο πελάτης του...

doctor

ευχαριστώ για τις συμβουλες φίλε μου doctor.. αλλα στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχω καμία σχέση με την επιχείρηση...ειχα απασχοληθεί εκει στο παρελθόν μονο για δύο εβδομάδες...ειδα κι εκρινα ότι επρεπε να φύγω γιατί τότε θα παθαινα σχιζοφρένεια.............εχω επαφή όμως με μερικα ατομα κι ακούω κατα καιρους διάφορα τρελα ..... ξέρω ότι ειναι ο τύπος του στυλ " με τον παρα μου .....και την κυρά μου...." αλλα ως ενός σημείου. Με πενιχρό μισθό (ούτε το βασικο) να απασχολείς άτομο που σου βγάζει δουλεια και κανει κι αλλα που δε θα πρεπε (καθαρίστρια κλπ)...και να μη φιλοτιμείσαι να δώσεις ενσημα? κι οχι μονο αυτό , να βγάζεις τρελά χρήματα και να λες ότι πρεπει να γίνουν περικοπές γιατι ο μισθός αυτός ανεβάζει τα έξοδα της επιχείρησης? Για όνομα του Θεού!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και στη συγκεκριμένη περίπτωση το αδικημένο ατομο δεν έχει κανει "πουθενά" παράπονο....λόγω ανάγκης....

Δεν είναι λοιπόν σε καμία περίπτωση από αυτές που ανεφερες..απλά καπου καπου με πιανει το συνδικαλιστικο μου μονο και μονο γιατι δε βρίσκεται κανείς να "στολίσει" κάτι τετοιους καλούς εργοδότες...τότε να μου πει για τα έξοδα που θα χει όταν θα χρειαστεί ναπληρώσει το παρτυ του ικα κλπ κλπ..

Δεν είμαι κακιά αλλα με τη σιωπή μας σε τετοιου είδους μεταχείρηση επιτρέπουμε σε αυτά τα ατομα να παίρνουν στα χέρια τους και να χειρίζονται την τύχη πολλών ανέργων...και μετα μιλάμε για εκατοντάδες ανασφάλιστους έλληνες κλπ κλπ

Ασε να προβληματίζομαι καμιά φορά κι εγώ κι αν είναι να κανω καλό ας ζημιωθεί και καποιο "μεγάλο κεφάλι"......δε θα του λειψουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εδώ doctor διαφωνώ..

Όσον αφορά το προσωπικό, έχω καταστήσει σαφές στους πελάτες μου, ότι εφόσον ερωτηθώ από εργαζόμενο, θα του απαντήσω με το γράμμα του νόμου, και αν δεν καλύπτεται ας απευθυνθεί στις αρμόδιες υπηρεσίες.

Έτσι έχω καταφέρει να είμαι εντάξει με τον εαυτό μου.

Είναι μεγάλο θέμα Soulis, πολύ μεγάλο. Σκέψου τι ευθύνες όμως έχουν και οι εργαζόμενοι που έχουν μεσάνυχτα όσον αφορά τα δικαιώματά τους. Είναι δύσκολο να μάθουν ή να διαβάσουν?

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ευχαριστώ για τις συμβουλες φίλε μου  doctor.. αλλα στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχω καμία σχέση με την επιχείρηση...ειχα απασχοληθεί εκει στο παρελθόν μονο για δύο εβδομάδες...ειδα κι εκρινα ότι επρεπε να φύγω γιατί τότε θα παθαινα σχιζοφρένεια.............εχω επαφή όμως με μερικα ατομα κι ακούω κατα καιρους διάφορα τρελα ..... ξέρω ότι ειναι ο τύπος του στυλ " με τον παρα μου .....και την κυρά μου...." αλλα ως ενός σημείου. Με  πενιχρό μισθό (ούτε το βασικο) να απασχολείς άτομο που σου βγάζει δουλεια και κανει κι αλλα που δε θα πρεπε (καθαρίστρια κλπ)...και να μη φιλοτιμείσαι να δώσεις ενσημα? κι οχι μονο αυτό , να βγάζεις τρελά χρήματα και να λες ότι πρεπει να γίνουν περικοπές γιατι ο μισθός αυτός ανεβάζει τα έξοδα της επιχείρησης? Για όνομα του Θεού!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και στη συγκεκριμένη περίπτωση το αδικημένο ατομο δεν έχει κανει "πουθενά" παράπονο....λόγω ανάγκης....

Δεν είναι λοιπόν σε καμία περίπτωση από αυτές που ανεφερες..απλά καπου καπου με πιανει το συνδικαλιστικο μου μονο και μονο γιατι δε βρίσκεται κανείς να "στολίσει" κάτι τετοιους καλούς εργοδότες...τότε να μου πει για τα έξοδα που θα χει όταν θα χρειαστεί ναπληρώσει το παρτυ του ικα κλπ κλπ..

