Προς το περιεχόμενο

ΑΓΟΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ


επισκέπτη Επισκέπτης-BASILHS-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης-BASILHS-

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Σε περίπτωση που υπάρχουν τιμολόγια αγοράς ΠΑΓΙΩΝ από επιχείρηση με ημερομηνία αγοράς προγενέστερη της ημερομηνίας έναρξης στη ΔΟΥ τι προτείνετε ως καλύτερη λύση?

Ημερομηνία τιμολογίων 27-5-2005

Ημερομηνία εναρξης εργασιών 20-7-2005

Ημερομηνία θεώρησης βιβλίων 19-8-2005

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν υπάρχουν και πολλά....

Οπότε καταχωρείς το τιμ με έγκαιρη ημερομηνία και κάνεις την πάπια, με στόχο κάποια περαίωση, και ευχόμενως τον μη ενδελεχη έλεγχο της επιχείρησης.

Απο εκεί και πέρα, εε δεν έγινε και τίποτα τραγικό.... από την στιγμή που είναι μέσα την ίδια χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπρεπε να θεωρηθεί βιβλίο "Εξόδων ίδρυσης και Α εγκ/σης" και να καταχωρηθούν εκεί.

τώρα δεν γίνετε τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-BASILIS-
"από επιχείρηση"

Δεν νομίζετε πως πρέπει να γινόμαστε ποιό σαφείς

τι επιχείρηση?

ελεύθερος επαγγελματίας ο οποίος πήρε κάποια έπιπλα πριν την έναρξη εργασιών.

μήπως γίνεται να τα αγοράσει με τιμολόγιο αγοράς από ιδιώτη (πχ. τον πατέρα του με χαρτόσημο κλπ) με ημερομηνία εμπρόθεσμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΑ ΑΓΟΡΑ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ

ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΜΕ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ & ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΗ ΣΤΣ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ

ΤΟ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΠΑΓΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΑ ΑΓΟΡΑ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ

ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ ΜΕ ΧΑΡΤΟΣΗΜΟ & ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΗ ΣΤΣ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ

ΤΟ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΠΑΓΙΟ

Οχι απαραίτητα, αν ο "πωλητής" πατέρας το γραφείο το είχε αγοράσει ως ιδιώτης!!!!

Οπότε λίφο αδύνατο ... να υπάρχουν οι αποδείξεις λιανικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τιμολόγια αυτά δεν μπορούν να καταχωρηθούν στα βιβλία.

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις.

1.Να εκδώσει τιμολόγιο αγοράς προς τον εαυτό του και να τα καταχωρήσει στην στήλη των εξόδων ως αγορά από διώτη,γιατί πριν την έναρξη είχε αυτή την ιδιότητα.

2.Να τα αναγράψει στις πίσω σελίδες του βιβλίου ως κεφάλαιο ατομικής επιχείρησης.

Συμφωνώ απόλυτα με τις απαντήσεις του 235711 και του Βασίλη. Δεν τις θεωρώ γνώμες αλλά λύση σωστή. Εσένα όμως αγαπητέ φίλε Κερκυραίε δεν κατάλαβα που βρήκες αυτά που έγραψες. Μπορείς να μου εξηγήσεις; Γιατί όπου νάνε αρχίζω να κάνω τούμπες για να έλθουν τα μάτια μου και το μυαλό μου στη σωστή θέση, γιατί έπαθαν , διαβάζοντας αυτά που γράφεις. Βρε. Περιμένω να μου πεις που τα βρήκες. Δεν σου κάνω επίθεση. Εξήγηση θέλω. Γιατί δεν είσαι από αυτούς που γράφουν ότι τους κατέβει. Εάν διαβάζοντας , δεν κατάλαβα άλλα , πες μου το και γράψε τα ποιο λιανά (πιο κατανοητά).

Καιρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-tomtat-

1. Και εαν -αγαπητε συναδελφε- δεν εκανε αυτος για χ λόγους έναρξη τη ζημιά 8α την πληρώσει ο εκδότης.

2. Ετσι συμβουλευεις εσυ τουσ δικου σου πελάτες;

Μάλλον δεν υπάρχουν και πολλά....

Οπότε καταχωρείς το τιμ με έγκαιρη ημερομηνία και κάνεις την πάπια, με στόχο κάποια περαίωση, και ευχόμενως τον μη ενδελεχη έλεγχο της επιχείρησης.

Απο εκεί και πέρα, εε δεν έγινε και τίποτα τραγικό.... από την στιγμή που είναι μέσα την ίδια χρήση.

1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω σωστη την άποψη του dcorfu, ιδιαίτερα το "κλείδωμα" που κάνει με την κίνηση 2 "Να τα αναγράψει στις πίσω σελίδες του βιβλίου ως κεφάλαιο ατομικής επιχείρησης".

Απλά, θα έλεγα, όμως ότι δεν έχει νόημα η αγορά από τον εαυτό μας (άλλο εάν ήταν νομικό πρόσωπο). Αρκεί ένα ανάποδο ΔΑ για την μεταφορά στην επιχεείρηση.

Η λύση όμως της αγοράς με χαρτ 3,6% μπορέι να είνια καλή για να έχουμε καλές αποσβέσεις με κόστος 3,6%.

Αν πάλι χρειάζεσαι περισσότερες αποσβέσεις, ξαναπληρώνεις το ΦΠΑ 19% και ξαναψάχνεις τιμολόγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...