Δεν είμαι κακιά  αλλα με τη σιωπή μας σε τετοιου είδους μεταχείρηση επιτρέπουμε σε αυτά τα ατομα να παίρνουν στα χέρια τους και να χειρίζονται την τύχη πολλών ανέργων...και μετα μιλάμε για εκατοντάδες ανασφάλιστους έλληνες κλπ κλπ

Ασε να προβληματίζομαι καμιά φορά κι εγώ κι αν είναι να κανω καλό ας ζημιωθεί και καποιο "μεγάλο κεφάλι"......δε θα του λειψουν..

O ΦΟΒΟΣ ΦΙΛΑΕΙ ΤΑ ΕΡΗΜΑ

ΠΡΟΧΩΡΑ ΓΙΑΤΙ Η ΛΕΞΗ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΕΧΕΙ ΕΞΑΛΕΙΦΘΕΙ ΕΝΩ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Είναι μεγάλο θέμα Soulis, πολύ μεγάλο. Σκέψου τι ευθύνες όμως έχουν και οι εργαζόμενοι που έχουν μεσάνυχτα όσον αφορά τα δικαιώματά τους. Είναι δύσκολο να μάθουν ή να διαβάσουν?

doctor

ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΟΥΝ...

ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΙ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΡΙΞΕΙ ΣΤΑΧΤΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ...? ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟΤΕ?

ΕΙΝΑΙ ΛΕΠΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΕΥΘΥΝΗ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΕ ΤΟΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΕΚΡΥΨΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ....

ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όταν έχεις έναν πελάτη ή εργοδότη που σου λέει να κάνεις κάποιες "λαδιές" υπέρ του, και εις βάρος κάποιου εργαζόμενου, τότε μη νιώθεις ότι είσαι στη μέση γιατί θα είσαι σε μία σχιζοφρένεια συνέχεια.

Εσύ κάνεις αυτό που λέει ο εργοδότης ή ο πελάτης σου, του λες τις συνέπειες της απόφασής του, και αν ο εργαζόμενος έχει πρόβλημα υπάρχουν κρατικές υπηρεσίες να τον προστατεύσουν ως έλληνα πολίτη όπως ορίζει και το σύνταγμα της χώρας μας (Ι.Κ.Α., επιθεώρηση εργασίας), δεν έχεις επιφορτιστεί εσύ ως διαιτητής ούτε ως τοποτηρητής και ελεγκτής της εφαρμογής ή όχι της εργατικής- ασφαλιστικής νομοθεσίας. Υπάρχουν δικαστήρια να κρίνουν την απόφαση του επιχειρηματία όσον αφορά την νομιμότητά του, εσύ μη νιώθεις ότι είσαι στη μέση.

Αν τώρα για να αποφύγει τον εργαζόμενο στον στέλνει να σου πει τα παράπονά του (ότι παίρνει λιγότερα, ότι του λείπουν ένσημα, κλπ), τότε εσύ πρέπει να βγάλεις καθαρό τον εργοδότη ή τον πελάτη σου, όπως ακριβώς ένας δικηγόρος πάει στο δικαστήριο και λέει του κόσμου τις σαχλαμάρες προκειμένουν κερδίσει ο πελάτης του...

doctor

Δε μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο! Βγαλμένα μέσα από τη ζωή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι δεν είμαστε δικηγόροι !!!

Εφαρμόζουμε τον ΝΟΜΟ και μόνο αυτόν .

Σίγουρα προασπίζουμε τα συμφέροντα των εργοδοτών-πελατών αλλά νόμιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εδώ doctor διαφωνώ..

Όσον αφορά το προσωπικό, έχω καταστήσει σαφές στους πελάτες μου, ότι εφόσον ερωτηθώ από εργαζόμενο, θα του απαντήσω με το γράμμα του νόμου, και αν δεν καλύπτεται ας απευθυνθεί στις αρμόδιες υπηρεσίες.

Έτσι έχω καταφέρει να είμαι εντάξει με τον εαυτό μου.

Συγγνώμη συνάδελφε αλλά θα το έκρινα αντιεπαγγελματικό.

Συνεργάτης σου / πελάτης σου είναι η επιχείρηση και όχι ο εργαζόμενος.

Οπότε έχεις υποχρέωση απέναντι στην επιχείρηση. Όσο για τα δικαιώματα του εργαζόμενου (καλά και άγια) μπορούν κάλλιστα να τα υπερασπιστούν και άλλοι συνάδελφοι.

Προσωπικά. απαγορεύω τους εργαζομένους να έρχονται σε επικοινωνία με το λογιστήριο. Ότι επιθυμούν μπορούν να το ζητήσουν μέσω του εργοδότη ή έστω μέσω του ειδικά εξουσιοδοτημένου εργαζόμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη αλλά επείδη όλοι έχουν αντιμετωπίσει παρόμεις καταστάσεις ,

δεν νομίζω ότι είναι αντιεπαγγελματικό .

Αντιεπαγγελματικό είναι να είσαι απατεώνας ή να συνεργάζεσαι με απατεώνες και να μην εφαρμόσεις τον ΝΟΜΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Τότε, νομικά υπόχρεος είναι ο Α, ο οποίος καλά θα κάνει να δώσει τα χρήματα (είτε μισά μισά με τον Β, είτε μόνος αυτός, είτε μόνος ο Β), γιατί οι εργαζόμενοι πρέπει να πληρωθούν, και αν είναι και αναπόγραφος στο ΙΚΑ τότε να τα δώσει αμέσως γιατί αν έρθει εκεί το Ι.Κ.Α. θα κάνει πάρτυ...

Γιατί νομικά; Αφού ο πραγματικός εργοδότης είναι ο Β. Με τον Α οι εργαζόμενες δεν έκαναν ουδεμία συμφωνία ούτε καν συζήτηση!!!

Οτι οι εργαζόμενες πρέπει να πληρωθούν δεν το αμφισβητεί ουδείς, αλλά από ποιόν,βάσει νόμου;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συγγνώμη συνάδελφε αλλά θα το έκρινα αντιεπαγγελματικό.

Συνεργάτης σου / πελάτης σου είναι η επιχείρηση και όχι ο εργαζόμενος.

Οπότε έχεις υποχρέωση απέναντι στην επιχείρηση. Όσο για τα δικαιώματα του εργαζόμενου (καλά και άγια) μπορούν κάλλιστα να τα υπερασπιστούν και άλλοι συνάδελφοι.

Προσωπικά. απαγορεύω τους εργαζομένους να έρχονται σε επικοινωνία με το λογιστήριο. Ότι επιθυμούν μπορούν να το ζητήσουν μέσω του εργοδότη ή έστω μέσω του ειδικά εξουσιοδοτημένου εργαζόμενου.

Χωρίς διάθεση για αντιδικία.........

Οι υποχρεώσεις μου απέναντι στον Πελάτη/Επιχειρηματία δεν περιλαμβάνουν κάτι σχετικό.

Απ'την αρχή είπα ότι το έχω καταστήσει σαφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-jade-
Συγγνώμη συνάδελφε αλλά θα το έκρινα αντιεπαγγελματικό.

Συνεργάτης σου / πελάτης σου είναι η επιχείρηση και όχι ο εργαζόμενος.

Οπότε έχεις υποχρέωση απέναντι στην επιχείρηση. Όσο για τα δικαιώματα του εργαζόμενου (καλά και άγια) μπορούν κάλλιστα να τα υπερασπιστούν και άλλοι συνάδελφοι.

Προσωπικά. απαγορεύω τους εργαζομένους να έρχονται σε επικοινωνία με το λογιστήριο. Ότι επιθυμούν μπορούν να το ζητήσουν μέσω του εργοδότη ή έστω μέσω του ειδικά εξουσιοδοτημένου εργαζόμενου.

ok..αλλα εξήγησα ότι δεν έχω ούτε πελατειακή σχέση ούτε εργοδοτική...

απλά στο παρελθόν δούλεψα λίγο σε αυτή την επιχείρηση.

είμαι τρίτος στην ιστορία αλλα επειδή έζησα αυτή τη νοοτροπία εστω και για λίγο ανεβάζω πίεση όταν τα θυμάμαι....

Κι οπως έχω διαβάσει κι από συνάδελφο στο φόρουμ...τελικά εκπτώσεις στην προσωπικότητά μου δεν πρέπει να κάνω ε? Πιστεύω ότι αδικείται ενας εργαζόμενος σε ακραίο σημείο κι αν μπορώ να τον βοηθήσω θα το κάνω.

Δεν κάνω το συνήγορο του διαβόλου αλλα βρε παιδιά σκεφτείτε οτι αυτούς τους "νεόπλουτους" τους στηρίζουν πολλοί.....τον εργαζόμενο τον αφήνουμε στο ελεος του Θεού...(υπαρχουν νόμοι και υπηρεσίες που μπορουν να τον στηρίξουν κλπ κλπ) αλλά από μονοι τους οι νόμοι δεν κάνουν και πολλά πράγματα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Προσωπικά. απαγορεύω τους εργαζομένους να έρχονται σε επικοινωνία με το λογιστήριο. Ότι επιθυμούν μπορούν να το ζητήσουν μέσω του εργοδότη ή έστω μέσω του ειδικά εξουσιοδοτημένου εργαζόμενου.

Μήπως απαγορεύεται και άλλα πράγματα κύριε ;όπως το δικαίωμα στην ασφάλιση της εργασίας την πληρωμή της κ.α. ή αυτά τα προτείνεται στους πελάτες σας για να μπορούν να μειώνουν τα εξοδά τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαταρχήν άλλο είναι το ζητούμενο του συγκεκριμένου θέματος είναι, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ανατρέξει στην αρχή του θέματος.

Γενικότερα, τώρα, όπως υπάρχουν καλοί εργαζόμενοι υπάρχουν και καλοί εργοδότες, όπως υπάρχουν κακοί εργοδότες υπάρχουν και κακοί εργαζόμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-jade-
Kαταρχήν άλλο είναι το ζητούμενο του συγκεκριμένου θέματος είναι, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ανατρέξει στην αρχή του θέματος.

Γενικότερα, τώρα, όπως υπάρχουν καλοί εργαζόμενοι υπάρχουν και καλοί εργοδότες, όπως υπάρχουν κακοί εργοδότες υπάρχουν και κακοί εργαζόμενοι.

εδω συμφωνούμε αλλά υπαρχει μια διαφορα ....

καλοι εργαζόμενοι για τον εργοδότη είναι αυτοί που είναι εντάξει (και κατι παραπανω δεν πειραζει) στις υποχρεώσεις τους αλλά δεν διεκδικούν όλα τα δικαιώματά τους.....

για πάρτο και αντίστροφα....για τον εαυτό του ο εργαζόμενος?

Γι αυτο σου λεω, υπάρχουν πολλά (!!!!!!!) παραθυράκια που προστατεύουν τον εργοδότη...κι αυτός τα βρίσκει (μη ρωτησετε πως) αλλά για τον εργαζόμενο και τα νόμιμα θέλουμε να τα αποκλείσουμε........ε ειναι εξευτελιστικό!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
εδω συμφωνούμε αλλά υπαρχει μια διαφορα ....

καλοι εργαζόμενοι για τον εργοδότη είναι αυτοί που είναι εντάξει (και κατι παραπανω δεν πειραζει) στις υποχρεώσεις τους αλλά δεν διεκδικούν όλα τα δικαιώματά τους.....

για πάρτο και αντίστροφα....για τον εαυτό του ο εργαζόμενος?

Γι αυτο σου λεω, υπάρχουν πολλά (!!!!!!!) παραθυράκια που προστατεύουν τον εργοδότη...κι αυτός τα βρίσκει (μη ρωτησετε πως) αλλά για τον εργαζόμενο και τα νόμιμα θέλουμε να τα αποκλείσουμε........ε ειναι εξευτελιστικό!!!!!

Σενάριο (φανταστικό)

Αν οι εργαζόμενοι εισέπρατταν στο ακέραιο την αμοιβή τους πλέον τις εργοδοτικές εισφορές, δεν θα υπήρχε εισφοροδιαφυγή; Δεν θα υπήρχαν εργαζόμενοι που εν γνώση τους θα δήλωναν ψεύτικα στοιχεία για την απασχόληση του προκειμένου να πληρώνουν λιγότερες εισφορές ή και καθόλου;

Ρωτήστε επίσης, πρώην εργαζόμενους και νην επιχειρηματίες και θα δείτε οτι το δίκαιο και το άδικο του εργαζόμενου αλλά και του εργοδότη ....είναι πολυ σχετικά πράγματα.... Η ουσία; Ως επι το πλείστον κοιτάμε το τομάρι μας και άντε 5-6 ανθρώπων παρά πέρα. Ο άνθρωπος είναι άτιμο ζώο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Γιατί νομικά; Αφού ο πραγματικός εργοδότης είναι ο Β. Με τον Α οι εργαζόμενες δεν έκαναν ουδεμία συμφωνία ούτε καν συζήτηση!!!

Οτι οι εργαζόμενες πρέπει να πληρωθούν δεν το αμφισβητεί ουδείς, αλλά από ποιόν,βάσει νόμου;;;

Μα και εσύ ο ίδιος απαντάς φίλε μου στη δεύτερη δημοσίευσή σου .

Να θέσω και άλλο σενάριο , αν όντως είναι υπόχρεος ο Β , δεν έχουμε μετά περισσότερα μπερδέματα και για τον Α και για τον Β , με τα της εφορίας εννοώ (και με τα του ΙΚΑ βέβαια).

Δεν είναι τόσο απλό το "δίνω το μαγαζί και το δουλεύει άλλος" .

Καλό είναι όπως λέει και ο Ντόκτορ να πληρώσει ο Α(είτε μόνος είτε μισά-μιασ) να ξεμπερδεύουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...